کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازار كار ايران، همچنان مردانه است

کدخبر:۲۴۹۵۵سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۰۱:۳۸:۴۷۷۲۸ بازدید

مشاركت اقتصادي زنان در جامعه و حضور آنها در جايي كه پيش‌تر ملك طلق مردان تلقي مي‌شد، پديده‌يي ديرپا در ايران نيست. تا همين يك ...
بازار كار ايران، همچنان مردانه است

مشاركت اقتصادي زنان در جامعه و حضور آنها در جايي كه پيش‌تر ملك طلق مردان تلقي مي‌شد، پديده‌يي ديرپا در ايران نيست. تا همين يك دهه پيش سخت بود تصور اشغال برخي جايگاه‌هاي شغلي توسط زنان و هر چند اين روزها مي‌شود زنان را در همه موقعيت‌هاي شغلي همپاي مردان مشاهده كرد، آمارها نشان مي‌دهند نرخ بيكاري در ميان زنان، به ويژه زنان جوان و بيش از همه در ميان زنان جوان تحصيلكرده، بالاتر از ساير گروه‌هاي جنسيتي و سني است. در واقع بر خلاف نظراتي كه مي‌گويند در آينده نه چندان دور بازار كار در ايران زنانه مي‌شود و مردان بسياري خانه‌نشين، به نظر مي‌رسد بايد از خانه‌نشيني مردان و زنان، هر دو، سخن گفت.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از تعادل، زنانه شدن الگوي كار معلول برخي شرايط خاص جامعه ايراني است و البته همزمان، خود علت ايجاد برخي تغييرات در الگوي زيست جامعه ايراني هم خواهد شد. اكنون، با ورود تعداد بيشتري از بانوان به بازار كار، مي‌توان از منصفانه‌تر و برابر‌تر شدن الگوي بازار كار سخن گفت نه زنانه‌تر شدن آن. برابرتر شدن الگوي بازار كار به اين معني است كه فرصت‌هاي در دسترس براي هر دو جنس مساوي باشند، نه اينكه الزاماً اين يا آن جنس دست بالا را در بازار كار داشته باشد.

افزون بر اين، برخي شواهد هم حكايت از آن دارند كه تغييرات در الگوي جنسيتي بازار كار به‌شدت تابع شرايط اقتصادي جهان هم هست. يكي از داده‌هاي بانك جهاني نشان مي‌دهد مشاركت زنان سراسر جهان در بازار كار در حدود سال 2000 ميلادي به بالاترين سطح خود رسيده و در سال 2008 نيز پس از وقوع بحران مالي در اقتصاد جهان، به كمترين ميزان از سال 1980 رسيده است و حتي امروز نيز نتوانسته به اوج خود در سال 2000 برگردد.


فضاي جنسيت‌زده اشتغال

خاطره درج آگهي‌هاي جذب نيروي كار مونث در بنگاه‌هاي بخش خصوصي كه بر داشتن ويژگي‌هاي فيزيكي خاص فيزيكي افراد مانند قد آنها تاكيد داشتند، هنوز هم از اذهان پاك نشده است. نيروي انتظامي با اين بنگاه‌هاي اقتصادي برخورد كرده و به نظر مي‌رسد كه درج آگهي‌هاي جذب نيرو به اين ترتيب ديگر ممكن نباشد، اما بسياري از بانوان مي‌دانند كه داشتن برخي ويژگي‌هاي فيزيكي هنوز هم پيش شرط استخدام شدن در بسياري بخش‌هاي بازار كار در ايران است. جنسيت زدگي و نگاه به زنان به عنوان ابژه‌هاي جنسي اما ريشه در ايران ندارند و البته تنها در قالب بازار كار هم ظاهر نمي‌شود. به عنوان تنها يك مثال، نتايج برخي پژوهش‌هاي روانشناسي اجتماعي نشان مي‌دهند كه زنان در قياس با مردان لبخندهاي مصنوعي بيشتري مي‌زنند يا به عبارت ديگر «بيشتر لبخند به لب دارند»، چراكه جامعه از آنها انتظار دارد در موقعيت‌هاي مشابه، بيشتر از مردان لبخند بزنند تا محبوب‌تر باشند.

فارغ از آن دسته از كليشه‌هاي جنسيتي كه زنان را براي حضور در محيط كار خندان‌تر و جذاب‌تر مي‌خواهند، مي‌توان به ديگر خصيصه‌هاي جنسيت زدگي در بازار كار هم اشاره كرد. افزون بر اينها مي‌توان به ويژگي‌هاي اجتماعي خاص ايران هم اشاره كرد كه مي‌تواند اوضاع را متفاوت از آن چيزي كند كه طرفداران جنسيت زدايي خواهان آن‌اند و البته، به عنوان عاملي كه اساساً مي‌توان اجتماعي قلمدادش كرد، استلزامات اقتصادي هم داشته باشد. به عنوان مثال، گرايشات مذهبي در ايران موجب مي‌شوند برخي مشاغل حرفه‌يي به صورت كامل يا به صورت عمده در اختيار زنان باشند، مانند متخصص زنان و زايمان و پرستاران.


hvr016w6m1dxoogkahuu.png

 تبعيض مثبت به نفع مردان

اما آيا زنانه شدن بازار كار كه به نوبه خود معلول برخي ويژگي‌هاي خاص جامعه ايراني است، نمي‌تواند تاثيراتي ويژه بر بازار كار بگذارد؟ پاسخ به نظر مي‌رسد كه مثبت باشد. آمارهاي مركز آمار ايران نشان مي‌دهند كه بازار كار در ايران، بر خلاف برخي تصورات، هنوز هم مردانه است. در سال 1393 نرخ بيكاري جوانان 15 تا 24 ساله 25.2درصد بوده كه نرخ بيكاري مردان 15 تا 24 ساله 21.3درصد و نرخ بيكاري زنان 15 تا 24 ساله 43.8بوده است. اين آمار را چنانچه در كنار آمار مربوط به نرخ مشاركت اقتصادي بگذاريم كه حدود 38درصد است، مي‌توانيم نتيجه بگيريم كه بخش بزرگي از شاغلين در بازار كار ايران، مردان هستند. اين يعني بازار كار ايران مردانه است و همچنان اين مردان هستند كه بار معيشت خانوار را بر دوش مي‌كشند.

از سوي ديگر، آمارها نشان مي‌دهند كه دستمزد زنان شاغل، پايين‌تر از دستمزد مردان شاغل است و اين موضوعي است كه مي‌تواند در بلندمدت بر الگوهاي بازار كار تاثير بگذارد. طرفداران كاهش شكاف جنسيتي، به عنوان يكي از اصلي‌ترين شكاف‌هاي ميان دو جنس، روي برابري دستمزدها انگشت مي‌گذارند و مي‌گويند بايد كاري كرد كه دستمزد زنان و مردان برابر شود. با اين همه، روي ديگر سكه كمتر ديده شده است: فارغ از هرگونه ارزش‌گذاري تقاضاي دستمزد كمتر زنان هر دليلي هم كه داشته باشد، در نهايت به تصاحب موقعيت‌هاي شغلي توسط زنان مي‌انجامد چرا كه زنان معمولا كارهايي را قبول مي‌كنند كه مردان به دليل پايين بودن ميزان دستمزدها حاضر به پذيرش آن نيستند. از طرف ديگر، آنچنان كه برخي تئوري‌هاي اقتصادي (مانند مكتب اتريش در اقتصاد) مي‌گويند، زماني كه دستمزدها پايين مي‌آيند، اشتغال افزايش پيدا مي‌كند و البته سطح دستمزد انحصاري در بازار كار هم به دستمزدهاي پايين‌تر خو مي‌گيرد، موضوعي كه در مجموع به ضرر مردان و به نفع كارفرمايان است.

در ايران، كساني توصيه كرده‌اند كه –به زعم آنان- معضل پر رنگ شدن حضور زنان در موقعيت‌هاي شغلي، با طرفداري از مردان حل و فصل شوند. اين دسته احتمالاً‌ بدون آنكه بدانند از «تبعيض مثبت» استفاده كرده‌اند: شيوه‌يي براي احقاق حقوق پايمال شده گروه‌هاي آسيب ديده و كمتر برخوردار كه امروز در بسياري از كشورهاي جهان و در باب موضوعات مختلف موضوعيت دارد. به عنوان مثال، در برخي كشورها زنان و افراد رنگين پوست، براي تصدي و نشستن در جايگاه‌هاي رقابتي، از شانس بيشتري برخوردارند تا از اين طريق، اجحاف تاريخي عليه آنها جبران شود. فارغ از اينكه تبعيض مثبت موافقان و مخالفان خود را دارد، آنچه در مورد شكاف جنسيتي در ايران جالب توجه است اين است كه تبعيض مثبت نه به نفع زنان، كه به نفع مردان در جريان است. سهميه‌بندي جنسيتي رشته‌هاي دانشگاهي به نفع مردان و نيز سهميه‌بندي جنسيتي در استخدام‌ها، نمونه‌هايي از اين تبعيض مثبتند.

در اين شرايط اما باور ناپذيرتر از همه آن است كه سخن از خانه‌نشيني مردان زده شود. همين چند روز پيش بود كه رسانه‌ها سخناني را در مورد افزايش تعداد مردان خانه‌نشين در سال‌هاي پيش رو انعكاس دادند كه چند به واقع رو به افزايش است، با آمارهاي كنوني در مورد نرخ مشاركت اقتصادي زنان همخواني ندارد. در واقع، رجوع به آمارهاي نرخ مشاركت اقتصادي گوياترين توضيح در اين مورد است. آمار نرخ مشاركت اقتصادي نشان مي‌دهد كه در ايران، هم مردان بسياري خانه‌نشينند و در فعاليت‌هاي اقتصادي مشاركت ندارند هم زنان بسياري و البته نرخ خانه‌نشيني در ميان زنان بيشتر از مردان است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

hasan: 1395/4/1501:42:38،
70
39
اصلا کار کجا بود که بین زن و مرد تقسیمش کنیم
AAA: 1395/4/1508:43:10،
73
24
زمانی که در جامعه ای شرعا و قانونا تامین هزینه خانواده بر عهده مردان است طبیعی مینماید که در اولویت اشتغال قرار بگیرند.
نه پس بر گردن مرد باشه و بیکار باشه و زنه بره سرکار پولهاشم پس انداز کنه و مهریه اش رو بذاره به اجرا....
هادی: 1395/4/1509:57:29،
45
36
این که در خانواده ایرانی مرد نان آور خانواده و زن مسئول اداره امور خانه و فرزندان است یک موهبت و سرمایه فرهنگی و جزو تمدنی است که از نیاکان ما به ارث رسیده است . لذا به جز مشاغلی که باید زنان در آن مشارکت داشته باشند ، اشتغال زنان بی مورد است . در شرایطی که مردان دارای تخصص و یا مهارت لازم برای انجام یک شغل(مثل کارمندی) وجود دارد ، چرا باید زنان به کار گرفته شوند؟
پاسخ به aaa: 1395/4/1511:28:26،
37
39
خدایی قشنگ گفتی حرف درست رو زدی
مجتبی: 1395/4/1501:48:01،
69
38
آقا تو رو خدا کوتاه بیاین
90 درصد آگهی ها فقط خانم (ترجیحا ...) میخوان
کار برای آقایون شده آرزو
اونوقت هرچی دختر توی همسایه و فامیل میبینیم هرچند بعنوان منشی ولی مشغول کار هستند و شاید 90 درصد پسرها بیکار

موقعیت های شغلی متداول برای آقایون: بازاریابی + کارگر فست فود و رستوران + پیک + نگهبانی

جای تاسف داره
abbas: 1395/4/1509:07:29،
48
39
اکثر شغل های بیزینسی دیگه اصن شده زنونه
saw: 1395/4/1501:48:30،
75
32
متاسفانه برعکس هستش.سوتفاهم پیش نیاد.تاسف من از کار کردن بانوان کشورم نیست.از این متاسفم که اکثر آگهی های استخدام رو میبینید نوشته که》》》به یک خانم جوان با روابط عمومی بسیار بالا و ترجیحا مجرد و حداکثر 28 سال سن و خوش برخورد نیازمندیم《《《
متاسفم برای این شرایط...
مرد ايراني: 1395/4/1501:53:07،
49
70
مرداي ايراني ذاتا و عقيدتا ضد زن هستند ربطي به حكومت و نظام نداره اگه شك داريد از خودتون بپرسيد نظرتون راجع به زنان چيست ؟
REZA: 1395/4/1510:23:42،
61
46
دختران ایرانی فمینیست و ضد مرد.... میتونی از مهریه هایی که اجرا گذاشته میشه.... ببینی....
سالار: 1395/4/1501:56:39،
46
40
طرف مدیر شده تو اداره دولتی
رفته دختر دانشجو 21 سالش رو آورده قراردادی کرده !!!
مگه داریم مگه میشه ؟ دانشجو !!!
اونوقت موقعی که دانشگاه بودیم مجبور بودیم بریم شرکت های خصوصی بعنوان کارآموزی و کارورزی بدون حقوق یا حقوق کم که میگفتیم برامون سابقه میشه !!!
بعد درس و دانشگاه هم فرستادن 01 و دو سال بدبختی خدمت مقدس!!!
حالا هم یکسال هست که بیکار شرمنده همه عالم!!!
چطور ممکنه دانشجو و اشتغال به تحصیل قراردادی تمام وقت بشه آخه ؟ مگه داریم !!! اونهم دختر مجرد در دولت !!!
مسئولین ارشد نظام بعد از اینهمه دادن مجوز و گرفتن پول از مردم بدبخت بابت دانشگاه های آزاد حومه های همه ی شهر های ایران حالا میگن دولت هیچ وظیفه ای در قبال 5 میلیون بیکار تحصیلکرده نداره!!!
باز جای شکرش باقیه که من دانشگاه دولتی درس خوندم!!!
حسن: 1395/4/1502:09:35،
45
32
بیا یه نیگا به عرف و شرع و قانون بنداز؛ تو همه ی این موارد مرد مسوول تامین مخارج خانوادس! اول این نگرشوعوض کن بعد آمار بده! عدد بده!
محمد: 1395/4/1508:34:32،
38
38
خب خدارو شکر که مردونه است
دلارام: 1395/4/1514:42:15،
36
43
همین شده که اوضاع انقدر ب هم ریخته
یسری کارا باید خانم توش باشه، مثل پزشک و پرستار و ماما و...
اما بقیه کار ها نظر من به شخصه اینکه چیزی جز ضرر نداشته...
خانه هایی که خانمش خارج از منزل در حال کار هستند، در خانه همه چیز بی رنگ و بو و خسته کنندست، انگار خونه مُردَست
بعد مرد میره جای دیگه روحش رو زنده میکنه
خانم ناراضی همینطور
و...
اشپز ک درجامعه ۲تا بشه، غذا یا شور میشه یا بی نمک...
حاجی گرینف: 1395/4/1502:22:02،
55
34
چ فایده امروز فردا خانما میشن همه کاره تو این مملکت و برای اقایون تعیین و تکلیف خواهند کرد وای به اون روز چون خانم ها جنبه پول و بزرگ شدن رو ندارند و با خاک یکسان خواهیم شد...
اصلاح طلب: 1395/4/1502:25:36،
46
43
مطلب تا آخر نخوندم ولی از تیتر مشخص تقصیر احمدی نژاد
tomi: 1395/4/1502:37:56،
52
40
اتفاقا بازار کار ایران نه مردانس نه زنانه.بلکه با رانت و پارتی مییاشد و هر چقد پارتی کلفت تری داشته باشی پله های ترقی بصورت یک سراشیبی 89 درجه بلکه 90 درجه طی میشود و اونی که پارتی نداشته باشد هم عمرش به فنا میره هم زندگیش و ایندش.
همیشه آرزو میکردم تاریخ کهن و فرهنگ غنی این کشورو عایدم نمیشد اما در بلاد کفر با اطمینان خاطر زندگی میکردم و ای کاش سایت ایرانجیب هم این پیامو پاک ننیکرد
فرهنگی : 1395/4/1504:05:20،
42
37

کدوم بازار کار ؟

،ASS: 1395/4/1505:11:29،
45
36
زمانی که در جامعه ای شرعا و قانونا تامین هزینه خانواده بر عهده مردان است طبیعی مینماید که در اولویت اشتغال قرار بگیرند.
آریا: 1395/4/1508:58:31،
56
40
هر وقت مشکل اشتغال مردان جامعه صد در صد مرتفع شد اونوقت میشه در خصوص نرخ اشتغال زنان اندیشید والا الآن که مردان جامعه بعنوان نان آور اصلی خانواده ها باید به کارهای دسته چندمی تن بدهند تا چرخ زندگی بچرخد مطرح کردن اینچنین مباحثی خلط مبحثی بیش نیست.
حمید: 1395/4/1510:54:44،
40
32
بهتره یه نگاهی به آگهی روزنامه بندازی همه خانوم استخدام می کنند. و مردها فقط برای کارگری. اونوقت میگه جا تو بازار کار برای خانوما نیست!! الان شغل های مردونه هم داره می افته دست خانوما... بهتره تیتر خبرو درست کنین.
Nikol: 1395/4/1512:28:17،
53
37
نویسنده صد در صد یه زن فمنیسته
کل مملکت و اداره جاتش شده زنونه
تعفن فمنیسم همه جا رو به گند کشیده
این زنها تحت عنوان منشی و مهندس !!!و تکنسین و کارشناس و....استخدام میشن ولی فقط و فقط باید جوان و با روابط عمومی بسیار عالی باشن!!(آره ارواح شمکشون) اونوخ تامین معاش و پر کردن شکم این زنان و پرداخت پول زور تحت عنوان حال بهم زن مهریه و کوتاه اومدن سر حق و حقوق اونهم فقط به خاطر حفظ آبرو و ....واسِ ما مردهاس
ای بابا واسه کی دارم می نویسم . واسه یه مشت زن دوست؟

یک زن ایرونی : 1395/4/1513:41:44،
36
59
من به عنوان یه خانوم شاغل مثل هزاران هزار خانوم شاغل باید از مسولین مملکت تشکر کنم که زمام تمام کارها و بازار کار رو دادین دست ما زنها
من خودم 1 ریال از در آمدمو تو زندگی مشترک نمی آرم و وظیفه مرد خانواده اس که بره کار کنه (هر کاری) تا زندگی من رو تامین کنه در غیر اینصورت طبق دستورات بسیار خوب شرع مهریه 1500 سکه ای خودمو اجرا میزارم و با همدستی و کمک قانون طرفمو می ندازم زندون و تا اخر عمر هم تامین هستم و سپاس گذار هستم که یک زن ایرانی هستم در کشوری مسلمان
چون اگه مملکت دیگه بودم اوضاع خیلی خراب بود و باید مثل مردان همه جور کار سختی رو انجام میدادم و درآمدم رو هم باید با شوهر به اشتراک می گذاشتم
و تازه بدتر از اون موقع طلاق هم باید 50 -50 تقسیم غنائم می کردیم که اصلن عادلانه نیس
دلارام: 1395/4/1514:49:14،
47
41
اصلا هم معلوم نیست شما یک مردی!!!!!
خانم اگر خانم باشه از این کار های اذیت کننده نمیکنه
اما با صحبت اولت کاملا موافقم، خانم اگر کار هم میکنه درامدش برای خودشه، اما از اونجایی ک از انصاف ب دوره، لطف میکنه با هم به اشتراک میذارن
من واقعا یک خانمم و در اطرافیانم چنین چیزی اصلا وجود نداره، مگر اینکه خانم همه چیز رو فقط پول بدونه، تربیت غلط ............................................................
مرد: 1395/4/1517:38:32،
39
24
آقایون باید خانه داری کنند؟
جواد: 1395/4/1520:23:22،
37
36
درست از زمانی که همین اراجیف رو یه عده بافیدن و اسم اینکه زن بامرد برابر است و... رو آوردند بنیان خانواده ها سست شد غیرت مردان کم رنگ شد بچه ها درست تربیت نمیشن.. زن ها اخلاق مردانه پیدا کردند مرد ها زنانه شدند.... و ... و.... ما به کجا داریم میریم مردی که نان آور خونه است کار براش نیست اما زنی که شوهرشم کارمنده کار براش ریخته واقعا که ....
غرب وحشي : 1395/4/1523:02:37،
28
33
مثلا كشورهاي آمريكا انگليس آلمان فرانسه كره ژاپن استراليا كانادا و..... كه بنياد خانواده شون سست شد خيلي كشورهاي مفلوك و عقب افتاده اي هستند ؟ اين عقايد قرون وسطايي رو بذار تو يه جعبه درش رو سفت ببند بنداز ته يه اقيانوس كه دست كوسه ها هم بهش نرسه براشون خطرناكه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار