کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بار مشكلات اقتصادی را كدام نسل بايد به دوش بكشد؟

کدخبر:۲۴۸۷۹یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۵:۵۲۱۷۲۶ بازدید

آيا پدر و مادرها مسوول نابساماني‌هاي اقتصاديي هستند كه گريبان نسل كنوني را گرفته است؟ بسياري از جوانان امروزي معتقدند كه پاسخ ...
بار مشكلات اقتصادی را كدام نسل بايد به دوش بكشد؟

آيا پدر و مادرها مسوول نابساماني‌هاي اقتصاديي هستند كه گريبان نسل كنوني را گرفته است؟ بسياري از جوانان امروزي معتقدند كه پاسخ به اين پرسش مثبت است. رفتارهاي اقتصادي نسل‌هاي قبلي، چه رفتارهايي كه بر متغيرهاي كلان اقتصادي موثرند و چه متغيرهايي كه اقتصاد خرد بايد مطالعه‌شان كند، همه و همه بر شرايط اقتصادي كنوني تاثير مي‌گذارند. به عنوان تنها يك مثال، توسعه نامتوازن شهري مانند تهران و سياست‌هاي نادرست در بخش مسكن مي‌تواند قيمت‌ها را آن قدر بالا ببرد كه كمتر فردي از نسل‌هاي آتي بتواند توانايي تهيه مسكن در اين شهر را داشته باشد. اما آيا واقعا مي‌توان گذشتگان را مسوول شرايط كنوني دانست؟ چه مي‌توان كرد تا بار اشتباهاتي كه نسلي ديگر مرتكب شده است، بر دوش نسل‌هاي بعدي نيفتد؟

به گزارش ایران‌جیب به نقل از تعادل، وقتي صحبت از دهه شصتي‌ها مي‌شود، خيلي‌ها از جمله خود دهه شصتي‌ها و كساني كه اين دوره را به ياد دارند، به ياد فرصت‌هاي اندك و جمعيت زياد مي‌افتند. نوزادان متولد در دهه 60 شمسي، در شرايطي كه كشور درگير جنگي تحميلي بود، با كمبودهاي بسياري رو‌به‌رو بودند، كمبودهايي كه همپاي رشد آنها همراه آنها ادامه پيدا مي‌كرد: معضل كمبود شير خشك به معضل مدارس دو و سه شيفته تحويل پيدا كرد و اين معضل بعدتر به غول كنكور بدل شد، غولي كه حالا در بازار راكد اشتغال و صف چند صد هزار نفري وام‌هاي ازدواج خود مي‌نماياند و شايد فردا روزي به غول بازنشستگي بي‌مستمري بدل شود.
 

 دانشجوياني كه بايد پول بدهند

ايران پس از انقلاب شاهد جهشي عظيم در جمعيت دانشجويان بود، جمعيتي كه در سال‌هاي دولت‌هاي نهم و دهم به اوج 6-5ميليون نفري رسيد و حالا همين موج به مرزهاي بازار كار نزديك شده است. همين موج دانشجويان بود كه به تورمي كمي در رشد واحدهاي دانشگاهي و انواع و اقسام فرصت‌هاي تحصيلي ختم شد. در اين سال‌ها ساختمان‌هاي بسياري در قالب دانشگاه‌هاي آزاد، پيام نور، علمي كاربردي و دانشگاه‌هاي غير انتفاعي كاربري پيدا كرد و حالا كه اين موج از نفس افتاده، همين دانشگاه‌ها به تكاپوي فروش املاكشان افتاده‌اند. در اين سال‌ها افزون بر اينها بارها و بارها اعلام شد كه حدود 85درصد از دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشگاه‌هاي ايران، هزينه تحصيل خود را پرداخت مي‌كنند و به اصطلاح در دانشگاه‌هاي سراسري درس نمي‌خوانند.

در زماني كه هنوز دانشگاه پولي مترادف با دانشگاه آزاد بود، دانشجويان دانشگاه‌هاي كشور در اعتراض به پذيرش دانشجوي پولي تجمع كردند. فحواي شعارهاي اعتراض‌آميز آنها هم اين بود كه چرا عده‌يي بايد زحمت بكشند و درس بخوانند اما عده‌يي ديگر پول بدهند و وارد دانشگاه شوند. اعتراض آنها در آن زمان به نظر معقول مي‌رسيد، چرا كه در ايران، تا به آن زمان، تنها از طريق رقابت فشرده كنكور بود كه دانشجويان مي‌توانستند وارد دانشگاه شوند. با اين همه، مي‌توان استدلال كرد كه اتفاقاً دولت‌ها در ايران، دست‌كم در اين مورد، مسير درستي را پيموده‌اند.

اقتصاد را بسياري علم تخصيص بهينه منابع دانسته‌اند و آنها كه سوداي اقتصاد بازار در سر دارند، مي‌دانند كه يكي از مدعيات به نفع اقتصاد بازار اين است كه بازار خود مي‌تواند منابع را به بهترين شكل و بهينه‌ترين حالت تخصيص دهد. در مساله ورود به دانشگاه هم همين موضوع مدخليت دارد. چرا بايد عده‌يي محدود كه احياناً از هوش بالاتر يا امكانات بالاتري برخوردار بوده‌اند بتوانند جواز ورود به دانشگاه‌هاي مجاني و از اين طريق بازتوليد موقعيت خود در آينده را به دست آورند و بقيه از اين فرصت باز بمانند؟ پولي كردن دانشگاه‌ها اتفاقاً بر اساس همان مكانيسم بازار، بر كسب دانش قيمت مي‌گذارد و اين قيمتي است كه بر اساس اصول عدالت، خود شخص بايد پرداختش كند نه جامعه، چرا كه بيشترين بهره از تحصيلات را خود فرد مي‌برد نه جامعه.


تورم بهتر است يا ركود؟

در ارجح دانستن اين يا آن نسل بر يكديگر، مي‌توان گريزي به متغيرهاي كلان اقتصادي هم زد. افزايش نسبت بدهي‌هاي ملي به توليد ناخالص داخلي در كشورهاي مختلف جهان نشان‌دهنده ترجيح تورم بر ركود است. در حالي كه به اعتقاد برخي اقتصاددانان، بحران اقتصادي مالي در سال 2008 به دليل تركيدن حباب تورم در جهان رخ داده بود و موجب زمين خوردن اقتصادي به بزرگي اقتصاد ايالات متحده امريكا شده بود، حالا چين هم با بحران بزرگ بدهي‌هاي ملي مواجه است.  دولت‌هاي بسياري در جهان، امروز تورم را بر ركود ترجيح مي‌دهند و شاهد مثال اين مدعا هم افت ارزش دلار به عنوان واحد پول مرجع در جهان در چند دهه پس از كنفرانس برتون وودز است، آن همزماني كه ارزش دلار بر اساس ارزش طلا تعيين مي‌شد: دلار سال‌هاست افت ارزش پيدا مي‌كند چرا كه دلار چاپ مي‌شود. اما آيا چاپ دلار و به جان خريدن تورم، افزايش بدهي‌هاي ملي، كسري بودجه‌هاي دولتي و البته به پيش راندن اقتصاد به سمت آينده‌يي نامعلوم كه در آن حباب‌هاي اقتصادي مي‌تركند، بر تحمل رياضت و ركود اقتصاد ارجحيت دارد؟ اقتصاددانان در اين باره توافق نظري ندارند.

قدر مسلم اما اين است كه افزون بر اقتصاددانان، جامعه شناسان اقتصادي و متخصصان اقتصاد اجتماعي هم مي‌توانند برداشت خودشان را از تداوم يكي از اين دو شق داشته باشند. وجود تورم در اقتصاد جهاني به زبان ساده يعني چرخ اقتصاد مي‌چرخد و البته احتمال وقوع شكست‌هاي بازار به آينده‌يي دور واگذاشته مي‌شود. اين به زبان خودماني‌تر يعني نسل‌هاي كنوني راحت‌تر زندگي كنند و آيندگاني كه هنوز نيامده‌اند خودشان با شكست بازار خودشان دست در پنجه شوند.  انتخاب رياضت اقتصادي و سفت بستن كمربندها اما عملا به معني آن است كه نسل‌هاي فعلي هزينه نابساماني‌هاي اقتصادي كنوني را خود پرداخت كنند تا تنگناهاي فعلي برطرف شود. نمونه يونان مثال خوبي در اين باب است و البته درس‌هايي هم براي اقتصاد ايران دارد: طبقه بازنشستگان و مستمري‌بگيران دولتي در يونان آن قدر فربه شده است كه صندوق‌هاي بازنشستگي را به مرز ورشكستگي كشانده و دولت را دچار كسري بودجه‌هاي عميق كرده است. يوناني‌ها اما نمي‌پذيرند كه با كاهش دستمزدها، افزايش سن بازنشستگي و ركود اقتصادي، دست و پنجه نرم كنند. در ايران هم توازن ميان شاغلان اقتصادي و مستمري بگيران چنان به هم خورده است كه صندوق‌هاي بازنشستگي و سازمان‌هاي حمايتي بسياري در آستانه ورشكستگي ايستاده‌اند.


 ايران با اروپا قابل مقايسه نيست

علي‌اصغر سعيدي، جامعه‌شناس و مدير گروه برنامه‌ريزي و رفاه اجتماعي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران اما معتقد است مدل‌هاي بررسي شكاف بين نسلي در ايران را نمي‌توان بر اساس مدل كشورهاي اروپايي تنظيم كرد. او در گفت‌وگو با «تعادل» مي‌گويد: «در مباحث جامعه‌شناسي اقتصادي، معمولا از دو گونه رفاه صحبت مي‌شود، مورد نخست رفاه افقي و مورد دوم هم رفاه عمودي است. منظور از رفاه عمودي، وجود رفاه در ميان گروه‌هاي مختلف درآمدي در جامعه است و منظر از رفاه افقي هم اين است كه شخص در تمام دوران چرخه حياتش، يعني كودكي تا پيري، از رفاه برخوردار باشد.» او ادامه مي‌دهد: «بازنشستگان امروزي آينه شاغلاني هستند كه به زودي بازنشسته مي‌شوند و اگر صندوق‌هاي بازنشستگي احساس كنند وضعيت مالي شان در آينده وخيم خواهد بود، با كاهش مستمري‌هاي بازنشستگي عملا موجب كاهش تقاضا در خانوار و ركود اقتصادي هم مي‌شوند.»

سعيدي ادامه مي‌دهد: «نمي توان به راحتي گفت كه دولت‌ها در ايران بايد با كاهش دستمزدهاي بازنشستگان، از نسل امروزي حمايت كنند و ايران از اين نظر با كشورهاي اروپايي تفاوت دارد. در ايران برخلاف كشورهاي غربي هنوز خانواده هسته‌يي نشده است و بسياري از سالمندان ايراني همچنان با فرزندانشان زندگي مي‌كنند. از طرف ديگر، در ايران برخلاف كشورهاي غربي، خانواده‌ها حتي در شرايطي كه فرزندان‌شان شاغل نباشند باز هم از آنها حمايت مالي مي‌كنند. افزون بر اينها، در خانواده‌هاي ايراني در موارد بسياري هزينه‌هاي خانوار بر دوش مستمري بگيران است و به همه اين دلايل شايد براي بهبود وضعيت نسل كنوني اتفاقا بهتر باشد كه مستمري‌هاي بازنشستگي افزايش هم پيدا كنند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ممد: 1395/4/1309:08:20،
82
4
این کارای آقایون مدیر مسئول تو این سال ها دیگه نسل و فصل سرش نمیشه که . هر کی تو ایران داره زندگی میکنه باید این فشارو تحمل کنه...
امین: 1395/4/1311:00:11،
30
23
به نظرم تورم بهتر از رکوده، الان رکوده مملکت یعنی بیکاری و ورشکستگی زیاده، پس جوونا میرن سمت مواد مخدر یا فساد که خیلی عواقب بدتری داره
خیراله: 1395/4/1313:33:15،
53
4
سی سال دیگر که دهه شصتی ها وارد سنین کهولت میشوند بخش جدیدی از مشکلاتشان شروع میشه مثل نبود دکتر ...نبود نبود قبرستان و.....
محمد: 1395/4/1318:52:06،
24
4
پدرای سی و چند سال پیش خیلی هاشون مقصرن چون اگه مثل برخی به یه جاهایی وصل میشدن الان وضع بچه هاشون این نبود و مثل برخی ها آقازاده بودن
0057: 1395/4/1309:10:37،
30
79
فقط جواب تيتر شما را ميدهم:
- توان بدبختي ها دوش نسل 40 و 50 بود
- نسل چهل دوران جواني و پيري را حسرت ميکشد
-نسل 50 کلاً نسل سوخته
- نسل 60 و 70 چيزي براي مقايسه ندارد بنابراين رضايت نسبي دارند

ياعلي
دهه 60: 1395/4/1309:35:45،
72
8
نسل 60 رضایت نسبی از چی داره آقای 0057 ؟؟؟؟؟
فرزاد: 1395/4/1309:41:04،
41
30
نسل دهه 50 کلا انقدر بدبخت و نابود شده هستن که اصلا حتی در آمار به حساب نمیان!!! تو ارگانهای دولتی وقتی نگاه میکنم همه کارمندا یا مال دهه 40 هستن یا دهه 60 !!! نوستالژیامونو که دهه 60 ای ها بردن رفاه و اشتغالمونو که نسلهای قبلی . بچگی و ن.جوونیمون که دقیقاً برابر با بحران ملی میشد !!! من وقتی به جوون ترا میگم من تو بچگی زمان جنگ همین پفک و چیپس به زور گیرم میومد فکر میکنن دروغ میگم . انقدر پفکا سفید و بد مزه و غیر بهداشتی بود که هیچ بچه ای نمیخورد!!! همکلاسیم از دبی شکلات واسم سوغات اورده بود عین آفریقاییهای قحطی زده ریز ریز گاز میزدم و تو چند روز خوردمش!!!والا همه برادر و خواهرای من دهه 60 هستن و این همه نوستالژی و خاطره که تو شبکه های مجازی میگن من ندیدم واسشون.
آریا: 1395/4/1310:05:55،
90
16
نسل دهه 40 و 50 اگر سختی هم میکشد از ندانم کاری خویش میکشد پس حق هیچگونه اعتراضی ندارد.اما متولدین سالهای 1360 تا 1371که بزعم بنده سوخته ترین نسل تمام ادوار ایران بوده اند حق دارند از والدین خویش طلبکار باشند که دنیا و آخرت آنها را به مخاطره انداخته اند.
داریوش: 1395/4/1310:43:29،
80
4
بهتره اینگونه ببینیم
40 سال قبل ارزش پول ایران از مارک آلمان بیشتر بود
از دلار کانادا بیشتر بود
با ریال آنزمان میرفتین فرودگاه مونیخ
پول ایران را قبول میکردند
اما الانه هیچ جا قبول ندارند
40 سال قبل ایران به چندین کشور و نیز با بانک جهانی و سازمان ملل وام میداد
اما در سال 1395
برای خرید و فروش و .... اقلام خارجی باید اول از فلان کشور و .... اجازه بگیریم
در لیست سیاه پولشویی و تروریست و جنگ و ... هستیم
اینها گناه فرزندان هست !!؟؟
ashkan: 1395/4/1310:43:49،
23
26
بازم دهه 60یا تونستن بعضیا خودشون و جمع کنند تو دورهای قبل دهه 70 دیای بدبخت از روز اول 18 سالگیشون دلار 3000 تومن بود
فرزاد: 1395/4/1310:50:35،
30
18
ببخشید آقای آریا . میشه بفرمایید یه بچه شیش هفت ساله چه ندانم کاری کرده که با جنگ و محرومیت و کنکور دو مرحله ای و بیکاری و تورم و ... مواجه شده ؟ یه خورده عقل هم خوب چیزیه . برادر و خواهرای من متولدین دهه 60 و 70 هستن . همیشه خدا غبطه شونو خوردم که کاشکی منم دیرتر به دنیا میومدم . دهه 70 که فوق العاده ان . بیخیال کل دنیا و سرشون همش تو گوشی و تبلت و لپ تاپشونه . اسم شهرای ایران رو به زور بلدن . اگه بهشون بگی رو نقشه ایران رو نشون بدن نمیدونن کجاست . ولی از آخرین اخبار رقاصا و هنرپیشه های هالیوود و بالیوود و چی چی وود و رنگ مورد علاقشون خبر دارن !!!
milad: 1395/4/1309:21:15،
80
5
من معنی این سوال رو هرگز نمیفهمم ( تورم بهتر است یا رکود؟) مثل این میمونه بگیم خودکشی بهتر است یا کشته شدن
ف: 1395/4/1310:04:59،
32
6
آره واقعا حرفت درسته
ممد: 1395/4/1310:10:37،
28
4
الان من از شما میپرسم خود کشی بهتر است یا کشته شدن؟؟؟؟
مرد تنهاي شب: 1395/4/1309:32:41،
83
3
من متولد ٦٤ هستم
يعني تمام اين مشكلات رو سپري كردم
الان فوق ليسانس نرم افزار هستم و مغازه پوشاك دارم
با اين ركود صبح تا شب بيكار نشستيم
اين همه درس درس درس اخرش هيچي تازه هم عقد كرديم يك ساله هنوز وام ازدواج رو ندادن
من فقط اينجوري نيستم تقريباً همه ي دوستام اينجوري هستن مگر تك و توك
همه خسته از اين زندگي نكبت و تكراري و گروني...
پيج بچه پولدارهاي تهران رو كه ميبينم ميگم اينا هم كه دهه شصت هستن چرا اينقد وضعشون خوبه
تازه دارم ميفهمم اينا همون بچه هاي همون باباها هستن كه فيش حقوقي....
تو اين يه سال عقد صد بار خواستم بهم بزنم همه چيو و ...
خستم اي خدااااااا
گربه چاق : 1395/4/1309:47:02،
56
3
سلام دهه شصتي ها !
اميدوارم حالتون خوب باشه !
منم دهه شصتيم !
انصافاً دهه شصتي سر بزنگاه به دنيا اومدن !
يادتونه نرخ رشد جمعيت بين سالهاي 1359 تا 1366 رسيده بود به چهار درصد !
كلا هميشه از خودم ميپرسم كه دهه سي و چهلي ها و پنجاهي ها چه ولعي داشتن براي بچه كه نرخ رشد رو به اينجا رسوندن و جمعيت سي و چند مليوني ايران ظرف يه دهه دو برابر شد ! و يه موجي افتاد توي هرم جمعيتي كه بعد از مدرسه رسيد به كنكور و بعد رسيد به كار و بعد رسيد به ازدواج و در آينده خواهد رسيد به خدمات بازنشستگي و درماني ! هر جا هم رسيد اون بخش مختل شد ! كلاً موج جالبي بوديم ! دوستون دارم دهه شصتي ها !
فرزاد: 1395/4/1310:52:42،
20
15
شما کجا زندگی میکنی که دهه 50 والدین دهه 60 و 70 حساب میشن !!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟
گربه چاق: 1395/4/1312:36:51،
24
3

اگر به ياد داشته باشيم نرخ رشد جمعيت در ادامه دهه شصت كه به حدود چهار درصد رسيد، در نيمه اول دهه هفتاد طبق نمودار روند كاهشي داره، اما از نيمه دوم دهه هفتاد دوباره اوج ميگيره و ميرسه به حدود دو درصد. يعني متولدين نيمه دوم دهه پنجاه كه ميشن افراد 25 تا 30 ساله. در واقع ما دوتا روند صعودي داريم، يكي موج اول كه ماله دهه شصته و بينظيره و يكي موج دوم كه ماله نيمه دوم دهه هفتاده كه اونم شديده. اينا رو نمودار پيوسته رشد جمعيت ايران هستش.
مالدیو: 1395/4/1309:58:38،
71
5
هیچ کسی مقصر نیست مقصر کسی هست که وعده ها داد و دقیقا برعکس عمل کرد از همان روز اول همه را گول
زدند کدام حرف یک مسول بنفع مردم تا حالا عملی شده؟
آریا: 1395/4/1310:49:02،
41
4
دوست عزیز البته که آنانی هم که دانسته یا نادانسته به تنور وعده های پوشالی دمیده اند و کماکان میدمند تا همیشه مقصرند.
غمگسار: 1395/4/1310:03:11،
35
4
سابقه ی سی و چند ساله گذشته نشون داده فقط به دنبال مقصر بودن بدون ارایه راهکار برون رفت از مشکل بوجود آمده فقط آب در هاونگ کوبیدنه !

گیرم مقصر پیدا شد . حالا که چی ؟ !!!!

بدبختیم . فقط همین .
شیلا: 1395/4/1310:12:41،
48
4
فعلا که وضع مواد مخدر فروش ها از همه بهترهچون هر روز تقاضا بهشون اضافه میشهمتاسفم واسه دولت
مراد: 1395/4/1310:13:03،
33
6
معلومه دیگه.سوخته تر از دهه شصت مگه داریم؟؟؟؟؟؟!!!!!!
فرد: 1395/4/1310:18:58،
26
4
اسمان جامد است..کره زمین مسطح و دریا سراب است...و نیروی جاذبه انسان را به هوا پرت میکند...و پراید تولید 100% داخلی است ...مردم کشورهای اسکاندیناوی هم از شدت فقر آدم خوار.. اینو کل ملت نسلها به دوش خواهند کشید...اقتصاد هم با همین قاعده تعریف پیدا میکند.
soroush: 1395/4/1310:26:54،
25
11
مسول نابسامانيهاي اقتصادي مردم هستند واقعاً؟!!
مسول، تصمميم گيرندگان اقتصادي هستند که به خصوص بعد از جنگ سیاست در هاي باز و بازار آزاد رو پيش گرفتن و در آمدهاي کشور رو در خدمت دلالي و رشد وحشتناک واردات و به سود دلالها و به ضرر توليد داخلي حيف و ميل کردن.
الان هم با اجراي سياستهاي بانک جهاني و صندوق بين المللي پول همين مسير رو دارن ميرن که خصوصي سازي و حذف
يارانه ها بخشي از همين مسير هست. نتيجه اش هم داريم
مي بينيم. نابودي توليد داخلي، تعطیلي کارخونه ها و بيکاري روز افزون. یعني دقيقا همون مسيري رو داريم ميريم که يونان رفته.
آریا: 1395/4/1310:55:31،
25
4
منظورت از تولید داخلی دقیقا چیه؟!؟متاسفانه کشور ما بجز فراوری یکسری محصولات خام خوراکی و تا حدودی صنایع مستظرفه در چه صنعت دیگری حرفی برای گفتن دارد؟!البته لازم به یادآوری است اگر دیر بجنبیم در همین محصولات هم بزودی قدرت استراتژیک خود را از دست خواهیم داد کما اینکه همین امروز بخشی از بازار فرش و زعفران بعنوان دو محصول سوق الجیشی تجارت خارجه ایران را افغانستان و چین و... از چنگمان در آورده اند.
تنها راه صنعتی شدن این کشور ارتباط تنگاتنگ و محترمانه با ممالک پیشرفته دنیاست یعنی همان روالی که چندین دهه پیش در دستور کار قرار داشت و نتایج مطلوبش در بسیاری بخشها همچنان پا برجاست.
ف: 1395/4/1311:46:18،
15
5
مشکل اینجاست همین الانم یعنی تو دوره رکود که واحدهای تولیدی داخلی به مشکل خوردن باز هم درها باز از واردات زغال سنگ از چین که باعث بیکاری کارگران زغال سنگ ایران در شمال شده تا واردات ابریشم که باعث تعطیلی چند کارخانه شده تا واردات هزار تن فولاد که باعث وضعیت بد تولیدکنندگان فولاد و تعطیلی یه کارخانه تا حالا شده گرفته تا واردات چیزهای بیخود دیگه از سطل آشغال بگیر تا واردات دیگه این سیاست غلط درهای باز در دوره رکود اونم در شرایطی که شعار اقتصاد مقاومتی میدیم باید جلوش گرفته میشد اما نه تنها گرفته نشد که طبق آمار گمرک واردات بیشتر هم شد تازه اینا قانونیش چه برسه به واردات قاچاق صنایع خانگی چرا در رکود رفته بخاطر بحث واردات
وهاب: 1395/4/1311:03:53،
19
4
همه میدونن دهه شصتی ها نسل سوخته محسوب میشه خوب متولدین این نسل از هر دو طرف بی نصییب شدن خوب اگه نظام قبلی 10 سال بعد هم متلاشی میشد منظورم انقلابه بازم فرق چندانی براشون نداشت فقط یه خوبی که داشت جنگ دیرتر اتفاق می افتاد و ده سال هم اوضاع مملکت بهتر از الان بود یعنی تا 1400وهمه دهه شصتی ها وبیشتر هفتادی ها تا حدودی هم شغل مناسب داشتن و همه تشکیل خانواده داده بودن وبهتر از همه این همه مشکلات تو جامعه نبود.....
رضا: 1395/4/1311:07:31،
26
3
من64ام.لیسانس برق.5ساله بیکارم.میخواستم ازدواج کنم که بزنگاه آگاه شدم بااین وضع خودمم نمیتونم زندگی کنم و اون یکی را میخوام چیکار کنم.تمام دوستامم مشکلات منا دارند.تحصیل کرده و بیکار یا ورشکسته.خدا بدادمون برسه.کاش هیچ وقت بدنیا نمیومدم
ف: 1395/4/1312:08:54،
21
4
کلا متولدین نیمه اول دهه 60 0متولیدن 60 تا 65)منهای اون پارتی دارهایی که استخدام شهرداری و استانداری و بانک و غیره شدن بدترین وضعیت رو دارن اون از داتشگاه قبول شدنشون بود که قبولی تو آزادم زمانشون سخت بود که همین از اینا گذشت از 85 درهای دانشگاه باز شد هم پذیرش زیاد شد هم تو تکمیل ظرفیت از 85 دانشجو زیاد میگرفتن ولی دوره اینا سخت بود اون از بازار کار و... البته استثنائاتی دران گفتم همون پارتی دارهایی که تو شهرداری و استانداری و ... استخدام شدن بخاطر پارتیشون حداققل زحمت دانشگاه قبول شدنشون تو دروه ای که آزاد و پیام نور قبول شدنم سخت بود از دست نرفت مابقی نه .
اوس الماس: 1395/4/1312:05:27،
16
5
یه جوری دارید میگید ما دهه 60 یها بدبختریم آدم فکر میکنه بدبختی چیز خیلی خوبیه و ما هم باید بریم سریعتر بدبخت تر بشیم. از شما هم بیشتر تا شما حسودیتون بشه D:
عباس: 1395/4/1312:12:11،
16
17
سلام یه یادی از دهه هفتادی ها هم بکنید
ماها به جوونی گذاشتیم دلار 3800 تومن بود تورم 40 درصد بود بیکاری بالا بود خدمت از 18 ماه شد 24 ماه....باز دهه شصتی ها وضعشون بهتره اما اونا هم از این زمون خیری ندیدنهمیشه آرزوم بود متولد دهه 20 30 باشم اون روزها بوی زندگی میداد
به عباس: 1395/4/1312:33:35،
25
4
باز شما دهه هفتادیا عین آب خوردن دانشگاه قبول شدید ضمنا اون نرخ بیکاری بالا مربوط به دهه شصتیا بود داداش
milad: 1395/4/1313:47:09،
18
3
پاسخ به ممد : دوست عزیز در ماهیت اصلی هر دو به مرگ ختم میشود ، چرا باید از بین بد و بدتر یکی انتخاب بشه ؟ ؟ ؟
این چه مدل انتخابیه بین رکود و تورم
سلطان و شبان: 1395/4/1314:25:36،
28
8
متولد 57 م
قدیمی ترین خاطره ام آژیر بمباران هوایی و صفهای نفت سفید و کپسول های گاز و کوپن و خوردن بامیه های کثیف تو خیابون و بو کشیدن بوی لبوی داغ و باقالی گُلپر تو زمستونه.
شاید باور کردنی نباشه که هنوز هم مجردم!
و البته با سختی هم تو دانشگاه درس خوندم و الانم بی کار و خونه نشین ام.
سوالم از دهه 60 ی ها اینه که شما نسل سوخته اید یا ما؟
ما نسل جزغاله ایم چون 1 روز خوش و با ثبات تو عمرمون ندیدیم.یعنی حقیقتا ندیدیم. نه تفریح کردیم . نه آرامش واقعی رو درک کردیم. نه راحت درس و تحصیل کردیم و نه .....
بگذریم
هر چند به جرات می تونم بگم که مرام و معرفتی که تو نسل ما باقی مونده و یواش یواش داره منقرض میشه توی هیچ نسلی بعد از ما دیده نشده
من به شخصه تنها حسرت یه چیز اون دوران رو همیشه می خورم و اونهم خیر و برکتی بود که فقط ما و نسل قبل از ما اونو درک کرد که اونهم الان تبدیل به افسانه شده.....
رامین: 1395/4/1315:00:33،
22
6
دهه 50 یعنی متولدین 51 13 تا 60 .بنده متولد 56 هستم و الان 38 سال سن دارم، با سربازی رفتم فوق لیسانس گرفتم و هیچ جایی موفق نشدم مشغول کار بشم چون ....نداشتم،سال 91 ازدواج کردم همون سالم بچه دار شدم بنابراین بچه اولم 4 سال و نیم داره،نه خوبی های زمان خدا بیا.... رو دیدم نه خوبی از اینور .وقتی بدنیا اومدیم بچگی همش جنگ بود و چنگ تاشدیم کلاس 3 و 4 جنگ که تموم شد، سردار سازندگی داخونمون کرد (ساختن ندیدیم بلکه افتتاح ساخته های قبل... رو دیدیم )لطفا با تفکر جواب بدید ایا بچه های منه دهه پنجاه یی متولدین دهه 60، و 70 هستند؟ ایا ما نسل دو بر(2ور) سوخته نیستیم؟ بنده هنوز شغل مشخصی ندارم کارمند رسمی و خصوصی هم نیستم ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار