کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا کودتاچیان ترکیه به هواپیمای اردوغان شلیک نکردند؟

کدخبر:۲۵۴۳۴سه شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۳:۴۷۷۸۸۸ بازدید

شکست کودتای جمعه شب در ترکیه شائبه "ساختگی بودن" آن را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف مطرح کرده است.
چرا کودتاچیان ترکیه به هواپیمای اردوغان شلیک نکردند؟

شکست کودتای جمعه شب در ترکیه شائبه "ساختگی بودن" آن را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف مطرح کرده است.

ترکیه در نیم قرن گذشته ۴ بار شاهد کودتای نظامیان سکولار علیه دولت‌های منتخب بوده که هر ۴ مورد نیز با موفقیت همراه بوده‌ است. به همین دلیل، در کشوری که ارتش هیچگاه به دولت وفادار نبوده و ۴ کودتای موفق را برنامه‌ریزی کرده است، شکست کودتای روز جمعه گمانه‌زنی‌های زیادی را درباره احتمال ساختگی بودن آن مطرح کرده است.

طی روزهای اخیر بسیاری از کارشناسان، وحدت‌نظر احزاب و جناح‌های سیاسی ترکیه در مخالفت با کودتا و تقویت عنصر دمکراسی‌خواهی در میان مردم این کشور طی دهه اخیر را از عوامل اصلی شکست کودتای جمعه شب ارتش برشمرده‌اند.

اما در مقابل، گروهی از فعالان رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی نیز عملکرد ناشیانه کودتاچیان در کودتای اخیر و رعایت نکردن بدیهیات یک کودتا از سوی ارتشی که تجربه چندین کودتای موفق در کارنامه آن مشاهده می‌شود را دلیلی بر نمایشی بودن آن عنوان کرده‌اند. 

این در حالیست که مخالفان ساختگی بودن این کودتا معتقدند کودتا امری پرهزینه برای مردم و اقتصاد یک کشور است و به همین دلیل، هیچ سیاستمداری حاضر نمی‌شود به این قیمت به سرکوب مخالفان خود بپردازند. ضمن اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که کودتا از مسیر برنامه‌ریزی خود خارج نشود.

با این حال، اولین تشکیک جدی در اصالت این کودتا یک روز پس از آن از سوی دوست دیرین و دشمن کنونی رجب طیب اردوغان – رئیس‌جمهور ترکیه - مطرح شد. «فتح‌الله گولن» که در ساعات اولیه کودتا، اردوغان مدعی شد کودتا از خانه او در آمریکا مدیریت شده است، پس از طرح این اتهام مدعی جعلی بودن و دست داشتن رئیس‌جمهور ترکیه در این کودتا شد و آن را طرحی از پیش برنامه‌ریزی شده برای سرکوب مخالفان دولت عنوان کرد.

به نوشته دیلی میل، وی بلافاصله پس از متهم شدن مدعی شد اگر فردی از بالا به این کودتا نگاه کند، به وضوح نشانه‌هایی از نمایشی بودن آن را مشاهده می‌کند. 

گولن که به عنوان یک معترض مدنی از سال ۲۰۰۰ در تبعیدی خودخواسته در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، متهم نشدن هیچ یک از رهبران سیاسی ترکیه در این کودتا و بمباران ساختمان‌های خالی از سوی جنگنده‌های کودتاچیان را شاهدی بر مدیریت آن از سوی اردوغان عنوان کرد. 

علاوه بر اظهارات گولن، گمانه‌زنی‌های بسیار دیگری نیز در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف مطرح شده است که احتمال نمایشی بودن پنجمین کودتا در تاریخ ترکیه را تقویت می‌کنند.

مهمترین دلیلی که در این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای از سوی حامیان تئوری توطئه مطرح شده است، هدف قرار نگرفتن هواپیمای حامل اردوغان در آسمان استانبول است. آنها معتقدند اگر کودتاچیان به راستی در پی ساقط کردن دولت بودند، جنگنده‌های تحت اختیار آنها به راحتی می‌توانستند هواپیمای حامل رئیس‌جمهور ترکیه را در آسمان استانبول هدف قرار دهند. 

آنها مدعی‌اند هواپیمای اردوغان در آسمان استانبول زمانیکه به دنبال محلی برای فرود بود، کاملاً در تیررس جنگنده‌های اف-۱۶ کودتاچیان قرار داشت؛ اما هیچ شلیکی به سمت آن صورت نگرفت. به اعتقاد آنها، اگر اردوغان خطری را از جانب کودتاچیان احساس می‌کرد هرگز با هواپیما به استانبول نمی‌آمد.

اینکه هیچ نهاد امنیتی داخلی و خارجی این کودتا را از قبل پیش‌بینی نکرده است نیز در رسانه‌های مختلفی چون المانیتور به عنوان دلیل دیگری بر ساختگی بودن آن ذکر شده است. ضمن اینکه این کودتا از نظر گروهی که مدعی ساختگی بودن آن است، بسیار ناشیانه انجام شده است.

آنها معتقدند اگر این کودتا، واقعی و خواست کودتاچیان براندازی دولت اردوغان بود، باید به جای بستن پل و یا حضور نظامی در خیابان‌ها به سمت اشغال مراکز حساس و دستگیری مقامات ارشد دولت پیش می‌رفتند.

قطع نشدن اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ترکیه نیز به عنوان یکی دیگر از دلایل اثبات‌کننده ساختگی بودن این کودتا ذکر شده است. برخی مدعی‌اند اگر کودتای جمعه شب یک کودتای واقعی بود، دولت باید در اولین گام استفاده از موبایل و شبکه‌های اجتماعی و موبایلی را برای کنترل کودتا محدود می‌کرد؛ اما اردوغان در عوض، در همان ساعات اولیه کودتا، سخنرانی‌های خود را نیز از طریق شبکه موبایلی "فیس تایم" (متعلق به شرکت اپل) به اطلاع مردم می‌رساند. 

اینکه چرا پلیس در این کودتا به طور کامل به دولت وفادار مانده و در مقابل، تنها بخشی از بدنه ارتش درگیر کودتا شده است، پرسش دیگری است که به نوشته المانیتور، این روزها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیاد شنیده می‌شود. 

موافقان تئوری توطئه همچنین می‌پرسند چرا کودتاچیان استانبول را برای انجام کودتا انتخاب کردند؛ در حالیکه با توجه به اینکه استانبول، اسلامی‌تر از سایر شهرهای ترکیه و یکی از پایگاه‌های اصلی اردوغان به شمار می‌رود، این کودتای محدود از ابتدا محکوم به شکست بوده است.

فقدان "نقش رهبری" در این کودتا نیز از سوی برخی رسانه‌ها به عنوان یک دلیل دیگر برای اثبات جعلی بودن آن عنوان شده است. آنها مدعی‌اند تمامی کودتاها برای موفقیت نیازمند یک رهبر هستند و نقش برخی از ژنرال‌های ۴ ستاره ارتش در هدایت این کودتا تنها در حد یک گمانه‌زنی است.

به اعتقاد آنها، اگر طبق گفته اردوغان، رهبری این کودتا برعهده فتح‌الله گولن بوده است، چرا او در ساعات اولیه کودتا، رهبری آن را تکذیب کرد؛ در حالیکه این اقدام او می‌توانست روحیه کودتاچیان را تضعیف کند.

در مقابل، گروهی که کودتای جمعه شب ترکیه را یک کودتای واقعی می‌دانند، معتقدند اردوغان با همراهی حزب عدالت و توسعه در طول سالهای اخیر تا حدودی با شناسایی و محاکمه قضایی فرماندهان نظامی ناراضی، ارتش را تا حد زیادی تحت کنترل در آورده و راه را به روی کودتا بسته‌است؛ مسئله‌ای که از سوی واشینگتن پست نیز یکی از دلایل اصلی شکست کودتا خوانده شد.

این روزنامه در توضیح دلایل شکست کودتا نوشت: ترکیه از زمانی که کودتا یک امر مرسوم در سیاست این کشور بود، تغییرات زیادی را تجربه کرده و ارتش قدرت سرکوب‌کنندگی همیشگی خود را از دست داده است. واشینگتن پست همچنین فقدان شرایط لازم در جامعه برای پذیرش کودتا و مقبولیت عمومی اردوغان در میان اقشار مذهبی ترکیه را از دلایل دیگر نافرجام ماندن کودتای روز جمعه برشمرد.

با این وجود، مجموع این دلایل و گمانه‌زنی‌ها باعث شده است که موافقان تئوری توطئه، کودتای جمعه شب را نه یک کودتای واقعی از سوی ارتش برای براندازی دولت، بلکه کودتایی از جانب اردوغان برای تسویه حساب سیاسی با مخالفانش عنوان کنند. آنها با توجه به موج بازداشت‌های اخیر در ترکیه معتقدند فهرست افراد بازداشت‌شده از قبل مشخص بوده و اردوغان تنها به دنبال بهانه‌ای برای بهره‌برداری سیاسی از آن بوده است.

روزنامه ایندیپندنت نیز روز گذشته با مقایسه کودتای جمعه شب ترکیه با حریق عمدی سال ۱۹۳۳ در پارلمان آلمان نازی که بهانه‌ای برای سرکوب مخالفان هیتلر شد، این کودتا را طرحی برای بهره‌برداری سیاسی اردوغان عنوان کرد. همانگونه که به نوشته این روزنامه، خود اردوغان نیز پس از شکست کودتاچیان، از کودتای جمعه شب با عنوان "هدیه‌ای از جانب خداوند به ملت ترکیه" یاد کرد.

در هر حال، شکست کودتایی که به نوشته المانیتور تا این لحظه پاسخ‌های موجه کمی را در برابر پرسش‌های جدی بسیار در اختیار دارد، راه را برای افزایش اختیارات ریاست جمهوری اردوغان و رویای تبدیل نظام پارلمانی ترکیه به نظام ریاستی هموار کرده و انتظار می‌رود اردوغان فارغ از واقعی یا ساختگی بودن این کودتا، به خوبی از آن در جهت پاکسازی ارتش و پیشبرد اهداف سیاسی خود در ترکیه استفاده کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1395/4/2916:50:33،
361
60
تا حالا كودتاي به اين شكلي نديده بودم اخه مگه كودتا در عرض ٣ ساعت شكست ميخوره معلوم بود كه يا يه كودك ٥ ساله نقشش رو كشيده يا ساختگي بوده
سوشا : 1395/4/2916:56:17،
263
49
چون ادمایه خودش بودن و از خودش دستور میگرفتن
حسین: 1395/4/2917:18:49،
163
68
حالا متخصصین تحریم خودرو و مسکن همه میشن سیاستمدار . خخخخخخخ
پاسخ: 1395/4/2917:32:13،
229
39
ما در خاورمیانه کسایی را دیدیم که برای تثبیت قدرت خودشون و حذف مخالفان یه جنگ را که میشد اصلا شروع نشه یا خیلی کوتاه تمام بشه هشت سال کش دادن .یه کودتای چند ساعته مگه چقدر هزینه داره؟؟؟
ک ش: 1395/4/2917:52:44،
116
82
شما چند بار کودتا دیدین تا بحال؟
به یک سوت کل مردم استانبول و انکارا بیرون ریختن
با ساختگی یا حقیقیش کاری ندارم. آیا چنین چیزی در ایران رخ میداد با دستور روحانی مردم بیرون میومدن؟
اميد: 1395/4/2918:00:16،
143
39
بيشتر شبيه اتك بود تا كودتا!
-: 1395/4/2918:00:40،
79
156
شما که میفرمایی ساختگی بود، فرمانده هان ارشد ارتش حاضر شدن آبروی خودشون رو ببرن به خاطر اردوغان؟!! یارو تا آخر عمرش رفت زیر سوال به خاطر اینکه یکی دیگه حکومت کنه؟! کودتا شکست خورد چون فقط 10% ارتش درش شرکت کردن و فقط 6تا جنگنده از رو زمین بلند شدن!
شهاب: 1395/4/2919:59:20،
75
57
جناب ک .ش بلههههه که در ایران همچین اتفاقی میفتاد و قبلا هم افتاده
نمیشه خیلی واضح گفت ولی چند سال پیش یک بنده خدایی یک اشاره میکرد 3 میلیون نفر از شرق پایتخت تا غربش توو خیابون جمع میشدند انهم با سکوت!
تازه نه اس ام اس وصل بود نه اینترنت ...
خودت هم میدونی روحانی قدرت اول کشور نیست و اگر همچین کاری بکنه نتیجش چیه هرچند باز هم ملت ایران خیلی بیشتر از اینها شجاعت خودشونو نشون دادن
صفردرجه: 1395/4/2921:07:47،
76
47
دولت كوتا قصد حكومت بر مردم رو داره بنابراين وقتي با نيروي هوايي به مردم عادي شليك ميكنه نتيجه اي جز نارضايتي مردم نداره
اين عمل بچه گانه فقط مردم رو از كودتاچي ناراضي ميكنه و دولت رو محبوب
كاملا مشخصه كه نمايش خود اردوغان بود كاملا هم ناشيانه
ایران: 1395/4/2923:43:24،
47
47
شمابه جای اون ژنرال ارتش ترکیه،
1-حاضری بخاطراردوغان توسط یک سربازصفر ویامردم عادی دستبندبهت بزنند وتحقیربشی؟
2-وازکاراخراج وزندانی بشی؟
3-و...

تنهاتفاوت اکثریت افسران وسربازان ترکیه باهمطرازان خوددربعضی کشورهای دیگردراینه که(حاضرنشدند باتانک ونفربرزرهی ازروی مردم مخالف کودتاردبشند!)

آره جانم.
اردبیل: 1395/4/3000:44:49،
54
46
در طول قرون 18 و اوایل قرن 19 که امپراتوری عثمانی در اوج قدرت خود قرار داشت و دولتهای اروپایی مراقب تحرکات و سیاستهای عثمانی و منجمله سفارتهای عثمانی را زیر نظر داشتند وقتی در پاریس این بار خبر فوت سفیر کبیر عثمانی را به تالیران دیپلمات مشهور فرانسوی اطلاع داده بودند برآشفته شده و با عصبانیت گفته بوده معلوم نیست این مردیکه با این کارش چه توطئه ای در سر دارد.
توهم توطئه پدیده ای است که اگر چه در کشورهای جهان سوم و علی الخصوص خاورمیانه بیشتر رایج است ولی در گل سرسبد آنها ایران حکایت دیگری دارد. در نگرش توطئه پندار فرض بر این است که دستهای پنهان رقم زننده مقدرات یک فرد، جامعه و ملت هستندلیست بلندی از ذهنیت توطئه نگری ایرانی می توان مثال آورد که در این مجال نمی گنجد.
اردبیل: 1395/4/3000:45:44،
46
51
اگر به پای سخن یک توطئه نگر ایرانی بنشینید او به شما خواهد گفت آنکه در عراق به دار آویخته شد نه صدام بلکه بدلش بود. و بن لادن چون آدم خود آمریکائیها بود کشته نشده و در آمریکا زندگی خودش را می کند.
با اینکه القاعده مسئولیت حوادث یازده سپتامبر را با افتخار به عهده گرفت متوهمین اصرار دارند کار خود دولت آمریکا بوده است. عجیب تر از همه اینکه وقتی زمین لرزه ای کاملا با دلایل علمی اتفاق می افتد همه نجواکنان و با اطمینان مثال زدنی آن را ناشی از یک آزمایش هسته ای مخفیانه می دانند تا جواب همه معماها را بدهند.
ساختگی دانستن کودتای نافرجام ترکیه از آن دست حوادثی بود که ذهن خلاق توطئه نگر ایرانی بدون در دست داشتن هیچگونه دلیل،مدرک و شواهدی در عرض سی ثانیه جواب آن را براحتی پیدا کرده است. قتل کار مقتول بوده است.
جواب: 1395/4/3007:53:20،
32
42
شما چقدر ساده ايد
تو ارتش فقط دستور اطاعت ميشه حالا هر ما فوقي كه باشه مي تونه دستور رو به زير دستها ابلاغ كنه يعني بازي دادن خود ارتشي ها هم كاري نداره بدون اين كه اسمي از منشا برده بشه ،
عرب زبان: 1395/4/3009:52:09،
45
36
اين كه كودتا ساختگي بود يا نه مهم نيست مهم اينه كه تو خاورميانه آشوب زده يه كشور ديگه دچار آشوب نشه
درضمن عملكرد حكومت اسلامي معتدل توسط آقاي اردوغان در ده سال گذشته باعث سرافرازي مسلمانان شده است
بنده بعنوان يك ايراني آرزوي ثبات و امنيت براي كل كشورهاي مسلمان و بخصوص همسايه هاي كشور مينمايم
تبریز: 1395/4/3010:54:40،
40
36
واقعا برا یک ایرانی خیلی سخته که پیشرفت یه کشور مسلمون غیر از هم مسلک خودشو در همسایگی خودش براحتی هضم کنه. در تمامی اتفاقاتی که در ترکیه افتاده یا بنوعی سرنخ هائی از دخالت ایران درش دیده شده یا اینکه سعی شده به اذهان عمومی اینطوری القا بشه که اینم یه دسیسه است....

خبرگزاری فارس اولش سعی کرد بگه اردوغان به ایران پناهنده شده و ایران قبول نکرده...
بعدش خواست بگه کودتا با دخالت عربستان و قطر بوده و اینم ...
حالا هم در تلاشه بگه کار کار خود اردوغانه

من یه سئوال از شما دارم اردوغان و ملت ترک چه بدی در حق شما کردن؟

نه اینکه اگه اونا نبودن تا دوسال پیش الان مسلکمون هم به لطف چین و روسیه کمونیستی شده بود...

ایران جیب خواهشا سانسور نکن و ....
محمد: 1395/4/3011:24:27،
40
39
به همون دليل كه به هواپيماي خميني شليك نشد
ایران : 1395/4/3012:25:53،
48
59
اینجا ایرانه.
هرکه طرفدار ترکیه مرکیه هست بفرما بره ترکیه.اینجا نمونه.
اینجا ایران است.سرزمین کوروش کبیر.
مجید: 1395/4/3014:14:57،
39
33
البته از اردبیل بیشترم انتظار نمیشه داشت

این فرضیه توطئه رو ایرانیها نساختند داداش گلم

متن رو بخون بین کی گفته اسمی از ایرانی جماعت نیست
مهرداد: 1395/4/2916:55:48،
176
57
همش ساختگیه
جالبترینش اینه هتلی که اردغان توش بود بعد اینکه ترکش کرد حدود چند دقیقه بعد با هلیکوپتر زدنش و هیچکسی کشته نشد. و صحبتای یکی از سربازان کودتاچی این بود که به ما گفته بودن این یه رزمایشه .و یه عده از مردم کشور عزیزمون که زود باور بودن میگفتن این کودتا رو نگا کن به مردمشون آسیب نمیزنن این سربازاشون و... نمیدونن که همش ساختگیه و قرار بوده مراکز خالی رو بترکونن. کودتا کردن به این سوسول بازیا نیست فقط اردغان خواست اختیاراتش رو بالا ببره یکی دو روز پیش قانون داد که ارتش باید از رئیس جمهور دستور بگیره حالا بقیش بماند.
سعید: 1395/4/2917:39:18،
85
38
دوست عزیز اگه این کودتا واقعی هم بود بازم سربازهای کودتا به طرف مردم تیراندازی نمیکردن من اینو با قاطعیت میگم شما ملت همیشه در صحنه خودمونو نگا نکن که یه کلاشنیکف بدن دستش از خود بیخود میشه و هموطنانشو میبنده به رگبار.
کافر همه را به کیش خود پندارد.
ک ش: 1395/4/2917:57:24،
55
108
به چه قیمت کودتا ساختگی بود؟ به قیمت از دست دادن توریست؟ آیا دولت ترکیه اینقد خول بوده که تنها راه درامدش رو اینچنین از بین ببره؟
آی مردم، ترکیه نفت نداره تنها درامدش توریسته با این کارا مطمینا این منبع بزرگ درامد که با درامد نفتی ما برابری میکنه از دست نمیده
کامران: 1395/4/2918:56:09،
91
35
البته بیشترین درآمد ترکیه از توریست نیست. صنعت و کشاورزی در رده های بالاتر قرار دارند.
siya: 1395/4/2917:04:03،
52
65
از تیزهوشی محافظش بود کد هواپیما رو به مسافری تغییر داده بودن خب دانشمند اگه اینترنتو قطع میکردن اردوغان چطور میتونس به ملت پیام بده
علی: 1395/4/3006:32:23،
32
43
siya عزیز یعنی شما میفرمایید فرودگاه برنامه پرواز نداره و همینطور کشکی میشه گفت من هواپیما مسافری هستم؟
آرش66: 1395/4/2917:43:09،
98
53
جالب تر از همه ی اینها که مثلن ارتش کودتا کرده اما چند ساعت بعد، 3000 قاضی مستقل دستگیر میشن! احساس می کنم حتا اگر کودتا ساختگی هم نبود، نتیجه اش باعث محکم تر کوبیده شدن دیکتاتوری اردوغان و پروار شدن گروههای آدمخوار مانند أحرارالشام، جبهه النصرة و داعش و ... شد. شما قیافه ی کریه اینهایی که سربازای بدبخت رو کتک می زدند ببینید.
شاهین: 1395/4/2917:53:40،
89
48
در ساختگی بودن و نمایشی بودت این کودتا شکی نیست و این کار اردوغان فقط دو دلیل داشت محبوبیت خودش به اسم یه قهرمان و دوم سرکوب عناصر مخلفش در ارتش و دستگاه دولتی

ولی در هردو صورت بازنده ترکیه هست چون این کشور به مشکلات بیشتری شامل 1- دیکتاتوری 2- عدم پذیرش در اتحادیه اروپا 3- بدبین شدن ارتش به دولت 4- قدرت گرفتن کردها 5- ضعف اقتصادی و گردشگری میشه که در نهایت این کشور تجزیه خواهد شد
ک ش: 1395/4/2920:02:27،
55
64
تجزیه ترکیه = تجزیه ایران و عراق و سوریه
آریا: 1395/4/2918:08:58،
42
84
مکالمه برج مراقبت با خلبان هواپیمای اردوغان هستش. هواپیمای اردوغان با برج هماهنگ میکنه و خودش رو جای هواپیمای مسافربری جا میزنه.
REZA: 1395/4/2920:41:09،
64
39
داداش شما کمک خلبان بودین..؟یا مهماندار هواپیما...؟
تورک کورکماز: 1395/4/2918:25:42،
52
123
خیلی ها چون تیرکودتاچیان به سنگ خورده از حسادت و سوزش خوذشونو به در و دیوار میزنن تا کودتای نافرجام آمریکایی رو کودتای ساختگی بنامند.مهم نیست دنیا به حرکت خود ادامه میده و شما با این آسمون ریسمون بافتنها خوش باشین و التیام یابین
بقول ما ترکها: ایت هورر کروان گچر
یعنی ایجاد سرو صدا در مسیر و عزم حرکت کاروان خللی بوجود نمی آورد
عجب: 1395/4/2919:21:31،
71
51
کاری به این داستان ندارم
ولی نمیدونم چرا بعضی ها انقدر سنگ ترکیه رو به سینه.میزنن
بابات تابعیت اونجارو داره یا مامانت یا خودت
ک ش: 1395/4/2920:08:04،
51
64
روز بزرگ و جشن دموکراسی در ترکیه.
مهمترین مسیله اینه که دولت سوریه برای مقابله با مردم توپ تانک آورد جلوی مردمش اما دولت ترکیه برای مقابله با توپ و تانک مردمش رو دعوت کرد.
محبوبیت دولت در ترکیه باعث چنین حرکتی شد
شعبون: 1395/4/2920:45:41،
72
42
اره اقا میدونی کل دنیا از امریکا و اروپا و ایران و عربستان و .... دارن به ترکیه حسودی می کنن....احتمالاشما نماینده عمو رجب در ایران هستی....اگه شما ترکی لطفا ترکی بنویس هموطنان من اذری هستن.... اینی که شما نوشتی به زبون اذریه....
ک ش: 1395/4/2921:56:48،
49
46
شعبون عزیز اجازه بدین تورک بودن یا آذری بودن یا تهرانی بودن یا تری بودم رو خود مردم منطقه انتخاب کنن.
بله نقشه اسراییل امریکا روسیه عملی نشد و ترکیه مصر نشد.
تورک اوغلی: 1395/4/3008:41:16،
44
35
احسنت
ایت هورر کروان گچر
ایرانیا چقد حسودن تازه کلی هم ادعای فرهنگ و ادب دارن
ایران غرق در فساد رانت بدبختی بیچارگی فروپاشیده امار فلاکت بالا طلاق بالا اونوقت ملت همیشه در صحنه شدن کارشناس مسائل ترکیه اینقده برای کشورهای همسایه کارشناسی میکنید برای ایران کرده بودید الان گلستان بود.
پاسخ به عجب: 1395/4/3011:17:55،
38
36
عزیز بیشتر از 50 ساله حق و حقوق تورکها تو سرزمین خودشون از طرف حکومتها نادیده گرفته میشه و سعی در فارسیزه کرده ملت تورک دارن که باعث انزجاره ولی ترکیه تورکهای ابران رو به رسمیت میشناسه حتی قبل احمدی نژاد تو دانشگاها فرق بین شهروند ترکیه و تورک ایران نمیذاشتن.چندین بار به ترکیه سفر کردم تا واقعا به تورکهای ایران احترام میذارن که تو کشور خودم ندیدم.
lمشاهده گر : 1395/4/3011:46:07،
44
40
سالها پیش در کتابی از ناظم حکمت نوسنده ترک خوانده بودم که دولت وقت برای دستگیری و حذف مخالفین در یک سوئ قصد ساختگی که خود انجام داده بود شروع به دستگیری همه مخالفان که هیج ربطی و دخالتی نداشتند کرد . باید به این دوستان طرفدار رجب اردوغان بگویم این کودتا سناریوی تکراری است و قبلا نیز در ترکیه انجام شده . اینکه ما ایرانی ها هرچیزی را توطئه بدانیم ربطی ندارد . ظاهرا دستاورد های آتاترک که دموکراسی و سکولاری در ترکیه میخواست دارد زیر پا گذاشته میشود و خلیفه عثمانی درست میشود هرچند هنوز برای قضاوت زود است
آتيلا: 1395/4/2918:51:33،
62
84
ماشالله متخصصين سياسي وكودتا.
جدا در حق مردم ايران ظلم شده
چشم نخوريد
آخه كدوم سياستمدار عاقل مياد همچين ريسك بزرگ رو انجام بده. اونم تو كشوري كه چهار بار كودتاي نظامي شده. نظرات دوستان بوي تعصب ون‍ژادپرستي ميده.واگر هم كودتا موفق ميشد طرفداران فتح الله گولن سركار مي آمدن كه كلا با شيعه وايراني مخالفند
بابک : 1395/4/2920:53:37،
49
42
پس معلومه که نه معنی سیاست و نه معنی مدارش رو نمیدونی
مشاهده گر : 1395/4/3011:55:57،
29
33
ببینیددول غربی به شکلی خیلی محتاطانه (چون هر حرفی برای صاحب منصبان سیاست دارای بار سیاسی و هزینه است) ابراز کردند نقل قول میکنم 1- فراسه کودتا به اردوغان چک سفبد برای تسویه حساب سیاسی نمیدهد 2- امریکا دولت ترکیه به فکر انتقام جویی نباشد . خوب از نظر حضرتعالی فکر نمیکنید آنها دارند به متحد خودشان اعلام میکنند زیاده روی در پاکسازی مخالفان بطور دم پسا نکند ؟
من: 1395/4/2920:41:53،
78
57
اردوغان یه دیکتاتوره واقعیه به نظرم ترکیه اوضاعش خراب میشه
يه آدم ساده: 1395/4/2921:22:50،
47
42
دوستان به ساختگي بودن كودتا شك نكنيد ، زيرا ؛
١؛ عطش قدرت چنان حسي به سياست مداران ميده كه حاظرند كارهايي رو بكنن كه واقعا غير عقلائي و خطرناك هست
٢؛همانطور كه فدائيان داعش خودشون رو منفجر ميكنن واسه عقايدشون ، فدائيان اردوغان هم حاظر بودن واسه اون ، خودشون رو مثلا خائن جلوه بدن و مدتي رو زندان برن
٣؛ مطمئن باشيد هم پاي تكنولوژي ، روش هاي جديد قدرت طلبي هم (كودتاي ساختگي) به روز ميشه
پزو 206: 1395/4/2921:54:13،
45
30
به قول دكتر شريعتي سياست يعني حقه بازي
سياست يعني بي پدر بي مادر.........................
حسن: 1395/4/3000:25:31،
48
32
بيشتر به اب دوغ خيار ميموند تا كودتا اردوغان يه سري از افراد رده پايين نيرو هوايي رو كشيد تو خيابون خودش هم عين قهرمان امد، اردغان مفتضح ترين رييس جمهور منطقه بود با هر كي در افتاد به غلط كردن افتاد با روسها با اسراييل با كردها با سوريه با محمد مرسي در مصر ،هنوز فرمانده ها رو نگرفته ١٥٠٠٠ نفر رو اخراج كردن اينا كه باورشون نميشه خيلي ساده لوح هستن،ديكتاتور بعدي تركيه همون اردوغانه ،ضمنا داعش و احرار الشام هم کار ایشونه
انجمن: 1395/4/3002:44:58،
42
29
به ما چه بابا انقدر کشور خودمون مشکلات لاین حل داره که نمیدانیم کودتا اساسا به چه معناست
نان لقمه ای 1500 تومن...
lمشاهده گر: 1395/4/3012:15:49،
44
24
دوست عزیز تجربه ای را برایت از فرد فرزانه ای نقل کنم سالها پیش که جوان بودم به آن فرد گفتم در مورد موضوعی ـ دیگی که برای ما نجوشد بگو در آن سر سگ بجوشد یعنی به ما چه ـ و آن پیر فرزانه به من گفت د آخر بعدش قاشق به دستت میدهند و میگویند بخور و مجبوری بخوری ـ بله دوست عزیز ربط دارد وقتی دولت عثمانی سلطان سلیم خان در سرزمین ترکیه فعلی شکل گرفت نتیجه اش حمله به تبریز و آتش زدن شهر و قتل عام مردم ایران بود
ساران : 1395/4/3009:22:35،
41
43
گفتی سرکوب مخالفان به دسته اردوغان یاد سرکوب موافقان و مخالفان دهه شصت خدمون افتادم...
جواب به تبریز: 1395/4/3014:13:25،
30
42
متأسفم که شما چشمتون بستید و چون ترک زبانيد از کشور ترکیه حمایت میکنید اگر کمی تاریخ بخوانید می فهمید که از زمان پیدایش ایران دو قوم بودن که خسومت شدیدی با ایران داشتن هنوزم دارن یکی عربستان و دیگری ترکیه ولی الان ما ها چیکار میکنیم یه عده با ادای دینداری ميريم عربستان پول تو جیب وهابی ها می ریزیم یه عده با ادای متجدد بودن ميريم ترکیه پولمون دو دستی تقدیم اونا میکنیم واقعا که آدم از ایرانی بودنش شرمنده میشه
راستین: 1395/4/3016:58:38،
42
34
احسنت
کاملا موافقم
reza: 1395/4/3017:41:57،
38
38
من از ایرانی بودنم شرمندم
ایران تو همه زمینه ها رکورد زده و عجیب آنکه برا مردم عادی شده
بیکاری میلیونها جوان تحصیل کرده دزدی خیانت چپاول ظلم انحصار قاچاق گستره توسط سازمانها
بعد کلی هم ادعای فرهنگ و ادب داریم و دایم تو تلویزونمون اخبار دروغین خوشبختی ملتمون و بدبختی همسایگان را نشون میدن خب چرا از عمق فاجعه تو ایران حرفی نمیزنن
ماشا... همه هم شدن کارشناس مسائل ترکیه ولی خوب سرمون را مشکلات کشورهای همسایه گرم کردن خودمون نمیدونیم با خودمون چند چند هستیم!!!!!!!!!!!!!1
شمس: 1395/4/3016:01:22،
39
28
همه کسانی که کارشناس و تحلیل گرند و فهمیده اند که کودتا کار اردوغان بوده برند در همین ارشیو " روایتی تلخ از بیکاری جوانان در کشور را بخونند و بیان نظر بدن!!!!!! ببنید کشو ر خودتون در چه حالیه بحال خودتان گریه کنید

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار