کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سنگ اندازی جدید بانک مرکزی برای وام 10 میلیونی ازدواج

کدخبر:۲۳۸۰۱سه شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷:۴۰۱۴۳۰ بازدید

باوجود ابلاغ بخشنامه وام 10 میلیونی ازدواج به بانک‌ها، رئیس کل بانک مرکزی از زمان بر بودن فرایند تأمین منابع و آغاز پرداخت این وام از شهریورماه ...

باوجود ابلاغ بخشنامه وام 10 میلیونی ازدواج به بانک‌ها، رئیس کل بانک مرکزی از زمان بر بودن فرایند تأمین منابع و آغاز پرداخت این وام از شهریورماه خبر داده و این یعنی ابهامات تازه‌ای پیش روی قانون مجلس قرار گرفته است.

به گزارش ایران جیب به نقل از تسنیم، درحالی که طبق قانون بودجه 95 وام ازدواج از سه به 10 میلیون تومان افزایش یافته و نظام بانکی باید از ابتدای امسال عملاً براساس بودجه نسبت به وام ازدواج اقدام می کرد ولی با گذشت 3 ماه و نیم از سال 95 نه تنها خبری از اجرای قانون نیست بلکه خبرهای تازه حکایت از طولانی شدن فرایند اجرای قانون دارد.

البته بیش از یک ماه از ابلاغ بودجه 95 به دولت و دستگاه های دولتی می گذرد بنابراین اگر تا یک ماه قبل مصوبه وام 10 میلیونی ازدواج در نظام بانکی خاک می خورد این توجیه وجود داشت که هنوز قانون ابلاغ نشده است اما بعد از آنکه قانون ابلاغ شد توجیهات دیگر و البته تکراری قبلی بازهم مطرح شد که منابع نداریم.

بانک مرکزی البته باوجود توجیه "منابع برای افزایش وام ازدواج نداریم" یک گام در اجرای قانون برداشت و سامانه وام ازدواج را به روز رسانی کرد. براین اساس در سامانه مخصوص وام ازدواج رقم وام از 3 به 10 میلیون تومان افزایش یافت و با گذشت چند روز تعداد بانک هایی که برای پرداخت وام 10 میلیونی اعلام آمادگی کرده بوند نیز افزایش یافت. (البته در اینجا منظور از اعلام آمادگی این است که نامشان در فهرست بانک های پرداخت کننده ازدواج قرار گرفته باشد.)

ولی با وجود بروزرسانی سامانه ثبت نام وام ازدواج و افزایش تعداد بانک ها و شهرهایی که برای ثبت نام وام 10 میلیونی ازدواج در سامانه برای متقاضیان قابل دسترس می باشد، بازهم مردم نمی توانند این وام را دریافت کنند چراکه شعب از پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج به بهانه نداشتن منابع امتناع می کنند.

این درحالی است که بانک مرکزی بخشنامه وام 10 میلیونی ازدواج را به بانک های دولتی و خصوصی ابلاغ کرده است؛ البته اظهارات تازه رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اعطای وام ازدواج 10 میلیون تومانی نشان می دهد که بیخود نیست بانکی ها از پرداخت این تسهیلات به جوانان امتناع می کنند.

ولی الله سیف به تازگی در خصوص وام ازدواج گفته است: "بر اساس قانون به تمامی بانک ها بخشنامه ابلاغ شده و در حال تلاش هستیم تا منابع مالی مورد نیاز برای این مهم تامین شود. اما شروع اعطای وام نیاز به زمان دارد و نمی توانم زمان دقیقی را اعلام کنم اما انشا الله تا شهریورماه اعطای وام آغاز می شود".

سیف رسماً آب پاکی را روی دست جوانانی ریخته که اینروزها پیگیر دریافت وام 10 میلیونی ازدواج هستند! آنطور که سکاندار برج میرداماد اعلام کرده جوانانی که قصد دریافت وام ازدواج را دارند باید تا شهریور صبر کنند.

بنابراین اگر بانک مرکزی بخواهد شهریور را آغاز پرداخت وام ازدواج 10 میلیونی اعلام کند رسماً 6 ماه در اجرای قانون بودجه 95 تأخیر داشته است. این خود خلاف قانون است چراکه به محض ابلاغ بودجه باید تمامی قوانین آن از ابتدای همان سال توسط دستگاه های مربوطه اجرا شود.

ضمن اینکه اگر شهریور زمان پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج باشد تکلیف جوانانی که این روزها به وام ازدواج نیاز دارند و در صف دریافت این تسهیلات هستند چه می شود؟ برخی می گویند این جوانان می توانند از همان وام 3 میلیونی استفاده کنند! اما باید دید آیا این اقدام بانکها قانونی است؟

این اولین بار نیست که بانک مرکزی برای پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج سنگ اندازی می کند، پیشتر هم مدیرکل اعتبارات این بانک اعلام کرده بود اگر بخواهیم قانون را اجرا کنیم صف های دریافت وام ازدواج طولانی تر می شود.

بهانه نظام بانکی برای عدم پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج این بود که منابع نداریم اما بعدها گفتند اگر قانون ابلاغ شود مجبور به اجرای آن هستیم! حال قانون ابلاغ شده ولی به نظر می رسد تیغ بانکی ها برنده تر از قانون باشد که حداقل تا شهریورماه قصد اجرای آن را ندارند.

به گزارش تسنیم، براساس تبصره 29 قانون بودجه سال 1395 کل کشور که در 29 اردیبهشت ماه سال جاری از طرف مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شد «به‌منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است کلیه بانکها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند به‌اندازه سهم خود از مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.

تبصره 1 ــ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوجین از سی میلیون (30.000.000) ریال به یکصد میلیون (100.000.000) ریال با دوره بازپرداخت چهارساله افزایش می‌یابد.

تبصره 2 ــ بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از پنجاه هزار نفر باشد.

تبصره 3 ــ بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانکهای متخلف در این زمینه را برعهده دارد».

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسام: 1395/3/1811:02:48،
54
71
ایرانجیب عزیز، عزیز دلم، سایت مورد علاقه من، خواهش میکنم خبرهای تسنیم رو حداقل عیننا کپی نکن! بابا اینا ضد دولت هستن کی تا حالا تسنیم به فکر مردم و وام ازدواج بوده که بار دومش باشه؟ امثال اینا فقط به فکر تخریب جناح مقابل هستن. رئیس بانک مرکزی گفته فرایند تامین منابع این وام زمانبر هست یک ماه پیش هم گفت از ابتدای شهریور وام ازدواج 10 میلیونی میدن بانک ها. خب قبول کن واسه بانک وام 10 میلیونی با سود 4 درصد اصلا قابل قبول نیست. اینا زیر 20 درصد سود نمیگیرن به بانک مرکزی چه ارتباطی داره؟ زور بانک ها زیاده میفهمید؟
نیما: 1395/3/1813:51:15،
35
33
من نمی دونم در شرایطی که بدهی دولت به بانک مرکزی 540 هزار ملیارد تومن هست این طرح ها چرا داده می شه ؟

خوب بانک مرکزی مجبور باشه پول چاپ کنه پایه پولی روز به روز بیشتر به فنا می ره
سعید: 1395/3/1817:04:48،
34
33
بانک مرکزی نقدینگی واسه وام به خودروسازها داره ولی واسه جوان های مملکت پول نداره. مسخره. معلومه اولویت دولت و مسئولین جیب مبارکه و رفاه مردم
سعید: 1395/3/1817:11:24،
39
41
میگن عربستان به مردم ایران ظلم میکنه نمیذاره برن حج والا عربستان خیلی از ایران بهتره.چون حداقل واسه مردم خودش رفاه فراهم میکنه. شما به مردم خودتون رحم نمیکنین انتظار دارین یه کشور دیگه بهشون رحم کنه؟؟
سید: 1395/3/1822:20:20،
32
44
آره! خوبه فقط خبرهای ایران و اعتماد و آفتاب یزد رو بذاره که بفهمیم همه چی چقدر گل و بلبله و برچام تا سال 2016 شمسی حتما اثرش رو میذاره و همه چی حل میشه. فقط تو 4 سال نمیشه! کل نگرانی اینه که مردم اثرات برجام رو نبینن و دولت 4 ساله بشه! منتقدین دولت هم همه "بی سواد و نفهم و کاسب و ..." هستن.
آریا: 1395/3/1811:08:14،
64
38
بیخیال الآن فصل نقل و انتقالات لیگ شوتباله و تیمهای دولتی بیشتر به این پولها احتیاج دارن به حضرات چه مربوطه اوضاع اسف بار جوونهای مردم که هشتشون گرو نهشون مونده!!!!پول هست ولی کم است...پس باید در مجاری مصرف این نقدینگی محدود تجدیدنظری جدی صورت بگیرد.
آسیب پذیر: 1395/3/1811:40:26،
45
40
مملکت دچار بیماری ام اس شده داره از داخل نابود میشه.خودمون افتادیم به جون هم دیگه.آخر عاقب به خیر بشیم صلوات...
1234: 1395/3/1812:11:41،
57
38
مشكلات جوانها بيشتر از اونه كه فقط با وام 10 ميليوني حل بشه

اشتغال
مسكن
پس انداز
......
...
بابک: 1395/3/1814:01:21،
46
29
کشوری که از پس یه وام 10 میلیونی برای جونای خودش نمی تونه بر بیاد .ادعای منجیگریه دنیا رو داره کشورای دیگه حق دارن سوژمون کنن
عمو محمد: 1395/3/1815:52:08،
36
39
بابا اصلا جوونا مهم نیستن که بهشون وام ازدواج بدن یا نه. مهم خودروسازان وطنی هستن که تو نیم ثانیه وام جور میشه براشون که بنجولاشون رو به مردم همیشه در صف بفروشن
حامد: 1395/3/1817:56:13،
42
39
جالبه که بانک مرکزی برای نجات دادن اشغال سازها ( ایران خودرو و سایپا) تونست خیلی سریع 100 هزار وام 25 میلیون تومنی رو تامین اعتبار کنه
بعد نمیتونه وام 10 میلیونی ازدواج رو تامین اعتبار کنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار