کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
دهکده ساحلی الیت
زیرپوش ضد عرق
ایکاپ
نیسان
مجتمع فنی تهران
کانال تلگرام ایران جیب

35 بانك و موسسه اعتباری در معرض ادغام و انحلال

کدخبر:۲۳۹۰۹پنجشنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۸:۴۷۹۶۷۸ بازدید

تعداد بانك و موسسات كشور كه به شكل قارچ‌گونه‌اي در سال‌هاي گذشته افزايش يافته، قرار است تعديل شود آن هم با طرحي تحت عنوان انحلال ...
35 بانك و موسسه اعتباری در معرض ادغام و انحلال

تعداد بانك و موسسات كشور كه به شكل قارچ‌گونه‌اي در سال‌هاي گذشته افزايش يافته، قرار است تعديل شود آن هم با طرحي تحت عنوان انحلال يا ادغام موسسات اعتباري داراي مجوز كشور. در صورت اجرايي شدن اين سياست كه در دستور كار بانك مركزي قرار گرفته است اين دومين بار خواهد بود كه موسسات پولي كشور تعديل مي‌شود. پيش از انقلاب نيز 35 بانك در كشور فعاليت داشتند اما پس از آغاز تغيير و تحولات نظام بانكداري كشور در ابتداي دهه 60 ادغام اين بانك‌ها نيز شروع شد. ادغام 12 بانك، بانك تجارت و 10 بانك، بانك ملت را تشكيل دادند و تزويج چهار بانك، بانك مسكن را ايجاد كرد و چهار بانك آخر هم بانك صنعت و معدن را به‌وجود آورد.

به گزارش ایران جیب به نقل از اعتماد، سال‌هاي اول انقلاب، روزهاي پر از التهاب و هيجان؛ هيچ‌كس به فكر بانكداري و سياست‌هاي پولي نبود. حتي به فكر مطالبات بي‌بازگشت بانك‌ها از سوي آن دسته از افرادي كه نقدي‌هاي‌شان را جمع كردند و بنگاه‌ها و كارخانه‌هاي‌شان را رها كردند و از كشور رفتند؛ هم نبودند. در روزهايي كه ابوالحسن بني‌صدر شد وزير اقتصاد و عليرضا نوبري در بانك مركزي مسووليت گرفت، نظام بانكداري هماني بود كه پيش از انقلاب اجرا مي‌شد و 35 بانك موجود در كشور هماني ماند كه بود.

تب و تاب انقلاب كه به‌تدريج كم مي‌شد يعني روزها و ماه‌هاي سال ٥٨، فرصتي شد كه شوراهاي فقهي به سياست‌هاي پولي هم فكر كنند و پيشنهاد دهند كه اين نظام هم درگير اصلاح مورد نظرشان شود. فتاواي مراجع تقليد كه نشان مي‌داد بانكداري ايران ربوي است سبب شد؛ به تدريج بحث اسلامي كردن بانكداري در كشور به ميان بيايد. سال اول دهه ٦٠، موضوع بانكداري اسلامي به طور جدي مطرح شد. اين يكي از آن اتفاقات مهمي بود كه براي نظام بانكداري ايران افتاد آن هم‌زماني كه نوبري از بانك مركزي رفت و سيد محسن نوربخش به عنوان يكي از تاثيرگذارترين چهره‌هاي نظام بانكي پس از انقلاب از سال ٦٠ رييس شد. محسن نوربخش در يك سال گذشته آن هم وزير اقتصاد بود و چندان از سياست‌هاي پولي كشور دور نبود اما با گرفتن سمت رياست بانك مركزي، كليد تحولات نظام بانكي را زد و جاي خود را در وزارت اقتصاد به حسين نمازي داد.
دو سكاندار دستگاه تنظيم سياست‌هاي پولي يعني نمازي و نوربخش تصميم بر تشكيل كميته‌اي گرفتند كه بانكداري بدون ربا را حلاجي كند و قانوني جديد به نگارش درآورد. تطبيق با ضوابط شرع، ركن اصلي اين بررسي‌ها بود پس لازم بود روحانيون هم در اين كميته حضوري پررنگ داشته باشند.

اتفاقي كه با حضور آيات مهدوي‌كني، هاشمي شاهرودي و رضواني افتاد. اين جريان همزمان شد با طرح ادغام بانك‌ها و در همان زمان يعني ابتداي دهه ٦٠ تزويج‌ها كليد خورد. يك دهه بانكداري با همان چند بانك بزرگ ادغامي پيش‌رفت اما دهه بعد و به ويژه دهه ٨٠ چرخش‌هايي كه در سير تخصيص منابع و استفاده از خطوط اعتباري صورت گرفت، انگيزه‌ها را براي ايجاد بانك‌ها و موسسات جديد بالا برد به طوري كه در يك دهه گذشته دوباره با تولد بانك‌ها و موسسات جديد تعداد اين بنگاه‌هاي پولي به ٣٥ و تعداد غيرمجازها نيز به ٧٠٠٠ رسيد. روند شكل‌گيري اين موسسات غالبا از ايجاد يك موسسه غيرمجاز آغاز مي‌شود. صندوق‌هاي كوچك قرض‌الحسنه يا صندوق‌هاي تعاوني كه با هدف ديگري ايجاد و شروع به سپرده‌گيري مي‌كنند كم‌كم انگيزه‌شان براي جذب سپرده‌هاي مردم بالا رفته و پول‌هاي مردم را با تبليغ پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه يا پرداخت سودهاي غيرمتعارف جذب مي‌كنند. در حالي كه هيچ مجوزي از سوي بانك مركزي براي اين كار خود ندارند. وقتي به تدريج دامنه اثرگذاري آنها با ميزان سپرده جذب شده در بازار پولي كشور بالا مي‌رود آن وقت ديگر بانك مركزي هم مجبور است با آنها دست به عصا رفتار كرده و به آنها مجوز بدهد. اين روال معيوب سبب شد در دهه گذشته با حجم زيادي از موسسات مواجه شويم كه امروز نياز به جراحي دارد. حال مسوولان بانك مركزي نگران اين روند رو به افزايش هستند و اين بار قصد دارند كه برخي از بانك‌ها را با هم ادغام كنند. گرچه مكانيزم اجراي اين برنامه هنوز مشخص نيست، اما به هر حال قصد بانك مركزي از اجرايي كردن چنين طرحي و برنامه‌اي كم كردن تعداد بانك‌هاي فعال در كشور است، شايد به همين دليل هم باشد كه در سال‌هاي اخير مجوز جديدي براي تاسيس بانك جديد التاسيس ارايه نكرده است.

اكبر كميجاني، قائم‌مقام بانك مركزي درباره تعداد زياد بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري و برنامه بانك مركزي براي ادغام و كاهش آنها اظهار داشت: ادغام و انحلال بانك‌ها و موسسات مالي اعتباري در دستور كار بانك مركزي قرار دارد، البته اين كار در حال انجام است. قائم‌مقام بانك مركزي با تاكيد بر اينكه بايد با جديت بيشتري به برنامه ادغام بانك‌ها فكر كنيم، افزود: گرچه هنوز برنامه خاصي براي ادغام بانك‌ها وجود ندارد، يعني درباره اينكه كدام يك از بانك‌ها با يكديگر ادغام شوند، هنوز برنامه‌اي وجود ندارد، به ويژه موسسات اعتباري غيردولتي براي برنامه‌ريزي در اين زمينه بايد در مجامع و سهامداران‌شان تصميم‌گيري‌هاي لازم صورت گيرد.

وي ادامه داد: ولي به هر حال بانك مركزي مطالعات كارشناسي خود را براي چگونگي ادغام و اصلاح ساختار بانك‌ها در دستور كار قرار داده است. زماني كه فضاي رقابتي به ويژه فضاي رقابتي سالم بين بانك‌هاي كشور وجود نداشته باشد و در عين حال بانك‌ها مكلف به اجراي دستورالعمل‌ها و مقررات و قوانين خاص و تكليفي باشند، اما بازدهي در نتيجه اين رقابت‌ها و فعاليت‌ها و خدمات‌دهي و اعمال نرخ‌هاي دستوري حاصل نشود، با توجه به تعداد زياد و تنوع بانك‌ها، آنها مجبورند در اين شرايط از برخي قوانين و دستورات عدول كنند. در اين شرايط، شاهد قانون‌شكني و نقض مقررات و قوانين از سوي بانك‌ها خواهيم بود، به طوري كه در بانك بزرگي مانند بانك ملي، كار به سوءاستفاده مالي سه هزار ميليارد توماني و فرار مديرعامل اسبق آن از كشور رسيد. اين‌گونه اتفاقات و مسائل، هزينه‌هاي سنگيني براي كشور دارد و از لحاظ حيثيتي و ريسك، نه تنها شهرت بانك را خدشه‌دار مي‌كند، بلكه مسائل و مشكلات عديده‌اي را براي اقتصاد كشور و نظام بانكي‌مان ايجاد مي‌كند.

تحليلگران معتقدند اگر در اين ادغام تقسيم كار صورت گيرد، اجراي طرح شدني خواهد بود، در غير اين‌صورت اجراي آن با اشكالات و ابهاماتي مواجه مي‌شود. اگر قرار است بانك‌هاي دولتي ادغام شوند بايد مشخص شود كه آيا وظايف آنها در هم ادغام مي‌شود يا اينكه يكي از آنها در ديگري ادغام خواهد شد و وظايفش بر عهده ديگري قرار مي‌گيرد. مانند اينكه بخواهند دو بانك دولتي بزرگ ملي و سپه را در هم ادغام كنند، در صورتي كه هر يك از آنها وظايف مشخصي بر عهده دارند. بنابراين بايد مشخص باشد كه آيا مثلا اين دو، بنيه و استطاعت انجام دادن وظايف يكديگر را دارند يا خير؟

در بانك‌هاي توسعه‌اي مانند صنعت، كشاورزي و مسكن امكان ادغام وجود ندارد، زيرا هر يك از آنها وظايف مخصوص به خود را دارند، اين مورد به ويژه درباره بانك مسكن جدي‌تر است، زيرا بخش‌هايي مانند مسكن و ساختمان در كشور در شرايط فعلي به‌شدت نيازمند تامين منابع از سوي نظام بانكي هستند. همچنين بخش‌هايي مانند صنعت، توليد و كشاورزي در كشورمان نيز نيازمند تامين مالي جدي هستند.

اما در بانك‌هاي مشمول اصل ۴۴ امكان ادغام به صورت جدي وجود دارد، آنها بانك‌هايي شيك و همگن و هم‌ماموريت هستند كه امكان ادغام‌شان در هم وجود دارد مثل بانك صادرات، تجارت، رفاه و ملت كه مي‌توانند در هم ادغام شوند، يا بانك‌هايي كه داراي مشكلات ادغامي كمتري هستند در بانك‌هاي ديگر ادغام شوند. همچنين بانك‌هاي داراي اهداف اجتماعي مانند بانك‌هاي قرض‌الحسنه مهر ايران يا رسالت هم مي‌توانند در هم ادغام شوند، اين موضوع براي موسسات مالي و اعتباري و صندوق‌هاي قرض‌الحسنه با ماموريت مشابه هم مصداق دارد تا در نهايت يك نهاد قرض‌الحسنه خصوصي واقعي ايجاد شود.


لیست بانک ها و موسسات کشور :

g50r25qnui4ift6hhlu2.jpg

همراه مکانیکدیدگاه ها

ali: 1395/3/2007:58:47،
71
65
خدا به داد سپرده گذاران این بانکها و موسسه هایی که قرار ادغام شوند برسد !!
سپرده هاشون بلوکه میشه !!
مجید: 1395/3/2008:57:59،
46
35
"ادغام و انحلال بانك‌ها و موسسات مالي اعتباري در دستور كار بانك مركزي قرار دارد، البته اين كار در حال انجام است."

"گرچه هنوز برنامه خاصي براي ادغام بانك‌ها وجود ندارد، يعني درباره اينكه كدام يك از بانك‌ها با يكديگر ادغام شوند، هنوز برنامه‌اي وجود ندارد، به ويژه موسسات اعتباري غيردولتي"

اراده ی جدی در کار نیست!
حامد: 1395/3/2010:28:32،
61
33
وقتی کارخونه ها تعطیل مشن و بانک ها زیاد میشن یه معنی داره تعطیلی کارکردن و رونق نزول خوری
ایران: 1395/3/2010:31:05،
71
31

سودوام قبل ازانقلاب چنددرصدبودکه (ربوی)تشخیص دادند؟!!!

باسودهای امروزی بانکها مقایسه بفرمایید!!!!………
سلام: 1395/3/2008:04:47،
190
35
سياست بانکداري قبل از انقلاب +‌+‌+‌+‌+

سياست بانکداري بعد انقلاب _‌ _ _ _ _

راي بدين
متشکرم
غضنفر: 1395/3/2008:24:38،
131
37
خودتون مجوز میدین بانک تشکیل بشه و بعد هم خودتون تلاش میکنید منحل و ادغام بشن!... کارشناسان و دانشمندان عزیز ظهور بفرمایند
حسن: 1395/3/2008:34:12،
48
61
پس بانک مرکزی اولین قدم رو برای بقیه تعطیلی سایر تعاونی های اعتبار غیرمجاز برداشت (ثامن الائمه، مهر اقتصاد،...)
پویا: 1395/3/2009:20:36،
69
46
این بانک و موسسه ای که اسم بردی خیلی بیشتر از بانکای دولتی سرمایه دارن شک نکن
حمید: 1395/3/2009:50:39،
54
41
به به جناب حسن خان
دانشجویی که از ثامن وام گرفته بود و قصد پرداخت ان را نداشت
ثامن الائمه و انصار و مهر اقتصاد متعلق به بنیاد تعاون سپاه هستند
انصار و مهر اقتصاد که بانک شدن و ثامن هم در فرابورس سهامش فروخته شد و امروز و فردا مجوزش صادر میشه

راستی تو گفته بودی که تا پایان اسفند 94 ثامن ورشکست میشه
البته حرف ..... مالیات نداره و کنتور هم نمی اندازه
ali: 1395/3/2013:25:37،
44
29
من که از ترسم سپردمو از ثامن خارج کردم !!
ترسیدم آنچه سر سپرده گذاران میزان و ثامن الحجج آمد سر ثامن هم بیاد و رفتم حساب پنج ساله ۲۵ درصد سود را بستم !!
به جاش شبها دیگه خواب پرت و پلا نمی بینم !!
دلخور: 1395/3/2009:01:47،
101
31
مضعل بیکاری و تورم و اعتیاد و فقر و طلاق و ده مورد دیگر کم بود . اینا رو هم اضافه کردید .کار فقط شده ایجاد بحران و تنش های روحی و روانی برای مردم .داستان چیه
مظلوم: 1395/3/2009:43:39،
91
24
داستان اینه که همه ماها در هیچ زمانی از بیست و چهار ساعت شبانه روز فرصت فکر کردن رو نداشته باشیم . والسلام
علیرضا: 1395/3/2009:25:51،
95
25
به آزمایشگاه ایران خوش آمدید
همه گزینه ها آزمایش می شده تا ببینن کدومشون بیشتر باعث فقر و بدبختی مردم بشه اونوقت اونو اجرا کنن
فرد: 1395/3/2009:45:04،
88
36
اقتصاد ورشکسته است و بانکها هم پشتوانه ندارند...طراز تجاری یسیار ضعیف است..نفت هم رو هوا ست...سرمایه گذاری در ایران تقریبا نزدیک به صفره...ذخایر ارزی نابود...بیکاری...فساد...وامهای میلیاردی بدون بحره که پس هم داده نشدند...اختلاس..دوست داری آخرش چی شه؟؟؟
خودت بگو قبل هز اینکه واقعیت بخوره تو ملاجمون.
اتابک: 1395/3/2010:04:01،
42
32
بانک مهر اقتصاد کو پس؟؟؟
محمد: 1395/3/2011:33:57،
58
35
اتابک عزیز بانک مهر اقتصاد نه مجوز بانک دارد و نه مجوز موسسه اعتباری
بصورت ؟؟؟؟؟؟؟فعلا کارمیکنه
حمید: 1395/3/2010:06:05،
58
29
بدون منطق شب می خوابن صبح پا میشن یه تصمیم جدید میگیرن تکلیف سپرده گذاران چی میشه؟برای اینا همه چی کشکیه بخدا اگه ذره ای فهم اقتصادی داشته باشن(سیف وطیب نیا و...)
Nikol: 1395/3/2010:52:40،
50
32
حالا حساب کنید واسه این طرح های من در آوردی چقدر جلسه و کمیسیون و فوق جلسه و... تشکیل بدن که متعاقب آن کلی حق کمیسیون و حق جلسه و اضافه کاری و طرح تلاش و...به سرعت میره تو جیبشون
IRAN: 1395/3/2011:05:18،
35
31
اگه همه مردم خبر دار بشن و پولشون رو بکشن چه میشه یه بانک پولدار پولدار دیگری برشکسته دارید با این خبرها کسب درآمد میکنید حسابی حتما اون بانکهای که اسمشون رو خوش سابقه اوردید حسابی بهتون رسیدن
برشکسته: 1395/3/2014:24:55،
32
45
شما اول نحوه ی صحیح نوشتن کلمه ی " ورشکسته " رو یاد بگیر بعد نظر کارشناسی بده
دايي: 1395/3/2014:07:34،
26
30
سلام اقاي سر دبير عزيز اين موسسات مجوز دارند يا نه
خخخخخخ: 1395/3/2018:38:06،
22
29
همین بیسوادا هستن ک به ورشکسته میگن برشکسته مملکتو میچرخونن بدبخت میشیم دیگ.....
شاهین: 1395/3/2021:35:34،
21
32
بانک های سرمایه - دی - گردشگری - سینا و سامان در هم ادغام خواهند شد یعنی 5 بانک به یک بانک میرسه
بانک های انصار - قوامین - حکمت ایرانیان - ایران زمین و شهر هم در هم ادغام میشن 5 بانک به یک بانک میرسه
بانک آینده و اقتصاد نوین و پارسیان هم ادغام میشن
این برنامه ادغام بانک هاست فعلا و ادغام بانک های دیگه فعلا در برنامه نیست
بی نام: 1395/3/2101:06:34،
26
28
چرا بانکای ورشکسته رو نگفتی پس؟!مثل صادرات،سپه،رفاه،تجارت

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانس مسافرتی بهار پرستوها

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

نتایج انتخابات ریاست جمهوری - 30 اردیبهشت 96 / نتایج شمارش آرا به تدریج اعلام خواهد شد
مکانیک به زبان ساده / عواقب تاخیر در تعویض تسمه ها
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - خرداد 96
بیانیه حجت الاسلام رئیسی؛ بعد از اعلام نتیجه انتخابات
بازی خطرناک چری برای بازار ایران!
احتمال پیش‌فروش خودروی جدید پژو 2008 از سوم خردادماه
جدول شرایط پیش فروش کلیه محصولات ایران خودرو - خرداد 96
شرايط پيش‌فروش محصولات پارس‌خودرو به مناسبت آزادسازی خرمشهر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی خودروهای سراتو، چانگان و آریو - اردیبهشت و خرداد 96
تولید 2 خودروی سواری در کشور به صفر رسید
شرايط فروش نقدی، اقساطی و ليزينگی محصولات شركت سايپا - خرداد 96
قیمت مدل‌های صفر پرفروش‌ترین خودروهای تولید داخل + جدول
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - خردادماه 96
خودروهای روسی که به ایران می‌آیند، چه شکلی هستند؟
لیست قیمت کارخانه ای محصولات ایران خودرو در خردادماه 96
آسایشگاه خیریه
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بازاریاب تجارت فردا
بلیط هواپیما