کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

آیا این روزها سپرده‌گذاری در بانک‌ سودآور است؟

کدخبر:۲۵۱۴۸دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۸:۴۷۶۷۲۶ بازدید

در چند ماه گذشته نرخ‌های سود در شبکه بانکی تغییرات زیادی داشته است. نیروهای متعددی در تلاش بودند تا نرخ‌های سود کاهش یابد و به‌رغم ...

در چند ماه گذشته نرخ‌های سود در شبکه بانکی تغییرات زیادی داشته است. نیروهای متعددی در تلاش بودند تا نرخ‌های سود کاهش یابد و به‌رغم کاهش این نرخ‌ها همچنان نارضایتی نسبت به سطح این نرخ‌ها وجود دارد. در این نوشتار بحث می‌شود که چرا سطح نرخ‌های سود بالاست؟ و پیش‌بینی می‌شود در آینده این نرخ‌ها به چه سمتی حرکت خواهند کرد؟ در پایان هم بحث می‌شود که مقامات پولی باید چه رویکردی را در خصوص نرخ‌ها در پیش گیرند.

نرخ سود کارکردهای متعددی دارد؛ اما به‌طور کلی هر تصمیم اقتصادی که بازده آن در آینده مشخص شود نیازمند در نظر گرفتن نرخ سود است. نرخ سود از یک طرف، پاداش پس‌انداز و از طرف دیگر هزینه فرصت سرمایه‌گذاری است. افزایش نرخ سود موجب می‌شود چشم‌پوشی از مصرف جاری بازدهی بیشتری داشته باشد، لذا خانوارها را برای پس‌انداز بیشتر ترغیب می‌کند.

از طرف دیگر، افزایش نرخ سود هزینه فرصت سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود سرمایه‌گذاری کاهش یابد. تنها در نرخ سود تعادلی است که منابع پس‌انداز شده با سرمایه‌گذاری برابر می‌شود و اقتصاد در تعادل قرار می‌گیرد. در این تحلیل دو نکته وجود دارد: اول، تعادل در بازار (برابری پس‌انداز و سرمایه‌گذاری) به شرایط بازارهای مالی بستگی دارد، و دوم، نرخ سود می‌تواند در کوتاه‌مدت متاثر از بازار پول تعیین شود. برای تضمین تعادل در اقتصاد باید بازارهای مالی و نهادهای مالی به درستی منابع را تجهیز کنند و تخصیص دهند.

از طرف دیگر شرایط بازار پول می‌تواند در کوتاه‌مدت بر نرخ‌های سود اثر بگذارد. افزایش عرضه پول (دارایی‌های نقد) می‌تواند باعث کاهش نرخ بهره در کوتاه‌مدت شود و کاهش عرضه پول می‌تواند به افزایش نرخ سود منجر شود. در نتیجه درک پویایی‌های نرخ سود نیازمند شناخت دقیق بازارهای مالی و نهادهای فعال در این بازارهاست.


آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها همچنان سودآور است؟

در ایران، بانک‌ها نقش مهمی در جمع‌آوری و تخصیص منابع ایفا می‌کنند. این بانک‌ها هستند که با پرداخت سود خانوارها را برای نگهداری سپرده‌های مدت‌دار ترغیب می‌کنند و این منابع را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. البته از گذشته سیاستگذار تمایل داشته است که نرخ‌های سود را پایین نگه دارد تا از طریق کاهش هزینه فرصت، سرمایه‌گذاری را تشویق کند. اما آنچه در این تحلیل نادیده گرفته شده، نقش پس‌اندازکنندگان است؛ پایین بودن نرخ‌های سود به‌طور حتم بر انگیزه پس‌اندازکنندگان تاثیر منفی خواهد داشت. وجود مازاد تقاضا برای تسهیلات شاید آشکارترین شاهد برای عدم تعادل در بازار است و اینکه بازار از ارائه مشوق‌های لازم برای تجهیز منابع کافی برای سرمایه‌گذاری عاجز است.

علاوه بر نرخ‌های سود پایین، تورم بالا عامل دیگری است که بر کارایی نظام مالی ایران تاثیر منفی داشته است. نرخ‌های تورم بالا، بازده واقعی پس‌انداز را به شدت کاهش می‌دهد و منابع کمتری را برای سرمایه‌گذاری تجهیز می‌کند.

لازم به یادآوری است در اقتصادهایی که از پول اعتباری به عنوان وسیله مبادله استفاده می‌شود تفکیک سپرده‌ها به صورت پس‌انداز یا دارایی نقد (پول) مشکل است. پول به‌طور کلی دارایی است که به آن بازدهی تعلق نمی‌گیرد. از این‌رو وقتی خانوار منابع خود را به صورت سپرده بدون بازده در بانک نگهداری می‌کند عملاً تقاضای خود را برای پول آشکار می‌کند. از طرف دیگر، زمانی که خانوار منابع خود را به صورت سپرده مدت‌دار همراه با بازده در بانک نگهداری می‌کند، تمایل خود را برای پس‌انداز آشکار می‌سازد. 

بنابراین نرخ‌های سود هستند که تفکیک میان پس‌انداز و تقاضا برای پول را امکان‌پذیر می‌سازند. در صورتی که بانک‌ها امکان استفاده از نرخ‌های سود را برای تفکیک سپرده‌ها نداشته باشند، تصمیم‌گیری برای استفاده از منابع جمع‌آوری‌شده در بانک‌ها دشوار می‌شود. این مشکل با توجه به تعیین دستوری نرخ‌های سود در شبکه بانکی توسط بانک مرکزی خود را نشان می‌دهد.

در سال‌های پیش از 1392، عرضه مداوم پول توسط بانک مرکزی باعث شده بود نرخ تورم افزایش یابد، همچنین کاهش دستوری نرخ سود انگیزه پس‌انداز را سرکوب می‌کرد. بنابراین در فقدان دارایی با بازده قابل قبول، اغلب سپرده‌های بانکی (اعم از کوتاه‌مدت یا بلندمدت) تنها به دلیل تقاضا برای نقدینگی بود و این نقدینگی با نوسانات در دیگر بازارها (به‌طور مثال طلا و مسکن) به سمت آنها روان می‌شد. 

بعد از سال 1392، تورم کاهش یافت و رکود اقتصادی ناشی از تحریم‌ها باعث شد وضعیت نهادهای مالی دچار مشکل شود. به‌گونه‌ای که خروج سپرده‌ها می‌توانست باعث ورشکستگی این نهادها شود. در نتیجه، بانک‌ها برای تشویق سپرده‌گذاران جهت نگهداری منابع خود نزد آنها نرخ‌های سود را به‌رغم کاهش تورم ثابت نگه داشتند. این مساله‌ باعث شد سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها به فعالیتی سودآور تبدیل شود.

بنابراین برای اولین بار و برای مدتی طولانی نرخ‌های واقعی سود در شبکه بانکی در محدوده مثبت قرار گرفت و تا مدت‌ها این رویه ادامه داشت. حتی عدم پیروی نرخ سود از کاهش تورم باعث شد نگرانی‌هایی نسبت به کارکرد بانک‌ها در راستای منافع کلان اقتصادی ایجاد شود. در نهایت مشخص شد واکنش بانک‌ها در حفظ نرخ‌های سود از طریق تبدیل سپرده‌هایی با ماهیت کوتاه‌مدت به سپرده‌هایی با ماهیت پس‌انداز، تقاضا برای پول را کاهش داده‌اند تا به این صورت ریسک نقدینگی (خروج سریع سپرده‌ها) را مدیریت کنند.

با گذشت زمان و البته اقدامات بانک مرکزی در بازار بین بانکی، بالاخره بانک‌ها به آهستگی نرخ‌های سود را کاهش دادند.البته این کاهش بیشتر به نرخ سود سپرده‌ها - و نه تسهیلات -‌ مربوط می‌شود. ولی انتظار می‌رود با گذشت زمان و به تبعیت از کاهش نرخ تورم، نرخ سود تسهیلات نیز کاهش یابد. باید در نظر داشت که ریسک فعالیت‌های اقتصادی نرخ سود تسهیلات را از دیگر نرخ‌ها متمایز می‌سازد و در صورتی که عدم اطمینان در اقتصاد وجود داشته باشد باید انتظار داشت نرخ‌های سود تسهیلات به‌طور معنادار از نرخ‌های سود سپرده متمایز شوند.

در خرداد‌ماه سال جاری و بعد از سال‌ها نرخ تورم یک‌رقمی شد. نرخ‌های سود سپرده نیز بعد از توافقی مجدد میان بانک‌ها از اول تیرماه کاهش یافت. البته با توجه به ساختار اعتباردهی بانک‌ها نرخ تسهیلات به‌طور دقیق مشخص نیست. اما این عقیده میان صاحب‌نظران اقتصادی وجود دارد که این تحولات کمتر بر نرخ سود تسهیلات اثر گذاشته است و نرخ‌های تسهیلات همچنان بالاست. با وجود این آشکار است که فاصله میان نرخ تورم و نرخ‌های سود همچنان قابل توجه است و این فاصله می‌تواند مسیر بهبودی اقتصاد را در آینده کُند کند.

با توجه به کند شدن سرعت کاهش تورم از مدت‌ها قبل انتظار نمی‌رود که کاهش نرخ تورم ادامه داشته باشد. اگر رشد نقدینگی در سال گذشته نیز در نظر گرفته شود، کاهش بیشتر نرخ تورم غیر‌محتمل می‌نماید. پس در صورتی که نرخ تورم در حدود 10 درصد باقی بماند، همچنان نرخ سود واقعی سپرده‌ها در حدود پنج درصد خواهد بود و این بازده قابل قبولی برای یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک است.


آیا سپرده‌گذاری در بانک‌ها همچنان سودآور است؟

البته کلیه نهادهای مالی از نظر ریسک یکسان نیستند. بانک‌ها به دلیل اینکه تحت نظارت بانک مرکزی قرار دارند از حمایت این بانک در شرایط دشوار برخوردارند، اما دیگر نهادهای مالی غیرمجاز (مانند صندوق‌های قرض‌الحسنه که فاقد مجوز بانک مرکزی هستند) با ریسک ورشکستگی روبه‌رو هستند و از این‌رو سپرده‌گذاری در این موسسات را نمی‌توان سرمایه‌گذاری امن تلقی کرد.

با توجه به ثابت ماندن نرخ تورم در سطوح فعلی، انتظار می‌رود به تدریج نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات کاهش یابد و بهبودی اقتصاد (خروج از رکود) تسریع شود. اما با توجه به اینکه همچنان عدم اطمینان در فضای کلان اقتصادی قابل توجه است نباید انتظار داشت که کاهش نرخ سود تسهیلات به سرعت و معنادار باشد. بنگاه‌های اقتصادی بعد از دوره رکود طولانی شرایط ترازنامه‌ای نامساعدی دارند در نتیجه بانک‌ها نمی‌توانند به راحتی تسهیلات در اختیار آنها قرار دهند و رفع این موانع نیازمند گذشت زمان و بهبودی تدریجی ترازنامه بنگاه‌های اقتصادی است.

در این شرایط اما نقش مقامات پولی بسیار موثر است. لازم به یادآوری است که سیاستگذار پولی می‌تواند نرخ‌های سود را به‌طور دستوری تعیین کند. همواره هم این تمایل وجود داشته است که نرخ‌های سود کمتر از نرخ‌های تعادلی انتخاب شوند. در این شرایط شورای پول و اعتبار باید به نیروهای بازار احترام بگذارد و اجازه دهد نرخ‌های سود در بازار تعیین شوند. عجله برای کاهش نرخ‌های سود از یک طرف می‌تواند بر منابع بانک‌ها فشار آورد و از طرف دیگر می‌تواند با ایجاد ابهام در فضای اقتصادی مسیر خروج از شرایط فعلی را تهدید کند. 

* نوشین محمودی - تحلیلگر اقتصادی

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر: 1395/4/2119:06:54،
105
53
بدون شک بله....
فرهنگی: 1395/4/2121:22:39،
63
149
والا منکه یه واحد 80متری میخرم
خیلی میترسم که خونه یدفعه گرون بشه
جواب فرهنگی: 1395/4/2121:47:57،
79
73
خونه نوساز نخر،جدیدا همش الکی سازه
جای شما بودم 10سال ساخت میگرفتم
محمد: 1395/4/2121:51:36،
38
48
فرهنگی جان خیلی عجیبه که شما با سه اسم سه تا کامنت گذاشتی و هر 3 تا کامنتت هم تا این لحظه یکسان 3 مثبت گرفته در حالی که کامنت بالاییت 1 رای داره !
عجیبا غریبا !!!
اسفندیار: 1395/4/2200:11:23،
35
17
آره چرا سود نداشته باشه بدون دردسر. البته برا کسای ک 100 ب بالا دارن توبانک ک سود ترجیحی بهشون میدن
سبزه میدان: 1395/4/2119:18:44،
56
108
15% نمیصرفه دادا /////بانکها سیر شدن باید گوش مالی بشن ///حساب ها رو خالی کنید و ببرید پیش فرقون ساز ها ///
الان سایپا 28% مشارکت میده و 26% انصراف
ایرانخودرو 27% مشارکت میده و 26 % انصراف
هر چند نفرت انگیز هستند ولی چاره ای نیست////
خپیط: 1395/4/2121:14:05،
103
35
نه بابا پونزده درصد فقط در حد حرفه شما برو بگو بالای صد میلیون میخوای سپرده کنی راحت قرار داده بیست درصد میبندن. من خودم دارم بیست درصد از بانک میگیرم نه از موسسه
کرج: 1395/4/2121:25:06،
60
89
من پولم رو کشیدم بیرون
190دارم ببینم یه واحد نقلی میشه بخرم تافصلشه بدمش کرایه
وحید یوسفی: 1395/4/2119:41:56،
89
57
فقط سود بانکی
استادیار: 1395/4/2121:27:08،
70
90
15%ارزش نداره
احتمالا مردم پولشونو درمیارن خونه میخرن،احتمال داره خونه گرون بشه
من نه دلالم نه خونه دارم ولی تجربه 49سالگیم بهم میگه
پاسخ به استادیار: 1395/4/2200:02:36،
38
18
حتما با همین سپرده های پنجاه و صد میلیونی میخوان خونه بخرن اونم این همه خونه خالی. عزیز من زمان رونق تعداد معامله ها پنجاه و پنج هزارتا بوده حالا حساب کن که چند سال طول میکشه تا هجده هزار معامله الان به پنجاه هزارتا برسه
ایوب: 1395/4/2119:55:51،
60
62
نه دیگه سود ده نیست

سکه در عرض 35 روز 210 هزار تومان رشد کرد یعنی در یک ماه حدود 25٪

100 میلیون میخریدی الان 125 میلیون کاسب بودی

ولی بانک ماهی 1.15 ٪‌سود میده
موقعشه: 1395/4/2121:45:23،
38
56
منم خونه میخرم
منتهی تو مناطق باکلاس یه واحد نقلی ولی تو جاهای خوب و بالاشهر
ایرانی: 1395/4/2122:00:19،
58
34
پسر خوب اگه میومید پایین و صد تومنت میشد 80 تومن چی؟؟؟
بانک ها الان 20 درصدو میدن با ریسک صفر.
سعید : 1395/4/2203:44:16،
29
27
آدمایی تو زندگی موفق هستن که ریسک کنن البته ریسک معمول هیچ کس با سودبانکی پولدار نشده.
مهدی-پاسخ به ایوب: 1395/4/2210:02:46،
32
19
اولا سکه 35 روز پیش 1میلیون و 35 هزار تومن بود و الان 1 میلیون و 115 هزار تومن و رشدش 85 هزار بوده و نه 210 هزار تومن!! این از این!
بعد اینکه به امثال تو میگن آماتور و این سودها از جیب شما میره تو جیب حرفه ای ها! عزیزم شما فقط جهش 8% اخیر سکه رو میبینی و خبر نداری چه مدت طولانی سکه درجا زده بود. قیمت سکه هم به خاطر بالا رفتن اونس جهانی بالا رفته که اونم زیاد حساب کتاب خاصی نداره و بسیار وابسته به اتفاقات جهانی هستش. پس برای مردم نسخه نپیچ. سکه ابتدای سال 92 حدود 1 میلیون و 200 هزار تومن بود و سال 91 تا 1 میلیون و 480 هزار تومن هم بالا رفت. فکر کن یه بدبختی حرف تورو اونموقع گوش کرده بود و سکه خریده بود! الان سکه چنده؟! بازارهایی مثل سکه و دلار جای هر کسی نیست و کسی میتونه سود احتمالی کنه که بلد باشه از نوسانات سود ببره که تصمیمگیری اونهم کار آسونی نیست.
ایوب پاسخ مهدی: 1395/4/2223:07:56،
22
12
چرا سکه 45 روز قبل 907 تومن بود
ما اینجا داریم راجع به حرفه ایها میحرفیم شما به خودت نگیر ...
po: 1395/4/2120:14:36،
92
18
من به شخصه پول توی بانک نگذاشتم که سود کنم. گذاشتم که تو این اوضاع پولمو بالا نکشن یه عده دلال
حسیننننن: 1395/4/2120:16:57،
80
32
بنظر من از همش بهتر سود بانکیه من خودم 200 گزاشتم ماهی 3200 میگیرم خودمم تو بازارم ولی با پولم هر کاری کردم 3200 در نیورد
سلام: 1395/4/2120:18:27،
63
27
زندگي خوب يعني كاهش سود بانكي، به صفر رسيدن توليدات داخلي، لغو واردات خودروهاي امريكايي، و از همه مهتر حقوق هاي سر سامان اور مسؤولين ...
ايران جيب هر هفته خبرنامه هارو به راي بگذار كه ببينيم كدوم خبر براي ايرانيان خوب بوده .،،؟؟؟ به نظر ميرسه هر ١٥ خبر ١٣ تاش تاسف باره
مجید: 1395/4/2120:31:40،
77
33
همه ی بانکها سود بالای 20 درصد می دهند باید راهش را بلد باشی!
مجید: 1395/4/2122:27:44،
26
21
آنهایی که منفی دادند نپرسیدند چه جوری؟ همین جوری منفی دادند :)
Behzad Askarian: 1395/4/2209:40:50،
25
11
چه جوری !!!؟؟؟

البته ببخش منفی هم دادم :((
مریم: 1395/4/2120:33:24،
31
21
سلام
تعداد کثیری از مردم، از شرکت سلحشوران فارس سهام"مجتمع ذوب آهن و فولاد پارس"خریدیم،بابت هر سهم یک میلیون و هشتصد هزار تومان دادیم،اما بعد از گذشت حدود سه سال هیچ پیشرفتی انجام نشده.لطفا مسئولين پاسخگو باشند.
محمودی: 1395/4/2120:47:43،
92
53
دیروز از بانک ... زنگ زدند گفتند سپرده یکساله شما سررسید شده است لطف کنید تشریف بیاورید بانک برای تعیین تکلیف .
البته من خودم دیگه نزدیکیهای بانک بودم و کارمنده از دیدنم تعجب کرد و شروع کرد برای من مثنی صدمن یه غاز خوندن که بعله فعلا" با این اوضاع نرخ 15 درصد هم خوبه و من کماکان فقط گوش دادم تا صحبتهایش تمام شد گفت حالا با نرخ 15 درصد تمدید کنم که یک کلام گفتم نه با همین نرخ 20 درصد هم تمدید نمیکنم لطف کنید یک چک تضمینی صادر کنید یکساعت با من کلنجار رفتند کاری از پیش نبردند و مبلغ تپلی را از دست دادند .
کارمنده یواشکی گفت همه دارند سپرده هایشان را خارج میکنند عنقریب است که بانک به مشکل بر میخورد .
محمد: 1395/4/2121:35:04،
99
21
اونوقت چک تضمینی به مقصد کجا گرفتین؟ یه بانک دیگه یا زیر بالش یا گاو صندوق؟
ممدی: 1395/4/2122:40:34،
34
22
داستان قشنگی ساختی.. خوب بود
محمودی: 1395/4/2200:36:12،
28
17
شد یک محموله کالای با ارزش بازار پسند راست کارم با 20 درصد تخفیف کلی .
اینروزها محموله های قاچاق را در انبار نگه نمیدارند و با تخفیف خوب میفروشند . جان کلام اینکه دستهای بعدی ریال را به ارز تبدیل میکنند و همینطور هست که ارزش پول ملی کاهش پیدا میکند .
سعید : 1395/4/2203:47:02،
38
17
کار بسیار خوبی کردی که با 15 درصد تمدید نکردی من هم بودم نمیکردم
حسن زاده: 1395/4/2210:17:38،
32
20
افا کار درستی کردی حداقل با این کار باعث گردش سرمایه در کشور شده ای نه با پولت رانت خوران بانکی خون مردم را بمکند کاربر ممد ایشون درست میگه دوستان بازاری من هم پولهایشان را به کسب و کار خود و سکه و دلار برده اند
سپرده گذاری بانکی باید مختص بازنشستگان باشد نه کسبه و فعالین بازار
چینیزاسیون: 1395/4/2120:55:30،
48
22
بله

بله

حسلب های قبلی 20 درصدن
محمد: 1395/4/2121:04:10،
65
19
اگه بالای 100 - 150 داری و مثل من داری حداقل 20 تا 23 درصد سود میگیری, بله.
اگه 20 - 30 میلیون داری و گذاشتی داری سود میگیری, نه. ولی چاره دیگه ای هم نداری, چون با 20 - 30 میلیون هیچ کاری نمی تونی بکنی.
احمد: 1395/4/2121:06:15،
36
85
امام خمینی : اگر روزی در مملکت ما پول کار کرد دیگر جمهوری ما اسلامی نیست پول نباید کار کند. حالا ملت خود دانید
ممد: 1395/4/2121:11:59،
29
42
بالان وقت خارج کردن و خرید ارز
UTF8: 1395/4/2121:21:58،
56
19
حد اقل کاری ک بدون ریسک با پولی ک با خون دل بدست آوردی داخل این بازار آشفست به عنوان مثال بیشتر شغل ها سود نهایت 16 درصد دارن + مالیات+ شهرداری + چک برگشتی حالا کنار این میتونی با سرملسه س کمتری اگه میخای ریسک کنی بزنی تو کار بورس دلار و سکه ک اونم با تدبیر باید باشه بقیش فشار خون بالاست
حمید: 1395/4/2122:32:15،
30
9
سرمایه که نمیره تو بورس. بیشتر سرمایه های مردم تو بانک زیر 200 میلیونه که میره تو بازار خودرو و ارز و سکه . خونه میشه خرید؟!!
شروین: 1395/4/2122:38:03،
35
21
دوستان از ترس گرون شدن خونه نرن خونه بخرن
مطمعن باشید که آپارتمان حالا حالاها گرون نمیشه
وقتی عامه مردم قدرت خرید چیزی رو نداشته باشند گرون نمیشه
حتی اگر دولت بخواد ممکنه یکم روز بزنه و قیمتارو جابجا کنه تا جو ایجاد شه اما مطمعن باشید هیچوقت سیگنال آنچنانی شکل نمیگیره
این نظر منه
میثم ج: 1395/4/2122:48:06،
24
47
من که خداروشکر نیازی نداشتم که پولمو بانک بذارم که الان نگران سودش باشم ! خوب میکنن میارن پایین چون رباست آقا جان ربا میدونین یعنی چی؟ پول حراااام من موافق این سودها نیستم خدارو شکر که مطابق دین عمل کردم و کاری نکردم تا غمشو بخورم!!! اونقدر دارم که هم تفریحاتمو میکنم هم سفرهای خارجیمو میرم چون دارم درست زندگی میکنم تا تونستم ملک و سکه خریدم
امید: 1395/4/2212:54:38،
24
18
همه آقازاده ها مثه تو اوضاعشون خوبه...
وقتی مشت مشت از بودجه عمومی برمیدارین دیگه سود بانکی به چه کارتون میاد؟؟؟!!!!
سعید: 1395/4/2200:14:33،
31
22
اقاامسالم سال رکودها فقط بانک.سکه وارزتوسقف قرارداره.مسکن تقاضایی نداره که بخوادگرون بشه بزاربانک مایه سوزنشی
شرکت پویا پلاست زاینده رود: 1395/4/2201:02:46،
27
20
سلام. دوستان عزیزم میتونید با دقت و مطالعه وارد صنعت سودآور بازیافت(صنعت طلای کثیف) بشوید. با آرزوی موفقیت
عباس رضائیان: 1395/4/2208:42:03،
29
16
ممنون از ایده های خوبتون
سمندون: 1395/4/2201:07:38،
30
21
سیستم جان ما اینقدر از شما مار خورده ایم که افعی شره ایم
علیرضا: 1395/4/2201:09:16،
31
21
به نظر من کم کردن سود بانکها داداش فقط برای اینکه مردم برن پولشون رو بدن ایران خودرو و سایپا ... تا سود مشارکت بالاتر از بانک بگیرند و چرخ کارخانه آنها هم مثل چرخ سانترفیوژ هامون تو گل گیر نکند
و الا این هم اقتصاددان .... چطوری توی این 37 سال گذشته یک دفعه تصمیم گرفتند مملکت را از اصلاح سود بانک ها درست کنند
حالا غیر از امریکا یک دشمن داخلی دیگه کشف شده آنهم بانکهاست ولی جالبه تازه کشف شده قبلا نبود
مثل حقوق مدیران بانکها هیج کس نمی دونست تا دیروز فریدون همه را کشف !!!
حتما بدانید اختلاس بزرگی در پشت قضیه هست که می خواهند گندش در نیاید وگر نه یک شبه فیش حقوقی ها رو نمی شد
وحید@@@@: 1395/4/2209:22:44،
30
20
سود بانکی 10درصد هم بشه باز تو این وضغیت

بهتره.حداقل میدونی پولت به فنا نمیره.
امیر علی: 1395/4/2210:40:09،
27
12
موسسه نور به مبلغ بالای صد تومن تا ماه قبل 26 درصد یکساله میداد الان شده 23.5 درصد..من همون 26 درصد دارم میگیرم با 105 تومن سپرده./ 23.5 هم خوبه..نور تو لیست بانک مرکزی تایید شده است
احمد: 1395/4/2211:41:59،
24
9
باباجون کار ما از سود بانک گذشته باید بازار و اقتصاد راه بیوفته البته با تورم حداقل نه اینکه بازار کشور رکود باشه همه ورشکست میشن حتی بانکها باید به این موضوع مهم دولت توجه کندکه نمیکند فقط رکود و رکود خدایش حالا هم بازاروکارخانه جات ورشکست شدن ....
داوود: 1395/4/2215:43:37،
19
18
امروز چند تا بانک رفتم ، بین 10 تا 20 درصد روز شمار سود می دادن ، هیچ جا باز نکردم یکی دو موردم سرمایه گذاری بین 20 تا 23 درصد پیشنهاد دادن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما