کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

چرا کارت هوشمند سوخت باید باقی بماند؟

کدخبر:۲۵۳۹۵دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳:۵۸۱۱۲۲ بازدید

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد «دیده ­بان شفافیت و عدالت» با تشریح مزایای کارت سوخت هشدار داد با حذف کارت سوخت شفافیت ...

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد «دیده ­بان شفافیت و عدالت» با تشریح مزایای کارت سوخت هشدار داد با حذف کارت سوخت شفافیت از بازار بنزین رخت بر می­ بندد، قاچاق دوباره جان می‌گیرد و تخلفات بسیاری از جایگاه­داران ادامه می­ یابد.

احمد توکلی طی نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی مزایای کارت سوخت را برشمرد و دلایلی را برای حفظ این کارت تشریح کرد. 

توکلی در این نامه نوشته است:

نمایندگان ارجمند ملت ایران

به دلایل مشروح زیر با حذف کارت هوشمند سوخت شفافیت از بازار بنزین رخت بر می­بندد، قاچاق دوباره جان می‌گیرد، تخلفات بسیاری از جایگاه­داران ادامه می­یابد و قدرت دولت برای اعمال سیاست­های متعدد اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی و تجاری از بین می‌رود و بالاخره اطلاعات بسیار باارزشی که برای تسهیل خدمت‌رسانی، از جمله تعقیب مجرمان لازم است، همه از دست می‌رود. امیدواریم بدان راضی نشوید.

احمد توکلی

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد «دیده ­بان شفافیت و عدالت»


امروز کارت هوشمند به چه کار می‌آید؟

1.    دسته­ بندی متقاضیان اعمال سیاست­های مختلفی را میسر می‌سازد در بازار هر کالای همگنی که شمارنده داشته باشد، این کار بدون هزینه قابل اعتنا، کسب منافع زیادی را مقدور می‌سازد. به عنوان مثال با شمارنده (کنتور) برق می‌توان مشتریان کم‌مصرف، با مصرف متوسط و پرمصرف را از یکدیگر جدا ساخت و با تعیین نرخ‌های متفاوت سیاست توزیع درآمدی اعمال نمود. یا با اعمال نرخ پلکانی سیاست مصرفی را برقرار کرد و با چند زمانه کردن شمارنده برق، سیاست بهبود بهره‌وری را محقق ساخت. تمام این موارد بدون هزینه برای دولت قدرت برنامه‌ریزی و مدیریت اقتصادی فراهم می‌سازد. شرط کار در مورد سوخت، الزامی شدن فروش آن با کارت هوشمند است که در ادامه به راهکارش خواهیم پرداخت.

2.    یکی از مشکلات تولید و یا مصرف برخی از کالاها، آثار خارجی مثبت یا منفی است. این پدیده وقتی بروز می‌کند که کالا خصوصی نباشد؛ اگر کالا خصوصی باشد عرضه کننده با دریافت قیمت کالا، تمام هزینه‌های انجام شده را می‌پوشاند و خریدار با دریافت کالا تمام منافع و زیان­هایش را تصاحب می‌کند؛ یعنی هزینه و فایده معامله داخلی است. در اقتصاد بخش عمومی نشان داده می‌شود که اگر در معامله‌ای تمام منافع و تمام هزینه ناشی از تولید و مبادله بین دو طرف درگیر جابجا نشود و بخشی از منفعت یا هزینه متوجه اشخاص خارج از مبادله شود، یعنی تولید یا مصرف آثار خارجی داشته باشد، تولید یا مصرف از نقطه بهینه پایین‌تر خواهد بود (با وجود آثار خارجی مثبت) یا بالاتر خواهد بود (با وجود آثار خارجی منفی) و کارکرد بازار ناکارا می‌شود. راه حل رفع ناکارآمدی و افزایش کارایی، داخلی کردن آثار خارجی است. فروش بنزین با کارت هوشمند این امکان را برای دولت فراهم می‌سازد.

3.    کار اصلی دولت در زمینه اقتصادی تولید کالای عمومی است. یکی از ویژگی‌های کالای عمومی آن است که پس از تولید شدن کسی را نمی‌توان از بهره بردن از آن استثناء کرد؛ مانند روشنایی خیابان‌ها. برخلاف کالای خصوصی که با قیمت، کسانی که قیمت را نپردازند از مصرف محروم‌اند. کالای عمومی با استفاده از منابع عمومی مانند مالیات، تولید می‌شود چون در مثال روشنایی معابر نمی‌توان مستقیماً مقدار مصرف و هزینه را برای هر عابری تشخیص داد و بهای آن را دریافت کرد. جاده‌ها و راه‌های هر کشور از نظر استثناناپذیری گاهی شبیه کالای عمومی هستند. البته اگر جاده، بزرگراه یا آزادراه باشد و ایجاد محل اخذ عوارض مقرون به صرفه باشد، استثناپذیر کردن مقدور است، ولی در راه‌های دیگر گرچه از نظر فنی این کار مقدور باشد، از نظر اقتصادی باصرفه نیست. عدالت اقتضاء دارد که هر کس بیشتر از راه‌ها بهره می‌برد، در تولید و نگهداری آنها بیشتر سهیم باشد. کارت هوشمند این هدف را تأمین می‌کند.

4.    ممکن است در وضعیتی مانند امروز، سیاست اقتصادی – اجتماعی دولت اقتضاء کند که در تعیین قیمت بنزین همه هزینه تمام شده را لحاظ نکند؛ در این وضعیت که اختلاف قیمت در داخل و کشورهای همسایه بزرگ است، قاچاق باصرفه خواهد شد. کارت هوشمند خودرو مانع این کار ضد کارایی و ضد عدالت می‌شود. این خطر در قیمت فعلی وجود دارد چه رسد به وقتی که قیمت نفت خام افزایش یابد.

5.    ممکن است در وضعیت بحرانی (فجایع طبیعی، جنگ، تحریم و رکود شدید جهانی) دولت ناچار از مهار شرایط گردد. باز همین کارت هوشمند خودرو بکار می­آید.

6.    دولت برای مقاصد مختلف مانند[O1]  سیاست­های گردشگری، تخمین تابع تقاضای سفر (مؤثر در تصمیمات فرهنگی، راه‌سازی، ترافیکی...)، تعیین هزینه بیمه متناسب با ریسک واقعی، تعیین کرایه خودروهای عمومی (تاکسی، آژانس، وانت­بار، سرویس مدارس و ادارات) و تعقیب مجرمان، محتاج شفافیت اطلاعات خودروها است. کارت هوشمند خودرو شفافیت لازم را فراهم می‌کند.

ملاحظه می­فرمایید که با ادامه استفاده از کارت هوشمند خودرو در مصرف بنزین، اعمال سیاست­های مالی، زیست­محیطی، مصرفی، تجاری صنعتی، امنیتی، گردشگری، ترافیکی، اقتصادی، توزیع درآمدی، عمرانی و... برای دولت مقدور یا تسهیل می‌شود. در واقع مجموعه سامانه کارت هوشمند سخت­افزاری است که به اتکای آن نرم­افزارهای سیاستی متعددی را می‌توان اجرا کرد.

د - الزامات کار چیست؟ راه حل؟

بنزین در هر زمان فقط با یک نرخ عرضه می‌شود. این نرخ می­تواند با توجه به سیاست­های اقتصادی اجتماعی و سیاسی تعیین گردد. در هر حال باید به سمت قیمتی برود که هزینه فرصت بنزین در منطقه باشد تا هزینه تمام شده با لحاظ کردن بهره‌وری را بپوشاند، همچنین سود معقولی برای تولیدکننده داشته باشد.

1.  شرط لازم تأمین محاسن پرارزش مذکور این است که همه ملزم به استفاده از کارت هوشمند خودرو باشند؛ و اگر کسی اضطراراً محتاج سوخت بود ولی به هر دلیل کارت خودرو به همراه نداشت، به اندازه مابه‌التفاوت بالاترین قیمت بنزین در کشورهای همسایه و نرخ داخلی جریمه استفاده نکردن از کارت هوشمند خودرو می‌پردازد. علت این جریمه نسبتاً سنگین، وادار ساختن صاحبان خودروها به استفاده از کارت خودرو خودشان است. قاچاق نیز با این تدبیر منتفی می‌شود.

2.  با دسته‌بندی مصرف‌کنندگان به نسبت حجم مصرف، نوع خودرو، سن خودرو، تعداد خودروهای به نام هر نفر، میزان آلایندگی خودرو، اهداف کلان بخش انرژی، سیاست‌های باز توزیعی از خودرو سواران به مردمی که خودرو شخصی ندارند، اهداف ترافیکی و ملاک‌های مشابه به شکل پله‌ای و تصاعدی، عوارض و مالیات بر مصرف وضع کرد. بدین ترتیب می‌توان آثار خارجی مصرف را داخلی کرد، صنعت خودروسازی و واردات خودرو را به سمت ترجیح خودروهای کم‌مصرف جهت داد، کسانی را که از راه­ها بیشتر استفاده می‌کنند در تأمین منابع احداث و نگهداری راه‌ها بیشتر مشارکت داد، منابع کافی برای جبران کمبودهای مردمِ بی‌خودرو و مستضعف حاصل کرد و ... در این مالیات، اصابت مالیاتی تقریباً صددرصد است، یعنی بار مالیات بر دوش کسی گذاشته می‌شود که باید می‌شد.

3.  شبکه اطلاعات حاصل از کارت هوشمند به طور برخط در اختیار مسئولان امنیتی و انتظامی قرار گیرد. یکی از نتایج ای اقدام مبارزه مؤثرتر با انواع جرائم فردی و یا سازمان یافته است. سایر بهره‌برداران مانند پلیس راهور، سازمان محیط‌زیست و شهرداری­ها نیز باید دسترسی به این اطلاعات داشته باشند.

4.   در وضع مالیات، به بنزین به عنوان یک فرصت باید نگریست. در اغلب کشورهای پیشرفته از حیث صنعتی یک منبع قابل اعتنای درآمد مالیاتی دولت‌ها، مالیات بر سوخت است به طوری‌که متوسط سهم مالیات از ارزش فروش هر لیتر سوخت در کشورهای گروه 7 به مقدار 7/46 درصد است در حالی که فروشنده نفت خام 5/38 درصد ارزش فروش را کسب می‌کند. ارقام متناظر برای کشورهای OECD به ترتیب 7/45 و 3/37 درصد از ارزش فروش یک لیتر سوخت است؛ یعنی مالیاتی که دولت کشور مصرف­کننده غربی از هر لیتر سوخت می‌گیرد، از چیزی که تولید کننده نفت خام به دست می‌آورد، بیشتر است. بدین ترتیب مردم ما نه تنها عادت می‌کنند بنزین را به قیمت بخرند، بلکه به دادن مالیات هم راضی می‌شوند. البته خودرو داران ضعیف و متوسط چون عموماً مصرف متعارف دارند، عملاً مالیاتی نمی‌پردازند. بدین ترتیب بخشی از کسری بودجه دولت از جیب ثروتمندان پرمصرف تأمین می‌شود. در ادامه پس از مقایسه ای بین ایران و ترکیه، مشروح این گزارش را ملاحظه می‌فرمایید.

مقایسه ایران و ترکیه  قیمت بنزین در جایگاه و سهم مالیات  در آن

1    ترکیه تقریبا دوبرابر قیمت تمام شده بنزین(شامل سود عمده­فروشی) مالیات از بنزین دریافت میکند. 15 درصد کل درآمد مالیاتی ترکیه از همین محل است.

2     برخلاف نظر سینه چاکان بازار آزاد، ترکیه تعیین نرخ بنزین را به بازار وانمیگذارد. در حالی که در سال 2015 نرخ نفت خام به لیر ترک 8/56 درصدکاهش داشت، دولت ترکیه تنها اجازه داد که یک چهارم این افت قیمت، یعنی 6/14 درصد قیمت برای مصرف کننده پائین بیاید. بجای بازار، "سازمان تنظیم مقررات بازار انرژی" (EPDK) که یک نهاد مداخله گر دولتی است، این تصمیمات را میگیرد.

3  وقتی آلودگی در تهران در بدترین وضعیت(7 از 7) و آنکارا دو درجه کمتر آلوده است(5 از 7) و شاخص ترافیک، وضع تهران را بدتر از آنکارا نشان میدهد(58/226 در برابر213) و ما مدعی کسب مقاومت هستیم، مستحق تریم که مالیات بنزین از ثروتمندان پرمصرف بگیریم و اتکا به نفت را کم کنیم.

4 بین کشورهای OECD  تنها مکزیک مالیات بر مصرف بنزین ندارد   

5 33 عضو دیگر مالیات وضع می کنند که 53/0  دلار در هر گالن(=785/3 لیتر) در آمریکا و 32/4 دلار در هر گالن در ترکیه، مالیات بر بنزین وضع شده است(Tax Fundation, March 03, 2015 )

6  ترکیه مانند بقیه کشورهای OECD نرخ بنزین را متناسب با وضعیت داخلی خویش تعیین میکند. ما چیزی به نام قیمت واقعی فروش بنزین نداریم.

7  تمام حرف ما این است که اختلاف قیمت 1 به 5 بنزین در ایران و ترکیه، اگر کارت نباشد، قطعا قاچاق را دو باره رونق میبخشد.

8   علت کمی قاچاق بنزین در یک سال گذشته سودآوری بیشتر قاچاق گازوئیل و نداشتن کارت بود. حالا که دولت کارت گازوئیل را جدی گرفت و کارت بنزین را میخواهد حذف کند، باید شاهد قاچاق بنزین باشیم.

9    در ترکیه 60 – 65 درصد مبلغی را که مصرف کنندگان بنزین در جایگاه ها میپردازند، مالیات است.
 

کارت هوشمند سوخت

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

saeed: 1395/4/2820:25:32،
78
21
اقای توکلی من یه حایگاه دارم همه ما رو به خاک سیاه نشوندین تو مدرکت چیه چند کلاس درس واقعی خوندی در مورد همه چیز نظر میدی مسخره تخلف جایگاهداران بیا برو جلو دزدی های شرکت نفت بگیر هر چی بی سواد دور هم جمع شدن بنزین اشغال به مردم میدن همه مریض شدن شما قصد دارید نسل ایرانی از بین ببرید
محمد: 1395/4/2822:45:06،
76
24
چرا ؟
چون یه عده " خودی " توی سازمان هدفمندی سوخت رفتن سر کار و حقوق های دهها میلیونی می گیرن و اگر این داستان تعطیل بشه بره پی کارش این عزیزان هم از کار بیکار می شن و یکی دو ماهی حقوق های ده بیست میلیونیشون عقب می افته تا بتونن توی یه وزارتخانه یا سازمان دیگه میز و صندلی براشون جا کنن.
برای خاطر این !!!
وگرنه هیچ جای دنیا به هیچ کسی ربطی نداره کی چقدر بنزین میزنه.
پپ: 1395/4/2900:25:09،
52
20
قابل توجه کسایی که به توکلی و دیگر عتیقه های مشابه رای دادن...از فردا پس فردا مالیات بر بنزین ماشین هم اضافه شد...اون هم ماشینهای فوق العاده کم مصرف فرغون سازی که تکنولوژی آن مربوط به هزار سال قبل است...کسی نیست به این یاروها بگه حالا رفتی مجلس . که رفتی . ولی خواهشن سر و صدا بشین و حقوق آنچنانی خودتو بگیر و لطفا حرف نزن...یعنی ساکت باش....
رضا میلانو: 1395/4/2902:33:40،
52
23
هر وقت تونستید مثل ترکیه ماشین با کیفیت وشغل درست وحسابی برای مردم جور کنید اون وقت بگید بنزین لیتری ده هزارتومان خجالت هم خوب چیزیه
کیانی: 1395/4/2907:17:53،
43
24
یعنی تو دنیا اینهمه کارشناس و اقتصاد دان هست هیچ کدوم عقلشون به اندازه ایشون نمیرسه ؟ کارت سوخت تو هیچ کشوری اجرا نمیشه . پس لابد وجود ایشان بک نعمتی است که خداوند به ایرانی ها عطا نموده
نت: 1395/4/2909:20:01،
33
30
بایدم از این جور اشخاص که جلوی گنده های سرمایه دار و اختلاس گر و رانت خوار وای میستند بد بگویند در این مملکت.
اقای توکلی شما انقدر تو دهن ضد انقلاب زدی که حالا حالا از اینا باید کینه بهت برسه.کارت سوخت جیب خیلی از جیب بر ها رو خالی کرد..........جایگاه داران هم سعی کنند به جای هوا به ملت بنزین بدن حروم خوردن اخر عاقبت نداره
احمد: 1395/4/2820:29:45،
44
53
بابا بزار بخورن کی به کیه مملکتی که معمولی ترین فردش قانونشو عمل نمیکنه(استفاده از ماهواره و بی حجابی ) انتظار چی از بالایی ها دارید ولش کنید
انصاری: 1395/4/2909:00:50،
33
28
احسنت بر شما جناب احمد آقا
همچنان که فرمودید استفاده افراد معمولی جامعه
از شبکه های ماهواره ای و نیز عدم رعایت حجاب
توسط بسیاری از مردم کوچه و خیابان ،
یعنی دهن کجی به قوانین
باید مراقب مردم کوچه و بازار بود
فرزاد: 1395/4/2910:10:51،
29
19
کشورهای نفتی با نفت مفت خدادای باید با کشورهای نفتی مثل کویت و قطر و بحرین و عربستان مقایشه بشن از نظر قیمت نفت و بنزین نه با ترکیه.
دکتر توکلی جون اون مردم کم سواد 38 سال پیش رو لولو برد!
0000: 1395/4/2820:29:52،
61
32
عجب مقایسه ای:)ایران با ترکیه!چرا ایران را با عربستان یا ونزویلا مقایسه نکردید آقای توکلی!چرا میزان حقوق دریافتی مردم ترکیه را با حقوق مردم ایران مقایسه نمی کنید چرا همیشه توقع دارید هزینه ها را از مرذم با دلار دریافت کنید ولی حقوق مردم ایران را با ریال پرداخت کنید.هدفتون چیه؟ تو هر چیزی اظهار نظر میکنید یه جوری حرف میزنید انگار میخواهید خودتان را فرمانده مبارزه با فساد معرفی کنید.هر چه به انتخابات نزدیک تر میشیم دهانتان را بیشتر باز میکنید آن هم به برای دفاع از مردم بلکه برای پیچاندن و ضربه زدن از مردم استفاده می کنید.
امیر : 1395/4/2820:36:23،
44
36
اسم این سازمان چی بود نمیفهمم
ali: 1395/4/2820:38:08،
33
22
اااا ما چقدر خوشبختیم.... بنزین چقدر ارزونه....
خواجه حافظ: 1395/4/2820:39:19،
50
30
دوباره میخاند پول بگیرند از ملت
مجید: 1395/4/2820:43:00،
54
14
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد «دیده ­بان شفافیت و عدالت» ????!!!!با فیش حقوقی n میلیونی
عجب پست مهم و لازمی در مملکت ما!!!
راستی فکر کنم این آقای توکلی قبلا یه سمت دیگه داشت چون خیلی تخصصش به شغل کنونیش ربط داشت و خوش درخشیده بود الان این سمت جدیدو اختراع کردن بهش دادن.
عجب: 1395/4/2820:50:34،
58
23
برا خودش سازمان درست کرده
چه اسمیم براش گذاشته
کارت سوخت دیگه لازم نیست: 1395/4/2820:57:59،
54
25
من خیلی وقته که از کارت سوخت ماشینم استفاده نمیکنم از کارت پمپ بنزین ها بنزین میزنم فقط کارت سوخت درآمدی به نفع دولت هستش.
رضا: 1395/4/2820:58:03،
58
31
نه عزیزم اینا بهانست وگرنه همه میدونند که وجودکارت سوخت کاریست کاملا بیهوده و وقت گیر و منشا فساد نازل داران پمپ بنزین و دردسر ملت و....
درضمن شما زیاد تو ترکیه گیر نکن بیا باکویت مقایسه کن که بااینکه دینارش12هزار تومن مامیشه همین الان که مینویسم بنزین لیتری700تومنه بااون حقوق بالا و امکانات عربها که دارند و خودتون میدونید.
برو جمع کن کاسه کوزتا.همه خ رنیستند
محمدرضا: 1395/4/2821:17:09،
61
30
ايشون رو مردم ديگه قبول ندارن اونوقت اومده نظر ميده!!!
هادی: 1395/4/2821:23:48،
59
12
چرا قیمت خود ماشین رو با ترکیه مقایسه نمیکنید؟
چرا قیمت لاستیک و قطعات یدکی و از همه مهمتر کیفیت اونارو با ترکیه مقایسه نمیکنید؟؟
دیگه شورش دراومده بابا... .

چرا کارت سوخت حذف نمیشه؟؟؟
جواب:چون دوباره بنزین 2نرخی شه، بعدش بازم کارت بره کنار قیمت گرد شه سمت بالا و روز از نو، روزی از نو... .
مردم نهاد: 1395/4/2821:55:42،
56
14
آقای رییس شما بنزینو گرون کن چرا با ترکیه مقایسه میکی دیگه، ما که حرفی نزدیم شما گروووون تر کن فقط بین خودتون دعوا راه نندازید بخورید مدیران لایق
kj: 1395/4/2822:05:44،
33
38
کلا این دولت مخالف هر کونه قانون کنترل کننده و صرقه جویانه و شفاف سازانه هست که جلوی اقازاده ها رو در بخور بخور بگیره.همه میدونند کارت سوخت هم مصرف رو کنترل کرد هم از قاچاق جلوگیری کرد با توجه به این که همسایه های ما قیمت بنزینشون 5 برابر قیمت کشور هست هم تا حدودی جلوی دور دور کردن ها رو گرفته و هم دست نهاد ها رو در کنترل خودرو هایی که فرسوده اند یا بیمه ندارند یا خیلی چیزای دیگه باز کرده.
فرزاد: 1395/4/2910:02:27،
41
23
مثلا کشور کویت که قیمت بنزین در اونجا بسته به درآمد مردم تا سه برابر ارزونتر از ایرانه و کارت سوخت هم نداره نمی تونه جلوی قاچاق رو بگیره و شفافیتش هم روی هواست؟!
محمد: 1395/4/2910:55:34،
27
29
عزیزم این مطلبی که خوندی از طرف آقای توکلی بود که هیچ پست دولتی نداره و فقط دلواپسه . البته زیادی دلواپسه
مهدی 313: 1395/4/2822:27:27،
38
50
اونایی که دنبال حذف کارت سوختند .. این گمانه هست که خودشون دنبال قاچاق اون هستند..
فرزاد: 1395/4/2910:01:00،
35
19
یعنی اون کشورهایی که کارت سوخت ندارند شفافیت ندارند و جلوی قاچاق رو نمی تونند بگیرند و آمار مصرف هم تو دستشون نیست؟!!!!!

نه عزیز من این حرفها نیست برای اینکه یکسری گردن کلف دارن از واردات دستتگاههای کارت خوان سوخت و قطعات یدکی و تعمیرات و پشتیبانی اینها نون های کلان میخورن.

این کارتهای سوخت فقط وقت آدم رو میگیره و باعث ترافیک در جایگاهها میشه.
پول نفت: 1395/4/2911:03:53،
35
26
نمودار میکشید واسه مردم

شما اصلا کوچکترین واحد دولتی رو به من معرفی کنید که از روی اصول اداره بشه و کار کنه بازده داشته باشه

نمودار واسه اینجا ها نیس

جمعش کنید بسه هرچی خوردید و دروغ تحویل داد
بابابی: 1395/4/2911:11:44،
31
20
در وضع مالیات، به بنزین به عنوان یک فرصت باید نگریست.
جمله ای ناب از داروغه ناتینگهام
ساکن جنگل: 1395/4/2911:18:18،
24
20
. شبکه اطلاعات حاصل از کارت هوشمند به طور برخط در اختیار مسئولان امنیتی و انتظامی قرار گیرد. یکی از نتایج ای اقدام مبارزه مؤثرتر با انواع جرائم فردی و یا سازمان یافته است. سایر بهره‌برداران مانند پلیس راهور، سازمان محیط‌زیست و شهرداری­ها نیز باید دسترسی به این اطلاعات داشته باشند.
کامبیز: 1395/4/2914:42:36،
22
17
این مقایسه جدولی که انجام دادین خیلی مسخرس اگر میخواهید مقایسه کنید با یک کشوری که شرایط نفتی اون مثل ایرانه مقایسه کنید نه با ترکیه که یک قطره نفت نداره جز کشورهای بدهکار دنیاست هنوز تو بعضی از هتل هاش ذغال سنگ میسوزنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار