کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار در بازار تهران به محدوده 3460 تومان بازگشت

کدخبر:۲۴۰۲۰یکشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۸:۳۰۵۵۳ بازدید

در اولین روز هفته، سکه معاملات خود را با 2 کانال افزایش قیمت آغاز کرد. روز شنبه، سکه معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ...

روز شنبه، بازار داخلی مجموعا تحت‌تاثیر دو رویداد قرار داشت: یکی افزایش بهای اونس طلا و دیگری واکنش بازارهای جهانی به احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی 23 ژوئن. کانون اتفاق اول «نیویورک» بود چراکه قیمت طلای داخلی تحت‌تاثیر بهای بسته شده معاملات این ابرشهر قرار دارد. از سوی دیگر، کانون اتفاق دوم در آن سوی اقیانوس اطلس در «لندن» بود. در اولین روز هفته، اتفاق اول یعنی رشد بهای اونس در بازارهای جهانی به‌صورت پس‌لرزه به بازار داخلی رسید و موجب شد که سکه 12 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به قیمت یک میلیون و 31 هزار تومان برسد. این بالاترین قیمت سکه از 22 اردیبهشت 95 بود.

اما اثرات اتفاق دوم یعنی احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در بازارهای جهانی و داخلی به‌صورت پیش‌لرزه بوده است، چراکه همه پرسی درباره خروج این کشور برگزار نشده، ولی انتشار نظرسنجی جدیدی که نشان داد تعداد بیشتری از رای دهندگان انگلیسی موافق تصمیم ترک اتحادیه اروپا در همه‌پرسی 23 ژوئن هستند، موجب شده که ارزش پوند در بازارهای جهانی در برابر دلار افت کند. تضعیف پوند موجب شد که روز شنبه نرخ رسمی این ارز در بازار داخلی نیز حدود 74 تومان از ارزش خود را از دست بدهد و به قیمت 4 هزار و347 تومان و 9 ریال برسد. در مجموع می‌توان گفت که بازارهای خارجی و داخلی به استقبال احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رفته‌اند، حال آنکه درباره طلا، بازار داخلی پس از اینکه بهای جهانی افزایش را تجربه کرد، واکنش نشان داد. روز شنبه برخلاف افزایش قیمت سکه، دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت و با 3 تومان کاهش به قیمت 3 هزار و 467 تومان رسید. افت نرخ حواله درهم مهم‌ترین عاملی بود که قیمت دلار را پایین آورد. کاهش قیمت دلار در بازار آزاد در حالی رخ داد که روز شنبه نرخ رسمی این ارز یک و نیم تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به قیمت 3 هزار و 50 تومان رسید.

 

جهش آغازین سکه

در اولین روز هفته، سکه معاملات خود را با 2 کانال افزایش قیمت آغاز کرد. روز شنبه، سکه معاملات خود را با قیمت یک میلیون و 33 هزار تومان آغاز کرد که افزایشی 14هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه داشت. رشد بهای سکه در ابتدای روز شنبه ناشی از صعود طلای جهانی به محدوده هزار و 270 دلار در روز جمعه بود. به این ترتیب، اثر این افزایش، صبح روز شنبه با یک روز تاخیر به بازار داخلی رسید. سکه که در ابتدای روز در واکنش به اونس افزایش قیمت را تجربه کرده بود، در ادامه روز نوسانات چندانی را تجربه نکرد و تنها در مقاطعی تحت‌تاثیر افت دلار، کاهش‌های جزئی قیمت را تجربه کرد. برخی فعالان اعتقاد داشتند که معامله‌گران سکه در برابر افت این فلز گرانبها به زیر یک میلیون و 30 هزار تومان مقاومت کرده‌اند تا سکه به معاملات خود در همان کانال ابتدای روز خاتمه دهد. این در حالی است که سکه در مقاطع کوتاهی وارد کانال پایین‌تر شد. قیمتی که تا ساعت 3بعدازظهر برای سکه ثبت شد، یک میلیون و 31 هزار تومان بود که افزایشی 12 هزار تومانی نسبت به قیمت بسته‌شده روز پنج‌شنبه داشت. به این ترتیب، فلز گرانبهای داخلی تاثیر چندانی از افت قیمت دلار نگرفت و بیشتر سعی کرد هم جهت با بهای طلای جهانی حرکت کند، حادثه‌ای که چندان نیز غیرطبیعی نبود، چراکه افزایش بهای اونس بسیار بیشتر از افت دلار بود.

به گفته فعالان، معامله‌گران سکه پس از عبور اونس از محدوده هزار و 250 دلار، انتظار افزایش بیشتر قیمت را داشته‌اند، در نتیجه ادامه رشد اونس موجب ضرر آنها در معاملات سکه نبود. این موضوع موجب شد که نه‌تنها آنها برای حمایت از دارایی خود به قصد فروش دلار وارد بازار ارز نشوند، بلکه تا حدی از دارایی خود در برابر افت دلار محافظت کنند. آنها برای حفاظت از دارایی خود در مقاطعی خریدهای سکه را افزایش دادند. انتظار می‌رود جهت‌گیری معامله‌گران سکه در ارتباط با روند اونس در روز دوشنبه، فضای بازار سکه در روز یکشنبه را تحت‌تاثیر قرار دهد. برخی فعالان اعتقاد دارند با توجه به انتظارات افزایشی برخی معامله‌گران، در صورتی که دلار روز یکشنبه تغییرات قیمت خاصی را تجربه نکند، سکه افزایش بیشتری را تجربه خواهد کرد. این در حالی است که برخی دیگر از فعالان اعتقاد دارند، معامله‌گران سکه بیشتر ترجیح خواهند داد که روز یکشنبه در خرید و فروش احتیاط کنند.

البته تعداد بیشتری از معامله‌گران اعتقاد داشتند که روند سکه در روزهای آتی افزایشی خواهد بود. علت این انتظارات را می‌توان در روند قیمت سکه در 10 روز گذشته جست‌وجو کرد؛ فلز گرانبهای داخلی از پنج‌شنبه 2 هفته پیش تاکنون 3 کانال قیمتی بالا آمده و نزدیک به 30 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی، در کنار سکه تمام، قیمت سکه‌های کوچک‌تر را نیز در بازار داخلی افزایشی کرد. در اولین روز هفته، نیم سکه با 4 هزار تومان رشد به قیمت 515 هزار تومان رسید. ربع سکه نیز هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به قیمت 275 هزار تومان رسید. روز شنبه، هر گرم طلای 18 عیار نیز 692 تومان افزایش قیمت را ثبت کرد و به بهای 104 هزار و 246 تومان رسید.

 

حرکت معکوس پوند و دلار

روز شنبه، نرخ رسمی پوند در مرکز مبادلات ارزی کاهش یافت. در اولین روز هفته، پوند مبادله‌ای 74 تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 4 هزار و 347 تومان و 9 ریال رسید. کاهش ارزش پوند در برابر دلار در بازارهای جهانی عامل اصلی بود که نرخ رسمی این ارز در مرکز مبادلات ارزی را کاهش داد. قیمت پوند در بازار آزاد نیز 45 تومان کاهش را تجربه کرد و به قیمت 4 هزار و 980 تومان رسید. برخلاف کاهش نرخ رسمی پوند، روز شنبه نرخ رسمی دلار افزایش یافت و با یک و نیم تومان رشد به قیمت 3 هزار و 50 تومان رسید. این افزایش تحت‌تاثیر تقویت ارزش دلار در بازار جهانی بود.


آرامش دلار آزاد

روز شنبه، فضای بازار ارز آرام بود و قیمت دلار نوسانات چندانی را تجربه نکرد. در اولین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 468 تومان آغاز کرد که کاهشی 2 تومانی نسبت به قیمت بسته‌شده روز پنج‌شنبه داشت. به گفته فعالان، کاهش جزئی ابتدای روز دلار ناشی از انتظارات معامله‌گران ارزی بود که تصور می‌کردند با افزایش بهای اونس، معامله‌گران سکه وارد بازار ارز خواهند شد. معامله‌گران یادشده انتظار داشتند که سکه‌بازان با ورود به بازار ارز اقدام به فروش دلار کنند تا اثرات افزایش اونس در بازار داخلی را تا حدی خنثی کنند. با این حال، این اتفاق رخ نداد و خیلی زود فروش‌های هیجانی متوقف شد، هر چند دلار به کاهش خود ادامه داد و تا قیمت 3 هزار و 463 تومان پایین رفت. پس از رسیدن دلار به این محدوده قیمتی، خریدهای ارزی بالا رفت و نهایتا این ارز با قیمت 3 هزار و 467 تومان به کار خود پایان داد. این قیمت 3 تومان پایین‌تر از روز پنج‌شنبه بود.


دلار همسو با حواله درهم

به گفته فعالان، عامل اصلی که قیمت دلار را در روز شنبه کاهشی کرد، افت نرخ حواله درهم بود. در اولین روز هفته، نرخ حواله درهم تا 946 تومان پایین رفت تا دلار را همسو با خود در جاده نزولی قرار دهد. با این حال، در ادامه روز نرخ حواله درهم کمی افزایش یافت تا قیمت دلار نیز کمی از کف روزانه فاصله بگیرد. به گفته برخی فعالان، جدا از نرخ حواله درهم، بازار تحت‌تاثیر افزایش معاملات امروزی نیز قرار داشت. روز شنبه، به گفته برخی از حاضران در بازار، حجم معاملات امروزی افزایش یافت و در این معاملات بیشتر معامله‌گران تمایل به فروش ارز داشتند. افزایش تمایل به فروش ارز نشانه‌ای از انتظارات کاهشی معامله‌گران بازار بود. آنچه که موجب شد با وجود برخی انتظارات کاهشی، قیمت دلار روز شنبه افت چندانی را تجربه نکند، بالا بودن ارزش دلار در ترکیه و منطقه سلیمانیه عراق بود. بالا بودن ارزش ارز در مناطق یاد شده این انتظار را میان برخی معامله‌گران ایجاد کرد که دلار از بازار داخلی خارج و به‌سوی این مناطق روانه شود.


6u214p6yeyoj7mag6lf.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عدالت: 1395/3/2300:18:24،
52
36
اقای روحان با وجود رفع تحریمها و افزایش درامد نفتی جلوی کاهش قیمت دلار و ارزانی را گرفته اید.. 35 جوان را بخاطر جشن فارغ التحصیلی یک روزه 99 ضربه شلاق زدن.....17 کارگر را بخاطر مطالبه حقشان شلاق زدن.....وزارت ارشاد اصولگریان از تشیع حبیب در قطعه هنرمتدان جلوگیری کرد....و سکوت کردید !!!!!! ..ممنوع فعالیتی استاد شجریان و تصوریری ریس اصلاحات و ...ادامه دارد....در سال 96 دیگر از مردم انتظار اعتماد و رای نداشته باشید....
احمد: 1395/3/2301:16:19،
24
30
هه هه هرجا که خراب کاری میکنن میگن اصول گرا اونم وزارت فرهنگ اصولگرا!!! شماها نباشید ما به کی دلمونو خوش کنیم برا خنده
رضا: 1395/3/2306:27:56،
26
37
چی رو به چی ربط دادی واقعا!!!!
وحيددد: 1395/3/2309:29:03،
26
29
عدالت فكر ميكني اين بگير و ببند ها و رونمايي از فيشهاي حقوقي چه معني داره؟نميگم كار اين دولت خوب بوده اما اين كارها براي تخريب دولته .
قوه قضاييه و نيروي انتظامي چه ربطي به دولت داره
ناشناس: 1395/3/2310:23:32،
25
27
در جواب وحید نیروی انتظامی تابع وزارت کشور است و اقای روحانی ریس شوارای امنیت ملی هستند....دلیل سکوت اقای روحانی در مقابل این احکام ناعادلانه چیست ؟؟!!
سعید: 1395/3/2300:37:44،
23
32
مقصر همین یارو چیچی بسم اله هست
محمد: 1395/3/2301:23:11،
31
30
دوستان این متن را دست به دست کنید در همه شبکه ها تا برسد دست روحانی .بس است دروغ
پاسخ: 1395/3/2312:16:14،
28
40
دلار ارزان نمی شود گران هم نمی شود چون درآمد دلاری دولت کم است و به دلیل رکود تاجران نیازی به ارز ندارند یک موقع سر ارز دولتی چه صفی بود الان پرنده پر نمی نزنه چون به دلیل رکود واردات هم از رمق افتاده. وچون اکثر کالاها قاچاق وارد میشود کسی به دنبال ارز دولتی نیست.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
سورن توربو را انتخاب کنیم یا دنا؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما