کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

احتمال منتفی شدن قطع یارانه‌ها

کدخبر:۲۴۹۱۲دوشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۷:۰۹۲۳۳۴ بازدید

دولت در لایحه جدید برنامه ششم توسعه که روز گذشته تقدیم مجلس شد، پیشنهاد تغییر در بند‌هایی از بودجه سال 95 را ارائه داده است. همان‌طور که ...

دولت در لایحه جدید برنامه ششم توسعه که روز گذشته تقدیم مجلس شد، پیشنهاد تغییر در بند‌هایی از بودجه سال 95 را ارائه داده است. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد پیشنهادات دولت برای تغییر در بند‌هایی از بودجه یکی مربوط به یارانه‌ها و دیگری مربوط به نرخ بنزین است.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از آرمان، لایحه بودجه 95 یکی از پرحاشیه‌ترین لوایح چند سال اخیر بوده است. اختلاف نظرها میان دولت و مجلس نهم از امکان بررسی لایحه بودجه پیش از پایان سال آغاز شد و بعد به تکالیف سنگینی که نمایندگان در بودجه بر دوش دولت قرار دادند، رسید. اگرچه مواردی در بودجه پیشنهادی دولت از سوی نمایندگان تغییرات جزئی داشت، اما این تغییرات مربوط به کلیدی‌ترین و مهم‌ترین مسائل کشور بود، به طوری که می‌توان گفت اصل آنچه دولت در قالب لایحه بودجه به مجلس ارائه کرده بود با آنچه نمایندگان به تصویب رساندند تفاوت‌های اساسی دارد. سقف منابع بودجه عمومی دولت در مصوبه مجلس حدود ۱۰ درصد بیشتر از لایحه پیشنهادی دولت شد. البته لایحه پیشنهادی دولت در موارد متعددی از سوی نمایندگان مجلس حذف شد. تبصره یک بند د، تبصره شش بند ز، تبصره ۱۹ و تبصره ۲۰ از جمله مواردی بودند که در جریان بررسی لایحه بودجه از سوی نمایندگان حذف شد.

مصوبات غیرمنطقی مجلس نهم

مجلس نهم طرح‌‍‌هایی را به تصویب رساند که اجرای آن توسط دولت بسیار مشکل است و برخی تحلیلگران عنوان می‌کنند که شاید دولت روحانی در اثر اجرای این مصوبات با شکست روبه‌رو شود؛ تصمیماتی از جمله حذف ۲۴ میلیون یارانه‌بگیر و بنزین چندنرخی که باری اضافی بر دوش دولت تلقی می‌شود. در حالی که بارها از سوی دولت و بسیاری از کارشناسان نسبت به خطرات بنزین چندنرخی هشدار داده شده بود، اما باز هم مجلس نهم کار خود را کرد و مصوباتی عجولانه را به تصویب رساند. بنزین چندنرخی چند بار مورد بررسی قرار گرفت و با مخالفت‌های فراوان روبه‌رو شد و سرانجام با وجود مخالفت محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، نمایندگان بنزین را برای سال جاری دو‌نرخی و با قیمت پایه سال ۹۴ تعیین کردند.

معاون سابق وزیر نفت با بیان اینکه دونرخی‌کردن بنزین، نوعی پسرفت و عقبگرد در تصمیم‌گیری درباره بنزین به شمار می‌رود، گفت: دو و چندنرخی‌کردن بنزین، سبب ایجاد شوک در بازار می‌شود. منصور معظمی درباره طرح مجلس برای چندنرخی‌کردن بنزین، افزود: هرگونه نرخ‌گذاری که سبب دو یا چندنرخی‌شدن بنزین شود، فسادآور بوده و باعث عدم نظارت کافی و نارضایتی مصرف‌کنندگان می‌شود. مصوبه دیگر مجلس که تعجب همه را برانگیخت قطع یارانه ۲۴ میلیون یارانه بگیر بود که برخی آن را غیرمنطقی خواندند. مجلس برای زودتر به اتمام رساندن بررسی بودجه ۹۵، قطع یارانه نقدی سه دهک پردرآمد که به گواه آمار ۲۴ میلیون نفر را دربرمی‌گیرد و همچنین هزینه‌کرد درآمدهای حذف یارانه نقدی پردرآمدها را مشخص کرد. به گفته کارشناسان اقتصادی، دولت موظف است مصوباتی را که توسط مجلس ارائه می‌شود به اجرا برساند، اما این اقدام عواقب بدی داشته و نمی‌توانیم به آن خوش بین باشیم. دولت بعد از تصمیمات شتابزده نمایندگان مجلس نهم امیدوار است تا مجلس دهم دست به اصلاحاتی در برخی مصوبات زده تا کشور با مشکلات عمده مواجه نشود.

تاکید دولت بر تک‌نرخی‌شدن بنزین در برنامه ششم

روز گذشته عضو هیات‌رئیسه مجلس گفت: دولت در لایحه برنامه ششم توسعه پیشنهاد تک نرخی شدن بنزین را ارائه کرده است. به گزارش ایرنا، غلامرضا کاتب اظهار داشت: دولت دو پیشنهاد در لایحه برنامه ششم توسعه برای اصلاح بودجه در بخش سوخت ارائه داده که هر دو پیشنهادی برای اصلاح تبصره ۱۴ قانون بودجه است. او با بیان اینکه پیشنهاد دولت به مانند گذشته تک نرخی بودن بنزین است، ادامه داد: این گونه آرامش در جامعه حفظ می‌شود به دلیل اینکه در تک نرخی بودن سوخت فسادی وجود ندارد، امیدواریم همکاران نماینده به این موضوع رأی دهند. این نماینده مجلس اضافه کرد: پیشنهاد دیگر دولت درباره ضوابط حذف سه دهک جامعه از دریافت یارانه است که از درآمد سالانه ۳۵ میلیون تومان برخوردار هستند به دلیل اینکه تاکنون در این بخش تنها از بخشی از اقشار نام برده شده و نکته دیگر اینکه در صورت دریافت یارانه نقدی از تیر ماه این موضوع به عنوان جرم محسوب می‌شود، بنابراین دولت پیشنهاد حذف تبصره ۱۴ را داده است.

کاتب خاطرنشان کرد: شناسایی اقشاری که در بودجه برای حذف پرداخت یارانه نقدی مشخص نشده‌اند و در این رابطه به جرم مرتکب شده اند، کار آسانی نیست و دولت برای حفظ اعتماد و رضایت مردم پیشنهاد حذف این تبصره را داده است. او با اشاره به اینکه بزرگ ترین چالش کشور رکود اقتصادی است، گفت: مجلس و دولت باید در این راستا تصمیماتی اتخاذ کنند که اقتصاد کشور از حالت رکودی خارج شود. عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کلیات لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه توسط شورای نگهبان رد شده گفت: به دلیل اینکه تعداد مواد اضافه شده در لایحه برنامه ششم بیشتر از تعداد موادی است که دولت در لایحه گزارش داده بود، شورای نگهبان این لایحه را رد کرده است. این نماینده مجلس ادامه داد: دولت در لایحه مذکور ۵۰ ماده به مجلس ارائه کرده بود که در تصمیمات کمیسیون مشترک تلفیق ۷۰ ماده به آن اضافه شده است، به همین دلیل شورای نگهبان موضوع را مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی و کلیات لایحه دولت دانست. کاتب افزود: بررسی این لایحه در دستور کار هفته جاری کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است. بر این اساس بنا شده تا بخش‌هایی که در لایحه دولت نبوده در صورت حذف مورد موافقت دولت قرار گیرد و در دستور کار مجلس می‌آید و شورای نگهبان نیز همراهی می‌کند تا بخش مذکور نهایی شود تا به سرعت لایحه احکام دائمی شدن و لایحه برنامه ششم مصوب شود و در روند اقتصادی کشور موثر باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

reza111: 1395/4/1408:04:01،
99
40
سیاسی کاری برای لاپوشانی پرداختهای نجومی است
دولتی که یارانه را مصیبت عظمی می دانست به 50تا مدیر به اندازه کل یارنه حقوق می داده وکک اش هم نمی گزید
مجلس برای کم کردن مصیبت دولت دستور حذف یارانه را داد که خدا خواست واین افتضاح روشد
یا وزیر نفت دنبال گران کردن بنزین با توجیه برند سازی بود که بعد از تصویب مجلس برای دونرخی کردن ادعا می کند فساد آور است و...
milad: 1395/4/1408:36:11،
64
33
کاش دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری کسی بیاد بگه این یارانه را حذف می کنم و مردم 45 هزار تومان بدن همه به دولت قیمت ها را برگرداند
رضا: 1395/4/1408:55:03،
57
35
یارانه مردم رو قطع میکنید و میدهید به این رئیسهای انتخاب شده خودتون که معلوم نیست برای مردم تو این مدت چکار مثبتی انجام دادند.
ما که کاری نمیتونیم انجام بدیم و امیدوارم که شماها هم نتونید این یارانه های مردم رو بخورید.
امیر: 1395/4/1409:09:47،
42
40
عجب مملکتیه. جالبه بخاطر ماجرای فیش حقوقی قراره حق یه سری از مردم ضایع نشه که اگه ماجرای فیش حقوقی نبود قطعا ضایع میشد. بنده خدا به هر دری میزنه که دوره بعدم رای بیاره وگرنه کی به فکر حقوق ها و یارانه ست.
مهندس: 1395/4/1409:39:44،
47
39
یکی باید بیاد همه اینارو از کار برکنار کنه ، از اول و یا وسواس تو هر ارگان و قسمتی مدیر و زیر دست انتخاب بشه ، دولت نیاز به خانه تکانی اساسی داره ، از بالا تا پایین. فقط باید دعا کنیم امام زمان زودتر ظهور کنه
فاطمه: 1395/4/1410:33:53،
59
32
مجلس نهم یکی از غیرمردمی ترین مجالس در 100 سال اخیر بود
mehdi: 1395/4/1411:35:17،
49
37
اکثر مصوبات غیرمنطقی مجلس بعد از مرحله دوم انتخابات بود و بوی انتقام از مردم داشت
ساسان: 1395/4/1408:23:16،
52
37
قبول کنید فکر مردم هستند!!! بخاطر خودمون میگن!!!
مردم عادی: 1395/4/1714:58:26،
36
30
اینها فقط برای انتخاباته وگرنه سال دیگه باز میشه مصیبت عظمی،،
مردم به هوش باشید گول جناحها رو نخورید
فرخ: 1395/4/1408:49:52،
55
27
آره ديگه وضع مالي همه OK شده ، بايد قطع بشه ...
غلامعلی : 1395/4/1410:42:15،
43
30
همین مدیران با هزار و یک گزینش و وسواسی سرکار آمدند شده اینها
art: 1395/4/1412:17:34،
32
28
مطمئنی هزار و یک گزینش؟
بند " پ " و اینجور چیزا خبری نیست؟
انتصابهای فامیلی هم نیست؟
و...
رضا: 1395/4/1411:05:31،
42
22
حالا برااینکه مملکتتون نابود نشه و صدا مردم درنیاد حاضرشدید بنزین دونرخی نشه و یارانه ها که قرار بود این ماه حذف بشه حذف نشه.
مواظب مردم و مملکت باشید
بازنشسته فرهنگی: 1395/4/1411:13:43،
42
31
یه پیشنهادبه دولت بجای حذف یارانه که اغلب حقوق بگیران بازنشسته را شامل می شود . بیاید جلوی حقوق های نجومی مدیران و اختلاس گیران را بگیرد و وقت صرف کند . بهتر از حذف یارانه است که اغلب با خطا همراه است ......ولی بعید است........!!!!!!!
hiresh: 1395/4/1411:18:26،
43
30
تو کشورهای اروپایی هر نفر ماهیانه 3500000 به پول ما حقوق دارند به عنوان یارانه و در ایران هم . 45500 هههه خاک تو سرمون بدبختیم ما به خدا متاسفم واقعا.
پاسخ: 1395/4/1411:57:48،
44
34
وقتی مجموع دریافتی کل مدیران اندازه یکسال یارانه کل کشور است. خوب دولت حالا که گندش در اومده دیگه جرات حذف یارانه را ندارد . البته سال دیگه بعد از رای گیری که خرش از پل بگذره. دیگه یکه تازی شروع میشه.
به پاسخ: 1395/4/1416:25:06،
30
28
دولت فعلی 4 سال اولش این بود 4 سال بعدیش چی میشه از افزایش قبوض و عوارضی و حمل و نقل و...هنوز خرش رو پل اینه وضع از پل بگذره دیگه چی میشه .
امین: 1395/4/1418:18:28،
38
28
از کجا معلوم چهار سال بعدی در پیش باشه براش؟؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار