کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جلوی شهرفروشی را می‌گیرم

کدخبر:۲۵۳۶۶دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۴:۵۳۱۴۱۰ بازدید

دعوای شهرداری و وزارت راه و شهرسازی بر سر تراکم‌فروشی یا به تعبیر عباس آخوندی، شهرفروشی، کماکان ادامه دارد. آنچه آخوندی از آن ...

دعوای شهرداری و وزارت راه و شهرسازی بر سر تراکم‌فروشی یا به تعبیر عباس آخوندی، شهرفروشی، کماکان ادامه دارد. آنچه آخوندی از آن به ‌عنوان «مدیریت سوداگرانه و پیشتازی سوداگران در توسعه شهرها» یاد می‌کند و به‌خاطر آن، او افسوس می‌خورد که مهندسان ما قدرت راهبری و قدرت عملی هدایت و توسعه شهرها در ایران را ندارند. او انتقاد می‌کند که بخش عمده‌ای از مدیریت شهری به دلیل کمبود منابع در اداره شهرها گرایش به شهرفروشی پیدا کرده و متأسفانه شهرفروشی در ایران به سیستم رایج تبدیل شده است.

وزیر مسکن، راه و شهرسازی در نوزدهمین اجلاس هیأت عمومی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان با تأکید بر هم‌فکری جمعی در مروری بر ارزیابی مهندسی عنوان کرد: مهندسی در کشور ما نقاط قوت و ضعف‌هایی دارد که بررسی و ارزیابی آن باید در دستور کار جامعه مهندسی قرار بگیرد و دقیقا از همین زاویه است که باید مهندسان ورود کنند.

کلان‌شهرها جولان‌گاه سوداگری

به گزارش خبرگزاری‌ها، عضو کابینه دولت یازدهم گفت: درحال‌حاضر از زاویه توسعه شهری، کلان‌شهرهای ما جولان‌گاه سوداگری بسیار گسترده‌ای هستند و فکر نمی‌کنم ما مهندسان از آنچه تحت عنوان توسعه شهری در ایران در حال رخ‌دادن است، دفاع چندانی کنیم.  آخوندی ادامه داد: مجموعه اتفاقاتی که در توسعه شهری و نظام ساخت‌وساز رخ می‌دهد، عمدتا توسط نظام سوداگری تجاری هدایت می‌شود.  وی با طرح این پرسش که آیا ما می‌توانیم در شرایط فعلی از آنچه در کلان‌شهرهای بزرگ ایران رخ داده و فرسودگی و تخریب تدریجی محلات میانی شهرها را به دنبال داشته است، چشم‌پوشی کنیم، گفت: از مجموعه ساختمان‌های بدقواره‌ای که در گوشه‌گوشه شهرها در حال سربلندکردن است و فقدان روح ایرانی، فقدان رعایت حقوق شهروندی، نور و فقدان خدمات مختلف نشان می‌دهد شهرها درست مدیریت نشده‌اند. به‌همین‌دليل علاقه‌مندم با جامعه مهندسی در اجلاس نوزدهم صمیمانه صحبت کنم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: مفهوم مهندسی و آنچه در محیط مصنوع ایجاد می‌شود، باید به مفهوم بهره‌وری و کارایی باشد و به اين معنا نفع خصوصی موجب محدودیت برای نفع عمومی و همچنین نفع عمومی موجب محدودیت برای منافع خصوصی نشود.

مهندسان از پاسخ‌گویی شانه خالی نکنند

آخوندی با اشاره به ساخت‌وساز بناهای بلند و ایجاد شرایط ناسالم شهری در تهران، مشهد و سایر کلان‌شهرها تصریح کرد: درحال‌حاضر در مشهد‌ هزاران ساختمان بلند با عنوان نوسازی حرم مطهر رضوی ساخته شده‌اند اما به‌واقع نمی‌توان گفت آن ساخت‌وسازها محیطی مناسب و درخور شأن امام هشتم (ع) ایجاد کرده‌اند و اینها سؤالاتی است که جامعه مهندسی باید پاسخ دهد و نمی‌تواند از پاسخ‌دادن به آن شانه خالی کند.  وی با اشاره به توجیه‌ مهندسان مبنی بر توافق مالک با شهرداری تأکید کرد: اینکه مهندسان زیر بار توافقات خلاف قوانین موجود ساخت‌وساز بین مالکان و شهرداری می‌روند و مسئولیت کار خود را نمی‌پذیرند، از حیث اخلاق حرفه‌ای، حق شهروندی و توسعه مهندسی در ایران پذيرفتني نیست.

مقاومت شهروندان در برابر تولید بدون افزایش رفاه

آخوندی ادامه داد: اگر آنچه تولید می‌شود، موجب افزایش رفاه مردم نشود شهروندان مقاومت می‌کنند و ما مهندسان باید متوجه مسئولیت اجتماعی حرفه مهندسی شویم و مسائل اخلاقی را تبیین کنیم و توسعه دهیم. امیدوارم مجلس، استانداری و ادارات کل به این مهم توجه کنند.  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه از ابتدای تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بحث منع مداخله افراد فاقد صلاحیت در امور مهندسی به ‌عنوان بحث جدی مطرح بوده، تأکید کرد: جامعه مهندسی کشور پیگیر اجرای منع مداخله افراد فاقد صلاحیت در امور مهندسی باشد و تلاش کند تا بازار مهندسی به بازاری کاملا حرفه‌ای و تخصصی تبدیل شود که در این راستا رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای و همچنین نظام کنترل ساختمان باید در دستور کار نهادهای مجری و نظارتی قرار گیرد.  وی تأکید کرد: از ابتدای تدوین قانون نظام‌مهندسی ساختمان بر این باور بوده و هستم که این قانون پایه‌ای و اساسی‌ترین قانون نظام‌مهندسی در کشور است و نظام فنی-اجرائی باید از آن تبعیت کند؛ همچنین من همواره قبول داشتم هر کارفرمایی حق دارد الزامات ویژه‌ای بگذارد و دولت باید به ‌عنوان کارفرما الزامات ویژه‌ای داشته باشد و آن الزامات ویژه به‌هیچ‌عنوان نباید فراتر از قانون باشد.

آخوندی ادامه داد: تشکیل شرکت و بنگاه‌های ساخت‌وساز باید منوط به اجازه قانون نظام‌مهندسی ساختمان باشد؛ مشکلی که درحال‌حاضر در جامعه وجود دارد این است که کارهای بزرگ‌مقیاس توسط بنگاه‌های بزرگ مهندسی عموما از بدو تأسیس از قانون نظام‌مهندسی تبعیت نکرده‌اند به اين معنا باید مهندسان بنگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ مهندسی از طریق سازمان نظام مهندسی ساختمان پروانه اشتغال داشته باشند درحالی‌که بنگاه‌های بزرگ از مهندسان فاقد پروانه اشتغال از سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استفاده می‌کنند.

تلاش کردم جلوی شهرفروشی را بگیرم

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: از ابتدای شروع به کار خود در دولت یازدهم تلاش‌های فراوانی برای حفظ حقوق مهندسی و همچنین حفظ حقوق شهروندی انجام دادم تا جلوی شهرفروشی را بگیرم و اولین قدمی که برداشتم تشکیل گروه و تدوین آیین‌نامه کنترل ساختمان بود.

وی ادامه داد: آیین‌نامه کنترل ساختمان حرف‌های روشنی دارد و می‌گوید هر ساختمان در ایران باید توسط مهندسان طراحی، نظارت و اجرا شود و هم‌زمان مهندسان نباید از مقررات شهرسازی و مقررات ساختمان تخلف کنند و مهندسان باید مسئولیت‌های طراحی خود را بپذیرند. آخوندی تأکید کرد: مهندسان در برابر کاری که برعهده می‌گیرند مسئولیت تام‌وتمام دارند و این مسئولیت مقید به قوانین و مقررات است. مشکل ما این است که مقررات شهرسازی عموما رعایت نمی‌شوند درحالی‌که همچنان که باید مقررات ملی ساختمان را رعایت کنیم باید مقررات شهرسازی هم‌زمان رعایت شود و مهندسان نباید زیر بار توافق اشتباه مالک با شهرداری بروند. وزیر راه و شهرسازی گفت: در بحث کنترل ساختمان، ‌کاری که جامعه مهندسی کشور باید انجام دهد، اجرای کار حرفه‌ای و تخصصی است که در اجرای کامل آن مسئولیت حقوقی شهروندان رعایت می‌شود. به این معنا در اجرای آیین‌نامه کنترل ساختمان من ِوزیر حق ندارم دستوری بدهم که خلاف مقررات باشد و جامعه مهندسی حق ندارد از مقررات به دلیل دستورات مقامات مختلف تخلف کند. جامعه مهندسی مسئولیت تمام‌وکمال دارد تا عین مقررات را اجرا کند. حرف روشن من این است که آیین‌نامه کنترل ساختمان را مورد ارزیابی قرار دهیم تا از این طریق بتوانیم فضای حرفه‌ای و بازار مهندسی را دچار تحول کنیم.

آخوندی گفت: بزرگ‌ترین اقتصاددانان می‌گویند اقتصاد بدون سرمایه اجتماعی قابل‌توسعه نیست. اگر صاحب‌کار به منِ مهندس اعتماد نداشته باشد یعنی اینکه فاقد سرمایه اجتماعی است و در این صورت امکان توسعه مهندسی وجود ندارد به همین خاطر ما مهندسان موظف هستیم در جامعه اعتماد ایجاد کنیم.  وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تأکید من بر اجرای مقررات این است که اگر افرادی به هر دلیلی مقررات را زیر پا گذاشتند ما کمک کنیم تا از ادامه کار جلوگیری شود و تلاش کنیم تا در شورای انتظامی مورد بررسی ویژه قرار بگیرد زیرا در نهایت شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان باید وارد این مباحث شود.  آخوندی با اشاره به اینکه توسعه مهندسی در کشور نیازمند رعایت مقررات است، افزود: اتفاقاتی که در شهرهای ایران رخ داده و آثار منفی آن نیز که شامل فرونشست، آتش‌سوزی، تخریب محیط‌زیست، آلودگی هوا، کمبود خدمات، ترافیک و مسائل دیگر است نشان می‌دهد که بی‌توجهی در گوشه‌گوشه ایران به‌ویژه در ۱۰ سال اخیر صدمات جبران‌ناپذیری را به شهرها وارد کرده است.

وی عنوان کرد: درحال‌حاضر در تهران حدود 2.2 میلیون واحد مسکونی وجود دارد و جمعیت تهران حدود ۹‌ میلیون نفر است و این آمار نشان‌دهنده برابری تقریبی واحد مسکونی با جمعیت است و به همین خاطر ظرفیت ساخت‌وساز بیشتر در کشور وجود ندارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کارمند: 1395/4/2808:29:25،
71
31
مگر چیزی هم مونده که جلوش را بگیری

تا حالا کجا بودی ....
م: 1395/4/2810:14:44،
30
17
آره تونسته تو اراک به لطف واردات این چند سال از خارج از واگن سازی تا قطعات مترو همه به مشکل خوردن الان اکثرا با 5 تا 20 درصد ظرفیتشون کار میکنن نیروهای خودشونم تعدیل کردن نیروی جدید که دیگه اصلا نمی تونن بگیرن جناب وزیر موفق شدن تو این دو سه سال با واردات بی رویه از خارج جلوی نون خوردن عده زیادی رو بگیرن نگاه کنید به وضعیت واگن سازی پارس هپکو و...
REZA: 1395/4/2812:43:50،
59
20
شهرداری باید از گردونه ساخت وساز حذف بشه....چون همه تراکم فروشی ها پولش صاف میره تو جیب سازمان نیمه دولتی به نام شهرداری ....
محمد: 1395/4/2813:00:17،
41
26
شهرفروشي چي برادر من؟؟؟؟؟؟
وقتي از اول در طرح تفصيلي شهرها پهنه بندي مناطق شهري رو دست پايين ميگرن كه بعد با تراكم فروشي بشه همون تعداد طبقات مد نظر ديگه جاي حرف و بحثي نيست!!!!

اگه قراره بجاي شهرداري به نفع مردم اقدامي بشه كه بايد اول پهنه بنديها اصلاح بشه به همان ميزاني كه بعد از تراكم فروشي ابلاغ ميشه
نه اينكه كسي واسه ساخت ملكش مجبور به پرداخت پول هنگفتي باشه از چيزي كه از ابتدا حقش بوده!!!

جناب آخوندي عزيز اگه عزم پيگيري داريد ابتدا بايد اصلاح كنيد
ملک ری: 1395/4/2808:47:49،
52
35
جناب دکتر آخوندی محترم,خوشبختانه از اولین روزهای انتخاب حضرتعالی بعنوان وزیر راه و شهرسازی موضع گیریهای بسیار خوبی در قبال زدن چوب حراج بر قامت رنجور شهرها داشته اید که بالاخص در اوایل امر قلوب مضطرب دوستداران حفظ اصالت و آرامش شهرهایمان علی الخصوص تهران را بسیار خرسند ساخت اما متاسفانه باندهای مافیایی ساخت و ساز گویا زورشان بسیار زیاد است بنحوی که آمار مجوزهای صادره برای ساخت و ساز طی سالیان اخیر کماکان نگران کننده است لیکن بار دیگر از هر اقدامی که جلوی تخریب بیش از پیش شهرها و تبدیل آنها به کارگاه ساختمانی و خوابگاه کارگران ساختمانی بالاخص در تهرانی که همین امروز روز با مشکلات عدیده ناشی از رشد بی رویه و افزایش جمعیت روبروست را بگیرد قاطعانه حمایت میکنیم و از درگاه ایزد منان موفقیت در این مسیر خطیر را برایتان آرزومندیم.
اشکان: 1395/4/2808:58:57،
57
22
همین الن هم دیره، کل شهرها شده ساختمان بد قواره و غیر متنسب با خیابانها و محله ها
اميد: 1395/4/2809:11:15،
63
18
دقيقا درست فرموديد شهر فروشي در مملكت ما در تمام شهرداري ها بهترين و بديهي ترين راه تامين بودجه است تفكيك كن- بفروش- بساز- بنداز -
نم: 1395/4/2809:20:31،
73
19
راست میگه - الان مشغول وطن فروشی هستند مخصوصا در صنعت و تجارت
درد دل: 1395/4/2811:31:47،
31
37
بنده یک برج ساز هستم و از سال 1369 که جناب مهندس کرباسچی دستور فروش تراکم مازاد را صادر فرمودند ، کار خود را با انبوه سازی در تهران آغاز کردم . در دوران ایشان ، به دلیل ارزان بودن قیمت تراکم ، به صنف ما فشار چندانی وارد نشد ولی متاسفانه پس از جناب مهندس کرباسچی ، شهرداری تهران ، قیمت فروش هر متر مربع تراکم را به شدت بالا برد و در نتیجه از سرعت رشد روزافزون صنعت انبوه سازی در تهران کاسته شد و به صنعت ساخت و ساز در تهران صدمه وارد شد
ملک ری: 1395/4/2812:44:17،
46
20
انشاالله روزی کسب و کار امثال شما که بجای بکارگیری علم مهندسی عمران و معماری (امیدوارم حداقل درس راه و ساختمان خوانده باشی و معمار تجربی نباشی!) در مسیر آسایش و اعتلای جوامع بشری تمام هم و غمتون شده میلیاردر شدن به قیمت تاراج آرامش و آسایش و سلامت شهروندان کلا تخته بشه!مرد ناحسابی نصف بیشتر معابر تهرون بالاخص شمال شهر و شمرون مربوط به 40 سال پیش میشه که تموم این مناطق باغ ویلا بوده اونوقت امثال شماها میان تو یه کوچه شش متری دستکم ده طبقه آپارتمان اونم بدون پارکینگ کافی میبرن بالا و این میشه که کوچه هامون شدن پارکینگ وسایط نقلیه خاموش و خیابونهامون هم پارکینگ وسایل نقلیه روشن!!دیگه بماند مصائب تامین آب و برق و گاز و بهداشت و آموزش و.... ناشی از بساز بندازی حضرات!!
REZA: 1395/4/2817:53:09،
30
22
هر چند بزرگوار جناب ملک ری کامنتاشون اتیشی بود.... ولی الحق این حرفشون از حق هم بالاتره....
امید: 1395/4/2811:39:59،
42
24
جناب آقای وزیر ، تنها راه ممانعت از شهرفروشی خارج کردن شهرداری ها از خودگردانی است بلایی که قبلا بیمارستان های دولتی گریبانگیرش بودن و مردم واقعا بیچاره .
حسین: 1395/4/2812:18:44،
40
36
مگه حریف شهرداریها میشه.آنها عادت کردهاند به جای کم کردن هزینه های غیر ضرور با فروش تراکم بریز و بچاپ های سیاسی کنند.درستادهای شهرداریها کارمندان لول میزنند وتنها کارشان شده با هماهنگی هم یک عده سنگ انداختن وپس از آن عده دیگری کار چاق کنی کاری که میگفتند نمی شه چون حقوق شهروندی نه در شهرداری ونه هیچ جای دیگه مشخص نیست.
امیر: 1395/4/2813:29:39،
35
38
بایددرب سازمان نظام مهندسی راکه هزینه های بیهوده بردوش مردم واردمیکنه راگل بگیرند وتعطیلش کنند
اشکان: 1395/4/2813:46:01،
41
40
چه ربطی به نظام مهندس داره!!!!!!!!!!!!
شهروند: 1395/4/2815:09:05،
44
30
به نظر من باید نظام مهندسی مال شهرداری باشه چون ادمهایی که در نظام مهندسی هستند دارای شغلهای دیگه ای هستند و تو نظام مهندسی پول مفت میگرند در حالی که اگه مال شهرداری باشه به جیب شهرداری میره و نرخ پایین میاد خدمات هم بهتر میشه و شهرداری صاحب درامد میشه و تراکم نمیفروشه
REZA: 1395/4/2820:35:45،
33
24
یک سوال چند تا مهندس تو دایره ساختمانی و ماده 100 و کمیسیون ماده 5 و شهرسازی تو شهرداری ها وجود داره.... عزیزم وقتی هر چی فارغ التحصیل و دیپلم های عجیب و غریب با پارتی اومدن تو شهرداری ....دیگه خودت بقیشو بخون تمام تلاش شهرداری تامین مالی برای کارمندان عزیزشه...
مردم: 1395/4/2815:11:20،
36
28
نظام مهندسی پول مفت و زور از مردم میگره در حالی که اگه شهرداری نظام مهندسی رو تقبل میکرد خوب بود هم واسه مردم و هم واسه شهرداری و دیگه این مهندسان مفت خور که دو سه شغله هستند و کاری هم بلد نیستند کنار میرفتند
اشکان: 1395/4/2817:25:54،
25
20
خوب تا به حال می گرفتی، شما به جای این حرف ها متروی کرج هشتگر رو فعلا افتتاح کن، نه فناوری می خواهد نه به تحریم ربط دارد، مدیریت می خواهد که دوستان ....رند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار