کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

افشای گوشه‌ای از زندگی رضا ضراب

کدخبر:۲۳۹۶۹شنبه، ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۱:۴۶۵۴۸۸ بازدید

پرونده بابک زنجانی که منجر به حکم اعدام برای او شد، برای تجدید نظر به دیوان‌ عالی کشور رفته است. از سوی دیگر شریک زنجانی هم در آمریکا ...

پرونده بابک زنجانی که منجر به حکم اعدام برای او شد، برای تجدید نظر به دیوان‌ عالی کشور رفته است. از سوی دیگر شریک زنجانی هم در آمریکا بازداشت شده و در حال محاکمه است. رضا ضراب، دلال طلای ایرانی که ساکن ترکیه و همسر ابرو گوندش، خواننده معروف ترکیه‌ای است و پیش‌ازاین به رشوه‌دادن به برخی وزيران کابینه ترکیه در سال 2013 متهم شده بود، 19 مارس و پس از سفر به آمریکا در میامی بازداشت شد.

ضراب پس از چند روز از میامی به نیویورک منتقل شد تا در دادگاه به اتهاماتی پاسخ دهد که به‌دلیل دورزدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران متوجه او شده است. ضراب تمام اتهامات علیه خود را اشتباه دانسته و ادعا کرد کارهایش قانونی بوده است. در روزهای گذشته هم خبری منتشر شد که ضراب به‌دنبال رسیدن به حکم حبس خانگی است. وکیل رضا ضراب به دادگاهی که به‌تازگی بررسی آزادی موکلش را آغاز کرده، پیشنهاد داده به‌جای زندان، او را در حبس خانگی در آپارتمانی مجلل در منهتن تحت‌الحفظ نگهداری کنند. روز گذشته سایت خبری «انتخاب» به نقل از روزنامه «حریت» نوشت: «پریت بهارا، دادستان آمریکایی، سند ٢٢٢ صفحه‌ای دیگری به دادگاه نیویورک ارائه کرده تا نشان دهد رضا ضراب برخلاف ادعای وکیلش، به‌خوبی می‌تواند انگلیسی صحبت کند.  

این سند شامل صفحاتی از پیام‌های فوری ضراب از «واتس‌اپ» است که تسلط متهم به انگلیسی و فارسی را در زندگی پرزرق و برقش نشان می‌دهد». ادعای وکیل ضراب، بنجامین برافمن، در جلسه تقاضا برای آزادی به قید وثیقه بیان شده بود. او از دادگاه تقاضا کرده بود با ضمانت ٥٠‌میلیون‌دلاری او را از زندان آزاد کنند و در بازداشت خانگی قرار دهند. او آپارتمانی در طبقه پانزدهم و مراقبت 24 ساعته توسط نگهبان‌های مسلحی را تقاضا کرده بود که قصد داشت هزینه آن را نیز پرداخت کند. برافمن در این جلسه بازپرس را متهم کرد با وجود درخواست متهم برای داشتن مترجم، برای او این امکان را فراهم نکرده و باعث شده او سؤالاتی را که در بازجویی مطرح شد درست متوجه نشود. اما دادستان آمریکایی با تأکید بر آنکه احتمال فرار متهم زیاد است، توصیه کرد با آزادی او به قید وثیقه موافقت نشود. او همچنین اتهامات برافمن را رد کرد. بهارا گفته ضراب به مترجم دسترسی داشت، هرچند متهم به‌خوبی می‌تواند انگلیسی را روان صحبت کند. او اضافه کرد ضراب فارسی را هم به‌خوبی می‌داند، هرچند خلاف آن را ادعا می‌کند. 

60 هزار یورو برای رنگ‌زدن قایق تفریحی

این‌بار اما دادستان ادعای خود را با ارائه سندی 222 صفحه‌ای به دادگاه ارائه کرد که شامل پیام‌های واتس‌اپ متهم شده و به‌خوبی توانایی ضراب در انگلیسی‌حرف‌زدن را نشان می‌داد. یکی از این اسناد، مدرک تحصیلی در رشته تجارت الکترونیک صادرشده برای ضراب برای حضور کامل در دوره‌های دانشگاه کارنگی ملون در دوبی بود. مدرک دیگر تقاضای ضراب برای کسب حق شهروندی فدراسیون سنت‌کیتس و نویس (کشوری در دریای کارائیب، با جمعیتی حدود ٥٢ هزار نفر) برای خودش و همسرش ابرو گوندش بود. ضراب در تقاضای خود نوشته بود به پنج زبان از جمله انگلیسی مسلط است. علاوه بر آن بهارا پیام‌های فوری ضراب بین اول نوامبر ٢٠١٥ و ١٩ مارس را ارائه کرد که جنبه‌هایی از زندگی پرزرق‌وبرق او در چندین کشور را نشان می‌داد.

بهارا در مخالفت با آزادی متهم به قید وثیقه بر سرمایه عظیم متهم تأکید کرد و به مالکیت او بر تجارت‌هایی اشاره کرد که سالی ١١‌ میلیارد دلار برایش درآمد می‌سازند و علاوه بر آن یک هواپیما و چندین خانه و قایق تفریحی دارد. پیام‌های ضراب نشان می‌داد او جت شخصی خود را به دوبی فرستاده بود تا وقتی جت دوستش خراب شد، او را سوار کند. آنها همچنین شامل جزئیاتی از هزینه‌های این تاجر بود که شامل ٦٠ ‌هزار یورو برای رنگ‌زدن قایق تفریحی و ٧٨‌ هزار پوند پرداخت سالانه برای یک پرستار بچه انگلیسی می‌شد. پیام‌هایی به زبان‌های انگلیسی و فارسی در این سند ارائه شد. با وجود مدارک ارائه‌شده به دادگاه، برافمن تقاضای ٢٥صفحه‌ای دیگری به دادگاه ارائه و تأکید کرد موکلش تسلط کامل بر زبان انگلیسی ندارد. از جمله اسناد ارائه‌شده توسط برافمن، نمره کلاس هشت ضراب بود که در درس انگلیسی نمره سه از پنج گرفته بود. 

نام زنجانی و ضراب اولین‌بار با هواپیمایی که بار طلا داشت و در فرودگاه آتاتورک ترکیه برای چند ساعتی توقیف شد، در کنار هم آورده شد. گفته می‌شود این هواپیما که هزارو ٥٠٠ کیلو طلا حمل می‌کرد، فاقد اسناد قانونی بوده است. پس از بازداشت رضا ضراب در آمریکا، وکیل بابک زنجانی به «ایلنا» گفته بود: «حکم ضراب که در آمریکا بازداشت شده است، می‌تواند مؤید صحبت‌های زنجانی باشد. به ‌این ‌دلیل که ضراب با زنجانی در دورزدن تحریم‌ها در دوره‌ای همکاری می‌کرد. این یک واقعیت ‌انکارناپذیر است که مستندات دادگاه هم همین را نشان می‌دهد».

پیش از این نیز امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده زنجانی در مجلس، به «شرق» گفته بود: «یکی از مهره‌های مهم پرونده پیچیده زنجانی، رضا ضراب است. برای حل پرونده زنجانی، ضراب باید در دسترس باشد. تا جایی که مشخص است، بابک زنجانی و رضا ضراب هیچ‌گاه از هم جدا نبوده‌اند؛ بلکه همدست و شریک هم بوده‌اند». سلطانی همچنین در گفت‌وگو با «انتخاب» گفته بود: «مقدار زیادی از پول‌ها و دارایی‌ها که از بابک زنجانی باید گرفته شود در دست رضا ضراب است؛ از‌این‌رو وجود رضا ضراب در حل این مسئله مهم است. شاید از این نظر که بسیاری در پشت پرده منتفع هستند، اقداماتی شده که دست ما به رضا ضراب نرسد. این موضوع پرونده را پیچیده‌تر کرده است».

امیرعباس سلطانی با اشاره به اینکه رضا ضراب فردی کلیدی در جریان پرونده بابک زنجانی است، گفت: «دارایی‌های زنجانی در حدود پنج میلیارد دلار تخمین زده شده است که بخش بسیار کوچکی از آن در داخل کشور است. بخش‌های دیگر در جاهایی است که شاید رضا ضراب از آن خبر داشته باشد. برای همین، تا وقتی دسترسی به رضا ضراب وجود نداشته باشد، با مشکل مواجه خواهیم بود». سلطانی اضافه کرد: «دارایی‌های کشف‌شده از بابک زنجانی بسیار پایین‌تر از رقم بدهی‌های اوست. در واقع زنجانی شرکای نامعلومی دارد که پول‌های اصلی نزد آنان است. یکی از این افراد همین رضا ضراب است». هم‌زمان با دادگاه ضراب در آمریکا، بابک زنجانی هم در تهران زیر تیغ است. باید دید سرنوشت، این دو شریک را به کدامین سمت‌و‌سو می‌برد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آقا مژدبی: 1395/3/2209:24:27،
212
12
بله دیگه با پول نفت 80 میلیون ایرانی باید هم جت شخصی و کشتی تفریحی داشت و سیصد میلیون تومان برای رنگ آمیزی اش داد.
من به محاکمه رضا ضراب در آمریکا امیدوارترم تا به محاکمه بابک زنجانی در ایران.
بخورید ولی کش ندهید.
مردم پشیمان ایران : 1395/3/2209:56:00،
93
27
چرا میگی پول 80میلیون ایرانی چقد ساده ای اگه این پول برگرده واقعا به حساب مردم واریز میشه ........................برو درست فکرکن
مسعود: 1395/3/2210:15:36،
63
4
ای کاش میگفتن رضا ضراب واقعا کیست
بب: 1395/3/2217:56:59،
14
10
پول ملت ایران و جارو کرده و ریخته تو اقتصادترکها و زیر پای ایبرو گوندش که سایه ایرانیا رو با تیرت میزنه. ..حداقل صد رحمت به بابک زنجانی یه چیزی گذاشته تو مملکت بمونه
وحيددد: 1395/3/2209:29:00،
108
28
از مسئولين عزيز تمنا دارم هر برنامه اي دارين بين خودتون بمونه و علني نكنيد و اين حداقل اعتقادي كه براي بعضي از مردم مونده از بين نبريد.
ببريد و بخوريد اما اشكار نكنيد
شاهرخ: 1395/3/2210:02:13،
114
8
مگر سیستم قضایی آمریکا این ...ها رو دستگیر و محاکمه کنه.
1: 1395/3/2210:20:51،
70
9
مردم اینجا لنگ یکعدد مرغ هستند انوقت افرادی با پول همین مردم ببین چه میکنن
خدا باعثش برای ابدیت نفرین کنه
جناب خان: 1395/3/2211:52:04،
40
10
منظورت مردم ایرانه ، البته مردم چهل سال پیش.
سعید: 1395/3/2212:35:42،
22
8
طلاهای ایران بود دیگه
ebi: 1395/3/2214:38:42،
23
7
دیروز دوست امروز دشمن .این است سیاست.اینا پول دارن ولی قدرت ندارن اگر قدرت داشتن اونجا نبودن.تازه خیلی از اینا داریم


حسين: 1395/3/2214:59:01،
27
8
من يك ايرانى . آرزوى يك پرايد و دارم كه بخاطر فشار زندگى نميتونم بخرم. اوناهم با پول مردم ايران دارن چه زندگى هايي كه نميكنن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار