کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ادعای کنترل تورم با افزایش نرخ بهره باطل شد / جدول

کدخبر:۲۳۹۵۳جمعه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۱:۵۳۲۳۶۴ بازدید

بررسی های زمانی نشان می دهد که ادعای نگاه لیبرالی نئوکلاسیکی مبتنی بر رابطه معکوس نرخ بهره و تورم در اقتصاد ایران واقعیت ندارد.

بررسی های زمانی نشان می دهد که ادعای نگاه لیبرالی نئوکلاسیکی مبتنی بر رابطه معکوس نرخ بهره و تورم در اقتصاد ایران واقعیت ندارد.

منطق رایج در الگوهای سرمایه داری مربوط به نظام بانکی این است که اگر بخواهید تورم را کاهش دهید ناگزیر از افزایش نرخ بهره هستید. یعنی افزایش نرخ بهره باعث کاهش سرمایه گذاری که از اجزای اصلی تقاضای کل است را باعث شده و در نتیجه کاهش نقدینگی در گردش در اقتصاد با انتقال آن به نظام بانکی اتفاق می افتد، درنتیجه نرخ تورم کاهش یابد.

البته سوال های بی پاسخی درباره بازتوزیع این پول های جمع شده در بانکها وجود دارد که بحث جداگانه ای است و فعلا به آن نمی پردازیم زیرا بانکها پولها را مجددا وام داده و به اقتصاد باز می گردانند. بحث اصلی این است که آیا سریهای زمانی تایید کننده این اصل ادعایی مبتنی بر رابطه معکوس نرخ بهره و تورم در اقتصاد ایران هست یا خیر؟ یعنی در 38 سال گذشته با افزایش نرخ بهره؛ نرخ تورم کاهش یافته است؟ در مدلهای رایج اقتصاد لیبرالی که در آن وضعیت تمام متغیرهای کلان اقتصادی در رابطه با بهره ارزیابی می شوند، با افزایش نرخ بهره بانکی به دلیل اثر کاهشی آن بر سرمایه گذاری و بالطبع کاهش تقاضای کل؛ کاهش نرخ تورم اتفاق می افتد.

بررسی سری های زمانی برای اقتصاد ایران از سال 1357 تاکنون این ادعا را تایید نمی کند و نشان می دهد که در بلندمدت با افزایش نرخ بهره افزایش نرخ تورم روی داده است. درباره دلایل این رابطه مستقیم بین نرخ بهره و نرخ تورم دلایل زیادی وجود دارد. عده ای استدلال می کنند که با افزایش نرخ بهره به دلیل فشاری که بر واحدهای تولیدی از جهت سخت شدن دسترسی به نقدینگی ایجاد می شود، افزایش قیمتهای تمام شده اتفاق افتاده و نرخ تورم افزایش می یابد. یعنی تورم از جانب عرضه روی می دهد. 

بررسی ادبیات اقتصادی در فضای کارشناسی و رسانه ای ایران نشان می دهد که معتقدان به لیبرالیسم اقتصادی در افزایش نرخ تورم، کاهش نرخ تورم، افزایش نرخ ارز، کاهش نرخ ارز، افزایش قیمت طلا، کاهش قیمت طلا، مشکل دار شدن واحدهای تولیدی و یا اصولا در هر مشکل اقتصادی تنها یک راه حل می شناسند، افزایش نرخ بهره بانکی، در این رویکرد افزایش نرخ بهره داروی همه دردها است.

این سیاست که به هیچ وجه محل اجماع کارشناسان اقتصادی نیست در ایران قداست پیدا کرده است و به آن نقد وارد نمی شود. اگرچه در بین اقتصاددانان مستقل بین المللی؛ گره زدن نرخ سود بانکی به تورم امری منسوخ است و اقتصاددانان ایرانی به اغراق درباره اثر نقدینگی متهم می شوند، اما هنوز در ایران کسی به طور جدی وارد چالش با این دروغ مصطلح نشده است. زیرا مثالهای فراوانی در دنیای واقعی وجود دارد که نشان می دهد کاهش نرخ بهره الزاما به کاهش تورم نمی انجامد. 

طبق آمارهای رسمی؛ از سال 1357 تا سال 1369 نرخ بهره بانکی از 8.9 درصد به 8 درصد کاهش یافت و در همین دوره نرخ تورم نیز از 10 درصد به 9 درصد رسید. این آمار نشان می دهد که کاهش نرخ بهره برخلاف ادعاهای مطرح شده به افزایش نرخ تورم منجر نشده بلکه با کاهش آن همراه شده است. ضمن اینکه در همین دوره زمانی در صورتیکه به دوره های کوچکتر زمانی توجه شود نیز تنها می توان با یک رابطه آشفته و نه رابطه منفی بین نرخ بهره و تورم برخورد کرد. 

از سال 1369 تا سال 1374 نرخ بهره از 8 درصد به 12.5 درصد افزایش یافت، طبق ادعای مرسوم باید تورم کاهش می یافت، اما رکورد تاریخی تورم برای تمام سال های پس از انقلاب رقم خورد و عدد 49.5 درصد تورم سالانه به دست آمد که مهر باطل دیگری بر ادعای تاثیر مثبت افزایش نرخ بهره در جهت کاهش تورم بود.

از سال 1375 تا 1383 نرخ بهره بانکی از 18 درصد به 16 درصد کاهش یافت و به دنبال آن نرخ تورم نیز از 23.2 درصد به 15.2 درصد کاهش یافت که باز هم شاهد رابطه مستقیم نرخ بهره و تورم هستیم. 

از سال 1384 تا 1388 نرخ بهره بانکی مجددا کاهش یافت و از 16 درصد به 14 درصد رسید و به دنبال آن شاهد کاهش نرخ تورم از 15.2 درصد به 10.8 درصد بودیم که بار دیگر رابطه مستقیم نرخ بهره و نرخ تورم اتفاق افتاد. 

نمونه دیگری که می توان برای اثبات اینکه افزایش نرخ بهره منجر به کاهش نرخ تورم نمی شود برشمرد به سال 1390 بازمی گردد که در هیاهوی رسانه ها و در بحران ارزی، فشار زیادی برای افزایش نرخ بهره به دولت وقت وارد شد که نتیجه آن افزایش نرخ تورم سالانه به 31.5 درصد(منبع مرکز آمار) بود. یعنی نه تنها تورم کاهش نیافت بلکه افزایشی بیش از 10 درصدی پیدا کرد.

سهل انگاری در برخورد با مقوله پول و اثری که بر اقتصاد می گذارد باعث شده است سیاستهای غلطی اعمال شود که به مشکلات اقتصادی دامن بزند و حتی علت فاعلی مشکلات اقتصادی باشد. درحالیکه داده های ارائه شده نشان دهنده عدم رابطه منفی بین نرخ بهره و تورم است، با این حال فشار بانکها با استفاده از شبکه رسانه ها بر افکار عمومی و دولت به گونه ای است که مانع اقدام جدی برای کاهش نرخ بهره بانکی وجود دارد. بنابراین لازم است تا با اصل قرار دادن رویکرد علمی و توجه به بخش واقعی اقتصاد، نگاهی مبتنی بر پژوهشهای کارشناسی جایگزین مدلهای غلط و ایدئولوژیک سرمایه داری کنونی شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

llyli: 1395/3/2115:44:19،
46
25
نویسنده مقاله رابطه معکوس فرمول" افزایش بهره با پایین آمدن تورم " رو که در جوامع سرمایه داری کلاسیک ملاک تاییدوبررسی کارشناسان اقتصادی قرار میگیره رو با مدل خاص جامعه مان که سرمایه داری بقولی " نفتی " که در جریان غیرطبیعی رشد از هوا به عنوان یک عامل خارجی وارد شده رو یکی میدونه !
حسین: 1395/3/2117:13:24،
41
31
مبنای محاسبه یا سبد مبنا در محاسبه تورم در ایران کلک و حقه بازی و غلطه اونوقت بر مبنای غلط نتیجه گیری میکنید . توی ایران میشه رابطه 2&2=4 و قضیه فیثاغورث هم با خدعه و نیرنگ میشه نقض کرد آخه اینجا مملکت جادوگرا است .
هوتن: 1395/3/2119:10:35،
34
43
جالبه که این نویسنده عجب دانش اقتصادی ای داره !!! مقصر بالا رفتن نرخ تورم در سال 90 رو بهره بانکی می دونه ! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !!! از اون جالبتر اینه که هیچ اشاره نکرده توی ایران همیشه اول تورم پایین می آد و بعد دستوری نرخ سود کم میشه, نه اینکه اول سود رو کم کنن و بعد نرخ تورم کم بشه ! در حقیقت این اتفاق کاملا برعکسه, اگر نرخ سود دستوری کم بشه, بلافاصله تورم زیاد میشه, چون پول از بانک و حالت وام خارج می شه و می افته توی گردش بخر و بفروشی ارز یا سکه یا ... و تورم رو در سطح کلان بالا می کشه.
آفرودر حرفه ای اصل: 1395/3/2119:57:29،
37
28
دادا فقط اضافه کنم اینجا علم اقتصاد به درد چارپایان میخوره اصل کار حساب 2*2 تا هست که 3.99 رو خواص می برن 0.01 هم می ره تو اقتصاد!
راوی: 1395/3/2121:10:27،
36
36
همه تدابیرشون اشتباهه
اینم امادگی قبل از بحران شون بود که بهره ها رو کاهش بدهند ناکارامدی سیستم از انجا مشخص میشه که هر ساله با افت ارزش پول ملی(ریال)روبرو هستیم
البته به حافظه ضعیف ما مردم ایمان اوردن که فراموش میکنیم هر بار با افزایش قیمت سوخت این تورم تشدید شده هربار که تورم رو خواستن بالا ببرن قیمت سوخت رو به قول خودشون واقعی کردن اگر میخواهید تورم بالا نره بنزین رو دونرخی نکنید


ناشناس: 1395/3/2201:41:30،
23
41
نویسنده دقیقا دنبال چی بوده!!!
پس نرخ رشد نقدینگی رشد اقتصادی خالص صادرات درامد نفتی و تورم جهانی چی میشه !!!!
با یک شاخص که نمیشه نتیجه گرفت
احسان: 1395/3/2115:45:12،
53
49
چه مطلب نادرستي !!!؟؟؟از ايرانجيب عجيب بود...اولا ادعاي اقتصاد نئوكلاسيك مال اقتصاد ازاده نه اقتصاد دستوري و دولتي ايران دوما نويسنده جاي ٢ متغير رو عوض كرده در واقع دقيقا برعكسه يعني تو مثال ها و تاريخ هاي ذكر شده هر وقت تورم كاهش پيدا كرده دولت بشكل دستوري نرخ بهره رو كاهش داده مثالش از سال٦٧تاهمين٢سال اخير اصلا با توجه به حجم بالاي مقدينگي همين نرخ تورم به لطف نرخ بهره حاصل شده وگرنه نه سرمايگذاري شده نه قوانين اقتصادي إصلاح شده نه فساد مالي كم شده
ناشناس: 1395/3/2201:43:05،
26
37
احسنت دقیقا بر عکسه چون تورم رفته بالا نرخ بهره هم دنبالش بالا رفته در نرخ تورم 30 درصد کی میره دنبال بهره 15 درصدی
بهزاد: 1395/3/2116:00:15،
63
40
هر روز صحبت اینه که تورم اومد پائین!! اما سوال اینه که از کجا اومد پائین! ؟ آخه عزیز من کدوم تورم پائین اومده. اجاره خونه؟ گوشت و مرغ؟ برنج؟ پوشاک؟ خدمات؟ چی...!!! بازار ایران رو با این حرفها گیج کردید و با خفه کردن بازار سعی دارید بگید همه چی آرومه! البته درسته یک نفر با حقوق چند صد میلیونی خبر از مردم نداره که .... الان تنها منبع قابل اعتماد اون دسته از مردم که یه پولی براشون مونده سود بانکیه که اونم داره به مخاطره میافته ... اون سالی که تورم سالانه رسید به 146% به مردم چقدر سود میدادن این بانکها ؟ مگه نباید تورم با سود یکی باشه.
llyli: 1395/3/2117:22:29،
26
50
برادر بهزاد ! اینکه اکثر طرفداران دولت و همینطور نا آگاهان از پایین آومدن تورم حرف میزنند با نظرات کارشناسان حرفه ای اقتصادی مثل آقای رنانی و یا دیگران کاملن مغایرت داره . تمامی آگاهان وکار شناسان وحتی مسؤلین دولتی مرتبط از " پایین آمدن رشد تورم " در شراط فعلی حرف میزنند که این موضوع مفهوم دیگری رو که هما نا تایید تورم مشخص که به کندی پیش میره رو تبیین میکنه !
علی: 1395/3/2118:30:28،
32
61
مرغ و گوشت و برنج که الان سه ساله تقریبا ثابته قیمتش ینی تورم صفر حالا اینکه مردم قدرت خرید ندارن مساله دیگه ایه.
بهزاد: 1395/3/2123:11:31،
25
34
خواهر لیلی! این دولت تمام سعی خودشو کرد که ادامه راه دولت قبلی رو بده .... اما دیگه مردم پول نداشتند بیشتر از این اجاره بدن برای همین اجاره زیاد بالا نرفت ! چون مردم سفره هاشون خالی شد از گوشت و پروتئن دیگه نشد قیمت پروتئین زیاد بالا بره! و ... مردم قدرت خرید نداشتند و تورم بیشتر نا ممکن بود . هیچکس برای آسایش مردم جدی تلاش نکرد و همه چیز به سیاستهای خارجی ربط داده شد غافل از اینکه آب از سر مردم گذشته بود. این اقتصاد به یک شک احتیاج داره . بیماری که سکته کرده و در حال مرگه با ویتامین احیا نمیشه...
ناشناس: 1395/3/2201:44:49،
30
33
گوشت و برنج نه ولی مرغ سال 92 6500 بود الان دوباره رسیده به 6500
ایرانی: 1395/3/2116:40:55،
29
37
وقتی یه مشت اقازاده حقوق میلیاردی میگیرن به غیر هدایا رسمی و غیر رسمی ان وقت دکان دار سر کوچه ما هر روز قیمت اجناسش میره پاین اخه من فقط از لای در خانه تا سر کوچه را میبینم
متین: 1395/3/2116:50:33،
33
33
ذر ایران همیشه نرخ بهره تابعی از نرخ تورم بوده نه تورم تابع بهره
یعنی اگه تورم و نقدینگی بالا بوده نرخ بهره رو بردن بالا تا از حجم نقدینگی کم بشه و بالعکس

برای مثال در دولت قبل که نرخ تورم بالا بود ودر ۳۰سال اخیر رکورد شکن شده بود
مدام از تلوزیون تبلیغ بانک های مختلف رو میکردن و مردم رو تشویق میکردن سرمایه ها رو ببرن تو بانک با امتیازات زیادی که بانک ها با افتتاح حساب های متنوع وفرمول های وسوسه انگیزپرداخت سود ارایه میکردن
اما الان به هیچ عنوان نام بانک هم حتی تبلیغ نمیشه
خلاصه مطلب اینکه اقتصاد ما یه اقتصاد دولتی محور و دستوریه که همیشه در جهت منافع دولت حرکت کرده که باعث تضعیف بنیه اقتصاد خوانواده ها و فربه شدن بیش از حد دولت شده
حسن: 1395/3/2120:42:25،
27
35
دوستان به درستی فرمودند که اقتصاد آزاد لیبرالی با اقتصاد موجود در ایران کاملا متمایزه!
جناب نویسنده با این مطلب! تن فون هایک تو گور لرزید!
واما اقتصاد دستوری ایران نه لیبرالیه،نه سوسیالیستیه، نه اسلامیه!
یه شتر گاو پلنگیه که هیچ کس نمیتونه جمعش کنه! از همه بدتر اینکه اقتصاد ما بواسطه ی نفت، رانتیره! یعنی مسوول که دستش تو پول نفته، به سلیقه ی خودش، پولو خرج میکنه! وبه هیچ کس جز الله پاسخگو نیست! چرا؟ چون از مردم پول نگرفته که به مردم جواب بده!! نفت مال خداس! اوشون هم که...
عليرضا: 1395/3/2122:36:16،
33
43
تو اين مقاله تعمدا براي رسيدن به هدف خاصي مغالطه شده در تمام موارد افزايش نرخ بهره پس از افزايش تورم اتفاق افتاده و در نهايت پس از اون تورم كنترل شده و بر عكس در مواردي مثلا دولت قبل با كاهش بهره تورم بالا رفت اين مقاله با انتخاب فواصل زماني چند ساله سعي داشته فاصله توالي چند ماهه بين تغييرات تورم وبهره را به نفع هدف خود بپوشاند.
علی: 1395/3/2211:56:23،
29
41
نویسنده محترم مقاله اشتباه بزرگی مرتکب شده و آن این است که اثر افزایش نرخ بهره در سالهای بعد از اعمال نرخ جدید نتیجه می دهد و این تاخیر زمانی معمولا دو ساله است که در محاسبات منظور نشده و از آنالیز همزمانی استفاده شده است.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار