کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دوگانگی در روش تعیین نرخ سود سپرده‌ها

کدخبر:۲۴۱۴۶سه شنبه، ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸:۴۷۲۸۵۴ بازدید

درکنار موضوع کاهش نرخ تورم که مدتهاست ازسوی دولتمردان مطرح است ،موضوع کاهش دوباره نرخ سود بانکی نیز از ماه ها پیش مطرح ...
دوگانگی در روش تعیین نرخ سود سپرده‌ها

درکنار موضوع کاهش نرخ تورم که مدتهاست  ازسوی دولتمردان مطرح است ،موضوع کاهش دوباره نرخ سود بانکی نیز از ماه ها پیش مطرح اما تاکنون اجرایی نشده بود تااینکه روزیک شنبه خبری دررسانه ها مبنی برکاهش 2درصدی نرخ سود بانکی در چند بانک خصوصی مطرح شد .اقدامي كه ظاهرا بدون توافق و بر اساس آزادي عمل بانك‌ها در تغيير نرخ سود رقم خورده بود.

به گزارش ایران جیب به نقل از عصر اقتصاد، این درحالی است که  چندی پیش عبدالناصرهمتي - رييس سابق شوراي هماهنگي بانك‌ها - از جلسات بانك‌ها براي كاهش نرخ سود به ١٥ تا ١٦ درصد خبر داده بود و اعلام كرده كه دراین موردتوافق خواهد شد.

همچنین علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کاهش نرخ سود سپرده های بانکی متناسب با نرخ تورم را از سیاست های دولت در سال 95 اعلام کرده بود. اين تغيير در حالي رخ داد كه کاهش نرخ سودبانکی  همواره با تشكيل جلساتي بين مديران عامل بانك‌ها، تاييد بانك مركزي و تصويب در شوراي پول و اعتبار انجام مي شد. حال این سوال مطرح است  كه چگونه در شرايطي كه بانك مركزي رسما اعلام مي كند سود مصوب شوراي پول و اعتبار سقف تعيين شده است و بانك‌ها مي توانند براي كمتر از آن توافق كنند ولي در نهايت بايد به تاييد بانك مركزي و تصويب شورا برسد، بانک‌ها خودمختار برای کاهش سود اقدام كنند؟

این در شرايطي است كه سود تسهيلات از ٢٢ درصد تغييري نكرده واگر نرخ سود به شورای پول  واعتبارمی رفت باید همزمان با کاهش آن نرخ سودتسهیلات هم کاهش می یافت .حال به نظر می رسد این موضوع به نفع بانک ها بود چراکه با کاهش نرخ سود ،نرخ تسهیلات کاهش نمی یابد.

شورای پول و اعتبار بهمن ماه سال گذشته نرخ سود سپرده های یکساله را به 18 درصد، نرخ سود تسهیلات عقود مبادله ای را به 20 درصد و عقود مشارکتی را به 22 درصد کاهش داد. به تازگی برخی بانک ها نرخ سود خود برای سپرده های یکساله را از 18 درصد به 16 درصد کاهش داده اند.

در همین خصوص پیمان قربانی – معاون اقتصادی بانک مرکزی – به ایسنا توضیح داده بود، بانک مرکزی در نظر داشت در چارچوب نظام سیاستی پولی و با تطبیق با نظام بانکداری ایران از طریق فعالیت در بازار بین‌بانکی و تاثیر‌گذاری در نرخ سود آن، نرخ سود بانکی را تحت تاثیر قرار دهد.

وی البته این را هم گفته بود که نرخ‌های سودی که با تصمیم بانک مرکزی و در شورای پول و اعتبار مصوب می‌شود حداکثر نرخ‌های سود سپرده است؛ بنابراین بانک‌ها می‌توانند بین خود جلسه داشته باشند و در راستای کاهش نرخ سود توافق کنند. اما در نهایت این بانک مرکزی است که پیشنهاد خود را به شورای پول و اعتبار برده و مصوب می‌کند؛ اظهاراتی که اقدام اخیر بانک‌ها برای کاهش نرخ سود بدون اعلام رسمی اما با هماهنگی با بانک مرکزی را مورد تایید قرار می‌دهد.

اما نرخ سود سپرده بانکی در شرایطی به ۱۶ درصد کاهش یافته که در دو - سه سال اخیر تاکنون برای چهارمین بار است که کاهش پیدا می‌کند. در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ نرخ سود سالانه سپرده به ۲۲ درصد، در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ به ۲۰ درصد، بهمن‌ ماه همین سال به ۱۸ درصد و اکنون به ۱۶ درصد کاهش یافته است.در همین رابطه درادامه نظر کارشناسان ومدیران شبکه بانکی درموردکاهش نرخ سود بانکی آمده است .

مدیرعامل بانک اقتصاد نوین با بیان اینکه نرخ‌های سود نمی‌تواند در سطوح بالا باقی بماند، گفت: ما در بانک اقتصاد نوین در نظر داریم نرخ سود سپرده و تسهیلات را در روزهای آتی کاهش دهیم. معتمدی بابیان این مطلب کاهش نرخ سود درحال تصمیم گیری است ولی زمانی برا ی آن مشخص نشده است.


کاهش نرخ سود سپرده ها اجتناب ناپذیر است

رئیس کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی گفت: در شرایطی که نرخ سود بین بانکی به 17 درصد رسیده، کاهش نرخ سپرده های بانکی اجتناب ناپذیر است.کوروش پرویزیان درباره اقدام برخی بانک های خصوصی در کاهش نرخ سود سپرده های یکساله خود از 18 به 16 درصد، اظهار داشت: هرچند بانک ها طبق سیاست های داخلی و ضوابط قانونی تصمیم می گیرند اما در شرایط کنونی نرخ ها باید رو به تعدیل پیش رود.پرویزیان با بیان اینکه با توجه به کاهش نرخ سود بین بانکی به 17درصد باید نرخ سود بانکی نیزکاهش یابد.

رئیس کانون بانک ها و موسسه های اعتباری خصوصی تاکید کرد: اکنون که بانک ها خود برای کاهش نرخ سود سپرده ها پیش قدم شده اند، انتظار می رود از تعدیل دستوری نرخ سود سپرده ها اجتناب شود و اجازه دهند منطق بازار به جای فشار دستوری حاکم شود.


ایجاد انگیزه برای فعالیت های اقتصادی باکاهش نرخ سود

غلامحسین تقی‌نتاج در خصوص ضرورت کاهش نرخ سود بانکی گفت: کاهش نرخ سود سپرده‌ها و به تبع آن نرخ سود تسهیلات می‌تواند انگیزه بیشتری برای فعالیت‌های اقتصادی ایجاد کند و با کاهش نرخ سود تسهیلات و تجهیز منابع برای تولید، اثر مثبتی در رشد اقتصادی به وجود خواهد آمد.وی با اشاره به این که پرداخت نرخ‌های سود غیرمتعارف که هیچ توجیه اقتصادی ندارد باعث می شود تا منابع مالی بانک‌ها که باید براساس واقعیت‌های اقتصادی در بخش‌های مورد نیاز توزیع شود از بانک‌های بزرگ خارج شده و در فعالیت‌های غیر مولد مورد استفاده قرار گیرد.

دراین زمینه علی صالح ابادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه هنوز بانک ها به جمع بندی برای کاهش نرخ سود نرسیده اند، گفت: در جلسات آتی احتمالاً در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.وی با بیان اینکه بحث اولیه کاهش نرخ سود بین بانک ها مطرح شده است،‌گفت: اما هنوز تصمیم نهایی درباره نرخ سود و اینکه چه میزان از نرخ فعلی کم شود، گرفته نشده است.


رونق بخش های راکد با کاهش نرخ سود

عبده تبریزی کارشناس اقتصادی ازموافقین کاهش نرخ سود بانکی است ومعتقدبوده: کاهش نرخ سود بانکی می تواند موجب رونق بخش های راکد از جمله مسکن و بازار سرمایه شود.وی افزود: زمانی که نرخ سپرده ها کاهش یابد نرخ سود تسهیلات نیز کاهش خواهد یافت.

وی با بیان این موضوع که بخشی از دارایی های بانک ها به سرمایه های بدون حرکت مانند ساختمان تبدیل شده است و بانک ها مجبورند با جذب پول جدید سودهای سپرده های گذشته را بپردازند.عبده تبریزی گفت: بخشی از مؤسسات مالی کشور به مؤسسه هرمی تبدیل شده اند و برای اصلاح وضع باید نرخ سودها به نرخ تورم کاهش یابد.
از سوی دیگر هادی قوامی عضو ناظر مجلس نهم در شورای پول و اعتبار بر متنوع سازی منابع درآمدی بانک ها تاکید کرد و گفت: در این صورت نرخ سود بانکی اعم از تسهیلات و سپرده خود به خود کاهش می یابد.

هادی قوامی بابیان اینکه  90 درصد سود حاصله در بانک ها، ناشی از بهره بانکی است  گفت : در کشورهای پیشرفته، بانک ها به سمت بازدهی مالی ناشی از سود واقعی حرکت کرده اند.

عضو ناظر مجلس نهم در شورای پول و اعتبار، اعمال تکالیف دستوری از جمله کاهش نرخ سود یا پرداخت تسهیلات را از چالش های نظام بانکی عنوان کردواظهارداشت  هر قدر که نرخ سود پایین بیاید، بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی نه تنها ضرر نمی کند بلکه سود بیشتری عاید می کند.

سیدبهاءالدین حسینی هاشمی تحلیلگر مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه امکان کاهش نرخ سود وجود ندارد، گفت: روند کاهشی نرخ سود قطعا به رشد و توسعه  اقتصادی کمک می‌کند. یکی از پارامترهایی که به کاهش نرخ سود کمک می‌کند، نرخ تورم است. نرخ تورم در حال حاضر کاهش یافته اما الزاما قرار نیست نرخ سود هم کاهش پیدا کند.
وی افزود: تقاضا به شدت افزایش یافته، به طوری که برآورد می‌شود تقاضا برای پول از سیستم بانکی در بازار رسمی دو برابر میزان عرضه است. وقتی این میزان دو برابر باشد قطعا نرخ سود کاهش پیدا نخواهد کرد، چون کاهش نرخ سود تکافوی عرضه و تقاضا را نمی‌کند و به همین دلیل بالاتر خواهد بود. در عین حال اگر سیاست کاهش نرخ سود دستوری باشد، به ضرر سپرده‌گذاران و از طرف دیگر به نفع خود بانک‌هاست.گفتنی است بر اساس شنیده‌ها در هفته آینده نرخ سود سپرده‌ها به 16 درصد کاهش می‌یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ارا: 1395/3/2514:12:16،
57
151
مطمئن باشید سود بیاد پایین بهتره سود اكه خوب بود ژاپن و امریكا و كل دنیا میدادن سود بانكی همون رباه هستش همونی كه خدا تو قران گفته باعث بدبختی و گرفتاری مردم میشه
حسین: 1395/3/2514:42:02،
131
19
آره عزیزم به شرطی که بانکها موقع وام دادن 28 درصد با این مردم بیچاره حساب نکنن و مهمتر از اینکه تورم 60 درصد رو 10 درصد به مردم غالب نکنن
امید: 1395/3/2514:42:42،
85
22
بنده خدا. شما ایران رو با ژاپن و ... مقایسه میکنی. اونجام یک هو تورم میره بالا که پایین دستا له بشن. تازه این بانکای فقط به فکر خودشون چرا فقط سود سپرده رو مانور دادن. چرا برا وام ها اقدام عملی نمیکنن؟
سالار: 1395/3/2514:44:44،
90
29
نظام ایران رو اصلا با نظام ژاپن مقایسه نکن که انگار یک سیب فاسد و گندیده رو با یک سیب تره وتازه مقایسه کردی...
یونس: 1395/3/2514:54:26،
79
18
مطمعنی حالت خوبه تو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟1دلار=1.12 یورو
1دلار=34600 ریال میفهمی مفهومشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میفهمی یک شبه ارزش پولمون یک چهارم شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تغیرات اقتصاد های برتر دنیا نهایت 0.04 ولی ایران!!!!!!!!!!!!!!!
بازاری: 1395/3/2515:00:24،
72
24
تورم در کشورهای پیشرفته مثل آمریکا و ژاپن صفر درصد است و قیمت کالاها و اجناس در طول چندین سال ثابت است بنابراین سود سپرده آنها حدود نیم درصد است. اما در ایران نرخ تورم بالای 30درصد است و نرخ سود سپرده 18درصد . اگر تورم در ایران زیر یک درصد شود (نه بر اساس آمار دروغ ) نرخ سود سپرده ها را هم صفر درصد کنند
به ارا: 1395/3/2515:14:30،
62
25
ما رو با ژاپن و آمریکا مقایسه نکن. اینجا ایرانه
علی: 1395/3/2515:36:46،
43
16
کاهش سود سپرده از ان جهت که باعث کاهش سود تسهیلات شود مفید است ولی زمانی که دلار را 3500 کرده اید و ارزش پول را سه و نیم برابر پایین اورده اید و از طرفی بانکها همیشه می گویند اعتبار برای وام حتی ازدواج نداریم و شرایط وام و ضامن سخت است و باعث افزایش رهن و اجاره و سرازیر شدن نقدیدنگی به بازار ارز و طلا می شود نه تنها مفید بسیار مخرب است
بهلول: 1395/3/2514:28:42،
47
27
اقتصاد بیمار دولتی بهتر از این نخواهد شد. تمام کارها رو باید دولت تعیین کنه ،نه بازار .برخلاف تمام دنیا که بازار تعیین کننده هستش .با بخشنامه و دستور العمل میخواهیم کشور رو کنترل کنیم .کنترل تورم ،گرانی ،قیمت دلار ،قیمت ماشین ،سود سپرده ،سود تسهیلات و....اگر اقتصاد ازاد باشد اصلا شاهد این همه دخالت دولت در همه چیز نخواهیم بود .ولی متاسفانه دولت حتی حاضر نیست بی خیال دو تیم استقلال و پرسپولیس بشه چه برسه به دیگر کارها.مسئولین محترم لطفاکمی تفکر.
@: 1395/3/2514:33:01،
54
29
15 درصدم خوبه بهتر از اينه ببری تو مسکن 2 درصد بگیری .. يا تو بورس ضرر کنی .. طلا و دلارم که وضعيتش معلومه !
2: 1395/3/2514:41:02،
39
21
این بانکها خون مردم رو مکیدن و هر روز بیشتر مارو بدبخت میکنند و این در حالی است که زود تسهیلات را پایین نمی اورند
ناصر: 1395/3/2514:54:20،
42
17
دولت تدبير و اميد همينه فقط مردم بيچاره بايد 22 درصد سود بدن واسه هيچكس هم مهم نيست بعدش هم مثل حقوق نجومي با روي زياد ميگن قانوني بود از مردم عذر ميخواهيم ...
سامی: 1395/3/2515:08:05،
51
25
اقا 22 درصد کدومه؟؟ شما هر بانکی بری اگر درست حساب کنی زیر 30 درصد بهت تسهیلات نمیدند
سیامک: 1395/3/2516:17:46،
38
29
سامی درست میگه
یه عددی رو به عنوان نرخ سود میگن به هرچی دلشون میخواد به اسم کارمزد به وام اضافه میکنن.
ساناز: 1395/3/2515:08:24،
40
25
الان بهترين بانك براي سپرده ، بانك قوامين هستش. سود بالاتر رو توي يه دفترچه ديگه ميده
وحيد: 1395/3/2515:35:04،
43
19
منم پارسال بانك قوامين حساب باز كردم روزشمار ٢٠ درصد از خدمات شتاب و اينترنت بانك هم راضيم سود روزشمار هم كم نميكنن مثل بعضي بانك ها در ضمن بانك قوامين براي نيروي انتظاميه و اعتبارشم بالاست الان سپرده هاي جديد روز شمار رو با ١٨ درصد باز ميكنه
مسعود: 1395/3/2515:51:32،
21
32
بانک قوامین از اول تیر ۱۵ درصد می کنه.
رامين : 1395/3/2516:06:04،
33
20
پس اين چند روزه تا اول تير فرصت داريم براي حساب روزشمار باز كردن
داود: 1395/3/2516:03:14،
31
22
دولت اگر راست میگه ودستش با بانکها تو یه کاسه نیست سود تسهیلات راهم به این سرعت پایین بیار تا معلوم بشه به فکر کشور اقای طیب نیا فکر نکن با یک عده بیخبر سروکار داره واله مافیای دنیا باید بیدا اینجا درس یاد بگیره
محمدرضا: 1395/3/2516:40:37،
37
17
رابطه سود بانکی و تورم و .... رو درک میکنم
ولی اینکه میگن تورم ۱۰ درصد هست رو اصلا باور نمیکنم.
چیزی که ما داریم تو زندگیمون میبینیم گرون شدن روز به روز هست. مگر اینکه تورم رو ماهیانه حساب کنن و سود رو سالیانه که این یجورایی منطقی هست
عارف: 1395/3/2520:06:07،
34
24
آقا سود رو کم کنید ولی سود تسهیلات رو هم کم کنید
با قاطر طرف نیستید که
من یکی اگه سود رو کم کنن میبرم تو بنگاه صدی 3 نزول میدم
میشه سالی 36 درصد
ناشناس: 1395/3/2611:02:45،
24
12
به همین خیال باشید تا بازار راه بیفتدد.این فقط فکر منافع خودشون هستند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار