کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ورود 800 هزار نیروی اضافی به سیستم اداری کشور

کدخبر:۲۳۹۰۰پنجشنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۸:۴۷۲۰۵۵ بازدید

دولت دهم بین 400 تا 800 هزار نیروی اضافی وارد سیستم اداری کشور کرد که دانشی نداشتند و سربار دولت شدند و باید با کمک مدیریت پیشرفته ...
ورود 800 هزار نیروی اضافی به سیستم اداری کشور

«دولت دهم بین 400 تا 800 هزار نیروی اضافی وارد سیستم اداری کشور کرد که دانشی نداشتند و سربار دولت شدند و باید با کمک مدیریت پیشرفته آنها را سروسامان دهیم...» معزالدین، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی مناطق آزاد درحالی این خبر را  اعلام می‌کند که منابع رسمی آماری تا به امروز رقم مشخص و دقیقی برای تعداد کارمندان شاغل دولت اعلام نکرده‌اند. این وظیفه بر عهده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و پیش از آن سازمان امور استخدامی بوده است.

به گزارش ایران جیب به نقل از شهروند، اما به‌هرحال پس از انحلال رسمی سازمان مدیریت و ایجاد معاونت برنامه‌ریزی و معاونت توسعه انسانی هیچ سازمان درست و صحیحی برای استخدام نیروی دولتی و همچنین تعداد واقعی کارمندان شاغل در دولت وجود ندارد. تا پیش از ‌سال 1390 تعداد کارمندان دولت چیزی نزدیک به 3 میلیون نفر(کشوری، لشکری و بانک‌ها) در کل کشور بوده است. اما نزدیک‌ترین آمار اعلام شده کارمندان دولت که به‌صورت تفکیک‌شده و کلی اعلام شده رقم 8.5 میلیون نفر بوده که مربوط به اواخر ‌سال ١٣٩٣ است. البته در طول مدت زمان فعالیت دولت‌های نهم و دهم بسیاری از کارشناسان علوم اداری کشور این موضوع را گوشزد می‌کردند که تعداد کارمندان دولت با کارایی آنها همخوانی ندارد؛ ضمن این‌که بسیاری از کارمندان کنونی در پست‌های مناسب خود مشغول به کار نیستند و این موضوع به‌شدت بهره‌وری را در بخش دولتی کاهش داده است.

مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی استخدام‌های دولتی، تعداد کارمندان دولت را با اتفاق‌هایی که در مورد حقوق مدیران رخ داده بی‌ارتباط نمی‌داند. او از استخدام‌هایی که در دولت‌های نهم و دهم رخ داده و منجر به اتفاق‌های بی‌سابقه در حوزه اداری کشور شده به‌عنوان بی‌انضباطی و اداری و مالی یاد می‌کند. او دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: استخدام بی‌ضابطه در دولت و اتفاق‌هایی که در حوزه حقوق مدیران رخ داده ارتباط کامل دارد. هیچ دولتی در طول 50 سال گذشته تا به این حد بی‌انضباطی و بی‌قانونی را رایج نکرده است. نمونه آن هم استخدام چند دانشجو و کارمند بدون ضابطه و این‌که کارایی مشخصی داشته باشند، است.

او اضافه می‌کند: در اواخر دولت دهم برای استخدام کارشناسان توسعه و برنامه‌ریزی در معاونت توسعه و برنامه‌ریزی، فراخوانی داده شد که در این اطلاعیه مدرک مورد نیاز را مهندس صنایع یا چیزی مشابه آن درخواست کرده بودند! درحالی‌که توسعه و برنامه‌ریزی را هر عقل سلیمی زیرمجموعه اقتصاد می‌داند. پازوکی توضیح می‌دهد: استخدام‌های بی‌ضابطه و ضعف قانون استخدامی به‌طورکلی سیستم اداری به‌خصوص در بخش دولتی را ناکارآمد و فسادخیز کرده است. بهره‌وری را به‌شدت پایین آورده و پست مدیریت را نیز بی‌اعتبار کرده است. این کارشناس اقتصادی اضافه می‌کند: در همه جای دنیا دولت‌ها استخدام دارند اما هیچ دولتی براساس جناح و باند نیرو استخدام نمی‌کند. بیشتر استخدام‌شده‌های دولت نخبگانی هستند که سخت‌ترین آزمون‌ها را پشت سر گذاشته‌اند و برای حفظ منافع ملی در بدنه دولت فعالیت می‌کنند، اما کارمندانی که در دولت استخدام می‌شوند آیا چنین شرایطی را دارند. ضمن این‌که همین روال نیم‌بند در دولت‌های نهم و دهم به‌شدت زیر پا گذاشته شد و همه چیز از بین رفت. درحال حاضر به نظر می‌رسد بیش از هر زمان دیگری بدنه اداری دولت نیاز به ترمیم و بازسازی دارد. پازوکی در مورد استخدام حدود 400 تا 800 هزار نفر می‌گوید: باید دید این افراد در کجا و چه پست‌هایی کار می‌کنند. برخی از این افراد به‌طور قطع بدون ضابطه وارد سیستم شده‌اند و فقط در سیستم اداری اخلال می‌کنند؛ به همین دلیل هم به نظر می‌رسد تعداد زیادی از افراد را نمی‌توان با سیستم اداری همخوان و جایگزین کرد.


مدیریت به‌روز نیست

سیستم‌های اداری و کارمندان دولت در همه جای دنیا براساس کارایی و براساس تعداد جمعیت کل کشور سنجیده می‌شود؛ چراکه وظیفه اصلی دولت تولید کالا و خدمات عمومی برای کل کشور است. آخرین آمار رسمی تعداد حقوق‌بگیران دولت (شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیر) حدود ٨,٥‌میلیون نفر بود که با یک تخمین می‌توان فقط کارمندان شاغل دولت را چیزی حدود ٣ تا ٤‌میلیون نفر تخمین زد. البته در ٥ یا ٦‌سال اخیر با توجه به این‌که استخدام رسمی و علنی در دولت وجود نداشته باید دید که حدود ٤٠٠ تا ٨٠٠‌هزار نفری که وارد سیستم اداری دولت شده‌اند در چه بخش‌هایی به کار گمارده شده‌اند و تا چه حد کارایی دارند. محمد معزالدین، معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی مناطق آزاد به ایرنا گفت: دولت دهم بین ٤٠٠ تا ٨٠٠‌هزار نیروی اضافی وارد سیستم اداری کشور کرد که دانشی نداشتند و سربار دولت شدند و باید با کمک مدیریت پیشرفته آنها را سروسامان دهیم.او افزود: مدیریت کشور به‌روز نیست، قابلیت انطباق با مدیریت‌های جهانی ندارد و نمی‌تواند بحران را حل کند اما با فناوری‌های پیشرفته مدیریتی یاد می‌گیریم که چگونه آنها را ساماندهی کنیم. ساختار مدیریتی ما قدیمی و مفسده‌برانگیز است.

مهم‌ترین اشکال این ساختار نیز به وزارت علوم برمی‌گردد، چرا که این وزارتخانه براساس تعداد صندلی‌های خالی دانشجو می‌پذیرد نه براساس نیاز بازار. این مقام مسئول در تعریف مدیریت گفت: مدیریت مجموعه‌ای از فرآیندهایی است که امروزه به صورت موفق در کشورهای پیشرفته می‌بینیم و همچنین چگونگی ارتباط و سیاست‌های بین دستگاه‌های مختلف. اگر بتوانیم برای مدیریت کشور فکری کنیم و این کار از مناطق آزاد نیز آغاز شود، تحولی اساسی در کشور به وجود می‌آید.وی یادآور شد: در سال‌های نخست انقلاب گروه‌های خلاق و نوآور زیادی داشتیم که یکی از مشکلات آنها قوانین دست‌‌وپاگیر بود. بهترین استادان در دانشگاه‌ها در فعالیت‌های تولیدی خلاق خود به دلیل قوانین دست‌‌وپاگیر محدود شدند. البته بسیاری از این قوانین در سال‌های بعد از انقلاب تغییر کرد اما مفهوم قوانین مناطق آزاد به معنی عبور از قوانین بروکراسی در حوزه تولید کشور است.معزالدین مناطق آزاد را صاحب اعتبار و شناخت در دنیا دانست و گفت: مراکز مهم و بزرگ سرمایه‌ دنیا از این مناطق استقبال می‌کنند بنابراین مهم‌ترین وظیفه مناطق آزاد الگوسازی برای کشور است. با مدیریت و ساختار امروزی هیچ دولتی نمی‌تواند بحران‌هایی را که در ایران وجود دارد، چاره‌اندیشی کند.

وی با تأکید بر این‌که مناطق آزاد را باید دوباره آزاد کنیم، افزود: عبور از گمرکات کشور مانند عبور از خط آتش است. محدوده‌های مناطق آزاد ما قبل از گمرکات کشور تعریف شده‌اند، اما متاسفانه مشکلات پیچیده‌ای با آنها پیدا کرده‌ایم. بنابراین در برنامه اقتصاد مقاومتی و برنامه پنج‌ساله راهبردی خود، نگاه ویژه‌ای به بحث فناوری‌های نوین داریم.وی مناطق آزاد را مانند یک برند شناخته‌شده در دنیا توصیف کرد و مهم‌ترین مزیت و مشخصه آنها را تعاملات بین‌المللی دانست که سرمایه‌گذاران بیشتری را جذب می‌کند.اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌‌جمهوری می‌گوید که تمام درآمدهای مالیاتی و نفتی صرف هزینه‌های جاری دولت می‌شود و دلیل آن را بزرگ شدن حجم دولت در طول سال‌های قبل عنوان می‌کند.این سخنان کمی تکان‌دهنده است اما اگر نیم‌نگاهی به آمارها و داده‌های رسمی وضع اقتصاد کشور، آن ‌هم نه در سال‌های گذشته بلکه در همین ‌سال پیش بیندازیم، به عمق حقیقت این اظهارنظر پی می‌بریم. علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز با اشاره به بزرگ شدن حجم دولت گفت: ٩٠‌درصد بودجه‌ سال گذشته کشور صرف هزینه‌های جاری شد اما اگر همه منابع خرج امور جاری شود، فضای تنفس کافی را برای کارهای دیگر از بین می‌برد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رامبد: 1395/3/2002:41:18،
97
16
اوني كه نظرش به نظرات حضرات شبيه بود الان كدوم سوراخي قايم شده بيا جوابگوي انحلال غيرقانوني سازمان مديريت و برنامه باشه ؟؟؟
بیکار: 1395/3/2012:35:38،
43
9
کسی رو میشناسم دیپلم ردیه فقط بخاطر اینکه سال 84 تو ستاد انتخاباتیه فلان کاندید شربت میداد دست مردم استخدام رسمی شد با حقوق اولیه 2/5 میلیون
از این موارد تا دلت بخوای هست
پاسخ بیکار عزیز: 1395/3/2013:54:41،
17
28
واقعا فهمیدم که بیکاری از این خبرای الکی میدی!!!!!
لابد شما همون دیپلم ردی هستی!!!!؟؟؟؟
آخه بنده خدا من رسمی با ارشد مکانیک 1700 به زور میگیرم شما دیپلم ردی رو فرمایش کردی 2500 میگیره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
برو نگاه ملت سوئیس کن چطور به یارانه نفری 9 میلیون تومن یا 2562 دلار نه گفتن بعد بگو منم ..... هستم!
چون که پول مفت نمیخان
اقتصاد قوی میخان
شما هم اعتراض کن
ولی با شیوه ی صحیحش
نه مثل همون ستاد انتخاباتیها دیمی
افتاد عزیز
صبور: 1395/3/2015:06:15،
12
14
همش دروغــــــه
همین کمیته امدا نزدیک 80 هزار نفر را بیکار کرده اونم زیر 20 سال خدمت داداش
سالار: 1395/3/2003:10:10،
67
22
مگه اسم دولت یازدهم تدبیر نیست...
تدبیر کنه این 800 هزار نفر قراردادی بعلاوه ی 8 میلیون بیکار چرا درآمدشون از 80هزار مدیر دولتی کمتره!!!!
بهتره به فکر فیش های بالای سه میلیون باشن آقایون...
کمال: 1395/3/2008:42:46،
39
13
دولت دهم بین 400 تا 800 هزار نیروی اضافی وارد سیستم اداری کشور کرد.

باورکنید اینها دروغی مثل دروغهای دولت قبل نیست.

فقط باید پارتی داشته باشی تا مخصوصا کار دولتی گیرت بیاد. و به جای آزمون و ...... بگردید یک پارتی جور کنید چون تا آخر عمرتون در مورد کار با پارتی ساپورت خواهید شد.
غضنفرشکرفروش دهنوی : 1395/3/2003:17:53،
60
11
سلام اولا بایدگفت چرابمدیران فاسددستگاههای دولتی اجازه استخدام بدون آزمون وبدون حساب وکتاب داده اند؟
دوم بایدگفت تمام استخدام شدگان پارتی داشتند
سوم من اداراتی رادید ه ام که خانوادگی وقبیلگی استخدام شده اند
چهارم آیا همه مردم به وضع فعلی کشورآگاهندوازآن راضی هستند؟
پنجم کدوم آدم باشعوری به بودن دراین کشور خشنودخواهدشد؟
فاسدترین افراددربالاترین مقامات این کشوربوده اندوگرنه چرارحیمی هنوزدرزندانه؟
آینده مون چه خواهد شد؟
خدایا...
امین: 1395/3/2004:10:59،
37
12
یعنی میخوایین بگین جا برای استخدام نیست؟ همینا هم که استخدام شدند زیادی اند؟ دمتون گرم
احمد: 1395/3/2004:12:38،
44
57
دولت محترم بابا جان چرا خودتو اذیت میکنی اگر مشکل اذهان عمومی نترس اینها که من میبینم تو همین سایت حالا حالا ها خوابن داد زدیم گفتیم برجام پنج درصد تو زندگی مردم تاثیر نداره گوش نکردید انگ و تهمت دلواپس و کاسب خوردیم و گفتین مشکل اب خوردن با برجام حل میشه و صنعت هسته ای رو بتن کردید رفتین توافق کردین ولی امریکا و غرب دبه کردن و با صدتا ترفند دیگه فشار اوردن و پولارو بالا کشیدن حالا هم خیلی راحت کسری بودجتو از اخراج کارکنانت جبران کن همونطور که با حذف یارانه ملت و اخراج و تعطیلی و شلاق زدن کارگران و کارخانجات انجام دادی همونطور که با دوبرابر کردن واردات از چین جبران کردی و کشور بردی تو تولید همه چیرو هم راحت بنداز گردن دولت قبل خیالت هم راحت همه خوابن و هنوز هم غرورشون اجازه عذر خواهی و پشیمانی از ما رو نخواهد داد پیشاپیش منتظر منفی ها هستم یاعلی. اکثرهم لایعقلون
مییثم: 1395/3/2009:16:00،
56
21
سلام.دلواپس.عزیز
چند تا نکته بگم، اگر برجام نبود الان من و شما احتمالا تفنگ.دستمون بود و داشتیم می.جنگیدیم، شلاق زدن.ربطی به دولت نداره و قوه قضاییه یه نهاد مستقل از دولت هست و اتفاقا زیر نظر شما دلواپسان هست، علاوه بر همه اینها وقتی چرخه اقتصاد و.سیستمهای تصمیم گیری.در مملکت از هم بپاشه ، منو شما حالا حالاها باید هزینه بدیم .
امید: 1395/3/2011:29:38،
20
21
احمد جان منم با نظرت موافقم .
منم منتظر منفی های کاربران هستم.
اما واقعیت جامعه و جیب مردم چیز دیگه ای میگه.
احمد: 1395/3/2013:11:22،
21
27
میثم جان اینو از من بشنو که امریکا و غرب هیچ وقت هیچ وقت توان نظامی مقابله با مارو نخواهد داشت چون میدونه با حمله به ایران جنگ جهانی سوم رخ میده هی تمام گزینه ها روی میزه هی زیر میزه بالای میزه رو شماهم تاثیر داشت بی تاثیر نبود پس خودتونو گول نزنین دوستان
محمد: 1395/3/2007:26:25،
42
19
خدمت دوستان گلم عرض کنم منم جز این 800 هزار نفری هستم که با آزمون و کلی مصاحبه قبول شدم . ولی مشکل این نیست . مشکل نیروهای شرکتی ادارات هستند که با استفاده از رابطه و باند بازی بدون هیچ آزمون و صلاحیتی وارد ادارات دولتی شدند و در پست های حساس گمارده شده اند.
ali: 1395/3/2007:48:34،
25
11
یه رای اوردن که نیاز به این همه تفسیر نیست...
جاسم: 1395/3/2008:46:34،
28
8
"هیچ سازمان درست و صحیحی برای استخدام نیروی دولتی و همچنین تعداد واقعی کارمندان شاغل در دولت وجود ندارد"....
خیلی عجیبه
می گه آمار دقیق شاغلین و حقوق بگیران دولت معلوم نیس!
این یه زنگ خطره و "احتمالا " یه رسوایی و فساد بزرگیه که در پیشه
یعنی اگه فردا گندش در اومد که مثلا 4 میلیون عادم اینها تو خونه می خوابن و ماهی 30 میلیون تومن هم حقوق میگیرن نباید تعجب کرد!
احتمالا این خبر به زودی تیتر خواهد شد
در ضمن
اگه آمار شاغلینت معلوم نیس پس رو چه حسابی یارانه منه بدبخت و بی کار تحصیلکرده رو 8 ماهه قطع کردی؟
چه طور اون موقع نوچه هاتو می فرستی جلوی دوربین و هی لاف میزنی که برای شناسایی افراد یارنه بگیر از فاکتورهای مختلف ! استفاده می کنی ولی آمار حقوق بگیرهاتونو نمی تونی در بیاری؟
داناي بزرگ: 1395/3/2009:07:16،
35
9

مشكل از طرح مهر افرين است كه در وقت اضافه دولت دهم بدون هيچ قانوني وبه صورت خر تو خر جذب بدنه سيستم اموزشي واداري كشور شدند. بدون هيچ كارايي وهدف از اين كار هم اين بود كه بتوانند براي دور بعدي راي جمع كنند وسلام////////
رضا : 1395/3/2009:12:53،
14
9
باز هم بوی اخراج میاد
حسین: 1395/3/2009:52:42،
16
11
آقا جان هر اداره ای ماهانه برای کارکنان خود فیش حقوق صادر می کند. هیچ شخصی که مجانی کار نمی کند و حتما حقوقی دارد . بنابراین در هر استانی از طریق استانداری می توان تعداد و ارقام فیش حقوقی هر اداره و ارگان دولتی را جمع آوری کرد . کل اینا رو به مرکز میشه برد و یک جمع زد.
دولت یک دستور صریح به استان دار و فرماندار هر منطقه بدهد ظرف یک هفته همه آمارها روی میز هست.
بعد از جمع آوری آمار تعداد کارمندان می توان به جزئیات نوع مدرک و فعالیت و حقوق و کارایی تک تک کارمندان رسیدگی کرد. و شروع به اصلاحات نمود.
آرش: 1395/3/2010:11:11،
26
29
خوب شد يه دولت دهم يا احمدي نژاد بود كه تقصيرهاي 40 سال گذشته تا 40 سال آينده را متوجه آنها كنيم
كسري : 1395/3/2011:31:58،
18
8
دليلي نداره وقتي كه نياز نيست به زور استخدام كنن ، كافيه طرحي بدن كه بيكارها حقوق كافي داشته باشن ، شايد بتوانند كار تحقيقاتي انجام دهند .
حامد: 1395/3/2017:34:45،
20
14
این دولت دهم اندازه ی 250 سال ایران عقب انداخت تنها چیزی که برای ملت ایران داشت فقر, بیکاری و درماندگی نسل جوان بود....

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما