کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

معرفی مهم‌ترین جواهرات ملی ایران ؛ از کوه‌نور تا تخت‌طاووس

کدخبر:۲۴۹۸۲سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۱:۲۰۵۸۴۳ بازدید

گنجینه بی‌مانند «خزانه جواهرات ملی» مجموعه‌ای از گرانبهاترین جواهرات جهان است که طی قرون و اعصار گردآوری شده است. خزانه فعلی جواهرات ...

گنجینه بی‌مانند «خزانه جواهرات ملی» مجموعه‌ای از گرانبهاترین جواهرات جهان است که طی قرون و اعصار گردآوری شده است. خزانه فعلی جواهرات در سال 1334 ساخته و در سال 1339 با تاسیس بانک مرکزی ایران افتتاح و به این بانک سپرده شد و اکنون نیز در صیانت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

در حال حاضر این مجموعه بی‌نظیر در معرض دید عموم قرار دارد و در شمار یکی از مهم‌ترین و معروف ترین جاذبه‌های گردشگری کشور محسوب می‌گردد.جواهرات و قطعات موجود در خزانه جواهرات ملی در قالب 36 گنجه دسته بندی شده‌اند. محتویات این گنجه‌ها بسیار متنوع بوده و بطور عمده شامل انواع زیورآلات تزئینی، انواع تاج و نیمتاج، انواع جقه (پیش‌کلاه)، گلدان، سرپوش‌های غذا، قلیان، آینه، تنگ‌های مینا، شمعدان، فیروزه، شمشیر، خنجر، سپر، ساعت، قلمدان، انفیه‌دان، اشیای آراسته به یاقوت و لعل، تفنگ، عصا، مدال، تخت، سنجاق و گل سینه، مروارید و... است.

در زیر برخی قطعات معروف به همراه تصویر و شرح مختصر آنها آورده شده است.


            جواهرات ایران           


الماس معروف به دریای نور


شاید این الماس در میان جواهرات ملی ایران، مقام اول را دارا باشد. این الماس معروف و الماس کوه نور، ظاهراً به علت قرابت نام، پیوسته یک زوج به شمار می‌آمده اند، در حالی که از نظر تراش و رنگ هیچ وجه مشترکی با یکدیگر ندارند. هر دو گوهر از آن نادر شاه بود، اما الماس کوه نور، بعد از مرگ نادر شاه، توسط احمدشاه درانی به افغانستان برده شد. بعداز احمدشاه، به شاه شجاع منتقل شد و پس از شکست شاه شجاع به دست سردار هندی، ملقب به شیر پنجاب، الماس مزبور به تصرف سردار نامبرده درآمد. این گوهرها بعدها به دست کمپانی هند شرقی افتاد و بدان وسیله به دربار انگلستان راه جست و به ملکه ویکتوریا هدیه گردید. هم اکنون نیز این گوهر در تاج ملکه الیزابت، مادر ملکه فعلی انگلستان، نصب است.الماس دریای نور، پس از قتل نادرشاه، به نوه او شاهرخ میرزا رسید، سپس به دست امیرعلم خان خزیمه و بعداً به دست لطفعلی خان زند افتاد. هنگامیکه لطفعلی خان به دست آقا محمدخان قاجار شکست خورد، گوهر مذبور به گنجینه جواهرات قاجار منتقل گشت.

                             الماس معروف به دریای نور - کوه نور

ناصرالدین شاه معتقد بود این گوهر یکی از گوهرهای تاج کوروش بوده است و خود او بسیار به این گوهر گرانبها علاقه داشت و زمانی آن را به کلاه و گاهی به سینه خود نصب می کرد و حتی تولیت دریای نور را منصبی مخصوص قرار داد و این افتخار مهم را به اعیان و بزرگان کشور محول می داشت.دریای نور بعدها داخل موزه دولتی گردید و اینک زینت بخش خزانه جواهرات ملی است. وزن دریای نور 182 قیراط است و رنگ آن صورتی است که کمیاب‌ترین رنگ الماس است.در سال 1344، هنگام بررسی جواهرات ملی توسط دانشمندان کانادایی، درباره این گوهر نکته بسیار جالب توجهی کشف شد:

تاورنیه، سیاحتگر و جواهرشناس معروف فرانسوی، در کتاب خود از الماس صورتی رنگ به وزن 242 قیراط سخن می گوید و اشاره می کند در سال 1642 میلادی آن را در شرق دیده است و نقشه و اندازه های آن را نیز در کتاب شرح می دهد و آن را Grand Table Diamante ( الماس یا لوح بزرگ ) می نامد. رنگ و شکل این الماس توجه دانشمندان کانادایی را جلب کرد و ایشان معتقدند الماس دریای نور و نورالعین در اصل یک قطعه الماس بوده و بعداً آنرا به دو تکه قسمت نموده اند که تکه بزرگ آن دریای نور نام گرفته و تکه کوچک آن که به وزن 60 قیراط است، نورالعین نامیده شده و در حال حاضر در وسط نیم تاج شماره 2 گنجه 26 قرار دارد.


تاج پهلوی

تاج مورد استفاده رضاخان و محمدرضا پهلوی. این تاج از طلا و نقره ساخته شده و آراسته به الماس های برلیان بسیار اعلاء، تخمه های درشت زمرد، یاقوت کبود ومروارید است. کلاه تاج ابره مخمل قرمز است و در قبه آن که تخمه زمرد خیاره در چنگ نشانده، قرار دارد. تاج، در چهار طرف، دارای چهار کنگره پله پله به شکل تاج های شاهنشاهان ساسانی است که در وسط و زیر کنگره پیشین آن، خورشیدی زرین با شعاع های الماس نشان و تخمه الماس زرد درشت نصب شده است و در پشت همین کنگره، جقه پایه دار اسلیمی و در پشت آن پر قو قرار دارد.


                          تاج پهلوی

شمار گوهرهای نشانده شده بر تاج چنین است: 3380 قطعه الماس به وزن 1144 قیراط، 5 قطعه زمرد به وزن 199 قیراط و 2 آنه، 2 قطعه یاقوت کبود به وزن 19 قیراط و 368 حبه مروارید غلطان جور. وزن تاج از زر و گوهر و مخمل، با هم، 444 مثقال، یعنی در حدود دو کیلو و هشتاد گرم است.

تاجی که قبلاً در تاجگذاری های دوران قاجار، به کار می رفت، تاج کیانی بود، ولی رضاخان پهلوی مایل نبود در تاجگذاری خود از آن استفاده کند. از این روی، در سال 1304 خورشیدی، گروهی از جواهرسازان ایرانی، زیرنظر سراج الدین جواهری، جواهرساز معروف قفقازی و جواهرساز امیر بخارا که از روسیه به ایران مهاجرت کرده بود از گوهرهای منتخب، تاج مزبور را ساختند و رضاخان و محمدرضا پهلوی، برای تاجگذاری های خود از آن استفاده کرده اند.


جقه نادری

جقه نادری، آراسته به الماس و زمرد، که در وسط آن یک تخمه زمرد دامله درشت خوشرنگ نصب شده است. در زیر جقه، سه آویز زمرد خوشرنگ امرودی آویخته شده است. قسمت بالای جقه، هفت شقه است و در دو طرف شقه ها نیز دو ریسه و برگ و گل الماس نشان ساخته اند و از نوک شقه های جقه، دو آویز زمرد بسیار اعلای سعیدی امرودی آویخته شده است. در بالای تخمه وسط، هلال الماس نشان و در پایین، در دو سو، شبیه درفش، طبل، لوله توپ و سرنیزه روی زه زین نصب شده است.
 

                             جقه نادری
 

پارچه درفش به سه ردیف یاقوت، الماس و زمرد کمرنگ تقسیم شده است. تمام جقه، آراسته به الماس های فلامک خوش آب و درشت و ریز است. رضاخان پهلوی، از جقه مزبور گاهی استفاده می کرد. وزن جقه 33 مثقال و 16 نخود است.
( ساخت ایران، سده 12 ﻫ. ق. )


تاج کیانی

تاج فتحعلی شاه، معروف به تاج کیانی، که آراسته به الماس، زمرد، یاقوت و مروارید است. این تاج در زمان فتحعلی شاه ساخته شد و مورد استفاده سلاطین قاجاریه قرار گرفت.این تاج اولین تاجی است که پس از دوران شاهنشاهی ساسانی به این صورت ساخته شده است.

                             تاج کیانی

( ساخت ایران، 1212 ﻫ. ق. )


کره جواهرنشان

این کره در سال 1291 هجری قمری، به دستور ناصرالدین شاه، توسط گروهی از جواهرسازان ایرانی به سرپرستی ابراهیم مسیحی از جواهرات پیاده ای که در خزانه موجود بود، ساخته شد. وزن خالص طلای به کار رفته در این کره 34 کیلوگرم و وزن جواهرات آن 3656 گرم است. تعداد کل جواهراتی که در روی کره نصب شده، بالغ بر 51366 قطعه است. پیدا کردن کشورهای مختلف در میان برق سنگهای گوهرها کار مشکلی است، زیرا به نظر می آید مهارت سازنده آن در جواهر سازی، بیش از نقشه کشی بوده است.

 

                            کره جواهرنشان


دریاهای روی کره به وسیله زمرد و خشکی ها به وسیله یاقوت نشان داده شده است. آسیای جنوب شرقی، ایران و انگلستان با الماس، هندوستان با یاقوت روشن و آفریقای مرکزی و جنوبی با یاقوت کبود مشخص شده است. خط استوا و سایر خطوط جغرافیایی با الماس نشان داده شده است. قطر کره تقریباً دو پا (66 سانتیمتر) است و روی پایه ای که تماماً از طلای آراسته به جواهرات است، قرار دارد.


تخت طاووس (تخت خورشید)

به فرمان فتحعلی شاه در سال 1216 هجری قمری، تختی عظیم و مجلل به مباشرت نظام الدوله محمدحسین خان صدر اصفهانی فرمانفرمای اصفهان با جواهر و طلای موجود در خزانه ساخته شد و به مناسبت نقش خورشید مرصعی که در صدر تخت تعبیه شده است به نام تخت خورشید معروف گردید.


                            تخت طاووس (تخت خورشید)

تخت خورشید سالها به همان نام نامیده می شد تا اینکه فتحعلی شاه با طاووس تاج الدوله ازدواج نمود. از همان زمان به مناسبت نام او، تخت به نام طاووس مشهور شد. بعضی از ایرانیان می پنداشتند که تخت مذکور همان "تخت طاووس" هند است و با مقایسه و توصیفی که تاورنیه از تخت طاووس کرده و آنچه خود از تخت طاووس موجود دیده و استنباط کرده به این نتیجه رسیده که ادعای مدعیان باطل است و برای اطمینان و تأیید نظر خود با ناصرالدین شاه مذاکره و از ایشان استفسار کرده و مطمئن شده است تخت طاووس به امر فتحعلی شاه ساخته شده و به نام همسر او طاووس خانم، تخت طاووس نامیده شده است. پس از درگذشت فتحعلیشاه، سالها بعد ناصرالدین شاه که در ضبط و ربط جواهر و نفایس سلطنتی، عنایت خاص داشت دستور داد تا تخت یاد شده را تعمیر کرده و تغییراتی جزئی در شکل ظاهر آن دادند از جمله اشعاری که مضمون آنها کیفیت تعمیر تخت به امر ناصرالدین شاه است، در کتیبه اطراف تخت به خط نستعلیق خوش در مصراعهای مجزا از یکدیگر روی زمینه زر، به مینای لاجوردی نگاشته شده است. این مصراع ها فعلاً مرتب و دنبال یکدیگر نصب شده است و پیداست که در تعمیر بعدی آنها در جای خود نشانده‌‌اند. تخت مذکور تا سال 1360 در تالار کاخ گلستان نگهداری می گردید. در تاریخ 17/6/1360 به خزانه جواهرات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انتقال یافت تا همواره با توجه به تجانس این تخت با جواهرات موجود در خزانه (موضوع قانون سال 1316 شمسی) نگهداری شود.
بلیط هواپیمادیدگاه ها

ناشناس: 1395/4/1512:32:54،
466
28
جواهرات این مملکت جوونای نخبه و با استعدادن که رفتن دیگه چی برامون مونده یه عده دزد
ممد: 1395/4/1513:07:25،
204
20
پست بسیار جالبی بود
آقایون مدیر مسول هنوز نرفتن تو کار بالا کشیدن جواهرات یا اینکه هنوز صداش در نیومده/؟/؟/؟/؟
فرزاد: 1395/4/1515:25:06،
201
25
یک نکته مهم که از این مقاله جالب میشه در آورد اینه که محمد علیشاه قاجار ، احمد شاه قاجار ، رضا شاه و محمد رضا شاه در دوران پادشاهیشون مجبور به خروج از کشور و به عبارتی فرار از کشور شدن . ولی هرگز حتی سر سوزن از این گنجهای بی نظیر رو از ایران خارج نکردن چون خزانه حساب و کتاب داشت و حتی پادشاه به خودش اجازه نمیداد جزو اموال شخصی حسابش کنه و در این مدت حتی جواهراتی به این گنج اضافه کردن . و اما الاااااان ..... هزارتا داریم که این پادشاها پیششون زیر خط فقر میزنن !!! و در تاراج کشور با هم مسابقه میدن !! تاریخ بیشتر وقتا قضاوت عادلانه ای انجام میده .
پاسخ به فرزاد: 1395/4/1515:42:41،
42
198
پاسخ به فرزاد :
آره تو گفتی و ما باور کردیم
چمدان های پر از شمش های طلا و سکه و جواهرات را خورزوخان از کشور خارج کرده.
دوباره از این جوک ها تعریف نکنی....
خیلی خندیدیم.......
محسن: 1395/4/1515:49:54،
39
55
اشتباهی دستم رفت روی منفی!!
ببخشید.
گروسی: 1395/4/1516:32:51،
43
57
شک نکنید و مطمئن باشید جای جواهرات اصلی با تقلبی عوض شده
پاسخ به فرزاد: 1395/4/1517:52:17،
84
20
با فرزاد کاملا موافقم.اگر مسئولان الان بود به میز و صندلی و قاشق و چنگال هم رحم نمی کردند چه برسه به طلا و جواهر!
فرزاد: 1395/4/1520:55:07،
91
26
آقای پاسخ به فرزاد یا خورزوخان یا هرچی که هستی !!! یه خورده تقویم و ساعتت خورزویی شده !!! اون شمش های طلا که میگی رییستون با کامیون فرستاد ترکیه همین چند سال پیش نه 50 سال پیش !!! میفهمی ؟! با کامیون !!! نه با چمدون !!! چه رویی دارین خداوکیلی !!!
سهیل: 1395/4/1600:42:49،
42
22
جواهر اصلی منشور حقوق بشر کوروش بزرگه که باید سرلوحه نظام ایران باشه
ای کاش تفکر همه و بخصوص مسئولین برگفته از این لوح جهانی باشه....ای کاش
سینا: 1395/4/1512:40:17،
176
28
اینا که جواهر نیستند. جواهر واقعی مسولین و مدیران بانکها هستند که با حقوق ناچیز مردم رو از مدیریت حکیمانه بهره مند میکنن!
J: 1395/4/1512:48:13،
151
22
آخرش همه این چیزای گرانبهارو گذاشتن و رفتن زیر خااااک...اخه چقدر ادم حریص باید باشه حالا هی واسه خودتون حقوق های چند صد میلیونی ثبت کنید و به یه مشت آدم بی گناه ستم و ظلم...
غلام: 1395/4/1512:52:49،
147
24
خدا کنه کسی به سرش نزنه این جواهراتو بلند کنه.
شروین: 1395/4/1513:36:32،
108
20
غلام جان نگران نباش. با این حقوقهایی که میگیرن دیگه بی نیاز هستند البته تضمینی هم نیست
ناصر: 1395/4/1513:27:42،
47
128
بازم برین تاریخ های دروغین رو بخونین که پادشاهان قاجار به ایران خیانت کردن و ال بل! سیستم حکومتداری قاجار یکی از پیشرفته ترین های دنیا بود.فقط خرافات رواج پیدا کرده بود و نیز پادشاهی انگلستان با وارد کردن یک قانون مزخرف به نام مشروطیت، هم مردم تبریز و آذربایجان رو از درون تهی کرد وهم از مملکت داری عزل کرد و هم ایران را به مملکتی استعمار زده تبدیل کرد که جواب هر انتقادی قتل و کشتار است و رضاخان این ننگ را تا امروز به ما رساند.
احمد: 1395/4/1515:12:50،
83
23
عذر میخوام استاد ، دلیل پیشرفته بودنشون به نظرتون ساخت تخت و تاج طلا بوده یا چوب حراج زدن به مملکت واسه تامین پول واسه سفر به فرنگ ؟ شایدم بخاطر گلستان و ترکمنچای بوده که پیشرفته شدن ؟
آریا: 1395/4/1515:14:14،
68
22
قجر دوست گرامی!بیزحمت بجای ایراد خطابه برو و بخشهای اعظم جدا شده از ایران در دوران سیاه حکمرانان قجر بر این مملکت آریایی را که بعنوان مشتی نمونه خروار میتوان به افغانستان و آذربایجان و گرجستان و... اشاره کرد را باز ستان و به مام وطن بیفزای تا شاید اندکی دیدگاه ما نسبت به سلسله قاجاریه معتدل تر گردد.
ناصر: 1395/4/1516:07:55،
37
61
اولا که بدلیل ایستادن در مقابل روسها اونها با اشغال نظامی عوضشو دراوردن!در سالهای ١٨٠٠-١٩٠٠ روس تزار بعد انگلیس قدرتمندترین ارتش داشتن و نه تنها ایرانو از عثمانی فنلاند ژاپن و اروپای شرقی خیلی جاهارو اشغال کردن.ثانیا مملکت بزرگ دلیل پیشرفته بودن نیست.پیشرفته ترین مملکتها کجان؟ سوییس سوید دانمارک فنلاند نروژ هلند بلژیک ژاپن کره المان و... شما اگر توان بالای مملکت داری دارین همین ایرانو میتونستین بهشت کنین.در زمان قاجار چیزی بنام بیکار یا مستاجر وجود نداشت!در زمان خودش 200سال پیش پیشرفته بود نه الان ک.
حسن: 1395/4/1514:21:46،
78
15
اينا رو هم يه روز اختلاس ميكنن و يه اب هم روش
مسعود: 1395/4/1515:16:05،
89
22
خوب شد اون خدابیامرزها این جواهرات را برای ملت گذاشتند و رفتند
احمد: 1395/4/1517:17:39،
54
30
ناصر جان ، تو دوران پارینه سنگی و غار نشینی هم بیکار و مستاجر وجود نداشته ، پس اونموقع دیگه مدینه فاضله بوده ؟
خب هرکی میرفته با خشت یه خونه واسه خودش میساخته ، چه ربطی به قاجار داره ، خییییلی سطحی نگر هستین
محمد: 1395/4/1606:57:13،
46
24
از مثبت و منفی ها میشه فهمید که اقلیت خاص در حال مملکت داری هستند بدون داشتن پشتوانه و رای اکثریت که تازه این جز کوچکی از این دریای عظیم میباشد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما