کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ارقام کم جان در فیش حقوقی سربازان

کدخبر:۲۴۸۳۴شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۳:۳۳:۴۷۳۷۲۷ بازدید

ماجرای حقوق‌های نجومی و سانحه مرگبار سربازان در نی‌ریز این روزها حسابی بین ایرانی‌ها گل انداخته است. حالا در شرایطی که گفته ...

ماجرای حقوق‌های نجومی و سانحه مرگبار سربازان در نی‌ریز این روزها حسابی بین ایرانی‌ها گل انداخته است. حالا در شرایطی که گفته می‌شود مسأله حقوق‌های نجومی ریشه‌دارتر از این سال‌هاست و انتخابات رئیس جمهوری آینده و بازی‌های جناحی موجب شده فیش‌های مدیران خاص رسانه‌ای شود، ایرانی‌ها داغدار سربازانی شده‌اند که با کمترین امکانات ممکن حدود 2 سال از جوانی و عمر خود را در پادگان‌ها می‌گذرانند.

سربازانی که براساس اصلاحیه قانون وظیفه عمومی مصوب ‌سال 1390 باید حداقل 60 و حداکثر 90 درصد پرسنل رسمی نیروهای مسلح حقوق دریافت کنند اما این مصوبه رعایت نمی‌شود و سربازان جوان ایرانی در حال حاضر و به صورت میانگین تنها 93 هزار تومان در ماه حقوق می‌گیرند. این در حالی است که حقوق سربازان صفر معادل 65 هزار تومان و حداکثر حقوق سربازان که به ستوان یکم پزشک پرداخت می‌شود، معادل 121 هزار تومان در ماه است.

مقایسه حقوق سربازان با برخی مدیران خاص وزارت بهداشت که 400 میلیون تومان دریافتی ماهانه دارند، نشان می‌دهد که یک مدیر خاص به تنهایی معادل 4 هزار و 301 سرباز حقوق دریافت می‌کند.

با وجود اين روح‌الله بیگی‌ئیلانلو نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در گفت‌وگو به «شهروند» تأکید می‌کند؛  مسأله دستمزد سربازان و علت افزایش نداشتن آن مطابق اصلاحیه‌ سال 90 قانون وظیفه عمومی، هرگز در مجلس مورد بررسی قرار نگرفته است. و البته انتقاد می‌کند: مجلس در 99.5 درصد در زمینه قانون گذاری فعالیت کرده و تنها نیم‌درصد به وظیفه نظارتی خود عمل کرده است که این مسأله موجب بروز چالش‌هایی مانند فیش حقوقی و ناعدالتی دستمزدی شده است.

البته سردار ابراهیم کریمی، جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه هم در گفت‌وگو با «شهروند» تأکید می‌کند عدم افزایش حقوق سربازان به دلیل کمبود اعتبار است و البته قانون‌شکنی هم صورت نگرفته است؛ زیرا در بند دیگری از اصلاحیه قانون وظیفه عمومی تأکید شده است حقوق سربازان در صورت تأمین اعتبار توسط دولت افزایش داشته باشد.

با این حساب در شرایطی که گفته می‌شود ایران یکی از سختگیرانه‌ترین قوانین سربازی اجباری در جهان را دارد و سربازان در صورت تخطی از این قوانین تحت پیگیرد قضائی قرار می‌گیرند، حقوق ناچیز سربازان به نارضایتی این قشر از ایرانی‌ها افزوده است؛ دستمزدی که گاه با تأخیر طولانی پرداخت می‌شود و به گفته بیگی ئیلانلو، نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس نهم تنها کفاف یکی، دو نوبت رفت و آمد با تاکسی تلفنی را می‌دهد!

حقوق یک مدیر خاص معادل 4 هزار و 301 سرباز

براساس اعلام سازمان نظام وظیفه سالانه نزدیک به ٤٠٠‌ هزار سرباز به خدمت وظیفه عمومی فراخوانده می‌شوند که البته حدود ١٠‌ درصد از این جمعیت، مشمول معافیت پزشکی یا کفالت می‌شوند. علاوه بر این، گفته می‌شود با کاهش جمعیت کشور در دهه‌های اخیر شمار جمعیت سربازان نیز رو به کاهش است. با این حساب اگر دوره خدمت سربازان را دو ساله در نظر بگیریم، می‌توان گفت جمعیت سربازان کشور حدود ٨٠٠‌ هزار نفر است. این درحالی است که سازمان نظام وظیفه مقرری ناچیزی برای سربازان در نظر گرفته است. آن‌قدر ناچیز که تنها یک نوبت پول بلیت اتوبوس برون‌شهری را برای سربازان غیربومی تأمین می‌کند. با این وجود مجلس و هیأت دولت در ‌سال ٩٠ اصلاحیه قانون خدمت وظیفه عمومی را به تصویب رساند که براساس آن سربازان باید حداقل ٤٠‌درصد و حداکثر ٩٠‌درصد پرسنل رسمی نیروهای مسلح حقوق بگیرند. قانونی که می‌توانست دریافتی سربازان را بیشتر از ٥ برابر افزایش دهد اما این قانون هرگز رعایت نشد و حالا با لو رفتن ماجرای فیش‌های حقوقی بار دیگر این موضوع مورد توجه جامعه سربازان قرار گرفته است. موضوعی که به تعبیر روح‌الله بیگی‌ئیلانلو، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم ناعدالتی دستمزدی در ایران به‌شمار می‌رود.

براساس آخرین تغییرات دستمزدی سربازان در‌ سال ٩٥، حداقل میزان دریافتی در نظام وظیفه ٦٥‌هزار تومان است که برای سربازان صفر اعمال می‌شود و حداکثر آن ١٢١‌هزار تومان است که به ستوان یکم پزشک تعلق می‌گیرد. با این حساب میانگین دریافتی سربازان ایرانی درحال حاضر ٩٣‌هزار تومان در ماه است. اگر ٩٣ هزار تومان را در ١٢ ماه‌ سال ضرب کنیم یک سرباز ایرانی به‌صورت میانگین یک‌میلیون و ١١٦‌هزار تومان دریافتی سالانه دارد.

این درحالی است که محمد شریف‌مقدم، قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری کشور به ایلنا گفته است که در زیرمجموعه وزارت بهداشت افرادی هستند که فیش‌های حقوقی ٢٠٠ تا ٤٠٠‌میلیون تومانی هم دریافت می‌کنند. بر این اساس مدیران خاصی که ٤٠٠‌میلیون تومان حقوق ماهانه دریافت می‌کنند، سالانه ٤‌میلیارد و ٨٠٠‌هزار تومان حقوق می‌گیرند. به این ترتیب برخی مدیران خاص معادل ٤‌هزار و ٣٠١ سرباز حقوق می‌گیرند.

مجلس تنها نیم‌درصد نظارت می‌کند

روح‌الله بیگی‌ئیلانلو، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: رعایت نشدن ماده ٤٩ قانون خدمت وظیفه عمومی‌ در طول مجلس نهم هرگز مطرح نشده است و اصولا در مخیله هیچ‌کسی نمی‌گنجید که به موضوع عدالت حقوق و دستمزد به صورت جدی بپردازد که اگر چنین بود قطعا امروز با معضلی به نام فیش‌های حقوقی مواجه نمی‌شدیم.

او ادامه می‌دهد: سالیان‌ سال است نه‌تنها موضوع پرداخت حقوق و دستمزد پیرو ضابطه‌ها، قوانین و نظارت مشخص نبوده است که اعطای تسهیلات به افراد خاص نیز مشمول همین مسأله می‌شود و به‌عنوان مثال ما می‌بینیم که همان آقای مدیرعامل با حقوق نجومی ‌وام‌های چندمیلیاردی قرض‌الحسنه و بدون سود دریافت می‌کند یا نهایت ٢-٣‌درصد سود می‌پردازد اما مردم عادی برای دریافت ٣‌میلیون تومان وام ازدواج باید مصائب اعظم پشت سر بگذارند یا بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات کم‌مقدار سودهای آنچنانی از افراد می‌گیرند.

برای حقوق مردم عادی تک‌تومان هم مهم است!

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم همچنین می‌گوید: در فیش حقوقی مردم عادی تک‌تومان‌ها هم محاسبه می‌شود؛ چگونه است که عده‌ای این‌قدر بی‌حساب و کتاب حقوق می‌گیرند؟ به‌عنوان مثال دیروز در یکی از شوراهای حل اختلاف تهران کاری پیش آمد و زمانی که مراجعه کردم، یکی از کارمندان خانم آن شورا فیش حقوقی خود را نشان داد که رقم 49 هزار و 990 تومان در آن ثبت شده بود. اینجا حتی حساب ١٠ تا تک‌تومان هم نگه داشته شده و حقوق به ٥٠‌هزار تومان رند نشده است، اما گویا حساب و کتاب دقیق تنها برای برخی از مردم رعایت می‌شود.

بیگی‌ئیلانلو ادامه می‌دهد: بارها در مجلس تأکید کردیم که حیاط خلوت بانک‌ها محل بروز انواع و اقسام تخلف‌های اقتصادی شده است که بارزترین آنها شرکت‌داری و دلالی مسکن است اما هیچ‌وقت این موضوع به‌صورت اساسی و جدی مورد بررسی قرار نگرفت اما سرباز ما که در سخت‌ترین شرایط خدمت می‌کند باید حقوق ماهانه‌ای به اندازه یک‌بار رفت‌وآمد با آژانس تاکسی در سطح شهر دریافت کند.

او درباره نظارت به اجرای قوانین در مجلس نیز توضیح داد: مجلس هم وظیفه قانون‌گذاری و هم نظارت بر اجرای قوانین را برعهده دارد که انجام این دو وظیفه باید به‌صورت ٥٠ به ٥٠ باشد اما در اغلب موارد مجلس 99.5 درصد کار قانون‌گذاری انجام می‌دهد و تنها نیم‌درصد به بحث نظارت می‌پردازد که در آن نیم‌درصد نظارت هم آن‌قدر رایزنی و وساطت انجام می‌شود که مسأله به‌راحتی خاتمه پیدا کند.

برای افزایش مزد سربازان اعتبار نداریم

سردار ابراهیم کریمی، جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه درباره موضوع حقوق سربازان به «شهروند» توضیح می‌دهد: اگر قانون مصوب ‌سال ٩٠ اجرا می‌شد حقوق سربازان تا حدود 5 برابر میزان فعلی افزایش پیدا می‌کرد اما این قانون به دلیل کمبود اعتبارات دولتی رعایت نمی‌شود.

او توضیح می‌دهد: البته باید این نکته را یادآور شد که گرچه براساس ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی‌ حقوق سربازان باید ۶۰ تا ۹۰‌درصد حقوق پرسنل رسمی نیروهای مسلح باشد اما در ماده 52 همین قانون تأکید شده است اجرای این دو ماده مشروط به تأمین اعتبار مالی از سوی دولت است و دولت تا به امروز نتوانسته این اعتبار را تأمین کند.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه در پاسخ به این پرسش «شهروند» مبنی بر میزان حقوق سربازان در صورت انجام خدمت در سایر دستگاه‌های غیرنظامی نیز توضیح داد: تفاوتی نمی‌کند سرباز در یک دستگاه اقتصادی خدمت کند یا در یک ارگان فرهنگی یا نظامی؛ در هر صورت حقوق او براساس اعتباری است که ستاد نیروهای مسلح دریافت می‌کند و اعتبارات سازمان‌های دیگر نمی‌تواند نقشی در تعیین میزان حقوق سربازان داشته باشد.

*مریم شکرانی- شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار : 1395/4/1203:47:01،
186
23
دختر 21 ساله تازه دانشگاه قبول شده در یکی از قسمتهای صداوسیما پیمانی شده با نزدیک به 1750 حقوق!!!
من بدبخت تا 26 سالگی فوق لیسانس فنی از دانشگاه تهران گرفتم بعد خدمتم 2.5 سال طول کشید...
الان یکسال هست دنبال کارم ولی نیست!!!.
یا مجبورم دلالی کنم یا تو بخش خصوصی با یه تومن حقوق و نه آینده و تضمین شغلی
اگر خواستید اسم و مشخصات دختر و پدرش از مدیران صداوسیما رو همینجا اعلام کنم...
بایستی بعد از فیش حقوق مدیران کسانی که با پارتی استخدام شدن از ادارات دولتی اخراج بشن.
مانی: 1395/4/1208:45:05،
164
14
ساده نباش. همونایی هم که استعفا دادن چند ماه دیگه تو پستای دیگه حقوقای بالاتر می گیرن.
پاسخ: 1395/4/1208:48:39،
106
26
مديران صدا سو سيما خوب هستين؟

فيش شما رو چه وقت در سايتها خواهيم ديد؟
کارمند صداوسیما: 1395/4/1210:10:33،
86
25
مبالغ دریافتی کلان مدیران صداوسیما رد فیش حقوقی نمیاد عزیزم برای همین تا حالا لو نرفته وگرنه کلتون سوت میکشه
فرزاد: 1395/4/1210:46:35،
52
25
اینهایی که پول زیادی گرفته اند و در فیش حقوقی شان منعکس شده حلال زاده هستند چون رد پا از خودشان به جا گداشتند .برید ببینید در ادارات چه خبر است.پوست پیمانکار ان را میکنند.اگر باج نده بیچاره ات میکنند
علی: 1395/4/1205:30:07،
103
23
این مبلغ حقوق دروغه.من سال1378سربازبودم ماهی2300تومان فیش حقوقی برام میومد.تازه یکسال اول اصلاخبری ازفیش حقوقی نبود وبعداز یکسال خدمت حقوقمو میدادن.اونم نه هرماه.حتی بااین پول بلیط اتوبوس برای برگشتن به شهرمون که فقط6ساعت راه بود هم نمیشدخرید.
11: 1395/4/1209:38:28،
66
37
نه
راسته
پارسال با ليسانس 90 تومن به ما ميدادن
حق و صبر: 1395/4/1212:17:00،
80
21
"برای افزایش مزد سربازان اعتبار نداریم"
اینو تو کشوری میگن که تمام هزینه های لبنان و فیش های نجومی مدیران مفت خور رو دوششه
دقت کنید کجا زندگی می کنیم .. .
نادر: 1395/4/1206:25:53،
115
21
با توجه به دریافتیهای میلیونی مسولان خادم مردم دیگه پولی باقی نمی ماند که به سربازان وطن بدهند !!
وطنم
پاره طنم !!
آلبالو: 1395/4/1208:03:49،
103
31
حتی اگر تامین اعتبار هم شود بعضی آنقدر عقده ای هستن نمیتونن ببینن چنین حقوقی به سرباز پرداخت بشه!!
تحلیلگر: 1395/4/1208:42:43،
57
29
تاآخر همین سال اتفاقات وحشتناک دیگری خواهد افتاد.من پیشگو نیستم ولی 10سال است که تحلیلگرم.یک نمونه اش خدای ناکرده زلزله مهیب در تهران.از من گفتن بود.
عبدالله: 1395/4/1211:05:06،
40
35
آقای تحلیلگر چرا وحشت به جان مردم می اندازید شما بر پایه کدام دلیل علمی چنین ادعایی دارید؟ آمادگی مردم برای مواجهه با زمین لرزه احتمالی خیلی خوبه ولی راهش این نیست ضمن اینکه پیش بینی زمین لرزه آنهم برای 9 ماه آینده موضوعیه که فعلاً خوابشم نمیشه دید
آریا: 1395/4/1208:44:19،
55
24
قانون نظام وظیفه میگه دریافتی افسر وظیفه باید معادل 60 درصد دریافتی یک نیروی کادری با همون درجه و جایگاه سازمانی باشه اما این قانون هم مثل سایر قوانین و لوایح فقط در حد یک نوشتار باقی مونده و خبری از عملی شدنش نیست البته که اگر روزی بنا بشه این چنین دستمزدی به سربازان بینوا که دستکم دو سال از عمر خویش را خالصانه در اختیار مملکت قرار میدهند پرداخت بشه شک نکنید همین حضراتی که امروزه از لزوم خدمت زیر پرچم صحبت میکنند بعنوان اولین مخالفین خدمت اجباری حاضر شده و اندر فواید لغو قانون خدمت وظیفه عمومی خطابه ایراد میکنند!!
دوستی: 1395/4/1208:54:15،
57
20
درایران مردم مظلوم ایران
درجه اولترا
درجه یک
درجه دو
درجه سه
هستند
درجه اولترا اشرافی و شاهانه میخورند و قدرت و زور و ...
الباقی
له له میزنند
سهیل: 1395/4/1209:34:12،
79
27
میشه یکی به من بگه دقیقا برای چی تو این دنیا داریم زندگی میکنیم؟ نه آینده شغلی نه وضعیت مسکن نه خودرو نه سطح زندگی هیچیمون درست نیست دیروزخونه ای که ساکن هستنم صاحب ملک از ۳۵ میلیون رهن کامل قیمتو به ۲۰ میلیون پول پیش ماهی ۹۰۰ هزار تغییر داده همش هم تقصیر دولت خدمت گذاره که با هر ترفندی میخواد مسکنو راه بندازه اما همش فشارش برای مردم بدبخته. از دیروز ۲۰ تا بنگاه رفتم هیچکس با ۳۵ تومن فایل تو کرج نداره همه اجاره گیر شدن ، من باید دردمو به کی بگم ؟ اینم از وضع کارو درآمد با حقوق ۱ تومن شرکت خصوصی چطور باید زندگی کرد؟ بعد میگن چرا یارو رفت داعشی شد یا منافق شد
عبدالله: 1395/4/1211:07:22،
52
19
بانکی ها تحویل بگیرن اینم نتیجه کاهش سود بانکی. حالا شما بفکر پاداشهای کلانتان باشید مبادا دیناری کم بشه
مجى جون: 1395/4/1210:07:36،
77
21
يكى از اقوام ما كه تواين اتوبوس بوده هنوز تو كماست عاجزانه تقاضادارم واسش دعا كنيد بخاطر خدا بخاطر مادرش بخاطر نامزدش. ممنون
غلامعلی: 1395/4/1211:12:29،
49
19
خوب جواب سوال در داخل مسئله آمده اعتبار نداریم معلومه اگر قرار باشه به هر مدیری اینچنین حقوقهای از بیت المال داده شود اعتباری نمی ماند پس این قانون یعنی کشک .
محسن: 1395/4/1211:12:33،
38
61
اين اخبار فقط براي تخريب دولت.
ولي دولت بسيار عالي عمل كرده.
امیر: 1395/4/1211:17:26،
64
22
حقوق سرباز که هیچ، حتی برای سابقه بیمه هم اگر کسی بخواهد سابقه سربازی رو به حساب بیاورد باید به قیمت روز از جیب پرداخت نماید. واقعا استثمار تا چه حد...
معافیت سربازی رو بفروشید به صورتیکه آن نفر حقوق یک کارمند معمولی رو برای یک سربازی که خدمت می نماید تامین نماید. با اینکار هر دو منتفع می گردند و سربازی بصورت حرفه ای انجام میگیرد. اما دریغا که تقریبا هیچ مسوولی فکر مردم نیست...
حسین : 1395/4/1214:04:01،
39
30
حقوق مدیران بالا نیست حق مردمه که ضایع شده بخاطر همینه که مردم از تعجب دهن باز کردن برای حقوق مدیرها آخه بندهای خدا ندیدن .
مشمول 95: 1395/4/1215:29:33،
41
22
البته از ماست ک برماست .وقتی ک خود ما مشمولا یا پسرا دنبال و پیگیر حق طبیعی و طبق قانون خودمون نیستم شرایط بدترازینم باشه حقمونه چون دوباره میگم از ماست ک برماست حالا اگه قضیه ماشین و این حرفا بود همه بحرف میومدن ولی بهترین لحظات عمرمون ک البته وظیفه ملی و میهنیمون هست بدون پاداشی است متاسفانه...
sin: 1395/4/1218:40:00،
39
21
"سردار ابراهیم کریمی، جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه درباره موضوع حقوق سربازان به «شهروند» توضیح می‌دهد: اگر قانون مصوب ‌سال ٩٠ اجرا می‌شد حقوق سربازان تا حدود 5 برابر میزان فعلی افزایش پیدا می‌کرد اما این قانون به دلیل کمبود اعتبارات دولتی رعایت نمی‌شود."

کشوری که در آن قانونه مصوبه خودشون رو قبول ندارن و اجرا نمیکنن
پ.ن: وقتی قانونی تصویب میشه باید بهش عمل بشه در هر شرایطی اگه نشه تصویب نکنید چه کاریهههههه چیتون درسته آخه این یکیتون درست باشه
سرباز امروز: 1395/4/1221:52:11،
31
27
اطلاع از وضعيت كنوني پادگان و قرارگاه ها
آقا حقوق اعلامي درسته
من ك خودم تو ارتش هستم و ساكن تهران
با ٨٠ت حقوق
نه پول صبحانم ميشه
نه پول پاركينگ پادگان
نه هزينه سوخت ماشين
نه كرايه راه بنده خدايي ك با تاكسي مياد
ناهار هم بخاي بخوري بايد بدترين كيفيت رو تحمل كني كه به دل پيچه بعدش نمي ارزه
سر همين هيچ كس از نهايت تخصص و مهارتش استفاده نميكنه. كادر هم خدا شاهده ٩٠٪‏همشون حروم خور.همه كارا با سربازه،كادر مياد ...ميگه فقط.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما