کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رواج تخلفی آشکار در خیابان‌های پایتخت

کدخبر:۲۴۹۵۹سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۰۴:۳۳:۴۷۵۴۳۷ بازدید

ساعت از 5 بعدازظهر گذشته است. خورشید همچنان در وسط آسمان قرار دارد و خبری از خنک شدن هوا نیست. بسیاری از ...
رواج تخلفی آشکار در خیابان‌های پایتخت

ساعت از 5 بعدازظهر گذشته است. خورشید همچنان در وسط آسمان قرار دارد و خبری از خنک شدن هوا نیست. بسیاری از کارمندان از محل کار خود خارج و به نیت خرید، راهی خیابان شده‌اند. دستفروشان میدان صادقیه رفته‌رفته بساط خود را در خیابان پهن می‌کنند. پیاده‌روهای اطراف پاساژ گلدیس و چند مجتمع خرید اطرافشان دیگر کفاف این تعداد دستفروش را نمی‌دهد. با نزدیک شدن به غروب غوغایی در پیاده‌روهای خیابان ستارخان، درست سمتی که به سمت فلکه دوم ختم می‌شود، به راه می‌افتد.

دیگر پیاده‌روهای حوالی میدان جای سوزن انداختن نیست. جوان 30 ساله‌ای که صندوق عقب خودرو را به ویتریتی برای عرضه ادکلن‌های مختلف تبدیل کرده به «شهروند» می‌گوید: بسیاری از دستفروشان این منطقه به‌نوعی مالک و سرقفلی‌دار این پیاده‌روها هستند و کسی جرأت نمی‌کند در آن محدوده بساط پهن کند.

تعداد واحدهای صنفی در ایران حداقل 60 برابر میانگین جهانی

اما دستفروشی در خیابان‌های شهر درحالی روند افزایشی به خود گرفته که براساس اعلام علی فاضلی، رئيس اتاق اصناف كشور تعداد واحدهای صنفی در ایران حداقل ٦٠ برابر میانگین جهانی است. در ایران به‌ازای هر هفت خانوار یک واحد صنفی وجود دارد اما در اروپا به‌ازای هر ٣٧ خانوار یک واحد صنفی فعالیت می‌کند.

خانمی‌ که لباس فرمش از شاغل بودن او خبر می‌دهد، از شلوغی پیاده‌روهای تهران گله می‌کند. او می‌گوید که رد شدن از پیاده‌روهای شهر دیگر کار ساده‌ای نیست. از استندهای فروش چیپس و پفک سوپرمارکت‌ها و باجه‌های بانک شهر گرفته تا دستفروشان و پارک موتور‌ها همه و همه رفت‌وآمد را برای رهگذران سخت و دشوار کرده است.
یکی از دستفروشان حوالی میدان به «شهروند» می‌گوید: برخی از مغازه‌داران که کسب‌وکارشان از رونق خوبی برخوردار است، بابت پهن کردن بساط در مقابل مغازه‌شان اجاره دریافت می‌کنند، این درحالی است که خیابان و پیاده‌رو محدوده شهرداری است و مغازه‌دار هیچ اختیاری نسبت به آنها ندارد. گویا در شرایطی که دولتمردان از مبارزه با زمین‌خواری، دریاخواری و جنگل‌خواری سخن می‌گویند، تخلفی جدید در خیابان‌های پایتخت درحال رواج یافتن است و مافیای جدید درحال شکل گرفتن؛ البته این‌بار از جنس پیاده‌روخواری.

اجاره چهار موزاییک در 15 خرداد، 90 هزار تومان

مافیایی که صدای اعتراض شهردار تهران را نیز درآورده است. محمدباقر قالیباف که پیشتر از تشکیل باندهای اجاره فضای خیابان در محدوده ١٥ خرداد خبر داده بود، می‌گوید که در این محور هر چهار موزاییک با قیمت 90 هزار تومان در ساعات مشخص توسط باندی فروخته می‌شد. او اظهار داشت: درحقیقت دستفروشی در این محور به یک عادت بد تبدیل شده بود که بیش از دو‌هزار نفر در آن مشغول به کار بودند و هر کالایی در آنجا فارغ از کیفیت محصول فروخته می‌شد و مزاحمت‌هایی برای کسبه و عابران ایجاد کرده بود و امنیت عمومی را در آنجا با مخاطره روبه‌رو کرده بود.

هر پیاده‌رو برای دستفروشی سرقفلی دارد

از طرفی هم شهرداری که خود داعیه‌دار برخورد با هرگونه سد معبر در پیاده‌روهای شهر است، این روزها در معرض اتهام قرار گرفته است، چرا که بسیاری از دستفروشانی که در خیابان‌ها و پیاده‌روها بساط کرده‌اند و حسابی بازار گرمی می‌کنند و فروش دارند، کف پیاده‌رو را از شهرداری اجاره کرده‌اند!

برخی از دستفروشان مدعی هستند که هر روز مبلغی را در قالب «دشت» به ماموران شهرداری می‌دهند تا این ماموران، دستفروشی آنها را نادیده بگیرند. رقم پرداختی نیز از ٢٠ تا ١٠٠‌هزار تومان متغیر است. البته در این میان در برخی از محل‌های پرتردد، مافیایی نیز شکل گرفته که مسئولیت واگذاری پیاده‌روها به افراد را برعهده دارد. سرکرده‌های مافیا بیشتر همان دستفروشان باسابقه محلات هستند که در طول‌ سال در آن نقطه بساط داشته‌اند و اکنون خود را مالک پیاده‌رو‌ها می‌دانند. این عده سرقفلی پیاده‌رو‌ها را به متقاضیان دستفروش اجاره می‌دهند.

تمامی خیابان‌ها، پیاده‌روها و معابر عمومی شهر متعلق به مردم است

بهمن کشاورز، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: طبق ماده ٥٥ قانون شهرداری‌ها تمامی خیابان‌ها، پیاده‌روها و معابر عمومی شهر متعلق به مردم است و هرگونه ایجاد سد معبر یا نصب دکه یا هر چیزی که باعث اخلال در رفت‌و‌آمد مردم شود، خلاف قانون است.

به گفته او، بر همین اساس هیچ مغازه‌داری نسبت به پیاده‌رو و خیابان روبه‌روی واحد صنفی‌اش حق نداشته و شهرداری باید با مواردی از این دست هرچه سریع‌تر برخورد و نسبت به رفع سد معبر اقدام کند. رئیس انجمن کانون وکلای ایران که اجاره پیاده‌رو خیابان توسط شهرداری را نیز غیرقانونی می‌داند، خاطرنشان کرد که مردم در صورت مشاهده مواردی از این دست می‌توانند به مراجع قضائی اعلام جرم کنند.

باجه‌های بانک شهر در پیاده‌روهای تهران

سبزشدن قارچ‌گونه برخی باجه‌های بانک شهر در پیاده‌روهای تهران، از دیگر مواردی است که این روزها با اعتراض و گلایه شهروندان و نمایندگان آنها روبه‌رو است، ولی شهرداری می‌گوید ضوابط را در این‌باره رعایت کرده است.

پیش از این ناصر امانی، معاون برنامه‌ریزی و امور شورای شهرداری تهران با رد این موضوع و اینکه بانک شهر کیوسکی در پیاده‌روهای تهران ندارد و عکس‌های منتشر شده در این‌خصوص از زاویه‌ای تهیه شده که کیوسک‌ها را در پیاده‌رو نشان دهد، گفته بود: شهرنت‌ها و کیوسک‌ها براساس ضوابط شهرسازی جانمایی شده و همان‌گونه که ورودی ایستگاه‌های مترو در پیاده‌رو است این کیوسک‌ها نیز می‌تواند در پیاده‌رو باشد. او می‌گوید که این موضوع مغایرت قانونی ندارد. همان‌گونه که ایستگاه مترو برای استفاده همه تعبیه شده و برخلاف قانون نیست، این کیوسک‌ها نیز برای استفاده همه شهروندان است.

استفاده اختصاصی از مشاعات ممنوع

اما اجاره مشاعات پایتخت از دیگر اتفاقاتی است که این روزها در مراکز خرید به چشم می‌خورد. کافی است تا سری به مجتمع‌های تجاری و رفاهی بزنید. از دکه‌های فروش ذرت مکزیکی و پاستیل گرفته تا جعبه کادویی؛ دکه‌هایی که به اذعان موجران آن نرخ اجاره در برخی موارد حتی به ٥‌میلیون تومان هم می‌رسد.

هرچند که کشاورز، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز اجاره مشاعات را براساس قوانین شهرداری غیرقانونی می‌داند، به توضیحات حقوقی در این‌باره پرداخت. او می‌گوید که در مورد مجتمع‌های تجاری باید قایل به تفکیک شد، به‌گونه‌ای که شرایط اجاره در پاساژی که واحدهای تجاری در آن به فروش رفته با حالتی که مغازه‌های آن توسط سازنده یا مالک به اجاره گذاشته می‌شود، متفاوت است. او ادامه داد: در حالتی که مالک حتی یک مغازه از مجتمع تجاری را فروخته باشد، آنها، خریداران در کل مشاعات سهیم بوده و مالک اولیه اجازه اجاره دادن حتی یک متر از راهروی پاساژ را ندارد. درغیر این صورت فرد مشمول مال غیر، مزاحمت، ممانعت از حق و تصرف دعوانی بوده و صاحبان این دکان‌ها می‌توانند با مراجعه به مراجع قضائی نسبت به احقاق حقوق خود اقدام کنند.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تصریح کرد: اما اگر مالک اولیه هیچ یک از دکان‌ها را نفروخته و تمامی آنها را اجاره داده باشد، می‌تواند مشاعات را تا زمانی که مانع استیفای منفعت مستاجر نشود، اجاره دهد.

او در ادامه افزود: البته حتی اگر مالک و مستاجر هم مشکلی در این‌خصوص نداشته باشند، اجاره مشاعات مجتمع‌های تجاری براساس قوانین شهرداری جرم بوده و باید با آن برخورد شود. به‌عنوان مثال مالک ساختمانی را در نظر بگیرید که در پارکینگ خود نسبت به احداث انباری اقدام می‌کند. هرچند که به لحاظ قانونی وی صاحب ملک است، اما شهرداری اجازه چنین کاری را به وی نداده و درصورت مشاهده می‌تواند دیوارهای آن را خراب و در صورت اتمام فعالیت فرد خاطی را وادار به پرداخت جریمه ‌کند.
عدم ثبت قرارداد اجاره

در دفاتر اسناد رسمی و رواج کلاهبرداری

صرف‌نظر از این اظهارات، غیرقانونی بودن اجاره مشاعات و عدم ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی در برخی موارد منجر به تضییع حقوق مستاجر و کلاهبرداری‌هایی شده است. با این وجود به گفته کشاورز، چنانچه فردی نسبت به این رویه اعتراض داشته باشد، باید توجه کند که او خود مقدم به ضرر خود شده است. بر همین اساس شکایت او به تنهایی باعث نمی‌شود دستگاه قضا به نفع او رأی را صادر کند.

سهیلا روزبان - شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امیر: 1395/4/1505:05:12،
32
77
پایین شهر است و ...........
لولو: 1395/4/1508:33:46،
73
32
دلیل ازدیاد دست فروش ها بی انظباطی دراصناف است .وقتی هرشخصی جنسی را به دلخواه خود قیمت گذاری میکند ومیفروشدباعث میشود که دست فروشها زیاد شوند چون دست فروشها اجناس را باقیمت خیلی پاینتری نسبت به مغازها ارائه میکنند درصورتی که سود زیادی هم نسیبشان میشود.اگراجناس توکشور باقیمت مصوب درسرتاسر کشور فروخته میشد هرگز این چنین اتفاقاتی رخ نمیداد.
داغون: 1395/4/1511:28:31،
78
26
مملکتی داریم غرق در فساد با ملتی که ۹۸ درصد روانشون داغونه .اونوقت میشه این .
محسن: 1395/4/1512:51:50،
38
30
امیر جان خیلی مایه داری که به صادقیه میگی پایین شهر !!!
)): 1395/4/1505:26:10،
134
25
به شتره میگن چرا گردنت کجه....میگه من کجام صافه که گردنم صاف باشه...حالا حکایت این اوضاع و احوال این مملکته
ایران: 1395/4/1505:53:02،
96
24
تنهاراه چاره ی معضل بیکاری مردم،
1-تعامل باکشورهای همسایه
2-آمدن توریستهای خارجی(به ازاء هر4توریست یک شغل ایجادمیشود!)
3-تشویق وتنبیه کارمندان دولت وپرسنل انتظامی درقبال نوع خدمات رسانی به مردم.
شاهين: 1395/4/1506:03:32،
72
53
به نظر من دست فروشان بايد ريشه كن بشوند چون تفاوت محسوس خيابان هاي تهران و اروپا و آمريكا از لحاظ زيبايي بصري همين دست فروشان هستند
سینا: 1395/4/1511:34:48،
45
37
واقعا گل گفتی الان تو خیابون ها ی تهران یا مسافر کش های غیر پلاک تهران را میبینی یا دستفروشانی که 99 درصدشون از اطراف و حاشیه تهران می آیند که حتما با این دودسته باید برخورد کنند .
فرزاد: 1395/4/1514:26:31،
48
28
آقا سینا این دوستمون متلک پروند شما جدی نگیر.
مردم بیکار و بی پول و بدون بیمه و گرسته هستند اگر دندون بچه شون درد بگیره نمی تونند برن یه دکتر خوب پر کنند از سر ناچاری و بیکاری دستفروشی میکنند باز درود به غیرتشون که قاچاق مواد مخدر و سرقت و .... نمیکنند که یکسری هم سرگرم همون کارها هستند!
مردم مریض دارند، خرج دارند، لباس میخوان، دوا میخوان، غذا میخوان، بچه هاشون مدرسه و بهداشت میخوان...... ای تف به روح پدر اون کارتر آمریکایی با جیمز کالاهان انگلیسی!
ایرانجیب اینقدر سانسور نکن کارد به استخوون مردم رسیده!
علي: 1395/4/1522:58:37،
42
33
كارتر و كالاهان اگه مردم آگاهي داشتند و اين عقايد قرون وسطايي رو كنار گذاشته بودند هيچ كاري نميتونستند بكنند متاسفانه مشكل اصلي عقايد مردم ماست كه به غرب اجازه داد اين بلا رو سر يه كشور پيشرو و با آينده روشن بيارند
جوان: 1395/4/1508:03:02،
50
22
ايران جيب لطفا اطلاع رساني كن بنده و 300 نفر از پرسنل شركت پتروشيمي شيراز رو از هفته گذشته دارند اخراج ميكنند
احسان: 1395/4/1510:49:33،
37
26
خبری نیس تو فکرش نرو چیزی که زیاده کار
دروغ ممنوع: 1395/4/1512:37:17،
40
27
خیالی نیس
تو این چن سال انقدری گرفتین که تا هفت پشتتون تامینه
نگو نه که میگم فیش حقوقتو بذارن رو سایت ها!
فرزاد: 1395/4/1514:28:18،
33
25
آقا یا خانم دروغ ممنوع بی درد!
ای اینترنت رایگان! ای مرفه غافل از جامعه!
اینها کارگران و کارمندان تحصیلکرده پیمانی هستند که دارن اخراج میشن با حقوق عموما زیر دو میلیون در ماه!
مهدي: 1395/4/1508:03:21،
61
21
ايران است ديگر ! رو به اضمحلال
فرد: 1395/4/1509:07:07،
53
23
کاسبی خوبیه واسه اکیپ انظباط شهری...راه به راه رشوه میگیرن...
علی: 1395/4/1513:09:44،
28
42
شهربان نان عزیز بابت تعویض موزائیک پیادرو جلوی منزل توسط مالک ( که دراصل شهرداری باید انجام بده ) 500 هزار تومان و بابت موزائییک پشت بام 2 میلیون تومان طلب می کنند . وای به حال اینکه بخوای یه تعمییر جزئی هم داشته باشی اونوقت ....
رئال: 1395/4/1513:19:06،
36
23
یکی از عمده دلایل رواج دست فروشی اجاره بهای بی حساب کتاب مغازه هاست.
امیرعلی: 1395/4/1610:42:28،
23
35
فساد و رشوه بگیری ماموران شهرداری جای خود.
موقعی که چند ماه سر برخورد با دستفروشها دوستی خاله خرسه مون گل کرده بود، یادمون بیاد .... اون مامور شهرداری هم که بخواد وظیفه شناس باشه، میگه به من چه! پسفرداهمین ملت میان میگن: آخی ببین چه دستفروش بیگناه رو دارن اذیت میکنن
بیکاری و مهاجرت و هزینه های سنگین زندگی هم دیگه دست من و شما و شهرداری و ... نیست. سالها سیاست خارجی ایران و مدیریت جهانی داخلی مون کاری کرده که به این روز افتادیم
یه شهروند : 1395/4/1612:43:37،
33
26
هر کجا پول باشه فساد هم هست و در اینکه کارکنان شهرداری با گرفتن رشوه و دشت از دستفروشان آنها رو آزاد میزارن شکی نیست چون پول خوبی نصیبشان میشه و صد برابر حقوقی که از شهرداری میگرن رو در میارن و این میشه سرمنشا فساد و رشوه گیری
متاسف: 1395/4/1619:43:00،
28
19
چرا که نه تو کشوری که اگه مالیات بدی ولی پنجاه میلیون حقوق بگیری همه نوع بدو بیراه از بالا و پایین میشنوی و یه عده تو فضای مجازی درخواست اعدامت رو می کنند ولی اگه پولای اینجوری "دشت" کنی به هیچ کسی بر نمیخوره و هیچ عواقبی نداره ... آقا باید مغز خر خورده باشی که ... منم باشم دنبال دشتم نه حقوق

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما