کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تاثیر مالیات‌ها بر صنعت ساختمان

کدخبر:۲۵۲۹۵شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۳:۴۷۱۰۲۳ بازدید

درحالیکه صنعت ساختمان با مشکلات رکود روبرو است، اجرای برخی قوانین می‌واند آینده این صنعت و متقاضیان را با مشکل مواجه کند.

درحالیکه صنعت ساختمان با مشکلات رکود روبرو است، اجرای برخی قوانین می‌واند آینده این صنعت و متقاضیان را با مشکل مواجه کند.

صنعت ساختمان در چند سال گذشته با رکود عمیقی روبرو شده که این رکود علاوه بر کاهش تولید ساختمان بر خریداران و فروشندگان مسکن هم تاثیر زیادی گذاشته و این بخش را با بحران مواجه کرده است.

هرچند که مشکلات این بخش به دلیل رکود چندان برجسته نشده است؛ اما به طور حتم در درازمدت علاوه بر مشکلات مالی که به تولیدکنندگان مسکن تحمیل می‌کند، نیاز متقاضیان مسکن را هم پاسخگو نیست و بازار را با چالش بیشتری مواجه خواهد کرد.

براین اساس، در  چنین شرایطی که وزارت راه و شهرسازی هم سعی دارد با اجرای سیاست‌هایی در بخش اعطای وام، قدرت خرید متقاضیان را افزایش دهد، از دیدگاه تولیدکنندگان مسکن، اعمال برخی سیاست ها منجر به افزایش قیمت مسکن خواهد شد.

در واقع، رکود صنعت ساختمان قیمت مسکن را در چندسال اخیر کاهش داده اما بازهم قیمت مسکن بالاتر از توان خریداران است به همین دلیل رونقی به دنبال این کاهش قیمت ها اتفاق نیافتد و این بخش همچنان با مشکلات زیادی روبرو است که افزایش قیمت تولید هم می‌تواند ضربه دیگری را به این بخش وارد کند.

از دیدگاه تولیدکنندگان مسکن،   مواد ۶۴، ۵۹ و ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم که با حوزه ساخت و ساز مرتبط است، در قانون جدید تغییر کرده و مطابق با ماده ۶۴ قانون مالیات ها مقرر شده که سالانه ۲ درصد قیمت ارزش معاملات املاک بطور متوسط به عنوان پایه مالیاتی محاسبه شود.

قرار است این مبنای مالیاتی در مدت ۱۰ سال از ۲ درصد به ۲۰ درصد برسد و قیمت متوسط املاک به عنوان ارزش معاملاتی محاسبه می شود اما در سال های گذشته مبنا این بود که درصدی از قیمت های منطقه نسبت به هرکوچه و محله به عنوان مبنای محاسباتی ارزش معاملاتی مورد محاسبه قرار می گرفت.

دیدگاه تولیدکنندگان مسکن درباره قانون مالیات‌های مستقیم

در این رابطه دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اعلام اینکه این عدد برای کل مناطق کشور بین متری ۴ هزار تومان تا ۸۰ هزار تومان بطور متوسط بود، افزود: با قانون جدید مالیاتی، پایه ارزش حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان می رسد که با توجه به تاثیر ماده ۶۴ و ارزش معاملات املاک، ارتباط مستقیم با چندنوع عوارض و خدمات دارد که می تواند هزینه های تولید و ساخت را افزایش دهد.

پورحاجت با اشاره به اینکه عوارض صدور پروانه، کارشناس دادگستری، هزینه های ثبت اسناد، نقل و انتقالات، تفکیک و افراز و چند نمونه دیگر از این موارد، ارتباط مستقیمی با ارزش معاملاتی دارد، گفت: به نظر می رسد با به روز شدن اعداد و ارقام بار مالی سنگینی ایجاد می شود بنابراین انتظار داریم که ماده ۶۴ دوباره بررسی شود.

وی بابیان اینکه نحوه محاسبه مالیات هم مورد اعتراض تولیدکنندگان ساختمان است، اظهار داشت: در گذشته متناسب با هرکوچه و محله ای مالیات ها تنظیم میشد اما الان متوسط قیمت در یک محله ملاک محاسباتی قرار می گیرد در حالیکه شرایط هرکوچه به نسبت کوچه دیگر متفاوت است.

 دبیر کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر اینکه با این شیوه املاک با ارزش مالیات کمتری داده و املاکی با ارزش کمتر، مالیات بیشتری می دهند، گفت: اگر هدف از اجرای این قانون، شفاف سازی مالیاتی بوده که به نظر می رسد این اتفاق نیافتاده است.

پورحاجت ادامه داد: در این قانون حتی تورم عمومی کشور هم دیده شده اما بسیار سخت است که رعایت تورم را در این دستور العمل داشته باشیم و مبنای محاسباتی درستی در این بخش باشد.

وی در خصوص ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم، اظهار داشت: در این ماده این است که  هرمالیاتی که در حوزه ساخت و ساز باشد منتقل به خریداران مسکن می شود، در حالیکه ما حاضر نیستیم بار مالی حوزه تولید را به مردم منتقل کنیم زیرا هزینه های مالیاتی حوزه ساخت و ساز بسیار سنگین است و صنعت ساختمان در شرایط بحرانی قرار می گیرد.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر اینکه در زمان بحران های اقتصادی و رکود، دولت ها باید به کمک خط تولید بیایند، گفت: در شرایطی که صنت ساختمان دچار بحران شده و اقتصاد کشور بحرانی است این مالیات های سنگین وضعیت تولید را سخت تر می کند.

پورحاجت با بیان اینکه در ماده ۶۴ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ درصد بطور متوسط پایه ارزش معاملاتی املاک افزایش پیدا می کند، افزود: مالیات نباید بر سرمایه باید بلکه باید مالیات را از شغل دریافت کنند، اگر قرار باشد که مالیات بر سرمایه باشد پس سرمایه گذاران می توانند در بازارهای سرمایه ای وارد شوند و یا در بانک سپرده گذاری کنند که مالیاتی هم ندارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1395/4/2614:52:42،
62
36
نمیدونم چرا یک عده نمی خوان چیزی رو قبول کنن. عزیزان من صنعت ساختمان به طور کلی و در همه جای دنیا یک صنعت محدوده, دلیلش هم اولا برمیگرده به این موضوع که قابل صادرات نیست, دوما به این موضوع که کشورهایی که روند صنعتی شدن رو طی می کنن, عموما جمعیتشون به نقطه ثبات می رسه, و آهنگ رشدشون اینقدر کند میشه که عملا نیاز به مقدار بسیار زیادی مسکن اضافه در هر سال رو از بین می بره. ایران در حال حاضر داره به هر دو نقطه می رسه. جمعیت ایران نهایتا تا 86 - 87 میلیون طی دهه آینده رشد می کنه و بعد از اون شروع به کاهش و ثبات پیدا کردن می کنه. از اونطرف آهنگ مهاجرت غیر خالص ( صرفا تعدادی که خارج می شن ) از ایران اینقدر زیاده که همین مقدار مسکنی که اضافه موجود هست و مقداری که اضافه میشه هر سال کاملا نیاز کفاف بالفعل بازار رو میده. بهتره مسئولان به جای کوبیدن به طبل این سکتوری که جای رشد نداره, فکر دیگری بکنن !!
محمد: 1395/4/2615:50:12،
54
17
مالیات بر ساختمان یعنی عدم ساختو ساز و ادامه رکود . مثل مغازه داری که عموی منم بخاطر مالیات سنگین یه هفته پیش جمع کرد مغازشو
ایمان: 1395/4/2617:27:59،
45
22
محمد جان توضیح شما درسته, اما مربوط به بحث نبود. بحث بحث مالیاته, که تنها برنده اون دولته و هم سازنده و هم خریدار بازنده هستند. در کشوری که کوچکترین خدماتی به مردم داده نمیشه و برای همه چیز باید از جیب خرج کنی, گرفتن مالیات زیاد و اضافه کردن مرتب اون, فقط نشون دهنده ظلم و ستمه. یک موقع هست شما سیستم اروپایی ولفر و بقیه امکانات رو ارائه میدی, مالیات هم میگیری. اما در ایران دولت بار هزینه یک سیستم سراسر فاسد و ناکارآمد و به خصوص بسیار بزرگ ! رو می خواد به دوش مردم بندازه بدون اینکه در ازای اون خدماتی به مردم بده که این هیچ مدلی قابل هضم نیست. دولت اول باید از خودش شروع کنه و اینهمه حقوق بگیر بیکاره رو اخراج کنه و تعداد کارمند ها و سایز دولت رو تعدیل کنه, نه اینکه دست بکنه توی جیب مردم !!
سید : 1395/4/2617:00:40،
31
27
مالیات های زوری کمر تولید ومردمو میشکنه مخصوصا افراد با درامدهای محدود را بیچاره می کنه اخه این چه قانونیه مردم نباید نون بخورند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار