کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راه میانبر برای نجات اقتصاد کشور

کدخبر:۲۴۰۷۱یکشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۲:۱۴۱۸۹۸ بازدید

فردا سومین سالروز انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران است. 24 خرداد 1392 مردم به شعار تدبیر و امید رای دادند تا دوره جدیدی ...

فردا سومین سالروز انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران است. 24 خرداد 1392 مردم به شعار تدبیر و امید رای دادند تا دوره جدیدی در کشور آغاز شود. قبل از آغاز این دوره، کشور با چهار مشکل مهم دست و پنجه نرم می‌کرد. در حوزه سیاست خارجی، پرونده هسته‌ای کشور به بن‌بست مذاکراتی رسیده بود و افقی برای حل و فصل مسالمت‌آمیز آن وجود نداشت. در حوزه اقتصادی، کشور دچار رکورد همراه با تورم شده بود، در حوزه اجتماعی و فرهنگی، طبقه متوسط از برخی محدودیت‎‌‌ها آزرده بود و در حوزه سیاسی، ادامه ماجرای 1388 همه را آزرده کرده بود.

حالا و با وجود 1044 روز از آغاز به کار رسمی دولت حسن روحانی و نیز سه سال از زمان انتخاب او به سمت ریاست جمهوری، می‌توان به قطعیت گفت که او در هیچ‌یک از این حوزه‌ها، تجربه کاملا موفقی نداشته است. اگرچه برجام به امضای طرفین رسیده اما اجرای آن به اختلاف خورده، اگرچه تورم سرسام‌آور مهار شده اما رکود دمار از اقتصاد کشور درآورده است، اگرچه شاهد گشایش‌هایی در حوزه اجتماعی و فرهنگی مثلا در بخش کتاب بودیم، اما لغو کنسرت‌ها و طرح گشت ارشاد نامحسوس نشان می‌دهد که چیزی تغییر نکرده و اگرچه لیست امید توانسته بیش از صد کرسی مجلس را کسب کند اما همچنان امهات ماجرای انتخابات هفت سال پیش باقی است.

در این شرایط و در آستانه سال آخر دولت که مصادف با نامگذاری سالی به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل شده، سوال جدی این است که فارغ از حوزه سیاست داخلی و خارجی و نیز اجتماعی و فرهنگی که می‌دانیم دولت تنها بازیگر آن‌ها نیست و نمی‌تواند تعهد به کسب همه دستاوردهای لازم بدهد، در حوزه اقتصادی چه کارهایی می‌تواند از طرف دولت انجام شود تا در نتیجه چرخ اقتصاد کشور بچرخد و پول در رگ‌های خشکیده اقتصاد کشور به جریان درآید و حتی از این بستر، نتیجه‌ای هم برای دولت حسن روحانی به‌وجود آید که می‌خواهد چهار سال دیگر در مسند کار باقی بماند.

تجربه رکودی که اقتصاد ایران در این روزها دارد، حدود ۵۵ سال پیش هم یک بار تجربه شده است. ایران از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۱ در رکورد بوده و همین رکود هم دلیل اصلی سقوط دولت علی امینی در ابتدای دهه چهل می‌شود. آنچه که اقتصاد ایران را از آن رکورد رهایی می‌دهد یک نکته شکلی و یک نکته محتوایی است. از بعد شکلی ایران، با درگیر کردن کامل سازمان برنامه و بودجه که امروزه به عنوان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شناخته می‌شود و نیز استفاده از مشاوران مجرب، برنامه اقتصادی خوبی برای کشور طرح‌ریزی می‌کند(برنامه سوم عمرانی) و از حیث محتوایی با توجه عمیق به روستاها و نیز بخش کشاورزی به عنوان فربه‌ترین بخش جمعیتی در اقتصاد روز کشور ما، موتور اقتصاد کشور را به‌راه می‌اندازد.

حالا و پس از 55 سال به نظر می‌رسد که اقتصاد ایران دوباره نیازمند همین رویکرد است. یعنی باید به سمت برنامه‌ریزی دقیق و منظم و با بهره‌گیری از مشاوران مجرب برویم و البته در اجرا هم، کنترل کیفی خوبی روی انجام پروژه‌ها و برنامه‌ها داشته باشیم. با این حال و در شرایطی که در موقعیت فعلی سه‌چهارم از جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند و سهم کشاورزی از تولید ناخالص داخلی کشورمان به زیر ۱۰ درصد رسیده است، به نظر می‌رسد که باید در بخش محتوایی نسخه قبلی تجدید نظر کرد.

بخش خدمات در حال حاضر حدود ۵۲ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را در اختیار دارد. این بخش حدود ۵۰ درصد از کل اشتغال کشور هم تامین می‌کند. با این حال همه چیز کمیت نیست و باید به کیفیت هم پرداخت. در این شرایط باید به مقاله «تاثیر زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری روی رشد اقتصادی ایران» اشاره کرد که در آن آمده از سال ۱۳۳۸ تا سال ۱۳۸۱، «متوسط نسبت سرمایه به تولید(یا بهره‌وری سرمایه) در کل اقتصاد معادل ۳ بوده است که این نسبت در بخش کشاورزی، نفت و گاز، صنایع و معادن و خدمات به ترتیب معادل ۱٫۵، ۰٫۷، ۵ و ۷٫۵ بوده است.» مشاهده می‌کنید که بازده سرمایه در بخش خدمات در طول این دوره ۴۳ساله، بیش از دوبرابر میانگین کشوری بوده است. نمودار دیگری در همین مقاله نشان‌دهنده این است که در تمامی این دوره صرفا سال‌های بین ۱۳۵۸ تا نیمه سال ۱۳۶۲ بوده که بازده سرمایه در بخش خدمات منفی شده است. جالب است بدانید که بازده این بخش در حالی بوده که میزان سرمایه‌گذاری در بخش خدمات به قیمت ثابت سال ۱۳۷۶ در سال ۱۳۸۱ به بالاترین رقم خود یعنی حدود سه هزار میلیارد می‌رسد در صورتی که میزان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، در همان سال، حدود چهارهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

بررسی شاخص نسبت فزاینده سرمایه به تولید یا ICOR هم که توسط بانک مرکزی ارائه شده نشان می‌دهد که در میان بخش‌های مختلف اقتصادی، سرمایه‌گذاری در بخش خدمات، بازده هشت درصد را در طول دهه هشتاد داشته است در صورتی که بازده سرمایه در ساختمان، حدود سه درصد بوده است.

اسفند ۱۳۹۳ سایت تابناک در گزارشی به بازده نهایی سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران پرداخت و بخش ساختمان را سودده‌ترین بخش معرفی کرد. آن گزارش با گزارشی که خواندید منافاتی ندارد. بازده نهایی سرمایه‌گذاری یا ROR، میزان سودی که سرمایه‌گذار از سرمایه‌گذاری در یک بخش می‌برد را بیان می‌کند اما متوسط نسبت سرمایه به تولید که در این گزارش از آن بحث کردیم، نشان می‌دهد که دولت با سرمایه‌گذاری در چه بخشی می‌تواند گره تولید را باز کند و رکود را درمان کند. از این روست که اگرچه بدون تردید، سودده‌ترین بخش در اقتصاد ایران مسکن است و طبق گزارشی که تابناک داده، ۵۰ درصد سرمایه کل کشور در این بخش خوابیده است اما دولت در صورتی که می‌خواهد رشد اقتصادی را برای کشور به ارمغان بیاورد، باید به فکر بخش خدمات باشد؛ بخشی که گستره آن از حمل‌ونقل و انبارداری آغاز می‌شود و تا بخش تفریح مثل رستوران و کافی‌شاپ و البته توریسم ادامه دارد. رفتن به سمت بخش‌هایی مثل صنعت که نشانه‌های آن در دولت دیده می‌شود و حتی بخش کشاورزی، اگرچه در بلندمدت ضروری است اما در کوتاه‌مدت نخواهد توانست گرهی برای دولت یازدهم بگشاید.

مصطفی مسجدی آرانی 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

احمد: 1395/3/2319:17:41،
88
59
یه بار گفتم صد بار دیگه هم میگم مدیران لیبرالی و سیستم اقتصادی ربوی و قمار رو تعطیل کنید به جای درامد زایی از واردات از تولید داخلی حمایت کنید همه چی خوب میشه
مردم پشیمان ایران : 1395/3/2319:52:09،
58
47
حرف دلمو به کی بگم ........
کوکی: 1395/3/2320:10:36،
66
43
بهترین میان بر حقوق ۲۳۷ میلیون تومنی هستش.اگه شما شب تا صبح جلسه بزارید و راهکار بدید مردم ۱دونش رو باور نمیکنن.
بچه سوز خودرو: 1395/3/2320:30:35،
100
47
هیچ راه میانبری جز دموکراسی واقعی در همه ابعاد وسیاست درهای باز تجاری نیست نه اینکه درها باز باشه برا یه مشت توریست بی ویزا گشنه جنگ زده !
عدالت: 1395/3/2321:04:56،
60
50
اقای روحانی اصولگر به کدام قولها و عده ها و مطالبات مردم و رای دهنده ها عمل کردند ؟!!! ارزان شدن دلار و بازگشت ارزش ریال بعد رفع تحریمها با دلار 3500 تومانی ؟؟؟!! ارزانی ؟؟؟!! کاهش تورم از طریق کاهش قدرت خرید مردم و ایجاد رکود ؟؟؟؟؟رفع ممنوع تصویری رئیس اصلاحات که از حامیان اصلی اقای روحانی بودند ؟؟؟؟؟ رفع ممنوع فعالیت استاد شجریان که در تبلیغات از نام ایشان بارها استفاده کردند ؟؟؟؟؟؟ منشور حقوق شهروند با 7 هزار گشت ارشاد نامحسوس با تایید وزیر کشور اصولگرای ایشان ؟؟؟؟ شلاق زدن جوانان در قزوین به جرم فقط شادی ؟؟؟؟؟رابطه با دنیا با عقب نشینی از بهبود رابطه با امریکا ؟؟؟؟
امیر: 1395/3/2322:04:53،
41
46
اگر از تولید داخلی حمایت بشه به نظر شما جای پول نفت باید چی کار کنیم نفت به جای کالا از ایران میخرن و راهی نداره یا نابودی صنعت یا نابودی صنعت نفت نفت باید فروش بره از شرکت ال جی یخچال بگیرن بیارن در بازار داخلی بفروشن و پول نفت را وصول کنند یه شرکتهای مثل ارج مزاحم هستند. تازه در صورت داشتن کیفیت لازم شرکتی مثل ارج هم در بازار داخلی هم امیدی نیست
یادمان : 1395/3/2408:37:33،
40
32
همه انتظارات به کنار / همه وعده وعیدها به کنار
فقط یک وعده را انجام میداد
قرار بود ایشان 100 روز اول یک متراژی یک خط کشی
داشته باشند
اسمش یادم نیست
اما همان 100روز سنجش هم یادشان رفته
100 روز اول که قرار بوده کارهایی انجام دهند اما
فراموش شده !!!!!
وطن پرست: 1395/3/2409:27:47،
33
32
در کشوري که قانون اساسي داره اگر بخوان هر چيزي رو با دين بسنجن بهتر از اين در نمياد.اصلا" معلوم نيست متاسفانه تو کشورمون کي چکارست؟ اجازه صادر ميشه يه ارگاني مياد مجوز رو باطل ميکنه.! وام دو سه ميليوني با کلي مدارک و دوندگي به مردم داده ميشه بعد يکي پا ميشه ميگه من پول 7و8 کشتي نفت رو بر نگردوندم.! حقوق کارگر تو کشور 812 هزار تومان ولي پاداش يه مدير 250 ميليون تومان.! قيمت جهاني نفت ميادپايين حرف از افزايش قيمت بنزين بين مردم شايعه و بعد اجرا ميشه.!
سوشا : 1395/3/2319:22:24،
92
55
فک کنم مقاله رو دادن برادران دلواپس نوشتن براشون
احمد: 1395/3/2319:57:02،
54
112
فعلا که بعد برجام تمام پیش بینی های دلواپسا درست ازاب درومد
محمد: 1395/3/2320:16:01،
60
124
فعلا که همین دلواپس ها، عقلشون بیشتر از امثال شما کار می کرد. حالا اینقدر دم از برجام زدید، چی شد؟ چند تا جوون رفتن سر کار؟ چند تا زوج جوون خونه دار شدن؟ چقدر قدرت خریدت بالا رفته؟ خیال کردی آمریکا دلش برای امثال من و تو سوخته که بیاد اقتصادمون رو قوی کنه.
خجالت هم خوب چیزیه ... با حامیان برجام افتادین تو رودربایستی، تا آخر عمرتون میخواین کورکورانه از این دولت که مروج رکود و چند برابر کردن مالیات و قطع یارانه هست، پشتیبانی کنید.
حداقل یکم اون عقلتو به کار ببند، یکم فکر کن ببین این دولت تو این سه سال، جز حرف و شعار و فریب، چه ارمغانی برای مردم داشته...البته بعید میدونم جنابعالی اصلا از درد مردم خبر داشته باشی، شاید به همون فیش های حقوقی میلیونی معروف، وصل هستی!!!!!!
majid: 1395/3/2322:47:54،
71
55
آقای محمد ما هم نمیگیم دولت جدید عالیه اما تمام گندهارو همون دلواپس ها به بار آوردن .....به دلواپسا میگیم ما میدونیم آمریکا و غیره دوست واقعی نمیشن ولی باید با تمام دنیا ارتباط داشته باشیم یکی به این دلواپسا بگه آخه شما چه منفعتی بجز ضرر واسه کشور دارید
احسان: 1395/3/2410:18:28،
26
46
آقای مجید وقتی دوستان چند سطر بالاتر کلی بی انصافی در مورد دولت میکنن خوب دلواپسا ذوق زده میشن.
انصافا اگر مجموع تورم سه سال گذشته رو 75 درصد بگیریم، ارز ارزون نشده؟؟ خوب دوستمون اون بالا اطلاع نداره یا دلواپسه؟؟ چرا اینقدر مثبت گرفته؟

اگه روحانی نبود الان داشتیم تو کوچه پس کوچه ها با داعش می جنگیدیم. یادتون باشه دوستان. گول نخوریم خرداد سال دیگه.
کیارش: 1395/3/2319:25:28،
131
59
ساختار اقتصادایران ، توسط دولت قبل ، بوسیله دینامیت باخاک یکسان گردید .حالا هم امیدی به بهبود وجود ندارد .
سامان: 1395/3/2320:22:37،
87
48
اون عقل توهه که با دینامیت منفجر شده، هنوز نفهمیدی که تمام دولت های این کشور، برای حفظ درآمدشون، چشمشون به جیب این مردم و مالیات های اجباری هست؟؟؟
یعنی خیال کردی روحانی اگه بخواد، نمیتونه مثلا جلوی همین خودروسازان سر گردنه کشور رو بگیره؟؟ خیال میکنی روحانی نمیتونه جلوی حقوق های چند ده میلیونی که این روزها داره لو میره، بگیره؟؟؟
میتونه، ولی نمیخواد ... چون رضایت مدیران دولتش از رضایت مردم بالاتر میدونه ... حالا تو هی بشین دولت قبل و دولت حال بکن ... یه روز میفهمی که سیاست ها یکیه، فقط آدم ها عوض میشن ... و عقل بعضی ها پاره سنگ بر میداره!!!
کوکی: 1395/3/2320:54:50،
56
43
سامان هزار تا لایک داری.حرف هات کاملا درست هستش.ما مردم تو این کشور هیچی حساب نمیشیم.حالا هر دولتی که باشه.چه اصولگرا چه اصلاح طلب چه معتدل چه ابری چه برفی چه بارونی
قوقولی: 1395/3/2319:28:23،
118
44
این دولت یا اون دولت فرقی نمیکنه
همه عضو یک خانواده هستند که فقط به فکر جیبب خودشون هستند
دعوایی اگه هست سر سهم ته دیگ خودشونه
ساده لوح ملت ایران که هر بار گول یه دسته رو میخورن
وهیچ وقت یاد نمیگیرند.چون نه اهل فکرند نه اهل مطالعه
علی: 1395/3/2320:41:15،
37
67
این بی تفاوتی شما و اینکه برای شما فرقی نمیکنه که دلار در عرض یک ماه 2500 تومن گرون بشه (رشد 300 درصدی) یا اینکه دلار در طی سه سال 300 تومن گرون بشه خودش یک معضل بزرگ هست.
حسین: 1395/3/2319:32:09،
83
94
وقتی آقای روحانی شروع کرد به سمت سرنوشت کره شمالی و ونزوئلا و شاید هم سوریه و عراق در پیش بودیم. عوض کردن این وضعیت خودش دست آورد خوبی است. وقتی درامد نفتی به اندازه بودجه جاری کشور است چکار می توان کرد. کلی بدهی و تعهد و طرح نیمه کاره از دولت قبل هم مانده رو دستش. الان که روزی 2 میلیون نفت 50 دلاری میفروشد میتوان برای یک سال آینده متوقع بود که درامد مازاد را برای نجات اقتصاد هزینه کنند. البته اگر دوستان رقیب خرابکاری نکنند.
یک سرباز را با دست خالی به مقابله دشمن تا دندان مسلح نمی توان فرستاد همچنان یک دولت بدون ذخایر مالی را به مقابله با اقتصاد خراب.
احمد: 1395/3/2319:56:34،
49
46
بابا جان جوک نگین و سرتونو با این توهمات شیره نمالید
کوکی: 1395/3/2320:13:48،
61
30
واسه همینه که کارمندان عزیزشون ۲۳۷ میلیون تومن حقوق میگیرن؟ واسه همین دست خالیه دولت هستش؟دست بردار دوست عزیز.من واقعا موندم از این مردم که چرا خیلی ها هنوز نفهمیدن که هیچ دولتی نه مردم رو به حساب میاره نه دلش واسه مردم میسوزه.
وحید@@@@: 1395/3/2320:20:52،
51
46
سرباز ما دست خالی نیس عزیزم.خود آقای ریس جمهور میگه تحریم بانکی لغو شده و سوئیفت هم ول شده.پس او دارایی های هنگفتی که آزاد شدن کجا رفتن.همون دلارهامون کافی بود تا یه تکونی به کشور بدیم.
حمید: 1395/3/2320:39:31،
44
43
کاملا حرف درستی هست، اثباتش هم نه احساسات و نه هیچ مطلب دیگه ای هست، بلکه مشاهده واقعیت و اتفاقی هست که توی ونزوئلا افتاده.
123: 1395/3/2319:52:09،
57
46
نزول دهی و نزول خوری بانکی پدر ملت رو درآورده
وقتی من به عنوان یه ایرانی تمام دارییم رو نقد میکنم کارگرهام رو اخراج میکنم کارگاه یا کارخونه ام رو می بندم کامیونم رو مبفروشم تمام اموال مغازه ام رو مبفروشم و به پول نقد تبدیل می کنم تا بدون هیچ زحمتی و هیچ ریسکی و هیچ توکل بر خدایی اون پول رو بزارم توی حساب بانکیم تا سر وقت سود تضمین شده ی خوب و بدون دغدغه ای رو بهم بده مگه مغز خر خوردم که پولم رو در راه چرخه اقتصادی و آبادانی کشور هزینه کنم بعدش هم کلی بدهی و بدبختی بالا بیارم
اینه که نظام بانکداری پدر کشور رو درآورده و همه چی تعطیله
اگر هم بخوام از صفر شروع کنم و پولی نداشته باشم دست به دامن همین بانک نزول خور میشم و یه وام 28 درصد میگیرم تا یه عمر خودمو و بچه هامو هفت نسل بعدم بدهکار بانک باشیم و رنگ خوشی رو نبینیم
اینه که نظام بانکداری پدر ملت رو درآورده و همه هرروز فقیر تر میشیم
حسین: 1395/3/2320:00:31،
54
56
میگن رقاص نمی تونست برقصه میگفت زمین کجه
صحبت این دولته هر کاری عرضشو نداره انجام بده یا هر گندی میزنه نیگه تقصیر دولت قبله
خوبه بازم این دولت قبل وجود داشت تا یه بهانه ای داشته باشن.
نظر: 1395/3/2320:02:37،
56
50
شعارهای توخالی ۱.بهبود صد روزه اقتصاد ۲. رفع حصر ۳. اشتغالزایی ۴. معرفی و محاکمه رانت خواران و آقازاده ها ۵. عقل گرایی و خرافات زدایی . و... در عمل فقط سایه جنگ از ایران برداشته شد که حتما مثل سوریه میشدیم که خودش جای شکر دارد البته باغلط کردن و تعهد عدم هسته ای بودن که خودش شان مان لکه دار کرد. از قدیم گفتند عقل که نباشه جان در عذابه. آخه شما که دوتا تحریم شدین زایمان کردید تهدید و... برای چیه. مومن با فراست است نه بلبشو و باسمه ای کار.
محمدرضا: 1395/3/2320:23:05،
34
54
راه حل اقتصاده ایران اول قطع سود سپرده ها هست که یه عده که بیکار و بدبخت شدن به عنوانه آخرین امید بهش نگاه میکنن و بعد مالیات سنگین گرفتن از مغازه هایی که چند ساله درآمد ندارن و دارن جمع میکنن بعدم پرداخته حقوقه میلیاردی بجای میلیونی به مدیرانه لایق هست که با مدیریتشون همه شرکت های تولیدی رو ورشکست کردن در آخر حمایت از ایران خودرو و سایپا که به بهانه حمایت از تولید داخل و بیکار نشدنه کارگرهاشون هر سال تو جاده ها به اندازه همون کارگرها دارن جونشونو از دست میدن و میلیونها نفر هم نقص عضو میشن و بی سرپرست و ....
با تشکر از مسئولین زحمت کش.
عزت زیاد: 1395/3/2320:26:17،
59
54
انشاالله سال دیگه اخرین سالشه .
معین: 1395/3/2322:49:25،
46
30
حالا فکر می کنی از این بهتر میاد ؟
محمد حسین: 1395/3/2403:50:53،
38
42
و بعد سعی کنید با حضور در صحنه حماسه ای دیگر بیافرینید ای ایرانیهای متفکر احساسی
احمد: 1395/3/2320:28:22،
44
47
در جواب احمد: حسین آقا اگر قرار بود با پول فقط همه چیز درست شود که با بودن پول عمه 70 ساله من هم میتوانست مشکلات را حل کند، اینها مدیریت بلد نیستند، چطور یک خانواده با یک و نیم میلیون میتواند زندگی کند ولی یک خانواده با دو برابر آن نه، چون مدیریت میخواهد عزیز برادر.
گالیور: 1395/3/2320:29:32،
48
43
راهش تغییرات زیادیه ,که تغییرات هم مخارج سنگینی داره. تنها راهش همین بیراهه امروزیه تا شکاف طبقاتی تیدیل به فاصله نجومی بشه تا شاید از اون بالا ببینند کره زمین بدون اونها هم میچرخه.
حسین: 1395/3/2321:09:42،
38
54
مدیریت صحیح می خواهد تا اقتصاد درست شود ولی سرمایه هم می خواهد. شما هرچه مدیر خوبی باشید با دست خالی که نمی توانید کارخانه بزنید. وام اشتغال و مسکن و ازدواج بدهید. یارانه تولید بدهید. به قول وزیر راه و مسکن فقط وزارتخانه ایشان 50 میلیارد دلار بودجه لازم داره که به وظایف خودش درست عمل کند. همه طرحهای توسعه و آبادانی و اشتغال زایی مجموعا بالای 1000 میلیارد دلار بودجه لازم دارد . اگر روزانه 2 میلیون بشکه نفت 100 دلاری بفروشند بالای 15 سال طول میکشه تا این بودجه بدست بیاد .
پاسخ: 1395/3/2323:01:18،
25
48
مدیریت گرفتن مالیات ناعادلانه است یا گران کردن آب و برق و غیره و عدم افزایش یارانه و حتی حذف عده ای.!!!!!!!!!معلومه خارجی ها سرمایه گذاری نمیکنند از قدیم گفتند آنکه با خود زنا کند با دیگران چه ها کند. وقتی به خودمون روا نداریم . سرمایه گذار خارجی کیلویی چنده.
ایرانی: 1395/3/2322:28:23،
40
49
اولا که قرار نبود جنگی بشه که برجام ما را از جنگ دور کرده باشه ( به مصاحبه مشاور اوباما در امر امنیتی توچه کنیدکه گفته ما میخواستیم ایرانیها فکر کنند در صورت عدم توافق جنگ میشود در صورتی که نه اقتصاد نه مردم امریکا اجازه جنگی دیگر بعد از جنگ عراق نمی داد ) دوما این دولت یک دولت خنثی است باروری ندارد رشد ندارد به نوعی پس رفت هم ندارد به تعبیری دولت در جا زدن است این حرف که اگر پول بود ننه بزرگ من هم میتونست مملکت را اداره کند درست است مهم اینه که در شرایط فعلی کشور را پیش برد و ان هم ابتکارهای خاص خو دش را میخواهد که این دولت فاقد ان است تنها ابتکارش افزایش شدید وخطرناک نقدینگی است که اگر تورمش به این دولت نرسد دولت بعدی را مطمئنا دچار مشکلات عدیده تورمی میکند .به عنوان یک ایرانی امیدوارم در این یکسال باقی مانده دولت متحول شود.
رسول: 1395/3/2323:36:25،
45
51
در یه زمانی شهردار همدان میره سه مهندس فرانسوی میاره تا شهر رو طراحی کنند این مهندسان شهر رو بازسازی میکنند شبکه ای دایره ای که همه جا بهم وصله کلیه خیابونهاش بزرگ و تقریبا اتوبانه و شهر بسیار سر و سامان میگیرد تا اینکه این عزیزان روحانی با کارشکنی مهندسان رو اخراج میکنند الان هم باید چندتا اقتصاد دان اروپایی بیان و طرح بریزند و مملکت رو درست کنند مثل ورزش فوتبال که ایرانی جماعت نمیتونه هیچ موقع مثل اونا بازی کنند در اقصاد هم همینه
IRAN: 1395/3/2400:38:25،
40
72
اگه یکبار دیگه روحانی کاندید بشه بدون هیچ تردید بهش رای میدم به نظرم تحصیل کرده وفهمیده است اگه بخوات تو جناح راست یا چپ باشه فرقی نمیکنه روحانی همون شخصه که تو این اوضاع بدرد مملکت میخوره.
بهروز: 1395/3/2409:26:02،
37
42
آقایونی که به این نظر منفی دادن:
روحانی با دست و پای بسته و این همه محدودیت و اینهمه آقا بالا سر و اینهمه سنگ انداز دور و برش انتظار داشتی چیکار کنه برادر من؟!!!!!
پیغمبر خدا هم بود با این اوضاع بهتر ازین نمیشد کار رو پیش برد،وقتی یه رییس جمهور نتونه مدیران دلخواهشو بکار بگیره چجوری برنامه هاشو پیاده کنه
اینجا نمیشه بعضی واقعیتهارو مطرح کرد ولی اینو بدونید که مملکت قومی قبیله ای داره اداره میشه،بیشتر از یه دولت داریم،خیلی جهان سومی هستیم شایدم جهان پنجم
وطن پرست: 1395/3/2412:55:15،
35
39
بهروز جان نميگم اشتباه ميکني چون ميدونم درست ميگي. ولي حداقل کار اينه که وقتي که شرايط رو نميتونه عوض کنه بزاره بره و استعفا بده نه با همان افراد سعي در اروم نشون دادن شرايط به مردم کنه.
عمادالدین منصف: 1395/3/2417:31:26،
36
47
سلام آقای روحانی دستون دردنکند.بنده با توافق برجام وپیشرفت های عالی در باز کردن فضای سیاسی خارجی از شما تشکرمی کنم.واز شما خواهان آنم که با عربستان از سردوستی درآیید ونگذارید تندروها باز مابین ماوعربستان شکراب کنند همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند که به اعتقادات مذاهب اسلامی اهانت نکنیم.وفقط جناب روحانی پاشنه آشیل شما طرح نظام سلامت است و برخی برنامه اقتصادی.تصمیمات اشتباه شما در بدون بررسی طرح سلامت را اجرا کنند. با تشکر
عمادالدین منصف: 1395/3/2509:28:37،
33
39
رئیس جمهور محترم,من یکی از نکاتی را درمورد طرح نظام سلامت را خدمت شما عرض می کنم.دکتر روحانی خیلی از روستائیان به شهر مهاجرت کرده اند ودفترچه بیمه روستایی نیز هنوز دارند.جناب رئیس جمهور وقتی اینها به مراکز دولتی مشخص شده درسطح هر شهری بیایند. خیلی از مواردی که هیچکدام از بیمه ها تقبل نمی کنند وشاید فاکتور بیماران می گیرند ومی برند برای بیمه های تکمیلی ,تزریقات ووصل سرم سرپایی است.
یعنی بیمارانی که دفترچه روستایی داشته باشند. بیمه روستایی تا نود درصد هزینه ,هزینه های تزریقات وصل سرم را می دهد.با توجه به این مورد یک بررسی نمایید و ببینید چقدر هزینه دولت شما دارد پرداخت می کند.که البته به نظر من بایست یک بازنگری در ارائه دفترچه های روستایی انجام گیرد.من به نظام علاقه دارم وجونم را برای رهبری می دهم.به عنوان یک بسیجی سیاسی نیستم وسیاست زده هم نیستم.فقط پیشنهاد می دهم.به عنوان یک تحلیلگربسیجی.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار