کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کاهش سود تسهیلات بانکی از اول مرداد

کدخبر:۲۴۶۸۷دوشنبه، ۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹:۴۳۷۰۱۱ بازدید

براساس وعده مسئولان بانک مرکزی، گزارش این بانک برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی در دو جلسه شورای آتی پول و اعتبار مطرح و ...

براساس وعده مسئولان بانک مرکزی، گزارش این بانک برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی در دو جلسه شورای آتی پول و اعتبار مطرح و برای آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
کاهش نرخ سود بانکی بر اساس تصمیمات و توافقات بانکداران از اول تیرماه به ۱۶ درصد کاهش یافت در حالی که هیچ تصمیمی از سوی بانکی ها برای کاهش نرخ سود تسهیلات گرفته نشد و این اقدام بدبینی فعالان اقتصادی به تصمیمات نظام بانکی را بیشتر کرد.


گزارش ویژه بانک مرکزی برای شورای پول و اعتبار

کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به یکی از ماموریت های فوری و ویژه بانک مرکزی تبدیل شده تا بدین طریق گزارش نرخ سود تسهیلات آماده سازی و برای تصویب و ابلاغ نهایی به بانک ها به شورای پول و اعتبار برود.

حال پیش بینی می شود که بر اساس وعده مسئولان بانک مرکزی، طی دو جلسه آتی شورا، موضوع کاهش نرخ سود تسهیلات مطرح و به رای گیری و تصمیم گیری گذاشته شودتا بدین ترتیب وضعیت بخش تولید و تسهیلات دهی به آنها نیز تعیین تکلیف شود.

ناگفته نماند که در حال حاضر بر اساس آمارهای اعلامی از سوی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی در پایان خردادماه به زیر ۱۰ درصد رسیده و تک رقمی شده است و انتظار سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی از توجه دولتمردان به موضوع کاهش نرخ سود تسهیلات بیشتر شده است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه ‌علاوه بر کاهش نرخ سود سپرده باید نرخ سود تسهیلات هم کاهش یابد، گفت: بانک مرکزی در حال رصد بازار است و در آینده نزدیک این موضوع اتفاق خواهد افتاد.

قربانی افزود: بانک مرکزی در یک تا ۲ جلسه آینده شورای پول و اعتبار، ‌ گزارش لازم را به این شورا ارائه خواهد کرد و تصمیم لازم با رعایت همه ملاحظات اتخاذ خواهد شد و بانک مرکزی در این جهت اقدم خواهد کرد.

قربانی با بیان اینکه تعیین و سقف نرخ سود تسهیلات هم بر عهده بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است، تصریح کرد: ورود بانک مرکزی به نرخ سود تسهیلات و پایین آوردن آن، میزان رعایت بانک ها در زمینه نرخ سود و سپرده ها را هم تقویت خواهد کرد و نظارت کافی هم خواهیم داشت.

البته رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام کرده است که کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی تا چند روز دیگر محقق خواهد شد و این موضوع به صنایع کمک خواهد کرد. روند کاهنده نرخ تورم همچنان ادامه دارد و در مدت یک تا دو ماه آینده به مرز تک رقمی می رسد. براساس منطق اقتصادی، با کاهش نرخ تورم بی تردید نرخ سود بانکی باید کاهش پیدا کند.

سیف ادامه داد : تصمیمی که بانک‌ها برای کاهش ۱۵ درصدی سود سپرده بانکی گرفته اند در مسیر برنامه هایی است که بانک مرکزی ترسیم کرده و در عین حال بازار پول با عکس العمل طبیعی خود اهدافی را که بانک مرکزی ترسیم کرده است، محقق خواهد کرد.

همچنین کوروش پرویزیان رئیس کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری گفت: تجربه نشان داده است با کاهش نرخ سود سپرده، نرخ سود تسهیلات هم کاهش یابد، در گذشته نرخ سود تسهیلات بیش از ۲۸ درصد داشتیم که اکنون در شبکه بانکی این نرخ وجود ندارد البته کاهش نرخ سود تسهیلات با فاصله زمانی اتفاق می افتد زیرا به تعهداتی که درباره نرخ سود سپرده داریم همچنان متعهدیم و باید نرخ سودهای قبلی را پرداخت کنیم.

پرویزیان افزود: در آینده نه چندان دور نرخ سود تسهیلات متناسب با کاهش نرخ سود سپرده کاهش می یابد. قراردادهای یکساله همچنان پابرجاست اما اگر بعد از تیرماه قراردادهای جدیدی منعقد شود با نرخ سود جدید خواهد بود.

به گفته وی، نرخ تسهیلات متناسب با مصوبه شورای پول و اعتبار است و بانک ها در چارچوب شورای پول و اعتبار و ابلاغیه های بانک مرکزی عمل می کنند اما نرخ موثر سپرده های بانکی، ذخایر قانونی و هزینه های بیمه، شرایطی را فراهم می کند تا بانک ها در محدوده مصوبه شورای پول و اعتبار عمل کنند و کاهش بیشتر نرخ سود تسهیلات منوط به کاهش بیشتر نرخ سود سپرده هاست که با اقدام اخیر کاهش نرخ سود سپرده، مسیر این کار فراهم خواهد شد.


کاهش نرخ سود تسهیلات به زمان دیگری موکول شد

کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به ۱۵ درصد از روز سه شنبه اول تیرماه ۹۵ بر اساس توافقات صورت گرفته میان مدیران عامل بانکهای خصوصی و موسسات اعتباری آغاز شد و بر این اساس نرخ سود سالیانه سپرده های بانکی با کاهش ۳ درصدی از ۱۸ به ۱۵ درصد رسیده است.

پس از آنکه بانکهای خصوصی و موسسات اعتباری کاهش نرخ سود را کلید زدند، رئیس شورای عالی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی طی نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی و رئیس شورای هماهنگی بانکهای دولتی این موضوع را اعلام کرد.

رئیس شورای عالی کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در این نامه با موضوع تعدیل نرخ سود سپرده های بانکی آورده است: کوشش بانک مرکزی و دولت در کاهش نرخ تورم و ندارک زمینه های رشد بالنده در اقتصاد کشور، مدیران عامل بانک ها و موسسات اعتباری را بر آن داشت تا در چارچوب اقتصاد مقاومتی، اقدام و عملی متناسب با سیاست های اقتصادی دولت بعمل آورند.

از این روز مدیران عامل سیستم بانکی کشور در بیستمین نشست مشترک خود که در تاریخ ۲۳/ ۳ / ۱۳۹۵ برگزار گردید، پیشنهاد نمودند از تاریخ ۱/ ۴ / ۹۵ نرخ سود علی الحساب سپرده های مدت دار یکساله خود را حداکثر معادل ۱۵ درصد قرار داده و نرخ سایر سپرده های کوتاه مدت به تناسب نرخ مزبور کاهش یابد.

شورای پول و اعتبار بهمن ماه سال گذشته نرخ سود سپرده های یکساله را به ۱۸ درصد، نرخ سود تسهیلات عقود مبادله ای را به ۲۰ درصد و عقود مشارکتی را به ۲۲ درصد کاهش داد و بر اساس تصمیمات جدید بانکداران این نرخ از ۱۸ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهاب: 1395/4/711:31:55،
90
47
همه که دارن ۲۰ میدن ... مثلا با صندوق سرمایه گذاری ....
علیرضا: 1395/4/711:49:37،
69
47
کجا 20 درصد میده ؟ من که هر بانکی می پرسم بیشتر از 15 درصد نمیدن
حسینقلیخان: 1395/4/712:46:29،
44
69
فعلا که سپرده های سررسید شده سر از بازار دلار و سکه در آورده و دلار مرز 3500 را هم شکسته .
سام: 1395/4/713:09:06،
50
24
آخه شما اگه راست میگید همزمان سود تسهیلاتتون رو هم بیارید پایین همین الان با هزار دوز و کلک همون سود 26% خودتون رو هم دور میزنید اینجوری که میگید 20میلیون وام میدیم ولی همون اول 5تا قسط رو ازتون کم میکنیم در واقع 17.5وام میدین ولی 20میلیون رو با سودش پس میگیرید یا اینکه میگید از اون20میلیون 10میلیونش بلوکه میشه تا دوسال یا آخر اقساط
رسول: 1395/4/713:56:58،
43
35
من كه در مجموع ٩٠٠ تومان تو چند تا بانك سپرده دارم و تا يك ماه ديگه ازاد ميشه ، دارم تحقيق ميكنم كه پولو به زمين تبديل كنم ( البته تو شهرستان ) چون تو تهران تو جاي قابل قبول با اين پول زمين نميدن
زمين الان افت كرده خريدش بهتره تا اپارتمان
پاسخ حسینقلی خان: 1395/4/713:57:52،
48
33
دوست عزیز با توجه به اینکه دولت تصمیم به تک نرخی کردن قیمت ارز داره ورود به بازار ارز باخت مسلم است وضع مسکن و بورس هم تعریفی نداره و تا سال 97 هیچ افزایشی در مسکن نخواهیم داشت چون بازار مسکن متقاضی نداره البته متقاضی جدید چون ازدواجی دیگه صورت نمی گیره
مهرداد: 1395/4/714:01:21،
40
38
صندق سرمایه گذاری آرمان شهر
محمد: 1395/4/716:08:39،
49
37
دولت جدید سه سال است فقط و فقط به فکر جیب خود و اطرافیان میلیادر خود است....از گران نگه داشتن دلار و رانت ان تا حذف یارانه قشر متوسط تا افزایش قیمت بنزین حقوقهای نجومی به مدیران خود و کاهش سود سپرده به 15 درصد و عدم کاهش سود تسهیلات 24 درصدی !!!! ارزش پول مردم و قدرت خرید مردم را پایین نگه داشته و دلار را گران تا تقاضا کاهش پیدا کند تا تورم پایین بیاید و سه سال است گرانی را بر مردم تحمیل می کند حتی با وجود رفع تحریمها و نفت 53 دلاری و درامد تفتی بیش از قبل تحریمها....
کورش: 1395/4/716:35:35،
48
32
دزدی شاخ میخاد یا گوش دراز
دزدی همینه که مردم بهت اعتماد کنن
بعدش فردا بیدار بشی همینطوری خودکار را برداری بگی که
18 بشه 15
اما برای وامهایی که میدی
همون 22 بمونه
شماها بیعرضه تشریف دارین چرا مردم مظلوم ایران باید تاوان بدهند
حسینقلیخان: 1395/4/717:34:31،
39
25
در جواب پاسخ به حسینقلیخان

دوست عزیز من که نگفتم کسی دلار بخره بلکه واکنش بازار را نسبت به کاهش دستوری سود بانکی الام کردم .
توجه داشته باشید وقتی سیل حرکت کند رودخانه و جاده را نمیشناسد همه را خراب میکند .
اگر سپرده گذاران تصمیم به تعویض ریال خود با ارز دلار بگیرند بانک مرکزی کوچکتر از ان است که بتواند جلوی این تقاضای ویرانگر را بگیرد همان اشتباه احمدی نزاد که منجر به 4 برابر شدن نرخ ارز شد همین دستکاری دستوری در سیستم بانکی بود .
منهم این سیستم را قبول ندارم اما نمیشود خرابی 38 ساله را یکساله درست کرد از یه جا میزنه بیرون .
حامی: 1395/4/711:35:48،
186
31
خیلی زرنگینااااااا.
طرح کاهش نرخ سود سپرده درجا و بی برو برگشت تصویب و اجرا شد. حالا کاهش نرخ سود تسهیلات رو مبهم میکنند و به زمان دیگری موکول میکنند.
خدایا ما را ازدست شیاطین آدم نما نجات بده
آمین
م: 1395/4/711:51:20،
68
33
اگه تحت فشار و حملات قرار نگرفته بودند و انتخابات در پیش رو نبود . عمرا حرفش هم نمی زدند .
احسان: 1395/4/711:58:54،
48
78
عجله نکن عزیز باید یه فاصله ای بین کاهش سود سپرده و تسهیلات باشه که با بررسی تغییرات ناشی از کاهش سود سپرده تصمیم گیری بشه . خوبه شما نشدی مسئول بانکی . یک عده هم بدون اطلاع میان به نظر شما مثبت میدن ملت جوگیر .
سوشا : 1395/4/711:59:52،
58
28
تازه اگرم کم کنن اسمن کم میکنن ولی درواقع بالای 22 درصد سود میگیرن
حسین: 1395/4/712:01:17،
54
47
حالا اگه به سپرده شما 30% سود بدن فرشته هستند دیگه شیطان نیستند . هر کی بفکر خویشه کوسه بفکر ریشه .
J: 1395/4/712:25:59،
58
27
خیلی دلم میخواد فیش حقوقی سیف رو بشه...ولی صد در صد از اون روزی فیش های حقوقی رو شدن حواسش هست و به حسابداریشون گفته حقوق رو تمام و کمال بریز بحساب ولی فیش حقوقیم رو طبق قانون کار بزن همون هشتصدهزار تومن...
ف: 1395/4/711:42:05،
41
28
با اینکار فقط قشر متوسط تبدیل به ضعیف میشه سپرده های مردم عادی انقدری نیست که بتونه بره بخش تولید یا خود مردم انقدر اطلاعات ندارن که بخوان تو بورس سرمایه گذاری کنن بزرگترین مشکل تولید واردات کالاهای مشابه که تولیدش در داخل انجام میشه که متاسفانه واردات در سالهای 93 و مخصوصا 94 شدت گرفته واردات قاچاق هم که انجام میشه واردکنندگان هم مردم عادی نیستن از ارتباطات خاصی در خود دولت برخوردارن عوض فشار به اونا فشار رو دارن رو مردم عادی میارن سپرده گذاران رقم سپرده شون اکثرا بین 50 تا 100 میلیون بهتر بود برای کاهش نرخ سود سقف تعیین میکردن که کسانیکه ارقام بالاتر از این دارن سودشون بیاد پایین اونوقت میدیدن اون صاحبان ثروتهای بزرگ هیچوقت نمیان پولشون و تو بانک بخوابونن چون از طریق دلالی پول زیادی به جیب زدن کسانیکه از تغییرات قیمت سکه این سالها به ثروت زیادی رسیدن یا ازطریق واردات کاسبان تحریم و برجام
وحید : 1395/4/711:46:18،
35
43
دوستان یه نظر سنجی..
کاهش سود تسهیلات ازاول تیر ++++++
کاهش سود تسهیلات از اول مرداد- - - - -
لطفا اگه کسی میمونه کمک کنه، من میخواستم این ماه بردارم یا بمونه واسه مرداد؟
بویینگ: 1395/4/711:47:10،
54
31
الان هیچ بانکی سود تسهیلات کمتر از 28 درصد ندارد . البته با روش های مختلف مثل مسدودی درصدی از وام . نمیدونم بانک مرکزی هست که نظارت کنه یا نه . فقط حاضرن سود سپرده رو کم کنند والا کاری به منفعت فعالان اقتصادی و تولید ندارن . خیلی جالبه اولین کشوری هستیم که سود سپرده 15 درصدی داریم و سود تسهیلات نزدیک 30 درصد
احسان: 1395/4/711:47:56،
42
59
16% فعلا مناسبه در مرحله بعدی نرخ سود سپرده به 11% و نرخ سود تسهیلات 13% کاهش یابد خیلی خوبه . بزودی فرهنگ دریافت پول نزول از بین بره و سرعت گردش پول زیاد بشه . مطابق برابری MV=PY
اگر حجم نقدینگی یعنی M زیاد بشه و تولید Y هم کاهش پیدا کنه برای برقراری تساوی باید قیمتها افزایش یابد ولی با افزایش معین سرعت گردش پول V میتوان بدون ایجاد تورم و افزایش قیمت تولید را افزایش داد.

بهترین کار افزایش سرعت گردش پول V با بکارگیری سیاست کاهش نرخ سود سپرده و نرخ سود تسهیلات است تا نرخ سرمایه گذاری و تولید افزایش و همزمان قیمتها ثابت بماند .
سعید: 1395/4/714:49:25،
44
33
خواب دیدی خیر باشه , شاید سود بانکی رو بازم بیارن پایینتر ولی نرخ سود بهره بانکی رو عمرا نمیارن پایین.
اقتصاد دان : 1395/4/717:49:32،
32
33
دوست عزیز در اقتصاد جدید قوانین و معادلات تغییر یافته و در فرمول جدید MV=PP میباشد.
لطفا با ابدیت اطلاعات نظر دهید .با تشکر.
احسان: 1395/4/721:27:43،
34
28
ببخشید جناب اقتصاد دان نمیدانستم معادله نظر مقداری پول توسط جنابعالی تغییر کرده خوب شد اعلام کردی . راستی نظریه خودت را چرا تا کنون به مجامع علمی جهانی اقتصاد نفرستادی ؟!!!
علی: 1395/4/712:03:36،
55
31
متاسفانه دولتها در تصمیماتشون هیچ موقع قشر متوسط و ضعیف را در نظر نمیگیرند، کاهش سود بانکی همزمان با فصل جابجایی مستاجرین باعث شد نرخ اجاره ها بیش از سی درصد افزایش بیابد، قربون اون آمار و آمار نویس برم که نرخ تورم را تک رقمی کردن!
سپرده گذار: 1395/4/712:08:29،
30
29
بانکها آنچنان ذوق زده شدند که حتی سود بانکی خرداد ماه که اول تیر پرداخت میشود آن را نیز کم کرده اند یعنی کاهش سود از اول خرداد ماه و نه از اول تیرماه
خدايار: 1395/4/712:27:33،
42
27
آن كسي كه سرمايه دارد مي داند چكار كند اگر مديريت
مالي نداشت سرمايه دار نمي شد حالا شما مي خواهي..............
ایران دوست: 1395/4/712:32:50،
45
33
بانکداری در ایران کاملا غیراسلامی است

همه بانک ها نزول می خورند و نزول می دهند. مگر معنی نزول غیر از این است که شما پولی رو از کسی به وام بگیری، بعد با سود معین پس بدهی؟؟ اگرم دیرکرد داشتی جریمه بدی؟؟

طیق نظر آیت اله مکارم، سود بانکی و سود وام هر دو حرام هستند

جالبه که داعش با وجود اینهمه وحشیگری، در بانک موصل وام بدون بهره می دهد!!!!!!!
علی: 1395/4/806:19:04،
33
30
کاملا اسلامی هست اتفاقا. بانکداری اسلامی چیه دادا. دو کلمه کاملا متضاد
علیرضا: 1395/4/712:44:26،
52
28
آیا عملا فرقی بین این دولت و دولت قبلی وجود دارد؟
هر دو دولت کدوم کار رو به نفع مردم انجام دادند؟
Gol: 1395/4/713:19:37،
43
29
مژده به هموطنان غيور
نرخ سود بانکی از 24 به 15 درصد کاهش يافت
نرخ سود تسهيلات از 32 به 31/99999999 درصد کاهش ميابد,
صف گرفتن وام ..... 999999999999999999999999999999999999
نفر در صف انتظار...
دولت اميد با افق 1504 ه ق
غلامعلی : 1395/4/713:34:45،
37
23
همه منابع بانکها را با یک ددصد کارمزد به مدیران و کارکنان بانکها بدهند خیال خودشان را راحت کنند مثل گذشته و به مردم هم بکند متاسفانه منابع نداریم. خیلی راحت.
حسین: 1395/4/714:16:58،
36
29
من از یک موسسه مجوز دار 28 درصد سالانه میگیرم چند ساله..........ایرانجیب نمیزاره اسمشو بگم
ناشناس: 1395/4/715:14:16،
37
29
اینکه بانکها داوطلبانه سود سپرده بانکی رو کم کردن نشون میده که بانکی ها مطمئن هستند با توجه به وضعیت رکود تقریبا تمامی بازارها، کسی پولش رو از بانک خارج نمیکنه والا عمرا داوطلبانه اینکار رو میکردن
کارمند: 1395/4/715:15:03،
34
24
بانک ملی یه کار جالبی میکنه. هر وقت قراره سود بانکی پایین بیاد، با دست و دلبازی شروع می کنه به تبلیغ و پرداخت وام به کارمندان دولت. بعد که کارمندها وام را می گیرند سود میاد پایین. این هم گلی دیگر به سر جماعت کارمند!
امیرعلی: 1395/4/716:13:05،
40
32
من که 110 گذاشتم نور سود یکساله 26 درصد(البته به بالای صد تومن میدن این سود رو )..تو سایت بانک مرکزی رفتم اسمش تو لیست مجازهاست..
حالا شما سود رو بکنید 15 درصد..پول میره سمت موسسات مالی اعتباری
وحید : 1395/4/718:39:24،
36
37
میخورن، از روش یه لیوان هم آب
سروش.. س: 1395/4/721:35:12،
33
30
مهر اقتصاد و ثامن کم کردن اما فعلا باز هم بهترین سود ایندو میدن
اکبر: 1395/4/722:09:50،
41
26
کاهش ارزش پول افراد ضعیف و وام دادن همون پول به بعضیا با بهره گرون و سود بردن بعضیا از همون پول چندصد درصد در سال و ایجاد گرونی و تورم برای همون افراد ضعیف،
1: 1395/4/800:18:52،
28
26
سود تسهیلات در اسرع وقت باید کم بشه ، چطوره سود سپرده ها در جا کم میشه؟ تسهیلات نیاز به زمان داره؟؟؟؟؟؟؟؟
تازه اون هم بسیار مبهم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بی عدالتی هم حدی داره
کاربر: 1395/4/800:21:38،
37
25
"البته کاهش نرخ سود تسهیلات با فاصله زمانی اتفاق می افتد زیرا به تعهداتی که درباره نرخ سود سپرده داریم همچنان متعهدیم و باید نرخ سودهای قبلی را پرداخت کنیم."


خوب جناب به اصلاح محترم! شما دارین سودهای بالای 26% رو هم میگیرین از تسهیلات سابق!!!!!
ما هم حساب کتاب بلدیم! گویا بیشتر از شما
((( فلفل ))): 1395/4/808:00:50،
29
26
سود سپرده را كم كرديد شما دولتي ها ضرر خواهيد كرد در آينده خواهيد ديد كه ديگر خيلي دير شده چون 1 سال ديگر بيشتر دوام نمي آوريد ،چرا سود وامهاي بانكي ( ر با ) 200 % را كم نمي كنيد منتظر تشكر مردم باشيدالبته اگر اين مردم هستند بعضي ها دوباره ميان به اين دولت را ميدهند0
ناشناس: 1395/5/208:42:06،
31
30
آقای سیف شما چرا نرخ ارز را نتوانستی پایین بیاورید فقط ذهن شما دور می زند به نرخ سود بانکی باید نرخ ارز هم همگانی داشته باشد با نرخ سود بانکی یا تورم آن ارز هم باید تک رقمی شود برای اینکه نه مسکن با نرخ ارزی شما در بازار روز دارید مشگل برای همه دارد اول بیایید یک تکان به نرخ ارز بدهید خود به خود هم میآیید پایین مثل مسکن رونق پیدا میکند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار