کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

قامت صنعت کاشی و سرامیک ایران خمیده شد

کدخبر:۲۴۵۱۱چهارشنبه، ۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰:۱۲۱۷۲۷ بازدید

این صنعت با داشتن سابقه دیرینه در کشور متاسفانه امروز حال و روز خوشی نداشته و نیازمند رسیدگی اورژانسی از سوی دولت است.
قامت صنعت کاشی و سرامیک ایران خمیده شد

این صنعت با داشتن سابقه دیرینه در کشور متاسفانه امروز حال و روز خوشی نداشته و نیازمند رسیدگی اورژانسی از سوی دولت است. 
  
سفالگری از جمله باستانی ترین هنرهای بشری و سر منشاء هنر تولید کاشی و سرامیک است که نخستین آثار این هنر به حدود 10 هزار سال قبل از میلاد می رسد و به صورت گل نپخته بوده و آثار نخستین کوره های پخت سفال به حدود شش هزار سال قبل از میلاد بر می گردد.

بعد از طلوع اسلام و تشویق استفاده از ظروف سفالی و سرامیکی بجای ظروف فلزی ، طلا و نقره صنعت سفالگری رشد تازه ای یافت و از صنعت سفالگری و کاشی سازی برای آرایش محراب مساجد، ضد آب کردن دیوار حمام ها، ایجاد حوض، آب نما، ظروف ، خمره ، کوزه و همینطور شیب بندی بام ها استفاده می شد، واژه سرامیک از زبان یونانی گرفته شده و به معنی سفال یا گل نپخته است.

سیاست گذاری های صنعتی قبل از انقلاب اسلامی در قالب برنامه های پنج ساله توسعه و به موازات آن ایجاد زیر ساخت های لازم در ابتدای دهه 30 به گونه ای شکل گرفت که سرمایه های حاصل از بخش تجاری کشور به مسر ایجاد واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی و تولید هدایت شود با پشت سرگذاشتن التهابات ناشی از انقلاب اسلامی سیاست گذاری صنعتی کشور بر اساس رویکرد خودکفایی در تولید بجای واردات شکل گرفت، تاثیر این سیاست گذاری در صنعت کاشی کشور در احداث واحدهای جدید و توسعه کارخانجات احداث شده نمایان شد.

در سال 1365 با نظارت وزارت صنایع با خرید انبوه برای تعداد 10 واحد تولید کاشی شامل 4 واحد کاشی کف هر کدام با ظرفیت اولیه 750 هزار متر مربع و شش واحد کاشی دیوار هر یک با ظرفیت اولیه 5.1 میلیون متر مربع گشایش اعتبار شد.

به دلیل پایان یافتن جنگ تحمیلی و تثبیت شرایط داخلی و رونق گرفتن صنایع به ویژه صنایع ساختمانی و نیاز روز افزون به مصالح ساختمانی از جمله کاشی و سرامیک روند سرمایه گذاری و رشد صنعت کاشی و سرامیک با شتاب بیشتری ادامه یافت و با ورود تدریجی محصولات واحدهای جدید الاحداث به بازار داخلی و تامین کامل نیازهای بازار بخشی از آن نیز روانه بازارهای بین المللی شد.

با تصویب برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و ایجاد تسهیلات برای سرمایه گذاری و تشکیل صندوق ارزی هجوم سرمایه گذاران برای احداث واحدهای جدید با صدور سهل و آسان موافقت اصولی و پرداخت تسهیلات به وسیله شبکه بانکی کشور آغاز شد به طوری که در مدت دو سال بیش از 500 میلیون متر مربع موافقت اصولی صادر گردید و بیش از 220 میلیون آن وارد فاز اجرایی شد.

محمد روشنفکر فلاح رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک کشور در این زمینه به رادیو اقتصاد گفت: نخستین کارخانه کاشی و سرامیک در سال 1339 در تهران افتتاح شد که ظرفیت اولیه این واحد تولیدی 500 هزار متر مربع انواع کاشی دیوار در سال بوده است.

وی افزود: از سال1339 تا 1357 میزان تولید کاشی در کشور 17 میلیون متر مربع بوده است.

روشنفکر فلاح تصریح کرد: نقطه عطف و اوج صنعت کاشی و سرامیک در نخستین دولت بعد از جنگ شکل گرفت و در این مقطع 10 واحد تولید کاشی و سرامیک در کشور احداث شد.

وی گفت: در حال حاضر بیش از 700 میلیون متر مربع ماشین آلات نصب شده صنعت کاشی و سرامیک در کشور وجود دارد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک کشور افزود: سال های گذشته تولید کاشی و سرامیک در ایران به دلیل رشد یا رکود اقتصادی نوسانات زیادی به خود دیده و افت و خیزهای زیادی را تجربه کرده است.

وی خاطر نشان کرد : متاسفانه صنعت کاشی و سرامیک ایران امروز در محاصره مشکلات متعدد قامت خم کرده است.

روشنفکر اذعان کرد : مصائب و مشکلاتی که صنعت کاشی و سرامیک طی سالیان گذشته تا به امروز داشته نه از نظر شکلی نه از نظر مالی هیچ فرقی نکرده است بنابراین رونمایی مسائل و مشکلات گره ای از صنعت کاشی و سرامیک ایران باز نخواهد کرد.

وی اظهار داشت: اگر صنعت کاشی و سرامیک در مسیر درست قرار گیرد 50 درصد از مسائل و مشکلات آن برطرف خواهد شد متاسفانه طی دهه های گذشته این صنعت نتوانسته در مسیر درست خود قرار گیرد.

روشنفکر فلاح در ادامه به بحث ارتباط بین صنعت و دانشگاه هم اشاره کرد و افزود: تاکنون پیوند بین صنعت و دانشگاه در حوزه کاشی و سرامیک نمود واقعی نداشته است علی رغم اینکه این موضوع در تمامی کنگره ها، سخنرانی ها و ... بیان و تاکید می شود.

وی یادآورشد: این ارتباط تاکنون به شکل واقعی در صنعت بصورت عام و صنعت کاشی و سرامیک بصورت خاص برقرار نشده و در حد شعار باقی مانده است. 

حسین سرپولکی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: توجه به پرورش نیروهای تخصصی و تربیت یافته برای توسعه صنعت در برنامه های مختلف آموزش عالی کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به وضوح دیده می شود.

وی افزود: برای نخستین بار در سال 61 رشته ای تحت عنوان مهندسی سرامیک دردانشگاه علم و صنعت ایران راه اندازی شد از سال 61 تاکنون بیش از 20 واحد دانشگاهی و مرکز پژوهشی در کشور با هدف تربیت نیروهای متخصص در این حوزه ایجاد شده است.

عضو انجمن علمی سرامیک گفت: با توجه به فراز و فرودهای که صنعت کاشی و سرامیک در کشور داشته به لحاظ نیروهای تخصصی تربیت یافته به خوبی توانسته در حوزه تولید و مدیریت حضور پیدا کنند و نقش آفرین باشند.

وی در ادامه با اشاره به این جمله که " فقر ارتباط مناسب بین دانشگاه و صنعت همواره یکی از دغدغه های جدی در کشور بوده است" ، افزود: خوشبختانه واحدهای دانشگاهی کشور به ویژه رشته سرامیک امروز ارتباط نزدیکی با کارخانجات تولیدی، انجمن های علمی و صنفی دارد.

سرپولکی خاطرنشان کرد: تحولات اخیری که منجر به فراز و فرود در صنعت کاشی شده است در بخش نیروی انسانی تاثیر خاصی نداشته، همچنان نیروی انسانی در حال رشد و تبلور در بخش صنعت و علم است و آمادگی دارد در صنعت حضور داشته باشد.

وی اظهار داشت : مشکلات خاصی که این صنعت هم اکنون با آن دست و پنجه نرم می کند نتیجه و عقبه برنامه ریزی ها در سالیان گذشته است به عبارتی صنعت کاشی و سرامیک وارث برخی موانع و مشکلاتی است که از گذشته به ارث برده و مربوط به امروز نیست.

عضو گروه مهندسی سرامیک دانشگاه علم و صنعت ایران یادآورشد: چرخ صنعت کاشی و سرامیک کشور امروز کندتر از همیشه می چرخد از اینرو می طلبد دولت در این زمینه توجهی جدی داشته باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

homayun: 1395/4/212:04:23،
67
27
تا وقتی بازار بین اللملی نداشته باشیم بد تر میشه که بهتر نمیشه
ایران: 1395/4/215:00:00،
40
13

باتحلیل، نوشتن چندتامقاله، برگزاری سمیناروجلسه و... بازار رونق پیدانمیکنه!

نانوای محله اگه باهمسایه ها بد باشه نمیتونه نونشو بفروشه!!!

این رکود فقط مال کاشی وسرامیک نیست!!!
(بفرما چه صنفی رونق داره!) اگه پیداکردی خبرکن تا ماهم درحقتون دعاکنیم!!!
ناصر: 1395/4/212:10:41،
51
25
قامت همه خم شده و بزودی می شکند و این موضوع یقه تمام کشور را خواهد گرفت بعضی ها زودتر بعضی ها دیرتر، تمام اشخاص و صنایع.سنت الهی و تجربه اینو ثابت کرده
امین: 1395/4/212:16:20،
42
17
این همه گفتی اما علت رو نگفتی. عیب کار کجاست. دولت دقیقا باید چکار کنه؟؟
سلام: 1395/4/212:24:26،
60
25
اقتصاد ايران کاملا ورشکسته شده و تورم 9 درصد خيل پردازي شده در ذهن دولت

اميد وارم دولت و مسئولين بالا بالاها بتونند اين خيال پردازي رو به پيش بيني تبديل کنند

فرشيد: 1395/4/212:22:51،
53
23
صنايع غير رقابتي و بنجل ساز محكوم به حذف و شكست هستند مخصوصا در فضاي باز تجارتي اين دوره زمونه
آرش66: 1395/4/212:34:07،
36
38
تمامی مشکل صنایع ما فقط یک چیز است: گرانی دلار. که آن هم از مهر سال 91 بدینسو به وجود آمده و روز به روز باعث رکود بیشتر اقتصادی و تعطیلی واحدهای تولیدی می شود. هرچند دلار در عرض چند ماه از 1000 به 3800 تومن رسید، اما حقوق و دستمزدهای مردم عادی، هیچگاه دو یا سه برابر نشد و هرساله فقط 10 تا 12 درصد رشد کرد. بدین ترتیب در تمامی سالهای 90 تا پایان 94، نرخ رشد دستمزد کمتر از رشد تورم بوده و با توجه به افزایش یک شبه قیمت ارزهای خارجی، تقریبن هیچ قدرت خریدی برای عامه ی مردم باقی نمانده است مگر برای چیزهای خیلی واجب مثل خورد و خوراک و هزینه شیرخشک بچه. نتیجه: از سال 90 به این طرف قدرت خرید مردم به یک چهارم تا یک پنجم کاهش یافته است. نتیجه اصلی: تعطیلی کارخانجات، واحدهای تولیدی، ساخت مسکن و ...
مسعود: 1395/4/212:59:50،
33
21
صد درصد درسته واقعیت همینه
سحر: 1395/4/212:34:26،
44
15
قامت همه چیز خمیده شده تو ایران
احمد در : 1395/4/213:08:26،
24
24
عزیزان دو تا کشور از ما کاشی و سرامیک میخرید. عراق و سوریه، این دو کشور هم که جنگ است و فعلا سازندگی ندارند، این کارخانه‌ها هم بیش از حد تولید کردند، مسکن مهر داخلی هم که فاتحه، پس نفروختن و متاسفانه ورشکستگی امری اجتناب ناپذیر است، حالا یا باید مسکن مهر حرکت کند یا این دو کشور از جنگ خارج شود که اگر در آن زمان ایران دستی در سازندگی این دو کشور داشته باشد اکثر صنایع ما از رکود خارج میشوند انشاءالله. ( در جواب آن عزیزی که راه حل میخواست)
فرد: 1395/4/213:19:51،
52
18
کجای دنیا یه کشور از یه محصول صنعتی جنس درجه یک و دو و سه میزنه؟شما کلا درجه 3میزدی تک و توک هم توش نمییز در میو مد به نام درجه یک می دادید به مصرف کننده.بازار جهانی باشه شما همتون تخته اید.چون به شما رقابت یاد ندادند..کیفیت و هم که ازش میزنید تا سود تون بیشتر شه.
جلال: 1395/4/214:15:35،
24
28
دوست گرامی. درجه یک داشت به شما نمیدادند!
عبدالله: 1395/4/215:37:59،
30
27
تمام صنایع به غیر از خودروسازی در حال نابودی هستند
خودروسازها هم به علت حمایت دولت و وضع تعرفه بالا برای واردات سر پا ایستاده اند
م: 1395/4/220:18:22،
29
15
بقیه صنایع که اندازه خودروسازی گرون فروش نبودن چرا دولت برای اونا هم تعرفه بالا وضع نکرد و ازشون حمایت نکرد مثل خوردوسازان دست نورچشمیهاست ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما