کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راه فرار از قبض‌های نجومی برق

کدخبر:۲۴۸۱۵جمعه، ۱۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۷:۰۰۵۱۰۳ بازدید

با شروع فصل گرما بسیاری از مغازه داران و ساختمان های اداری و تجاری از دیدن قبض برق خود متعجب می شوند اما این در شرایطی ...

با شروع فصل گرما بسیاری از مغازه داران و ساختمان های اداری و تجاری از دیدن قبض برق خود متعجب می شوند اما این در شرایطی است که با رعایت نکاتی کوچک و جزئی می‌توان تا 30 درصد از میزان هزینه های درج شده در قبض برق را کاهش داد.

امروزه کمتر ساختمان تجاری را می‌توان پیدا کرد که در آن از چراغ‌های گوناگون، تابلوهای تبلیغاتی بزرگ با روشنایی‌های مختلف و متعدد و همچنین انواع دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی نظیر رایانه، چاپگر، اسکنر و فتوکپی استفاده نشود. در حال حاضر هر یک از مشترکین بخش تجاری کشور نظیر مجتمع‌های بزرگ تجاری، فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها و ... به طور میانگین بیش از ۳۰۰ کیلووات ساعت برق درماه مصرف می‌کنند و هر مشترکی که بیشتر برق مصرف کند، هزینه بیشتری نیز باید پرداخت کند.

نکته مهم این است که هزینه‌های برق مشترکین تجاری با دو تعرفه مربوط به دو زمان در قبض‌های برق محاسبه می‌شود. در ساعات عادی (۷ الی ۱۹) با ضریب یک و در ساعات اوج بار (در زمستان از ۱۸ الی ۲۲ و در تابستان از ۱۹ الی ۲۳) با ضریب ۲.۵ محاسبه می شود.

با این وجود می توان اقداماتی برای کاهش هزینه برق محل کار انجام داد به طور مثال با توجه به لزوم استفاده زیاد و طولانی از روشنایی در محل کار می‌توان با جایگزین کردن لامپ‌های کم‌مصرف و فلورسنت (مهتابی) به جای لامپ‌های پرمصرف رشته‌ای، گازی، مدادی و ...، خاموش کردن و یا استفاده از دور کند کولر و سایر وسائل سرمایشی به علت کاهش درجه حرارت هوا در این ساعات و همچنین خاموش کردن سایر لوازم برقی که به آنها احتیاج نیست، هزینه برق را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

به راحتی می‌توان هزینه برق محل کار را در حدود ۳۰ درصد کاهش داده و از خاموشی و قطع برق نیز که باعث کاهش فروش، تولید و ارائه‌ی خدمات به مشتری و تعطیلی کار و در نتیجه ضرر مالی می‌شود، جلوگیری کرد.

روشنایی غیراستاندارد (چه زیاد و چه کم) در محل کار باعث آزار چشم و مشکلات بینایی می‌شود، ولی روشنایی استاندارد (نه بسیار کم و نه خیره‌کننده) علاوه بر جلوگیری از موارد مذکور، سلامت چشم را نیز تضمین می‌کند، بنابراین می توان از لامپ‌های مناسب و میزان روشنایی مورد نیاز برای محل کار و فعالیتی که انجام می شود استفاده کرد.

مهم ترین مساله این است که در محل کار در صورت امکان به جای نور مصنوعی از روشنایی طبیعی استفاده کرد و برای این منظور سعی شود در طول روز لامپ‌ها را خاموش کرده و یا با نصب تایمر الکترونیکی روشنایی آنها را به حداقل رساند.

لازم است در هنگام نورپردازی ویترین فروشگاه‌ها از لامپ‌های کم‌مصرف به جای لامپ‌های رشته‌ای استفاده شود و در هنگام نورپردازی، لامپ‌ها طوری قرار گیرند که زاویه تابش نور آنها به سمت کالاها و محتویات داخل ویترین باشد.

در ساختمان و دفاتر اداری، آموزشی و سایر مکان‌هایی که از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌شود، باید سعی شود از لامپ‌های فلورسنت با نورسفید و زرد همزمان استفاده کنیم و محل نصب و ارتفاع آنها نزدیک و در بالای موضع فعالیت قرار گیرد.

در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها نیز می توان از نور موضعی که با ارتفاع مناسب بر روی میز نصب شده است، بهره گرفت در این صورت با استفاده از یک لامپ کم‌مصرف ۱۱ وات ضمن تامین روشنایی مناسب، هزینه برق خود را تا حد زیادی کاهش می یابد.

فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، رستوران‌ها، میوه‌فروشی‌ها و سایر اماکنی که برای جلب مشتری از لامپ‌های گازی و رشته‌ای استفاده می‌کنند، می‌توانند به منظور کاهش هزینه برق خود از لامپ‌های کم‌مصرف با توان بالا استفاده کنند و به جای روشن‌کردن لامپ‌های پرمصرف (مدادی – گازی) در سردر مغازه و فروشگاه‌ها از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده کنیم و در طول روز این لامپ‌ها را خاموش کنیم.

گفتنی است که میزان روشنایی یک لامپ کم مصرف ۲۳ وات با یک لامپ رشته‌ای ۱۰۰وات یکسان است با این تفاسیر بهتر است که از لامپ‌های کم‌مصرف در محل کار خود استفاده شود.

لامپ‌های کم‌مصرف در رنگ‌های سفید، افتابی و استاندارد  در اندازه، شکل‌ها و توان‌های مختلف از هفت وات تا بیش از ۱۲۰ وات در بازار موجود است. این لامپ‌ها ۸۰ درصد کمتر از لامپ‌های رشته‌ای برق مصرف می‌کنند و هشت برابر آنها نیز عمر می‌کنند.

همچنین نور یک لامپ کم‌مصرف ۲۳ وات معادل یک لامپ رشته‌ای ۱۰۰ وات است و با توجه به این‌که گرمای کمتری ایجاد می‌کند، در تمامی مکان‌هایی که نیاز به نور پیوسته و مداوم دارند از جمله فروشگاه‌ها، دفاتر، بیمارستان‌ها، کلاس‌های درس و ... قابل استفاده است. استفاده از این لامپ‌ها با توجه به وجود رنگ‌های مختلف برای نورپردازی و جلب و جذب مشتری موثر است.

لازم است که از کولرهای متناسب با منطقه آب و هوایی استفاده شود، زیرا کولرهای گازی در سه مدل برای مناطق خنک، معتدل و گرمسیر ساخته شده‌اند. در هنگام خرید کولرهای گازی توجه کنیم که در پلاک مشخصات کولر T۱ برای مناطق معتدل، T۲ برای مناطق خنک و T۳ برای مناطق گرمسیر درج شده است. (به شاخص E.E.r (نسبت راندمان انرژی) کولر در هنگام خرید توجه  و در محل کار درجه کولر گازی روی ۲۲ تا ۲۶ درجه تنظیم شود.

لامپ‌های مهتابی سوخته شده‌ که درحال چشمک‌زدن است نیز باید  تعویض شود زیرا این لامپ‌ها در این حالت ضمن ناراحتی چشم و صدمه به ترانس و استارت مهتابی، برق بیشتری نیز مصرف می‌کنند.

استفاده از پنکه‌های سقفی و کولرهای آبی در مغازه‌ها، فروشگاه‌ها، بوتیک‌ها و محیط های باز و سایر بخش‌های تجاری (مناطق معتدل و کوهستانی) کشور مناسب‌تر از سایر وسائل سرمایشی است.

باید دانست که یخچال‌های ویترینی به‌طور متوسط سه برابر یخچال فریزرهای خانگی برق مصرف می‌کنند، لذا جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید بر یخچال، جلوگیری از باز ماندن در، کنترل سالم‌بودن نوارهای دور درو همچنین قراردادن محتویات درون یخچال با فاصله مناسب از هم، تاثیر زیادی در کاهش مصرف برق دارد. همچنین در هنگام خرید باید یخچال‌های ویترینی انتخاب کرد که دارای درهای مختلفی بوده و در هر قسمت از سایر محفظه‌های یخچال جدا باشد.

نصب درهای اتوماتیک ورود و خروج با عکس‌آلعمل سریع در فروشگاه‌ها و مراکز تجاری پرتردد تاثیر زیادی در کاهش اتلاف سرما و گرما دارد همچمین استفاده از سایبان برای مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در فصل تابستان از گرم شدن داخل آنها جلوگیری کرده و نیاز سرمایشی را کاهش می‌دهد.

در محیط کار در صورت امکان از دستگاه نمابر (فکس) جوهرافشان استفاده شود چراکه این دستگاه نسبت به دستگاه‌های نمابر لیزری ۹۰ درصد کمتر برق مصرف می‌کند همچنین باید دانست که کولرهای گازی حدود چهار برابر کولرهای آبی برق مصرف می‌کنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ملت ستم دیده : 1395/4/1110:46:12،
165
42
بهترین راه حل سیم کشی پشت کنتوره
استاد دانشگاه: 1395/4/1115:39:31،
83
38
مغازه تجاری رو دادم اجاره به نمایشگاه اتومبیل.برق دزدی کرد شرکت برق تا الان پدرشو دراورده .شما هم امتحان کن
مملکت ما افتابه دزد گیر میفته نه شاه دزد.یادت باشه
کارشناس: 1395/4/1111:40:36،
113
44
این روزها کی جرات میکنه پشت کنتوری نباشه و کولر گازی روشن کنه
رضـا: 1395/4/1111:57:55،
74
48
البته این قضیه مربوط به کنتور های نسل قدیم میشه و دیگه با کنتور های جدید (JAM) نمیشه از پشت کنتور برق گرفت ! (البته مطمئنا همیشه یه راهی بالاخره پیدا میشه ولی کاش هزینه ها منطقی بود تا کسی وادار به چنین کاری نمیشد !)
شهرام: 1395/4/1111:55:03،
134
38
خواهش ميكنم برق كم مصرف كنيديا اصلا مصرف نكنيد تا بشه صادرش كنند. يه عالمه دلار مياد تو كشور بعد هممون پولدار ميشيم
روياهاى صادقانه.....
inzagi: 1395/4/1113:50:14،
68
37
بر گرفته از کتاب تخیلی دلفینها پرواز میکنند
پویا: 1395/4/1120:06:41،
70
43
inzagi

شاید دلفینها واقعا پرواز کنند، ولی دلار که بیاد توی مملکت ما هیچ وقت برای رفاه ایرانی مصرف نمیشه...


دیگه تازگی ها هم که علنی داره میره تو... حزب اله لبنان!!!
راکد: 1395/4/1217:46:38،
32
49
آقا پویا
من به شخصه موافقم به حزب الله کمک بشه
اگر نشه مملکت روی آرامش نمیبینه. مثل این میمونه زمان جنگ ایران و عراق همه تو خونه هاشون بشینن و به جبهه ها که در مرز قرار دارند کمک نکنند. چه دولتی چه مردمی. اونوقت صدام تا تهران به راحتی میامد برادر.
بهروز 22: 1395/4/1113:27:29،
62
45
بهترین راه فرار از قبض های نجومی برق کاهش قیمت برقه!!!!
حسن: 1395/4/1116:54:43،
77
37
لطفا مصرف نکنید تا اقا زاده ها زیر کولر بخوابند خوابشونو بهم نزنیم حیوونیا گناه دارن
حسن: 1395/4/1117:15:52،
54
36
البته من شخصا پول برق را برای افراد کم درامد ظالمانه می دانم.
و از دوستان اداره برق که با یک هزینه کم مصرف برق را بالای 60 درصد کاهش می دهند تشکر می کنم.
ضمنا کسانی هم هستن که می تئانند مصرف برق شما را خیلی کاهش دهند. و اگر هم متوجه بشوند دست شما خالی است از شما پول نمی گیرند.
کارشناس اقتصادی: 1395/4/1118:17:54،
58
43
باسلام.ضمن حمایت از مشترکین سایرمصارف و همدردی با آنها متاسفانه قانون غلطی از روز اول باب شده است.چرا باید تعرفه و نرخ یک مغازه روستایی با یک مغازه در بهترین نقطه شهرهای بزرگ یکسان باشد؟چرا در جنوب کشور و در بدترین شرایط اب و هوایی و استفاده از اسپیلت و کولرگازی پنجره ای با مصرف کیلووات بالا با یک شهر سردسیر که با یک پنکه یا نهایت کولر ابی کارشان راه می افتد یکسان باشد؟این قانون ها متاسفانه منطقی نیست؟نیاز به اصلاحات دارند؟مناطق گرمسیر کشور باید سوبسید داشته باشند در فصول گرم تابستان(البته منظور تجاری ها هست)
Pepan: 1395/4/1200:19:40،
37
43
داداش این لامصب یارانه از سال ۸۷ ثابت مونده اگر مثل حامل های انرژی این یارانه رو هم افزایش میدادین همچین دزدی بین اقشار نبود...
خودشون میدوزن و می بافن...معلوم نیست کی به کیه...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما