کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کوله‌بران رنج / سرنوشت مرزنشینانی که قربانی‌ بیکاری‌اند

کدخبر:۲۵۰۸۰یکشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۱:۱۶۱۹۸۵ بازدید

صدای نفس‌نفس کوله‌بران در پیچ و خم گذرگاه‌های صعب‌العبور کوه‌های مرزی طنین‌انداز شده است. ثانیه‌ای بعد سایه‌های سنگین روی صخره‌ها کشیده ...
کوله‌بران رنج / سرنوشت مرزنشینانی که قربانی‌ بیکاری‌اند

صدای نفس‌نفس کوله‌بران در پیچ و خم گذرگاه‌های صعب‌العبور کوه‌های مرزی طنین‌انداز شده است. ثانیه‌ای بعد سایه‌های سنگین روی صخره‌ها کشیده می‌شود و مردان نحیف و آفتاب‌سوخته در پیچ‌ها ظاهر می‌شوند. مردانی که عرق‌ریزان یخچال‌های سنگین را به دوش می‌کشند و ناگزیرند تا رسیدن به محلی امن در کوهپایه‌ها، رنج این پیاده‌روی جانکاه را به دوش بکشند.

آفتاب داغ و گرما امان‌شان را بریده و لب‌های خشکیده‌شان ترک خورده است. دقایقی می‌ایستند تا نفسی تازه کنند اما نگاه‌های کم‌فروغ‌شان هراسناک و محتاط محوطه وسیع کوهستان را دور می‌زند. اینجا نان درآوردن بی‌رحمانه سخت است. کوله‌بران جوان تنها برای روزی ٣٠ تا ٥٠‌هزار تومان جان‌شان را کف دست می‌گذارند و به استخدام قاچاقچیان کالا درمی‌آیند. البته این آب‌باریکه همیشگی نیست و مقرراتی که مدام درحال تغییر است معیشت جهنمی ‌کوله‌بران را به بازی می‌گیرد. آنها در ماه‌هایی از ‌سال بدون هیچ درآمدی و تنها با اتکا به پس‌انداز ناچیز و یارانه‌شان زندگی می‌کنند و در روزهایی که یخبندان حیات هر جنبنده‌ای را تهدید می‌کند و در تابستان‌های داغ، مسیرهای دشوار کوهستانی را با بارهای سنگین پشت سر می‌گذارند.

اینجا حاشیه ایران است. جامعه مردمی که در دفترچه کنکور، در لابه‌لای کاغذ کاهی روزنامه‌ها و مناظره‌های تلویزیونی با عنوان «استان محروم» معرفی می‌شوند. اینجا بیکاری موج می‌زند و نان درآوردن یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست. با این حال مردم مرزنشین جزو نجیب‌ترین و شریف‌ترین شهروندان ایرانی هستند و بنا به اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه سه استان مرزی سیستان‌ و بلوچستان، هرمزگان و کرمان کم‌جرم‌ترین استان‌های ایران شناخته شده‌اند.

قاچاق داریم تا قاچاق!

سیدکمال حسینی، رئیس اتاق بازرگانی کردستان و عضو شورای شهر سنندج با اشاره به میزان بالای بیکاری در استان‌های مرزی به «شهروند» می‌گوید: وضع معاش در مرزها دردناک است. بسیاری از مردم برای داشتن حداقل‌های زندگی و تأمین نیازهای اولیه‌شان ناچار به مهاجرت می‌شوند و برخی دیگر به استخدام مشاغل خدماتی و اداری در مرکز استان‌ها درآمده‌اند و ساعات زیادی از عمرشان را در رفت‌وآمدهای طولانی به‌سر می‌برند. این درحالی است که دسته‌ای دیگر به استخدام قاچاقچیان کالا درمی‌آیند و در گردنه‌ها و گذرگاه‌های سخت و جانکاه وسایل سنگین را به دوش می‌کشند و پیاده‌روی می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: نکته زجرآور ماجرا اینجاست که بسیاری از این کوله‌برها تنها به دلیل بیکاری و سیر کردن شکم زن و بچه ناچارند جان‌شان کف دست بگیرند و برای درآمدی ناچیز کالاهای قاچاق را جابه‌جا کنند. این درحالی است که حجم قاچاق با این روش بسیار کم است و گاهی به یک کامیون نمی‌رسد اما شبکه‌های سازمان‌یافته و بزرگی وجود دارند که قاچاق را در حجم وسیع و با کانتینرها و کشتی‌های بزرگ انجام می‌دهند.

سهم ما تنها یک پرواز در هفته و جاده‌های خراب

رئیس اتاق بازرگانی کردستان با اشاره به پتانسیل اشتغالزایی استان‌های مرزی تأکید کرد: در کردستان ٢,٥ برابر میانگین بارندگی کشور، ریزش‌های جوی داریم که همین مسأله به‌علاوه زمین‌های حاصلخیز فراوان و آب و هوای معتدل این استان را مستعد کشت‌وکار و راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی کرده است. به‌علاوه چشم‌اندازهای طبیعی و کوهستانی زیبا که می‌تواند پتانسیل خوبی برای توسعه گردشگری در این منطقه باشد.

حسینی ادامه می‌دهد: بیشتر از ١٨ نوع ماده خام معدنی در کردستان وجود دارد و علاوه بر این استان‌های مرزی استعداد قابل توجهی در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت کالا دارند اما غالب این ظرفیت‌ها نادیده گرفته شده است و جالب است که استان‌های مرزی را به اسم منطقه محروم می‌شناسند!

او ادامه می‌دهد: به‌عنوان مثال در سنندج به‌عنوان یک استان مرزی و دروازه ورود و خروج کالا، تنها یک روز در هفته هواپیما پرواز می‌کند که آن هم در برخی از روزها به دلیل سرما یا مسائل جوی پرواز لغو می‌شود یا این استان هنوز راه‌آهن و خط حمل‌ونقل ریلی ندارد و برای حمل جاده‌ای نیز راه‌ها بسیار خراب و حتی خطرناک است. این تنها وضع حمل‌ونقل استان است که اساس و زیرساخت توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود یا در اراک ٢ کارخانه برای ٤‌هزار نفر ایجاد اشتغال کرده است اما ظرفیت تمام کارخانه‌های کردستان به ٤‌هزار نفر نمی‌رسد.

یارانه و مالیات مرزنشین‌های محروم معادل تهرانی‌ها

محمود تهی‌دست، عضو هیأت‌مدیره اتاق بازرگانی سیستان ‌و بلوچستان نیز درباره وضع معاش در استان‌های مرزی به «شهروند» توضیح می‌دهد: استان‌های مرزی به‌مثابه پوست بدن یک کشور هستند که آسیب به آنها می‌تواند به کل بدنه صدمه وارد کند. به همین دلیل اسکان در مرزها اهمیت ویژه‌ای دارد، اما سیاست‌گذاران ایرانی نه‌تنها امتیازات ویژه‌ای برای ساکنان مرزها ایجاد نکرده‌اند که از توسعه این نقاط نیز غافل بوده‌اند. به همین دلیل دشواری تأمین معاش در مرزها موجب مهاجرت عده بسیاری شده است یا این‌که برخی از مرزنشینان به‌ناچار و با حداقل مزد جذب شبکه‌های مافیایی و قاچاق شده‌اند.

او ادامه می‌دهد: از نظر من مهم‌ترین چالش سیاست‌گذاری در این زمینه، اعمال قوانین متمرکز کشوری به مرزهاست؛ به‌عنوان مثال کسی که ساکن سیستان و بلوچستان است باید به اندازه یک شهروند تهرانی مالیات بدهد یا سن بازنشستگی برای شرایط دشوار کار در استان‌های مرزی مطابق با قوانین متمرکز کشوری است یا این‌که شهروند زابلی به اندازه شهروند تهرانی یارانه دریافت می‌کند.

عضو هیأت‌مدیره اتاق بازرگانی سیستان و بلوچستان تأکید می‌کند: این مسائل موجب می‌شود زندگی در مرزها نه‌تنها جاذبه‌ای نداشته باشد که دافعه ایجاد کند و سیل مهاجرت به نقاط مرکزی افزایش یابد. تازه این در شرایطی است که از وضع نامطلوب اشتغال در نقاط مرزی چشم‌پوشی کنیم و تنها حقوق شهروندی را در نظر بگیریم.

تهی‌دست انتقاد می‌کند: در کشور ما به‌جای این‌که نگاه به اقتصاد، نگاه اقتصادی - اجتماعی باشد، نگاه اقتصادی - سیاسی است و همین مسأله موجب شده است نه‌تنها توسعه که ساده‌ترین حقوق شهروندی مردم بازیچه اهداف جناحی قرار بگیرد.  او تأکید می‌کند: با وجود این، مردم مرزنشین جزو صبورترین، نجیب‌ترین و شریف‌ترین شهروندان ایرانی هستند و آمار ارتکاب به جرم و جنایت در این مناطق در سطوح حداقلی کشور قرار دارد. آنها تنها دغدغه معاش دارند و می‌خواهند از حداقل‌های زندگی محروم نشوند.

رقم بیکاری در نیمی از مرزهای ایران وخیم است

این ماجرای دردناک سرنوشت معیشت بسیاری از نان‌آوران ایرانی است؛ نان‌آورانی که در ١٦ استان مرزی زندگی می‌کنند. براساس سرشماری نفوس و مسکن‌ سال ٩٠، حدود ٨‌میلیون و ٦٠٠‌هزار خانوار ایرانی در مرزها ساکن‌اند. این رقم چیزی نزدیک به یک‌سوم جمعیت خانواده‌های کشور را تشکیل می‌دهد. با وجود این، استان‌های مرزی ایران سال‌هاست با نرخ بالای بیکاری و دغدغه معیشت دست و پنجه نرم می‌کنند. دغدغه نان در مرزها تا اندازه‌ای است که حسن طایی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز نسبت به آن هشدار داده است و وضع بیکاری در استان‌های مرزی را وخیم دانسته است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران کرمانشاه که یکی از استان‌های مرزی ایران محسوب می‌شود با نرخ ١٧,٦‌درصد رکورددار بیکاری در کشور است و به‌جز آن نرخ بیکاری در ٧ استان مرزی دیگر و به‌عبارتی نیمی از مناطق مرزنشین، بالاتر از میانگین کشوری است. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که انتقادهای بسیاری به داده‌های آماری کار وارد است و طایی به صراحت گفته است داده‌ها و اطلاعات مخدوش یکی از چالش‌های بازار کار ایران به‌شمار می‌آید.

* مریم شکرانی - شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

پدرام: 1395/4/2011:07:48،
77
27
وضعیت کرمانشاه و کوله براش از کردستان بدتره...
کرمانشاه بیکارترین استان کشور است.
ایران: 1395/4/2011:52:34،
90
30

بیکاری دراستانهای مرزی بیدادمیکنه ومردم حتی به قیمت جونشون کولبر میشن!

مدیران دولتی وشرکتهای تحت پوشش دولت بااینکه مدیریت بلدنیستند حقوق های آنچنانی ازبیت المال میگیرند!

روحانی مچکریم.
کورد: 1395/4/2013:46:17،
59
20
من یه فیلم دارم از وضعیت بازارچه کوله بری شوشمی ادم نمیدونه چی بگه خیلی بد با کوله برا رفتار میشه چرا مسئولین یه فکری به حال این بازارچه نمیکنن استان کرمانشاه شهر نوسود
مجتبی: 1395/4/2014:07:21،
60
35
ساکن هرمزگانم....!
هموطنای کرد حتی تا بندرعباس هم مهاجرت کردن....!
چند وقت پیش یکی از دوستام برای تعمیر مغازش یه کارگر از سر خیایون میاره که از قضا همشهری خودش در میاد و کرمانشاهی بود...!
کارگر بهش گفته توی کردستان حتی کارگری و حمالی هم درامد نداره.....!
ادم قلبش به درد میاد وقتی ......هموطناش رو اینجور در سختی میبینه...!
mehdi: 1395/4/2017:01:15،
42
23
خدا قوت دارن بقران. نونی که در میارن حلال حلاله، اونایی که حقوقای چند صد میلیونی و رانت های چند صد میلیاردی میگرن این بد بختارو ببینن.
عرب خوزستان: 1395/4/2011:12:12،
68
28
تو خوزستان نفت خیر نباید حتی یک فقیر وجود داشته باشد
ایرانی: 1395/4/2013:42:02،
53
16
تو همه ایران نباید فقیر وجود داشته باشه
جعفر: 1395/4/2011:31:14،
61
27
به نظر من تمام کارخانه های تولیدی باید در استانهای مرز نشین داشته باشد اول اینکه بهترین راه مبارزه با قاجاق است دوم اینکه راحتر می شود محصولات تولید شده را به کشورهای همجوار صادر کرد سوم اینککه قانون مالیات ارزش افزوده و اب وبرق وسوخت دراین مناطق صفر باشد برای کارخانهای تولیدی تمام سرمایه کذاران داخلی دراین مناطق سرمایع کذاری می کنند واقعا در شخصیت مردم ایران نیست که اینگونه امر معاش بکنند
به جعفر : 1395/4/2014:02:33،
42
21
دلت خوشه ارج واسه چی تعطیل شد مردم خودمون کالای ایرانی کم میخرن حالا صادرات پیشکش
میلی: 1395/4/2011:53:48،
68
20
هیچ کس و مسئولی به فکر مرزنشینان نیست و نخواهد بود و...
شرکت پویا پلاست زاینده رود: 1395/4/2015:14:29،
28
31
سلام دوستان. مسیر رهایی از بیکاری فقط و فقط تولیده. یک عده هستند که نه ایده ای دارند نه توانی فقط میاند کامنت میزارند تولید ایرانی بده و فلان و بهمان. عزیز من اگر میتونی آستین بالا بزن و اگه نمی تونی برو استراحت بکن. اگر کارخانه ایران خودرو(با همه انتقاداتی که بهش هست) تعطیل بشه میدونی چه فاجعه ای به بار میاد و بقیه کارخانجات مثل اسنوا و... یک کم فکر کنید. راه چاره را بگید نه اینکه فقط انتقاد کنیم
ف: 1395/4/2018:32:19،
26
23
راه چاره جلوگیری از واردات قاچاق و قانونی واردات زیاد شده یا نه بعدشم ایران خودرو تعطیل نمیشه چون حمایت دولت پشتش و اتفاقا اگه ایران خوردو تعطیل میشد بهتر بود تا اینکه ایرانا و ارج و آریان فولاد و ....چون هم تولیداتش بی کیفیت هم اصلا سنعت به اصطلاح خودرو سازی ایران به نحوی که قیمت خودرو در ایران بیشتر از همه دنیاست حتی خودروهای وارداتی رو هم مردم دارن گرونتر میخرن چه دستی در این گرون فروشی هست نمیدونم ولی برای بقیه کارخانجات باید ازشون حمایت بشه نه اینکه تولیدکنندگان پارچه رومبلیمون بخاطر واردات پارچه رومبلی از ترکیه بیکار بشن نه اینکه تولیدکنندگان لوازم خانگیمون بیکار بشن بخاطر واردات قانونی و غیرقانونی اونم در شرایطی که برندهای موفق تولید یخچال فریزر مثل امرسان اسنوا و پارس داریم
شهاب: 1395/4/2017:53:26،
38
22
تاسف باره ...همه در فکر خویشن ..ای داد هی بی داد تا امثال صفدر حسینی کاره ای باشن همین بهتر نمیشه ....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما