کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سپرده‌ بانکی با مرگ افراد، مسدود و به پول رایگان تبدیل می‌شود

کدخبر:۲۵۰۳۵شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۳:۱۹۱۳۷۵۹ بازدید

کسب‌وکار بانک‌ها در هر حالتی سکه است؛ به‌ویژه اگر حساب‌وکتابشان با اموات باشد. گفته می‌شود بانک‌ها سپرده مشتریانی که فوت کرده باشند را به ...

کسب‌وکار بانک‌ها در هر حالتی سکه است؛ به‌ویژه اگر حساب‌وکتابشان با اموات باشد. گفته می‌شود بانک‌ها سپرده مشتریانی که فوت کرده باشند را به سرفصلی می‌برند که تا زمان انحصار وراثت مسدود می‌شود و هیچ سودی هم به آن تعلق نمی‌گیرد. در حقیقت بانک‌ها با این کار ضمن اینکه رسالت قانونی خود را برای صیانت از اموال مشتری متوفی تا تعیین تکلیف دادگاه انجام می‌دهند، سود بی‌دردسر و بی‌زحمتی هم برای خودشان دست‌وپا کرده‌اند که ظاهرا هیچ معارض و منتقدی هم ندارد.

البته حیدر مستخدمین‌حسینی، کارشناس بانکی، به شرق می‌گوید: «بانک‌ها به شرطی به این‌ کار دست می‌زنند که ورثه، مدارکی دال بر فوت صاحب حساب ارائه کنند تا بانک قانونا اجازه مسدودکردن حساب را بیابد وگرنه تا زمانی که درگذشت صاحب حساب مسجل نشود، حساب او به صورت سابق، باز و در دسترس خواهد بود».

درعین‌حال نظر بهاءالدین حسینی‌هاشمی، دیگر کارشناس بانکی، چیز دیگری است. او می‌گوید «حساب متوفی غنایم جنگی نیست که بانک‌ها بخواهند پس از مرگ او برای مدتی آن را تصاحب کنند و به آن سود ندهند چراکه تاکنون این پول به یکی از مشتریان بانک تعلق داشته است و طبق قراردادی که با بانک منعقد شده، به آن سود تعلق می‌گیرد و حالا با مرگ این مشتری، سرمایه‌اش صاحبان جدیدی یافته که باید به تأیید دادگاه برسند».

به گفته حسینی‌هاشمی، پس از مرگ مشتری، حساب متوفی در همان وضعیتی که قبلا بوده است باقی می‌ماند و سودی که از قبل مقرر بوده به آن تعلق می‌گیرد اما مسدود می‌شود و امکان برداشت از آن وجود نخواهد داشت. البته اگر حساب شخص متوفی، حساب دیداری و جاری باشد و متوفی چکی برای تاریخ آینده صادر کرده باشد، با فرارسیدن تاریخ، وجه چک از دارایی او کسر خواهد شد.

طبق اظهارات این کارشناس بانکی، در گذشته که بانک‌ها مجهز به سیستم‌های نرم‌افزاری جدید نبودند، حساب مشتریان متوفی را به سرفصل‌ بستانکاران موقت می‌بردند که عندالمطالبه بود و سود به آن تعلق نمی‌گرفت اما حالا به‌راحتی می‌توانند حساب را در همان قالبی که افتتاح شده است، مسدود کنند تا امکان برداشت از آن وجود نداشته باشد گرچه ملزم هستند منافع سپرده را به صاحبان آن بپردازند.

البته او احتمال مسدودشدن حساب متوفی و تعلق‌نگرفتن سود به آن را هم رد نمی‌کند اما عقیده دارد این می‌تواند یک تخلف شخصی یا تخلف یک بانک تلقی شود و کار قانون‌مندی نیست که بخواهیم به همه بانک‌ها اطلاق کنیم. بااین‌حال پیگیری‌های «شرق» نشان می‌دهد اغلب بانک‌ها بعد از فوت صاحب سپرده، حساب متوفی را مسدود و تا زمان تعیین تکلیف نهایی یک ریال هم به سپرده سود پرداخت نمی‌کنند. این اتفاق همه‌گیر ظاهرا از چشم ناظران بانک مرکزی دور مانده است.

وکالت عام بانک‌ها از مشتریان

قراردادهای بانک‌ها با مشتریان آن‌قدر بند و تبصره دارد که اغلب افراد حوصله یا مجال خواندن آن ‌را ندارند درحالی‌که در قالب همین بند و تبصره‌ها، مشتریان اجازه‌های گوناگونی به بانک‌ می‌دهند و دستشان را برای اقداماتی در شرایط خاص باز می‌گذارند. تغییر نوع حساب بانکی افراد هم باید با پرکردن فرم‌های مخصوص و امضاشدن آنها توسط صاحب حساب انجام شود؛ ازاین‌رو بانک نمی‌تواند اقدامی برای مسدودکردن حساب یا تغییر نوع آن انجام ‌دهد اما به گفته مستخدمین‌حسینی، بانک پس از تأیید فوت مشتری می‌تواند موجودی حساب او را به سرفصل بستانکاران موقت منتقل کند تا وضعیت وراث مشخص شود. او می‌گوید در فرم‌هایی که هنگام افتتاح حساب بانکی توسط مشتریان تکمیل می‌شود، بانک از سوی فرد وکالت عام پیدا می‌کند تا در چنین شرایطی از سوی مشتری تصمیم بگیرد و بر همین اساس و طبق مقررات جاری نظام بانکداری، سپرده به سرفصل جداگانه‌ای منتقل می‌شود.

در این فرایند بانک‌ها با اموال اموات کاسبی می‌کنند؛ اما این کارشناس بانکی می‌گوید: «بسیاری هستند که کارت بانکی و رمز حساب متوفی را دارند و با هماهنگی دیگر ورثه، حساب را خالی می‌کنند تا کارشان به انحصار وراثت و معطل‌ماندن پول در بانک نکشد. حتی برخی از قبل به فکر روز مردن بوده‌اند و حساب‌های مشترکی باز کرده‌اند تا پس از مرگ، فرزندان و ورثه بتوانند از حساب آنها برداشت کنند. هرچند اگر برداشت از حساب مشترک لزوما نیازمند دو یا چند امضا باشد، پس از مسجل‌شدن فوت یکی از صاحبان امضا، عملا دیگران نیز باید تا انحصار وراثت منتظر بمانند؛ مگر اینکه سهم‌الشرکه هر یک از صاحبان حساب مشخص باشد تا هر فرد بتواند سهم خود را برداشت کند».

مجوز بانک مرکزی نیاز است

نظام بانکداری مقررات متعددی دارد و آیین‌نامه‌های زیادی نیز در مباحث مختلف از سوی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به بانک‌ها ابلاغ می‌شود. گرچه بانک‌ها به‌دفعات نشان داده‌اند که راه دورزدن هر قانون و آیین‌نامه‌ای را به‌خوبی پیدا می‌کنند تا نتیجه همه امور را به آنچه خود می‌خواهند تغییر دهند اما بخشی از سوءاستفاده بانک‌ها نیز به دلیل ناآگاهی مشتریان اتفاق می‌افتد.

حسینی‌هاشمی می‌گوید: «بهانه بانک‌هایی که حساب فرد متوفی را به سرفصل بستانکاران منتقل می‌کنند، این است که تا پیش از مشخص‌شدن حکم دادگاه درباره ورثه، دست کسی به آن حساب نرسد اما برای اینکه به آن سود نپردازند، باید دلیل داشته باشند و کارشان با مجوز بانک مرکزی باشد. با وجود این، ممکن است یک بانک برای اینکه سود نپردازد، حساب مشتریان متوفی را بدون هیچ مجوزی به سرفصل بستانکاران ببرد و این کار هم با ناآگاهی مشتریان یا پیگیری‌نکردن آنها، مشکلی برای بانک ایجاد نمی‌کند اما ورثه می‌توانند، شاکی شوند و سود سپرده را از بانک مطالبه کنند.

دست بانک‌ها رو شده

پس از ارائه گواهی فوت به بانک، ورثه اجازه دارند مبلغ معینی را برای هزینه کفن و دفن و مراسم خاکسپاری برداشت کنند و اما تعیین‌تکلیف مابقی موجودی منوط به انحصار وراثت است و تا این زمان، هیچ نوع سودی به آن تعلق نمی‌گیرد. به گفته مستخدمین‌حسینی: «این مسئله باعث شده است برخی از خانواده‌ها قبل از آگاه‌شدن بانک از فوت صاحب حساب، با هماهنگی یکدیگر حساب او را تخلیه کنند تا کار به انحصار وراثت و گروکشی بانک نکشد». البته این کار هم در حالتی امکان‌پذیر است که مشخصات حساب و رمز آن را در اختیار داشته باشند وگرنه چاره‌ای جز معطل‌شدن تا انحصار وراثت ندارند.

با این شرایط بانک‌ها این شانس را دارند که با مرگ هر مشتری، برای مدتی اختیار سرمایه‌اش را بدون پرداخت سود در اختیار بگیرند.مستخدمین‌حسینی اظهار می‌کند این کاسبی بانک‌ها قبلا رونق خوبی داشته است اما حالا که مردم آگاه شده‌اند و دست بانک‌ها رو شده، ورثه پیش از اینکه کار به مسدودشدن حساب بکشد، اموال متوفی را تعیین‌تکلیف می‌کنند؛ مگر اینکه با هم اختلاف داشته باشند و بخواهند تا زمان صدور حکم دادگاه، حساب را مسدود کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جاسم: 1395/4/1908:39:57،
36
23
کسی میداند که مالیات بر ارث روی املاک به چه صورت حساب میشه؟
چگونه می توان مالیات بر ارث را کاهش داد؟
محسن: 1395/4/1909:25:36،
55
29
باید قبل از 6 ماه اموال مرحوم رو اعلام کنی تا جریمه نخوری ضمنا اگر در حد کم مثل 1منزل ومقداری پول و اینجور چیزا باشه چبزی بهش تعلق نمیگیره
hamish: 1395/4/1909:50:10،
43
41
تو آمریکا می گن دو تا چیز هست که نمیشه ازش فرار کرد یکی مرگ یکی مالیات اینجا طرف میلیاردی درامد داره ولی ده میلیون هم مالیات نمیده.مالیات بر ارث طبق قانون جدید ده درصده
رضا: 1395/4/1910:48:17،
41
29
بانک داده های بهشت زهرا و بقیه گورستان های کشور با حساب های بانکی مرتبط است به محص اینکه نام فردی وارد بانک داده های بهشت زهرا می شود بطور خودکار کلیه حساب هایش در هر جای ایران مسدود می شود. حالا بازماندگان باید هزار جور دردسر بکشند تا حساب را آزاد کنند که البته باز هم دولت مالیات خودش را بر می دارد.
محمد: 1395/4/1910:52:36،
81
21
عزیزم آدمی که مرده, سابقا دولت از همه چیزش از خونه گرفته تا درآمد ماهیانه تا ماشینش مالیات گرفته.
مالیات ارثیه دیگه چیه ؟ حق مرگ هم به عنوان مالیات می گیرید ؟؟
این قانون و این مالیات از بیخ غلط و زایده و باید حذف بشه.
محمد: 1395/4/1912:31:07،
30
52
مالیات بر ارث در تمام ممالک هست و کاریش نمیشه کرد؛
همه چیز از خودرو،زمین،مغازه،خانه،حساب بانکی و حتی سهام،شامل مالیات بر ارث میشود

تنها سرمایه گذاری ،با سود بدون ریسک،که بعد از فوت نه شامل مالیات بر ارث میشود نه توقیف طلبکاران،بیمه های عمر هست؛

پس برای اینکه سرمایه بدون کم و کسری برای همسر و فرزندان بجای بگذارید،خود را بیمه کنید
پاسخ به hamish: 1395/4/1912:53:15،
70
22
بله اونجا همه چی رو حساب کتابه
مالیات می گیرن دوران پیری هم ساپورت می کنند وسایل راحتی شهرونداشون رو فراهم می کنند اینجات چی؟
پول ها رو میگیرن یا فرار میکنن یا میفرستن سوریه و لبنان
مجید: 1395/4/1908:59:53،
109
30
به مرده هم رحم نمی کنند و دنبال فرصت برای سوئ استفاده هستند ، این بود قانون بانکداری اسلامی !؟
مهندس وحید ص: 1395/4/1909:26:55،
115
23
یا ایها المسلمون:
تا زنده هستید بخورید و بپوشید و بگردید و نزارید حسرت چیزی به دل تون بمونه.
بنظر من درصد زیادی از مردم ایران از صبح تا شب مفتی واسه دولت و بانکها کار میکنن.
از همه اینها گذشته یه بنده خدایی بود وضع مالی خوبی داشت و اهل خرج کردن نبود. وقتی به رحمت خدا رفت زنش با کلی ثروت رفت شوهر کرد و حالا اون یارو صاحب همه چی شده و عشق و حال میکنه.
ایکیوسان وقت تفریحه: 1395/4/1910:06:35،
73
24
دمت گرم گل گفتی / درامد پادشاهی زندگیه گدائی / اخرش اگه نخوری واست میخورن
محمدرضا: 1395/4/1915:45:46،
56
22
میخورن یه آبم روش اگر پشت سر مرحوم فحش ندن ، یه فاتحه ام نمیخونن. خودم دیدم طرف یه پاساژ تو توپخونه پشت شهرداری ارث گذاشته بود پسراش دعواشون شد یکیشون گفت تو اون روحش ... که کم گذاشت الان ما به جون هم پریدیم . !!!!!
پس هر چی دارید بخورید و حال کنید.
به بچه هاتون ام اگر چیزی میخواید بدید تو زنده بودنتون بدید که هم دعاتون کنن هم دولت پول مفت نگیره ازشون.
محمد: 1395/4/1909:29:01،
29
131
شما طوری نوشته اید،انگار بانک ها دزد هستند و پول متوفی را به سرقت میبرند؛
با مرگ فرد،تمام حقوقش ساقط میشود؛پس قرارداد با بانک وی هم از درجه اعتبار میافتد؛
بانک میمانث و پول ورثه که باید تا مشخص شدن تکلیف میراث،نزد بانک حفاظت شود؛
بعد از گذشت روند قانونی،بانک پول را تمام و کمال به وراث پس میدهد؛

اما ان جا که نوشتید قبل از انحصار وراثت،مردم حساب را خالی میکنند؛این آموزش تخلف هست،این کار غیر قانونی است؛این یعنی دست اندازی غیرقانونی به اموال متوفی و تضیع حقوق سایر وراث؛

جالب هست که کارشناسان شما،از کار قانونی بانک ایراد میگیرنند،اما خودشان به مردم قانون شکنی میاموزند!
بابک: 1395/4/1910:31:11،
92
28
شما حرص نخور . بانکی که شما کارمندشی وام های با بهره 4 درصد شمارو حذف نمیکنه با خالی شدن حساب متوفی . . .
تو بهترین شرایط میگن منابع وام ازدواج تموم شده
مردم: 1395/4/1910:46:38،
65
12
مردم خودشون بهترین کارو میکنن شماهم خونتو کثیف نکن
وحید: 1395/4/1910:58:36،
51
20
اینکه بانک می بایست از اموال متوفی حفاضت کند درست است یعنی نباید به آن دست بزند ولیکن بانکها از حسابهای خودشان دسته بندی به اموال با صاحب زنده و اموال بدون صاحب نمی کنند و همه رو در سرمایه گذاری ها و بقیه کارهای درآمدزا استفاده می کنند پس می بایست سود آن را هم به بازمانگان بپردازند
آرش: 1395/4/1913:31:37،
55
22
حتي آمريكا هم به حسابهاي بلوكه شده و تحريم شده ايران سود داده
مشكل بلوكه شدن پول نيست
مشكل اينه كه بانك حق نداره پروسه پرداخت سود رو متوقف كنه
يعني خود بنده كه ٣٠ سالمه به فكر رفتم و بايد تمامي حسابهام رو ليست كنم و با شماره كارتها و رمز ها بدم به برادرم
دوس ندارم اونا بعد من به مشكل بخورن
محمدمهدی: 1395/4/2007:19:17،
33
19
پولدار
خشایار: 1395/4/2402:19:35،
9
9
چی میگی بابا ثامن الحجج بعد از 6 ماه که پول من را داد سودش را نداد برای 6ماه میگفت پارسیان میده که اون هم نداد .
بی طرف: 1395/4/2101:21:05،
27
19
سلام کاش به جای این همه شایعه پراکنی و اتهام بی مورد فقط یک بار مطالعه درست می کردیم
عزیزان وکارشناسان محترم :
سپرده گذاری در بانک یک قرارداد بین مشتری و بانک است که بر اساس آن مشتری به بانک "وکالت" می دهد (با حق توکیل به غیر و لو کراراً )سپرده وی را سرمایه گذاری (مثلا پرداخت تسهیلات) کرده و سود حاصله را پس از کسر حق الوکاله تقسیم کنند
قرارداد وکالت طبق قوانین حقوقی با فوت هریک از طرفین باطل می شود
لذا با فوت سپرده گذار قرارداد وکالت باطل شده و بانک به محض اعلام از طرف وراث آن را از چرخه سرمایه گذاری خارج و در حساب بستانکاران موقت نگه می دارد.
بنده کارمند بانک هستم و معمولا همانروزی که وراث برای دریافت مانده مراجعه می کنند تا همانروز مانده حساب مشتری سود تعلق گرفته و از همانروز بین وراث تقسیم می شود و ملاک اعلام وراث به بانک است و بانک علم غیب ندارد که با فوت کسی حساب را مسدود کند
بی طرف: 1395/4/2101:22:35،
32
22
ما متاسفانه بدون مطالعه کافی اظهار نظر می کنیم و همیشه هم در اظهار نظرها خود را عالم به تمام معنا می دانیم
ضمناً فقط هم نکته منفی ماجرا را شرح و تفسیر می کنیم
بهتر است اول از منابع مطمین و درست مطالعه کافی داشته باشیم بعد اظهار نظر کنیم
محمد: 1395/5/1208:57:26،
17
10
بی طرفیت معلومه:))
mhd: 1396/5/215:02:20،
0
1
سلام این موردبرای ما پیش اومدبااین تفاوت که سپرده مشتری فوت شده پشتوانه وام بودفقط دوستی که نوشته مگربانکهادزدن من نمیگم دزدن ولی ازبی اطلاعی وجهل مشتری به قانون سوءاستفاده میکنن بهتره مالت روبپای وبانک محله ات رادزدنکنی وچون اینجامال و بایدبپایی تمام پس بگیری بهترین کارازنظرمن اینه دوستان خودم اگرمیدونستم روزتسویه یک حسابدارویک وکیل باخودم میبردم حتمایک مشاوره باافرادی که کارحسابداری وحسابرسی انجام میدن داشته کارمندبانک اکثراٌدراین زمینه اطلاع حقوقی ندارنددرسته هزینه ای داره ولی خیلی کمتراز اونی هست که بانک بهت نمیده بعدریزصورتحساب و ببریدوبدیدنگاه کنن اگرتاییدکردندتوراه برگشت باخودتون فکرنکنیدتمام اون پول سپرده بهمراه سودشوتونستیدبگیرید.و یک مسئله هست که همه بااون درگیرشدیم وخودمون وبه اونراه زدیم فراموش نکنیم که یکی پول سودی میده یکی پول سودی میگیره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما