کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

از سرگيری روابط بانكی با خروج از ليست سياه پولشويی

کدخبر:۲۴۷۵۰چهارشنبه، ۹ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۱:۴۳۱۳۸۹ بازدید

پس از 12 سال عقب‌ماندگي از استانداردهاي روز دنيا و قوانين جديد مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم، لازمه برقراري دوباره روابط مالي ...
از سرگيری روابط بانكی با خروج از ليست سياه پولشويی

پس از 12 سال عقب‌ماندگي از استانداردهاي روز دنيا و قوانين جديد مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم، لازمه برقراري دوباره روابط مالي با جهان پذيرش الزامات بين‌المللي در اين خصوص است. پذيرش تعهداتي كه اگرچه ايران را به صورت موقت از ليست پولشويي خارج كرد اما امروز دستمايه انتقادات شده و به روز شدن قوانين و استانداردها و شفاف شدن روابط مالي ايران از سوي منتقدان يك عيب بزرگ شناخته مي‌شود.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از اعتماد، نقدهاي تند به يكي از الزامات اجرايي پسابرجام پرسش‌هايي را در ذهن ايجاد مي‌كند. اينكه چرا شفاف شدن روابط مالي ايران از سوي عده‌اي پذيرفته شده نيست؟ چرا ايجاد تطابق و پذيرفتن الزامات بين‌المللي از سوي برخي عيب و ننگ محسوب مي‌شود؟ مگر نه اينكه تمام كشورهاي جهان از اين الزامات تبعيت مي‌كنند؟ نفع چه افرادي در اين شفاف‌سازي از بين مي‌رود؟

زماني كه توافق جامع هسته‌اي حاصل شد؛ تحليلگران اقتصادي و مالي به خوبي مي‌دانستند اين ابتداي راه پرفراز و نشيبي است كه طي كردن آن نيازمند توافقات و تفاهم‌هاي متعدد است اما عموم مردم گمان مي‌بردند برجام يعني تمام راه و منتظر بودند از فرداي روز اعلام برجام، روابط مانند پيش از تحريم بدون مشكل از سر گرفته شود. ولي واقعيت چيز ديگري بود. ١٢ سال عقب‌ماندگي از استانداردهاي روز دنيا، ١٢ سال دور بودن از قوانين به‌روز شده در دنيا و ١٢ سال عدم ارتباط با مراكز معتبر مالي جهان، موضوعي نيست كه يك‌شبه بتوان به برقراري عادي آن اميد داشت. بر اين اساس اگرچه در يك سوي ماجرا دولت تلاش‌هاي خود براي اجراي يك به يك الزامات را آغاز كرد اما در سوي ديگر ماجرا منتقدان هر‌گيري كه سر راه مي‌بينند؛ به برجام ربط داده و توافق هسته‌اي را زير سوال مي‌برند.

نمونه اخير نقدهاي تند كه خروجي آن تريبون رسانه‌ها بود نيز توافقي است كه ايران با سازمان مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم  «FATF» منعقد كرد. طبق اين توافقنامه ايران با پذيرفتن تعهداتي به مدت ١٢ ماه از ليست سياه پولشويي و تامين مالي تروريسم خارج شده تا در صورت اجراي صحيح توافقي كه به «برنامه اقدام» شهرت يافته است؛ به طور كامل از اين ليست خارج شود.

بلافاصله پس از انتشار خبر توافقنامه‌اي كه وزارت اقتصاد و دارايي با سازمان «FATF» به امضا رسانده منتقدان با اين تعبير كه ديگر هيچ موضوع محرمانه‌اي در بانك‌هاي ايران نخواهيم داشت، اصل اين اقدام را زير سوال بردند. اما اين منتقدان به اين موضوع بي‌توجه بودند كه تمام كشورهايي كه نظام مالي‌شان در دنياي امروز آزادانه و شفاف با ديگر كشورها ارتباط برقرار مي‌كند از اين الزامات بين‌المللي تبعيت كرده‌اند.

تاييد و پذيرش اين الزامات كه از كشورها مي‌خواهد به طور كامل و شفاف روابط مالي خود را به سازمان مزبور گزارش دهند؛ اساس اطمينان بانك‌هاي دنيا براي ايجاد روابط مالي خواهد بود.

سر و صداي بي‌ربطي كه بر سر سوييفت به راه افتاد

هنوز از سر و صداهاي مفصلي كه منتقدان در خصوص برقراري سوييفت به راه انداختند زمان زيادي نمي‌گذرد. بعد از برجام چند روزي اتصال به شبكه سوييفت طول كشيد نهايتا اين اتصال نرم‌افزاري در مدت كوتاهي برقرار شد ولي اساس كار كه ايجاد روابط كارگزاري و برقراري ارتباط با بانك‌هاي دنيا بود برقرار نشد چراكه بانك‌هاي دنيا از ارتباط با ايران بنا به دلايلي هراس داشتند. منتقدان در جريان اين اتفاق هم داد عدم برقراري سوييفت را سر دادند و آنقدر سر و صدا به پا كردند تا دست آخر بانك مركزي ترتيبي داد تا اصحاب رسانه به اتاق سوييفت بروند و برقرار بودن اين اتصال را به چشم ببينند.

هرچند سر و صداهاي سوييفت پس از اين جلسه خوابيد اما هر اقدام جديدي كه دولت براي هموار شدن روابط مالي ايران با دنيا انجام مي‌دهد در بوق و كرناي منتقدان منفي‌بافي مي‌شود.

ماجراي عدم برقراري روابط بانكي

داستان عدم برقراري روابط بانكي ايران و بانك‌هاي معتبر دنيا بر سر ايران‌هراسي و عقب‌ماندگي قوانين و استانداردهاي ايران است. ايران در ١٢ سال گذشته با همان نظام و استانداردهاي كهنه خود عمليات مالي انجام داده، در حالي كه دنيا در اين سال‌ها پيشرفت‌هاي زيادي داشته است. به جز اين استانداردها كه صورت‌هاي مالي بانك‌ها را شفاف مي‌كند؛ قوانيني در دنيا تدوين شده و مورد اجراي كشورها قرار گرفته كه در ايران نمونه‌اي نداشته است. اين قوانين در راستاي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم، روابط مالي شفاف از بانك‌هاي دنيا مي‌خواهد و با نظارت مستمر به اين روابط، سد راه پولشويي و تامين مالي تروريسم مي‌شود. حال ايران كه به تازگي و پس از توافق هسته‌اي مي‌خواهد به اين جمع بپيوندد بايد اين استانداردها و قوانين را به روز كند. بدون اين به‌روزرساني بانك‌هاي دنيا امكان ارتباط با ايران را ميسر نمي‌دانند.

اگرچه از سال گذشته بانك مركزي قوانين مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم را تدوين كرد و در مجلس هم به تصويب رسيد اما تا زماني كه يك سازمان بين‌المللي مانند «FATF» و بانك جهاني اين قوانين را تاييد نكنند؛ بانك‌هاي دنيا به قوانين جديد ايران اطمينان پيدا نكرده و حاضر به برقراري روابط نمي‌شوند. بنابراين لازمه ايجاد ارتباط مالي با جهان پذيرش الزامات و تعهداتي است كه در راستاي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم بايد داده شود. تعهداتي كه تمام كشورهاي جهان آن را پذيرفته و مطابق آن قوانين عمل مي‌كنند. با اين حال عده‌اي معتقدند تعهدي كه اخيرا ايران پذيرفته، اطلاعات بانكي ايران و روابط مالي محرمانه را لو مي‌دهد. روابط مالي كه در سال‌هاي گذشته تعداد زيادي اختلاس و فساد را در دل خود جاي داده بود.

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

رضا: 1395/4/908:11:13،
27
8
ایجاد انضباط مالی صرفا از حوزه مدیریتها شروع میشود دریافت و پرداخت های متعارف و قانونمند.الزام به اجرای صحیح قانون . عدم فرار مالیاتی .ولی با توجه به فیش های حقوق میلیونی مدیران راه فرار مالیاتی ایشان و نبود شفافیت دقیقا تاخیر در روابط بانکی بین المللی را بهمراه دارد ضمنا یکی از الزامات جهانی دارا بودن مدارک رسمی بین المللی است که بعید میدانم برخی این مدیران داشته باشند
کووورش: 1395/4/1007:48:57،
16
6
باید از همان روز اول مثل مالزی سرمون می‌دانیم پایین
زندگی در صلح و دوستی با همه دنیا برقرار میکردید
تا ایرانی پیشرفته میداشتیم
نه اینکه پول بیت المال همش برود اینور اونور
علي: 1395/4/908:37:17،
38
14
براي كارشناساي ايران واقعا متاسفم . اين ما مردم نبوديم كه فكر مي كرديم با توافق هسته اي همه چيز درست ميشه ، بلكه برعكس شما كارشناسا بودين كلي دلخوشي به مردم مي دادين كه همه چيز حل خواهد شد ، اما مردم مي دونستند كه تند رو ها يعني همونايي كه بواسطه تحريم ها پولهاي زيادي رو از ما مردم به جيب زدن ، بسيار اذيت خواهند كرد . اما همين ما مردم هم مي دونستيم كه بلاخره اين دولت موفق خواهد شد سياستهاي اقتصادي خود را پياده كند و مطمئنا همين امسال هم به نتيجه خواهد رسيد تا دست تندروها از اقتصاد كشور كوتاه بشه .....
محمد: 1395/4/908:42:00،
63
12
کاش سال ۸۴ به اون بابا رأی نداده بودیم الآن این وضعمون نبود
صابر: 1395/4/908:56:37،
46
6
به قول آقای ناطق نوری ۳۷سال داریم درجا میزنیم هیچی نداریم برای گفتن. فقط دنبال پر کردن جیب خودشونن بعد میگن می خواهیم صادرات کنیم بااین که خودشون از تمام مشکلات وضعیت وخیم اطلاع دارن نمیدونم چرا بازم دارن کار خودشون ادامه میدن
محمد: 1395/4/909:20:47،
43
7
وقتي ميبينن ملت ايران بخاري ازش بلند نميشه و كبريت بي خطره چرا ادامه ندن ؟؟؟!!!!
یه جوون ایرانی: 1395/4/910:34:09،
31
8
متن عالیی بود، خیلی حقایق رو واسه من روشن کرد.
ولی من بعید میدونم ایران بتونه این استانداردها رو رعایت کنه. چون ایران اصلی ترین حامی مالی حزب الله هست و حزب الله هم که واسه غربیا گروه تروریستیه. پس اگه بخوایم عدم حمایت مالی از تروریسیم رو بپذیریم باید از حمایت حزب الله دست برداریم که در این صورت امنیت ملیمون به خطر میفته (حزب الله نماینده نظامی ایران در منطقه است). از طرفی اگه نپذیریم استانداردها رو، زمینه رو برای اختلاسهای مختلف آماده کردیم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما