کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

نشانه‌ای از رونق اقتصادی در کشور نیست

کدخبر:۲۴۲۹۸شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۳:۳۶۱۶۸۶ بازدید

بانک مرکزی این بار برای رهایی از رکود اقتصادی، تسهیلات دهی به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط را انتخاب کرد تا شاید از این طرق بتواند ...

بانک مرکزی این بار برای رهایی از رکود اقتصادی، تسهیلات دهی به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط را انتخاب کرد تا شاید از این طرق بتواند بر رکود اقتصادی غلبه کند.

طی چند ماه اخیر در حالی رکود اقتصادی بیشتری در کشور حاکم شده و بخش های تولیدی و بنگاه های اقتصادی را در خود فرو برده است، که برخی از مدیران و مسئولان دولتی نوید خروج از رکود را می دهند، با این وجود نشانه هایی برای خروج از رکود دیده نمی شود.

بانک مرکزی تاکنون به کرات در این زمینه بخشنامه هایی را خطاب به نظام بانکی برای تامین مالی بنگاه ها و بخشش بدهی ها و غیره صادر کرده اما این اقدامات نتوانسته گره ای از مشکلات بخش های تولیدی کشور باز کند. طی چند ماه اخیر هم مسئولان بانک مرکزی جلساتی با بخش های مختلف اقتصادی، تولیدی، بانکی و غیره بر گزار کرده اند، ولی نتیجه ای حاصل نشده است.

حال به نظر می رسد که بانک مرکزی قصد دارد، به نحو دیگری عمل کند و این بار تسهیلات دهی به بنگاه های کوچک و متوسط را مد نظر دارد، همان برنامه ای که بانک مرکزی در دوره های پیشین چند بار عملیاتی کرده بود، اما به نتیجه ای نرسید و کار بنگاه های کوچک و متوسط را در نیمه راه رها کرده بود.


راه رهایی از رکود اقتصادی

اما دوباره گویا این بانک برای رهایی از فشارهایی که نسبت به عدم پرداخت تسهیلات توسط نظام بانکی به بخش تولید دارد، برای خلاصی از این هجمه ها راه فرار را تسهیلات دهی به بنگاه های خرد می داند، گرچه این موضوع به خودی خود منفی نیست و بخشی از رونق اقتصادی هم به این موضوع و توجه و تسهیلات دهی و کمک به بنگاه های کوچک باز می گردد، اما توجه صرف به آن راهی است که قبلا با شکست مواجه شده و به بن بست رسیده است.

بانک مرکزی پیش از این برای رهایی از رکود اقتصادی و رسیدن به رونق راه های متعددی را امتحان کرد ولی هیچیک به نتیجه نرسید، پرداخت تسهیلات به خرید خودرو، پرداخت تسهیلات برای خرید لوازم خانگی، برای کمک به خرید این کالاها در جهت تولید بیشتر و در نتیجه حمایت از این بخش ها، اما هیچیک کارساز نبود. این بار هم نوبت به بنگاه های کوچک و متوسط رسیده است.

البته به گفته مسئولان بانک مرکزی، تسهیلات دهی به بنگاه های کوچک و متوسط و کاهش سهم بنگاه های بزرگ از وام های بانکی بر اساس دستورالعمل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغی به بانک مرکزی است و تامین مالی بنگاه های بزرگ باید از طریق بازار سرمایه انجام شود؛ این در حالی است که بازار سرمایه مان نیز این روزها خود به کمک و تامین مالی احتیاج دارد.

حال کارگروه‌های استانی زیر نظر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح‌ها را بررسی و برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها ابلاغ می‌کنند. از سوی دیگر مسئولان بانک مرکزی می گویند که مشکلی در تامین مالی بنگاه های کوچک از سوی نظام بانکی وجود ندارد، اما بانک ها که مسئولان پرداخت وام هستند، اعتقاد دیگری دارند و مطرح می کنند که در تامنی مالی همچنان با مشکل مواجهند.

کارگروه های استانی تسهیل و رفع موانع تولید استانی که وظیفه شناسایی این بنگاه ها را بر عهده دارند، نیز فعال شده اند و برگزاری جلسات را آغاز کرده اند تا شاید از این طریق بتوانند سهمی از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص دهند. بانک مرکزی هم برای اینکه شاید بتواند تحرکی در اقتصاد از طریق بنگاه های تولیدی ایجاد کند، توجه ویژه ای به این کارگروه ها، گزارشات و عملکرد آنها دارد.  


هدایت تامین مالی صنایع بزرگ به سمت بازار سرمایه

میرمحمدصادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به ابلاغیه بانک مرکزی برای ارتقای توان و رقابت پذیری صنایع کوچک و متوسط در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی، گفت: حمایت بنگاه‌های کوچک و متوسط در این طرح مدنظر ما است و تامین مالی صنایع بزرگ باید سمت بازار سرمایه و سرمایه خارجی هدایت شود.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: بر این اساس، واحدهای دارای کمتر از ۱۰ نفر کارکن، ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن واحد کوچک و ۵۰ تا ۹۰ نفر کارکن واحد متوسط محسوب می‌شود و این کارگاه‌ها جزو حوزه دستورالعمل بانک مرکزی هستند.

میرمحمدصادقی از تشکیل کارگروه هایی در استان‌ها برای بررسی وضعیت کارگاه ها به منظور اخذ وام خبر داد و گفت: در صورت موافقت با کارگروه، نتیجه به بانک‌ها منعکس می‌شود و آنها نیز مکلف هستند حداقل ظرف یک ماه تصمیم نهایی خود را اعلام نمایند.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی رمز خروج از رکود را در تخصیص بهینه منابع مالی دانست و گفت: برای خروج از رکود و تحول در اقتصاد باید از هدررفت منابع جلوگیری کرد و در این راستا تصمیمات کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید برای بانک ها الزام آور است.

سیف با اشاره به اینکه حل مشکلات اقتصادی بنگاه های کوچک و متوسط از اولویت های سال جاری است گفت: همان طور که پیش از این نیز اعلام کرده ایم، نظام بانکی با هیچ محدودیتی برای تأمین مالی این بنگاه ها مواجه نیست.

بر اساس آخرین آمارها، در حال حاضر ۷۵۰۰ تا ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی کوچک و متوسط غیرفعال و راکد در کشور وجود دارد. مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تحرک بخشی به فعالیت های بنگاه های راکد و نیمه راکد مورد نیاز است.

همچنین کل تسهیلات پرداختی بانک مرکزی در سال ۹۴ را ۴۱۷ هزار میلیارد تومان با رشد ۷۶ درصدی نسبت به تسهیلات پرداختی سال ۹۳ و افزایش ۲۲.۲ درصدی بوده است. سهم تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن در سال گذشته ۱۲۲ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۹۳، ۱۵.۵ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

در عین حال ۲۶۳ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش بنگاه‌ها اختصاص یافته است که ۶۳.۱ درصد تسهیلات پرداختی را شامل می شود و نسبت به سال ۹۳ که این رقم ۵۶ هزار میلیارد تومان بوده، ۲۷ درصد رشد داشته است. در همین حال، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به سرمایه در گردش بخش صنعت اختصاص یافته است. ۸۲ درصد آنچه به صنعت اختصاص یافته، متعلق به سرمایه در گردش بوده است.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در بررسی های آسیب شناسی نظام بانکی اعلام کرده است که به استناد آمار و اطلاعات موجود در خصوص عملکرد تامین مالی بنگاه ها از سوی بانک ها، چالش ها و آسیب های زیادی در زمینه تامین مالی مطلوب بنگاه ها و بخش های اقتصادی از بانک ها وجود دارد و نظر به نبود محیط قانونی و مقرراتی مناسب و کارآمد در این زمینه، لزوم اصلاح قوانین و مقررات این حوزه و بازنگری در رویه ها و قواعد اعطای تسهیلات توسط بانک ها بیش از پیش احساس می شود.

نگاه به وضعیت سرفصل های آماری مربوط به عملکرد تامین مالی بنگاه ها و بخش های اقتصادی و مقایسه آن با نظام های آماری در سایر کشورها، نشان از آن دارد که صرفنظر از میزان دقت در آمارها، عناوین و سرفصل های آماری دارای خلاهای بسیار زیادی است.

از جمله این خلاها می توان به نبود آمار در خصوص مقایسه سهم بنگاه های خرد، کوچک، متوسط و بزرگ از تسهیلات، آمار تسهیلات اعطایی به تفکیک زیربخش های بخش های اصلی اقتصاد، آمار مستند در خصوص نحوه مصرف تسهیلات، آمار تسهیلات اعطایی به تفکیک اشخاص حقیقی و حقوقی، مقایسه بازدهی ها و نرخ های سود هریک از زیربخش های اقتصادی با سود تسهیلات بانکی و سایر موارد دیگر اشاره کرد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نیما: 1395/3/2910:44:32،
81
71
خود بانکها اقتصاد کشورو داغون کردن
وقتی پول نقد و میگیرن و سود میدن عملا کشور میره تو کما چون پول نقد مثل خون تو بدن میمونه وقتی جریان نداشته باشه مرگ در راهه
به همین سادگی
پاسخ: 1395/3/2910:59:32،
102
34
برادر جان کدام پول ؟؟ پولها همه رفت از خواب پاشو
نکته سنج: 1395/3/2911:01:09،
122
41
هیچ راهی برای خروج از این وضعیت نیست
اقتصاد کشور دچار فلج مغزی گردیده
خداحافظ
خداحافظ
سرزمین من خداحافظ
روزای روشن ، خداحافظ
کمال: 1395/3/2911:10:22،
49
100
سلام
به نظر من رونق داریم و ایران در حال پیشرفت است ما روزهای سخت را پشت سر گذاشتیم و روزهای خوب با تلاش و پشتکار مردم خوبمون ایجاد خواهد شد.
باید سخت کار کرد و در سالهای اول چشم داشتی نداشت تا به موفقیت رسید.
برای نیل به این هدف و ایجاد اشتغال و رفع بحران های بیکاری باید حتما ایران خودرو و سایپا ورشکست شوند تا صنایع پایین دستی وام تولید بگیرند تا تولید ایجاد شده و بهتر شود واشتغال سریع برای جوانان ایجاد شود یه واحد تولیدی و کارگاهی خیلی سریعتر از ایران خودرو و سایپا میتونه از جوانان این مرز و بوم برای تولید استفاده کنه، ایران خودرو و سایپا فقط دارند برای مهندسین و تکنسینهای پژو و رنو اشتغال ایجاد میکنند. نباید وام کارگاهها و بنگاه های اقتصادی به ایرانخودرو و سایپا داده شود.
امین: 1395/3/2911:11:50،
86
33
حقوق من معلم 170 هزار تومان اضافه شده با این پول یک جعبه میوه هم نمیدن . چه جوری بازار راه بیفته ؟؟؟
اقتصاددان: 1395/3/2911:34:00،
78
31
دیروز یک هندونه خریدم شد سی هزار تومان کیلو دوهزاروپانصد تومان از امروز به هندونه بگید اقای هندوانه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
محمد: 1395/3/2912:36:29،
49
39
خطاب به افتصاددان:هندوانه کیلویی 1000-1500 میخریم
جامعه: 1395/3/2914:09:19،
68
24
متاسفانه باید اذعان کرد دولت در زمینه اقتصاد و تامین رفاه جامعه کاملا شکست خورده است .دلیل اصلی هم عدم تغییر مسیر اشتباه سیاسی و بین المللی ایران و ادامه دشمنی و درگیری با کشورهای قدرتمند جهان است.متاسفانه توهم های تصمیم گیران وعدم توجه به واقعیت کنونی دنیا باعث شکستهای متوالی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و ... کشور شده است.
ارسلان: 1395/3/2914:12:15،
55
32
تمام اين دوستان سوراخ دعا رو گم كردن. اول بايد ببينند ركود از كى شروع شد. از سال ٩١ كه دولت وقت مثل دزدها ظرف ٣ ماه ارزش پول و سرمايه ملت رو دويست درصد پائين آورد. از اون موقع ديگه مردم پولى براشون باقى نموند كه خريد كنند و چرخ توليد و اقتصاد بچرخه. تنها راه حل اون هم برگردوندن دلار به ١٠٠٠ تومن هست و گرنه هيچ اتفاقى نميفته. سر انجام اين وامهايى هم كه به توليد قراره بدند، جز ورشكستگى بقيه كارخانجات، ثمر ديگه اى نداره. چون محصول توليدى خريدارى نداره. بعضى از دوستان هم كه ممكنه بگن پائين اومدن قيمت دلار باعث بدبختى صادر كننده ها ميشه بايد بدونند كه ما بر خلاف كشورى مثل ژاپن، غير از نفت و گاز، صادرات مهم و زيادى نداريم. ( شايد حد اكثر ٢ ميليارد صادرات واقعى). براى اون دو ميليارد هم. دولت بياد به صادر كننده اصلا پنج هزار تومن بده، نه اينكه بخاطر اون، هشتاد ميليون نَفَر رو بد بخت كنه.
علی: 1395/3/2919:35:23،
35
35
اقایان اصلا نمی فهمند دلیل اصلی رکود کشور گرانی دلار کاهش ارزش ریال و کاهش شدید قدرت خرید مردم است......
علی: 1395/3/3003:14:49،
30
40
تروخدا یکی این مدیرارو بگیره نظر ندن. نظرشونم جز کارانه اضافع کار میارن بیشتر بگیرن.بذارید بمیریم.ما بمیریم دیگه راحتین؟
پاسخ به محمد و اقتصاددان: 1395/3/3003:21:59،
31
27
عزیزان من الان چون فصل هندونه نیس و نوبرانه اس واسه همین گرونه شما دو ماه صبر کن قیمت هندونه میشه کیلویی 200 تومن.
ف: 1395/3/2910:55:07،
74
40
آقا من که اقتصاد سرم نمیشه میدونم که الان مشکل سرمایه در گردش و وام نیست. خیلی کارخونه ها دارن با یک سوم ظرفیت کار میکنن و انباراشون پره. مثل فرغون سازا! مشکل اینه بازار مصرف خرابه و پول دسته مردم (مصرف کننده) نیست که خرج کنه. باید تقاضا تحریک بشه
آرش66: 1395/3/2911:06:09،
85
28
خروج از رکود در شرایط کنونی فقط دو راه حل داره:

1- افزایش دست کم 50 تا 60 درصدی حقوق مستمری بگیران، کارگران و کارمندان

2- کمک به تقویت ارزش ریال در برابر دلار (یعنی ارزانتر کردن دلار)

وقتی به واحدهای تولیدی - چه بزرگ و چه کوچک - وام میدید ولی مردم پولی برای محصول تولید شده ی آنها ندارند، این پرداخت وام، جر مقروض تر کردن و گرفتارتر کردن واحدها، هیچ فایده ای نداره.
بانکی: 1395/3/2911:49:08،
46
25
با این تز شما پس بیکاران تحصیل کرده هم برن بمیرن دیگه؟
یعنی جلوگیری از ریخت و پاشها و حقوقهای میلیاردی هم هیچ؟
اگه اینطوریه ؟
نخبر عاقا جان ! همین رکود خوبه
داوود: 1395/3/2912:06:22،
49
34
دقیقا همینطوره الان قدرت خرید مردم پایینه و چون خریدی انجام نمیشه بنگاههای اقتصادی و تولیدی هم فروش نداشته و موجب تعطیلی و بیکار شدن عده ایی زیادی میشوند این قاعده و مبنای هر اقتصاد است یعنی برابری عرضه و تقاضا
ahoora: 1395/3/2911:14:45،
47
39
چیزی که ما میبینیم فقط رونقه البته به صورت جداش .. رو نقه= غر و لوند کردن
غلامرضا: 1395/3/2911:20:31،
66
62
این راه حل ها همزمان باید اجرا بشود:
شماره یک : حقوق کارمند و کارگر 30 درصد افزایش یابد
شماره دو : دلار تا 2500 پایین بیاید
شماره سه : مالیات آپارتمان های خالی گرفته شود
شماره چهار : شوک خنثی به جامعه زده شود مثل رفع مشکل حجاب و ...
شماره پنج : نرخ سود و پایین بیارن
پاسخ: 1395/3/2913:00:23،
34
33
عزیزم دلار که شستی نداره بزنی بره بالا بزنی بیاد پایین وگرنه دنیا خیلی باحال میشد.
مهدي: 1395/3/2911:30:24،
51
34
ريشه رونق اقتصادي در توليد هستش و چون توليد ما توان رقابت با صنايع روز دنيا رو نداره بعيد هستش به اين زودي ها رونق به اقتصاد ما برگرده مگه اينكه شرايطي پيش بياد كه مثل سالهاي قبل رونق در بخش مسكن گسترش پيدا كنه . و اين امر ميسر نيست مگر با كاهش قيمت مسكن و كاهش قيمت مسكن هم ميسر نميشه مگر با كاهش نرخ ارز . اشتباه نا خواسته اين دولت اين بود كه بعد از برجام در مقابل كاهش نرخ ارز مقاوت كرد. و اين مقاومت باعث عدم كاهش نرخ كالاهاي زيرساختي اقتصاد ايران از جمله مسكن گرديد.
احسان: 1395/3/2911:44:32،
48
32
فقط کافیه دلار رو بکنن2500 تومن که بازم 1000 تومن گرونتر از قبل تحریم هاس ولی اقتصاد راه می افته قیمتها کمی ارزون میشه اقتصاد هم راه می افته
محمد: 1395/3/2912:32:54،
63
20
آن چیزی که بازاری ها،کسبه و دلالان از رونق میخواهند،تورم هست؛ معنی رونق تورمی بودن اقتصاد نیست

رونق اقتصادی با توسعه صنعت و تولید و صادرات و کاهش وابستگی به نفت،ممکن خواهد بود که بازسازی این مهم،سالیان دراز طول میکشد؛
کار 100 روز،4 سال یا 10 سال نیست؛اما میشود
همینکه دولتی جرات داشته باشد،جلوی تورم را بگیرد ، اولین مراحل این روند است؛
رکود برای قشر آسیب پذیر و حقوق بگیر،قابل تحمل تر از تورم هست؛
30 سال بازاری ها،دلالان،بسازبفروشان، از تورم استفاده کردند و جیب ملت رو خالی کردند؛بگذارید چند سالی با رکود مستضعفین آرامش داشته باشند و این دلالان و بازاری ها،کمی مزه بی پولی را بچشند
رضا: 1395/3/2912:58:55،
37
38
تنها راه رونق اقتصادی تولید است و بالا بردن درآمد سرانه و راه حل این مشکل فقط و فقط درشرایط فعلی قیمت نفت سرمایه گذاری خارجی و ارتباط با دنیا و خارج شدن ازشرایط جزیره ای است ولی چه سود که طیف خاصی که اقتصاد انحصاری و قدرت دردست دارند با سرمایه گذاری خارجی بدلیل ازدست دادن مونوپلی خود مخالف هستند .
ا
بهزاد: 1395/3/2913:42:04،
42
24
اقا تیترتون اشتباه چرا نیست من الان نمیتونم قبض گاز برق اب تلفن بریزم خب این یعنی چی ؟
یعنی رونق اقتصادی منفی یعنی اینکه تورم تو جیب من الان منفیه پس رونق اقتصادی منفیه یعنی داره خوش به حالمون میشه افرین
علی: 1395/3/2915:21:56،
33
23
وقتی مدیران ما فقط و فقط به فکر حقوقهای 100 میلیونی و بالاتر هستند زمان برای صرف وقت برای انجام کار اقتصادی نمیمانه،همه دارن میخورن.
مسعود: 1395/3/2915:28:36،
44
38
کشور ایران مثل یک گاو پروار می مونه که هر کس اومده سرکار یک تکه گوشت بزرگ یا کوچک بر حسب توانش از این گاو کنده
الان هم استخوانی بیش نمانده
جهت اطلاع مسوولینی که فقط فکر پر کردن جیبشون هستند
میلاد : 1395/3/2918:26:47،
38
35
مشکل وام دادن نیست اصلا بلاعوض بدن فایده نداره پول دست مردن نیست بجای انقد وام و صرف منابع کاری کنند دست ملت پول می افته قدرت خرید بین مردم افزایش بیابه خود به خود مشکل حل میشه وقتی مردم پول ندارن چه فایده داره !!!!!!
دبیر فیزک: 1395/3/2922:55:25،
40
32
دوستان تا زمانی که اقازادگی در کشور رواج دارد و تا زمانیکه شایسته سالاری در هرچیزی نمود پیدا نکنه همینه باید شایسته ترین جنس توسط شایسته ترین شخص و مدیر تولید بشه نه توسط کسی که با زور پول و معلم خصوصی و .. میشه رتبه اول و رتبه برتر و میره دانشگاه و مهندس و دکتر میشه بدون داشتن استعداد خاص و می اید مردمو می چاپه ویزیت یک دکتر در عرض 5 دقیقه معدل حقوق یک روز کارگر و... دیگه انگیزه ای نمیمونه حقوق های چند صد ملیونی و... فاتحه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار