کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دوربین تابستانی به بازار مسکن انداخته شد

کدخبر:۲۴۵۳۶پنجشنبه، ۳ تیر ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۸:۴۷۲۱۵۶ بازدید

از فرصت دوجانبه برای خرید تا پنج تحول در ساخت وساز برگ برنده اجاره‌نشین‌ها با وجود ضربه ناشی از نرخ سود، چیست؟

بازار مسکن با ورود به تابستان، علاوه‌بر مولفه‌های اقتصادی از قبل فراهم‌شده برای رونق، به لحاظ موقعیت زمانی نیز «زمینه مساعد برای تحرک اساسی» را پیدا کرد. پیش‌بینی‌هایی که با استناد به «رفتار ماه‌های اخیر یکی از متغیرهای کلیدی بازار ملک» و همچنین «انتظارات مشترک فعالان این بازار» درباره فصل دوم سال 95 مطرح است، مشخص می‌کند: تنور «معاملات خرید آپارتمان» در فصل جاری، هم نسبت به فصل بهار و هم نسبت به تابستان سال گذشته، گرم‌تر خواهد شد. متغیر «حجم معاملات مسکن»‌ فاکتور پیش‌برنده فعالیت‌های دیگر از جمله ساخت‌وساز به حساب می‌آید که به این ترتیب تداوم رشد آن، باعث احیای سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی می‌شود. طبق اعلام دلالان ملک، در حال حاضر وام خرید مسکن نقش اهرم بالا برنده حجم معاملات مصرفی به‌خصوص در مناطق مرکزی پایتخت را بازی می‌کند. تسهیلات فعلی باعث هدایت خانه‌اولی‌ها به سمت واحدهای بالای 10 سال ساخت – به‌دلیل پوشش 50درصدی قیمت این نوع آپارتمان‌ها- شده و در عین حال بازار فروش واحدهای نوساز را از رکود شدید پارسال خارج کرده است. رصد بازار مسکن از دوربین تابستانی، پنج تحول مثبت طی ماه‌های آتی را نشان می‌دهد. در مسیر رونق، اگرچه احتمال نوسانی شدن قیمت وجود دارد، اما دامنه آن محدود خواهد بود.

به گزارش ایران جیب به نقل از دنیای اقتصاد،  از امروز با شروع اولین آخر هفته فصل اصلی نقل و انتقالات ملکی بازار مسکن سه حوزه «خرید و فروش»، «ساخت وساز‌مسکونی» و «اجاره آپارتمان» وارد دوره جدیدی می‌شود که انتظار می‌رود تابستان بازاری متفاوت از بهار سال جاری باشد بررسی‌های کارشناسان درباره چشم‌انداز متغیرهای بازار این انتظار را نیز به نوعی تایید می‌کند. تفاوت‌هایی که در این تحلیل‌های کارشناسی بین تابستان و بهار گذشته ترسیم شده است نشان می‌دهد در همه سه حوزه بازار مسکن یک فصل مشترک وجود دارد و آن اینکه تنور فعالیت‌های این سه حوزه هم نسبت به تابستان سال 94 و هم بهار گذشته گرم‌ترخواهد شد.

این پیش‌بینی‌ها درخصوص ساز وکار بازار مسکن در بخش خرید و فروش نشان می‌دهد که در فصل دوم سال همچنان تقاضای مصرفی سهم بیشتری از معاملات را به خود اختصاص خواهد داد. در این زمینه واسطه‌های بازار (مشاوران املاک) با تجربه‌ای که از سه ماه گذشته معاملات پیدا کردند در برداشت خود از بازار می‌گویند: موتور معاملات خرید و فروش مسکن برای سال جاری روشن شده است ضمن آنکه در مناطق جنوبی و مرکزی جنب و جوش متقاضیان بیش از سایر مناطق است. به گفته فعالان بازار مسکن وام‌های خرید بیشترین اثر خود را به لحاظ تحریک تقاضای مصرفی روی آپارتمان‌های 10 تا 20 سال ساخت و حداکثر 70 مترمربع گذاشته است. روند بازار نیز نشان می‌دهد: وام‌های خرید مسکن در کل مناطق شهری پایتخت به اهرم افزایش حجم معاملات تبدیل شده است. در این میان نکته جالبی که مشاوران املاک به آن اشاره می‌کنند این است که رمز موفقیت فروشنده‌های آپارتمان در بهار امسال در دست کسانی بود که دست کم در یک ماه اخیر روی قیمت‌های پیشنهادی خود تجدید‌نظر کاهشی کردند. به گفته فعالان بازار این دسته از فروشنده‌های آپارتمان‌های مسکونی برنده بازار بهار امسال بودند اما در مقابل مالکانی که در کوتاه‌مدت اقدام به تغییر افزایشی قیمت پیشنهادی خود کردند همچنان منتظر مشتری هستند و موفق به فروش ملک خود نشده‌اند.

این تجربه دلالان ملک نشان می‌دهد در فصل جاری که فرصت دو‌جانبه برای خریدار و فروشنده آپارتمان‌های مسکونی محسوب می‌شود عدم پافشاری سمت عرضه به قیمت پیشنهادی می‌تواند دمای معاملات را افزایش دهد. بخش قابل توجهی از دلالان ملک به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند بازار معاملات خرید و فروش مسکن دقیقا از اواخر بهار حرکت چشمگیری پیدا کرده است. به گفته کارشناسان بازار مسکن در حال حاضر محرک اصلی بازار مسکن، از سمت تسهیلات بانکی جدید شامل انواع وام‌های ساخت و خرید مسکن ایجاد شده است.

درحال حاضر دو دسته تسهیلات خرید مسکن شامل وام‌های بدون سپرده و وام‌های نیازمند یک سال سپرده‌گذاری به بازار تزریق شده است که در مجموع می‌تواند در فصل پیش رو 15‌درصد از متقاضیان خرید مسکن را به لحاظ تعداد تسهیلات پوشش دهد. این در حالی است که تسهیلات خرید مسکن تا سال گذشته کمتر از 10 درصد معاملات مسکن را حمایت می‌کرد. وام‌های بدون سپرده در دو سقف 70 و 110 میلیون تومان در قالب اوراق بانک مسکن به راحتی در دسترس متقاضیان خرید مسکن در پایتخت قرار می‌گیرند.

به این ترتیب از یکسو محدوده شمول وام‌گیرندگان و از سوی دیگر افزایش سقف ریالی تسهیلات خرید مسکن می‌تواند سرعت رشد معاملات را برای ورود به فصل رونق تقویت کند و تمایل سمت تقاضا برای انجام معامله را بهبود بخشد. به‌عنوان مثال در حال حاضر یک زوج خانه اولی به راحتی می‌توانند 50درصد هزینه خرید آپارتمان بیش از 10 سال ساخت و حداکثر 20 ساله را با وام 100 میلیون تومانی اوراق تهیه کنند که به گفته کارشناسان این یک امتیاز ویژه برای تقاضای مصرفی محسوب می‌شود. اما در سال گذشته همین زمان، حداکثر 22 درصد قدرت خرید مسکن از سوی تسهیلات خرید مسکن تامین می‌شد که این موضوع نشان‌دهنده افزایش بیش از دو برابری سهم تسهیلات در پوشش قیمت مسکن است.

این بررسی از سوی مشاوران املاک نیز تایید می‌شود. مشاوران املاک محدوده جنوبی شهر تهران با تاکید بر اینکه تزریق تسهیلات خرید مسکن برای متقاضیان مناطق جنوبی شهر بیشترین تاثیر را گذاشته و هم اکنون اکثر متقاضیان حاضر در بازار با استفاده از اهرم کمکی وام بانکی قادر به خرید مسکن شده‌اند، می‌گویند: محدوده قیمتی آپارتمان‌های معامله شده در این مناطق بین 70 میلیون تا 400 میلیون تومان است اما سهم زیادی از آپارتمان‌های معامله شده مربوط به واحدهای مسکونی با قیمت کل 200 میلیون تومان است که به راحتی تسهیلات بانکی سهم قابل توجهی از قیمت تمام شده آنها را تشکیل می‌دهد.

از این رو پیش‌بینی می‌شود عمده معاملات بازار خرید مسکن در تابستان سال جاری متوجه آپارتمان‌های کمتر از 70 مترمربع باشد در حالی که تاکنون بیشترین حجم خرید و فروش واحد مسکونی در تهران در واحدهای 60 تا 70 متری متمرکز بود. البته برای سایر شهرهای کشور عمده تقاضای مصرفی با توجه به تامین سهم بیشتری از قدرت خرید از سوی تسهیلات مسکن به سمت واحدهای مسکونی میان متراژ یعنی 80 تا 100 مترمربعی جلب خواهد شد.

دلالان و واسطه‌گران بازار ملک پیش‌بینی می‌کنند در سه ماهه فصل تابستان بخش مسکن به فاز «رونق نسبی» وارد می‌شود. به گونه‌ای که به نظر می‌رسد رشد معاملات پس از پایان ماه مبارک رمضان سرعت گیرد و رونق نسبی که بعد از گذشت سه سال انتظار می‌رفت اتفاق افتد. اما نکته‌ای که مشاوران املاک نیز همچون کارشناسان بازار مسکن بر آن تاکید دارند رونق غیرتورمی معاملات مسکن است. به گفته آنها در بازار فعلی فروشنده‌‌ای برنده است که اصطلاحا ملک خود را به قیمت بفروشد.

در مجموع کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقدند اگرچه احتمال نوسانی شدن قیمت آپارتمان‌های موردنظر متقاضیان، بیش از سایر واحدهای مسکونی است اما برآیند تغییرات قیمتی در سطح کمتر از تورم عمومی خواهد بود چراکه مطابق با الگوی تغییر قیمتی مسکن در دوره‌های اخیر، پایان دوره رکود و شروع رونق معاملات مسکن، دوره غیرتورمی است به این معنا که اگرچه احتمال افزایش قیمت وجود دارد اما میزان رشد حداکثر به اندازه تورم خواهد بود و در واقع قیمت واقعی مسکن دست‌کم طی یک فصل اول رونق معاملات بعید است رشد مثبت چشم‌گیر پیدا کند.

مطابق با آمار در بهار امسال فاصله بین نرخ تورم و نرخ رشد قیمت مسکن به کمترین حد طی 5/ 2 سال گذشته رسید. نیمه بهار نرخ تورم نقطه به نقطه(3/ 7 درصد) حدود 3 واحد درصد بیش از نرخ رشد نقطه قیمت مسکن(4 درصد در نیمه بهار) بود. در این میان تحلیلگران بانک مرکزی نیز امیدوارند با توجه به چشم‌انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و نیز رویکرد سیاستگذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن روند رو به رشد معاملات در ماه‌های آتی نیز ادامه داشته باشد.

تاکنون برخی کارشناسان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کردند که اگرچه ممکن است با فاصله گرفتن از عمق رکود تمایل متقاضیان مصرفی برای خرید مسکن بیشتر شود اما از آنجا که همچنان میان قدرت خرید مردم به دلیل کاهش سطح اشتغال و درآمد ملی و قیمت‌های مسکن شکاف وجود دارد و از طرف دیگر بخشی از جامعه امکان بازپرداخت تسهیلات بانکی پیش‌بینی شده برای بخش مسکن را به علت اقساط ماهانه بالا ندارند؛ بازهم امکان ورود تمامی متقاضیان به بازار در کوتاه مدت حاصل نمی‌شود. اما کاهش 2 واحد درصدی نرخ سود وام خرید مسکن یکم که از ابتدای تابستان اعمال شد منجربه تعدیل اقساط و افزایش تمایل خانه‌اولی‌ها برای دریافت این وام خواهد شد، به‌ویژه آنکه آمار معاملات خرید مسکن در شهر تهران بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی نشان‌دهنده ورود متقاضیان خرد مصرفی با استفاده از پس‌انداز گذشته و تسهیلات بانکی ارائه شده (پس‌انداز آینده) است. مطابق با آمار بانک مرکزی بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده طی بهار سال جاری به واحدهای مسکونی با زیربنای 60تا 70 مترمربع معادل 7/ 15 درصد اختصاص داشته است. همچنین واحدهای دارای زیربنای 50 تا 60 مترمربع و 70 تا 80 مترمربع به ترتیب با سهم‌های 14.7 و 14.1 درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.


از سرگیری دوباره ساخت وساز

در تابستان امسال هم‌راستا با افزایش حجم معاملات خرید مسکن، بازار ساخت و ساز متاثر از وام ساخت و افزایش معاملات، با پنج تحول عمده رو‌به‌رو خواهد شد. فعالان بازار ساخت وساز پنج عامل عمده را در ایجاد انگیزه دوباره برای فعالیت در سال جاری موثر می‌دانند. افزایش حجم معاملات، جو روانی، نرخ سود بانکی، تخفیفات بافت فرسوده و تسهیلات جدید عواملی است که می‌تواند حجم پروانه‌های ساختمانی صادر شده در شهر تهران را نسبت به دو سال گذشته افزایش دهد. در عین حال رشد محسوس ساخت همچون معاملات مسکن در کوتاه مدت بعید است اما هر اندازه شتاب رشد معاملات افزایش یابد، طول زمانی رسیدن به رونق ساخت‌وساز کمتر می‌شود.

فعالان بازار مسکن در توضیح این پنج عامل می‌گویند: جو روانی ناشی از افزایش حجم معاملات در ماه‌های آتی بر تصمیم سازندگان برای ورود به بازار، این انتظار را برای سازندگان ساختمانی به‌وجود می‌آورد که پس از سه سال توقف فعالیت‌های ساختمانی و کاهش حجم معاملات، بازار مسکن امسال مجددا به جاده رونق بازگردد و با توجه به این موضوع برای ورود به فعالیت‌های ساختمانی تصمیم می‌گیرند. همچنین کاهش سه واحد درصدی نرخ سود سپرده‌های بانکی از 18 درصد به 15 درصد می‌تواند یک نوع مشوق شروع فعالیت‌های ساختمانی تلقی شود. کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی می‌تواند عاملی در جهت تقویت دارایی پولی بسازبفروش‌ها و حرکت آنها به سمت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام سال‌های گذشته باشد.

ضمن آنکه افزایش مشوق‌های ساخت وساز در بافت فرسوده نیز می‌تواند بر حجم ساخت‌وسازهای این محدوده منجر شود و مهم‌تر آنکه نمی‌توان اثرگذاری تسهیلات خرید مسکن را بر افزایش حجم معاملات و به تبع آن تمایل سازندگان برای ورود دوباره به بازار مسکن رد کرد. از سوی دیگر سطح پایین رفته قیمت زمین و ملک کلنگی زمینه رونق ساخت وساز را فراهم خواهد کرد. همچنین کاهش چشم‌گیر قیمت مصالح ساختمانی بازار ساخت وساز را در فصل تابستان وارد مسیر رونق خواهد کرد.

مطابق با تحلیل کارشناسان بازار مسکن در صورتی که فعالان بخش ساختمانی با ردیابی شرایط اقتصادی دریابند که به تدریج قدرت خرید مردم به سمت بهبود می‌رود و دولت در میان مدت شرایط جذب نقدینگی در پروژه‌های نیمه‌تمام تولیدی را فراهم کرده است، سیگنال مثبتی به فعالان بخش مسکن برای بازگشت به فعالیت‌های ساختمانی خواهد بود. البته این روند بی‌تردید در کوتاه‌مدت حاصل نخواهد شد.به تعبیر دیگر با بهبود نسبی شرایط اقتصاد کلان کشور و کاهش نرخ تورم مطابق با پیش‌بینی‌های دولت، به‌طور طبیعی قدرت خرید خانوارها نیز در سطح بالاتری قرار خواهد گرفت که می‌تواند در سرعت خروج بخش مسکن از رکود موثر باشد و نکته دوم اینکه در صورتی که افزایش تقاضای خرید مسکن به اندازه‌ای باشد که آپارتمان‌های تولید شده اما عرضه‌نشده را به بازار مسکن وارد کند، می‌توان انتظار داشت رونق مسکن، همراه با رشد طبیعی قیمت‌ها باشد.


بازار آرام اجاره

کارشناسان و فعالان بازار مسکن درخصوص بازار اجاره نیز پیش‌بینی می‌کنند که تابستان امسال تحت‌تاثیر رونق خرید مسکن اعضای جامعه اجاره‌نشین‌ها کاهش خواهند یافت که می‌تواند به نفع مستاجران باشد اما در مقابل حجم آپارتمان‌های اجاره‌ای نیز کاهش پیدا می‌کند چراکه بساز و بفروش‌هایی که در دو سال اخیر به دلیل رکود شدید معاملات مسکن واحدهای نوساز خود را در بازار اجاره عرضه کرده بودند امسال به دلیل پیش‌بینی رونق مسکن، واحدهای اجاره‌ای خود را برای عرضه در بازار خرید و فروش آماده می‌کنند. اما از سوی دیگر امکان رهن سریع آپارتمان‌های تازه خریداری شده که برای تامین مابه التفاوت «نقدینگی خریدار و وام خرید» تا «کل قیمت فروش واحد» است، اتفاق می‌افتد. کارشناسان بازار مسکن معتقدند این روند نمی‌تواند در فصل تابستان تاثیر منفی بر آرامش نسبی بازار داشته باشد.

در عین کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز بر بازار اجاره تاثیرگذارخواهد بود چراکه موجران به دلیل کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی انگیزه لازم را برای دریافت پول رهن را از دست داده‌اند اما در مقابل این احتمال وجود دارد که تعداد فایل‌های رهن کامل در بازار اجاره از سوی خریداران جدید به دلیل پوشش مبلغ مابه‌‌التفاوت قیمت کل فروش واحد و نقدینگی آنها افزایش پیدا کند. در حال حاضر میانگین سطح فعلی اجاره‌بهای ماهانه مسکن در تهران مترمربعی 23 هزار و 600 تومان است که مبلغ اجاره ماهانه برای یک واحد مسکونی 50 متری را به یک میلیون و 180 هزار تومان به‌طور متوسط می‌رساند. همچنین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد شاخص اجاره بهای مسکن در شهرهای کشور طی یک سال گذشته کمتر از 12 درصد افزایش پیدا کرده است.


دو تغییر تابستانی در بازار مسکن

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی گفت: پیش بینی می‌شود در فصل تابستان و در ادامه سال جاری با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده در بخش مسکن و همچنین رسیدن بازار مسکن به کف قیمت، این بازار به ترتیب با افزایش تعداد معاملات و به دنبال آن با افزایش تقاضا برای صدور پروانه ساختمانی مواجه شود. علی چگینی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که به دلیل وجود تعداد قابل توجه واحدهای مسکونی تکمیل شده و خالی در کشور به خصوص در کلان شهرها، به نظر نمی‌رسد افزایش قیمت در بازار مسکن در سال جاری و به خصوص در فصل تابستان را شاهد باشیم.

وی افزود: با این وجود میزان تغییر در پارامترهای بازار مسکن در تابستان و ادامه سال جاری، تا حدود زیادی به شرایط متغیرهای اقتصاد کلان و فضای سیاسی کشور وابسته است. از جمله مهم‌ترین متغیرهایی که می‌تواند باعث تشدید تغییرات در بازار مسکن شود، میزان تاثیرپذیری اقتصاد کشور از شرایط ایجاد شده در پسابرجام و نحوه استفاده از این شرایط، قیمت نفت و از همه مهم‌تر میزان کاهش نرخ سود بانکی است. چگینی تصریح کرد: با افزایش نسبی قیمت نفت و کاهش تدریجی نرخ بهره، می‌توان انتظار داشت که از یک طرف به تدریج سطح درآمدی خانوار با بهبود شرایط اقتصادی کشور ارتقا یابد و به تبع آن میزان تقاضای مصرفی در بخش مسکن افزایش یابد. وی تاکید کرد: در حال حاضر تقاضاها به سمت واحدهای مسکونی کم‌متراژ و قیمت‌های پایین‌تر است و در دو سال اخیر بیش از ۵۰ درصد تقاضا و معاملات انجام شده در شهر تهران مربوط به واحدهای ۳۰۰ میلیون تومان و کمتر بوده که مساحت این واحدها ۷۵ متر و کمتر است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

علي: 1395/4/306:56:12،
69
178
به نظر شما با كاهش نرخ سود بانكي بازار مسكن رونق ميگيرد يا رونق نمي گيرد ؟

رونق مي گيرد +++++

رونق نمي گيرد ----------
محسن: 1395/4/309:14:14،
81
36
دو سه تا دلیل دارم که با کاهش سود بانکی هم مسکن راه نمیفته ولی حوصله توضیح دادن ندارم ‌‌
الکی: 1395/4/309:28:57،
61
98
این منفی دادنها نشون میده اغلب خوانندگان ایران جیب(نه همه) قشر کم درآمد جامعه هستند و از نظر سواد اقتصادی ضعیف هستند
کارشناس: 1395/4/311:12:22،
51
89
بزودی مردم مثل مور وملخ میریزن برای خرید مسکن
reeza: 1395/4/311:34:24،
71
31
با کدوم پول راه بیفته.....
پول دست مردم نیست...
ماني: 1395/4/311:38:32،
24
69
درود بر دوستان و اينكه دوستان به دليل ضعف مالي منفي ميدن قابل تعمل هست چون توان مالي پايين هستند حاضر به قبول واقعيت كه حتما بازار مسكن رونق خواهد گرفت نيستند و تميدوارم براي آنها هم گشتيش حاصل بشه و بدرود
پاسخ به مانی: 1395/4/312:12:40،
68
28
آفرین به تو ؛ ضعف مالی رو خوب اومدی ولی یادت باشه همین ضعف مالی قشر متوسط باعث شده ملک بره تو کما ؛ اگه دلالی یا بساز بفروشی یا هرچی که هستی هنوز این اصل ساده رو نفهمیدی پدرجان. پایین بودن قدرت خرید مساوی با ادامه رکود.
کارشناس اقتصادی: 1395/4/312:46:17،
50
19
به اون دسته از عزیزانی که فکر میکنن ملک قرار هست تکان بخورد اعلام میکنم اکثر تحلیلگران اقتصادی متفق القول هستند که مسکن تا دو سال آینده هیچ تکانه ای ندارد از طرفی اگر از شخصی بی طرف ولی تحلیلگر بازار که با لایه های مختلف اقتصادی از دولت تا سازنده و دلال بازار ارتباط داشته باشید متوجه خواهید شد بخش دلالی هم هیچ امیدی به بهبود بازار ندارد و فقط تنها راهی که دارد با ابزار مهیچ نشان دادن بازار سعی در بهبود شرایط دارد! دولت فعلی هیچ علاقه ای به افزایش قیمت ندارد و با توجه به اینکه قیمت ملک بیش از هر کالای سرمایه ای در این کشور افزایش چند برابری داشته است پس دلیل منطقی هم برای این کار وجود ندارد پس منطقی فکر کنید و تحت تاثیر احساسات که بسیاری از شاخصهای اقتصادی ما را تحت تاثیر قرارا میدهد قرار نگیرد حتی اگر بازار هم شروع به تکان خودرن کند دولت اهرم بسیار قوی در اختیار دارد که از آن استفاده میکند
املاکی: 1395/4/313:00:50،
35
59
رونق میگیره چون دولت عزمشو جزم کرده مسکن رو راه بندازه

دلایل

1 کاهش سود بانکی
2 کاهش نرخ تسهیلات مسکن از 13 به 11 درصد
3 ثابت نگه داشتن قیمت ارز
مهدی: 1395/4/313:20:29،
33
25
آقای مدیر ، اینکه قیمت بازار به کف رسیده نظر شخصی شماست و به نظر ما هنوز تا رسیدن قیمت به کف فاصله وجود دارد .
با توجه به کاهش شدید قیمت زمین و آهن و میلگرد و سیمان و کاشی و سرامیک و در نتیجه کاهش محسوس قیمت تمام شده ساختمان ، لذا باز هم شاهد کاهش قیمت ها خواهیم بود .
هم اکنون شاید فایل چند سال ساخت با قیمت متری 5 میلیون تومان در بنگاه ها موجود باشد ، اما از آن سو فایل نو ساز نیز با قیمت زیر 5 میلیون در همان منطقه پیدا می شد و دلیل آن اینست که دلالها در گذشته خرید بالا داشند و هم اکنون برای آنها سخت است که ملک خود را به قیمت بفروشند و همچنین سازنده ای که هم اکنون ساختمانش به اتمام رسیده ، صد در صد قیمت تمام شده ملک وی پایین خواهد بود و در نتیجه ملک را به قیمت و سریع می فروشد .
من: 1395/4/313:21:21،
38
23
امسال سال چهارمه که این حرف های تکراری زده میشه !!! تا وقتی حقوق ها متناسب با قیمت ها نشه, بازار هم تکون نمی خوره.
خپیط: 1395/4/313:41:04،
35
17
پاسخ به املاکی: اتفاقا شما خودت ببین وضع چقدر خرابه که با این همه زوری که دولت زده هیچ اتفاقی نیافتاده و املاکی ها هنوز مگس میپرونن
تحلیل گر: 1395/4/313:59:21،
28
25
آقای املاکی کم کم رونق میگیره درست هست ولی به همان دلایلی که گفتید خیلی راحت جلو افزایش قیمت را خواهند گرفت به محض افزایش قیمت مسکن نرخ ارز تک رقمی خواهد شد و کاهش خواهد یافت تا نرخ ارز بانکی تا از افازایش قیمت مسکن و تورم در جامعه گرفته شود! دوم اینکه به کاهش سود بانکی دلایل مختلفی وجود دارد یک از ان دلایل خروج از رکود مسکن نه افزایش قیمت مسکن است که ان هم تاثیرش به لحاظ اجرا کردن و تاثیر کاهش زمان نیاز دارد کاهش سود وام مسکن هم به دلیل عدم استقبال مشتریان از این وام بوده است با این روش میخواستند استقبال از این وام را بیشتر کنند ولی اینها همه دلیلی بر افزایش قیمت مسکن نننندارد
محمد: 1395/4/314:05:47،
32
22
بعضی ها که خیلی هم ادعای کارشناسی !!! می کنن, هنوز درک تحلیل داده ها رو ندارند. وقتی میگه 80 درصد سپرده های بانکی زیر 50 میلیون, وقتی میگه حداقل حقوق 900 هزار خط فقر 3 میلیون, وقتی قدرت خرید مردم ظرف 5 سال گذشته نسبت به سال 89 " کاهش " داشته ...
اینا همه سیگناله که بازار حداقل یکسال تا دو سال دیگه در رکود هست. آپارتمان وقتی ساخته میشه باید کسی باشه که بخره برای استفاده. در حال حاضر ساخت و ساز از تقاضای موثر بالاتر هم هست, رونق بازار خیالی بیش نیست, چه برسه به رشد قیمت !!!
به کارشناس: 1395/4/320:13:26،
31
20
کارشناس جون همین الانم پول باشه مردم میخرن منتها پول دست مردم نیست با روال تعطیلی کارخونه ها و بیکاری شاغلین صنعت وضعیت بدترم میشه حالا هی جو بدید البته پارسال برای امسال هم از اینجور پیش بینیها میفرمودید واستا روزی رو میبینم که تو خیابونها داد بزن استخدام کنید و با التماس از مردم بخواین که بیان داخل آلونکهایی که ساختید رو ببینن .شاید پسند کنند!و با هر شرایط و بودجه ای بخرن !
مسکن دقیقا حکایت یکی بخر؛ دو تا ییر سرش خواهد اومد
بسه دیگه .بساط خون مردم تو شیشه کردن دلالهای مسکن دیگه تموم شده اس چون مسکن عملا به کالای مصرفی با استهلاک بالا و نقدشوندگی خیلی پایین تبدیل داره میشه (یا شده )
حالا بدو برو واسه دنیای کوچیکت جو گرونی بده
ناشناس: 1395/4/308:31:01،
65
31
تا زمانیکه قدرت خرید مردم پایین و وضعیت اقتصادی نابسامان هست چطور انتظار دارید که وضعیت مسکن رونق بگیره صد سال هم این اتفاق نخواهد افتاد
خپیط: 1395/4/308:53:19،
62
29
شما هم که هرسال پیش بینی کنید از فروردین از اردیبهشت از اول تابستان از اول ابان از اول سال دیگه از ....... مسکن رونق میگیرد
ملاک: 1395/4/309:24:04،
53
20
ایران جیب عزیز
لطفا این مقاله های طرفدار گرانی مسکن را از روزنامه دنیای اقتصاد منتشر نکنید
عابدی: 1395/4/309:35:19،
22
38
تحلیل زیبا و قابل تقدیری داشتید ضمن تشکر و تایید تحلیل شما ، قطعا با توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی و عدم ظهور تحول ملموسی در حوزه اقتصاد ، افزایش قیمت سینوسی اتفاق نخواهد افتاد ولی در سطح نرخ تورم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود یعنی چیزی در حدود ده درصد در سال
یحیی: 1395/4/311:19:23،
44
21
قدرت ریسک در هیچ بازار سرمایه ای فعلا وجود ندارد قیمت مسکن هم به تبع تحولات روانی از آن قیمتی که بی وجیه بالا رفته پایین نیامده و باید به تبع باقی اجناسی که حباب روانی داشته اند و با تحریم اثر مستقیم نداشته اند (مانند زمین و خانه ... ) پایین بیایید به نظر من که مشاور املاک دارم سرمایه گذاری در بخش مسکن به این امید که در اینده نزدیک بتوان آن را به قیمت بالاتر فروخت به هیچ وجه امکان دارد . الان کسانی هستند که ابنیه و عرصه های خود را که در طول یکی دو سال پیش خریده اند حتی به 10 الی 20 درصد ضرر می فروشند ولی خریداری با این پیشنهادات پیدا نمی شود . الان پای دلال از بازار مسکن کوتاه شده انشاالله که دستش هم از دنیا کوتاه شود
مهدي: 1395/4/311:36:27،
61
28
مسكن مرد حتي با كاهش سود بانكي،حتي با وام ٨٠ ميليوني و حتي هاي ديكر، مردم قدرت خريد ندارند با اين قيمت هاي فصايي توجيه سرمايه كذاري هم براي ورود سرمايه كذار به ان وجود ندارد والسلام
محمدرضا: 1395/4/313:31:50،
41
29
اکثر کسایی که سپرده تو بانک دارن در محدوده 50 تا 100 میلیون هستن. با کدوم عقل سلیم فکر کردن کاهش نرخ سود به بازار مسکن کمک میکنه؟!
خیلی ریسک بخوان بکنن برن سمته طلا و سکه و دلار و از این بازی ها که اونم همیشه برای قشر متوسط و بیچاره جامعه بازی باخت باخت هست.
دست از سر این مردم بدبخت بردارید.
به خدا هر ماه از ده پونزده روز که ازش میگذره کاسه چه کنم چه کنم دستمونه تا سر برج برسه دوباره روز از نو روزی از نو
م: 1395/4/320:15:12،
19
20
عقل اگه داشتن وضع مملکت این نبود تو شرایط رکود زمانیکه شعار تدبیر میدادن انهمه ورادات نمیکردن که صنعت به این وضع فاجعه بار برسه منتظر وضعیت اسفبار کراخانه های فولاد هم باشید با این 1000 تن فولاد چینی وارد شده صنایع رو پای خود ساخته رو هم زمین گیر کردن
ل: 1395/4/313:39:57،
30
41
قیمت نفت که بره بالا 100 دلار بازار مسگن راه خواهد افتاد
کارشناس : 1395/4/314:01:53،
31
39
سلام ملک و مسکن.
میلاد : 1395/4/319:35:27،
20
23
هر سال اول سال دولت کارشناسان تحلیل گرا میگم امسال بهار مسکن هست امسال سال رونق هست نمیدونم چرا آخر سال میشه لال مشین
امیر از تبریز: 1395/4/400:05:48،
26
25
من بساز بفروش نیستم .
اولین ساختمونم دارم میسازم و رشته تحصیلیمم عمرانه ولی از اول تیر روزی یکی دونفر مشتری میاد برا ساختمون تازه یه دلالم کل ساختمونمو یجا ازم میخواست بنظرم تا اخر تابستون تا اوایل سال دیگه مسکن رونق می گیره.
ali: 1395/4/410:18:40،
22
30
افزایش قیمت مسکن یه امر طبیعی است که دیر یا زود امسال یا سال دیگه اتفاق خواهد افتاد ولی متاسفانه یه عده ادم بدون هیچ دلیل درستی حالا یا از نداشتن پول یا بدلیل سود خوری از طریق بانک ها یا صندوق ها نمیخوان باور کنن که مسکن مثل دیگر بازارها نیست و اگر به جنب و جوش بیفته هیچکس جلودارش نیست و خریدار به گردش نمیرسه من فقط خواستم به اون گروه از عزیزانی که خریدار مصرفی هستند توصیه کنم گول این حرفها رو نخورید مسکن اونقدری که باید پایین میامد ،امده و این دو سال اخیر نیز به اندازه تورم افزایش نداشته و شما بردتون رو کردید اگر واقعا اپارتمان ندارید بخرید چون مهمترین دلیل ارامش خیال خودتان و خانواده رو فراهم کردید که اگر خدای ناکرده مسکن اوج گرفت متضرر نشید و از قافله عقب بمونید این مهمترین دلیل من است چون افزایش قیمت مسکن برنامه خرید شما رو 10سال عقب میندازه.
باسخ به أمير از تبريز: 1395/4/411:53:51،
23
17
بيخود دلتو صابون نزن دايي جان مسكن مرده، با كدوم درامد مردم مسكن بخرند؟ حالا جون تو ساختمان ساختي ديكه الان فكر كردي از اول تير راه ميوفته؟بيدار شو بابا جون خوابي
باتجربه: 1395/4/412:22:18،
29
22
قیمت هر کالایی را عرضه وتقاضا مشخص میکند فعلا عرضه مسکن بیشتر از تقاضا می باشد و قیمت رو به افزایش نیست و با کاهش سود بانکی افراد باریسک پذیری بالاتر و با تجربه بیشتر سرمایه خود را وارد بازار هایی با نقد شوندگی بالا می کنند منجمله سکه و ارز و تنها بازاری است که اگه صعودی بشه دولت چیزی نمیگه و اگه نزولی بشه دولت سریع کف قیمت مشخص میکنه و دولتی که به دلار درامد دارد و به ریال خرج میکند معلومه که دلار ارزان نمیشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
ملاقات ایرانی با هیوندای سوناتا 2018
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
در هنگام عبور از دست‌انداز، پدال ترمز را نگه ندارید
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما