کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رکوردشکنی در بازار طلا و سکه

کدخبر:۲۴۸۷۳یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۸:۵۱۱۸۹۸ بازدید

شروع هفته با رکوردشکنی در بازار ارز و سکه همراه بود. روز شنبه سکه با 17 هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 102 هزار تومان ...
رکوردشکنی در بازار طلا و سکه

شروع هفته با رکوردشکنی در بازار ارز و سکه همراه بود. روز شنبه سکه با 17 هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 102 هزار تومان رسید. این بالاترین نرخ فروش سکه تمام از 18 شهریور 92 بود. افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی در روز جمعه و رشد تقاضای مناسبتی دلایل عمده ثبت این روند بودند. اما برخلاف بازار سکه، دلار روز شنبه در فاز نزولی قرار داشت. روز گذشته دلار 23 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3 هزار و 520 تومان رسید. افت 23 تومانی بیشترین میزان کاهش روزانه نرخ دلار از 15 فروردین 95 گزارش می‌شود.

8 روز پیش، در اولین شنبه تابستانی، سکه تمام بهار آزادی یک رکورد 33 ماهه را ثبت کرد، رکوردی که بار دیگر روز گذشته تکرار شد. سکه که در تاریخ شنبه 5 تیرماه با 33 هزار تومان افزایش به قیمت یک میلیون و 61 هزار تومان رسیده و رکورد 2 سال و 9 ماهه را ثبت کرده بود، روز گذشته، با 17 هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و 102 هزار تومان رسید. بهای سکه در روز گذشته بالاترین نرخ فروش آن از 18 شهریور 92 بود. افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی تا قیمت هزار و 342 دلار در کنار رشد تقاضا برای خرید طلا و سکه در آستانه عید فطر دو عاملی بودند که به رکوردزنی سکه کمک کردند. روز شنبه، برخلاف افزایش قیمت سکه، دلار در فاز نزولی قرار داشت و حتی یک رکورد 3 ماهه کاهشی را ثبت کرد. در اولین روز هفته، دلار 20 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3 هزار و 523 رسید. این بیشترین میزان کاهش روزانه این ارز از 15 فروردین 95 بود. خروج نسبی تقاضا از بازار، عرضه بازارساز و بیشتر شدن حجم ارز در بازار داخلی سه عاملی بودند که در کنار فروش‌های ارزی برخی از سکه‌بازان به افت دلار کمک کردند.


دو رکورد سکه

سکه تمام بهار آزادی که آخرین بار در 18شهریورماه 92 در کانال یک میلیون و 100 هزار تومان قرار داشت، روز گذشته بار دیگر به این کانال وارد شد، حادثه‌ای که پس از 33 ماه تکرار شد. با این حال، مقایسه این دو رکورد نشان‌دهنده آن است که بین قیمت ثبت شده در این 2 مقطع زمانی تفاوت‌های بنیادی وجود دارد. سکه تمام بهار آزادی در تاریخ 18 شهریور 92، روی قیمت یک میلیون و 115 هزار تومان قرار گرفت. در آن زمان، بهای اونس در بازارهای جهانی به هزار و 358 دلار رسید و همزمان، دلار در بازار داخلی 3 هزار و 270 تومان قیمت خورد. این در حالی است که در مقطع کنونی، قیمت دلار در سطح 3 هزار و 500 تومان قرار دارد که حدود 230 تومان بالاتر از بهای این ارز در شهریور 92 بود. بهای طلای جهانی نیز در حال حاضر هزار و 342دلار است که 16 دلار پایین تر از قیمت آن در شهریور 92 بود. مقایسه ساده این تفاوت‌های قیمتی نشانگر آن است که در شهریور 92، سکه بیشتر تحت‌تاثیر هیجانات معامله‌گران و بازار قرار داشته و اکنون بیشتر با عوامل بنیادی تغییرات خود را تنظیم کرده است. برای اثبات این ادعا، می‌توان حباب قیمت سکه در دو مقطع زمانی را مورد بررسی قرار داد و مشاهده کرد که سکه در کدام زمان بیشتر از عوامل بنیادی همسو با عوامل هیجانی بازار حرکت کرده است.

مقایسه حبابی قیمت سکه نشان‌دهنده آن است که در تاریخ 18شهریور 92، حباب سکه 50 هزار تومان مثبت بوده است، حال آنکه در مقطع کنونی حباب سکه نه‌تنها مثبت نیست که حدود 18 هزار تومان منفی است. به‌عبارت دیگر، در شهریور 92، ارزش بازاری سکه بیش از ارزش ذاتی آن بود تا بتوان گفت که در آن زمان، قیمت بیشتر از عوامل بنیادی تحت‌تاثیر عوامل هیجانی و نوسانی بازار بالاتر رفته است؛ این نتیجه‌گیری ریشه در این دارد که ارزش ذاتی سکه نشانگر قیمت سکه فارغ از عوامل مربوط به بازار است.

حال با توجه به حباب منفی سکه در زمان فعلی، می‌توان گفت سکه بیشتر با عوامل بنیادی حرکت کرده است هر چند که تحت‌تاثیر احتیاط معامله‌گران نیز قرار داشته است. تا ساعت 3 بعدازظهر روز گذشته، ارزش ذاتی سکه یک میلیون و صد و 18 هزار تومان بود که 16 هزار تومان بیشتر از ارزش بازاری آن بود، عاملی که نشان‌دهنده آن است که سکه ظرفیت رشد قیمت بیشتر را نیز دارد و تنها احتیاط برخی معامله‌گران مانع از رشد بیشتر قیمت شده است. در این شرایط، افزایش بهای اونس در کنار رشد تقاضا در آستانه عید فطر دو عامل بنیادی بودند که روز شنبه از قیمت سکه حمایت کردند تا فلز گرانبهای داخلی به کانال جدید وارد شود. همسو با افزایش قیمت سکه تمام، روز گذشته بهای نیم سکه، ربع سکه و هر گرم طلای 18 عیار نیز در مسیر افزایشی قرار گرفت.

روز شنبه، نیم سکه با 8 هزار تومان افزایش به قیمت 555 هزار تومان و بهای ربع سکه با 7 هزار تومان رشد به قیمت 294 هزار تومان رسید. هم زمان، در اولین روز هفته، هر گرم طلای 18 عیار نیز با هزار و 891 تومان رشد به قیمت صد و 11 هزار و 834 تومان رسید.


خرق عادت دلار

روز گذشته، دلار خرق عادت کرد؛ چراکه پس از 11 افزایش متوالی، روند رو به رشد این ارز قطع و اولین کاهش آن ثبت شد. کاهشی که میزان آن در 3 ماه گذشته یک رکورد بود. چنانکه اشاره شد، روز گذشته دلار 20 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 3 هزار و 523 تومان رسید. این کاهش بیشترین میزان کاهش دلار در 90 روز گذشته بود. آخرین بار، دلار در تاریخ 15 فروردین 95 کاهش بیشتری را تجربه کرده بود. به گفته فعالان، خروج نسبی تقاضا از بازار در کنار عرضه بازارساز دو نمونه از عواملی بودند که به کاهش دلار کمک کردند. به گفته فعالان، هفته گذشته تقاضای مسافرتی و تجاری وارد بازار شد و این دو نوع تقاضا اثر خود را در قیمت دلار انعکاس داد، با این حال، در هفته جاری تقاضاهای یاد شده از بازار رخت بر بسته است، چراکه از یکسو بیشتر مسافران ارز خود را تهیه کرده‌اند و از سوی دیگر، تاجران نیز به دلیل تعطیلات پیش رو سعی کرده‌اند که ارز خود را در هفته پیشین تهیه کنند. در کنار این، برخی از فعالان اعتقاد دارندکه در هفته گذشته تعداد زیادی از معامله‌گران در موقعیت خرید قرار گرفتند، در نتیجه هفته جاری فرصتی خواهد بود که این دسته بخشی از ارز خریداری شده خود را به بازار عرضه کنند.

به‌نظر می‌رسد که بازارساز نیز روز شنبه با قدرت بیشتری وارد بازار شد؛ شاهد آن را می‌توان در نوسان کاهشی زیاد ابتدای روز مشاهده کرد. در اولین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 546 تومان آغاز کرد که افزایشی 3 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. با این حال، پس از گشایش بازار، قیمت به سرعت در مسیر کاهشی قرار گرفت؛ به‌طوری‌که در کمتر از 2 ساعت، شاخص ارزی 25 تومان از ارزش خود را از دست رفته دید. این موضوع می‌تواند نشانگر این باشد که تغییرات سمت عرضه در ابتدای روز قابل توجه بوده است. قیمت بسته شده روز شنبه نیز 20 تومان کمتر از نرخ بسته شده روز پنج‌شنبه بود، حال آنکه روز شنبه دلار نوسانات روزانه بیشتری را تجربه کرد. روز شنبه دلار که معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 546 تومان آغاز کرده بود، تا قیمت 3 هزار و 515 تومان پایین آمد، هر چند که نهایتا با قیمت 3 هزار و 523 تومان به کار خود پایان داد.  روز گذشته در حالی در بازار آزاد، قیمت دلار کاهش یافت که در مرکز مبادلات ارزی، نرخ رسمی دلار 25 ریال رشد را تجربه کرد و به قیمت 3 هزار و 72 تومان و 5 ریال رسید.

b4hxv1chznb66f5595r.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عمو شهرام: 1395/4/1307:56:01،
40
34
مشخص بود این اتفاق رخ بده با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کم شدن سود بانکی با توجه به عدم موفقیت بازار سزمایه پول ها به سمت بازار کالا گرایش پیدا می کند. منتظر گران تر شدن نیز هستیم.
678: 1395/4/1310:06:55،
34
16
اونوقت کالا بخریم که چی بشه مثلا یک یخچال بخریم اضافی یا وارد کننده براچی وارد کنه میدونید هزینه انبار داری کالاهای حجیم از سودش بعد از مدتی بیشتر میشه
چاره کار ففط تولیداتی که قابلیت صادرات داشته باشه
عمو شهرام: 1395/4/1311:29:46،
34
36
آقا یا خانم 678 عزیز ضمن عرض سلام و تشکر از نظر شما یاد آوری میکنم بازار کالا فقط لوازم خانگی نیست، زمین (ملک) و هر گونه اموال منقول و غیر منقول تلقی می شود.
محمد: 1395/4/1317:04:58،
24
26
عزیز برادر هیچ ربطی به سود بانکی نداره. طلا دلیلش بریگزیت هست, و علت بالا رفتن دلار هم خود دولته, می خواد تا جایی که می تونه قیمت رو بالا بکشه و بعد تک نرخی کنه.
بازار طلا و ارز در حال حاضر فقط برای نوسانگیر ها مناسبه, نه برای سرمایه گذاری میان مدت و دراز مدت و این جو بالا رفتن طلا حداکثر تا یکی دو ماه دیگه می خوابه و برمیگرده زیر 1250 - 1260. ملک و ماشین و امثالهم هم وضعشون بدتر نشه بهتر نمیشه.
خدا داد: 1395/4/1308:12:02،
27
15
سود بانکها کم نشده الان بانک گردشگری دارد 21/. باز می کند طلا هم جهانی است و گران شدن دلار توافق شد ولی دلاری وارد نشد
ناصر: 1395/4/1308:20:33،
34
26
فکر کنم فیش های حقوقی وغارت بیتولمال توسط یک عدد مردم دارند پولشان را تبدل به دلار وسکه می کند
احسان: 1395/4/1309:24:26،
33
22
اونایی که میگفتن نرخ بهره بانکی کم بشه صنعت و مسکن رونق میگیره تحویل بگیرن ، وقتی خودشون میگن که 90 درصد سپرده ها زیر 100 تومنه خب با این پول که خونه نمی شه خرید...صنعت هم نیاز به بازار شفاف و غیر رانتی و قدرت خرید عمومی و اتصال به بازار بین المللی داره که اینام نیست...در نتیجه نرخ بهره بانکی صفر هم بشه نه صنعت راه می افته نه مسکن ...فقط پول فرار میکنه تو طلا و دلار و این یعنی تورم و گرون شدن همه چیز...
کاوه: 1395/4/1312:51:52،
38
16
شرایط اماده برای انس 1400 بااین استقبال مردمی بهترین سرمایه امن در حال حاضر طلا می باشد.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار