کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سلطان واردات شکر ایران کیست؟

کدخبر:۲۵۲۴۳پنجشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۵:۰۷۱۷۳۶۵ بازدید

شب گذشته در برنامه زنده تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری، هر 4 شرکت‌کننده، در برابر پرسش مجری برنامه، مبنی بر اینکه "سلطان واردات شکر ...

شب گذشته در برنامه زنده تلویزیونی گفت‌وگوی ویژه خبری، هر 4 شرکت‌کننده، در برابر پرسش مجری برنامه، مبنی بر اینکه "سلطان واردات شکر کیست؟" سکوت کردند.

چند روزی است که بازار شکر از آشفتگی رنج می‌برد زیرا قیمت‌ها روز به روز افزایش یافته و همین امر، مصرف‌کننده نهایی را با چالش روبه‌رو کرده است. بنابراین شب گذشته گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به بررسی نوسانات بازار این محصول پرداخت و این معضل را از ابعاد مختلفی به بحث و تبادل نظر گذاشت.

علی اکبر مهرفرد، قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی، بهمن دانایی، دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر، غلامحسین بهمئی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تصفیه کنندگان شکر و مانی جمشیدی، کارشناس کشاورزی، چهار شرکت‌کننده‌ای بودند که نظرات خود را در باب شکر و نوسانات بازار آن مطرح کردند.


اختلاف در میزان مصرف داخل

مهرفرد معتقد بود نیاز کشور به طور سالانه به این محصول، ۲میلیون و ۱۵۷ هزار تن و سرانه مصرف نیز ۲۸کیلوگرم به ازای هر نفر است. با توجه به اینکه در ۳ سال گذشته، تولید با رشدی قابل توجه همراه بوده، یک میلیون و ۵۱۰ هزار تن شکر در داخل کشور تولید شده و بر این اساس، نیاز ما به واردات، چیزی حدود ۵۰۰ هزار تن در سال خواهد بود.

اما دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تصفیه کنندگان شکر، آمار مطرح شده از طرف قائم مقام وزیر را نپذیرفت و اعتقاد داشت که نیاز داخلی در سال حداقل ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن است. بنابراین حدود ۳۰۰ هزارتن اختلاف در امر واردات بین مسوولان دولتی و بخش خصوصی وجود دارد. این در حالی است که مهرفرد، قاطعانه از ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزارتن شکر ذخیره شده در انبارها به عنوان ذخیره استراتژیک نام برد و گفت: علاوه بر آن، ۲۰۰ هزارتن از این محصول، هم‌اکنون روی آب است و تا روزهای آینده در بنادر تخلیه می‌شود. به همین دلیل وقتی سرانه مصرف به صورت ماهانه بین ۱۸۰ تا ۲۰۰هزار تن باشد، تا نیمه‌های شهریور که تولید شکر داخلی به بازار عرضه می‌شود، هیچ کمبودی نخواهیم داشت.


تاخیر در صدور مجوز واردات

امید قالیباف، مجری برنامه، با طرح این پرسش که چرا هم‌اکنون بازار شکر با این نوسانات قیمتی مواجه شده، پرسید: آیا این موضوع به تاخیر در صدور مجوز از طرف مسوولان دولتی برای واردات شکر مربوط نمی‌شود؟ در حالی که از اسفند سال ۹۴ انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر، تقاضای صدور مجوز را به وزارتخانه اعلام کرده بود. قائم مقام وزارت جهادکشاورزی در امور بازرگانی، ضمن همراه دانستن وزارتخانه با اعضای انجمن صنفی، عنوان کرد: تمام سیاست وزارت جهادکشاورزی در حمایت از تولید داخل و جلوگیری از واردات بی‌رویه است. البته تاخیر در موافقت برای واردات شکر، چند روز بوده، نه ۲ ماه.

پاسخ این مقام دولتی، در حالی است که بهمن دانایی، به تاخیر بیش از یک ماه برای صدور مجوز از طرف وزارتخانه اعتراف کرد. به گفته وی، البته تاخیر کشتی‌های برزیلی برای تحویل بار شکر که متاثر از بارندگی های شدید ال نینو است، نیز مزید بر علت شد.

جمشیدی نیز که به صورت تلفنی با این برنامه در ارتباط بود، ضمن انتقاد از شفاف نبودن اطلاعات و آمار و همچنین ارائه نکردن این اعداد و ارقام از طرف ستاد تنظیم بازار، معتقد بود چرا باید موافقت برای تقاضایی که بهمن ماه سال گذشته به وزارتخانه ارسال می‌شود، تا اواخر فروردین سال بعد به طول بینجامد و همین عامل موجب گرانی شکر در بازار شد.

وی با بیان اینکه عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در بخش تولید و در راستای اقتصاد مقاومتی خوب و قابل دفاع بوده است، گفت: اگرچه انتظار می رود سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در بخش بازرگانی صنعت را به چالش نکشد و هماهنگی بیشتری که مستلزم اطلاع رسانی به موقع و اجراست، صورت گیرد.


شکرخام می‌خواهیم

در ادامه، دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تصفیه‌کنندگان شکر، مشکلات صنف مربوطه را در میان گذاشت. بهمئی معتقد بود که قبل از بحث ممنوعیت واردات، کارخانه‌های تصفیه‌کننده به نسبت نیازی که داشتند، اقدام به واردات می‌کردند، اما اکنون متولی این عمل، به انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر واگذار شده و چنین سیاستی عادلانه نیست.

به گفته وی، در حال حاضر ۱۴ کارخانه تصفیه کننده وجود دارد که ۵ واحد از آنها مربوط به تصفیه شکر است و ۹ واحد نیز تبدیل شکرخام به قند را بر عهده دارند که البته تمام این ۹ واحد به تعطیلی منجر شده‌اند. زیرا سال گذشته تنها ۱۶۲ هزارتن شکرخام در دسترس کارخانه‌های تصفیه‌کننده بود، این در حالی است که نیاز سالانه آنها حداقل ۶۰۰ هزارتن تخمین زده می‌شود.

این نماینده بخش خصوصی، با اشاره به اینکه تاکنون ۳هزار و ۵۰۰ کارگر بی‌کار شده‌اند، افزود: چرا مجوز واردات، تنها به کسانی داده می‌شود که مدعی شکر هستند؟ این مجوز باید در اختیار کارخانه‌های تصفیه‌کننده باشد.

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی در امور بازرگانی، در این نقطه از بحث وارد میدان شد و با دفاع جانانه از سیاست‌های وزارتخانه متبوع، بیان کرد: حمایت از تولید داخل، متعادل کردن واردات به جای واردات بی‌رویه و تعادل در عرضه و قیمت، ۳ سیاست عمده‌ای است که وزارت جهادکشاورزی به شدت آن را دنبال می‌کند.

به گفته مهرفرد، اکنون حدود ۵۷ کارخانه تولیدکننده شکر داریم که مستقیم با کشاورزان در ارتباط هستند. این ها در سال گذشته نزدیک به ۷۶۰هزارتن تولید داشته‌اند. در حالی که کارخانه‌های تصفیه‌کننده تنها بخش کوچکی از این فرایند را در اختیار دارند و شاید ظرفیت آنها روی کاغذ ۶۰۰هزارتن در سال باشد، اما این عدد در واقعیت کمتر از این هاست. ضمن اینکه کارخانه‌های تصفیه‌کننده، دستگاه‌های به‌روز ندارند و با سیستم‌های قدیمی کار می‌کنند.


افشاگری یا سکوت؟

قائم مقام وزیر در امور بازرگانی در بخش دیگری از سخنانش، ضمن نوید کاهش قیمت شکر در روزهای آینده، ۳ پیشنهاد به کارخانه‌های تصفیه‌کننده ارائه داد. استفاده از ذخایر استراتژیک شکر خام موجود در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی به صورت کارمزدی، ورود موقت؛ یعنی واردات شکرخام تنها برای صادرات فراوری نهایی و همچنین تصفیه شکرخام تولید شده از کارخانه‌های داخلی، از جمله مهم‌ترین پیشنهادات این مقام مسوول برای استمرار تولید بود.

اما بهمئی، بیشتر راهکارها را عملی و سودده ندانسته و معتقد بود که کمبود در بازار وجود دارد؛ گواه آن هم گرانی بیش از حد شکر و شکستن مرز قیمت تا ۳۲۰۰تومان در هر کیلوگرم است.

این درحالی است که مهرفرد با ارائه گراف، توضیح داد: سال ۸۵ بیش از ۲,۵میلیون تن واردات شکر صورت گرفته، در صورتی که مصرف، بسیار کمتر از این مقدار بود. صفر شدن تعرفه، همین نتایج را در بر داشت و این یعنی حمایت از کشاورزان و صنعتگران خارجی.

به گفته وی، با تمام این اتفاقات، در دو سال گذشته با کنترل واردات، تولید داخلی افزایش یافته و طبق برنامه‌ریزی‌ها تا ۳ سال آینده، در تولید شکر خودکفا خواهیم شد.

مجری برنامه در این هنگام پرسید: چرا ۱۰ سال پیش چنین واردات حجیمی صورت گرفته و آیا دلیل آن با تاخیر برای صدور آخرین مجوز، ارتباطی دارد؟ اصلا سلطان واردات شکر ایران کیست؟

در این لحظه هر ۴ شرکت‌کننده از پاسخگویی امتناع کرده و سکوت را بر افشاگری ترجیح دادند. به راستی اگر شما به جای شرکت‌کننده‌ها در برنامه حضور داشتید، حاضر به پاسخگویی می‌شدید؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شاپور: 1395/4/2416:30:58،
837
43
پس حرام است.
ناشناس: 1395/4/2417:50:34،
544
52
در کشوری که سه سال است 3000 هزار از مدیرانش حقوق 100 ها میلیونی از پول نفت و بیت المال می خورند و نه ریس جمهورش صدایش را در می اورد نه وزیر اقتصادش نه دیوان محاسباتش نه سازمان بازرسیش...نه نماینده مجلسش....و 36 سال نهادهای خاص و نظامی بدون هیچ حسابرزسی و مالیاتی فعالیت اقتصادی می کنند چه انتظاری دارید.....
احمد: 1395/4/2418:25:17،
69
896
کسانی که مثبت میدن به راحتی و انگ میزنن میتونن اون دنیا هم جواب بدن؟ یادتون که میاد قبل برجام به امثال رساییو کوچک زاده انگ کاسب تحریم میزدید ولی بعد مشخص شد کی کاسب بود! نکنید عزیزان یکم تو زندگیتون هدف داشته باشید مطالعه کنید و از عوامیت در بیاین
ممد: 1395/4/2418:33:42،
389
39
عجب سلطانی هم داره
امیر: 1395/4/2418:58:26،
498
32
حاج آقا حرام است....
کارمند: 1395/4/2419:11:40،
415
31
احمد آقا

هر وقت آقایان مدیر جواب آن دنیا را دادند

من هم جواب خواهم داد


شما نگران حال من وامثال من نباش..
شاپور: 1395/4/2419:32:39،
156
31
خارج از شوخی چرا پس کارشناسان سکوت کردند. از چه چیز میترسیدند. اگر وجود دارد پس اعلام کنند اگرهم نیست پس مشکل اصلی را بیان کنند اینکه بگویند دست پدر خوانده ایست که نمی توانیم نامش را ببریم. اهانت به خون شهدا و روح آزادی ایرانی اسلام است به فرمایش معصوم اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید از چی میترسند. اگر راستگو هستند بیان کنند اگرهم افتراست مشکل یابی کنند.
به ناشناس: 1395/4/2419:35:52،
342
43
جناب 3 سال نیست که حقوق دهها میلیونی پرداخت می شه باید بگیم نزدیک به 30 ساله اما حالا فعلا قراره فقط فساد مربوط به دولت افشا بشه نه حضرات دیگه . تصور کنید به جای روحانی در سال 92 مثلا آقای جلیلی رییس جمهور شده بود الان همین فیش های چند صد میلیونی پرداخت می شد و هیچ افشاگری هم در کار نبود و کلی هم دم از حدمت رسانی به مردم و عدالت و ... قلم فرسایی می شد.
لولو: 1395/4/2420:56:46،
100
45
نرخ تورم تک رقمی شد!!!!!!!
ایرانی اصیل: 1395/4/2421:38:36،
161
39
گفتا که تمنای تو ازلعل لبم چیست چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است
سینا: 1395/4/2422:25:40،
234
37
احمد آقا
خدا رو شکر میکنم نسبت تعداد خواصی مثل شما در قیاس با عوامی مثل ما منطبق بر تعداد موافقان و مخالفان نظرتان است .
siya: 1395/4/2423:21:06،
137
35
خدایا قسمت کن بریم آمریکا با یه زندگی آرامشبخش مجردیه آمریکایی از چند صباح عمر لذت واقعی ببریم
یه نفر: 1395/4/2500:35:59،
143
39
به احمد
از منفی هایی که خوردی مشخصه که میزان مطالعات شما یه کم بی تاثیر است ... شما باید یه عمر مطالعه کنی تا از عوامیت دربیای دوست عزیز
احمد: 1395/4/2509:45:28،
51
155
دوست عزیزی که میگی با منفی و مثبت عوام و خواص و باسواد و محقق مشخص میشه اینو بدون پیج یه دکتر و دانشمند تو اینستا هزارتا فالو داره پیج یه نفر مثل جهانبخت هم دو میلیون حالا پیدا کنید پرتقال فروش رو
dadahamid: 1395/4/2606:02:29،
66
26
حرررررااااااام
در ضمن ما منتظر گفتن اون چهار نفر نیستیم
یه فرمول کلی بهتون بگم که هر سوالی از این دست رو جواب میده!
فرمول=کوچه کوچه کوچه بنبسته دزده با اقا گرگه همدسته!؟
احسان: 1395/4/2608:22:15،
66
37
سه سال نیست سه و هفت سال هم نیست بدبختی مملکت ریشه 1400 ساله داره
فرزاد: 1395/4/2609:33:50،
54
30
احمد آقا اگر پیچ اون ادمی که اسم بردی 2 میلیون فالور داره از صدقه سر آدمهایی مثل شماست! نه ماها!
احمد: 1395/4/2416:31:39،
69
679
یکی از اصلاح طلباست مثل بقیه کاسبان
علی: 1395/4/2417:45:00،
500
49
جالب 99 درصد فسادها در این 36 سال مربوط به دوره شما اصولگریان است..تاسفبارتر این است که دم به دم از خون شهدا مایه میگذارید بنفع منافع و جیب خود..... از ان طرف فقط در بنیاد شهید بالای 170 میلیارد اختلاس می کنید....برو عمو حنایتان دیگر برای مردم رنگی ندارد.....
ایمان: 1395/4/2422:15:34،
186
55
خدایی تندرها شور اش رو در آوردن.
دولت روحانی داره تمام تلاشش رو میکنم. درست نیست اینجوری تخریبش کنند
مستقل: 1395/4/2513:30:42،
46
100
این آمار ۹۹درصد رو از کجادر آوردی. حالا که گاوتون زاییده مقصرشدن اصولگراها.جمع کنید این دلقک بازی هارو
فرزاد: 1395/4/2609:34:42،
63
27
اصولگرا و اصطلاح طلب و اعتدالی و .... نداره همه متعلق به یک سیستم هستند این مهمه!
مهدی: 1395/4/2416:50:01،
268
29
اگه این 4 تفر را به لقا الله بفرستید حتما" 4 نفر بعدی اسم سلطان شکر را معرفی میکنند.
عدالت کجاست : 1395/4/2416:56:29،
217
42
سلطان شکر شیرین کام باشه. اما شکر. هر چی درده ماله شکره. نخوریم بهتره.
hamed: 1395/4/2417:02:38،
376
41
این چه سوالیه خواجه حافظ هم میدونه
احسان: 1395/4/2417:47:48،
229
40
عزیزان شکر بسیار مضره. من 16 ساله که مصرف شکر رو قطع کردم. استفاده از خرما، کشمش و .... بسیار بهتر است.
مهندس وحید ص: 1395/4/2423:36:53،
96
30
عزیزم ما هم دوست داریم مصرف نکنیم. اما نمیشه.
چون:
مربای آلبالو و بالنگ و ...
شیرینی جات
حلوا
شکر پلو(یک غذای اصیل شیرازی)
انواع شربتها
و ...
کلا خوش به حال سلطانش.
آرش: 1395/4/2503:01:41،
65
34
دوست عزیز
شکر به معنی خوردن اون شکر تو شکر پاش نیست
شکر یعنی شیرینی
یعنی بستنی
یعنی شربت
یعنی حلوا
یعنی فسنجون
یعنی آدامس
یعنی هزاران چیز دیگه
خالا چای با شکر نخوردن مردم . بالاخره شکر خورده میشه . حالا هر چی کمتر بهتر البته .
رضا: 1395/4/2902:07:51،
33
31
اقااحسان این رژیم راتکمیل کن وبجای گوشت قرمزیاگوشت کرغ اشکنه هم بخور.
حامد: 1395/4/2417:54:08،
169
27
تداوم خصومت مردم و مسئولین
حميد: 1395/4/2419:07:07،
154
36
الان يه كارشناس مياد وسط ميگه ماشين فقط آلمانى و ژاپنى....!!
کاردرست: 1395/4/2500:35:43،
98
39
ماشین فقط آلمانی و ژاپنی!
على آباد: 1395/4/2420:42:51،
100
31
احمدآقاپست دوم شما نشون ميده كه شماوامثال شما ازهمه بى انصافتر وبه دنبال منافع شخصيشون هستن،بى خيال داداش
رضا: 1395/4/2423:12:56،
91
32
عزیزان خرماخشک بخوریدبصورت تکه های کوچک دراوریدوباچای میل نماییدشکککککر وقندبرای بدن ضررداردوحرام است
م: 1395/4/2501:16:34،
69
38
وقتی چغندر قند تولیدی از شمال خوزستان را با صرف هزینه حمل و نقل به اصفهان منتقل می کنند و کارخانه دزفول را یکی از آقازاده های ..... بفروش می رساند تا شکر وارد کنند.!
خ خخ: 1395/4/2501:56:14،
66
36
تمام دنیا میگن 3 تا سم وجود داره که سفیدن .
هروین - نمک - شکر که متاسفانه ... چون فعلا به ضرر بعضیا میشه اگر بگن ضرر داره برای سلامتی ، تازه دارن بازار گرمی میکنن
سندباد: 1395/4/2712:26:09،
28
29
نمکی که به عنوان نمک یددار معرفی می شود عامبل فشار خون و بسیار بیماری هاست و عنوان نمک طعام به آن صدق نمی کند.
نمک معدنی و نیز با غماض نمک دریا همان نمک دریاست که در احادیث مصرف آن سبب درمان غالب بیماریهاست. متسفانه کمپانی های صهیونیستی به اسم یمک بیماری کم شیوع به نام گواتر تمام نمک های ئنیا رو ید دار کرده وباعث تضعیف «زادهای انسانی شده اند . با مصرف نمک طعام واقعی به مبارزه با این هدف شوم صهیونیستی برویم.
نمک طعام اساسا سبب تنظیم فشار خون می شود....
محمد جغله: 1395/4/2502:47:46،
52
104
امروزه با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی متعدد،هر گونه خبری به سرعت توی جامعه پخش میشه،ولی چه خوب هست تا مطمئن نشدیم...واقعا مطمئن نشدیم هر خبری رو فقط برای اینکه مردم میگن قبول نکنیم،اگه به قرآن اعتقاد داشته باشیم و بخونیم،خداوند فرموده از ظن و گمان ناروا بپرهیزید که گناه بزرگی است...
احمد: 1395/4/2515:31:23،
49
75
دوست عزیز چون جهان سومیم چون زیر ماهواره نشستین و عقب مونده شدیم نظرات بی خودی بدون ذره ای سند و مدرک همینه بدبختی ما همین فضای پر از دروغ و شایعه مجازی
فرزاد: 1395/4/2609:41:35،
56
24
احمد آقا سند و مدرک زمانی دست مردم میوفته که یا آقایان اجازه بازرسی دقیق و قانونی به خود مردم یا گروهی از مردم بدن برای نظارت و حسابرسی از کلیه سازمانها و ادارت و ارگانها یا زمانی که آقایون تشریف بردند سند و مدرک دست مردم بیوفته وقتی در شرایطی هستیم که نه حالت اوله نه حالت دوم شما با پسش کشیدن سند و مدرک طبل رو وارونه میزنی!
رضا: 1395/4/2902:14:47،
35
26
احمداقابااحترام به همه نظراتتان .دراین بحث شمااصراربه شنادرجهت مخالف مسیراب راازخودبه نمایش گذاشته اید.اگرقراربه اظهارنظری بوددرقسمتی شمانظرتان رااعلام که مانندتمام نظرات. مخالف وموافقانی داشتید؟اصراربریک موضوع نتیحه بحث راوارونه حلوه خواهدداد
hamid: 1395/4/2512:55:24،
75
26
آن چیز که عیان است.....
غلام: 1395/4/2513:14:25،
66
27
متاسفانه تو کشور ما مسولین شفاف نیستند. شخص رئیس جمهور به ریالی که از بیت المال برداشت می شود مسول است و پاسخگو. کلیه هزینه های بیت المال بایستی به اطلاع مردم زسانده شود. فلان بنیاد,فلان نهاد .... همه و همه متاسفانه فقط با عنوان مصلحت انگیزی شانه خالی می کنند
سهیل: 1395/4/2523:51:33،
50
31
میگم اگه روزه بگیریم خوبه ها.برای ما ایرانیا روزه بهتره
هانی: 1395/4/2601:19:38،
84
21
حاج اقا چرا شکر رو حرام نمیکنی قیمتش خیلی رفته بالا؟
علی: 1395/4/2615:21:33،
34
25
این هم یه بازی دیگس برا گرون کردن یک مورد مصرفی ملی
زمان بنزین یادتونه برنامه گذاشتن و کارشناس اوردن و امار کشورای دیگه رو دادن و گفتن مصرف داخل بالاس.
اینم مثل اونه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار