کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

املاک کشور ترکیه در لبه پرتگاه؟

کدخبر:۲۳۹۰۳پنجشنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۴:۳۸:۴۷۲۳۵۴ بازدید

دو رخداد اقتصادی-سیاسی در ترکیه، بازار املاک این کشور را در لبه پرتگاه قرار داد. ناامنی ناشی از «حوادث تروریستی» اثر منفی بر روند ...
املاک کشور ترکیه در لبه پرتگاه؟

دو رخداد اقتصادی-سیاسی در ترکیه، بازار املاک این کشور را در لبه پرتگاه قرار داد. ناامنی ناشی از «حوادث تروریستی» اثر منفی بر روند «سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی» این کشور به‌خصوص از سمت سرمایه‌گذاران کشورهای همسایه گذاشته و باعث شده تعداد خریداران خارجی برج‌های مسکونی پایتخت و شهرهای توریستی ترکیه به شدت کاهش پیدا کند. پیش‌تر، خارجی‌ها جزو خریداران عمده آپارتمان‌های ترکیه محسوب می‌شدند و سهم حداقل 30 درصدی در معاملات ملک داشتند؛ اما در حال حاضر حضور این گروه به یک ششم رسیده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از دنیای اقتصاد، تحقیقات یک نهاد آمریکایی مطالعات بازار ملک نشان می‌دهد اگر چه ترکیه طی 5 سال منتهی به پایان 2015،‌ در بین کشورهای اروپایی به لحاظ بیشترین رشد قیمت مسکن، مقام اول را به خود اختصاص داد، اما هم‌اکنون به‌خاطر حباب موجود در قیمت املاک این کشور، روزهای خوش سرمایه‌گذاران رو به پایان است. همه تلاش سیاست‌گذاران اقتصادی در ترکیه، بر پنهان‌سازی حباب قیمت مسکن و عادی جلوه دادن رشد 100 درصدی قیمت‌ها – طی 5 سال – است؛ اما به‌رغم حفظ ظاهر، در پی افت یکباره خریداران خارجی، شرایط بازار ملک به مرز سقوط کشیده شده است. شروع تخلیه حباب مسکن در این کشور می‌تواند بحرانی شبیه «دبی 2008» برای سرمایه‌گذاران خارجی به‌وجود بیاورد.

ماه عسل دولت ترکیه در بازار ملک که مدت‌ها به‌واسطه جذب سرمایه‌گذار خارجی از طریق وام‌های بانکی کم‌بهره و فروش برج‌های مسکونی به آنها پررونق و جذاب بود، رفته‌رفته به خط پایان نزدیک می‌شود. گزارش یک موسسه آمریکایی رصدکننده اقتصاد مسکن جهان و تحلیل‌های مرتبط با آن -که در دو نشریه آمریکایی و انگلیسی به چاپ رسیده است- نشان می‌دهد ترکیه به‌عنوان «شاگرد اول بازار املاک اروپا»، هم اکنون با بزرگ‌ترین حباب قیمت ملک مواجه است که اگر چه با ابزارهای مصنوعی فعلا جلوی ترکیدن آن گرفته شده اما نشانه‌های قوی وجود دارد که از ناکامی دولت این کشور در جلوگیری از سقوط مسکن حکایت می‌کند.

ترکیه در فاصله سال‌های 2011 تا 2015، مقام اول بیشترین رشد قیمت مسکن در اروپا را نصیب خود کرد به‌طوری که متوسط قیمت املاک مسکونی در این کشور طی 5 سال بیش از 91 درصد افزایش یافت و تقریبا دو برابر شد.

اما در حال حاضر موتور محرک این رشد قیمتی در بازار مسکن ترکیه، رو به خاموشی می‌رود.

رعب و وحشت ناشی از حوادث تروریستی دنباله‌دار در شهرهای ترکیه و همچنین تبدیل این کشور به محل پذیرش مهاجران سوری، جاذبه توریستی-رفاهی ترکیه را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده حجم سرمایه‌گذاران خارجی مسکن که بیشترین نقش را در رونق شدید برج‌سازی و فروش آپارتمان در این کشور داشته‌اند، به شدت کاهش پیدا کند.

رونق مسکن ترکیه طی سال‌های اخیر، مدیون خریداران خارجی بوده که یک‌سوم معاملات ملک این کشور را به خود اختصاص می‌دادند اما در سال جاری میلادی، سهم این گروه از سرمایه‌گذاران در بازار مسکن ترکیه به کمتر از 5 درصد رسیده است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با سقوط تقاضای خارجی برای خرید ملک در ترکیه آن هم به یک‌ششم 5 سال گذشته، به‌زودی پشت صحنه رونق کاذب ناشی از معاملات سوداگرانه مسکن در این کشور نمایان خواهد شد که در این صورت فرآیند سقوط قیمت مسکن و تخلیه حباب می‌تواند خسارت‌هایی را به سرمایه‌گذاران پیشین و همین طور اقتصاد ترکیه وارد کند. در ترکیه سهم بخش مسکن و مستغلات از تولید ناخالص داخلی حدود 6 درصد است و در مجموع 19 میلیون واحد مسکونی در این کشور وجود دارد.

بانک‌ها و موسسات مالی در این کشور، به همه نوع تقاضای مسکن (مصرف‌کننده، سرمایه‌گذار و حتی خارجی‌ها) تسهیلات بلندمدت کم‌بهره اعطا می‌کنند که این موضوع موثرترین ابزار برای رونق ناپایدار و تورمی در بازار ملک بوده است.


تبعات تبلیغات ماهواره‌ای

با توجه به ‌اینکه ترکیه در حال حاضر حجم بالایی از وام در بخش مسکن و افزایش قابل توجه قیمت‌ها را در این بخش تجربه می‌کند، نشریه «گلدمن ساکس» در تحلیل خود از وضعیت ترکیه، افزایش شدید قیمت مسکن در این کشور را نشان‌دهنده وجود حباب در این بازار می‌داند. به این معنی که افزایش سریع قیمت مسکن و نرخ بهره پایین وام‌ها باعث افزایش وام‌گیری و تقاضا می‌شود تا وقتی که وضعیت مسکن به وضعیت بی‌ثباتی برسد و پس از آن قیمت‌ها به شدت سقوط خواهد کرد. می‌توان گفت دولت با ایجاد تسهیلات در حال حاضر سعی در کنترل وضعیت موجود دارد تا از ترکیدن حباب جلوگیری کند، اما اگر قیمت‌ها کنترل نشوند و افزایش قیمت‌ها به همین صورت ادامه پیدا کند رونق بازارمسکن در این کشور از بین خواهد رفت.

حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه نیز باعث رونق بخش مسکن شده بود. ترکیه به دلیل داشتن مرز مشترک با کشورهای جنگ‌‌زده‌ای مانند سوریه و عراق و فرهنگ مشترک با کشورهای مسلمان مانند ایران، کویت و عربستان سرمایه‌گذاران زیادی را به امید زندگی بهتر جذب کرده بود. طبق آمار سال 2013، از کل سرمایه‌گذاران خارجی در بخش مسکن ترکیه، 4. 18درصد عراقی، 8. 11 درصد عربستانی، 2. 9 درصد کویتی، 8. 8 درصد روس و 6. 4 درصد ایرانی بودند. اما امسال با توجه به حوادث تروریستی و به وجود آمدن رعب و وحشت در این کشور، آمار سرمایه‌گذاری خارجی به شدت افت پیدا کرده است. در حالت معمول بازار مسکن ترکیه 30 تا 35 درصد خریداران خارجی داشت که امسال این آمار به 5درصد رسیده است.


5 پرچمدار اروپا در بازدهی مسکن

پنج کشور‌ اروپایی که در بازار پرنوسان ملک بیشترین رقابت را در جذب سرمایه‌گذار و رونق‌بخشی به ساخت و خرید مسکن طی 5سال اخیر از خود نشان داده‌اند، معرفی شدند. این رتبه‌بندی درپی مطالعه تحولات اقتصادی 16 کشور اروپایی انجام شد که دارای بیشترین رشد قیمت مسکن بودند. گروه «سی‌بی‌آرایی» این مطالعه را با هدف شناسایی پرشتاب‌ترین کشورها در بازار مسکن اروپا (هم به لحاظ حجم سرمایه‌گذاری ملکی و هم از بابت تغییرات قیمت مسکن) انجام داد. گروه «سی‌بی‌آر‌ایی» یک موسسه املاک و مستغلات آمریکایی است که در زمینه مدیریت املاک تجاری، توسعه و نوسازی املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاری و ساخت‌وساز فعالیت می‌کند. بر اساس نتایج بررسی‌های این موسسه، اگرچه در انگلیس قیمت بالای مسکن فشار هزینه‌ها را سرسام‌آور افزایش داده است اما این رشد در 5 سال اخیر نسبت به کشورهای ترکیه، ایسلند و اتریش کمتر بوده و در رتبه چهارم قرار گرفته‌ است. بر این اساس، قیمت مسکن در ترکیه در 5 سال گذشته دو برابر شده‌ و در رتبه اول قرار گرفته ‌است. این کشور در سال 2015 نیز با رشد 18 درصدی قیمت مسکن روبه‌رو بوده که بالاترین رشد قیمت مسکن در جهان طی سال گذشته ‌است. جالب است که 4 کشور اول این فهرست به جز ترکیه در منطقه غیربحرانی اروپا قرار دارند. نشریه «تلگراف» دلیل افزایش قیمت در این 5 کشور را بررسی کرده‌ است.

ترکیه: این کشور با اینکه هنوز نتوانسته است عضو اتحادیه اروپا شود اما در مسابقه رشد قیمت‌های ‌مسکن در بین 16 کشور اروپایی مورد مطالعه قرار گرفت. این کشور از سال 2011 به دلیل شرایط نا‌امن سوریه، همسایه مرزی‌اش تنش‌های زیادی را متحمل شده و اکنون نیز در قلب بحران مهاجرت به اروپا قرار دارد اما این شرایط هنوز نتوانسته از رشد قیمت مسکن در این کشور بکا‌هد و در 5 سال گذشته با مجموع رشد 91.3 درصدی قیمت مسکن، مقام نخست را در این رتبه‌بندی به دست‌ آورده است.

سرعت رشد اقتصادی ترکیه در کنار در‌آمد سرانه پایین، نشان‌دهنده این است که اقتصاد ترکیه‌ در زمره اقتصادهای نوظهور جهان است. جمعیت جوان نیز در تلاش برای سرمایه‌گذاری در مسکن هستند. جالب است که در حباب مسکن ترکیه هیچ نشانه‌ای برای از بین ‌رفتن وجود ندارد و مردم به دلیل افزایش سریع‌‌تر قیمت مسکن نسبت به سایر کشورها به‌صورت منظم در حال بازپرداخت وام‌های خود هستند. همچنین به دلیل گسترش شرکت‌های وام‌دهی و افزایش قدرت بانکی بخش مسکن در ترکیه، قدرت خرید بالا رفته و بازار مسکن پر رونق ‌است. ایسلند: این کشور با افزایش 1. 42 درصدی قیمت در 5 سال اخیر در رتبه دوم قرار گرفته‌ است. بعد از سال 2008 که سیستم بانکی و بازار مسکن ایسلند به دلیل بحران مالی جهان سقوط کردند، اکنون این رشد می‌تواند نشان‌دهنده‌ بهبود شرایط اقتصادی این کشور ‌باشد. قیمت ملک در ایسلند بسیار متنوع است و سرمایه‌گذاران شخصی که عموما آمریکایی هستند ملک‌های گران‌قیمت در پایتخت را‌ خریداری می‌کنند.

اتریش: به‌رغم رشد ناچیز اقتصاد، اتریش با افزایش 6. 27 درصدی قیمت مسکن در 5 سال اخیر روبه‌رو بوده است. یکی از مهمترین دلایل رونق بازار مسکن در اتریش، کیفیت بالای زندگی است. امسال وین به‌عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی انتخاب شد و موسسات سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران خارجی زیادی به این شهر آمده‌اند. همچنین کشورهای اروپای‌ شرقی مانند روسیه و اوکراین به دلیل شرایط سیاسی مطمئن در اتریش و تشابه فرهنگی که دارند این کشور را برای خرید خانه انتخاب می‌کنند. می‌توان گفت بیش از 40 درصد از خریداران مسکن در اتریش خارجی هستند.

انگلستان: این کشور که به خاطر خانه‌های گران و خانه‌های اجتماعی‌‌اش در بازار جهانی ملک معروف است، با افزایش 26.8 درصدی قیمت مسکن در پنج سال اخیر در رتبه چهارم قرار گرفته‌ است. هجوم سرمایه‌گذاران خارجی از سال 2011 به این کشور باعث ایجاد تحولات سریعی در بازار مسکن شده است که با سرعت رشد در‌آمدها همخوانی ندارد و در حال حاضر بسیاری از مردم آرزوی خانه داشتن را بسیار دور می‌بینند. در ماه گذشته نسبت قیمت خانه به در‌آمد سالانه معادل 5.89 بود که بالاتر از زمانی بود که انگلستان در سال 2008 دچار رکود اقتصادی شده بود اما دولت انگلستان از سال 2015 با ارائه وام‌های متنوع سعی در کنترل این افزایش قیمت دارد. موافقان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بر این باورند که این اتفاق باعث کاهش قیمت مسکن نیز خواهد شد.

سوئد: کشوری که هرگز بازار مسکن در آن، حتی در بحران‌های اقتصادی دچار رکود نشده‌، به دلیل امکانات بسیار زیاد خرید خانه و وام‌های بدون محدودیت که به همه متقاضیان حتی سرمایه‌گذاران داده می‌شود، دچار افزایش قیمت 25.8 درصدی در 5 سال اخیر بوده است. به همین منظور برای سرد کردن بازار مسکن، بانک مرکزی وام طولانی مدت 140 ساله خرید مسکن را به 105 سال کاهش داده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حميد: 1395/3/2005:01:30،
114
51
اين روي شما به در قابلمه گفته زكي !!

ملت خودتون فقيرند گرسنه اند فساد اقتصادي اداري سيستمي داره از سر و كوله مون بالا ميده تو جهان بي آبرو و بدنام شديم كار نيست اميد نيست

اونوقت يه بند خبراي دروغ وارونه از عربستان و تركيه و آمريكا بديد

بابا اونا پيشرفته هستين مي فهمين ؟ پييييشرفته
بب: 1395/3/2012:17:31،
38
72
عربستان و ترکیه پیشرفتن!!!!!....
پاسخ به بب : 1395/3/2101:08:32،
33
50
پ ن پ افغانستان و ایران پیشرفتن. خخخخخخخ
عجب ملت جوگیری هستید شماها
ناصر: 1395/3/2005:15:25،
151
58
هنوز هم آینده کشور ترکیه از ما بهتر است فرودگاه آتاترک استانبول روزی 1260 پرواز دارد ماشاالله
آرش: 1395/3/2014:34:57،
35
88
برو دیگه :)
هر کی فکر میکنه ترکیه بهشته راه باز جاده دراز
من ۳۵ روز استانبول بودن
وقتی برگشتم تو فرودگاه خاک مملکتم رو بوسیدم
شمایی که داری نق میزنی خبر نداری روزی ۴۰ هزار تومن هزینه استفاده از اتوبوس و مترو میدادم
تنها چیزی که توی ترکیه به اون غبطه خوردم این بود که سیستمی که چیدن خیلی به روز و اصولی بود
ولی به دلیل فقدان منابع واقعا جای پیشرفت ندارن
اگه ما بتونیم اون مدیریت و سیستم رو اینجا تو کشور خودمون بچینیم از این رو به اون رو میشیم
پاسخ به آرش: 1395/3/2017:03:59،
35
35
دقیقا ژاپن و کره جنوبی و آلمان و فرانسه هم چون منابع نداشتن پیشرفت نکردن....
007: 1395/3/2007:51:08،
120
34
همه دنیا در فقر و بدبختی
اینجا همه ثروتمند و در رفاه

خجالت آوره
کریم: 1395/3/2008:49:40،
75
53
به امید اینکه قیمت هتل ارزون شده رفتم چند شب هتل 5 ستاره بگیرم دیدم قیمتها طوریش نشذه. پرسیدم بمب ترور نا امنی گفت کو ک
من من : 1395/3/2020:30:49،
23
39
اقا کریم کم ببند همیشه ببند!

اگه با آژانس های ایرانی رفتی ..بله همون قیمت می گیرن.. ولی اگه خودت نلاین رزرو کردی یا خودت رفتی اونجا داری خالی می بندی چون نرخ ها شکسته شده قشنگ .. نصف نشده ولی خیلی اومده پایین نرخ هتل...

این داستان ربطی به ایران و کیفیت داغونش نداره ...

تایلندم سه سال پیش که درگیری شد مسافراش کم شدن شدید و عتلیاش قیمتو اوردن بازم پایین تر...
رضا: 1395/3/2008:53:50،
77
57
با استناد به مقاله شما من اگه پنج سال پیش تو ترکیه ملک میخریدم با توجه به افزایش دو برابری قیمت در ترکیه و کاهش چهار برابری ارزش پول کشورم ایران الان سرمایه من در عرض پنج سال هشت برابر شده بود. عجب اشتباهی کرده ام ترکیه ملک نخریده ام
مجید: 1395/3/2010:42:54،
58
62
خواب دیدی خیر است! لیر 5 سال پیش 750 بود الان 1206 این به حساب شما می شود 4 برابر! ضمن اینکه سقوط لیر در برابر دلار یک داستان دنباله دار است.
مجید: 1395/3/2009:06:40،
55
81
پولتان را بگذارید بانک با سود 18 درصد و سودش را هم دوباره سرسال سپرده گذاری کنید. بعد پنج سال می شود: 2.28 برابر. چرا پولتان را ببرید ترکیه که هیچ اعتباری بهشان نیست با ملک ما ایرانی ها چه کنند!
رضا: 1395/3/2011:30:09،
71
44
کاملا معلومه که از کارمندان بانک انصار هستی!!!!
خسرو: 1395/3/2010:41:19،
83
54
املاکی هست در ترکیه با 200 میلیون یک واحد کوچک در اروپایی استانبول! با استخر سونا جکوزی،حمام ترکی، باشگاه بیلیارد، زمین تنیس، بدنسازی، سالن پذیرایی،سیستم هوشمند ساختمان و...! کجای ایران همچین واحدی گیر میاد.تازه میتونی کارم کنی اونجا !از ایرانم ارزونتره وسایل
سامان: 1395/3/2012:03:41،
42
51
پولتونو اونجا سرمايه گذاري مي كنيد بعد مي گيد چرا اينجا كار نيست
آرش: 1395/3/2014:44:13،
32
56
عزیزم استانبول خیلی شهر بزرگی هست
مثل این میمونه که تا محمد شهر رو تهران حساب کنی
حالا اون واحدی که شما فکر می کنی خیلی خوبه دقیقا جاش معادل محمد شهره یعنی تو بیلیک دوزی
اتفاقا تو قسمت اروپایی هم هست
یعنی از مرکز استانبول خیلی دوره و با متروبوس دقیقا ۲ ساعت راهه
متروبوس با سرعت ۱۲۰ کیلومتر میره که با احتساب ایستادن هاش سرعت متوسط میشه ۶۰ کیلومتر
با این محاسبات سر انگشتی یعنی فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مرکز شهر
حالا برو بخر
فرهنگستان: 1395/3/2012:50:52،
36
53
پاراگراف سوم منظور نویسنده ماحصل بوده که ماه عسل نوشته!!!!
احتمالا ماه عسل ترکیه ای ها هم مثل املاکشون تو لبه پرتگاهه
کوروش: 1395/3/2014:53:58،
39
37
یه زمانی بود که اقتصاد ایران 40 درصد از اقتصاد ترکیه جلوتر بود
الان برعکس شده و خیلی از جوونای ما میرن ترکیه واسه کار
ما فلن داریم مقاومت اقتصادی میکنیم!!!
Mohammad: 1395/3/2016:12:44،
42
48
در پاسخ به اقای سامان . دلیل سرمایه گذاری راهی برای فرار از کشور هست راهی برای نشنیدن رقم های اختلاس راهی برای نشنیدن حقوق های چند صد میلیونی (که بیشتر از حقوق اوباما است )راهی برای نشنیدن انواع و اقسام رانت های مسئولین . راهی برای نشنیدن کمک به فلسطین سوریه افغانستان لبنان و . ...
امین: 1395/3/2016:44:01،
52
32
دوستان عزیز درسته وضعیت اقتصادی و گردشگری ترکیه نسبت به قبل از حملات تروریستی کاهش پیدا کرده اما این کاهش انقدر محسوس نیست که بشه گفت ترکیه و اقتصاد و صنعت توریسمش نابود شده!!!!کمتر شده اما نه اونقد که ماها فکر کنیم وضعیت بحرانیه.من 2 هفته پیش از طریق مرز زمینی بازرگان برای سفر به ترکیه و گرجستان با ماشین شخصی یکی از دوستان راهی ترکیه شدم تا از استان آرتوین و شهر مرزی هپا عبور کنم و خودمو به مرز سارپ گرجستان برسونم.اما 2 ساعت تو زدن مهر پاسپورت منتظر موندم چرا که جمعیت مسافرین تو صف بسیار زیاد بود جوری که در پیشتی رو بستن تا سالن خالی شه و دوباره اجازه ورود بدن.من بعد گرجستان تو شهرهای ترابزون و هپا هم اقامت داشتم و واقعا پر توریست بود.وضعیت خراب ترکیه 50 سال جلوتر از وضعیت الان ماست.گرجستان هم که بماند.
مردی بذار: 1395/3/2020:35:22،
38
57
سایت شما که عددی نیست کل دنیا دربرابر اقتدار و پیشرفت ترک و ترکیه دست به هر اقدامی از شایعه پراکنی گرفته تا حمایت از تروریست های کرد و ارمنی و...باز کم میاره
شاهین: 1395/3/2021:56:33،
36
42
کشور ترکیه به زودی دچار بحران های شدیدتری میشه
داعش اروم اروم شکست میخوره و مجبوره به مرزهای ترکیه داخل بشه و این یعنی نا امنی بیشتر در ترکیه
قدرت اقتصادی ترکیه به شدت پایین میاد و تنش با روسیه و حمایت از کردها توسط این کشور و ایران باعث میشه کردهای نرکیه از مناطق شرقی و جنوب شرقی قدرت گرفته و خودمختاری و در نهایت استقلال ایجاد کنن
به زودی ما شاهد کوچک شدن و تغییر جغرافیای سیاسی در منطقه خواهیم بود
این اتفاق احتمالا در سوریه و عراق و با فاصله زمانی بیشتر در عربستان هم میافته

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما