کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نجات از خاموشی با نو کردن وسایل برقی

کدخبر:۲۵۲۱۷چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۶:۲۷۹۰۷ بازدید

تابستان برای بسیاری از ایرانیان تنها گرما ندارد، بلکه فصلی است که در آن با قطعی گاه و بی گاه برق و آب یا حداقل افزایش هشدار‌ها در این ...
نجات از خاموشی با نو کردن وسایل برقی

تابستان برای بسیاری از ایرانیان تنها گرما ندارد، بلکه فصلی است که در آن با قطعی گاه و بی گاه برق و آب یا حداقل افزایش هشدار‌ها در این زمینه رو‌به‌رو می‌شویم. واقعیت این است که سرانه مصرف برق و آب در ایران بسیار بالاست و برخی از برآورد‌ها از مصرف سه برابر میانگین جهانی برق و آب در ایران حکایت دارد. زمانی که این مساله مطرح می‌شود اغلب افراد به این فکر می‌کنند که ایرانیان شیوه درست استفاده از برق و آب را نمی‌دانند و مشکل با آموزش حل می‌شود. هر چند چنین مساله ای در بالا بودن میزان مصرف ایرانیان دخالت دارد، اما بخش مهمی از مصرف بالای برق و آب ناشی از فرسودگی و مستعمل بودن وسایلی است که در خانه‌های ایرانیان وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که بتوانیم وسایلی مانند یخچال‌ها و کولر‌ها را نوسازی کنیم تا حد زیادی در مصرف برق صرفه جویی می‌شود.

با گذشت حدود یک ماه از فصل تابستان و نزدیک‌شدن به اوج گرما و پیک مصرف آب و برق هشدار مسئولان درباره صرفه‌جویی در مصرف آب و برق جدی‌تر می‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که مصرف آب و برق در میان ایرانیان به ویژه در فصل تابستان بسیار بالاست و می‌توان ایران را یکی از پرمصرف‌ترین کشورها به شمار آورد. ایرانیان در مصرف آب و برق و به طور کلی مصرف انرژی همواره رکورددار بوده‌اند. بررسی اجمالی روی شش ماده پرمصرف ایرانیان نشان می‌دهد که جمعیت ۸۰ میلیونی ایران، بیش از استانداردهای جهانی، شکر، نمک، آب، بنزین، گاز و برق مصرف می‌کنند.

ایران یکی از سه قطب اصلی تولید انرژی به حساب می‌آید. با تداوم مصرف انرژی به همین منوال، احتمالا در دهه آینده ایران وارد کننده انرژی است. سرانه مصرف برق در ايران سه برابر ميانگين جهاني است. متوسط مصرف جهاني برق در دنيا براي مشتركان خانگي، ۹۰۰ كيلووات ساعت در سال است، در حالي‌ كه مشتركان ايراني در بخش خانگي سالانه ۲۹۰۰ كيلو وات ساعت برق مصرف مي‌كنند. همچنین ایرانیان ۷۰ درصد بیش از الگوی جهانی آب مصرف می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد شدت مصرف انرژی در ایران ۹ برابر ژاپن و نروژ، هفت برابر کشورهای پیشرفته اروپایی، سه برابر عربستان سعودی و چهار برابر ترکیه و متوسط جهان است. ایران ازنظر مصرف روزانه آب توسط هر فرد در فهرست کشورهای پرمصرف دنیا قرار دارد. در زمینه مصرف برق و عدم وجود الگوی مطلوب بین ایرانیان در حوزه مصرف این کالای راهبردی نیز، اوضاع نگران کننده است.

در کشور ما که هنوز برق هسته‌ای در شبکه سراسری برق کشور، جایگاه بالایی ندارد و مجبوریم با سرمایه‌گذاری‌های عظیم و ساخت نیروگاه‌های آبی و حرارتی، نسبت به تولید برق اقدام کنیم، میزان مصرف برق وضعیت خوبی ندارد. به گزارش ایسنا، برق مصرفی توسط خانوارهای ایرانی با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی پاسخگوی ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت است. یعنی ما، دو برابر جمعیت روسیه برق مصرف می‌کنیم که این جای تاسف دارد. اوضاع در حوزه آب نیز نگران‌کننده و تاسف‌آور است. ایرانیان، بیش از متوسط جهانی، آب مصرف می‌‎کنند و سرانه مصرف هر ایرانی در روز، به اندازه یک بشکه ۲۰۰ لیتری است. در کشور خشک و کم باران ایران که آب به‌زودی ارزش طلا را پیدا می‌کند، استفاده بی‌رویه آن، هشدار بزرگی برای نسل امروز، و آینده تاریکی برای نسل فردای ایران است.

آیا در تابستان با خاموشی مواجه می‌شویم؟

در فصل تابستان مصرف انرژی به‌ویژه آب و برق بسیار بیشتر از سایر فصول است. مسئولان همواره نگران مصرف شهروندان در تابستان بوده و هستند، به طوری که چند روز پیش معاون مدیر کل دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر پیش‌بینی کرده است که میزان مصرف برق کشور در تابستان امسال حدود هشت درصد بیش از تابستان سال گذشته باشد. علیرضا احمد یزدی اظهار داشت که مصرف برق کشور در زمان اوج خود در تابستان سال ۹۴ حداکثر به ۵۰ هزار و ۱۷۷ مگاوات رسید، اما به علت افزایش سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در کشور و افزایش دمای کره زمین پیش‌بینی می‌کنیم در تابستان امسال این میزان از ۵۴ هزار مگاوات بگذرد.

او با اشاره به وجود ۳۳ میلیون مشترک برق در کل کشور خاطرنشان کرد که مشترکان صنعتی با آنکه فقط یک درصد مشترکان برق را تشکیل می‌دهند، اما ۳۴ درصد مصرف برق را به خود اختصاص داده‌اند و بیشتر از کل خانواده‌های ایرانی برق مصرف می‌کنند. در این بین حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو خط قرمز پیک مصرف برق تابستانی را تعیین کرد و یادآور شد که پیک مصرف برق در تابستان در مرز ۵۴ هزار مگاوات پیش‌بینی شده و در صورتی‌ که مصرف برق از این مرز عبور کند خاموشی داریم. باتوجه به پیش‌بینی معاون مدیر کل دفتر مدیریت مصرف شرکت توانیر درباره افزایش هشت درصدی مصرف برق در تابستان سال جاری امکان اینکه با خاموشی رو به رو شویم وجود دارد. با یک حساب سر انگشتی در می‌یابیم که اگر مصرف ۵۰ هزار مگاواتی در سال ۹۴ با افزایش هشت درصدی همراه باشد، این میزان مصرف در تابستان سال جاری به حدود ۵۵ هزار مگاوات می‌رسد. با توجه به سخنان وزیر نیرو و پیش‌بینی‌های کارشناسان و مسئولان مربوطه درباره افزایش میزان مصرف در تابستان امسال، اگر شهروندان دست به اصلاح الگوی مصرف نزنند قطعا دچار خاموشی می‌شویم.

اسقاط یخچال‌های فرسوده و تعویض قسطی با یخچال نو

بخش مهمی از مصرف بالای برق و آب ناشی از فرسودگی و مستهلک بودن وسایلی است که در خانه‌های ایرانیان وجود دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که بتوانیم وسایلی مانند یخچال‌ها و کولر‌ها را نوسازی کنیم تا حد زیادی در مصرف برق صرفه جویی می‌شود. از سال گذشته وعده هایی برای تعویض وسایل خانگی فرسوده و جایگزینی آنها داده شد که قرار بود تا پایان سال ۹۴ عملیاتی شود اما این طرح نتوانست در سال ۹۴ اجرا شود و به سال جاری موکول شد. همانطور که اشاره شد میانگین مصرف ایرانیان سه برابر مصرف جهانی است. به عبارت دیگر هر ایرانی سه برابر دیگر افراد ساکن در جهان برق مصرف می‌کند.

باید توجه داشت که مصرف بالا فقط به دلیل عدم تغییر در الگوی مصرف شهروندان و عدم صرفه‌جویی آنها نیست. عوامل دیگری مانند مستهلک بودن لوازم برقی وجود دارد که مصرف این انرژی کاربردی را بسیار افزایش می‌دهد. اگر بتوانیم رتبه انرژی و راندمان مصرف برق تجهیزات خانگی خود را با نوسازی آنها بالا ببریم می‌توان گفت بسیاری از هزینه های مربوط به برق کاهش پیدا می‌کند. محصولات الکتریکی مانند کولر، یخچال و ماشین لباسشویی از وسایلی هستند که در تابستان بیشترین مصرف را دارند. اگر این وسایل بیش از حد معمولی، مصرف برق داشته باشند، مسلم است که تاثیری زیادی در میزان مصرف برق دارند. موضوعی که هنوز بسیاری از شهروندان و مسئولان به آن توجهی نشان نمی‌دهند و وقتی با مبالغ بالای قبوض برق خانه هایشان مواجه می‌شوند، تعجب می‌کنند.

در همین راستا سازمان بهره‌وری انرژی از سال گذشته وعده جایگزینی یخچال‌های فرسوده و نو را داده بود که سال گذشته اجرایی نشد اما آخرین گفته های مدیرعامل این سازمان حاکی از این است که سه تولیدکننده ایرانی مسئولیت این کار را به عهده گرفته‌اند به این ترتیب که یخچال‌های قدیمی با یخچال‌های با راندمان بالا در شرایط قسطی جایگزین می‌شود. سید حسین سجادی با بیان اینکه اجرای پایلوت این طرح تا دو ماه آینده به پایان می‌رسد، اظهار کرد: حدود شش میلیارد تومان برای این کار سرمایه‌گذاری شده و قرار است که این طرح به صورت محدود و در تمام جنبه‌ها مورد کنترل قرار بگیرد و ظرف دو ماه این طرح به صورت کلان به شورای اقتصاد ارائه می شود. بر اساس گفته کارشناسان همه یخچال‌ها، حتی آنهایی که رتبه انرژی خوبی نیز دارند پس از ۱۰ یا ۱۵ سال کار مداوم، فرسوده محسوب می‌شوند و باید از رده خارج شوند. با این وجود باید منتظر ماند که آیا این طرح اجرایی می‌شود و یا باز هم در گیر و دار مراحل اداری متوقف می‌ماند.

آرمان - حجت صالحی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ebi: 1395/4/2321:29:36،
53
12
ملت پول ندارن میفهمی ندارن ننننن...
مهدی: 1395/4/2400:49:41،
31
13
من هر جوری حساب کردم نفهمیدم چطور روزی 200 لیتر اب مصرف می کنم شاید 200 لیتر اونا با ما فرق می کنه ......
ملنگ: 1395/4/2406:08:56،
29
8
یعنی ما در تابستان سه برابر عربستان برق مصرف می کنیم؟!!!!
پس کولرهای گازی اونا حتما با باد کار میکنه؟!!!!
پاسخ به مهدی: 1395/4/2421:12:31،
24
13
فکر کنم میشه: شرب، شستشو، حمام، نظافت منزل، پخت وپز، شستن میوه و سبزی و ...، آب دادن گلدون، آبیاری باغچه، شستن لباس، کولر آبی و ...
عجب: 1395/4/2322:16:02،
48
15
وسایل نو که بی کیفیت تر از قدیمیاست
مثال ماشین تازه موتورشون هیچ فرقی نکرده
مثال لوازم جدید برقی چینی که بی کیفیت از لوازم قدیمی ژاپنی و اروپایی هست
پس نتیجه میگیریم مردم گول نزنید و شاید مشکل شمایید که اجازه ورود جنس با کیفیتو نمیدید
مصطفی: 1395/4/2322:50:59،
33
11
چرا فقط یخچال؟

تلوزیون ، جارو برقی ، لباس شویی و ... چی!
مصطفی: 1395/4/2401:06:14،
38
15
احتمالا حاج آقا فقط یخچال تولید میکنه!
محمد: 1395/4/2408:23:17،
17
16
دوست عزيز وسايلي كه بيشترين زمان رو روشن هستند تو هر خونه اول يخچال هست بعد توي تابستون كولر بعد تلويزيون و بعد لامپهاي خونه كه اگه كم مصرف باشند سودش دو طرفه هست
آرش: 1395/4/2402:33:07،
29
12
باید کله ی خر خورده باشم که یخچال Bosch خونمون رو با یه یخچال ایرانی بنجل و بی هویت عوض کنم.
اما اگه با یه Bosch نو یا یه General Electric اصل عوض کنید مشکلی ندارم!
غمگسار: 1395/4/2408:23:57،
38
17
وقتی میفرمایند کشور توانایی اداره جمعیت تا 150 میلیون رو داره و جلوی پیشگیری زاد و ولد مردم رو میگیرن پس رو چه حسابی ادعا میفرمودند ؟؟؟؟؟تو 80 میلیون زاییدن زیر بار مدیریت کشور !

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما