کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افشای شیوه‌های جدید فرار مالیاتی

کدخبر:۲۵۴۷۸چهارشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۳:۴۷۲۷۲۲ بازدید

شاید یکی از مهمترین نقاط تمایز کشورهای صنعتی و پیشرفته که البته نفت ندارند با کشوری در حال توسعه مثل ایران نوع نگاه به مالیات ...
افشای شیوه‌های جدید فرار مالیاتی

شاید یکی از مهمترین نقاط تمایز کشورهای صنعتی و پیشرفته که البته نفت ندارند با کشوری در حال توسعه مثل ایران نوع نگاه به مالیات باشد. در ایران مالیات همچنان پول زور است.

علی عسگری رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، اخیرا در مورد ساز و کار دریافت مالیات به نکات عجیبی اشاره کرده است که از نقص سیستم مالیاتی کشور، فرارهای مالیاتی گسترده و اجرای گزینشی قانون در این بخش حکایت دارد. وی گفته است:«پرونده یک مؤدی، 5 سال دست یک ممیز است؛ اصلاً بعضیها خانه‌زاد هستند، با هم رفت و آمد خانوادگی پیدا کرده‌اند؛ با هم پیک‌نیک می‌روند و به این ترتیب از پرداخت مالیات دقیق فرار می‌کنند.»

از سوی دیگر تعداد زیادی از مودیان نسبت به اخذ مالیاتهای نامتناسب و بیشتر از سطح درآمدی خود در مقایسه با سایرین اعتراض دارند و با اشاره به رکود حاکم بر اقتصاد کشور از فشارها برای دریافت مالیات از خود انتقاد می کنند هرچند پرداخت مالیات در کشور ما هنوز جا نیفتاده است و در ذهن بسیاری از مودیان مالیات به عنوان پول زور تلقی می شود.

بررسی های میدانی تسنیم از فعالان اقتصادی غرب و جنوب غرب تهران این موضوع را تایید می کند. شاید یکی از مهمترین نقاط تمایز کشورهای صنعتی و پیشرفته که البته نفت ندارند با کشوری در حال توسعه مثل ایران همین مسئله یعنی نوع نگاه به مالیات باشد. گروه اول مالیات را اگر نه وظیفه قانونی، اخلاقی و حرفه ای خود بلکه شر لازم می دانند اما در گروه دوم کشورها مثل ایران مالیات پول زور و غیراخلاقی دانسته می شود که به هر لطایف الحیلی که می شود باید از پرداخت آن اجتناب کرد. 

سوالی که به ذهن می رسد این است چه زمانی فرهنگ حاکمیت گریزی در ایران که ریشه در حکومت های پادشاهی 2500 ساله داشته و فرار از پرداخت خراج مهمترین مصداق آن است پایان می یابد.


چوب رکود بر سر دیو مالیات

در منطقه چهار دانگه در جنوب غرب تهران و محل تجمع کارگارهای کوچک تولیدی الهیاری که  صاحب یک واحد تولید مبلمان است چوب رکود را بر دیو مالیات می کوبد و می‌گوید من تا دو سال پیش همیشه ساعت 11 شب به خانه می‌رفتم اما دو سال است که به خاطر عدم رونق ساعت 5 الی 6 بعد از ظهر کار را تعطیل می‌کنیم، با این وضعیت چرا باید به میزان سالهای گذشته مالیات بدهم.

کمی جلوتر می‌رویم. یک تولید کننده در صنعت فلزات، بعد از جلب اعتماد اولیه و اطمینان از این که مامور مالیات نیستیم حاضر می‌شود در مورد ساز وکار پرداخت مالیات در این منطقه گفتگو کند. وی می‌گوید برای سال گذشته ممیز مالیاتی اعلام کرد که برای کارگاه  ما با 30 کارگر  حدود 50میلیون تومان مالیات برآورد می‌شود. هر دو سال یکبار ممیز در این منطقه تغییر می‌کند و ما مجبور هستیم برای پایین آوردن مالیات دست به کارهای مختلف بزنیم. چرا تولید کننده که به راحتی می‌تواند سرمایه‌اش را در بانک بگذارد و با کمترین  دغدغه و پرداخت هیچ مالیاتی سود پولش را بگیرد، باید مالیات دهد؟ او که بیان می کند  شرایط اقتصادی فشار زیادی بر وی وارد کرده است گفت در نهایت با پرداخت 5 میلیون تومان به ممیز توانستیم 20میلیون از کل مالیات را کم کنیم. معامله خوبی است 15 میلیون تومان سود با سرمایه گذاری 5 میلیون تومانی!

البته وضعیت ظاهری کارگاه بسیار نامطلوب بود و قشر کارگری که در منطقه زندگی می‌کند از شهرهای مختلف به این اینجا آمده‌است تا در کارگاههایی که احتمالا با سرمایه‌های خرد ایجاد شده‌اند مشغول به کار شوند. صاحب کارگاه در ادامه صحبتهایش، به ما پیشنهاد می‌کند به سراغ کارخانه‌های چند صد میلیاردی برویم و از وضعیت مالیات دهی آنها پرس و‌جو کنیم. وی حسابدار و یکی از سهام داران  یک کارخانه دیگر را به ما معرفی می‌کند تا درباره فرارهای بزرگتر مطلع شویم.


به چاه نفت فشار بیاورید نه تولید کننده

این که دولت پول نفت دارد همچنان لقلقه دهان مردم است هرچند نسبت به گذشته که نفت 100 دلار بود و روزانه بیش از 2.5 میلیون بشکه نفت صادر می کردیم کمتر شده است. یک فعال اقتصادی که کارگاه کوچکی دارد می گوید دولتی که پول نفت دارد نباید مالیات بگیرد. به گفته وی در کشورهای صنعتی دولت ها ممر درآمدی بجز مالیات ندارند. وی با خنده می گوید دولت به جای این که به تولید کنندگان برای پرداخت مالیات فشار بیاورد به چاهای نفت فشار بیاورد تا تولید بیشتری داشته باشند.


کرم رشوه‌خواری از درخت سازمان مالیاتی است

در یک تماس تلفنی بدون اینکه خود را به عنوان خبرنگار معرفی کنم از آقای حسابدار که در کارخانه‌‌ای، در حوزه تولید رنگ فعال است، سوالاتی پرسیدم. 

نکته‌ای که وی در باره پرداخت مالیات در سال 93 مطرح می‌کند بسیار جالب است. وی با خنده گفت با اینکه در سال 93 چیزی نزدیک به 300میلیون تومان مالیات دادیم اما مبلغ خوبی را هم توانستیم از طرق مختلف، تخفیف بگیریم.

بر خلاف صحبت های زیادی که در مورد پرداخت رشوه توسط فعالان اقتصادی به مامورین مالیاتی مطرح می‌شود، یکی از مودیان گفت کرم از درخت است. مشکل اصلی از خود اداره مالیات است.


چگونه سر مامور مالیاتی کلاه می گذارند؟

در ادامه به سراغ یک شرکت در حوزه ساخت محصولات هیدرولیکی رفتیم. یکی از مدیران این کارخانه روشی را برای کلاه گذاشتن به سر ماموران مالیاتی فاش می کند و در تشریح فرایند بازرسی مامورین مالیاتی می‌گوید، وقتی این افراد که عمدتا حسابداری خوانده‌اند برای بازدید به کارخانه می‌آیند صرفا دفاتر حسابداری را بررسی می‌کنند. درحالی که آنچه در کارخانه‌های صنعتی می‌گذرد یک فرایند فنی است و به عنوان مثال اگر برای یک کالا از 4 قطعه استفاده شده باشد، تنها دو قطعه در دفاتر می‌آید. ممیز مالیاتی که اطلاعات فنی ندارد، متوجه این موضوع نمی‌شود و به این ترتیب هزینه‌های مالیاتی بدون هیچ دردسری کاهش می‌یابد.
 

استفاده از کارخانه صوری برای فرار مالیاتی

این مدیر صنعتی می‌گوید، یکی از همکاران تولید کننده در یکی از استانها از قانون معافیت مالیاتی مناطق محروم سوء استفاده کرده است و با راه اندازی یک سوله به صورت صوری در یکی از شهرکهای صنعتی استان که از معافیت مالیاتی برخوردار است، به عنوان پوشش برای کارخانه اصلی استفاده می‌کند. در این کارخانه صوری هیچ ماشین‌آلات مرتبطی برای تولید محصول نهایی وجود ندارد در حالی که تمام محصولات با برند این کارخانه در دفاتر مالیاتی ثبت می‌شود و به این ترتیب برای گردشهای چند صد میلیونی بدون اینکه شغلی در منطقه محروم ایجاد شده باشد مالیاتی‌پرداخت‌نمی‌شود .

یکی از فعالین اقتصادی می گوید هر چه کارخانه شما بزرگتر باشد توانمندی شما در برابر فرار مالیاتی بیشتر است و به اصطلاح مزیت رقابتی کارخانه های بزرگ بیشتر از کارخانه های کوچک است. وی افزود کارخانه‌ای که ضعیف‌تر است و این توانمندی را ندارد که فرار مالیاتی انجام دهد نمی‌تواند با آن شرکت که می‌تواند فرار مالیاتی کند رقابت داشته باشد و به این ترتیب از چرخه رقابت حذف می‌شود. اینها به دوشکل اداره دارایی را دور می زنند، به صورت کثیف با رشوه  یا تمیز که با سوء استفاده از عدم شفافیت انجام می‌شود.

این فرد که مالک کارخانه کوچکی است از بالا بودن نرخ مالیات گله می کند و می گوی شما ببینید وقتی باید 20 درصد از سود خود را مالیات بدهید دیگر امکانی برای رقابت با شرکتهای بزرگ وجود ندارد.


سوء استفاده از شرکتهای کوچک برای فرار مالیاتی

شرکتهای بزرگتر کار تولید خیلی از قطعات را به شرکتهای کوچکتر واگذار می‌کنند. این را یک صنعتگر می‌گوید و ادامه می‌دهد، این شرکتها برای این اینکه بتوانند سرپا بمانند قبول می‌کنند که به صورت رسمی تولید قطعه را انجام دهند.

در نتیجه باید فاکتور رسمی هم به دارایی ارائه شود و چون فعالیت خدماتی بوده باید 9درصد ارزش افزوده پرداخت شود. این در حالی است که شرکت بزرگ که سفارش دهنده بوده است، محصول آماده شده را به صورت غیر رسمی در بازار به فروش می‌رساند، به این ترتیب مالیاتی هم پرداخت نمی‌کند. وقتی در مزایده‌ها شرکتهای کوچک شانسی برای برنده شدن ندارند، مجبور هستند برای اینکه متضرر نشوند شرایط تحمیلی شرکتهای برنده مزایده را بپذیرند.

یک تولیدکننده که چندین بار تاکید می‌کند تحصیلات دانشگاهی دارد در رابطه با قبول سفارش شرکتهای بزرگ می‌گوید، وقتی شرکت کوچک مجبور می‌شود با شرکت بزرگ به صورت رسمی کار کند و در نتیجه فاکتورها را به اداره مالیات عرضه کند، باید مالیات این سفارش  را بپردازد و شرکت بزرگتر با فروش در بازار غیر رسمی با نپرداختن مالیات سود بیشتری می‌کند. در نهایت می‌بینیم که شرکت بزرگ با گردش مالی 100میلیاردی، 200میلیون تومان مالیات می‌دهد و شرکت کوچک با سود 100میلیونی نیز باید 20میلیون تومان در سال مالیات بدهد. مقایسه مالیاتی که شرکتهای کوچک و بزرگ می‌پردازند جالب است. اینها ظاهرا مالیات کمتری می‌پردازند  اما در مقایسه با شرکت بزرگ و سهم در سود متضرر می‌شوند.


استخدام مدیر مالی برای دور زدن دارایی

وی ادامه می‌دهد، وقتی شما یک شرکت تولیدی راه می اندازید بعد از مدتی شاهد مراجعه‌ی افرادی  هستید که به شما پیشنهاد خرید غیر رسمی مایحتاج  شرکت را می‌دهند و از آنجا که از این طریق فرار مالیاتی محقق می‌شود مورد توجه شرکت‌داران قرار می‌گیرد.

یکی از کارکنان قسمت حسابداری یک کارخانه تولیدی، کار اصلی خیلی از مدیران مالی را دور زدن اداره دارایی می‌داند. او می‌گوید، به همین دلیل است که این افراد قرارداد دائم ندارند و عمدتا قراردادشان به صورت خدماتی امضا می‌شود. در توافقی نانوشته بین صاحب شرکت و مدیر مالی هرچه قدر اختلاف بین دفاتر بیشتر باشد، درصد بیشتری به مدیر مالی تعلق می‌گیرد. وقتی یک میلیارد تومان بین دفتر اصلی و دفتری که به ممیز ارائه می‌شود اختلاف ایجاد شود، مدیر مالی حداقل 50میلیون تومان دریافت می‌کند.

این حسابدار میانسال شرکت تولیدی می‌گوید، اگر یک شرکت، مدیر مالی در استخدام نداشته باشد به راحتی می‌تواند با تماس با یک شرکت مشاوره مالی به راههای فرار مالیاتی دست یابند.

بحث و گفت‌وگو با فعالان اقتصادی را در حالی به پایان می بریم که همچنان این سوال در ذهن است که چه زمانی مالیات در ایران پول زور نخواهد بود؟ شاید ...

بلیط هواپیمادیدگاه ها

-: 1395/4/3014:14:17،
195
41
برای اینکه ۱ ریال از مالیات ها خرج خود مردم نمیشه. حق دارن ندن.
Amir: 1395/4/3014:27:24،
134
25
مالیات بدیم تا حقوق های 200 ملیونی گیرشون بیاد ؟؟؟؟
بهداد: 1395/4/3015:30:00،
77
43
كاملا موافقم
ريشه همه اينا عدم اعتماد مردم به دولت مردانه وگرنه ما كشور فقيري نيستيم ولي وقتي ميبينيم اين پول ها جاي ديگه اي داره خرج ميشه سعي ميكنيم در راه گردن كلفت شدن خيلي ها خرج نكنيم(يا نمونه اش ماليات را نديم)
Rabolf: 1395/4/3016:13:33،
58
29
مالیات فقط واسه کوچیک تر هاست ، من یه بار یه اشتباهی کردم یه شرکت ثبت کردم بعد دیدم جواب نمیده منحلش کردم ولی اداره مالیات پوستم رو کند. سال اول کلا 50 میلیون تومن فروش داشتم که 2 تومن مالیات بریدن. سال دوم فقط چند ماه کار کردم و کلا شاید 25 تومن فروش داشتم ولی 5 تومن مالیات بریدن که با کلی رفت و آمد خداروشکر 2 تومن شد. من اگر پول داشتم و یه حسابدار استخدام میکردم که برام دفتر آماده کنه اصلا نباید مالیات نمیدادم.
علی: 1395/4/3016:39:29،
49
25
37 سال است همه مالیتهای که از مردم می گیرند و درامد نفت و گاز صرف حقوقهای نجومی خود اقایان می شود و موشک و جنگ سوریه و یمن و اباد کردم لبنان و خانه سازی برای مردم فلسطین............ و سهم مردم فقط 45 هزار تومان یارانه است که با دلار 3500 اقای روحانی ارزشش می شود 12 هزار تومان....از طرفی همین 12 هزار تومان را هم اقای روحانی دارد از مردم حذف و پس می گیرد تا اعتبار برای حقوق نجومی بیشتر مدیرانش تامین شود...بقیه نهادهای نظامی و خودروسازان و نهادی خاص هم که اصلا کسی جرات حسابرسی و مالیات گرفتن از انها را ندارد !!!!!
محمد: 1395/4/3016:45:25،
33
26
طیب نیا بعد از تعیین حقوق 20 میلیونی برای مدیران دولتی و 812 تومانی برای کارگران بعد از رسوایی فیشهای حقوقی و عدالت از نوع دولت بی تدبیری و ناامیدی و دلار 3500 !!!!

طیب‌نیا: خرید هواپیما از بوئینگ برای ایران مهم نیست !
حسن : 1395/4/3017:37:11،
32
39
بخاطر اینکه اونها خمس و زکات و ... ندارند و درقبال برداخت مالیات از مسولان جواب میخوان!!
جواد: 1395/4/3109:35:49،
25
35
اگر گرفتن مالیات این همه فساد اور است نگیرند بهتر است چون هزینه کمتر میشودواشاعه فساد وتبعات ان کمتر.
پیشنهاد میشود مالیات کمتر در مبادی کالا گرفته شود تا جامعه از تبعات ان محفوظ باشد
احمد: 1395/4/3014:15:39،
50
43
دوستان مدیر و مسیول از فضا نیومدن یک نگاهی به خانواده خودمون کنیم ببینیم در روز چقدر قانون شکنی و پارتی بازی و حق خوری انجام میدیم این بدبختی ها همش تقصیر خود ماست
محمد: 1395/4/3014:17:33،
56
34
حالا دیگه با قانون گردش مالی و سرکشی به حسابها دیگه مگه میتونند فرار کنند؟؟؟؟؟؟؟؟

فقط یه راه میمونه همکاری خود کارمندان اداره مالیات که بعید هم نیست .
سالار : 1395/4/3014:20:44،
74
33
تا میتونید فرار کنید از پرداخت مالیاتِ...
چون ریالی از پولی که میدید خرج خودتون و شهر و مردم نمیشه...
همش میره تو شکم مدیران و مسؤلین و کارمندانی که صبح تا بعدازظهر فقط به فکر تن پروری و اینترنت بازی خودشون هستند..
یا حق
ميثم: 1395/4/3014:24:24،
64
28
"این سوال در ذهن است که چه زمانی مالیات در ایران پول زور نخواهد بود؟ "
زماني كه دولت به اندازه پول نفت و پولي كه از مردم مي گيره به جامعه خدمت شفاف ارائه كنه نه اينكه فقط جيب بعضيا پر بشه.
@: 1395/4/3014:25:16،
52
26
همچنان این سوال در ذهن است که چه زمانی مالیات در ایران پول زور نخواهد بود؟


زمانی که فرهنگ رقابت ، کار و کار ... در جامعه ايران جا بيوفته
زمانی که رانت در ايران از بين بره
زمانی که کل حکومت سياست های داخلی و خارجی سرمايه گذار گريز را کنار بگذارند ..
زمانی که در ايران تجارت رقابتی بدون دولتي و سياسی کردن هرچيز بوجود ايد
زمانی که با فساد از اداره ماليات تا فيش های حقوقی و رانت سازمان های قدرتمند برخورد شفاف و قاطع بشه ...

و البته زمانی که ايرانيان مثل ملت آلمان و ژاپن به توليد و توان خود تکيه کنند !
بینام: 1395/4/3014:26:31،
47
23
جواب سوال توی ذهنت خیلی ساده اس ایرانجیب عزیز
هر وقت که مالیات خرج رفاه و آسایش مردم بشه نه پرداخت حقوق های نجومی
و رانت و پول تو جیبی آقازاده ها
رام رام: 1395/4/3014:28:07،
34
32
ماليات بدهيم كه با پول ما بدبخت ها حقوق هاى چند ده ميليونى تو مجموعه دولت و نهادهاى غير دولتى پرداخت شود به نظر من از شكم زن و بچه ام بزنم و به اين حقوق هاى ميليونى كمك كنم ظلم در حق زن و بچه خودم كرده ام
نیما: 1395/4/3014:33:16،
49
23
مالیاتو ما بدیم و رانت، اختلاس، حقوق بالا، مناقصه بدون تشریفات و...مال کسای دیگه!!!
امیر: 1395/4/3014:54:01،
33
30
شما میدونی چندتا کارگاه کوچک و بزرگ بخاطر همین مالیات های غیرمنصفانه تعطیل شده؟
میدونی چند نفر بیکار شدن بخاطر تعطیل شدن همین کارگاه ها؟
همه جای دنیا وقتی کارمند اضافه میکنند مورد تشویق و معافیت مالیات قرار میگیرند و توی ایران اگه از 5 نفر کارمندها بیشتر بشه بیمه 30 % جریمه میکنه ...
هادی: 1395/4/3014:56:01،
40
26
خودشون میدونن شفاف و درست جلو بری کاری باهات میکنن که به غلط کردن بیفتی بعد زیر میزی رو میدی و حق دولتو میخوری به این دلیل است که حل شدنی نیست و رفت و امد خانوادگی برقرار میشه خود ربیس هم داره میگه
مجید: 1395/4/3015:02:00،
34
28
آخه مشکل اینجاست اونای که از همه درآمدشون بالاتر یک ریال هم مالیات نمیدن .
هیوا: 1395/4/3016:09:04،
26
35
بحث اینه که با پیشرفت علم و صنعتی شدن که تو اروپا صورت گرفته و وضعیت اقتصادی کشورهای جهان سوم پس باید گفت مطرح این موضوع از اساس غلط میباشد چون مقایسه دو موضوع که هیچ سنخیتی باهم ندارن کاملا اشتباه میباشد. بعدش هم مالیات کشورهای پیشرفته واقعا زیاد و درعوض صرف رفاه مردم و ملت خوددش میکنه....
m@jid: 1395/4/3017:32:05،
45
29
در کل مالیات باید گرفته بشه اما از تمام افراد و شرکت و تعاونی و سازمانهایی که فعالیت اقتصادی دارن مثلا سپاه :تازه در حد حرفه که میخوان از فعالیتهای اقتصادی خاتم الانبیاء مالیات بگیرن تازه داره به عنوا دلال به کشور خدمت میکنه .ستاد فرمان امام که هیچی فقط پول جمع میکنه پس مالیات نمیخواد و اصلا شفاف سازی هم نمیشه که پولش کجا میره .آستان قدس رضوی همینکه به بانک مرکزی وام میده باید ازشون تشکر کنیم بابت کمکشون و ..........فقط میتونم بگم متاسفم معلوم نیست چی به چیه و چی میخواد بشه اصلا چه خبره ؟
حسن: 1395/4/3109:29:36،
30
35
در روشهای جدید فرار مالیاتی برای ارزش افزوده 9 درصدی شرکتهایی که به سازمانهای دولتی فاکتور رسمی ارایه میدهند با دریافت ارزش افزوده 9 درصدی از سازمان مربوطه بعدا فاکتوری را از بعضی شرکتهای پولشویی با پرداخت 2 درصد از 9 درصد فاکتور رسمی گرفته و موقع ارايه با مودیان مالیاتی با ارایه فاکتوری که با پرداخت 2 درصد از ۹ درصد انرا گرفته اند 7 درصد برای شرکت خود نگه میدارند.
شرکتهایی که فاکتور ۹ درصدی برای پولشویی ازایه میکنند هر چه سریعتر باید شناسایی شوند.
اقتصادان: 1395/4/3111:18:40،
24
24
یکی برای من مالیات در اقتصاد اسلامی تعریف کنه ایا اقتصاد ایران اقتصاد اسلامیست ایا در اسلام مالیات بغیر خمس وزکات داریم وایا اجباری در پرداخت خمس وزکات هست ایا در اقتصاد اسلامی بانکها بابت سپرده باید سود بدند ووامها با سود بالا بگیرند ایا اقتصاد اسلامی قابل اجرا ست در اقتصاد امروزی
مهرداد: 1395/4/3114:14:37،
31
27
در اقتصاد دولتی خود " دولت " نیز به عنوان بزرگترین بنگاه اقتصادی کشور که بیش از نود درصد درآمد ها را دارد بایستی مالیات پرداخت کند . پرسش این است که چرا من با اندک درآمدی مشمول پرداخت مالیات هستم ولی دولت با درآمد نجومی مالیاتی پرداخت نمیکند . این است دلیل فرار های مالیاتی که خود دولت بنیان گزار این شیوه میباشد
به قول معروف " پدرم روضه رضوان ..... بفروخت ناخلف باشم اگر.........نفروشم
علی: 1395/5/122:06:27،
32
34
مگه الگوی ماکشورهای غیرمسلمان هست که مالیات بدیم؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار