کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كودتا در اين منطقه محكوم به شكست است

کدخبر:۲۵۳۱۰شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۰:۳۴۱۵۱۷ بازدید

در پي كودتاي نظامي كه در نيمه‌شب شنبه در تركيه رخ داد و در ساعات اوليه صبح شنبه با تسليم شدن فرمانده كودتاچيان در تركيه نافرجام ...

در پي كودتاي نظامي كه در نيمه‌شب شنبه در تركيه رخ داد و در ساعات اوليه صبح شنبه با تسليم شدن فرمانده كودتاچيان در تركيه نافرجام ماند، اكثر رسانه‌هاي بين‌المللي پوشش رسانه‌يي اين كودتا را در راس اخبار و تحليل‌هاي خود قرار دادند. در همين راستا و با توجه به تحولات مهمي كه در يكي از كشورهاي مهم منطقه خاورميانه به وقوع پيوست، جمهوري اسلامي ايران نخستين كشوري بود كه نسبت به اقدام نظاميان تركيه واكنش نشان داده و در همان ساعات اوليه علاوه بر تماس‌هاي مكرر محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان با مولود چاووش اوغلو همتاي تركيه‌يي خود، شوراي عالي امنيت ملي نيز در اين خصوص تشكيل جلسه داد.

به گزارش اداره كل ديپلماسي رسانه‌يي وزارت خارجه كشورمان، ظريف طي سه بار تماس تلفني با وزير خارجه تركيه در جريان آخرين تحولات تركيه قرار گرفت. علاوه بر تماس‌هاي فوق، ظريف در اظهارنظري نگراني خود را نسبت به بحران در تركيه اعلام و برخواست جمهوري اسلامي ايران مبني بر حفظ ثبات، امنيت و دموكراسي در تركيه تاكيد كرد. وي از دفاع دليرانه مردم تركيه از دولت منتخب خود حمايت و اضافه كرد: كودتا در اين منطقه جايي ندارد و محكوم به شكست است.

ظريف همچنين در حساب توييتري خود ديشب پس از اعلام خبر كودتا نوشت كه «براي مردم تركيه نگران است. ثبات، دموكراسي و سلامت مردم تركيه بسيار اهميت دارد. اتحاد و خردورزي در اين شرايط ضروري است.»


ايران از دولت منتخب تركيه حمايت مي‌كند

بهرام قاسمي سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان نيز در واكنش به كودتاي نافرجام در تركيه اظهار داشت: ايران با دقت و حساسيت بالا، تحولات در كشور همسايه خود را دنبال مي‌كند. وي با اشاره به سه بار تماس تلفني ظريف با همتاي ترك خود از شروع بحران در نيمه شب گذشته تا ظهر شنبه اظهار داشت: ما عميقا نگران ثبات، امنيت، وحدت، مردم‌سالاري و حاكميت قانون در تركيه هستيم. قاسمي تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران ضمن توصيه به پرهيز از توسل به خشونت، از دولت منتخب مردم حمايت مي‌كند. وي افزود: براي جمهوري اسلامي ايران تركيه‌يي با ثبات، امن و مردم‌سالار اولويت دارد و اميدوار است ثبات و آرامش كامل هر چه سريع‌تر به كشور دوست و همسايه‌مان بازگردد.


مخالفت ايران با هرگونه كودتا

از سوي ديگر علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي در پايان جلسه اين شورا گفت: در اين جلسه ضمن بررسي جامع تحولات تركيه بر موضع رسمي جمهوري اسلامي ايران در محكوميت اقدام كودتاگران و حمايت از خواست و اراده مردم تاكيد شد. به‌گزارش ايرنا وي با بيان اينكه منطقه و محيط پيراموني ما دستخوش حوادث و تنش‌هاي مختلفي است، ضمن تقبيح هرگونه اقدام نظامي براي تحميل اراده سياسي، انجام هرگونه كودتا را با خواست واقعي مردم درتضاد عنوان كرد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به پيگيري لحظه به لحظه تحولات از ابتداي وقوع كودتا در تركيه و تماس نزديك با نهادها و مقامات تركيه تصريح كرد: ما از دولت قانوني تركيه حمايت مي‌كنيم و با هر نوع كودتا چه داخلي و چه با پشتيباني طرف‌هاي خارجي مخالف هستيم.

شمخاني ادامه داد: آنچه فرجام تحولات تركيه را رقم زد، اراده و حضور مردم و هوشياري احزاب سياسي است كه با مشاركت خود اين كودتا را ناكام گذاشتند. دبير شوراي عالي امنيت ملي درباره امنيت مرزهاي كشور نيز خاطرنشان كرد: مرزهاي شمال غرب كشور در همسايگي با تركيه از امنيت كافي برخوردار است و آمادگي لازم در نيروهاي زميني و هوايي نيز براي صيانت وجود دارد و در اين رابطه جاي هيچ‌گونه نگراني نيست.

به هموطنان ايران آسيبي نرسيده است

محمدابراهيم طاهريان‌فرد سفير ايران در تركيه نيز در گفت‌وگويي اعلام كرد: در جريان تحولات اخير در تركيه آسيبي به شهروندان ايراني در تركيه نرسيده است. وي با بيان اينكه پيش‌بيني نمي‌شود، وضعيت فعلي طولاني شود، گفت: در بالاترين سطح با مقامات تركيه در تماس هستيم و هنوز گزارشي در خصوص از سرگيري فعاليت‌هاي عادي فرودگاه‌ها دريافت نشده است و سفارت ايران به مسافران ايراني توصيه مي‌كند كه در هر جا كه هستند، فعلا بمانند و مواظب امنيت جاني خود باشند تا تكليف فرودگاه‌ها روشن شود.

تبريك براي پيروزي اراده مردم و دموكراسي

از سوي ديگر علي لاريجاني، رييس مجلس شوراي اسلامي نيز در پيامي به اسماعيل قهرمان رييس مجلس ملي كبير جمهوري تركيه پيروزي اراده مردم، حاكميت ملي و دموكراسي را بر اقدام مذبوحانه و محكوم به شكست عليه نهادهاي منتخب در اين كشور تبريك گفت. وي اظهار داشت: وقايع ساعات گذشته به خوبي نشان داد راي، اراده و خواست ملت‌ها تعيين‌كننده است و ديگر كسب حاكميت از طرق غيرقانوني و نامشروع را ‌بايد در اوراق سياه كتاب‌هاي تاريخ جست‌وجو كرد، صداي ملت‌ها بلندتر و رساتر از غرش تانك‌هاست. در همين راستا پارلمان اسلامي ايران ضمن محكوم كردن اقدام نظامي عليه نهادهاي منتخب مردم به ويژه حمله به پارلمان تركيه به عنوان مظهر دموكراسي، اراده و خواست مردم بر حمايت همه‌جانبه دولت و ملت جمهوري اسلامي ايران از مردم مسلمان كشور دوست و برادر جمهوري تركيه تاكيد مي‌كند.

 مردم تركيه حاكميت خود را پس خواهند گرفت

در همين راستا حميد ابوطالبي معاون سياسي دفتر رييس‌جمهوري در پيام توييتري خود درباره كودتاي تركيه نوشت: جمهوري اسلامي ايران حمايت از مردم و نظام‌هاي برآمده از انتخابات را از مهم‌ترين اصول خود مي‌داند.

وي اظهار داشت: مردم مسلمان و همسايه تركيه حاكميت خود را پس خواهند گرفت. ما هيچ‌گاه در برابر كودتا و نقض حاكميت مردم بي‌تفاوت نبوده‌ايم، لذا تحولات تركيه را با حساسيت پيگيري كرده و راي مردم را تعيين‌كننده مي‌دانيم.

- تعادل

بلیط هواپیمادیدگاه ها

tomi: 1395/4/2623:09:59،
87
28
به نظر من بیکارتر از ایرانیها هیچ جامعه دیگه ای وجود نداره.نمونه آخرش هم فحاشی در پیج اینستاگرام آقای اردوغان هست که باعث آبروریزی بیش از اندازه ملت ایران شده.از دیدگاه جوامع دیگر این فحاشی به حساب بی فرهنگی کل ملت ایران نوشته میشه نه تعداد محدودی آدم جاهل.واقعا نمونه ای دارین که از مردم خارجی به پیج رهبران ما بروند و فحاشی کنن؟
من نمیدونم وقتی ملت ترکیه تصمیم گرفتن از دولت منتخب خودشون حمایت کنن چرا ایرانیها بیکار در صحنه دخالت میکنن و نظر میدن.در ضمن یکم منطقی فکر کنین
ایران: 1395/4/2708:12:34،
40
30

ازسیاست خردگرای جناب آقای ظریف تشکرمیکنم.

واقعا هرحاکمی که مردمش پشتوانه اش باشه سقوط نخواهدکرد.
نیما : 1395/4/2623:37:26،
55
93
ظریف از اردوغان آدم کش حمایت کرد که تمام داعشیها دوست و هم پیمان اردوغان هستن . واقعا بیسوادی وزارت خارجه حد و مرز نداره
وطن پرست: 1395/4/2710:08:30،
38
18
اقاي ظريف کودتا وقتي صورت ميگيره که نا رضايتي وجود داشته باشه و واي به وقتي که اين نا رضايتي از سمت مردم شروع بشه ديگه کسي با هر سلاحي جلو دارشان نيست. اگر ترکيه تونست خودشو جمع و جور کنه بخاطر دخالت مستقيم مردم بود . اوضاع منطقه کاملا" شکنندست و ممکنه با کوچکترين تنش وارد شرايط بحراني بشه. راضي نگه داشتن مرد يک کشور منطقي ترين کار ممکن است.
یه نفر: 1395/4/2623:49:57،
65
27
طوری صحبت می کنند که خط و نشون واسه ملت ایران است
دمت گرم آقای ظریف
ایرانی: 1395/4/2700:20:33،
44
38
ترکیه نا امن شده و حالا حالا دامن گیره کشور ترکیه می شه همچنین گردش گری اسیب جدی می بینه
رضا : 1395/4/2700:26:41،
73
21
آقای ظریف وقته که برسه دیگه کودتا میشه !!! حالا چه شما دوست داشته باشید یا نه
علی: 1395/4/2700:42:13،
66
22
البته جایی محکوم ب شکسته ک مردم احساس میکنن دولت سرمایشونه واسه دیگر کشورها خرج نمی کنه ومردم ارزش دارند
علیرضا: 1395/4/2709:50:19،
41
23
احسنت آفرین
سمندون: 1395/4/2701:43:33،
27
26
چقدر اسماعیل قهرمان از نامه این بابا خندیده!
آرش66: 1395/4/2711:06:18،
24
23
مردم آزاداندیش ترکیه باید از کودتا حمایت می کردند و عرصه را به داعشی های طرفدار اردوغان، نمی باختند.
m@jid: 1395/4/2717:41:12،
25
17
مثل اینکه بعضی ها طرفداری آقای ظریف با آقایان دلواپس رو یکی میدونن ...آقای ظریف از خواست مردم ترکیه طرفداری میکنه حالا اردوغان باشه یا یکی دیگه اما دلواپسان از اردوغان طرفداری میکنن حالا در این زمان گروهی مخالف و گروهی موافق و گروهی دیگر که بنا به دلایلی خودشونو درگیر نکردن که اونا هم جزو مخالفا هستند...و خوب گروه طرفدار اردوغان پشتش ایستادن و اینکه اردوغان با رای مردم هستش و هر دوره میتونه عوض بشه نکته بعدی کودتای دوباره ارتشه و جای نگرانیه و بعدیش اوضای منطقه و تاثیراتش برای کشور خودمون

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما