کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تفاوت شرایط ایران و سوئیس در دریافت یارانه چیست؟

کدخبر:۲۳۷۹۵سه شنبه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰:۰۱۳۸۴۴ بازدید

رفراندوم سوئیس در خصوص دریافت یارانه نقدی ماهانه 2260 یورویی افراد بزرگسال و 565 یورو برای افراد زیر 18 سال، گرچه رأی نیاورد و با مخالفت ...

رفراندوم سوئیس در خصوص دریافت یارانه نقدی ماهانه 2260 یورویی افراد بزرگسال و 565 یورو برای افراد زیر 18 سال، گرچه رأی نیاورد و با مخالفت مردم مواجه شد اما در رسانه ها بازتاب‌های زیادی داشت. برخی مخالفت مردم سوئیس را به عنوان یک برخورد مدنی تلقی کردند که با علم به مشکلات فراروی این طرح و عواقب محتمل برای آن حاضر نشدند که زندگی اقتصادی خود را در معرض خطر قرار دهند. برخی دیگر نیز به سطح رفاه مردم سوئیس اشاره کردند که نیاز به دریافت یارانه نقدی را از سوی آنان منتفی می‌کرد. با این حال پرداختن به جزئیات این طرح زوایای دیگری را روشن می‌سازد.

طرح پرداخت یارانه نقدی

این طرح بر مبنای لزوم ارائه یک درآمد پایه غیرمشروط به منظور جایگزینی مزایای رفاهی متنوع ارائه شد و در صورت تصویب حقوق بیکاری، کمک هزینه اجتماعی و نیز بازنشستگی برداشته می‌شد. همه پرسی در خصوص این طرح بر اساس تقاضای بخشی از مردم صورت گرفت.  در سوئیس به لحاظ اینکه سیستم دموکراسی مستقیم رواج دارد و بسیاری از تصمیمات ملی  یا ایالتی توسط مردم به تصویب می‌رسد، همه پرسی یکی از مهم ترین شیوه‌های دموکراسی در این کشور محسوب می‌شود. بر اساس قوانین سوئیس هر گاه 100 هزار نفر از مردم درخواستی را برای تصویب در سطح ملی امضا کنند، باید در خصوص آن موضوع همه پرسی صورت گیرد. نتایج این همه پرسی در صورت تصویب به عنوان یک پیش نویس به مجلس این کشور برای تدوین نهایی و تصویب ارسال خواهد شد. بر این اساس دریافت یارانه نقدی هم به رأی عمومی گذاشته شد؛ موضوعی که با مخالفت 78 درصدی مردم مواجه شد.


استدلال موافقان و مخالفان

طرفداران این طرح استدلال شان این بود که در سوئیس آینده نباید کسی برای تأمین درآمد زندگی‌اش مجبور به کار کردن باشد.

طرفداران این طرح بر مبنای تعیین دستمزد پایه، از این طرح به عنوان «پایه‌ای برای یک زندگی تأمین‌شده» دفاع می‌کنند و آن را پاسخی ضروری به بیکاری ناشی از« انقلاب صنعتی چهارم »می‌دانند.از نظر آنان همگرایی هرچه بیشتر فناوری و زندگی روزمره و حضور روزافزون دستگاه‌های هوشمند و متصل به هم در عرصه تولید و خدمات از نمودهای بارز« انقلاب صنعتی چهارم» برشمرده می‌شوند که از یک سو آسایش بیشتر را به ارمغان می‌آورد و از سوی دیگر در بسیاری موارد ماشین را جایگزین انسان می‌کند. در میان طرفداران طرح درآمد پایه، یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی سابق یونان وجود دارد که اعلام کرده بود «در حالی که اتوماسیون و روبات‌ها بشدت میزان مشاغل را کاهش داده‌اند، این طرح لازم به نظر می‌رسد. کشورهای ثروتمند نظیر سوئیس، این فرصت را دارند که این تجربه بزرگ را امتحان کنند.»

در مقابل اما دولت سوئیس، تمام احزاب سیاسی این کشور و نیز بخش اقتصادی، از مخالفان سرسخت این طرح بودند، چرا که به عقیده آنها این طرح نه تنها از نظر اقتصادی قابل اجرا شدن نیست، بلکه لازمه اجرای آن بالا بردن بیش از اندازه مالیات خواهد بود. حتی اکثریت مطلق اتحادیه‌های این کشور و از جمله اتحادیه کارگری مخالف اجرای این طرح بودند و اجرای آن را به مثابه به خطر افتادن زندگی اقتصادی قشرهای مختلف مردم و از جمله قشرهای پایین دست ذکر می‌کردند.

از سوی دیگر استدلال اصلی مخالفان، تردید در تأمین مالی چنین طرحی بود. آنها می‌گفتند دولت می‌تواند تنها با افزایش شدید مالیا‌ت‌ها این هزینه را تأمین کند. در چنین صورتی، آهنگ رشد اقتصادی بشدت کند خواهد شد. از سوی دیگر استدلال می‌شد که اجرای این طرح می‌تواند از انگیزه‌های اقتصادی و نیز از حس مسئولیت فردی شهروندان بکاهد. در این خصوص آلن برست، وزیر داخله سوئیس اعلام کرد: «ما نتیجه گرفته‌ایم که چنین طرح‌هایی موجب ضعف اقتصاد ما خواهد شد.»

مقایسه رفراندوم سوئیس با طرح هدفمندی یارانه ها

در مقایسه رفراندوم سوئیس برای پرداخت یارانه نقدی با تجربه ایران در این خصوص چند نکته اساسی وجود دارد. در ایران طرح پرداخت یارانه نقدی یک طرح کاملاً دولتی بود و در هنگام اجرا دولت باوجود نظر مخالف اکثریت مطلق کارشناسان و فعالان اقتصادی در پرداخت یارانه نقدی، این طرح را پیاده کرد.

اگر چه بهبود بازده اقتصادی جامعه، جلوگیری از افزایش بی‌رویه مصرف سوخت و مقابله با تحریم های غرب و رسیدگی به مستضعفان و از بین بردن فاصله طبقاتی در ایران از اهداف این طرح به شمار می‌رفت اما پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها مشخص شد که هیچ کدام از این اهداف محقق نشده است.

در یک گزارش با مقایسه سطح قیمت ۱۴ قلم کالای خوراکی شامل ماست، شیر، پنیر، تخم مرغ، مرغ، گوشت، قندو شکر، میوه، چای، گوجه و خیار،انواع سبزی، حبوبات، برنج و روغن در دو مقطع تاریخی یعنی آذرماه سال ۱۳۸۹ و اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۱ و با احتساب سرانه مصرف یک خانوار ۴ نفره در ایران، افزایش هزینه ماهانه این خانوار در مصرف هر یک از این اقلام خوراکی با توجه به رشد قیمت آن کالا محاسبه شده‌است که نتیجه محاسبات نشان می‌دهد، رشد قیمت این ۱۴ قلم کالای خوراکی موجب افزایش ۱۶۲ هزار تومانی هزینه‌های ماهانه یک خانوار ۴ نفره طی حدود یک سال و نیم شده‌است و تنها ۲۰ هزار تومان برای هزینه‌های دیگر (مانند آب، برق، گاز، سوخت و...) باقی می‌ماند! از سوی دیگر یکسال پس از اجرای این طرح برخی بررسی‌ها نشان داد که کاهش مصرف انرژی پس از هدفمندی یارانه‌ها مقطعی بوده و رفتار غلط مصرفی مشترکان دوباره مانند گذشته در حال بازگشت است. حتی بنابر آمار رسمی وزارت امور اقتصادی و دارایی، فاز اول این طرح با شکست روبه‌رو شد و موجب ورود خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر شد.

تفاوت دیگری که طرح سوئیس با طرح ایران داشت این بود که در سوئیس یارانه اعطایی به مردم تقریباً تمام هزینه‌های یک زندگی عادی را تأمین می‌کرد اما در ایران یارانه 45 هزار و 500 تومانی تنها برای جبران حذف یارانه سوخت و انرژی تعبیه شده بود که در عمل هزینه مصرفی سبد خانوار را در زمینه کالاهای اساسی و عمده و حتی کالاهای مصرفی بشدت بالا برد و خانواده‌های زیادی را به زیر خط فقر کشاند. مسأله دیگر به نحوه برخورد و فرهنگ‌سازی بر می‌گردد.

در حالی که در سوئیس دولت، احزاب سیاسی و اتحادیه‌ها و قشرهای مختلف اقتصادی همه ابعاد ماجرا را صادقانه و به صورت شفاف به مردم ارائه کردند و اطلاعات زیادی در خصوص جزئیات، ابعاد و پیامدهای این طرح در اختیار مردم گذاشتند، در ایران دولت با تمام قوا و از طریق در اختیار گرفتن تبلیغات رسمی و صدا و سیما مردم را به همراهی با این طرح تشویق کرد و با ارائه اطلاعات کاملاً گزینشی و از بعد مثبت تلاش کرد که نشان دهد این طرح کاملاً به صرفه و اقتصادی است.

در نهایت رفتار مردم سوئیس نه فقط بر پایه اطلاعات و تحلیل از نتایج این طرح رقم خورد بلکه ناشی از درگیری گسترده سازمان‌های مردم نهاد، نهادهای مدنی، انجمن‌ها و احزاب سیاسی در تصمیمات و نگرش‌های عمومی و دولتی بود.

 رفراندوم آگاهانه مردم سوئیس نتیجه صداقت رفتاری و گفتاری دولت و همچنین اتکا نداشتن بر سیاست‌های پوپولیستی مقطعی و مخرب اقتصاد و سیاست کشور بوده است.

- روزنامه ایران

بلیط هواپیمادیدگاه ها

آریا: 1395/3/1810:42:27،
211
18
شما اگه نکته سنج باشی همین که تو سوییس واسه این طرح رفراندوم سراسری برگزار کردن و اینجا یه بنده خدای خوش خنده ای شب اومد تو تلویزیون گفت از فردا میخوایم اقتصاد ایران رو جراحی کنیم و خوب احتمالا این جراحی با درد و خونریزی هم همراه خواهد بود که ملت باید تحملش کنن تفاوت رو با گوشت و پوستت درک میکنی!!از رقمش هم نگذریم که رقم پرداختی فعلی که احتمالا با این فرمون دولت کلید تا پایان سال برای همه بجز مددجوهای کمیته و بهزیستی قطع میشه ته تهش فقط پاسخگوی خرید نان مصرفی ماهانه خانواده هاست و بس!!!
سیامک: 1395/3/1812:01:09،
172
29
علت اصلی عقب ماندگي یک کشور این است که مردمش چنین میخواهند. مطمینا کسی مثل رییس جمهور قبلی هیچ وقت تو سوییس رییس جمهور نمیشود.
ایرانی: 1395/3/1812:03:48،
174
29
مهمترین تفاوت ایران و سوییس اینه که در سویس 50 هزار نفر اگر امضا بدن برای یک موضوع رفراندوم سراسری برگزار می شه اما در ایران 2 درصد هستند که برخلاف خواست 98 درصد مردم نظر خودشون رو به مردم تحمیل کردن و اجازه همه پرسی به مردم هم نمی دهند.در ایران گنج برای یکی و رنج برای 80 میلیونه در سوییس گنج برای همه و رنج برای همه است.
محمود: 1395/3/1812:06:04،
75
12
این که اینهمه تحلیل نمیخواد . شما اگه نکته سنج باشی اسم ایران و سوییس را کنار هم ببینی تمام تفاوت ها را درک میکنی
نخ: 1395/3/1812:48:06،
60
30
حالا بقول دوستمون همه با پوست و گوشتشون فهمیدن پرداخت یارانه نقدی یعنی چی ؟ اشتباه نکنید همون موقع هم انسانهای فرهیخته ایی بودند که صددر صد با این شیوه پرداخت مخلف بودن اما صداشون بجای نرسید، مثل وضعیت گذشته ایران با وضعیت فعلیش میومنه؟؟؟ هیجان زده ، بدون تعقل ؟ فکر کن 2500 دلار حدود 9 میلیون تومن برای هر نفر ؟؟ یادتون باشه با 45 هزار تومن یکی ، تاکید میکنم یکی ، از دلایل رکود اقتصاد مملکت پرداخت همین سوبسید نقدی بوده؟؟؟؟؟؟؟ که به این صرافت افتادیم؟
نیما: 1395/3/1814:01:43،
51
29

فرقش با ایران 13 دلار در برابر 2500 دلار هست

یعنی 192 برابر

یعنی یارانه 16 سال رو به صورت ماهیانه به مردمی که کار ندارند الان دارن می دن ( که قرار شد به همه بدن که مخالفت شد )

ب.ر: 1395/3/1814:55:23،
34
32
این مطلب از روزنامه ایران هستش که روزنامه دولته و در مقایسه نیاورده که حقوق بیکاری، هزینه های رفاهی و بازنشتگی قطع میشه و هیچ یک از شما دوستان هم بهاین بخش توجه نمی کنین
فاروق: 1395/3/1817:02:17،
48
17
آنها مردم خیلی بدی هستند و به جهنم میروند
ما خیلی خوبیم و دولتمردان مهربونمون ما رو میفرستن بهشت
من: 1395/3/1818:53:30،
34
21
عزیزم اینو یادت رفت که بگی اونجا مردم مخالفت کردند.
اینجا هم مردم می تونستند مخالفت کنن. میپرسی چطوری ؟ خیلی راحت. 95 درصد نمیرفتن ثبت نام کنن برای یارانه. ولی اون اول که اعلام کردند من یادمه ملت پشت در کافی نت ها و مراکز مشخص شده خیمه زده بودند زودتر پول نقدو بگیرن !!!
نتیجه میشه اینکه اینجا میشه ایران, اونجا میشه سوئیس. والا من فکر می کنم میبینم حقشونه نخوان مهاجر از خاورمیانه و آفریقا بگیرن. منم اگه بودم نمیزاشتم مملکتی که اونطوری ساختمش رو یه عده خارجی ازش سوء استفاده کنن.
بترس از خدا: 1395/3/1810:45:26،
181
27
دقت کردید چقدر شبیه ایرانه ..اونا هر وقت 100 هزار نفر درخواستی داشته باشند رای گیری میگیرند ولی ایران هر وقت 70 میلیون نفر درخواستی داشته باشند یک نفر همه رو خفه میکنه عجب عدالتی حتما هم ما بهشت میریم و انا در جهنم هستند؟؟؟؟ خدایا .... چرا من ایران به دنیا اومده... واقعا چرا...... لایق یه زندگی حداقلی نبودم ؟؟؟؟؟
عليرضا : 1395/3/1810:47:07،
111
31
بنده خودم ساكن سوئيس هستم
اينجا دولت ماهيانه 45500 تومن يارانه مي ده
1500 تومن هم واسه نون لواش مي ده .
فرد: 1395/3/1810:49:41،
178
31
تفاوت در خیلی چیزاست...مهمترینش در کمیت و کیفیتت است...ما ملتی کمیتی و بی کیفیتیم که قراره تا 200ملیون هم زیاد شیم..اونا یه ملت کیفیتی هستند که با 6ملیون جمعیت و مساحتی به اندازه استان گلستان نشونه ای از کمال انسانی و تمدن بشری.
اونا رو زمین صاف پیاده روی میکنند و تو دامن کو هها منزلگاه میسازند و ما در زمین صاف منزل میسازیم و تو دامن کوه پیاد روی میکنیم .
اونا ساعتی میسازند اتمی که در یکصد سال یک ثانیه عقب جلو می افته..ما سی ساله نیروگاه اتمی میسازیم که تموم هم نمیشه با وجود این 50سال از تمدن بشری عقبیم...اونا با یه شکلات دنیا رو گرفتند و ما با نفت و گاز و منابع فقط تو خاک خودمون سفارت میگیریم...روزه میگیریم..بد حجاب میگیریم..
اونا از دل کوه تونل میکشند تا مسافتها کوتاه شند ما هم پل میزنیم رو در یاچه نمک تا کلا خشک شه بعد با اب شیرین رود خونه پرش میکنیم.
حق: 1395/3/1811:18:20،
31
160
کلیت حرفات کاملا قابل قبوله اما چرا ما نمیخوایم بین ماهیت دین با دین بازی جاری در جامعه تمیز بدیم؟روزه گرفتن که حکمی است الهی نه در اسلام بلکه در تمام ادیان چه ربطی داره به عقب موندگی مملکت؟؟!!
محمدخان: 1395/3/1812:43:59،
77
27
خوشم مياد از همين رفراندوم كه توي همين پيام برگزار شد .
علی: 1395/3/1815:22:38،
45
31
کاش یکی پیدا میشد از طریق علمی یا هر روش عقلی میتونست به من ثابت کنه روزه گرفتن و دین و... حکم الهی و واقعا از طرف خدا نازل شده
علی: 1395/3/1810:50:13،
117
20
از خواندن این خبر فقط می تونم بگم که

« به حال خودمان باید خون گریه کنیم »

تفاوت دولت و ملت 2 تا کشور تا کجا آخه !
سورن: 1395/3/1810:55:55،
97
30
این نشان می دهد که مردم سوییس منافع خود را با دولتشان یکی می دانند ولی در این منافع مردم و دولت در تضاد با یکدیگر است
بهنام: 1395/3/1811:15:49،
98
29
تفاوت در سطح دانش و اگاهی و سواد بین مردم دو کشوره تفاوت در رانندگی فرهنگ و اداب اجتماعیه.اگه کسی به کشورهای سطح اول اروپا مثل فنلاند نروژ سوئد المان هلند بلژیک اتریش سوئیس و....مسافرت کنه تفاوت رو میبینه و شرمنده میشه و دیگه به فرهنگ ایرانی افتخار نمیکنه
بترس از خدا: 1395/3/1811:45:19،
77
38
نه دوست عزیز تفاوت در مردم نیست تفاوت در دولت هر کشوره.... وقتی خود دولت داره خلاف میکنه هیچ وقت نباید انتظار داشت مردم اون دولت خلاف نکنن ... وقتی دولت شفاف سازی کنه اتوماتیک مردم هم رو راست میشن با دولت .... اینجاست که میگیم کاشک اصلا سنگ دین رو به سینه نزنیم چون اونا بهشتی هستند نه ما ...چون اونا با خدا و محیط و انسانیت اشتی هستند ولی من فقط فقط با کلمه ای به نام دین
شاهین: 1395/3/1811:17:55،
91
25
مردمی با افکار و سبک زندگی جهان سومی!! ولی خواهان فرهنگ سوییسی ؟؟؟ مگه داریم مگه میشه؟؟
علي: 1395/3/1811:50:24،
59
34
دوستان هر نوع تغييري از ابتدا بايد از خود شخص شروع بشه .اگه ما هركدوممون بتونيم خودمون رو تغيير بديم مطمئنا آينده خيلي بهتري هم براي خودمون و هم براي ديگران خواهيم ساخت.
وگرنه با نشستن و انتظار داشتن از ديگران كه برامون كاري انجام بدن هرروز وضعمون بدتر ميشه كه شده
22 میلیون نفر: 1395/3/1812:30:16،
82
22
ایران جیب این مبلغ که دولت سوییس میخواست به مردمش بده یارانه نبود حداقل درآمد ثابت بدون کارکردن بود و برای همین مردم سوئیس مخالفت کردند و گفتند انگیزه کار رو پایین میاره و 2500 دلار هم نبوده 2500 فرانک سوییس بوده که ارزشش از دلار بیشتره و برای هر فرد 2500 فرانک نه برای هر خانواده./
انگیزه دولت سوییس به عنوان دومین کشور مرفه جهان کم کردن دغدغه کار از روی مردم و کارمندان بوده یعنی یه خانواده سه نفره اگر بیشتر از 7500 فرانک خواست بره کار کنه وگرنه با همین پول به گردش و تفریح و مطالعه و ورزش و تحصیل و تحقیق و هنر و ...... بپردازه.
این حرفها رو همین امروز صبح یک اقتصاد دان ایرانی مقیم سوییس در رادیو بی بی سی میگفت.
خدا لعنت کنه این رادیو های بیگانه رو که چشم و گوش مردم رو اینطور باز میکنند!
معصومه: 1395/3/1814:17:18،
53
30
توی سوئیس با مردم صادقانه صحبت کردن و مردم هم تونستن درست تصمیم بگیرن اما تو ایران چی؟ همش دروغ تحویل ملت میدن. مردم بیچاره هم گیج میشن چی درسته چی غلط؟
o: 1395/3/1814:18:41،
61
13
اگه به نتایج همین رای های + و - پست های نوشته شده نگاه بکنید متوجه می شید که یکی یک عدد دو رقمی عمدتا بالای 50 هست و یکی یک عدد تک رقمی. که نمونه آماری خوبی از نوع نظر مردم هست. تفاوت ما با سوییس در اینه که اونجا این مردم بالای 50 درصدی حکومت می کنن و اینجا همین افراد تک رقمی. ولی برای اینکه آب از آب تکون نخوره نتایج رو سانسور می کنه. و تک صدا و سیما با هیاهو همه چی رو وارونه نشون میده.
پوریا: 1395/3/1817:34:46،
31
24
همه چی مون به همه چی مون میاد!!!!!!
ماهان: 1395/3/1821:20:59،
39
21
سوییس بهشت واقعی
IRAN: 1395/3/1901:05:00،
26
26
بهشت هم یارانه میدن؟!!!!!
IRAN: 1395/3/1822:30:21،
27
30
ایران 455000 سوئیس 2500
بابا ایران بیشتر داده !!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما