کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش نرخ تورم چه تاثیری بر اقتصاد خانوار داشته است؟

کدخبر:۲۵۴۸۹چهارشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۹:۴۳۱۳۱۷ بازدید

کارشناسان اقتصادی معتقدند تا زمانی که مردم تغییرات نرخ تورم را در زندگی روزمره خود حس نکنند نمی‌توان به این نتیجه رسید که کاهش تورم صحت دارد.

تورم و گرانی آنچنان به زندگی معیشتی مردم گره خورده که بازگشایی این مهمان ناخوانده برسر سفره خانواده های ایرانی نیاز به یک عزم ملی جهادی دارد ولی دولت مدعی است که با تک رقمی کردن تورم تاثیر بسیاری براقتصاد کشور گذاشته و مردم براین باورند تا این تغییرات مستقیم در زندگی معیشتی آنها دیده نشود این امر تحقق یافتنی نیست.

کارشناسان اقتصادی نیز معتقدند تورم، گرانی و رکود همچنان از مشکلات پیش روی اقتصاد است و با ارتقای تولیدات داخلی بر اساس رویکرد اقتصاد مقاومتی، رقابت پذیری کالاهای صادراتی و افزایش نقدینگی و اشتغالزایی می توان گامی بزرگ در خصوص رفع مشکلات  مردم برداشت.

 در این رابطه امید کریمیان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که شاخص های تعیین تورم در ایران با توجه به نوسانات قیمت چند  کالا بررسی می شود که مورد تایید مردم نیست و باید تمام قیمت ها برای تعیین این شاخص ها در نظر گرفته شود، اظهار کرد : تعیین شاخص های افزایش یا کاهش یا ثابت ماندن  قیمت ها به صورت نقطه ای برای تعیین نرخ تورم با بررسی تنها چند کالا خود عامل تورم و ایجاد رکود اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه دولت باید با دراختیار گرفتن  و کنترل نقدینگی موجود در بازار اقتصادی تورم وگرانی را کاهش دهد، ادامه داد : کاهش سود تسهیلات و سپرده های بانکی با رویکرد تنظیم بازار و اجرای سیاست های گردش مالی و پولی در اقتصاد کشور می تواند در تعیین شاخص های اقتصادی موثر باشد،در حقیقت زمانی که گردش پول و کنترل نقدینگی براساس سیاست های انقباضی باشد و به سمتی برود که بار هزینه ها را کاهش دهد دراین هنگام می توان گفت تورم کاهش پیدا کرده است.

کریمیان  تاکید کرد: گرفتن نقدینگی از دست مردم و حذف یارانه های نقدی که خود عاملی تورم زا است باید با مطالعه دقیق انجام شود نه این که علاوه بر جمع آوری نقدینگی و حذف یارانه های نقدی، مردم را به پرداخت مالیات های سنگین  مجبورکنیم زیرا این امر معیشت و آینده اقتصادی و قدرت خرید آن ها را به خطر می اندازد و دیگر توان مقابله با بحران های اقتصادی را نخواهند داشت.

این کارشناس اقتصادی در پایان با اشاره به ارائه راهکارهای مناسب برای افزایش قدرت خرید مردم گفت : تا زمانی که مردم تغییرات نرخ تورم را در زندگی روزمره خود را حس نکنند نمی توان به این نتیجه رسید که ادعاهایی مانندکاهش تورم صحت دارد بنابراین مجلس و دولت باید دست به دست هم دهند تا مشکل معیشتی و کاهش قدرت خرید مردم  را با تقویت و حمایت تولیدات داخلی و بخش خصوصی و با اشتغالزایی و ایجاد درآمد برطرف سازند. 


افزایش قدرت خرید مردم با تزریق نقدینگی 

ناصر عاشوری قلعه رودخانی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در شرایط فعلی که اقتصاد در رکود به سر می برد، سیاست های دولت مبنی بر کنترل تورم آن چنان که باید و شاید اثرات مستقیمی در تحرک بازار به دنبال نداشته از این رو لازم است برای خروج از رکود به مرور و به صورت پلکانی تزریق نقدینگی به اقتصاد صورت گیرد.

وی با اشاره به اثرات تزریق نقدینگی به اقتصاد گفت: با اجرای این امر شاهد افزایش داد و ستد در حوزه های مختلف از جمله مسکن، بازار بورس و سایر حوزه ها خواهیم بود چرا که در سال های اخیر افزایش تورم و ثبات درآمد افراد، کاهش قدرت خرید مردم را به همراه داشته است.

عاشوری با اشاره به آنکه تزریق نقدینگی نباید شوک بازار را به دنبال داشته باشد، ادامه داد: در حال حاضر باید تزریق نقدینگی به گونه ای صورت گیرد که شاهد افزایش تحرک بازار و داد و ستد باشیم.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تاثیر نوسانات اخیر حاصل از تورم در قدرت خرید مردم بیان کرد:دولت برای افزایش قدرت خرید مردم می تواند راه های مختلفی را پیش رو بگیرد و چه بسا اعطای بن کالا، افزایش وام قرض الحسنه ازدواج برای اقشار آسیب پذیر در این راستا بوده است.

وی با اشاره به سیاست های انقباضی دولت تصریح کرد: کنترل نقدینگی در جهت مهار و کاهش نرخ تورم در اقتصاد صورت گرفته و بدیهی است که این امر خروج اقتصاد از رکود را به دنبال داشته باشد.


دولت کلید اصلی کاهش تورم

عطاءاله حکیمی نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کاهش نرخ تورم به سبب کاهش قدرت خرید افراد تاثیر چشمگیری بر زندگی آنها نداشته است.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی گفت: درپی کاهش نرخ تورم نفعی شامل حال تولیدکنندگان و کارخانه ها نشده چرا که  هم اکنون اقتصاد بدترین شرایط را پشت سر می گذرانند.

حکیمی با اشاره به تاثیر بسته های حمایتی دولت در زندگی افراد بیان کرد: پرداخت تسهیلات و بسته های حمایتی دولت تاثیری در رفع موانع تولید و افزایش قدرت خرید افراد ندارد، چرا که اقتصاد همانند یک چرخه به هم پیوسته است که باید تمامی مشکلات آن اعم از تورم، رکود، نظام بانکداری و گمرکی را مرتفع شود تا شاهد توسعه اقتصادی در بخش های مختلف باشیم.

وی با اشاره به راهکارهای مناسب در جهت تاثیر کاهش نرخ تورم بر زندگی افراد گفت: ایجاد شغل مناسب و افزایش درآمد افراد می تواند در کنار کاهش نرخ تورم تاثیر بسزایی در زندگی آحاد جامعه داشته باشد.

گفتنی است که با ادامه روند شرایط فعلی تنها از قدرت خرید افراد و ارزش پول ملی کاسته می شود که این امر شرایط اقتصادی را برای افراد دشوار تر می کند.

وی تصریح کرد: با کاهش نرخ تورم و به دنبال آن کاهش نرخ تسهیلات ،تولیدکنندگان نفعی از این موضوع نبرده اند چرا که هم اکنون تسهیلات با سود 30 درصد در بانک ها به تولیدکنندگان اعطا می شود که این امر شرایط اقتصادی دشوار نموده از این رو لازم است که دولت با تسهیل نمودن تبادلات بانکی در داخل و خارج از کشور و همچنین حمایت از تولیدکنندگان زمینه را برای ارتقای تولیدات داخلی و بهبود مشکلات اقتصادی فراهم نماید.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ashkan: 1395/4/3019:59:35،
29
33
به نظرم الان دیگه باید نقدینگی و زیاد کنن چون اینقدر پول کمه ارزشش بالاست اگه نقدینگی رو زیاد کنن به پاس این وضع رکود شاهد بی ارزش شدن پول نخواهیم بود
احمد: 1395/4/3100:14:26،
39
29
کاهش سود تسهیلات.ولی از اون طرف سایپا و ایران خودرو فرغونهاشونو گرانتر کنن!!!
علی: 1395/4/3100:41:52،
52
22
دلیل کاهش تورم گران نگه داشتن دلار و کاهش قدرت خرید مردم توسط دولت روحانی است.....بدون توجه به فشار ان بر مردم و ایجاد رکود در کشور.....
حسين: 1395/4/3108:52:54،
35
26
بخدا حقوقم به نصف ماه نمي رسه
نمي دونم اينا چرا باور ندارن مردم در فشارن
البته خوب هم ميدونن ولي نمي دونم ملت رو چي فرض كردن؟
منتظر: 1395/4/3020:12:00،
57
25
چه عجب بالاخره بعضیا فهمیدن مردم احساس کاهش تورم نمیکنن که هیچ احساس افزایششم میکنن با این افزایش قیمتها یه لیست قیمت زا پارسال تا امسال از اقلام خوراکی فقط بذارید ببینید چقدر افزایش پیدا کرد با فرمولهای آماری نرخ تورم کاهش پیدا کنه ولی مردم اثرات روانیش و نبینن به چه دردی میخوره
حسین: 1395/4/3020:12:45،
55
26
ما ک کاهش تورم ندیدیم. اگر هم بوده تاثیر منفی داشته تو زندگی قشر متوسط و پایین
روز به روز داره بدتر از دیروز میشه
بختیار: 1395/4/3020:17:16،
56
23
آمار ،نمودار همه چی دست خودتونه مردم چیکارن.هر روز قمیت را بالا می کشید بعد میگید با افتخار که بله تورم تک رقمی شده.بازارمسکن در رکود کامله کسی قدرت ساخت و ساز نداره باز دارید سیمان،میلگرد و بالا می کشید10 درصد15 درصد باز تورم تک رقمیه!!!!شکر در عرض یک ماه3 برابر شد مرغ 2 برابر باز تک رقمیه !!!!!!!!!!!!مردم رو چی فرض کردین.مثل احمدی نژاد شما هم بقالی سر کوچه تون ارزون جنس میفروشه؟
محمد: 1395/4/3020:17:30،
33
24
3 مقوله مجزا در هم ادغام شده که البته رابطه تنگاتگی با هم دارند . اول کاهش قدرت خرید که دلیل آن گران شدن بی حساب اجناس خصوصاً مایحتاج عمومیه و خود این گران شدن بی منطق که تناسبی با افزایش درآمد عامه مردم نداره معلول تورم افسار گسیخته 30 و 40% چند سال پیاپی در دولت دهمه . همراه با افزایش بی رویه قیمتها به مرور اقشار بیشتری زیر خط فقر یا حوالی اون قرار گرفتند و طبقه متوسط به نوعی از بین رفت . به شکل ساده آب از سر گذشته چه یک وجب و چه صد وجب . حتی با تورم صفر هم گروه بی شماری از جامعه در زندگی خود تغییری را احساس نخواهند کرد چون هنوز وجبها زیر آب هستند و امکان تنفس میسر نیست . البته نکته ظریف ماجرا اینکه در صورت ادامه خطی روند گذشته قطعاً همه تغییرات را در قالب منفی احساس میکردند که همین عدم احساس تغییر خود گواه کاهش رشد تورم یعنی کاهش شدت گران شدن مداوم است . ادامه...
سعید : 1395/4/3020:17:50،
36
39
یه تاثیر خیلی خاص داشته ===> هیچی !
محمد: 1395/4/3020:23:37،
41
32
... ادامه . عبور از این وضعیت یک راه حل چندگانه دارد . خروج از رکود و افزایش شاغلین جوان که موجب برداشته شدن فشار از خانوارهای واجد جوان بیکار میشود - کاهش بیشتر تورم - افزایش بیشتر دستمزدها نسبت به تورم - حذف غیر ضروریات از زندگی ( فرهنگ مصرف بهینه ) با توجه به آمار اسف ناک مصرف در ایران . هیچ کدام از این چندگانه به تنهایی قادر به حل اصولی مشکل نیست . دولت قثط در قدم اول موفق بوده که مهار تورم سرکش ( بخوانید گرانی روزانه و حتی ساعتی ) است . در سایر موارد بجز کمی ترمیم حقوق که کافی نبوده دولت موفقیت زیادی نداشته است . سایر عوامل خصوصاً خروج از رکود پیش زمینه هایی میخواهد که وجود ندارد مانند کاهش سود وام - تخصیص منابع مالی بهنگام به تولید - افزایش صادرات - افزایش کیفیت تولیدات - زمینه برای صادرات مجدد - توریسم - ساخت و ساز مسکن و ...
سال اینده: 1395/4/3020:39:34،
72
28
روحانی بای بای ، روحانی بای بای .
ب-ز: 1395/4/3022:39:30،
37
27
به نام خدا
تاثیرش به ما این بود:
خاطرات حظرات واسه ما تبدیل به آرزو شد.
با تشکر
ب-ز 53 ساله از ته جهنم
مخملی: 1395/4/3020:53:32،
32
28
کاهش؟؟؟!!! O o
فرد: 1395/4/3020:53:44،
50
31
بسم الله الرحمن الرحیم


هیچ تاثیری.


ممنون.
وحید یوسفی: 1395/4/3021:04:28،
54
29
یادمه سال 91 یه دفعه ای همه چی گرون شد.
از دلار گرفته تا طلا و به تبع اون قیمت اجناس و خودرو و حتی مسکن.
اون موقع احمدی نژاد اومد گفت: ملت ایران به زودی همه مشکلات درست میشود.
الان هم امیدی ندارم به بهبود اوضاع.
سال 91 حدود 13 میلیون پس انداز داشتم که باهاش یه جی ال ایکس صفر میتونستم بخرم.
ای کاش همون موقع از این مملکت خارج میشدم تا این اوضاع رو نبینم.
دوست ندارم فقط شعار و شعار و شعار باشه توی زندگیم.
جبار سینک: 1395/4/3022:44:43،
34
37
داداش ما رو جائی راه نمیدن
کجا می خوای بری؟
چون میدونن که ما رو جائی راه نمیدن ؛مرزها بازه بازه بدون هیچ مشکلی .ویزا و پاس بگیر و خروج از کشور رو هم بریز و سریع بفرما بیرون .یه نون خور کمتر
میگن بفرما برو؛اما کجا؟جائی نیس که
یکیش خود من به زور هم پرتم کنن بیرون بازم از پنجره میام تو.
شادی: 1395/4/3021:08:13،
45
30
خیلی
باور کن خیلی
الانه همه شادیم
دخترم پسرام
خانوم . همه شادیم
خونه عوض کردیم
ماشین عوض کردیم
هر جمعه ناهار بیرون میریم
سالی دو بار سفر خارجه داریم و .....

اه اه . زنگ بیموقع ساعت بیدارم کرد . بازم برم سگ دو بزنم تو این زندگی مسخره اعصاب ندارم . حقوقم به نصف ماه هم نمیرسه
neli: 1395/4/3021:10:39،
55
26
تاثیر که داشته مثلا بدبخت تر شدیم!
نت: 1395/4/3021:20:16،
50
28
کاهش نرخ تورم مثل اجرای برجام می مونه یعنی رو کاغذ اجرا شده ولی در عمل همه می دونیم چه خبره و چیا کرده کلیدساز
هومن: 1395/4/3105:57:55،
27
29
ببخشید اشتباهی منفی دادم
علی: 1395/4/3021:42:20،
52
22
کاهش تورم!!!!!!!!مردم رومسخره کردید؟روزانه اجناس داره گرونترمیشه.کاروکاسبی مردم خوابیده. درامد صفرشده.روز به روز داره بدترمیشه.بنظرمن بهترین کارسرمایه رو سپرده گذاری کنیم توبانک.حداقل از مالیاتهای کمرشکن وعوارض کسب و.......راحت میشیم.
به خود بیاییم: 1395/4/3022:14:02،
38
31
کسانیکه که نق میزنید در ادارات رشوه خواری است آیا خودتان با این موضوع در اداره خودتان مبارزه میکنید یا از ترس اخراج و بیکاری زبان و چشم میبندید.
کسانیکه که نق میزنید اجناس با کیفیت نیستند و گران آیا خودتان در هر صنفی قطعات خوب و به قیمت به کار میبندید.
کسانیکه نق میزنید فساد جنسی زیاد است آیا خودتان نگاه پاکی دارید.
کسانیکه نق میزنید شمال و بیرون کثیف و زباله است آیا خودتان به واقع آشغال و زباله و ته سیگار پرت نمی کنید.
کسانیکه...
بله از ماست که بر ماست اگه همه آزاده باشند هیچ مدیر نالایقی با چاپلوسی اطرافیان بالا نمی آید. بساط خودروساز مزدور سالها قبل جمع میشد. و هزار خوبی جای هزار بدی مینشست. کمپین خودرو چه شد؟!؟!؟!
معلم: 1395/4/3022:26:44،
46
26
کدام کاهش تورم بروید بازار ببینید چقدر کم فروشی است مثلا شرکت غذایی چی توز و و..... را ببمید فقط هوا می فروشند به مردم چیپسشان شده نصف و.و.... روغن ها لاغر تر برنجا بی کیفیت درجه یک شده 2 چایی هم اینور کیفیت ها مثلا گلستان بی کیفیت تر شد ه نوعی دور زدن قیمت ها و.......
محمدرضا: 1395/4/3023:02:55،
27
26
یعنی مسئولین نظرات مردم رو نمیبینن؟
واقعا نمیفهمن اوضاع از چه قراره،؟
خیلی وضع خرابه. نمیفهمن یعنی؟
کی جیباشون پر میشه؟ چون میدونم خوب میدونن چه خبره ولی نفع و سودشون تو همین آشفته بازار هست.
جواد: 1395/4/3100:10:13،
32
29
اقا اینقدر منت نزارید که تورم پایین اومده! اصلا هم کسی پایین نیاورده بلکه از این بیشتر دیگه کشش نداره مثلا اگه نان بشه دونه ای ۳ هزار تومن دیگه فاتحه مملکت خونده است که !... واس همین دیگه کشش ندارن بعضی اجناس که بخوان گرون تر شن ! دیگه از این بیشتر جا نداره میفهمی جا ؟!
ALI: 1395/4/3111:51:20،
25
32
تاثیر که داشته مثلا بدبخت تر شدیم!
عباس : 1395/4/3111:56:01،
29
29
مالیات زوری کمر مردمو میشکنه تورم حتی کم نشده ببکه بیشتر هم شده جای هزار تومان دو سال پیش الن ده هزارتومانی باید بدی ارزش پول صفر شده درآمد نه برای خودی ها بلکه برای مردم عادی حتی جواب ده روز زندگی هم نیست
غمگسار: 1395/4/3112:53:37،
29
33
زیییینگ !

میشه سوال بعدی ؟؟؟؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما