کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حضور پژویان در شورای رقابت ضد رقابت بود

کدخبر:۲۳۸۷یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۰:۵۹۲۹۶۳ بازدید

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی معتقد است استعفای پژویان بهترین تصمیم وی در دوران ریاستش بر شورای رقابت بوده است .

 استعفای جمشید پژویان رییس شورای رقابت درچند روز اخیر ضمن آنکه با واکنش های متفاوتی از سوی مسئولان و صاحب نظران علم اقتصاد مواجه بوده موجب شده تا در فضای به وجود آمده اظهار نظرات مختلفی را در زمینه آینده وضعیت صنعت خودرو شاهد باشیم . 

دراین بین گفته های برخی از خودروسازان مبنی بر افزایش تمایل برخی از خودروسازان خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت خودوری ایران و همچنین اعلام آمادگی خودورسازان داخلی در جهت تولید محصولات به روز برخی از برندهای اروپایی و آسیایی همچون محصولات مرسدس بنز نیز مزید بر علت بوده تا این شائبه به وجود آید که آیااستعفای پژویان که در اواخر دوره ریاستش بر شورا مقابله سختی را با خودروسازان و در جهت حفظ منافع مصرف کنندگان آغاز کرده بود بر اثر فشاری بوده که خودروسازان و حامیان دولتی آنها صورت داده اند تا بتوانند در اینده نیز همچون روال گذشته با تولید چند مدل از خودروهای خارجی در بازار یکه تازی کنند و راسا به تعیین قیمت بپردازند.

در همین حال برخی از کارشناسان اساسا حضور پژویان را به عنوان نقطه ای منفی در چند سال فعالیت شواری رقابت دانسته و معتقدند عملکرد بد این استاد دانشگاه که به واسطه ارتباط با وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد بر مسند کار قرار گرفته اساسا موجب بر هم ریختگی و ایجاد مشکل در صنعت خودرو و سایر صنایع مرتبط با شورا شده و حتی مقابله و ایستادگی که پژویان در اواخر ریاستش با خودروسازان داشته ترفندی بیش برای قهرمان سازی وی از خود نبوده است. 

در این رابطه دکتر محسن بهرامی استاد دانشگاه و رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی که این روزها و به واسطه نزدیکی فکری با شریعتمداری وزیر اسبق بازرگانی دولت خاتمی و معاونت اجرایی فعلی ریاست جمهوری در این معاونت نیز مشغول به کار است به افکار نیوز می گوید: «به نظر من حضور آقای پژویان اساسا به عنوان رییس شورای رقابت ضد رقابت بود. دلیل اینکه ایشان در این ۳-۴ سال سمت ریاست شورای رقابت را داشت به این خاطر بوده که ایشان استاد اقتصاد آقای حسینی، وزیر سابق اقتصاد بود در حالی که رییس شورای رقابت لازم است از بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی که اعتقاد به تقویت بخش خصوصی و اعتقاد به خصوصی سازی و رقابتی شدن اقتصاد دارند انتخاب شود نه از طریق دولت منصوب شود.» 

او ادامه می دهد: «ایشان عملا شورای رقابت را به یک شورای دولتی و دست نشانده دولت تبدیل کرده بود هیچ حمایتی در بزنگاه ها و پیچ های مهم نکرد. با توجه به اجرای قانون اصل ۴۴ که در آنجا دولت موظف بود بنگاه های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند و درآمد ناشی از فروش بنگاه های دولتی را صرف توانمندی بخش خصوصی کند آقای پژویان همیشه ساکت بود به گونه ای که این بنگاهها فقط توانستند سهم ۱۸ درصدی را از واگذاریها دریافت کنند و بیش از ۸۲ درصد آنها سهم بخشهای شبه دولتی شد. 

فولادخوزستان و مخابرات با اهمال کاری به بخش خصوصی نرسید

رئیس کمسیون تجارت اتاق بازرگانی برای اثبات ۸۲ درصدی که به خاطر بی توجهی پژویان به بخش خصوصی نرسید چند مثال می آورد: «در دو معامله بزرگی که بخش خصوصی حضور داشت به خاطر بی توجهی آقای پژویان زایل شد. یکی از آنها خرید فولاد خوزستان بود که آقای جابریان آنجا را خرید اما او را در مجموعه فولاد راه ندادند و پولش را با هزار زحمت پس داده و معامله را ابطال کردند و ایشان کوتاه آمد. 

دیگری بحث خرید مخابرات بود که متاسفانه متقاضی خرید بخش خصوصی را به دلایل مختلف مثل عدم صلاحیت رد کردند و ایشان که باید از بخش خصوصی حمایت می کرد این کار را نکرد و معامله باطل شد.
شورای رقابتی که باید به دنبال ضد انحصار دولتی می رفت و با رانت خواری مبارزه می کرد در حضورش فساد سه هزار میلیاردی امیرمنصور آریا و مه آفرید خسروی و همراهانش اتفاق افتاد.

همچنین شورای رقابتی که باید از دخالت دولت جلوگیری و از قیمت گذاری های دستوری ممانعت می کرد سکوت کرد و کار به جایی رسید که دولت برای لبنیات، گوشت و ماهی و مرغ و... اقدام به قیمت گذاری کرد که خلاف احکام برنامه های پنجم و چهارم است.»

استعفای پژویان فرار به جلو و فرافکنی است

بهرامی با بیان اینکه پژویان تنها اسم شورای رقابت را یدک می کشید و زمانی که دولت تغییر کرد می دانست که جایگاهی در شورای رقابت نخواهد داشت و به همین بهانه با خودروسازها آن هم به صورت غیر منطقی درگیر شد افزود: «خودروسازها باید در یک بسته ای که قیمت ارز، تعرفه، نوع واردات، نحوه تامین نقدینگی، پیش فروش و... قیمت گذاری کنند؛ اما پژویان با بی توجه به این نکات تنها به این خاطر که خودش را قهرمان جلوه دهد روی حرفش برای جلوگیری از افزایش قیمت خودرو ایستاد و در آخر گفت به خاطر درگیری با خودروسازها استعفا می دهد که به نظر من استعفای پژویان فرار به جلو و فرافکنی است. استدلال هایش هم شنیدنی نیست و باید بعد از پیروزی دکتر روحانی و پیش بینی تغییر وزیر اقتصاد که دیگر شاگردش نیست استعفا می‌کرد.» 

استعفا بهترین تصمیم پژویان بود

بهرامی ادامه داد: از دیگر نکات منفی که در زمان ریاست پژویان اتفاق افتاد و این رییس با سکوت خود موجبات سرخوردگی بخش خصوصی را فراهم آورد تعطیلی شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت بود که در واقع دولتی ها اقدام به تحریم شورا کرده و این در حالی بود که پژویان هم در مقابل آنها سکوت کرد وی افزود:«همچنین علی رغم آنکه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار به دولت ابلاغ شده بود، دولت از اجرای آن خودداری کرد به گونه ای که رتبه فضای کسب و کار ایران در بین کشورهای جهان در سال های اخیر مرتبا تنزل یافته است . 

من معتقدم با جمع بندی تمامی این مسایل باید گفت استعفای پژویان بهترین تصمیمی بوده که این استاد دانشگاه در طول دوران ریاستش بر شورای رقابت گرفته است و باید اجازه بدهد در دولت جدید شورای رقابت جدیدی شکل بگیرد که اقتصاد کشور را به سمت رقابتی کردن، خصوصی سازی، کوچک سازی دولت، بازنگری در واگذاری های اصل ۴۴، تجدیدنظر در سهام عدالت و در یک کلام توانمندسازی بخش خصوصی برای حضور در عرصه های رقابتی در صحنه های بین المللی سوق بدهد.» 

در نرخ تعرفه واردات خودرو هر سال ۱۰ درصد کاهش نداشتیم

بهرامی درباره وضعیت خودرو در کشور می گوید: «در سال های گذشته بر خلاف احکام قانون برنامه چهارم توسعه که این احکام در برنامه پنجم توسعه به گونه ای دیگر تصویب شد ،قرار بود نرخ تعرفه واردات خودرو هر سال ۱۰ درصد کاهش پیدا کند تا این حمایت گلخانه ای از تولیدات خودرو به حداقل برسد.وی افزود : اما در چند سال اخیر و به واسطه لابی های گسترده خودروسازن این اتفاق نیفتاد و در این سالها تعرفه حتی ۱۰ درصد هم کم نشد و این در حالی بود که علی رغم وظیفه شورای رقابت رییس ان در این خصوص حضور فعالی نداشت.

حمایت، هدایت منطقی و زماندار

او درباره راهکاری که می تواند صنعت خودرو سازی را در عرصه رقابت بهتر کند می گوید: «اگر دولت یک بسته بندی سیاست گذاری برای تعرفه واردات خودرو، تامین قطعه، ایجاد زمینه مشارکت خودروسازهای معروف جهان با خودروسازهای داخلی، زمینه سازی برای تامین ارز و نقدینگی خودروساز، کاهش مصرف خودروهای داخلی، خدمات پس از فروش و... به طور جد با هدف حمایت از مصرف کننده و حمایت منطقی، هدف دار و مدت دار از خودروساز داخلی فراهم کند؛ قطعا شاهد تغییرات گسترده ای دراین صنعت خواهیم بود . 

بهرامی می گوید: «صنعت خودرو یکی از بزرگترین صنایع داخلی کشور است و باید اصلاح شود آن هم با یک حمایت و هدایت منطقی و زماندار تا به نقطه رقابتی برسند که بتوانند با محصولات مشابه خارجی رقابت کنند و مصرف کننده داخلی بداند در یک شرایط آزاد می تواند خودروی مدنظرش را انتخاب کند و با لحاظ منابع مالی خودروی داخلی یا خارجی بخرد. 

امروز اگر بخواهید خودروی خارجی بخرید حدود ۱۳۰ درصد بیشتر باید هزینه کنید یعنی ۲/۵ برابر قیمت های جهانی برای یک خودرو باید پول پرداخت شود. برای همین یک خودروی داخلی ۲/۵ برابر بیشتر از رقیبش در حاشیه امنیت قرار دارد. شرایط مساوی باشد مصرف کننده به گونه تصمیم می گیرد که خودروسازهای داخلی مجبور شوند قیمت های خود را تعدیل و کیفیت های خود را بالا ببرند تا بتوانند رقابت کنند.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Psk: 1392/9/1713:27:39،
70
33
واقعامتاسفم براي اين مملكت باهمچين مديران بي لياقتي كه تنهاچيزبي اهميت براشون مردم هموطنشون هستن،خداييش چي ميشه گفت به امسال اين پژويان
ALI: 1392/9/1718:15:41،
49
40
ملت با غیرت تحریم تا قیمت واقعی .این یعنی ایرانی زیر بار زور نمیرود
arman : 1392/9/1713:35:44،
78
45
راستش تمام گرونی های خودرو هم مربوط به زمانی هست که شورای رقابت شکل گرفت و همین جمشید خان رییسش شد .. همان بهتر که استعفا بده و بره .. اصلا از خودرو که بگذریم چه کسی داشت نرخ مکالمات رو افزایش میداد که وزارت مخابرات جلوشو گرفت ؟؟!! مگه همین شورای رقابت و جناب جمشید نبود ؟؟!!
مصرف کننده: 1392/9/1713:54:55،
77
94
پروفسور پژویان نابغه قرن و تئوریسین اقتصادی و خالق یارانه هاست بنظر میرسد با حذف امثال ایشان اقتصاد ایران نفسی بکشد .
محسن: 1392/9/1715:14:59،
55
28
اقاى بهرامى شما كه اين شرايط مى ديدى چرا استيفا ندادى وسكوت كردى .!حالا كه ريست رفته ،براى پست زبان دراز كردى.!!!!!؟؟؟؟؟
احسان: 1392/9/1715:29:35،
54
43
پژویان خوب یا بد مهم نیست.

مهم اینه که با استعفای پژویان راه برای خودروسازها برای افزایش قیمتها باز میشه.
ساسی: 1392/9/1716:05:40،
47
43
چرا استعفاء؟؟؟؟ همچین آدمایی رو باید کشوند پای محاکمه
شاهین tehran: 1392/9/1719:48:26،
42
36
پای میز محاکمه
mr: 1392/9/1716:15:02،
49
33
خدا حافظ
دکتر پژویان شما که با کتاب هایی واسه دانشگاه و رشته ما نوشتی کار ما رو سخت کردی باز اجازه بده صنعت خودرو یه نفس چاق کنه و شاید مام به زندگی امیدوار شدیم.
M: 1392/9/1721:52:27،
43
31
آقای پژویان از اون انسانهای شریف بود که اولین ضعفش غرورش به مدرک تحصیلی اش در آمریکا بود. بعدی بیسوادیش بود مه همه رو هالو و بیسواد فرض می کرذ. مگر هر که بره یه مدرک از دانشگاه بگیره باید اینقدر غره بشه. خدا رو شکر غروب کرد
محسن: 1392/9/1800:43:34،
47
45
افرين احسان
نريمان: 1392/9/1807:51:02،
40
40
آي جونم پ‍ژويان خوشتيپ، خوش صحبت و آدم علمي و باسواد، من اقتصاد خوندم و درسمو خوب ياد گرفتم حرف امثال دكتر پژويان در محيطهاي رانتي خريدار نداره، بهش خسته نباشيد مي گم. رسم كشوراي مثل ما در رابطه با آدم حسابي ها همينه،
خریدار خودرو: 1392/9/1808:55:34،
40
37
اینا همه سرکاریه. قیمت ماشینها تا ..... روبه بالاست.
شهاب: 1392/9/1809:17:26،
44
35
حالا پژوهان انصراف داده وزیر صنعتو چی میگید اون بدتره اون باید استعفا بده
شهاب: 1392/9/1809:18:00،
33
37
خورو نمیخریم تا ارزون بشه
saeed: 1392/10/1210:02:41،
40
40
هیچ سودی بهتر از خرید خودرو نیست. عجله کنید بخرید که سال دیگه باید گرونتر بخرید .ببین کجا گفتم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما