کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قربانی بعدی نشست زمین در تهران کدام منطقه است؟

کدخبر:۲۴۶۸۹دوشنبه، ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸:۴۷۳۷۱۹ بازدید

به نظر می رسد هشدار سال گذشته وزیر نیرو از خطر نشست زمین در تهران از سوی دیگر مسئولان جدی گرفته نشده و پس از بروز ...
قربانی بعدی نشست زمین در تهران کدام منطقه است؟

به نظر می رسد هشدار سال گذشته وزیر نیرو از خطر نشست زمین در تهران از سوی دیگر مسئولان جدی گرفته نشده و پس از بروز نشست های متعدد زمین در طول ماههای اخیر، رئیس سازمان زمین شناسی کشور نیز نسبت به رکورددار شدن تهران در نشست زمین هشدار داده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از تسنیم، ساعت 4:30 بامداد روز بیست و هشتم خردادماه، ساکنان غرب تهران در منطقه شهران شاهد بروز حادثه ای عظیم بودند. این حادشه که انفجار خط لوله هشت اینچی گاز بود، اگر به جای بامداد، در ساعات میانی روز رخ می داد حجم تلفات جانی بسیار گسترده‌ای در برداشت. علت این حادثه نشست زمین عنوان شد اما شرکت گاز استان تهران معتقد است دلیل بروز نشست زمین حفاری خط 6 مترو بوده و مدیرعامل شرکت متروی تهران و شهردار تهران معتقدند که این حادثه ربطی به حفاری مترو نداشته است. به هر حال، هر چند وقت یکبار شاهد بروز نشست زمین در منطقه ای از کلانشهر تهران هستیم که زیربناهای این شهر را با خطر مواجه می کند.

تهران را می‌توان به سه منطقه طبیعی تقسیم کرد. کوهستانهای شمالی تهران، که بلندترین قله این کوهستان - توچال - با 3933 متر بر تمام فضای شهر مشرف است. دومین منطقه، دامنه‌های البرز است؛ که به تپه ماهورها و دره‌های اوین، درکه، نیاوران، حصارک و سوهانک منتهی می‌شود. منطقه سوم دشتی است که قسمت اعظم شهر تهران بر آن گسترده شده‌ و دارای شیب ملایمی با جهت شمالی- جنوبی است.

تهران، بین کوه‌های البرز و حاشیه شمالی کویر مرکزی ایران، در دشتی نسبتاً هموار واقع شده است. پهنه استقرار این دشت نسبتاً هموار از جنوب و جنوب غربی به کوه‌های ری و بی‌بی‌شهربانو و دشت‌های شهریار و ورامین منتهی می‌شود و و از شمال به واسطه کوهستان محصور شده‌ است.


زیر تهران روزی یک میلیمتر خالی می شود

"دشت تهران هر سال به طور متوسط 36 سانتیمتر نشست می کند" این جمله ای بود که دی ماه سال گذشته وزیر نیرو در جمع قضات دیوان عدالت اداری مطرح کرد و نسبت به خطراتی که تهران را از نشست مستمر زمین تهدید می کند هشدار داده بود. دشتی که قسمت اعظم شهر تهران بر روی آن گسترده شده است، در طول سال 36 سانتیمتر نشست می کند؛ به عبارتی در هر روز حدود یک میلیمتر شهر تهران نشست می کند.

سالها برداشت بی‌رویه از منابع زیرزمینی آب دشت تهران موجب شده بخشی از منابع ثابت یا به‌اصطلاح استاتیک زیرزمینی آب دشت تهران را برای همیشه از دست بدهیم. خالی شدن فضایی در زیر شهر تهران که سالها با منابع زیرزمینی آب به‌عنوان منابع استاتیکی که نباید برداشت از آنها صورت می‌گرفت ایجاد شده، از یک سو و ادامه برداشت‌های غیرمجاز از سفره‌های زیرزمینی دشت تهران از سوی دیگر موجب شده که سال به سال شهر تهران فرونشست داشته باشد.

این نشست مستمر به‌طور متوسط در طول سال 36 سانتی‌متر اندازه گیری شده که ادامه آن، تمامی تأسیسات زیرساختی کلان‌شهر تهران را با خطر تخریب مواجه می‌کند. خطری بالقوه که گاه و بی‌گاه آثار آن را در ریزش سطح یک خیابان پایتخت یا تخریب یک ساختمان در حاشیه شهر می‌بینیم.


نشست زمین در سه بخش تهران 7 ماه در دست بررسی است

ازاین‌رو، خطر بالقوه‌ای برای تأسیسات زیرساختی شهر تهران از جمله مترو، راه‌آهن، ساختمان‌ها، تمام شبکه‌های آب، گاز، برق و پلها وجود دارد که باید مسئولان برای آن چاره‌اندیشی کنند. وزیر نیرو نیز در برخی از صحبت‌های خود به‌صورت گذرا در این خصوص هشدارهایی داده است.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه هفدهم آذرماه سال گذشته مقرر کرده بود تا دبیرخانه این شورا مسئله نشست زمین در اراضی جنوب، جنوب غربی و جنوب شرقی شهر تهران را در مکاتباتی با وزارت نیرو، سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان زمین‌شناسی کشور بررسی کند که به نظر می رسد در طول 7 ماه گذشته این مسئله در دست بررسی است.

با وجود اینکه "پیروز حناچی" معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی درباره نشست زمین در تهران معتقد است که "تنها در جنوب غربی تهران نشست زمین داریم و این نشست زمین نیز مربوط به 20 سال اخیر است و موضوع تازه‌ای نیست."علاوه بر نشست زمین در منطقه شهران در روزهای پایانی خرداد، در ابتدای خرداد سال جاری شاهد نشست زمین در خیابان مولوی بودیم. همچنین در سال گذشته نشست های زمین در شهرک غرب، خیابان ولیعصر و خیابان امام خمینی تهران که هیچ کدام در جنوب غربی پایتخت نیستند رخ داده است.

"این مسئله اگر چاره‌جویی نشود منجر به تخریب تمام شبکه‌های آب، گاز، برق، ساختمان‌ها، مترو، راه‌آهن و پل‌ها می‌شود." این جمله ای است که وزیر نیرو در تشریح هشدار سال گذشته خود اعلام کرد و مسئله نشست زمین در تهران را مسئله ای جدی و نیازمند توجه دانست، اما به نظر می رسد این هشدار وزیر نیرو از سوی دیگر مسئولان جدی گرفته نشده و به دنبال همین عدم توجه همگانی به این خطر بالقوه، هر از چندگاهی شاهد نشست زمین در منطقه ای از پایتخت هستیم. باید دید منطقه بعدی که قربانی نشست زمین می شود کدام بخش شهر است؟


رئیس سازمان زمین شناسی هم هشدار داد

"محمدتقی کره‌ای" رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در هفته های اخیر با حضور جلسه علنی شورای شهر تهران با ارائه گزارشی از مخاطرات زمین‌شناسی و تدقیق پهنه‌های گسلی شهر تهران از شیوه ساخت و سازها درپایتخت انتقاد کرد و گفت که تهران رکوردار نشست زمین در کشور است.

این مقام مسئول با بیان اینکه "نرخ نشست زمین در جنوب تهران به یک میلی ‌متر در روز رسیده است"، افزود: این نرخ در ایران در حالی ثبت شده که بالاترین نرخ در مکزیکو سیتی سالانه 32 سانت بوده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گفت: "تهران اکنون رکورددار نشست زمین با نشست سالانه 36 سانت است."


فرونشست زمین از چالش های عمده استان تهران / سطح آب سالی دو متر پایین می رود

"خسرو ارتقایی" مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران نیز دی ماه سال گذشته در نشست طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی استان تهران گفته بود: "کسری آبخوان سالانه دشت های استان تهران 150 میلیون مترمکعب است؛ یعنی سالیانه بیش از استاندارد، آب برداشت می شود و مصرف آن هم فراتر از ظرفیت آبخوان است. مطابق این آمارها، سالانه سطح آب منابع زیرزمینی استان بین یک تا دو متر پایین تر می رود که با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی می توان در یک دوره 10 ساله کسری سالانه آب را به حدود صفر رساند."

این مقام مسئول همچنین اردیبهشت سال گذشته در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران از کمبود آب شرب و کشاورزی، فرو نشست زمین در جنوب غرب تهران و بروز پدیده خشکسالی در استان به عنوان چالش های پیش روی تهران نام برده بود و گفت: "با ‌اجرای طرح تعادل بخشی در استان تهران که به آن بیش از 100 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است می توان اثر مناسبی در کنترل بحران های پیش آمده داشت"

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن : 1395/4/714:13:09،
71
26
سازمان اب در قسمت جنوب اتوبان ازادگان صدها چاه عميق حفر كرده كه شبانه روز از اونهابا حجم بالا دارد اب برداشت ميكنه نتيجه ان هم باير شدن زمينهاى سرسبز ان منطقه وفرو نشست زمين ميشه.
طهماسب: 1395/4/716:43:59،
84
27
شما نگران مردم مظلوم ایران نباش
ما 38 ساله که با اینگونه اطلاع رسانی و هشدار دادنها
عادت کردیم . فقط در حد هشدار باقی می ماند
چون در سیستم حکومتی ایر ان یک اصل عرف شده :
چو فردا شود فکر فردا کنیم
ما که مثل بلاد کفر و الحاد نیستیم که برای 40-50 سال آیندمون
کار کنیم و برنامه داشته باشیم
چو فردا شود فکر فردا کنیم
بهادری: 1395/4/716:59:59،
39
26
سالی 36 سانت؟!؟
عزیرم مطمئنی میلیمتر نیست
اگه 36 سانت باشه که میشه هر سه سال یک متر
م: 1395/4/720:22:59،
39
33
بچه ها بیاید شب آخر ماه رمضون برای با تدبیر و عاقلانه عمل کردن دولتمردانمون و اینکه آینده رو هم ببینن نه تا نوک دماغشون و دعا کنیم خدایا به همه عقل عطا کن مخصوصا اوناییکه قدرت دستشون کمک کن تصمیمات عاقلانه بگیرن بسه دیگه هرچقدر کشور عقب افتاد 12 میلیون جوان ازدواج نکرده 6 میلیون بیکار اکثریت مردمی که زیر خط فقرن خدایا تو به برنامه ریزان و سیاستمداران ما تدبیر و عقل عطا کن تا برای آبادانی کشور تلاش کنن اللهم آمین.
آرش: 1395/4/723:29:14،
35
25
با دعا و این چیزا چیزی حل نمیشه
شهروند ايراني !: 1395/4/723:58:22،
37
25
دنيا به فكر گرم شدن زمين و عواقب ناشي از آن براي كره بزرگ خاكي است و ما براي يك شهر نمي توانيم برنامه ريزي دقيق داشته باشيم .

ما به مثاله : عالمان بدون عمل هستيم كه فقط حرف زدن را بلد هستيم و براي اقدام و عمل كاري از دستمان بر مي آيد .

پيشنهاد شهرداري ها بايد در يك اقدام جدي براي شناسايي موقعيت هاي زمين در شهر تهران با همكاري سازمان نقشه برداري - هواشناسي - توپوگرافي و مطالعات زمين .... چاههايي را در موقعيت هاي مختلف شهر ايجاد كنند و با نمونه برداري وضعيت زمين شهر تهران را براي احتمالات نشست و فرو كش و بحران موقعيت سنجي كند و با ايجاد تونلهاي مترو احتمال لرزش و ريزش و جابجايي صفحات زير زمين تا صد ها متر در اطراف تونل مترو و ساختمان هاو برج ها متحمل است كه بايد اين احتمالات ديده شود . با سپاس
دادا: 1395/4/714:49:12،
68
22
بحران مدیریت بدبختی ما ایرانیهاست نه بحرانهای دیگر .اگر بحران مدیریت را حل کنیم همه بحرانها خب میشوند شک نکنید
ف: 1395/4/715:16:19،
51
32
بهره برداری بیش از حد از آبهای زیرزمینی باعث این نشستها شده خود تهران چند سانت نشست کرده بوشهر که گفته میشه حدود یک متر فکر اساسی باید بشه برای این وضعیت
اي بدشانسي: 1395/4/715:17:58،
68
25
اين حرفا رو ولش كن، بگو كي بودجه تعمير خيابون شهران ميرسه تا بدزديمش، برسونيد بودجه رو بابا رنو تاليزمان اومد ولي بابايي ميگه هنوز بودجه تعميرات نرسيده دستش تا واسم بخره
امیر: 1395/4/717:21:23،
34
24
به امید خدا طرفای ازگل اا دقیقا جاشو نمیدونم ولی همون طرفا
شاهین: 1395/4/720:23:19،
44
30
در 200 سال اینه مناطق جنوبی ایران استان های هرمزگان بوشهر خوزستان سیستان و بلوچستان و فارس و اصفهان کاملا خالی از اب اشامیدنی میشن
استان های کردستان و ایلام و کرمانشاه کهکلیویه و بویراحمد و نیمه غربی کشور به شدت با کمبود اب و مهاجرت از جنوب مواجه میشن
مناطق سمنان و خراسان و تهران و .... مهاجرت به سه استان شمالی گلستان مازندران و گیلان میکنن و باعث انفجار جمعیت در این مناطق میشه

درصورت عدم مدیریت منابع ابی کشور جنگ بعدی ما جنگ اب برای نوادگانمان هست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما