کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

يارانه پرداختی 115 درصد درآمد مالياتی + جدول

کدخبر:۲۴۴۱۵دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵:۰۸۱۰۵۰ بازدید

امسال دولت مكلف به حذف يارانه سه دهك شده است؛ تكليف سنگيني كه 24 ميليون نفر را شامل مي‌شود. كاهش تعداد دريافت‌كنندگان يارانه ...

امسال دولت مكلف به حذف يارانه سه دهك شده است؛ تكليف سنگيني كه 24 ميليون نفر را شامل مي‌شود. كاهش تعداد دريافت‌كنندگان يارانه اگرچه تكليفي بود كه از ابتدا بر دوش دولت يازدهم گذاشته شده بود اما نگراني از تبعات حذف خانوارها، اين اجرا را به تعويق انداخت. دولت تا به حال حدود 250 هزار ميليارد تومان صرف پرداخت يارانه نقدي كرده كه در صورت تفكيك ميزان پرداختي دولت در سال‌هاي مختلف، اعتبار تعلق گرفته به يارانه‌هاي تاريخي ايران در برخي سال‌ها حتي بيش از درآمد مالياتي سالانه و برابر 115 درصد ماليات دريافتي شده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از اعتماد، در سال‌هاي گذشته با توجه به ثابت ماندن مبلغ يارانه نقدي و حذف چند ميليون نفر از ليست دريافت يارانه، اين تناسب متفاوت شده و در سال جاري با توجه به درآمد ١٠١ هزار ميليارد توماني درآمد مالياتي مصوب و پرداخت حدود ٤٢ هزار ميليار تومان يارانه نقدي نزديك به ٥/٤١ درصد درآمد مالياتي به دست آمده صرف پرداخت يارانه مي‌شود، به عبارت ساده‌تر حدود نيمي از ماليات‌هايي كه امسال از موديان مالياتي آن هم در شرايط ركودي اقتصاد دريافت مي‌شود، از نظام برنامه‌ريزي مالي كشور خارج شده و نمي‌تواند صرف توسعه اقتصاد شود.

در سال‌هايي كه ركود عميق، سبب تعطيلي يك به يك واحدهاي توليدي مي‌شود، سياست‌هاي اخذ ماليات و بازتوزيع آن به تمام افراد جامعه، سياستي است كه از هيچ منطق و نظريه اقتصادي پيروي نمي‌كند اما دولت به دليل نگراني‌هايي كه از حذف پردرآمدها دارد كماكان به سيستم پرداخت يارانه تن داده است.

از آنجا كه مبالغ يارانه‌ها در قالب هزينه‌هاي بودجه دولت منعكس مي‌شود نسبت يارانه به كل بودجه دولت مي‌تواند به عنوان شاخص قابل اعتمادي از سياست‌هاي حمايتي دولت مورد بررسي قرار گيرد. بالاترين نسبت پرداخت يارانه به كل بودجه دولت پيش از انقلاب مربوط به سال ١٣٥٤ يعني يك سال پس از افزايش درآمدهاي نفتي است كه نسبتي بالغ بر ٨/٧ درصد كل بودجه دولت را به خود اختصاص داده است. گرچه در سال‌هاي ١٣٥٢ تا ١٣٦٨ نسبت مخارج يارانه به هزينه‌هاي بودجه روند ثابتي نداشته و با نوسان‌هاي بسياري همراه بوده است؛ اما از سال ١٣٦٩ به بعد اين سهم از افزايش نسبتا بالايي برخوردار مي‌شود به‌طوري كه در سال ١٣٧٣، ٧/١٢درصد از كل بودجه دولت صرف پرداخت يارانه شده و پس از اين سال روند كاهشي را طي كرده است.

با اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها اين نسبت در سه سال گذشته افزايش شديدي را تجربه كرده است. به گونه‌اي كه دولت به دليل فراگير بودن پرداخت يارانه به تمام مردم در سال گذشته دچار مشكلات زيادي در تامين منابع شده است. نسبت يارانه‌ها به درآمدهاي مالياتي شاخص ديگري است كه در چهار دهه گذشته با رشد بسيار زيادي همراه بوده است و نشان مي‌دهد كه دولت در سال‌هاي ١٣٧٢ تا ١٣٧٥ به دليل يكسان‌سازي نرخ ارز در اقتصاد كشور و افزايش هزينه واردات كالاهاي اساسي كه به آن يارانه پرداخت مي‌شود نزديك به نيمي از دريافت‌هاي خود از طريق ماليات را به صورت يارانه به مردم پرداخت كرده است. در سال‌هاي بعد اين نسبت به صورت نوساني تغييراتي را تجربه كرده است. با آغاز اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در سه سال گذشته اين نسبت مجدد افزايش شديدي را داشته به گونه‌اي كه بر اساس آمار، دولت در سال‌هاي ١٣٩٠ تا ١٣٩١ بيش از مقداري كه ماليات از جامعه دريافت كرده به مردم يارانه پرداخت كرده است.

با افزايش جمعيت ميزان يارانه‌ها نيز افزايش يافته و سرانه پرداخت‌هاي يارانه‌اي به قيمت‌هاي جاري نيز روندي افزايشي به خود گرفته است اما با تعديل يارانه‌هاي پرداختي به قيمت‌هاي ثابت سال ١٣٧٦ ملاحظه مي‌شود كه با وجود روند صعودي يارانه سرانه كه از سال ١٣٦٨ آغاز شد و در سال ١٣٩١ به اوج خود رسيد آثاري كه پرداخت اين يارانه‌ها بر افزايش قدرت خريد مردم داشته بسيار اندك بوده است. بنابراين گرچه دولت همه ساله مبالغ بسياري از بودجه عمومي را صرف پرداخت يارانه نقدي و يارانه كالاهاي اساسي كرده است اما به دليل فراگير بودن اين پرداخت‌ها تاثير قابل توجهي در بهبود وضع معيشتي اقشار كم درآمد جامعه نداشته و ارزش واقعي كمك‌هاي دولت بر الگوي تغذيه جامعه در خور توجه نبوده است. به عنوان مثال دولت در سال ١٣٩١ براي هر فرد مبلغي حدود شش ميليون ريال به عنوان يارانه هزينه كرده درحالي كه تنها توانسته قدرت خريدي به ميزان ٦٢٥ هزار ريال ايجاد كند.  بر اساس مطالعات، افزايش توليد ناخالص داخلي سرانه و نرخ تورم، افزايش شكاف درآمدي را در اين دوره فراهم كرده است اما افزايش يارانه سرانه، ماليات سرانه و اشتغال در كاهش نابرابري نيز موثر بوده‌اند. به اين صورت كه يك درصد افزايش توليد ناخالص داخلي سرانه به قيمت ثابت سال ١٣٧٦ به‌طور متوسط در بلندمدت موجب افزايش ٩ درصد در شكاف درآمدي شده است. بنابراين افزايش توليد در كشور در دوره مورد بررسي نه تنها نتوانسته است نسبت مجموع هزينه سرانه سه گروه بالاي درآمدي به مجموع هزينه سرانه سه گروه پايين درآمدي را كاهش دهد؛ بلكه موجب افزايش شكاف مزبور نيز شده است. به عبارت ديگر اين فرضيه كه رشد اقتصادي به تنهايي مي‌تواند شكاف درآمدي را در كشور كاهش دهد رد شده است. به هر حال سياست‌هاي اعمال شده در جهت افزايش رشد توليد ناخالص داخلي سرانه نتوانسته است موجبات كاهش اختلاف بين گروه‌هاي بالاي درآمدي با گروه‌هاي پايين درآمدي را فراهم آورد. همچنين افزايش يك درصد در نرخ تورم به‌طور متوسط شكاف درآمدي را حدود ٥/٠ درصد افزايش خواهد داد.

پرداخت‌هاي دولت به كالاهاي اساسي و پرداخت نقدي يارانه‌ها در سال‌هاي گذشته با تمام مشكلات، كاستي‌ها و هدفمند نبودن آن توانسته است از شدت شكاف درآمدي بكاهد به‌طوري كه يك درصد افزايش در يارانه سرانه به‌طور متوسط موجب كاهش حدود ٦/٠درصد در شكاف درآمدي شده است.افزايش اشتغال نيز از عوامل كاهش‌دهنده سطح شكاف درآمدي در جامعه است به‌طوري كه يك درصد افزايش در اشتغال جامعه به‌طور متوسط موجب كاهش حدود ١٢ درصد در شكاف درآمدي شده است. در نهايت افزايش يك درصد در ماليات‌هاي ثروت سرانه به قيمت ثابت سال ١٣٧٦ به‌طور متوسط شكاف درآمدي را حدود دو درصد كاهش داده است.

 

izkicouny093zqstj01.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سوشا : 1395/3/3112:30:17،
71
28
ما راضیم یارانه ندید اصلا ولی قیمتارو قیمت آب،برق،گازو بنزینو بیارین به قیمت قبل یارانه، مالیاتم مث قبل بگیرین، هم شما راضی هم ما
وطن پرست: 1395/3/3113:15:24،
42
31
يارانه رو از پول نفت ميداديد و ماليات البته با کسر سازمان و افرادي که نبايد ماليات بدن رو هزينه عمران و زيرساخت جامعه ميکرديد. با بزرگترين ابکش نميتوان يک ليوان اب رو هم نگه داشت. سوراخهاي هدر دهنده منابع مالي تو کشورمون بيشماراست.
mmb: 1395/3/3113:16:07،
47
35
حقوق چندتا از این مدیران نجومی رو اصلاح کنید همه چیز حل میشه
کوکی: 1395/3/3117:00:46،
37
36
باز مثل اینکه چند تا بابک و چند تا مدیر پول هاشون کم شده.بخدا وقتی وضعیت مملکت رو ترسیم میکنم خودم رو دقیقا به چشم یک برده میبینم که دارن واسه اقایون کار میکنم و در اسم های مختلف اعم از مالیات و عوارض و ابونمان وووووو بخشی از حقوق اون ها رو جبران و تامین میکنم.
حرومتون باشه.
امیررضا: 1395/3/3118:45:40،
30
34
چه ربطی داره پس گرانی حاملهای انرژی چی شد
تاسف: 1395/3/3112:31:38،
59
39
اگر حقوقهای چند صد میلیونی آقازاده ها و مدیران دلسوز و خدوم ملت را تعدیل کنند و حداکثر به ماهی 10 میلیون رضایت بدهند دیگر نیازی نیست چشم طمع به یارانه 45 هزار تومانی مردم دوخته و هر روز تن مردم را به خاطر چندرغاز بلرزانند.
رحيم: 1395/3/3112:42:34،
27
40
نتيجه ميگيرم كه آقايان اشتباه محض انجام دادند!
قيمتها را به قبل برگردانيد و يارانه را حذف كنيد!
وحید: 1395/3/3112:45:04،
42
42
ما چه یارانه بگیریم چه نگیریم وضعمون از این بهتر نخواهد

شد.پس چه بهتر بگیریم .

پیش بسوی انرژی هسته ای و یارانه 250هزار تومانی.
كياني: 1395/3/3113:41:57،
46
43
چرا دروغ ميگوييد اگر بودجه نداريد پس حقوق نجومي مديران را از كجا مي اوريد؟هزينه اوقات فراغت فرزندان مدير صندوق توسعه ملي كه همه فرزندانش بزرگ شده اند و الان نماينده تهران شده است رانميگيريد؟
م: 1395/3/3122:55:31،
25
37
اینا واسه مردم عادی بودجه ندارن و خزانه شون خالیه و اقتصاد مقاومتیه برای مدیران نخیر
جواد: 1395/3/3114:42:38،
29
39
ما حاضریم به خاطر پیشرفت کشورمان از یارانه انصراف بدهیم به شرطی که صرف حقوقهای چند صد میلیونی مدیران و کارانه میلیاردی پزشکان نشه
رحيمي: 1395/3/3114:46:58،
42
38
دختر صفدر حسيني رييس صندوق توسعه با پول ملت توي ليست اصلاح طلبها قرار گرفت و نماينده تهران شد. كيست كه بره از پدرش بپرسه بچه ي تو كه بزرگ شده و نماينده تهران شده و خودت بازنشسته شدي چرا حقوق نجومي گرفتي و براي اوقات فراغت كه نمايندس از پول بيت المال فاكتور كردي؟.
حسین : 1395/4/106:17:39،
25
41
دولت مکلف شده ؟!!! کی دولت رو مکلف کرده ؟ مگه دولت در این امر تصمیم گیرنده نیست ؟ پس کیه که ضمام امور رو بدست گرفته ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار