کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مدیران خودرو بر چه اساسی حقوق می‌گیرند؟

کدخبر:۲۴۸۳۳شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۸:۴۷۲۸۵۹ بازدید

حواشی فیش‌های حقوقی مدیران کشور در حالی کماکان ادامه دارد که دامنه‌اش به «جاده مخصوص» نیز کشیده شده و خودروسازان هم کم ...

حواشی فیش‌های حقوقی مدیران کشور در حالی کماکان ادامه دارد که دامنه‌اش به «جاده مخصوص» نیز کشیده شده و خودروسازان هم کم و بیش درگیر آن شده‌اند. این در شرایطی است که اگر صنعت خودرو کشور روند خصوصی‌سازی کامل را طی می‌کرد هم‌اکنون هیچ شک و شبهه‌ای در مورد حقوق و مزایای مدیران آن نبود. اینکه برخی نهادها و رسانه‌ها و افکار عمومی نسبت به حقوق و مزایای مدیران کشور معترض شده و خواهان برخورد با آنها شده‌اند، ریشه در دولتی بودن شان دارد، چه آنکه تاکنون اعتراض و موضعی نسبت به فیش‌های حقوقی اهالی بخش خصوصی مطرح نشده است.

به‌عنوان مثال، مدیران عامل سازمان‌های دولتی، به‌طور طبیعی در ماجرای فیش‌های حقوقی مورد انتقاد گرفته‌اند، زیرا از نظر افکار عمومی، منابع درآمدی آنها از بیت‌المال است؛ بنابراین نباید بیش از حد متعارف، حقوق و مزایا و پاداش دریافت کنند. با این حال، کسی نمی‌تواند به مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره فلان شرکت بخش خصوصی ایراد بگیرد که چرا از حقوق و مزایای بالایی برخوردار است؛ بنابراین این ذات دولتی بودن است که مدیران مختلف کشور را بر سر دریافت حقوق بسیار بالا به دردسر انداخته، حال آنکه مدیران بخش خصوصی درگیر این نوع حواشی نیستند. در این شرایط، طبعا اگر خودروسازان نیز خصوصی بوده و زیر سایه دولت قرار نداشتند، وارد ماجرای پرحاشیه «فیش‌های حقوقی» نمی‌شدند.

در حال حاضر چند خودروساز در کشور فعالیت می‌کنند که تنها چند شرکت محدود، دولتی به شمار می‌روند و باقی آنها متعلق به بخش خصوصی است و به هیچ وجه پای آنها به ماجرای «فیش‌های حقوقی» باز نشده است. جدا از این، کلا افکار عمومی چندان علاقه‌ای به این نوع مباحث و حواشی در بخش خصوصی ندارد و حساسیت‌ها بیشتر روی نهادهای دولتی است.

به‌عنوان مثال، برای افکار عمومی، بسیار جالب و حتی مهم است که بداند مدیرعامل ایران خودرو یا سایپا (به‌عنوان دو غول خودروسازی کشور) حقوق شان به چه میزان است و ماهانه و سالانه چقدر درآمد (از ناحیه خودروسازی) دارند. این در حالی است که حقوق و مزایای مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره فلان خودروساز بخش خصوصی، از درجه اهمیت کمتری برخوردار است. این موضوع در مورد سایر شرکت‌های بخش خصوصی نیز صادق است، چه آنکه افکار عمومی و حتی رسانه ها، چندان پیگیر مسائلی مانند میزان دریافتی و درآمد مدیران این بخش نبوده و کلا اهمیت خاصی برایشان ندارد.

در این مورد فربد زاوه، کارشناس خودرو کشور معتقد است که هرجا پای دولت در میان باشد (به‌خصوص در مواردی که رابطه نزدیک با زندگی افراد وجود دارد)، افکار عمومی نسبت به مسائل ریز و درشت و حواشی آن حساس است و این موضوع طبیعی به‌نظر می‌رسد. وی با بیان اینکه دولتی بودن خودروسازان، دلیل ورود مدیران آنها به حواشی اخیر در مورد «فیش‌های حقوقی» است، می‌گوید: جایی که دولت ورود کرده و در کنترل امور آن دخالت داشته باشد، حساسیت افکار عمومی را در پی دارد، حتی اگر دولت سهام مستقیم در آنها نداشته باشد؛ به‌عنوان مثال، برخی بانک‌ها با وجود آنکه سهام شان واگذار شده، دولت به ماجرای فیش‌های حقوقی آنها ورود کرده و خواستار تغییر مدیریت شان است، چون افکار عمومی می‌داند بانک‌ها مستقیم و غیر‌مستقیم از سیاست‌های دولت پیروی می‌کنند.

این کارشناس با اشاره به اینکه حمایت‌های دولت از صنعت خودرو و خودروسازان بزرگ داخلی، بر حاشیه‌دار شدن ماجراهایی مانند «فیش حقوقی» اثرگذار است، تاکید می‌کند: این موضوع در حساس‌تر شدن افکار عمومی نسبت به امور داخلی خودروسازان از جمله میزان حقوق و مزایای مدیران آنها تاثیر داشته، زیرا افکار عمومی وقتی این حمایت‌ها را می‌بیند، بیشتر نسبت به مسائل داخلی خودروسازان حساس می‌شود، حال آنکه مثلا در کشوری مانند آلمان، حقوق و مزایای مدیرعامل فولکس واگن هیچگاه حساسیت‌برانگیز نبوده است. به گفته زاوه، وقتی در خودروسازی انحصار دولتی رخ می‌دهد، کم و کاست‌ها باید به هر شکل ممکن (از سوی دولت) توجیه شود و همین توجیه کردن، بیشتر شدن حساسیت جامعه را در پی دارد و طبیعی است افکار عمومی به دنبال این باشد که فلان مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره فلان شرکت خودروساز چقدر حقوق و پاداش می‌گیرند.

این کارشناس با اشاره به اینکه در صورت خصوصی شدن خودروسازان، حساسیت کمتری روی آنها خواهد بود، می‌گوید: نهایت ماجرا این است که سهامداران نسبت به دریافتی مدیران خودروسازی معترض شوند، حال آنکه دیگر چندان خبری از اعتراض افکار عمومی نخواهد بود.

اظهارات این کارشناس در شرایطی است که یکی از مدیران ارشد خودروسازی کشور می‌گوید:در ایران قیمت مشخصی برای مدیران وجود ندارد و این موضوع به نوبه خود در حاشیه‌ساز شدن میزان دریافتی آنها تاثیر گذاشته است. وی با بیان اینکه در دنیا، مدیران به‌خصوص مدیران خودروسازی، قیمت خاص خود را دارند، تاکید می‌کند: وقتی قیمت یک مدیر مشخص باشد، دیگر کسی نمی‌تواند به حقوق و مزایای وی معترض شود، کما اینکه مثلا فوتبالیست‌ها نیز دارای قیمتی مشخص بوده و افکار عمومی اعتراض نمی‌کند که چرا فلان بازیکن با فلان قیمت از باشگاهی راهی باشگاهی دیگر شده است. به گفته وی، حقوق مدیران خودروسازی کشور حتی پایین‌تر از میزان دریافتی بازیکنان درجه سه فوتبال ایران است.


رابطه عملکرد مدیران با میزان دریافتی

اما حاشیه‌دار شدن فیش‌های حقوقی مدیران به‌خصوص مدیران صنعت خودرو کشور در حالی است که مدیران عامل در دنیا دارای حقوق و مزایا و پاداش بسیار بالایی هستند. به‌عبارت بهتر، دریافتی مدیران خودروسازی جهان اعداد شگفت انگیزی است که به هیچ وجه نمی‌توان آنها را با حقوق و مزایای مدیران خودروسازی کشور مقایسه کرد. این در شرایطی است که نه افکار عمومی و نه حتی رسانه ها، حساسیتی روی این ماجرا نداشته و نسبت به اینکه فلان مدیر خودروساز دارای درآمدی بسیار بالا است، گلایه و اعتراضی ندارند.

به‌عبارت بهتر، مدیران خارجی، حقوق و پاداش بسیار بیشتری نسبت به همتایان ایرانی خود می‌گیرند و کمتر کسی نیز نسبت به این موضوع اعتراض دارد. به‌عنوان مثال، کارلوس گوسن، مدیرعامل رنو-نیسان، به تنهایی در سال 2014 بیش از یک میلیارد ین (معادل 4/ 8 میلیون دلار) از شرکت نیسان حقوق دریافت کرده است. وی در این سال همچنین حدود 2/ 8 میلیون دلار نیز از شرکت رنو دریافتی داشته و با این حساب، مجموع حقوق وی در سال 2014، چیزی نزدیک به 6/ 16 میلیون دلار بوده است. گوسن البته حدود یک میلیارد ین نیز به‌عنوان پاداش دریافت کرده تا یکی از پردرآمدترین مدیران جهان لقب بگیرد. از سوی دیگر، مارتین وینترکورن مدیرعامل پیشین فولکس واگن نیز در سال مورد بررسی حدود 16 میلیون یورو درآمد کسب کرده که نزدیک به 14 میلیون یوروی آن حکم پاداش را داشته است.

در این شرایط، پرسش اینجاست که چرا مدیران خارجی با چنین حقوق و پاداش کلانی، چندان مورد انتقاد افکار عمومی نیستند، اما در ایران با وجود دریافتی‌های بسیار کمتر، اوضاع کاملا متفاوت است. به‌نظر می‌رسد دلیل این تفاوت برخورد را باید در عملکرد مدیران مربوطه جست‌وجو کرد، چه آنکه در دنیا براساس عملکرد و اثرگذاری مدیران در میزان تولید، کیفیت کالا و افزایش فروش و جلب رضایت مشتریان، حقوق و پاداش می‌دهند. این در حالی است که در ایران مبنای حقوق و پاداش‌ها اغلب مشخص نبوده و نمی‌توان ادعا کرد دریافتی همه مدیران با عملکردشان متناسب است.

واضح تر اینکه از نظر افکار عمومی، عملکرد مدیران کشور در بخش‌های مختلف، در برخی موارد قابل دفاع نبوده و پرداخت حقوق و مزایای بالا و همچنین در نظر گرفتن پاداش‌های کلان برای آنها، با روح شایسته سالاری در تضاد است. در این مورد یکی از کارشناسان کشور معتقد است که افکار عمومی در ایران با توجه به حمایت‌های دولتی از خودروسازان در مدیریت‌های این شرکت‌ها تنها به‌دنبال کیفیت هستند.

این کارشناس ادامه می‌دهد که افکار عمومی همین عملکرد مدیران صنعت خودرو را در کیفیت و خدمات خودروهای داخلی می‌بیند. این در حالی است که در خودروسازی‌های خارجی هیات‌مدیره شرکت‌ها میزان پرداخت به مدیران را برحسب شایستگی آنها می‌سنجند. به‌عنوان مثال، پس از رسوایی بزرگ فولکس واگن (ماجرای تقلب در اعلام میزان آلایندگی خودروهای دیزلی این شرکت)، هیات‌مدیره فولکس از پرداخت پاداش مدیرعامل خودداری کرد.

- دنیای‌اقتصاد

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1395/4/1202:38:27،
120
29
بر اساس این که خودروی ۷ میلیونی رو با۱۳ میلیون هزینه دربیارن وبزور به ملت بفروشن ۲۰ میلیون !!!!!
سلام: 1395/4/1208:48:44،
98
33
با رو نمايي اين فيش ها مردم فهيم ايران تازه از خواب پاشدند و ديدند که چه کلاهي بر سرشان رفته است
در اين 35 سال اقتصاد مقاومتي،‌چه بلاهايي سر اين ملت خواب آلود آمده و انها با اطمينان بر اقتصاد مقاومتي چه دارايي هايي از دست داده و چه جيب هايي را پر کرده اند .ان شالله با کمک دولت تدبير و اميد اين جيب ها خالي و جيب هاي مردم پر خواهد شد(شتر در خواب بيند پنبه دانه )
سعید: 1395/4/1208:58:39،
62
29
چون اینجا حقوق از جیب ملت پرداخت میشه اونم به نا حق و برای بازده هیچ مدیران، فقط برای رانت و پارتی بازیه.
کدوم مدیر ایرانی با لایقت و شایستگی انتخاب شده؟؟ اگر شده کدوم کار با ارزش رو انجام داده تا بحال؟ بازدهی مدیران ایرانی کجاس که باید این حقوق رو بگیرن؟؟
حق و صبر: 1395/4/1212:23:53،
32
21
مقایسه کنید با مدیران کشورهای دیگه
مثلا شرکت های حوزه ی تکنولوژی و البته درآمدشون!
یه سرچ ساده بکنید تو اینترنت تا تفاوت لیاقت و پارتی بازی رو قشنگ متوجه بشید!
حسین: 1395/4/1202:40:45،
83
38
بر این اساس که خودروی ۳۰ سال قبل رو چراغ هاش رو هر ۱۰ سال یکبار عوض کنند !!! واسمش رو بذارن نوآوری وخلاقیت وپیشرفت در خودروسازی !!!!
حسین: 1395/4/1202:43:59،
75
28
بر این اساس که خودروی های عجیب وبی هویت و ناقص الخلقه تولید کنند که آرم وبرندش مال یک کشوره دیگس !!! قطعاتش چینیه !!! وخودروی ملیه و تولید ملیه و باید ازش حمایت بشه و اگه ملت بخوان اینها رو نخرن ، گمرک پوستشون رو غلفتی بکنه ....
حسین: 1395/4/1202:46:57،
63
34
بر این اساس که در هیچ جای دیگه دنیا این همه لگن چینی رو برای خودشون مونتاژ نمی کنن بعدم اسمش رو بزارن تولید ملی!!! و ازش حمایت کنند با قانون های بی رحمانه گمرکی !!! ، و با آمارکشتار وحشتناک در جاده ها خودشون رو بزنن به اون راه ...
ناراضی: 1395/4/1213:31:43،
34
28
جالب اینکه اگر شما سفر کنید به خود چین ماشینهای شرکتهای چینی به ندرت میبینید
حسین: 1395/4/1202:50:09،
58
24
بر این اساس که در همه جای دنیا خودروسازان کشورها یا خودشون صاحب برند معتبرجهانی هستند یا خودروهای بسیار با کیفیت آلمانی وژاپنی رو برای مردمشون مونتاژ میکنن ... ولی مدیران ما آشغال ترین خودروهای جهان رو از چین و فرانسه برای ما مونتاژ و بزور تحمیل میکنن به ملت بی پناه !!!!
على آباد: 1395/4/1202:56:55،
44
25
شك نكن مديران خودرويى هم حقوق چندده ميليونى ميگيرن،والا قيمتهاشون جهانى بود نه چندبرابر قيمت جهانى
سينا: 1395/4/1203:45:27،
41
31
كجا دو خودروساز بزرگ ايران با فولكس يا شركتهاي خصوصي ديگه خارجي قابل مقايسه اس ، مگه اونجا ضعف كيفيت وگراني خودرو رو مردم بايد باپول تعرفه به ناحق جبران كنن؟ اينجا پاي دولت همه جوره درگيره و مردم بايد تاوان بپردازن براي چيزي كه نه ميخوان ونه به نفعشونه. پس اينجا حقوق مديران اين دو خودروساز مستقيما از گرده مردم پرداخت ميشه و مردم حق دارن حساس باشن و اونا هم حق ندارن حقوق زياد به خاطراينهمه خسارتي كه به مردم وارد ميكنن بگيرن
نت: 1395/4/1206:31:32،
48
32
بر اساس اینکه چقدر کم فروشی کنند و به طور متوسط جان چند نفر رو بگیرند.البته به جز این زحمت هایی هم که می کشند پاداش و غیره هم حساب کنی میشه چند ده میلیارد ناقابل
amir: 1395/4/1206:43:24،
49
25
مدیران براساس پارتی انتخاب میشن
مثل قطار با هم میان
مثل قطار به هن چسبیدن
مدیرزاده ها....
بن کارت و اهدایی که هیچ جا ثبت نمیشه
ناشناس: 1395/4/1207:03:14،
47
20
خوب عملکرد صنعت خودرو کشور تا کنون صد درصد موفقیت آمیز بوده و مدیران آن نیز آخر شایستگی هستند. شنیده ها حاکی از آن که مدیران فولکس قرار است بیان اینجا دوره های فشرده مدیریت رو طی کنند.
الی: 1395/4/1208:11:53،
45
22
دمتون گرم - حقوق نه بلکه درآمد سالیانه را بررسی کنید در خودروسازیها- مخصوصا بازنشسته ها و مشاوران سیاسی و فامیلی و حق کمیسون ها و هزارجور مزایا خارج از فیش دارند.
حسین : 1395/4/1208:31:09،
47
31
مقایسه حقوق مدیر عامل رنو نیسان یا فولکس‌واگن با مدیر عامل ایران خودرو و سایپا مثل:.
ناصر: 1395/4/1208:49:29،
39
28
مثله: مقایسه گوشی اپل با جی ال ایکس میمونه
شیرخورشید: 1395/4/1208:52:05،
49
19
1-اصلا نمیشه خارج را با ایران مقایسه کرد
چون خودروساز خارجی وابستگی به دولت و بودجه بیت المال نداره
اما در ایران وابستگی شدیدی به حکومت دارند
در آنجاها با پارتی و دوستی و فامیلی سرکار نمی آیند
اما در ایران
برادر همسایه عمه بچه مدرسه قدیم فلانی
میشه مدیر عامل .....
اونجا مدیرانشان سیستم را به جلو میبرند و با تکنولوژی
جدید آشنا هستند اما در ایران
مدلهای 111 141 131 و ... فقط بلدند بسازند

2-چرا از پولهای میلیاردی بازیکنان هم مستندی نمیسازند
برای چی طرف دنبال توپ بدود و میلیاردی بگیره !!؟؟
همش در باشگاه و استخر و ... باشه و میلیاردی بگیره !!؟؟

3- برای همه اینها راه حل اینه که 35 درصد مالیات بگیرند
9090: 1395/4/1209:01:51،
45
23
نصف بیشتر مدیران و کارمندان دو خودروساز ایرانخرو و سایپا بر اساس رابطه و ناکارامد هستند و اصلا بود و نبودشان فرقی نداره مثل جانیشن معاون دوم در امور تولید
و فن اوری ویا ناظر قائم مقام دفتر هماهنگی بین امور تولید
البته این اسم ها رو از خودم دراوردم اونها واردترند و اسمهای قلمته سلمبه بهتری بلدند همش از جیب ملت مفتخوری میکنند
برده صنعتي: 1395/4/1209:09:34،
45
23
در اينجا دولت خودش بزرگترين انحصارگر و رانت خوار هست چون از طريق وزارت صنعت،معدن، تجارت بين صنايع بزرگ و بخصوص خودروسازي هماهنگي عملياتي و عزل و نصبهاي آنچناني انجام مي دهد تا از پولها از جيب ملت به جيب دولت و از جمله مدير عاملهاي منصوبه سرازير شود.
از طريق بانك مركزي بين تمامي بانكها و موسسات اعتباري نيز ميزان سود سپرده و سود تسهيلات را هماهنگ مي كند تا باز هم پولها از جيب ملت به جيب دولت و از جمله مدير عاملهاي مربوطه سرازير شود.
همه اين قبيل هماهنگيها در عرصه هاي مختلف مصداق انحصارگري و نتيجه آن چپاول مردم توسط حكومت است.
ماکولو: 1395/4/1210:37:36،
41
31
کاش یه هیئت بی طرف بیان منطقه آزاد ماکو خودشون قضاوت کنن چه پرداختهایی میشه به عواملشون
آقای مدیر عامل از حساب بیت المال برا خودش جشن چندمین سالگرد مدیریت میگیره و به عواملش هدیه بن کارت کارانه پاداش میده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار