کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نسل پس از ما، جورکش تنش آبی کشور

کدخبر:۲۴۵۴۳پنجشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸:۴۷۱۰۸۶ بازدید

40 سال قبل هر ایرانی بیش از 7 هزار و 500 مترمکعب در ‌سال آب تجدیدشونده دراختیار داشت اما امروز این میزان به کمتر از یک‌هزار و 400 مترمکعب ...

«40 سال قبل هر ایرانی بیش از 7 هزار و 500 مترمکعب در ‌سال آب تجدیدشونده دراختیار داشت اما امروز این میزان به کمتر از یک‌هزار و 400 مترمکعب رسیده است.» این جمله حمید چیت‌چیان وزیر نیرو بود که در خبرگزاری‌های دیروز منتشر شد. وزیر نیرو در ادامه گفت: با وجود بارش‌های مناسب جوی در‌ سال آبی 94-95 شمسی، بحران ایران کماکان ادامه دارد. کاهش بارندگی، افزایش دمای هوا، افزایش تبخیر و افزایش جمعیت منابع آبی را کاهش داده‌اند. به گفته او، مطابق گزارش‌های سازمان ملل همه مناطقی که سالانه کمتر از ‌هزارو 500 مترمکعب آب تجدیدشونده داشته باشند، وارد مرحله بحران شده‌اند. بنابراین ایران نیز دچار تنش آبی است.

همان جمله اول وزیر شاید تمام امیدهای ساده‌لوحانه برای تجدید منابع آب و این‌که روزی دوباره ایران پرآب شود را بر باد می‌دهد. اواخر‌ سال گذشته خبر گذر جبهه هوایی ال‌نینو و موج بارندگی برای مناطق خشک، بسیار خوشایند بود. درواقع نیز از اواخر ‌سال گذشته شمسی و در بهار امسال، کشور برخلاف سال‌های گذشته بارش‌های مکرری را شاهد بود، اما هیچ ‌کدام از اینها برای خشکاندن ریشه کم‌آبی درایران کافی نبوده است. این درحالی است که تنها افزایش بارش‌ها نمی‌تواند این روند را معکوس کند.

شرایط زیست‌محیطی ایران تغییر شگرفی داشته، جمعیت کشور همچنان روند صعودی را طی می‌کند و درکنار این موارد نمی‌توان کتمان کرد که مسئولان خیلی دیر به فکر حفظ منابع آب‌های تجدیدشونده افتادند. تمام این عوامل درکنار یکدیگر بحران آبی را ایجاد کرده‌اند که احتمالا نسل‌های پس از ما باید جور آن را بکشند.
افزایش جمعیت

عامل اصلی کاهش 6100 مترمکعبی

درهمین راستا دکتر ناصر شاهنوشی، استاد دانشکده کشاورزی و عضو هیأت‌علمی ‌دانشگاه فردوسی مشهد به «شهروند» می‌گوید: در‌ سال 1338 شمسی سرانه آب‌های تجدیدشونده هر ایرانی حدود 12 هزار مترمکعب بوده، حال آن‌که این رقم اکنون به 1300 تا 1400 مترمکعب رسیده است. این روند ارتباط مستقیم با میزان جمعیت دارد. نباید فراموش کرد که منابع طبیعی و جمعیت ارتباط مستقیمی دارند.او در ادامه می‌افزاید: براساس معیارهای بین‌المللی اگر سرانه آب‌های تجدیدشونده درکشوری دوهزار مترمکعب باشد، آن کشور با مشکلی از لحاظ آبی روبه‌رو نخواهد شد. البته برخی کشورها با این‌که سرانه آب تجدیدشونده کمتری دارند، اما تنش ندارند مانند برخی کشورهای اروپایی که سرانه آنها 1300 تا 1400 مترمکعب است، زیرا برای این روند برنامه‌ریزی کرده‌اند.

او با اشاره به این‌که سهم هر نفر از آب‌های تجدیدشونده براساس فرمول کل جمعیت تقسیم بر مقدار آب قابل اطمینان برای عرضه به دست می‌آید، اضافه می‌کند: هرچند در سال‌های اخیر نرخ رشد جمعیت ایران منفی شده اما میزان رشد جمعیت همچنان ادامه دارد، به‌طوری که سالانه حدود یک‌ونیم‌میلیون نفر به جمعیت افزوده می‌شود.
عضو هیأت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد همچنین معتقد است؛ این تنش در سال‌های آتی ادامه خواهد داشت زیرا منابع آب قابل اطمینان از بین رفته‌اند و ازسوی دیگر رشد جمعیت همچنان ادامه دارد، اما کاهش سرانه آب ایران فقط به مشکل افزایش جمعیت مربوط نمی‌شود. کاهش بارش‌ها هم تأثیر داشته‌اند.

به گفته او، درچنین حالتی سیاست‌های افزایش جمعیتی ویرانگر خواهند بود و ما را با بحران مواجه می‌کند و اگر طبعات افزایش جمعیت سنجیده نشود، به‌طورحتم بحران بزرگتری در انتظارمان خواهد بود.

تمرکز دولت فقط آب‌های سطحی بود

ازسوی دیگر شاهنوشی سیاست‌ها و برنامه‌های دولتی را مقصر دیگر کاهش آب‌های تجدیدشونده می‌داند. او دراین‌باره می‌گوید: طی سال‌های گذشته متاسفانه دولت و همچنین وزارت نیرو بیشتر روی آب‌های سطحی تمرکز کرده بود و توجه زیادی به مدیریت آب‌های زیرزمینی نداشت. درهمین راستا روان آب‌ها نیز کاهش یافت و در نتیجه یکی از منابع تأمین آب‌های زیرزمینی نیز تحلیل رفت. درحال حاضر با توجه به وضع موجود باید روی تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی تمرکز کنند.

شاهنوشی تأکید می‌کند: این روند فقط مربوط به دولت کنونی نمی‌شود. پس ازپیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران دولت‌ها بیشتر روی سازندگی تمرکز کردند و سدسازی اهمیت یافت، اما حدود 25، 26 سال قبل نیز محققین دانشگاهی گفتند صنعت سدسازی، درجهان، صنعت مرده‌ای به شمار می‌آید، اما مسئولان توجهی نکردند. اکنون هم به نظر من باید تمام پروژه‌های سدسازی متوقف شود. ازسوی دیگر ما میراث دیگری هم دراختیار داشتیم که از آنها استفاده نکردیم، مانند قنات به‌طوری که قنات‌ها اکنون در ایران بیشتر جنبه تاریخی دارند و کارایی قبل را ندارند. حال آن‌که وجود آنها به حفظ آب‌های زیرزمینی کمک می‌کند.

سیاست‌های دولت همگرا نیست

ازسوی دیگر شهره صدری کارشناس‌ارشد محیط‌زیست و ارزیابی و آنالیز معتقد است؛ کاهش قابل توجه ذخایر آب‌های زیرزمینی در ایران پدیده‌ای است که مسئولان در 3 یا 4 سال اخیر متوجه شده‌اند. او در پاسخ به «شهروند» درباره پایش میزان منابع آب طی سال‌های گذشته می‌گوید: البته این پایش انجام شده است، اما با کاهش آب چاه‌ها، خشک‌شدن تالاب‌ها و پایین‌تر رفتن سطح آب‌های زیرزمینی متوجه اوضاع شدیم یا به عبارتی بحران عیان شد.

این کارشناس‌ارشد معتقد است؛ پدیده کاهش منابع آب‌های تجدیدشونده فقط مختص ایران نیست و بسیای از کشورهای جهان به‌ویژه درحوزه خاورمیانه و شمال آفریقا گرفتار آن هستند.

صدری دراین‌باره می‌افزاید: آب در سه بخش خانگی، صنعتی و کشاورزی مصرف می‌شود. میان این سه بخش شاید بیشترین مصرف آب مربوط به کشاورزی باشد. وزارت کشاورزی مصرف این بخش را 60 و وزارت نیرو آن را 90 درصد کل آب تولیدشده می‌داند. اگر حتی متوسط این رقم را درنظر بگیریم، باز هم ٧٥‌درصد آب تولیدشده در ایران در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که بخش کشاورزی نیز به سهم خود به کاهش آب‌های تجدیدشونده نیز دامن زده است.

به ‌هرحال او معتقد است با وجود بحران، همگرایی در دولت برای پرداختن به این معضل و حفظ آب وجود ندارد. به گفته صدری معضل آب فقط به وزارت نیرو و کشاورزی مربوط نمی‌شود، وزارت مسکن، وزارت صنعت، سازمان محیط‌زیست و بقیه نیز در این مشکل سهیم هستند. او دراین‌باره می‌افزاید: در این مقوله رویکرد واقعی در دولت نیست، هرکدام از وزارتخانه‌ها برنامه‌های خود را دارند اما هیچ‌ کدام برنامه جامعی برای مقابله با تنش آبی و کاهش آب‌های زیر زمینی ندارند. تصمیم‌گیری‌هایی که درحوزه مدیریت یکپارچه منابع آب انجام می‌شود، یگانه نیست. بنابراین ٥ تا ١٠ سال دیگر نیز هنوز با همین مشکل روبه‌رو خواهیم بود. به عقیده مسئولان کشوری باید همه به این باور برسند که همه با هم درجهت حل مشکل حرکت کنند.

شیوا سعیدی - شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امین: 1395/4/308:47:30،
46
27
امان ازین مدیریت
سوشا : 1395/4/313:57:24،
36
24
40 سال پیش خیلی چیزا فرق میکرد
محمد: 1395/4/314:08:08،
38
21
اگر وضع مملکت همینطور پیش بره ظرف 10 سال آینده شاهد بازگشت جمعیت از نقطه پیک خواهیم بود, تا جایی که 25 - 30 سال دیگه جمعیت از رقم فعلی هم کمتر میشه. مهاجرت جوان هارو هم اضافه کنید می بینید آینده این مملکت بسیار تاریکه.
محمد: 1395/4/310:03:35،
54
31
حفر چاههای غیر مجاز بیداد میکنه. تمام سفره های آبهای زیرزمینی رو خشک کردن. تمامش هم تقصیر خود مردمه . تو شهری مثل دزفول یه زمانی 20000 متر باغ بود با 1 چاه آب و 1 صاحب. الان همون 20000 متر به قطعه های 1000 متری تقسیم شده و فروخته شده به 20 نفر. هر شخصی هم که خریده 1 چاه بصورت غیر مجاز حفر کرده واسه استفاده استخر و بقیه تفریحاتش...
آیندگان مارو لعنت خوهند کرد....
م: 1395/4/310:41:33،
32
30
کشورهای عربی هم آب ندارن ببینید امارات کویت چیکار میکنن خیلی آب زیاد داریم آب خزر و دارن منتقل میکنن به سمنان ین انتقالها اثرات بدی روی اکوسیست میذاره مخصوصا که جنگلهای هیرکانی شمال رو هم دارن با برش درختان نابود میکنن
حسین: 1395/4/311:20:26،
40
25
با برنامه های بلند مدت 20 ساله و هزینه چند میلیارد دلار می توان کمبود آب را جبران کرد. احداث خطوط لوله انتقال آب از استان های پر آب و یا حتی همسایگان شمالی . شیرین کردن آب دریای جنوب و استفاده صنعتی . پرداخت یارانه و مدیریت برای تبدیل کشاورزی قطره ای. خرید انبوه بذر اصلاح شده که آب کمتری مصرف کرده و نوزیع آن با تخفیف بین کشاورزان. فرهنگ سازی در مصرف بهینه آب که خود نیاز به بودجه کلان تبلیغاتی دارد.پرداخت یارانه و حقوق گمرکی کمتر به محصولاتی که آب کمتری مصرف می کنند. توی دنیا چندین هزار دانشمند و کارشناس داریم که می توانند برنامه خوبی به ما بدهند. درامد هم داریم. متاسفانه سرمایه های کشور در این چند ساله بیشتر هدر رفته و صرف آبادانی نشده است.
تشنه: 1395/4/311:21:19،
43
25
دو نکته خوب گفت که یکی از 40 پیش به بعد خیلی بحرانی شده دوم سیاستهای غلط افزایش جمعیت خیلی ویرانگره بله خب دوباره دنباله رکوردیم ما کاش به بعضی ها میگفتن.
علی: 1395/4/312:37:39،
34
20
خب جمعیت تو این 40 سال 2 برابر شدم تازه قراره تا 10 سال دیگه با همت جوانان رکورد 120 میلیون نفر رو بزنیم ...
علي: 1395/4/317:28:23،
28
26
مثلا الان ما تو رفاهيم .بي آبي فقر فيش حقوقي ديگه نسلي نميمونه براي آينده
مهروطن: 1395/4/319:12:08،
32
36
کشاورزی به هر قیمت دلیل اصلی نابودی منابع آبی کشور است ما باید مانند اروپایی ها صنایعی که به کشور زیان وارد میکنن رو از دور خارج کنیم و بذاریم کشورهای ديگه برام توليد کنن در عوض صنایع دیگر مانند الکترونیک هواپیما سازی و مواردی که کمتر به استفاده از منابع آبی و زیرساختی کشور صدمه بزنن روی بیاریم حداقل صنعتی باشه که جبران خسارت به منابع کشور رو بکنه نه هندوانه تولید کنیم کیلویی صد تومن بدیم عراق آخرش کشاورز هم سود نبره
کورش کبیر: 1395/4/321:19:18،
34
28
کولر های مزخرف ابی هم دست کم نگیرید در خوشبینانه ترین حالت در روز حد اقل 30 تا 40 ملیارد
لیتر اب اگر 6 ساعت در روز کل کولر های ابی در ایران روشن باشند اب مصرف میکنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار