کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جدايى انگلستان چه يافته‌هايى براى اقتصاد ايران دارد؟

کدخبر:۲۴۶۱۶شنبه، ۵ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹:۱۰۳۲۷۳ بازدید

در اين دو روز اطلاعات زيادى در مورد آثار جدايى انگلستان از اتحاديه اروپا مطرح شده و به طور گسترده‌اى در شبكه‌هاى اجتماعى دست به ...
جدايى انگلستان چه يافته‌هايى براى اقتصاد ايران دارد؟

در اين دو روز اطلاعات زيادى در مورد آثار جدايى انگلستان از اتحاديه اروپا مطرح شده و به طور گسترده‌اى در شبكه‌هاى اجتماعى دست به دست شده است . ولى در مورد اثر‌گذارى اين اتفاق مهم بر اقتصاد ايران و يادگيرى‌هاى ما از اين اتفاق كمتر بحث شده است‌. اين يادداشت به همين مساله مى‌پردازد. 

يافته‌ها و آثار اين اتفاق بر اقتصاد ايران به شرح زير است :

١- اين اتفاق نشان داد كه هسته اصلى اقتصاد جهانى بازارهاى مالى است كه به صورت بسيار گسترده و به صورت الكترونيكى و عمدتا با گستردگى جهانى شكل گرفته است . بنابراين پيشرو اقتصاد جهانى اين بازارها هستند، نه بازارهاى واقعى‌. به همين دليل است كه نوسانات بازارها هر چه به زمان حال نزديكتر مى‌شود داراى دامنه گسترده ترى است ، چون پوشش بازارهاى مالى بسيار وسيعتر شده است . نوسان شديد بازارهاى مالى و تغييرات يورو ، پوند و ين در روز پنجشنبه ٢٣ ژوئن نمونه اين نوسانات گسترده بود. در نتيجه دور ماندن از اين بازارها به نوعى توسعه نيافتگى كشور را نشان می‌دهد. گسترده كردن بازارهاى مالى و ارتباط اين بازارها با شبكه هاى جهانى از الزامات رشد پايدار در كشور است . 

٢- اين اتفاق نشان داد كه مساله‌اى برنامه‌ريزى‌شده‌، قابل پيش‌بينى ( منظورم خود رفراندوم است نه نتيجه‌اش ) وقتى نتايج متفاوتى می‌دهد چگونه بازارها را به هم می‌ريزد. گذشته از مورد يك‌، وجود حساسيت بالا در بازارهاى جهانى هم به عنوان علت ديگر مطرح است . حساسيت در بازارهاى جهانى بالا است . ايستايى اقتصادى در جهان كماكان فراگير است و ميتواند يك موج ركودى در بازارهاى جهانى ايجاد كند. بنابراين هر تحولى ميتواند اثر دومينو وارى را در اقتصاد جهانى ايجاد نمايد. اين مساله لازم است توسط دولت ، موسسات دولتى و شركتهاى خصوصى مورد توجه قرار گيرد. آن هم اين است كه اوضاع اقتصاد جهان خوب نيست . احتمال اينكه اقتصاد جهانى بتواند مسايل خود را با روشهاى متعارف حل كند بسيار كمتر از وقوع بحران هاى مالى است . ديدن اين مساله و نشان دادن اين پديده در استراتژيها ، چه در سطح شركتى و چه در سطح كشورى ، بسيار اهميت دارد. ديدن آينده نگاه ما را به زمان حال واقع بينانه‌تر می‌كند. 

٣- جدايى انگلستان يك حركت بود كه پشت آن بيانگر وجود بحران سياسى در اروپا است . اين مساله از آنجا مهم است كه انگلستان با اين كار می‌خواهد خود را از بهم ريختگى‌هاى سياسى اروپا كنار بكشد. به نظر می‌رسد كه مساله را خوب ديده‌اند. مخصوصا اينكه وضعيت اقتصادى انگلستان از مجموعه اروپا بهتر است . اين مساله به ما خاطر نشان می‌كند كه يورو در ميان مدت ( دوره دو يا سه سال ) يك پول ضعيف خواهد بود و بنابراين استفاده از آن براى خريد و عدم استفاده از آن براى فروش می‌تواند در ميان مدت اثر ‌بخش باشد. طبيعى است كه داريم بحث احتمالات را می‌كنيم ، ولى به نظر من احتمال اين پديده بسيار بالا است و بانك‌هاى بزرگ جهان ، و مخصوصا بانك‌هاى اروپايى هم از اين موضع دفاع می‌كنند. 

٤- جدايى انگلستان از اتحاديه اروپا به عنوان يك سيگنال از وجود ايستايى stagnation اقتصادى فهميده شده است و به همين دليل بود كه قيمت كالاها پايين آمد . از آن گذشته بازارهاى مالى جهان از اين جدايى حضور ريسك بيشترى را فهميدند و به همين دليل بود كه تقاضا به شدت هم براى طلا و هم براى ين بالا رفت . فهم اين مساله براى سياست گذارى اقتصادى براى كشور بسيار مهم است . مثلا سريعترين نتيجه اى كه می‌توان گرفت اين است كه نفت به اين سادگى بالا نمى‌رود و اگر بالاتر هم برود قدرت حفظ خود را ندارد. گذشته از اين مساله گستردگى ايستايى اقتصادى در جهان يكبار ديگر به ايران اين پيام را می‌دهد كه براى ارزآورى كشور ، به جز درآمدهاى نفتى ، بايد كارى كرد. هر چند كه صادرات غيرنفتى در شرايط امروز جهانى خيلى ساده نيست‌، ولى چاره كار همين جا است . 

يا از اين تحولات دولت بايد بداند كه در مسير انقباض قرار دارد و بهترين كارى كه می‌تواند بكند مديريت هزينه و مديريت نقدينگى است . 

- مرتضى ايمانى راد

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1395/4/512:00:09،
135
40
کل اروپا روی المان میچرخه، در ضمن اقتصاد قوی اروپا المان بود نه انگلستان
Naser: 1395/4/512:47:58،
61
40
يكم زود درمورد اوضاع اقتصادي اتحاديه اورپا صحبت كنيم اتحاديه اورپا هنوز قول هاي اقتصادي مثل المان فرانسه ايتاليا هلند اوتريش اسپانيا هستن اونا هم بيكار واينستادن كه اقتصاد كشور هاشون نابود شه المان و فرانسه به تنهايي ميتونن اعتبار اتحاديه ي اورپا رو حفظ كنن
نوید: 1395/4/514:39:09،
43
39
تولید GNP
6 کشور اول دنیا و ایران بر حسب تریلیون دلار
1- آمریکا 18
2- چین 11
3-ژاپن 4.1
4-آلمان 3.3
5-بریتانبا 2.8
6 - فرانسه 2.4
...
29 - ایران 0.4
حرف حساب !: 1395/4/515:42:22،
47
39
كشوري كه همواره در ادوار گذشته در تحريم بوده است و با دنيا بي ارتباط چه فرقي مي كند در اتحاديه اروپا چه اتفاقاتي مي افتد ما كه توانايي نداريم درآمد پايدار نفتي و غير نفتي و صادرات و گردشگري براي كشور خود فراهم كنيم چه اتفاقي مهم و تاثير گذاري براي كشور ما خواهد افتاد .... ما خودمان در اقتصاد دچار معظل و گرفتاري هستيم و اگر در تلاش نباشيم خودمان را از گرداب اقتصادي بيرون بكشيم و بيكاري و تورم و ركود و فساد اداري و طمع ورزي برخي مديران و ... در نهايت رضايت عمومي مردم را ايجاد كنيم؟ !!! ... اتحاديه اروپا مسايل و مشكلاتي است كه بين خودشان اروپاييان بايد حل وفصل شود و البته تركش را ما كشورهاي آسيايي هم خواهيم خورد كه بعيد نيست .
آریا: 1395/4/512:05:17،
112
42
جالبه تو این وانفسا ایران اعلام کرده میخواد من بعد نفت خودش رو با یورو معامله کنه تا مثلا با این حرکت کمر امریکای مستکبر و پول ملیش یعنی دلار رو ده تکه کنه!!خود اروپایی ها فهمیدن ارزش یورو در خطره ولی ما...
ایران دوست: 1395/4/512:24:03،
54
36
ببین چقدر ایرانی بدبخت شده که باید بشینه تماشا کنه که کی قراره از کجا (یا کجاش) در بیاد، تا چه تأثیری رو ما بذاره!

زنده باد ایرانی
ایرانی دیگر: 1395/4/523:30:01،
33
35
جالبه که اونها همه مسائلشون رو با رفراندوم حل میکنن.
فکر کنین اتفاقی که در مورد جدایی اسکاتلند بود رو در ایران داشته باشیم. مگه میشه مگه داریم. تو ایران بنیان مردم رو بر اساس به زور نشوندن حرف گذاشتن.
منم میگم زنده باد ایران.
ولی زنده باد ایران آزاد
ف: 1395/4/512:50:40،
53
49
من که از این مقاله چیزی نفهمیدم. کسی فهمید چی میگه وربطش به ایران چیه آخر؟؟؟؟؟؟؟؟
siya: 1395/4/513:35:10،
44
39
مسوولا فقط کارشون شده شعر گفتن آخه این خراب شده مگه اقتصاد داره بابا یه فکری کنین اقتصاد داغون شد میای مغازه بخدا اعصابت میریزه بهم دریغ از دو تا مشتری که لااقل دلخوش باشی کار میکنی به والله خونه بیکار بشینی از این بهتره حداقل این حسو نداری که کارت نگرفته
((( فلفل ))): 1395/4/514:19:51،
41
41
هيچ ارتباطي به ايران ندارد واين دولتيها ميگردند تا شايد بتوانند از اين آب گل آلود چيزي گيرشان بيايد 0
بهزاد: 1395/4/515:22:38،
46
37
از دیروز اخبار میگه کاهش شدید ارزش پوند و یورو یادش رفت بگه کاهش ارزش ریال چون تو ایران ارزش یورو وپوند تعقیری نکرده
جواد: 1395/4/516:23:05،
35
45
انگلستان جزء یورو و شینگن نبود و حالا هم با خروج از اتحادیه اروپا تعداد کشورهای یورو تغییری نکرده که یورو بخواهد خیلی تضعیف بشه، ولی خوب یه وزنه خیلی سنگین بود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
حواشی عجیب باز هم در ثبت‌نام ساندرو استپ‌وی امروز دوشنبه
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار