کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نظر مراجع درباره اخذ جریمه دیر کرد در بانک‌ها

کدخبر:۲۵۳۱دوشنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۲:۲۳۳۶۶۴ بازدید

جریمه دیرکرد از مواردی است که همواره از سوی بسياری از مراجع تقلید بر حرام بودن آن تذکر داده شده؛ اما بانک‌ها معتقدند باید به عنوان وکیل سپرده‌های مردم از ابزاری مانند جریمه ...

جریمه دیرکرد از مواردی است که همواره از سوی بسياری از مراجع تقلید بر حرام بودن آن تذکر داده شده؛ اما بانک‌ها معتقدند باید به عنوان وکیل سپرده‌های مردم از ابزاری مانند جریمه استفاده کنند که در قول برخی از این مدیران باید اصطلاح وجه التزام جایگزین جریمه دیرکرد شود تا مشکل فقهی آن برطرف شود. 

در ادامه بخش‌هایی از سخنان مراجع تقلید که با مدیران موسسه اعتباری کوثر دیدار داشته وبه مواردی از جمله جریمه دیرکرد اشاره داشته‌اند، می‌پردازیم: 

در این دیدارها آیت‌الله حسین نوری همدانی گفت: اخذ دیرکرد در بانک‌ها حرام است و نوعی رباخواری محسوب می‌شود، مگر از ابتدا شرط شود که اگر در زمانی معین اقساط پرداخت نشد این میزان جریمه می‌شوید، نه اینکه بابت هر ساعت یا روز تاخیر جریمه در نظر گرفته می‌شود.

وی اظهار کرد: دین اسلام به همه ابعاد زندگی انسان‌ها توجه دارد که براساس آموزه‌های دینی می‌توانیم جامعه‌ای عزتمند و قدرتمند تشکیل دهیم.

وی افزود: بعد تعلیم و تربیت در زمینه انسان‌سازی، بعد نظامی برای دفاع در برابر دشمنان و بعد سیاسی برای مدیریت جامعه است.

این مرجع تقلید با خطاب قرار دادن مدیران موسسه اعتباری کوثر گفت: بعد اقتصادی با کار شما در ارتباط است، در حالی که فقر یکی از مشکلات جامعه کنونی است و از این نظر در فرهنگ اسلامی در زمینه فقر مذمت شده تا هیچ اثری از این عارضه در جامعه نباشد.

آیت‌الله  جوادی آملی: تعالی در تفکر کوثری و بدعاقبتی در تفکر تکاثری است

حضرت آیت‌الله جوادی آملی در دیدار مدیران موسسه اعتباری کوثر در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا گفت: از دستورات دینی ما این است که به ما گفته‌اند روي صراط مستقيم حرکت کنید، اما ما باید بدانیم صراط مستقيم راه زماني و زميني نيست و اگر کسي بخواهد به قرب الهي برسد راهش در آسمان و زمين نيست، راه رسیدن به قرب الهی از همين درون ما یعنی عقيده، اخلاق و عمل ما آغاز می‌شود.

وی با اشاره دشواری پیمودن صراط مستقیم افزود: ما بايد صراط مستقیم را در ابتدا بشناسيم چون صراط مستقيم معرفتش از ديدن و شناخت موی باريک‌ سخت‌تر است و رفتنش هم از راه رفتن بر لبه شمشير تيز سخت‌تر است. 

معظم له در فراز دیگری از بيانات خود با اشاره به تفاوت اندیشه کوثری و تکاثری تصریح کرد: آنهايي که گرفتار تفکر تکاثری هستند به بدعاقبتي مبتلا می‌شوند چون تکاثر هرگز مشکل آدم را حل نمي‌کند در حالی که تفکر کوثری تمام تلاش و کوشش خود را مي‌کند که انسان را با دست پر به سرانجام برساند. 

حضرت آیت‌الله جوادی آملی با انتقاد از بانکداری ربوی گفت: اگر کسي از راه بانکداري ربوي بالا بيايد، اين برجستگي کاذب است مانند تندباد که در کوير شن‌ها را جمع مي‌کند و آنها را بالا مي‌آورد، اين تل شن يک برجستگي کاذب بوده و ربا نیز این‌گونه است، اما کسي که از ربا منزه باشد خداوند خود او را بالا می‌برد و ارتقا می‌دهد و از خدا راستگوتر و باوفاتر کسي نيست. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: سیستم بانکداری ضمن حفظ هداف اصلي خود، کمک به حوزه توليد کشور را نیز مورد توجه قرار دهد که اين يک خدمت اساسي است. هر کسي بايد براي خودش کار کند، کارگر کسی بودن به این معنا که تمام حيثيت او زير نظر کارفرما باشد، درست نیست، در اسلام کارگر کسي بودن به معنای مزدور کسي بودن مکروه است که اين مساله با مديريت صحيح و قرض‌الحسنه و با تفکر کوثري حل مي‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی: بارها در خصوص جریمه دیرکرد تذکر داده‌ایم

استاد عالی حوزه علمیه قم گفت: اکثر بانک‌ها آلوده به مساله فاکتورهای قلابی هستند. مسوول بانک برای میزان وامی که می‌خواهد بدهد، فاکتور می‌گیرد و کاری ندارد که کجا مصرف می‌شود. گاه مردم این کار را بدون اطلاع بانک می‌کنند که بانک مسوولیتی ندارد، ولی گاه بانک می‌داند و این کار را هم تشویق می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه بانکداری در نظام اقتصادی امروز یک ضرورت است و نمی‌توان بدون بانکداری، به حفظ اموال مردم و پرداخت تسهیلات اقدام کرد، اظهار کرد: بانکداری از غرب به شرق آمده و دارای فرهنگ غربی است؛ اما می‌بایست در نظام اسلامی مسایل شرعی در صنعت بانکداری رعایت گردد. اگر بانکداری در مسیر خدمت به مردم باشد و ضوابط اسلامی را در نظر بگیرد، دیگر بانکداری غربی نیست.

مبلغ عالی حوزه علمیه قم افزود: این مساله باعث از بین رفتن برکت از کار بانک می‌شود و نظام اسلامی آلوده می‌شود. مردم مرتب در نامه‌ها و استفتائاتشان از این مساله سوال می‌کنند و ما به آنها می‌گوییم این کار حرام است و آن پول نیز حرام است و رب است و از آن باید دوری کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ممکن است برخی از مسوولان بانک‌ها خیال کنند این کار باعث درآمد بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: فاکتور قلابی و مصرف پول در غیر مورد مشخص شده، باعث برکت کمتر برای بانک و قرض گیرنده و غیر حلال شدن پول می‌شود و باید به شدت از آن پرهیز کرد.

مرجع تقلید شیعیان افزود: مشکل دیگر، همان مشکل جریمه‌های دیرکرد است. برخی از اوقات این جریمه‌های دیرکرد باعث می‌شود که مردم دچار تنگناهای زیادی شوند. این مساله را بارها تذکر داده‌ایم و مشخص نیست، چرا این مساله به طور ریشه‌ای حل نمی‌شود. استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: مشکل دیگر مال رهنی است که بانک‌ها از مردم بر می‌دارند، ولی قیمت واقعی آن را نمی‌دهند. اگر کسی نتوانست در مواعد گوناگون دین خود را بپردازد و بانک مجبور به ضبط مال وی شد، باید به اندازه میزان دین خود از فروش مال بردارد و باقی را به صاحب مال رد کند؛ اما مردم بارها شکایت می‌کنند که چنین نیست و بانک صاحب مال رهنی می‌شود و سهم افراد را نمی‌دهد.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: وام قرض‌الحسنه نیز نباید در حاشیه باشد. یک بخشی از سرمایه بانک‌ها پول مردم است و بهتر است پول مردم به مردم داده شود و درصد قابل‌توجهی به قرض‌الحسنه اختصاص یابد که باعث خیر برای بانک و مردم می‌شود. در ادامه مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر گفت: در حال ایجاد یک شورای فقهی هستیم که بتوانیم از نظرات آنها در قراردادهای موسسه استفاده کنیم. وی با بیان اینکه با استعانت از کوثر توانسته‌ایم اعتبار خوبی کسب کنیم، ادامه داد: موسسه اعتباری کوثر تنها موسسه‌ای است که وام قرض‌الحسنه بدون سود و کارمزد می‌دهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

هنگامه: 1392/9/2501:15:48،
42
14
اینها که گفتن درست اما کو گوشه شنوا
این پولها اصلا برای خودمون هست.

خواهرم رفته پول گذاشته بانک سالی بیست دو درصد سود میدن
من همون پولو از بانکه وام گرفتم باید سالی چهل درصد سود بدم بانکه...
این بانک داری اسلامیه ! واقعا یاد گرفتم و در اینده منم همین راهو پیشی میگیرم .
علی: 1392/9/2508:39:08،
35
19
در ایران اکثر بانکها و موسسات مالی ربوی هستند
من خودم نزول میخورم ولی با مردم راه میام
من اگر کسی با پولم کاسبی نکند و ضرر بکند فقط اصلش میگیرم ولی بانکا سود و جریمه دیرکردش ساعتش هم میگیرند ، خودم شاهد بودم که من بخشیدم ولی بانک خیر.
حالا کار من حرام و کار بانک حلاله !
خودتون قضاوت کنید
پسر ایرونی: 1392/9/2509:32:51،
24
20
من 15 میلیون وام بانک مسکن گرفتم. مثلا 12 درصده، سه سال نتونستم سر وقت قسط بدم.
تا حالا تو چند نوبت جمعا 14 میلیون نقد دادم ،حساب کرده با جریمه حدود 16.5 میلیون مونده باز.
خدا نابود کنه کسی که این حال و روز رو واسه مردم بوجود آورده. که همه دین و خدا و پیغمبرو گذاشتن کنار و همه چیمون شده پول....
غلامرضا : 1392/9/2511:19:31،
35
19
در جواب علي : علي آقا خيلي مرد هستي به مولا ٠ دمت گرم
من: 1392/9/2520:09:01،
11
17
اقای پسر ایرونی 12 میلین تومان تو 12 یا بیشتر پس میدی که با حساب خودت حدودا 30 میلیون ازت میگیرن
تو خودت همون 12 میلیون بزار تو همون بانک بعد از 12 سال بیش از 50 میلیون بهت میدن
هادی: 1392/9/2501:28:32،
44
19
از انصار وام گرفتیم
واسه وام 14 تومانی 28 میلیون باز پرداخت میگیرن
بعد یه قسط که عقب میفته 50هزارتومان باید سود دیرکرد بدیم که هیچ آبرو حیثیت مارو میبرن...
تکلیف ما چیه ؟داریم زیر چرخ دنده های اقتصاد له میشیم چرا کسی مارو نمیبینه ؟
فتوا میدن کیه که عمل کنه ؟بابا ربا صدی ده پول میگیره اینا صدی سی اونکه منصفانه تره..........
بهروز: 1392/9/2501:38:27،
27
28
اگه ریس بانک مرکزی کشور یکی از این مراجع مخالف جریمه می شد خیلی عالی بود.
چرا مراجع نباید مثل بعضی از برادران پستهای اقتصادی داشته باشند
سعيد: 1392/9/2507:48:21،
21
19
در بانك مركزي شوراي فقها وجود دارد پش اينها چكار ميكنند.
براي من بانكي جريمه 14 درصدي لحاض كرده بطوري كه توان پرداخت جريمه را ندارم . اين مسئله خود باعث عدم توان پرداخت بدهي ها شده است
Z: 1392/9/2523:04:56،
11
17
لحاظ، نه لحاض
بدهكار هميشگي بانك: 1392/9/2507:54:46،
20
20
اگه بانكها دلشون براي سپرده مردم مي سوزه پس چرا منابع قرض الحسنه مردم را بيشتر به خود كارمندان بانك ميدهند. چرا وام ازدواج نمي دهند؟
منابع جريمه تو جيب كي ميره؟ چرا كسي نيست توي اين مملكت بپرسه كه مبالغ جريمه كجا ميره؟
اگه بانكداري اسلاميه پس چرا به حرف مراجع گوش نميدهند.
تا كي بانكها ميخواهند خون مردم را بمكند؟
شاپور : 1392/9/2508:24:37،
20
21
هر کسی توی این مملکت کار خودش رو انجام می ده کاری هم با دین و ایمان و وجدان ندارن ، شما دقت کن برا 2 میلیون تومان وام دادن چقدر مردم خون به جیگر می کنن بعد از اون چه وام ها های کلانی می دن .... خدا هست ، آخرت هست باور کنید
عباس: 1392/9/2508:48:55،
30
12
سود وام در اغلب کشورهای غیر اسلامی تک رقمی است ولی در کشور ما که داعیه بانکداری اسلامی را دارد گاهاً سود وام از اصل آن بیشتر است. اگر این ربا نیست پس چیست؟آیا استفاده از الفاظی مانند سود مشارکت،وجه التزام و... حرمت آن را ازبین میبرد؟!
من: 1392/9/2520:14:57،
10
16
اقای عباس مبلغ سود باعث ربوی شدن ان نمیشود بلکه استفاده آن در جایی غیر از قرارداد بسته شده باعث ربا میشود مثلا اکثر مردم برای وام خرید کالا فاکتوری صوری تحویل بانک میدهند که این صد در صد رباست
عباس: 1392/9/2601:46:41،
15
17
دوست من ربا در شرع به معنی قرض دادن به شرط زیادی است.یعنی اگرضرر هم کردیم باید وام دهنده مشارکت داشته باشد تا ربا نباشد.آیا اینطور است؟ در این تعریف به سوری بودن فاکتور اشاره ای نشده. در ضمن صور هم به معنی شیپوره
من: 1392/9/2622:04:01،
33
18
دوست من بانک پول رو به عنوان قرض به شما نمیده بلکه بر اساس یکی از عقود اسلامی مثل مشارکت یا عقود مبادله ای وام پرداخت میشه
000: 1392/9/2509:48:08،
12
18
حجت السلام جوادی آملی فرمودند که "کارگربودن بمعنی مزدور کسی بودن ـ مکروه ـ است " یعنی "کارگر بودن بهمعنی مزدورکسی بودن "حرام نیست ولی اگر مزدور بودن با مدیریت صحیح انجام شود اشکالی نداشته وحل( یعنی حلال) میشود.
Rasoul: 1392/9/2510:21:32،
20
19
بابا , خود مراجع هم که سرنخ دادن دیگه , اسمشو عوض کنید و با شدت بیشتر جریمه دیر کرد رو بگیرید.
هادی: 1392/9/2510:56:07،
16
23
تنها حکمی که از مراجع تقلید صادر شد و سریع اجرایی شد یکی عدم حضور خانوما تو استادیوم بود یکی آب بازی کردن دختر و پسرا تو پارکهای تهران
مهدی : 1392/9/2511:39:47،
9
14
اخرش چی میشه.........../؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مردم: 1392/9/2521:49:19،
20
12
سلام بر حضرات. سلام بر اصحاب کهف. کی از خواب بیدار شده اند. خدا را شکر که فهمیدند ما چقدر جلویم.
خوشنیت به دین خدا: 1392/9/2600:07:28،
8
26
سلام دوستان اینا که اکثر فرامین دین مبین اسلام اجرا نمیکنن هر کدام بنفع خودشون رو اجرا میذارن ربا 30 ،40درصدی خودشون حلاله ولی ربای 5 درصدی مردم حرام اندر حرام
مرتضی: 1392/9/2601:10:11،
7
20
موسسه کوثر کجا وام قرض الحسنه میده؟
پولتو باید6ماه بخوابونی اونجا بعد ش تسهیلات با بازپرداخت 10ماهه بگیری!!!
کم دروغ بگید چون دروغ گفتن حتما حرامه.شما هم حساس!!!
حرف دل همه: 1392/9/2608:34:00،
12
17
سلام

همه رو با اين کارا از دين خدا زديد

ببينيد ديندارا چه گلی به سر دين زديد که ربا خوار داره در برابر کاراتون به خودش مباهات ميکنه

نگران نباشيد گناه تمام اين رباه خوار ها هم به گردن شما ديندار های محترمه...البته خدا هم با شما ربا خوار ها که داريد از آب گلالود ماهی ميگيريد به وقتش کار داره.
حرف دل همه: 1392/9/2608:34:00،
12
62
سلام
همه رو با اين کارا از دين خدا زديد
ببينيد ديندارا چه گلی به سر دين زديد که ربا خوار داره در برابر کاراتون به خودش مباهات ميکنه

نگران نباشيد گناه تمام اين رباه خوار ها هم به گردن شما ديندار های محترمه...البته خدا هم با شما ربا خوار ها که داريد از آب گلالود ماهی ميگيريد به وقتش کار داره.


حرف دل همه (ادامه): 1392/9/2608:35:03،
8
26
درست کردن اين مشکل وظيفه کسی نيست جز (مراجه محترم تقليد ) چرا اينقدر راحت از کنار مسائل ميگذريد

شما که وظيفه اصلي تون همينه . شما چرا اينقدر بیخياليد...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار