کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

معرفی جذاب‌ترین کشورهای معدنی برای سرمایه‌گذاران

کدخبر:۲۴۵۷۶جمعه، ۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۳:۴۷۱۲۴۰ بازدید

جذب سرمایه‌گذاران و انجام فعالیت‌های اکتشافی، یکی از دشوارترین وظایف شرکت‌های معدنی در دوران رکود معدنی است که البته نقش ...
معرفی جذاب‌ترین کشورهای معدنی برای سرمایه‌گذاران

جذب سرمایه‌گذاران و انجام فعالیت‌های اکتشافی، یکی از دشوارترین وظایف شرکت‌های معدنی در دوران رکود معدنی است که البته نقش قابل‌توجهی در آینده آنها دارد. به این صورت، کشورهایی که نتوانند سرمایه‌گذاران را ترغیب به فعالیت‌های معدنی و اکتشاف‌های جدید کنند، در سال‌های پیش رو، جایگاه مناسبی در بین تولیدکنندگان محصولات معدنی جهان نخواهند داشت.

اما چه کشورهایی در جذب سرمایه‌های معدنی موفق‌تر هستند؟ گزارش جدید موسسه فرایزر انتشاریافته تا پاسخی برای این پرسش بیابد. فرایزر ـ اتاق فکر کانادایی ـ هر سال به بررسی وضعیت عملکردی شرکت‌های معدنی می‌پردازد و میزان جذابیت آنها را برای سرمایه‌گذاران می‌سنجد. در گزارش جدید این موسسه که وضعیت سال ۲۰۱۵م شرکت‌های معدنی ترسیم شده، حدود ۳۸۰۰ شرکت اکتشافی، توسعه‌ای و فعال در سایر فعالیت‌های معدنی جهان مورد ارزیابی قرار گرفته است. در انتشار این گزارش، چند اتحادیه معدنی مشارکت داشته‌اند. براساس گزارش فرایزر، شرکت‌هایی که در آن مورد بررسی قرار گرفته‌اند، هزینه‌های اکتشافی معادل ۲/۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵م و ۲/۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴م داشته‌اند (کاهش مشهود سرمایه‌گذاری‌ها). تلاش موسسه فرایزر بر آن است تا تلاش‌ها و سیاست‌های دولتی را ارزیابی کرده و ببیند چگونه منجر به ابهام شرایط و اثرگذاری بر سرمایه‌گذاری‌های اکتشافی می‌شود.


فهرست جذاب‌ترین مقاصد معدنی

موسسه فرایزر، ۱۰۹ حوزه معدنی (کشور یا منطقه) را در سراسر جهان مورد بررسی قرار داده تا جذابیت جغرافیایی و همچنین اثرگذاری سیاست‌های دولتی را برای جذب سرمایه‌گذاران بسنجد. در گزارش، کشورهای بزرگ معدنی و وسیعی مانند استرالیا و کانادا به چند ناحیه مختلف تقسیم شده است. دلیل چنین اقدامی، تفاوت قابل توجه برخی از این نواحی با یکدیگر و همچنین سیستم ایالتی بودن کشورها و سیاست‌های متفاوت آنها است. در این گزارش مقصد جذاب سرمایه‌گذاری‌های جهان به صورت زیر، فهرست شده‌اند: استرالیای غربی (استرالیا)، ساسکاچوان (کانادا)، نوادا (ایالات متحده)، ایرلند، فنلاند، آلاسکا، سرزمین شمالی (استرالیا)، کبک (کانادا)، یوتا (ایالات متحده) و استرالیای جنوبی (استرالیا). در انتهای فهرست هم نام کم‌جاذبه‌ترین مقاصد معدنی جهان به چشم می‌خورد: لاریوجا (آرژانتین)، ونزوئلا، هندوراس، یونان، جزایر سلیمان، چوبوت (آرژانتین)، کنیا، مندوزا (آرژانتین) و ریو نگرو (آرژانتین).


اوضاع بر وفق مراد استرالیا

در شرایطی که مکانیزم‌های بازار به هم ریخته و قیمت محصولات معدنی در سال‌های گذشته با سقوط روبه‌رو شده است، استرالیا خود را به عنوان جذاب‌ترین کشور جهان برای سرمایه‌گذاری‌های معدنی مطرح کرده البته چنین موضوعی چندان دور از ذهن هم نیست. معدنکاری، محور فعالیت‌های اقتصادی استرالیا بوده و منجر به آن شد تا رشد اقتصادی این کشور در دهه گذشته به میانگین ۳/۶ درصد برسد. با این حال، ۲ سال گذشته برای معدنکاری این کشور و غول‌های معدنی‌اش (مانند بی‌اچ‌پی بیلیتون و ریوتینتو)، روزگار تلخی بوده و آنها را وادار کرده برای انطباق با شرایط دشوار کنونی، اقدامات مختلفی برای کاهش هزینه‌ها در دستور کار قرار دهند. با این حال، به نظر می‌رسد توفان اصلی تمام شده است؛ دست‌کم برای استرالیا. این کشور قادر بوده سیاست‌های معدنی رقابتی، شفاف و باثباتی در پیش بگیرد که با وجود وضعیت جهانی کشورهای معدنی، سرمایه‌گذاری‌های معدنی و اکتشافات بیشتر را تشویق کند. نکته مهم در این فهرست، جایگاه قابل توجه بسیاری از ایالت‌های استرالیا در جذب سرمایه‌های معدنی است؛ هر چند بین ایالت‌های مختلف آن هم تفاوت‌های زیادی مشاهده می‌شود. استرالیای غربی، بهترین جایگاه را در بین تمام مقاصد معدنی جهان به‌دست آورده است.

این مطالعه نشان می‌دهد این ایالت استرالیا علاوه بر ظرفیت‌های معدنی چشمگیر، از سیاست‌های جذابی هم برای سرمایه‌گذاران برخوردار است. معدنکاران برای ایالت به دلیل سیاست‌های معدنی شفاف، سیستم قضایی و قانونی قوی، مقررات روشن و همچنین نیروی کار ماهر ارزش فراوانی قائلند و برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در آن رغبت زیادی دارند. ۲ایالت استرالیایی دیگر که توانسته‌اند جایگاهی در بین ۱۰ منطقه معدنی نخست جهان به‌دست آورند، سرزمین شمالی (رتبه هفتم) و استرالیای جنوبی (رتبه دهم) هستند. اما موفقیت تنها متعلق به استرالیا نیست. کشورهای کانادا و ایالات متحده امریکا هم در گزارش اخیر پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به گزارش‌های پیشین فرایزر داشته‌اند. آنها در نگاه سرمایه‌گذاران، بسیار برجسته شده‌اند و در حال حاضر نیمی از مقاصد جذاب معدنی جهان را تشکیل داده‌اند. ساسکاچوان به عنوان موفق‌ترین ایالت کانادایی در این گزارش، در رتبه دوم مقاصد جذاب معدنی قرار گرفته و نوادای امریکا هم در رتبه سوم جهان جای گرفته است.


رشد اروپا، ثبات شیلی

در حالی که تنها ۲ مقصد معدنی اروپایی در بین ۱۰ مقصد برتر فهرست موسسه فرایزر قرار دارند (ایرلند و فنلاند)، میانه جذابیت سرمایه‌گذاری این قاره، رشد قابل‌توجهی داشته است. 

تیلور جکسون، تحلیلگر سیاست‌های دولتی در موسسه فرایزر می‌گوید: «مانند سال گذشته، تعدادی از کشورهای اروپایی برای محیط سیاست‌گذاری جذاب خود مورد تحسین سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. در این میان، سیاست‌های واضح و اثربخش اعطای مجوز نقش مهمی در بهبود جایگاه معدنی کشورهای اروپایی داشته است. »شیلی از دیگر کشورهای موفق جهان در زمینه جذب سرمایه‌گذاران معدنی است. این کشور که در رتبه یازدهم جهان قرار گرفته، جذاب‌ترین مقصد امریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب برای جذب سرمایه‌ها به شمار می‌رود. موفقیت شیلی در حالی رخ به‌دست آمده که کشورهای هم‌منطقه شیلی مانند هندوراس (با رتبه ۱۰۷) و ونزوئلا (با رتبه ۱۰۸)، همچنان در بین کم‌جاذبه‌ترین کشورهای جهان برای سرمایه‌گذاران معدنی قرار دارند. 

افریقا هم مانند سال‌های گذشته، عملکرد خود را بهبود بخشیده است. روند بهبود جایگاه کشورهای افریقایی از سال ۲۰۱۲م شروع شد؛ زمانی که بورکینا فاسو به عنوان بیست و نهمین کشور جذاب جهان برای سرمایه‌گذاران معدنی، خود را مطرح کرد. در حال حاضر، هر چند افریقایی‌ها هنوز هم جایگاه درجه یکی در جذب سرمایه‌های معدنی به‌دست نیاورده‌اند، بالاتر از کشورهای اقیانوسیه، آسیا، امریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب و همچنین آرژانتین قرار دارند. 


چه خبر از آسیا؟

در گزارش موسسه فرایزر، هیچ نامی از ایران برده نشده و دلیلی هم برای آن آورده نشده است. در کشورهای آسیایی بررسی شده در این گزارش، نام چند کشور برتر معدنی جهان و تعدادی از ناشناخته‌ها به چشم می‌خورد. این کشورها عبارتند از چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، لائوس، مغولستان، میانمار و ویتنام. 

در این میان، نوساناتی برای جذابیت این کشورها دیده می‌شود و جایگاه بیشتر آنها نسبت به سال گذشته (۲۰۱۴م) تغییر کرده اما نسبت به سال پیش از آن تغییر محسوسی مشاهده نمی‌شود. تنها کشوری که توانسته نسبت به سال گذشته، جایگاه بسیار بهتری به‌دست آورد، قزاقستان بوده است. این کشور در حال حاضر، بیستمین مقصد جذاب برای سرمایه‌های معدنی جهان به شمار می‌آید.
 

-  مهدی نیکوئی / صمت

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمد: 1395/4/419:53:39،
53
29
کسی یه ذره از زمین شناسی و اکتشاف معدن بدونه. می فهمه که اکتشاف معدن کار سخت و یه جور قمار هست. عملا هیچ تضمینی برای این کار نیست. در کار های بزرگ هم دولت پروژه رو به نفع خودش مصادره میکنه.و جا برای شرکت های خارجی نیس. مثل معدن زرشوران تکاب(بزرگترین معدن طلا خاورمیانه).
امیر: 1395/4/422:42:56،
35
29
وهمچنین معدن سنگ آهن خواف که سپاه روش دست گذاشته
ایرانی: 1395/4/511:39:31،
29
33
معدنکاری چه در بحث اکتشاف و چه مبحث استخراج به تکنولوزی وابسته هست. تجهیزات پیشرفته اکتشافی و ماشین آلات سنگین معدنی حرف اول رو در اقتصادی شدن معادن و رقابت پذیری بین المللی ایفا میکنند. اثرات تحریم در مبحث معدن کاری کاملا تاثیر گذار بوده و شرکتهای بزرگ دنیا هرگز حاضر به پذیرش ریسک سرمایه گذاری در ایران نیستند
محمد: 1395/4/514:28:49،
26
23
با توجه به کاهش رشد اقتصاد جهانی بویژه چین که سبب کاهش تقاضای جهانی بسیاری از مواد معدنی شده و مسئله دامپینگ چین در برخی صنایع معدنی مانند آهن، آینده خوبی را برای صنعت معدنکاری فلزات نمی توان متصور بود بویژه قوت گرفتن مباحثی مانند بازیافت فلزات در جهت کاهش مصرف انرژی و تولید دی اکسید کربن پایین تر سبب شده که روز بروز از تولید محصولات معدنی در آینده کاسته شود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما