کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

به کاهش قیمت امیدوار باشیم یا نه ؟

کدخبر:۲۳۸۰یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۴:۵۶۵۵۲۷ بازدید

«در سال گذشته و امسال خودروسازها با اینکه هزینه‌های تولیدشان افزایش داشته تا جایی که توانسته‌اند قیمت خودرو را ثابت نگاه داشته و در حال حاضر هم به‌دنبال ثبات قیمت هستند ولی شاید در پایان سال شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم.»

در حالی که به‌دلیل مشخص‌نبودن وضعیت قیمت، بازار خودرو در بلاتکلیفی کامل به‌سر می‌برد خبرهایی از بازگشت خودروسازهای بزرگ به ایران به گوش می‌رسد. به گفته بسیاری از فعالان حوزه خودرو در ماه آخر پاییز، بازار در این حوزه در خواب زمستانی عمیقی فرورفته است. از طرفی پس از توافق ژنو بارقه‌های امید در بین خودروسازان داخلی برای بازگشت به دوران اوج تولید دیده شد و از طرفی مردم با ارزان‌شدن قیمت ارز خواهان کاهش قیمت خودرو هستند ولی خبرهای رسیده نشان از ادامه وضعیت رکود تا پایان سال دارد. 

ساسان قربانی در گفت‌وگو با «شرق» با تایید رکود بازار خودرو گفت: «وضعیت رکودی به‌دلیل تحریم‌ها و انتظار بازار برای کاهش قیمت‌ها بود که هیچ‌کدام در حال حاضر به سرانجام نرسیده است و بنابراین انتظار اینکه به زودی شاهد خروج بازار از رکود باشیم غیرعقلانی است.» 

او با اشاره به آغاز مشکلات از سال 90 افزود: «صنعت قطعه‌سازی کشور از سال 1390 با مشکلات بزرگی از قبیل افزایش بسیار شدید هزینه‌های تولید و افزایش نرخ ارز روبه‌رو بوده است که این مشکلات در کنار اتفاقات دیگری از جمله افزایش جهانی قیمت مواد اولیه، مشکلات تورم عمومی، انقباضی‌عمل‌کردن سیستم بانکی کشور و مسایل متعدد دیگر، باعث شد که مشکلات در صنعت قطعه‌سازی دوچندان شود. مشکلات و فشارهایی که بر صنعت خودرو وارد شده به صورت مرحله‌ای تاثیرات خود را بر این صنعت وارد کرد به‌طوری‌که در اواسط سال 90، انجمن قطعه‌سازان در نشست‌ها و جلسات مختلف به اطلاع مسوولان ذی‌ربط رساند که این صنعت در حال ورود به محیطی پرچالش بوده و ادامه کار برای قطعه‌سازی بسیار سخت خواهد بود. 

رییس انجمن قطعه‌سازان با انتقاد از عدم آزادسازی قیمت خودرو در کشور اضافه کرد: «یکی دیگر از بزرگ‌ترین مشکلات در صنعت خودرو، ثابت‌نگه‌داشتن قیمت خودروهای کشور است و این امر که به بیان دیگر می‌توان آن را افزایش قیمت بسیار محدود خودرو نام نهاد خود مشکلات بسیار زیادی را هم به خودروسازی و هم به قطعه‌سازی تحمیل کرده است چراکه میزان افزایش قیمت‌ها به‌قدری محدود بود که خودروسازها به‌واسطه این محدودیت‌ها قیمت خرید قطعات را افزایش نداده و در پرداخت مطالبات به قطعه‌سازان نیز دچار مشکل شدند. 

قربانی با اشاره به تعطیلی برخی از واحدهای قطعه‌سازی اظهار کرد: مشکلات به‌وجودآمده باعث تعطیلی چندین واحد تولیدی در سال‌های گذشته شده است که این شرکت‌ها از جمله بنگاه‌هایی بودند که از توان مالی ضعیفی برخوردار بوده و بدهی سنگین بانکی نیز فشار مضاعفی بر این شرکت‌ها وارد کرده است.» او همچنین در مورد خبر تمایل خرید پارس‌خودرو توسط شرکت رنو بعد از همایش بین‌المللی خودرو گفت: «شرکت رنو ترجیح می‌دهد به‌جای اینکه محصولاتش در ایران مونتاژ شود و مبلغی بابت این مونتاژ دریافت کند شخصا در ایران حضور داشته باشد تا بتواند تمام مراحل تولید را مدیریت کند. البته باید ابتدا تعاملات اولیه برقرار شده و پس از آن شاهد حضور این خودروساز در کشور باشیم و قطعا این مراحل به‌زودی امکان‌پذیر نخواهد بود.» 

این کارشناس حوزه خودرو با قاطعیت از عدم کاهش قیمت خودرو خبر می‌دهد و می‌گوید: «با کاهش 100تومانی قیمت ارز ضریب کاهش هزینه‌های تولید بسیار ناچیز کاهش می‌یابد و بنابراین نمی‌توان از خودروسازها انتظار کاهش قیمت را داشت زیرا هنوز اتفاق بزرگی در اقتصاد رکودی کشور نیفتاده است که شاهد ابراز تمایل خودروسازها برای کاهش قیمت باشیم.» 

او همچنان افزایش قیمت را دور از ذهن نمی‌داند و می‌گوید: «در سال گذشته و امسال خودروسازها با اینکه هزینه‌های تولیدشان افزایش داشته تا جایی که توانسته‌اند قیمت خودرو را ثابت نگاه داشته و در حال حاضر هم به‌دنبال ثبات قیمت هستند ولی شاید در پایان سال شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم.» 

دبیر همایش بین‌المللی خودرو که در آذرماه امسال با حضور خودروسازهای بزرگ در تهران برگزار شد در مورد تحریم‌ها می‌گوید: «هنوز هیچ لغو تحریمی به خودروسازهای بزرگ دنیا ابلاغ نشده و به احتمال زیاد پس از ژانویه این اتفاق خواهد افتاد و به‌مرور شاهد لغو تحریم‌ها خواهیم بود بنابراین این روند در کوتاه‌مدت به سرانجام نخواهد رسید و خودروسازها و مردم باید صبور باشند.» او همچنین درباره اقدام مثبت گشایش اعتبار بانکی با 30درصد اعلام کرد: «امیدواریم بانک‌ها نیز با همین سرعتی که دولت مصوبه پیشین را لغو و اصلاح کرده است عمل کنند و برای تولیدکنندگان مانع‌تراشی نکنند.» 

ساسان قربانی در ادامه با تاکید بر اینکه این تصمیم می‌تواند بسیاری از محدودیت‌های نقدینگی در شرکت‌هایی را که برای تولید به تامین مواد اولیه نیازمند هستند رفع کند، می‌گوید: «اما نباید فراموش کنیم که تا مشاهده تاثیر کاهش گشایش ال‌سی بر تولید و رسیدن آن به چرخه تولید چیزی حدود سه تا چهارماه زمان نیاز است، این زمانی است که طی آن سفارش‌های جدید به دست خودروسازان یا قطعه‌سازان می‌رسد. کاهش هزینه گشایش ال‌سی بار زیادی را از دوش خودروسازان برمی‌دارد و حالا آنها می‌توانند مواد اولیه موردنیازشان برای تولید را با محدودیت‌های کمتری تامین کنند، اما آیا این کاهش مبلغ گشایش ال‌سی می‌تواند تاثیری در کاهش قیمت خودرو داشته باشد؟ ساسان قربانی در پاسخ به این سوال می‌گوید: این حرکت اگر با رفع تحریم همراه شود می‌تواند طی یک‌سال آینده در قیمت تمام‌شده نیز تاثیرگذار باشد، زیرا تمام مشکلات تولید در حال حاضر به گشایش ال‌سی ختم نمی‌شود. قربانی تاکید کرد در کوتاه‌مدت نمی‌توان اثر کاهش نرخ ال‌سی را بر قیمت‌ها مشاهده کرد. 

به نظر می‌رسد با حرف‌های این فعال حوزه خودرو در آینده نزدیک شاهد کاهش قیمت‌ها و بازگشت رونق به بازار خودرو نخواهیم بود و رکود کنونی ادامه خواهد داشت. 

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور هم چندی پیش در گفت‌وگو با ایسنا نگاهی کوتاه به وضعیت بازار خودرو داشت و وضعیت بازار خودرو از نظر سطح قیمتی و میزان تقاضا را تشریح کرد. حسن زمانی‌افشار گفت: رکود بازار خودرو به‌ویژه در حوزه خودروهای وارداتی همچنان ادامه دارد. 

او با بیان اینکه با وجود عدم اعلام قیمت رسمی خودروهای داخلی نرخ این محصولات در بازار آزاد بین پنج تا 10درصد دیگر کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: بیشترین میزان کاهش در خودرو پژو 206 رخ داده است. زمانی‌افشار ادامه داد: در این شرایط خریدوفروش چندانی در بازار صورت نمی‌گیرد. البته طبق یک عرف عمومی مصرف‌کنندگان ایرانی معمولا از خرید کالاهایی که قیمت آنها در حال کاهش است خودداری می‌کنند. 

او ادامه داد: طبق همین عرف در صورت صعودی‌شدن قیمت خودروهای داخلی در بازار خرید این محصولات از سوی مردم به‌ویژه با هدف فروش مجدد و کسب سود آغاز خواهد شد. رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور افزود: البته پیش‌بینی ما این است که جهت کلی قیمت‌ها در بازار خودروهای داخلی همچنان در بلاتکلیفی باقی خواهد ماند مگر آنکه اتفاق دیگری در این حوزه رخ دهد. او تاکید کرد: ‌مشخص‌شدن قیمت خودروهای داخلی 90 تاثیر مثبتی بر رونق خریدوفروش این محصولات خواهد داشت. با این اوصاف سال آینده را باید سال رونق نسبی بازار خودرو و امسال را همچنان سال بلاتکلیفی و رکود بازار خودرو نامید.

کاهش نرخ تورم و ارز  علامت کاهش قیمت خودرو

فارس: رییس شورای رقابت با بیان اینکه هنوز پاسخی از سوی دولت به استعفای من داده نشده است، گفت: کاهش نرخ تورم و قیمت ارز، علامتی برای پایین‌آمدن قیمت خودرو است. جمشید پژویان اظهار کرد: هنوز دولت جوابی به درخواست استعفایم نداده و منتظرم تا پاسخی به من داده شود. وی افزود: در این مورد با من صحبتی نشده است.  وی در مورد برگزاری جلسه روز چهارشنبه شورای رقابت نیز گفت: ترجیح دادم جلسه‌ای برگزار نشود و پرونده جدیدی در شورا باز نشود تا رییس بعدی شورا این کار را انجام دهد.  رییس شورای رقابت ادامه داد: در مورد بحث قیمت‌گذاری خودرو نیز جلسه جدیدی برگزار نشده و فقط قرار است کارگروه خودرو در شورای رقابت گزارشی درخصوص میزان ارزبری خودروهای داخلی تهیه کند.  وی افزود: با توجه به کاهش نرخ تورم و ارز انتظار می‌رود قیمت خودرو نیز کاهش یابد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

خدا داند: 1392/9/1708:56:00،
207
19
راه حل تمام این مشکلات اینه که وقتی قدرت و علم و فناوری تولید خودرو (نه گاری) ندارید کارخونتونو تعطیل کنید بجاش به قیمت خود کشور تولید کننده خودرو بیارید تو مملکت اینجوری هم مردم ماشین بروز سوار میشن هم تلفات رانندگی کمتر میشه هم همه راضی-الان که دارین مردمو میخورین بسه دیگه
ALI: 1392/9/1712:25:42،
94
10
مردم با غیرت ایرانی بیایید وغیرت خود را نشان دهید حتی اگر یه امسال رو بی وسیله باشین بهتر از اینه که زیر بار زور بریم پس تحریم تا قیمت واقعی. درود بر شما مردم با غیرت
جسور: 1392/9/1714:05:57،
37
11
آخه چرا منفی میدید؟ کجاش بهتون برخورده؟
ک1: 1392/9/1718:54:19،
20
20
یعنی کارخانه های خودرو سازی هم بجای تولید دلالی کنند ، در این صورت در آینده چه وضعیتی خواهیم داشت؟ از طرف دیگر وضعیت ماشین به این روش درست بشه بقیه وسایل چی؟ (تلویزیون و یخچال و ...) و نکته دیگر ، تلفات رانندگی فقط به ماشین مربوط میشه؟ ( جاده ها همه درست و فرهنگ رانندگی کامل و وسایل امدادی هم تکمیله)
nasser: 1392/9/1722:09:27،
11
15
تازمانی که دولت ازکارخونه های فرقون سازی حمایت میکنه همین آشه و همین کاسه. ماها از خصوصی سازی که تنها طرح مثبت دولت قبلی بود داریم فاصله میگیریم.تحریم هم علیه خرج بیهوده ی پول مردم کار بسیار پسندیده ایه. همین عربا یه روز گوشت مرغ گرون شد دست بدست هم دادن گفتن نمیخریم تا بگندد.ما از عربا خیلی سرتریم.
خوش خبر : 1392/9/1723:33:17،
17
17
بااين پيشنهاد شما حساب كرديد چند نفر كارگر سربار زن و بچه شان ميشود ريشه رابايد ساخت
خوش خبر : 1392/9/1723:37:19،
9
11
چه ارزاني وقتي دولت نرخ ارز رابراي خودش 2600تعين ميكند اين يعني دولار در بازار ازاد 3000 تومان پايين نمايد
فرشید: 1392/9/1708:56:43،
164
23
خیل خب ما هم نمیخریم خلاص !
پاسخ به فرشید: 1392/9/1714:37:26،
23
50
اقا فرشید حالا بیا سوار شو . اقا فرشید بیا
حسين: 1392/9/1709:00:46،
75
19
حالا بايد بگيم ماشين نخريد تا گًرون بشه.
بهنام: 1392/9/1709:03:54،
149
24
اگرقرارباش تاآخرعمربدون ماشين سركنم اين قيمت ها ماشين نميخرم
مهدی: 1392/9/1709:47:11،
17
87
داداش من ببخشید ها ولی دیوانه ای. مگه چند سال عمر میکنی؟ مثل بچه هایی که قهر میکنن و غذا نمیخورن ملت ما هم همینطورین. از ماشین قهر کردن غافل از اینکه ضرر غذا نخوردنش رو اون بچه میکشه(خود شما ضررش رو میبینی)
سمیرا: 1392/9/1709:09:12،
119
17
خدا میدونه کی جیب دولتمردان پر میشه دست ازسر مردم بر میدارند!
محمد: 1392/9/1710:51:08،
61
14
جیباشون سوراخه حالا حالا پر نمیشه
v r: 1392/9/1709:21:40،
105
18
لیاقت ما بهترن هاست.ایا نمیشه کارخانه های سایپا و ایران خودرو رو به شرکتهای متلا تویوتا و bmw داد و واسه اونها شرط گذاشت که باید از نیروی کار ایرانی استفاده کرد؟ چرا همیشه باید توسط بی ارزش ترین کشور ها و شرکتها مثت چین و پزو خون ما مکیده بشه؟ ایرانی با نخریدن راه و واسه رفاه و ایمنی بیشتر خودمون باز کنیم!
بی رفاه با درد: 1392/9/1709:46:46،
60
14
من مهندس مکانیک باماهی 1 میلیون
کی پول رهن جمع کنم 5 سال
کی ازدواج کنم 10 سال
کی ماشین بخریم 20 سال
کی خونه دار بشیم 70 سال
کی زندگی کنیم ؟ سال
سوتیگیر: 1392/9/1718:34:18،
19
32
آقاجون شما پول رهن و دیگه برای ازدواج حساب نکن خودش میشه 15 سال پول ازدواج هم برای ماشین حساب نکن اونم میشه 35 سال
کوروش: 1392/9/1710:05:15،
43
13
اگر یک ذره غیرت و مردانگی در وجود مردم ایران مانده باشد باید این شرکتهای فرغون سازی را تحریم کرده و محصولات آشغالشان را نخرند. یعنی لیاقت مردم ایران اینه که 80 درصدشون سوار پیکان و پراید بشن؟ یعنی ایرانی اینقدر بی ارزش شده؟
رضا: 1392/9/1710:24:30،
29
31
نوشتيد كاهش نرخ ارز و كاهش قيمت خودرو
اين كاهش نرخ ارز از كجا آمد ؟ چه كاهشي قيمت كه تو محدوده 3000 تومان مانده كدام كاهش يعني ملت اين را هم نميفهمند كه كاهشي نداشتيم ؟ !!!
مرتضی: 1392/9/1710:26:38،
38
13
والا مردم که نمیخرند بازارم که راکده پس خودروسازاهم که نمیخوان قیمتا رو بیارن پایین حتی دوست دارن بالاتر ببرند..حالا چرا دم دقیقه دارین با این خونخوارا مصاحبه میزارین.مردم دیگه باهوشتر وعاقلتر از این حرفا هستند ...
آروین: 1392/9/1717:21:02،
23
59
ای بابا داداش من.به محض اینکه سایت خودروسازها بازمیشه به 24ساعت نرسیده ظرفیت تکمیل میشه.کدوم اتحاد.همین آقایون که مثبت میدن اولین نفر صف میکشن واسه خرید!!
جعفر: 1392/9/1721:54:42،
15
10
مصاحبه می گذارند وشعار گران شدن می دهند ،شاید بر اساس تجربه چندین ساله که مردم به مصاحبه ها واکنش نشان داده وبرای خرید هجوم می بردند ،این بار هم تحریک شده واز ترس گران شدن بخرند . ولی غافل از اینند که مردم تصمیم گرفته اند گران نخرند به امید روزی که اعتراف کنند تصمیم مردم (تحریم ) کمرشان راشکسته .
مشتری ناراضی: 1392/9/1711:41:44،
32
30
چرا باید تاوان ناکارامدی و بهره وری پایین خودرو سازان داخلی رو مردم بدهند. الان بیش از 20 ساله داره از این صنعت حمایت میشه و ثمره آن سوء استفاده خودروسازان و اجحاف در حق مشتری و محروم شدن مردم از سوار شدن به ماشین های روز دنیا، آلودگی هوا، اتلاف منابع و.. بوده.
مشتری ناراضی: 1392/9/1711:42:05،
32
18
هر چه زودتر بساط این صنعت باید جمع بشه و شاغلان این بخش برن جایی کار کنن که ما مزیت نسبی داریم. نه جایی که منافع مادی عده قلیلی رو فراهم می کنه و درحق یه ملت اجحاف میشه
حاج حسین: 1392/9/1712:01:06،
34
51
ما ملت افراط و تفریتیم .فاصله خودروسازان ایران از دنیا زیاد نیست .اینقدر صنایع داخلی را ضایع نکنیم . کارگران آنها هم فرزندان این کشورند .
حميد: 1392/9/1719:01:55،
15
12
حاج حسين !!
برو داداش دس وردار ! سي و چند ساله كه اين 2 تا كارخونه دارن خون مردم را تو شيشه ميكنن و به زور آشغالهاشونو به اين مردم ميندازن!! چه پيشرفتي حاصل شده؟! اون تعداد مردمي كه پول و جونشون داره تباه ميشه مصلحتشون مهمتره يا اون معدود گارگرا ؟؟
جعفر: 1392/9/1721:58:50،
9
26
این خودروسازها خون کارگران شرکت ها شون را هم می مکند ، با این افزایش قیمت چند درصد به حقوق کارگران اضافه شده ؟!!
حسین: 1392/9/1712:03:04،
28
15
اگر مسئولین بجای سیاست به فکر کارشون باشند تمام مشکلات حل میشه.حتی اگه کل دنیا ما رو تحریم کنند .ولی اونقدر حاشیه تو فرآیند کارهامون هستش که تمام بودجه و وقتمون رو هدر میده. هر مدیری در رده میانی نصف وقتش رو با سیاست هدر میده.
رضا: 1392/9/1712:08:53،
38
14
من در تعجبم چگونه ما ماهواره می سازیم موشک روز دنیا رو می سازیم هواپیما .... رو می سازیم تو ساختن چند خودرو 50 سال پیش لنگ می زنیم .واقعآ چرا ؟
مهدي: 1392/9/1712:31:02،
35
15
رسما كاري كردين كه داغ ماشين سوارشدن رو به دل جوونا بذارين.....بابا يه فكري به حال اين قيمت هاي سرسام آور بكنيد .....اخه تا كي؟ تا كي ديگه؟
Shayan: 1392/9/1719:15:15،
29
16
دوستان عزیز به فکر کاهش قیمت ها نباشید. زمزمه ی گمرکی % 70 به گوش میرسه.
علی: 1392/9/1719:24:45،
26
14
جمع کنبد بساط خودروی ملی رو.توجیح نکنید لطفا
Z: 1392/9/1722:57:48،
16
14
توجيه، نه توجيح
Majid : 1392/9/1721:59:52،
22
18
من 3 ماهه به همه توصیه میکنم خریدتون را انجام بدید. تا 2 سال دیگه اوضاع همینه. خودرو هم 20-30 درصد قراره گرون شه. الان مصرف کننده ها فقط دارن خرید میکنند و واسطه ها رفتند کنار. بهتره اگر واقعا نیاز دارید بخرید. بقیه هم باید صبر کنند و یهو نریزن بازار رو گران کنند. اونایی که یه ماشین دارن خدایی نخرند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما