کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

گرانی برنج داخلی به کام دلالان واردات

کدخبر:۲۵۲۶۸شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۰۰:۲۴:۴۱۸۵۹ بازدید

برنج پس از گندم استراتژیک ترین محصول زراعی به شمار می رود. از نیاز سالانه 3 میلیون تنی آن بر اساس آمار اعلامی حدود 2 میلیون ...

برنج پس از گندم استراتژیک ترین محصول زراعی به شمار می رود. از نیاز سالانه 3 میلیون تنی آن بر اساس آمار اعلامی حدود 2 میلیون از شالیزار های داخلی و یک میلیون دیگر آن از طریق واردات تامین می شود و این در حالی است که در عرصه میدانی میزان تولید کمتر از 1.5 میلیون تن و میزان واردات نزدیک به 1.3 میلیون تن گزارش شده است.

ثبت سفارش 7 میلیون تنی!

خبرگزاری کشاورزی کشور (ایانا) به نقل از رئیس انجمن حمایت از برنج استان گیلان اعلام کرد: دبیر انجمن واردکنندگان از ثبت سفارش شش تا هفت میلیون تنی برنج خبر می دهد و تأکید می کند که تنها از چهارم آذرماه (سال گذشته) همزمان با آزاد شدن برنج تا سوم دی ماه یک میلیون و 400 هزار تن برنج ثبت سفارش شده است.قربانی تاکید کرد: هر چند به گفته دبیر انجمن واردکنندگان امسال از هفت میلیون برنج ثبت سفارش شده 35 درصد (معادل دو میلیون و 300 هزار تن) وارد کشور می شود، اما از آنجا که این سناریو هرساله تکرار می شود، باید برای جلوگیری از زیان تولیدکننده داخلی چاره اندیشی شود. به این ترتیب پیش بینی می شود که امسال واردات برنج حدود یک میلیون تن افزایش یابد.

به نام تولید کننده به کام وارد کننده

قیمت برنج در سال زراعی گذشته با جهش 40 درصدی مواجه شد و هر کیلو برنج ممتاز ایرانی که تا فروردین به قیمت 7000 تومان معامله می شد ناگهان با قیمت 11000 تومان در بازار خرده فروشی خرید و فروش شده و این موضوع بهانه ای شد تا وارد کنندگان بر لزوم واردات برنج و تامین برنج ارزان قیمت از بازار های خارجی اقدام کنند.ادامه این سناریو را عضو انجمن برنج کشور این گونه توضیح می دهد: دولت در برنامه ای کاملا هماهنگ شده با شرکت های وابسته به دولت نظیر شرکت پشتیبانی و شرکت بازرگانی دولتی اقدام به واردات برخی اقلام مواد خام غذایی نظیر گوشت، برنج، شکر و بعضی اقلام حبوبات می کند و هدف از این برنامه حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه به منظور تامین مایحتاج غذایی ارزان قیمت برای این اقشار است و برای اجرای این برنامه یارانه نیز پرداخت کرده تا مواد غذایی نسبتا ارزان به دست مصرف کننده برسد و البته این اقدام کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده است و میزان واردات هر یک از اقلام مذکور نیز بر اساس نیاز داخلی و تامین ذخایر استراتژیک مواد غذایی برنامه ریزی می شود و هدف نهایی از این برنامه علاوه بر تامین ارزاق اقشار آسیب پذیر، تنظیم بازار قیمت این مواد در داخل کشور نیز می باشد. بنابراین دولت علاوه بر حمایت از اقشار آسیب پذیر از تولیدکننده داخلی نیز حمایت می کند اما در این میان اتفاق ناخواسته ای نیز رخ می دهد و آن سوء استفاده از مجوز واردات از سوی واردکنندگان است.

علیدوست توضیح می دهد: در سال گذشته برخی جریان های تجاری حاکم بر بازار با سردادن شعار لزوم افزایش قیمت برنج به بهانه افزایش قیمت تمام شده، خواهان واردات برنج از برخی کشور های همسایه شده و با این کار دو هدف را طراحی کرده بودند؛ اول این که بازار برنج داخلی را راکد نمایند و هدف دوم را بر واردات هرچه بیشتر برنج متمرکز کردند و ثبت سفارش ها را از کانال هایی که خود می دانند، آغاز کرده و بیش از 3 برابر کسری برنج مورد نیاز کشور سفارش برنج از پاکستان، اروگوئه، تایلند و هند را ثبت کردند و نتیجه آن آشفته شدن بازار داخلی برنج به نفع واردکنندگان شد.وی از حادثه دیگری در تجارت برنج نیز خبرداد و افزود: اتفاق بد دیگری که موجب شد که بازار برنج دچار آشفتگی قیمت شود عرضه برنج خارجی (500 تن تایلندی و 300 تن برنج آرژانتین) در بورس کالای ایران در سال گذشته بود و اگرچه از نظر قانونی این کار ممنوعیت ندارد اما می بایست با توجه به میزان تولید داخلی و کیفیت محصول ایرانی به واردکنندگان اجازه عرضه برنج خارجی در بورس کالای ایران که باید حامی تولید ایرانی به شمار رود، ندهند.

پیامد اجرای ناقص قانون

به باور کارشناسان آشفتگی در تجارت محصولات کشاورزی اعم از تولید، واردات، بازاریابی و صادرات نتیجه اجرای ناقص قانون انتزاع اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت است.مهتدی کارشناس ارشد توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی در این باره می گوید: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در بهمن سال 91 قانونگذار کلیه اختیارات تولید، سیاست گذاری، خرید و فروش محصولات تولید داخلی، مدیریت واردات و صادرات محصولات کشاورزی و مدیریت کلان سیاست گذاری بازرگانی محصولات کشاورزی را به دستگاه متولی تولید یعنی وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرده و با نام بردن از محصولاتی نظیر گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه وش، روغن و دانه های روغنی، چای، سیب زمینی، پیاز، حبوبات، سیب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر و کنجاله و همچنین محصولات دامی، طیور و آبزیان شامل شیر و فراورده های لبنی، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم مرغ و نیز پیله ابریشم، مقرر کرده تمامی امور مربوط به این محصولات به صورت متمرکز در وزارت خانه مذکور مدیریت شود و بخشنامه ها و آیین نامه های اجرایی آن ظرف حداکثر 6 ماه تدوین و ابلاغ و در سطح استان ها اجرایی شود اما متاسفانه تاکنون این موضوع مهم به فراموشی سپرده شده و دستاویزی برای سوء استفاده کنندگان از خلاء های قانونی شده و همچنان بر واردات محصولات کشاورزی اصرار دارند و عملا قانون و قانونگذار و مجری قانون را دور می زنند و نتیجه آن نیز در سطح اقتصاد کشور کاملا مشخص است و در واردات بی رویه برنج، شکر، جو، محصولات دامی و قاچاق میوه خود را نشان می دهد و چالش هایی را برای تولید داخل ایجاد می کند.

پیشنهادی برای چگونگی تنظیم بازار برنج

واردات بیش از 3 برابری نیاز برنج (حداقل ثبت سفارش ها این ارقام را تایید می کند) نشان می دهد که سیاستگذار کلان بازرگانی محصولات کشاورزی باید برای جلوگیری از متضرر شدن تولیدکنندگان داخلی ضمن اجرای قانون انتزاع، به راهکار خرید تضمینی و توافقی برنج و توزیع حمایتی و تنظیم بازاری دست زده و از جولان وارد کنندگان در بازار توزیع و سفره های مردم جلوگیری کنند. بر اساس این پیشنهاد خرید برنج پرمحصول همانند گندم و جو با قیمت توافقی انجام  می شود و قیمت تعزیراتی نیز برای آن تعیین شود تا محصول ایرانی توان رقابت با محصول خارجی را در بازار ایران داشته باشد.

ممنوعیت واردات ابلاغ شد

واردات بی رویه برنج و ثبت سفارش های میلیون تنی موجب شد که دستگاه متولی تولید و تنظیم بازار محصولات کشاورزی اقدام به صدور دستور ممنوعیت واردات برنج با قید محدود کردن زمان واردات آن به کشور شود.محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نمایندگان مردم درباره واردات برنج گفت: برای حمایت از کشاورزان و تولید داخلی، ثبت سفارش برنج آزاد نیست، همچنین از آخرین روز تیرماه حتی یک کیلوگرم برنج به کشور وارد نخواهد شد و این مصوبه در شورای اقتصاد تصویب و برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ابلاغ شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد: 1395/4/2600:37:38،
29
25
اقا من دارم میرم سفارت فرانسه شمع روشن کنم شاید ویزایی چیزی بدن
آشپز: 1395/4/2608:42:37،
37
31
خدا رو شکر برنج هندی هست. خدا بده برکت. خوش عطر، با کیفیت و ارزان
پاسخ به آشپز : 1395/4/2612:06:24،
26
27
برنج نیم دانه ایرانی شرف دارد به مثلا برنج ماشینی هندی
ali: 1395/4/2606:20:15،
50
31
مافیای داخلی برنج عامل اصلی گرانی برنج است تا روز به روز خون مردم را بمکند خدا به مردم ایران رحم کند
مرد: 1395/4/2609:46:29،
31
38
آشپز تو چه میدونی برنج چیه وقتی هندی بی خاصیت رو تایید میکنی
برنج فقط برنج داخلی آن هم طارم که بوش می ارزه به تمام برنج ها
خانه دار: 1395/4/2610:02:06،
36
19
این بویی که میگی میدونی کیلیویی چند آب میخوره؟! مردم واسه یک کیلیو برنج 12 هزار تومن نمیدن! قشنگ میرن برنج هندی میخرن کیلیویی 3 تومن! الان تو تمام هایپر مارکتها با 40 درصد تخفیف عرضه میشه !!

شما هم اون طارم رو بذار لب کوزه !!!
کسری: 1395/4/2615:13:57،
32
19
مرد حسابی برنج کیلویی. دوازده هزارو کی میتونه تهیه کنه حالا حساب کن یه خونواده پر جمعیم باشه،،،،،،، منم مریم شمع روشن کنم
علی : 1395/4/2610:06:57،
26
37
من که برنج هندی را سالم و با کیفیت میدانم چون مزارع انها را از نزدیک دیدم . شاید عمدی در کار باشد که افرادی دنبال خرید بسار ارزان و الوده باشند .اگر برنج هندی الوده بود که تا حالا در دنیا بازار نمی داشت
مصطفی: 1395/4/2610:58:51،
25
26
دقیقا. همیشه هم با برند محسن، طبیعیت، گلستان و ... وارد بازار میشه
Majii: 1395/4/2614:53:03،
25
20
برادرهای محترم . کاشورزیم و برنج کار . ما برنجمونو همون شهریور 94 کیلویی 7 تومان فروختیم . الان اگه شما 12/13 تومان میخرین به جان خودم هیچی تو جیب ما نمیره . سودش فقط تو جیب دلاله .
تقی: 1395/4/2615:02:26،
25
36
این هم یک نشانه دیگر از یک رقمی شدن نرخ رشد تورم در کشور ،از ابتدای سال تاکنون برنج از 7000تومان به 11000تومان و شکر از2200تومان به 3700تومان رسیده و شهریه بسیاری از مدارس30 تا 50 درصد ، کرایه ماشین حداقل 20 درصد ، مرغ و تخم مرغ 30 تا 50درصد نرخ مکالمه تلفن 50 درصد و . . .اضافه شده و قیمت چیزهای دیگر هم همینطور بصورت صعودی در حال افزایش است آنوقت دولت اصرار دارد که اعلام کند که مطابق وعده ای که داده بودند نرخ تورم تک رقمی شده است ، اینگونه عدد سازی های دروغین و غیر واقعی در دوره دولت نهم ودهم هم به مردم گفته می شد چرا دولت واقعا از آنچه که در جامعه می گذرد تا این حد بی خبر است بخدا مردم خیلی بیشتر از آن چیزی که دولتمردان فکر می کنند ، می فهمند و گرانی های افسار گسیخته هر روزه را کاملا از نزدیک شاهد هستند و آنرا لمس می کنند .
رضا محمدلو: 1395/4/2616:05:41،
35
20
ما هم دلمون میخواد برنج ایرانی بخریم اما ,واقعا انصاف که کیلو 12 تومن بابتش پول بدیم.
ُSaeed: 1395/4/2617:41:02،
25
36
7 میلیون تن واردات قانونی تقسیم بر 70 میلیون نفر میشه نفری 100 کیلو . حالا اگه هر روز 150 گرم مصرف کنبم؛ نهایتا میشه سالی 50 کیلو. حالا واردات غیر قانونی و ته لنجی هیچ.
تولید داخلی هم که کلا تو حلقم !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار