کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

از معدن داری تا پاداش میلیاردی در یک بانک

کدخبر:۲۴۷۶۳چهارشنبه، ۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶:۵۵۳۰۶۰ بازدید

میدکو از سال 1390 تا کنون با احتساب سود نقدی مجامع حدود 100 درصد بازدهی را بر جای گذاشته و این در حالی است که چنانچه این رقم با سود ...

میدکو از سال 1390 تا کنون با احتساب سود نقدی مجامع حدود 100 درصد بازدهی را بر جای گذاشته و این در حالی است که چنانچه این رقم با سود 28 درصدی به تولید کننده متخصص داده می شد، این بانک می‌توانست بازدهی 250 درصدی را کسب کند.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه وابسته به بانک پاسارگاد که با نام میدکو آن را می شناسند، در 19 اردیبهشت ماه امسال در حالی برگزار شد که تقسیم سود نقدی 83 ریالی به ازای هر سهم و تعیین پاداش یک میلیارد و 5 میلیون و 500 هزار تومانی برای 5 عضو این هیات مدیره از مصوبات این مجمع بوده است.

بر اساس این گزارش، مجمع عادی سالیانه میدکو 19اردیبهشت ماه امسال در سالن هتل المپیک تهران برگزار و صورت های مالی این شرکت در آن به تصویب سهامداران حاضر در مجمع رسیده است.

از نکات قابل تامل اینکه هیات مدیره میدکو امروز 8 تیرماه با برگزاری جلسه‌ای در همسایگی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام واقع در نبش کوی معارف سعادت آباد نسبت به افزایش سرمایه (8 درصدی) از مبلغ 22 هزار میلیارد ریال به 23 هزار و 760 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های زیر مجموعه به منطور تامین مالی دو طرح تولید گندله سنگ آهن و تولید فولاد موافقت کرده است.

ریاست این هیات مدیره بر عهده مجید قاسمی ، مدیر عامل کنونی بانک پاسارگاد و معاون اقتصادی رییس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در دهه 60 ریاست بانک مرکزی را نیز تجربه کرده است.

وی اکنون به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری پارس آریان وابسته به بانک پاسارگاد که در بازار سهام فعالیت می کند، در ترکیب این هیات مدیره نشسته است.

سایر اعضای هیات مدیره میدکو شامل علی اکبر امین تفرشی به نمایندگی از شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد ،سید کاظم میر ولد به نمایندگی از بانک پاسارگاد، علی پالیز دار به نمایندگی از شرکت تامین آتیه سرمایه انسانی گروه پاسارگاد و علی اصغر پورمند به نمایندگی از شرکت مبنای خاورمیانه می شود.

میدکو از مجموعه شرکت های تابعه بانک پاسارگاد که طی 8 سال گذشته همه ساله به طور عمده از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در مجموع اقدام به 447 درصد افزایش سرمایه نموده با تاسیس و راه اندازی شرکت‌های انبوه معدنی و فولادی در این هلدینگ خود را بیش از آنکه در جایگاه یک بانکدار قرار دهد، به یک بنگاه صنعتی و تولیدی تمام عیار تبدیل کرده است.

از جمله پروژه های در دست ساخت میدکو باید به کارخانه گندله سنگ آهن سیرجان، کارخانه فولاد سازی بردسیر ، کارخانه گندله سنگ آهن بوتیا، کارخانه مس کاتدی شهر بابک،کارخانه فولاد سازی زرند،سامانه خنک سازی کک به روش خشک،کارخانه فرآوری زغال سنگ،توسعه فرو سیلیس همدان، کارخانه آهک و دولومیت کرمان،کارخانه احیاء مستقیم و فولاد سازی بوتیا، راهکار جامع اطلاعاتی میدکو، نیروگاه بوتیای کرمان، معدن زغال سنگ خمرود اشاره کرد.

در عین حال کارخانجات در حال بهره برداری میدکو نیز هم اکنون شرکت‌های کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن زرند،کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن سیرجان، کارخانه تولید کک و مواد شیمیایی، کارخانه فرآوری زغالسنگ پابدانا،کارخانه تولید فرو سیلیسیم همدان، کارخانه احیاء مستقیم بردسیر،فاز توسعه کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن زرند، فاز توسعه کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن سیرجان، کارخانه تولید لوله مسی شهر بابک، کارخانه گندله سنگ آهن زرند هستند که اغلب در منطقه سیرجان و زرند قرار دارند.

به گزارش فارس؛ هیات مدیره میدکو که در سال مالی 93 از پاداش یک میلیارد و 677 میلیون تومان و 500 هزار تومانی برخوردار شده پس از کنار گذاشتن پاداش یک میلیارد و 6 میلیون و 500  هزار تومانی از سود 257 میلیارد و 717 میلیون و 700 هزار تومانی قابل تخصیص به سهامداران مبلغ 83 ریال سود نقدی به ازای هر سهم تقسیم کرده است.

این مجمع حق حضور یک میلیون و 200 هزار تومانی به ازای برگزاری حداقل یک جلسه در ماه را برای اعضای غیر موظف هیات مدیره مدیکو به تصویب رسانده است.

عملکرد میدکو به عنوان یک هلدینگ معدنی صنعتی اگر چه برای سهامداران آن قابل قبول تلقی می شود اما اینکه بانک پاسارگاد بجای عملیات بانکداری بر اساس قیمت تمام شده پول و ارایه تسهیلات به صاحبان تولید چرا بطور مستقیم به بنگاه داری روی آورده پرسش مهمی است که شبکه بانکی این روزها برای آن پاسخی ندارد.

مدیر عامل بانک پاسارگاد به عنوان تنها مدیر عامل بانک خصوصی هم اکنون به عنوان معاون اقتصادی مرکز مطالعات استراتژیک به مجمع تشخیص مصلحت نظام راه یافته و این در حالی است که در این رفت و آمدها رانت استفاده از اطلاعات و دستیابی به اخبار دست اول کشور را نمی‌توان نادیده گرفت.

بانک پاسارگاد که داعیه خصوصی بودن را یدک می‌کشد تا جایی که چشم کار می کند، شرکت‌های کوچک و بزرگ زیادی را در گرد خود جمع کرده که از فعالیت‌های نفتی و پتروشیمیایی گرفته تا خرید و فروش تابلوی های نقاشی فعال هستند.

 وقتی به بانک پاسارگاد ایراد گرفته می شود که چرا به سمت بنگاه داری با تاسیس شرکت های خصوصی ریز و درشت رفته پاسخ داده می شود که سهامدار عمده این بانک (ستاد اجرایی فرمان امام) با موضوع بنگاه داری آن مشکلی ندارد.

این در حالی است که تاسیس شرکت های غالباً زیانده و تو در تو و تلاش برای جمع آوری پاداش هیات مدیره و حق حضور اعضاء نه تنها در بانک پاسارگاد بلکه سایر بانک های خصوصی و حتی دولتی را زیر سوال برده است.

در این ارتباط یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: مطابق با قانون حداکثر مشارکت بانک‌ها با هدف رفع مشکلات در شرکت ها و واحد های تولیدی تنها 10 درصد عنوان شده تا به این ترتیب تمامی نقدینگی بانک‌ها به سمت بنگاه‌داری سوق داده نشود.

حسن زارع افزود: مشکلات بنگاه داری نه تنها در بانک پاسارگاد بلکه در بانک های کارآفرین و پارسیان و حتی در مجموعه های موازی آن همچون مهر اقتصاد که با رفتار مشترک سهامداران عمده روبرو هستند، امروز تکرار شده است. در این میان بانک مرکزی به دلیل وابستگی بانک ها به نهاد های قدرت و ثروت چندان قادر به ایفای نقش نظارتی و حاکمیتی خود بر شبکه پولی و بانکی نیست.

وی افزود: باید از مدیران بانک پاسارگاد پرسید بر چه اساسی حدود یک دهه از پول سهامداران و منابعی که می توانست از بازده بیشتری در صورت تخصیص به تولید برخوردار شود، در پروژه های معدنی و فولادی سرازیر می شود که معلوم نیست، چه افق و آینده ای در انتظار آنها است؟ موضوع فعالیت بانک به عنوان یک بنگاه مالی چیست و چرا خرید و فروش یا راه‌اندازی طرح‌های معدنی به جای آنکه به متخصص آن واگذار شود، باید از سوی یک بانک راهبری و اجرا شود؟

به گفته زارع، هلدینگ میدکو با وجود اجرای هشت مرتبه افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران از سال 1390 تا کنون با احتساب سود نقدی مجامع خود حدود 100 درصد بازدهی کل را برای سهامداران حقیقی و حقوقی خود بر جای گذاشته و این در حالی است که چنانچه این رقم با سود 28 درصدی به مردم و یا تولید کننده متخصص اختصاص داده می شد، این بانک می‌توانست بازدهی 250 درصدی را برای صاحبان سهام خود کسب کند.

این در شرایطی بود که علاوه بر چرخیدن چرخ تولید به دست تولید کننده متخصص بانک پاسارگاد نیز ضمن ایفای نقش اصلی خود منفعت بیشتری از منابع پولی در اختیارش بهره می‌برد.

به گزارش فارس باید از متولیان شبکه پولی و حتی بازار سرمایه کشور همواره پرسید که در بازی هیات مدیره‌های بانک‌ها و اجرای برنامه‌های پی در پی افزایش سرمایه چه منفعت و سودی به حال سهامداران و مردمی که امید به اقتصاد کشور بسته اند، در بر دارد؟

اگر سهامداران میدکو  می‌دانستند که طی 10 سال اخیر در ازای طرح‌های به ثمر رسیده آن به عنوان مثال امکانی برای کسب سود از طریق واگذاری این دارایی ها به سرمایه گذار خارجی و داخلی فراهم شده و حالا در ازای این سود کسب شده هیات مدیره به دنبال تاسیس بانک گرایش یافته شاید تصویب چنین پاداش‌های میلیاردی منطقی بود.

بر اساس گفته کارشناسان، بنگاه‌داری و یا شناسایی سود از طریق جابجایی املاک در دل صورت های مالی تلفیقی و شرکت های تابعه وظیفه یک بانک نیست. مطابق قانون حسابرس،بازرس قانونی،بانک مرکزی و سازمان بورس هیچ یک نباید رویه های امروز بانک ها در شناسایی درآمد از محل سایر درآمد ها و سود های غیر عملیاتی را باور و قبول کنند.

بانک هایی که وام های میلیاردی آنها در شرکت های تابعه و یا بالاسری خود با چندین برابر سرمایه به راحتی می چرخد، در حالی که این تسهیلات برای عموم مردم تخصیص نمی یابد و در نهایت از طریق جابه جایی ملک در صورت های مالی به سود صوری تبدیل می شود.

به گفته اقتصاددانان، وظیفه اصلی یک بانک، جمع آوری پس اندازهای خرد و پراکنده مردم، سپس تجهیز این منابع در قالب تسهیلات به کارفرمایان و بنگاههای تولیدی است که از محل سود کار انها بتواند سود سهامداران و سپرده‌گذاران و حق العمل خود بانک را تامین کند. بنگاهداری وظیفه کارفرمایان و سرمایه‌گذاران است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نویدU: 1395/4/912:46:15،
71
30
واقعا عجب بخور بخوریه آیندگان در مورد امسال این مدیران چه فکر خواهند کرد
وای: 1395/4/915:17:28،
39
32
دلایل سقوط اقتصادی
خام فروشی
انحصار
رانت
رابطه
خصولتی
علی: 1395/4/920:35:45،
31
29
آقا این شرکت حدود هفتاد زیر مجموعه داره شعار همشون هم اینه ، یه سفره پهنه همه با هم ....
علی: 1395/4/920:42:12،
27
29
فقط یه بازرس از نهادهای قانونی بره در استان کرمان ببینه خونه های با اجاره ماهی 500 تومن رو با 6 برابر قیمت اجاره کردا ، خونه یا آپارتمانی که قیمتش حداکثر 100 میلیون بوده با 6 الی 10 برابر قیمت خریدند وووووو
میثم: 1395/4/912:54:26،
35
58
ایرانجیب عزیز لطفا مغرضانه متن ننویس.ما از این بنگاهها زیاد دازیم .این یدونشه که اقلا کلی ادم رو بکار مشغول کرده.
مهدی: 1395/4/913:08:57،
43
23
ببینم این تیم اقتصادی دولت تدبیر،عرضه تبدیل بانکها به بانکداری را دارند یا خیر؟
صورتهای مالی شرکتهای زیر مجموعه بانکها را ببینید تا متوجه بشوید چه خیانتی به سرمایه های مملکت شده است.
به نظر من سازمان حسابرسی دیگر صاحب صلاحیت نیست و وزارت اطلاعات باید وارد موضوع حسابرسی شود.
امید: 1395/4/915:34:14،
30
24
چه ربطی به دولت تدبیر داره!!؟
آخه یکی نیست بگه قوه مقننه فقط کارش اجرای قوانین هست. یکبار بشین این قوانین که مجلس تصویب می کنه را به عنوان یک فرد عادی بخون ببین چندتا برداشت می تونی از یک جمله اون داشته باشی!!! تازه به فرض که قانون هم خوب و قشنگ تصویب بشه، مگه میزارن درست اجرا بشه!!! به جز دولت رسمی ماشالا هزارتا دولت کوچولو اما با قدرت خیلی بیشتر داریم نمیزارن قانون درست اجرا بشه. بازم اگه اونا بزارن توی کوتاه مدت هیچ فردی نمی تونه یک کشتی به گل نشسته را به این زودی ها از گل در بیاره!!
پس به فکر اصلاح در کوتاه مدت نباشیم. فقط دعا کنیم که همه به راه درست هدایت بشن، در غیر اینصورت کشور با تغییر یک رییس جمهور عوض نمیشه.
مهندس معدن: 1395/4/913:47:02،
35
28
لعنت بر شما من مهندس معدن بيكارم و اينا كه تخصص ندارند ببين چه كردند و به كجا رسيدن
ایرانی: 1395/4/915:12:26،
30
44
حالا رفتی یه مدرک مهندسی گرفتی انتظار داری بکننت مدیر همچین جایی؟؟ اگه سطح انتظارتتو بیاری پایین کار هست برات. یه مهندس معدن باید سالها تو بیابون معادن زیر زمینی عرق بریزه بعد سرشو بالا بگیره بگه من مهندسم. نه یه مدرک بگیره انتظار داشته باشه حلوا حلواش کنن
فوق لیسانس معدن: 1395/4/915:07:36،
28
23
واقعا جای فکر داره که چرا همه ما معدنی ها سر کاری که باید باشیم نیستیم و پشیمون از اینکه چرا این رشته رو انتخاب کردیم و دولت پاسخگوی نا امیدی امثال ما نیست.پول نمیخواستیم فقط کار میخواستیم مربوط به رشته خودمان
دلارام: 1395/4/915:24:47،
31
32
همین بس ک ایران جز پر نفت ترین کشور های جهانه و باید مردم حد اقل از نفت درامد زیادی داشته باشه،اما فقر و محرومیت موج میزنه
خدا در همین دنیا، در مقابل چشم مظلومین،حقشون رو از بند بند وجود این ظالمین پس بگیره تا قوت قلبی باشه برای مظلومین ک خدا فراموشممون نکرده...
مچ گیر: 1395/4/920:16:45،
27
28
سهامدار اصلی بانک پاسارگاد رو داشتی !!!!!!؟؟؟؟ فکر کنم نویسنده این مطلب بنده خدا خودش رو گرفتار کرد خدا به فریادش برسه الفاتحه
مهدی: 1395/4/1010:47:37،
20
46
متاسفانه نویسنده حتی به خودش زحمت نداده به سایت بورس ایران مراجعه کنه و ببینه سهامدار عمده این بانک کیه؟!
گزارش پر ایرادیه
سعید: 1395/4/1412:48:26،
24
32
زنده باد میدکو که مثل خیلی ها پولش داخل کشور هزینه کرده و باعث کارافرینی هزاران نفر شده است

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار