کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درآمد میلیاردی تامین‌اجتماعی با سرانه درمان خبرنگاران/ سند

کدخبر:۲۳۷۸۲دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۸:۴۷۱۰۲۳ بازدید

بر اساس قرارداد بین وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی، مقرر شد 50 درصد از حق بیمه و سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری ...

بر اساس قرارداد بین وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی، مقرر شد 50 درصد از حق بیمه و سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران را وزارت ارشاد متقبل شود و 50 درصد مابقی را خود خبرنگاران پرداخت کنند.

به گزارش ایران جیب به نقل از مشرق، خلف وعده وزارت ارشاد در پرداخت حق بیمه سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش بیمه صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران، موجب سوء استفاده سازمان تامین اجتماعی شده است. از چند سال پیش و در دولت قبل با هدف حمایت از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای، دولت وعده داد خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فاقد بیمه را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهد.

بر همین اساس با اعلام فراخوان وزارت ارشاد دولت قبل، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فاقد بیمه اقدام به ثبت‌نام در سامانه اینترنتی موسوم به سمان کردند. بر اساس سیاست دولت دهم، قرار شد خبرنگاران متقاضی پوشش بیمه صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران، هر ماه تعدادی از آثار خود را به این سامانه ارسال کنند.

با این اقدام، بیش از دو هزار نفر از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فاقد بیمه اقدام به ثبت نام در سامانه سمان کردند و تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

بر اساس قرارداد بین وزارت ارشاد و سازمان تامین اجتماعی، مقرر شد 50 درصد از حق بیمه و سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران را وزارت ارشاد متقبل شود و 50 درصد مابقی را خود خبرنگاران پرداخت کنند.

با تغییر دولت در سال 1392 و موج کنار نهادن برنامه‌های دولت دهم، ماجرای بیمه خبرنگاران نیز مورد بی‌مهری دولت جدید قرار گرفت و معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد مخالفت خود را با این سیستم اعلام کرد و خواستار بیمه شدن خبرنگاران توسط رسانه‌های آنها شد. متعاقبا پذیرش جدید در سامانه مذکور متوقف شد و بی‌میلی وزارت ارشاد به ادامه پوشش بیمه‌ای خبرنگاران توسط صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران طبق ادعای سازمان تامین اجتماعی با عدم پرداخت سهم این وزارتخانه از سهم سرانه درمان  بیمه خبرنگاران، تکمیل شد. البته نکته قابل توجه این است که مبلغ  این هزینه  برای یک خانوار چهار نفره تا دوبرابر رقم پرداختی حق بیمه می شود. 

این اقدام  وزارت ارشاد موجب شده که ادامه پوشش بیمه‌ای خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران با اما و اگر مواجه شود. متاسفانه در این بین، سازمان تامین اجتماعی در پی ماهی گرفتن از آب گل‌آلود درآمده است.

در جدیدترین اقدام، سازمان تامین اجتماعی در حالی که 50 درصد سرانه درمان سهم خبرنگاران را از حقوق آنها کسر و دریافت می‌کند، اما این وجه را در سابقه بیمه آنها درج نمی‌کند. به عبارت دیگر، در حالی که وزارت ارشاد سهم 50 درصدی خود از سرانه درمان خبرنگاران تحت پوشش صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران را پرداخت نکرده، اما سازمان تامین اجتماعی این عدم پرداخت را شامل سهم 50 درصدی خبرنگاران نیز کرده است؛ آن هم در حالی که سهم خبرنگاران را کسر می کند اما جزو حق بیمه آنها حساب می‌کند، نه 50 درصد سرانه درمان.
 

5lbarsxx2pdp0a6dlpz6.jpeg


همانطور که در فیش صادر شده مشاهده می‌شود، بخش زیادی از سرانه درمان در حق بیمه لحاظ شده است و تامین اجتماعی با وجود دریافت سرانه درمان از بیمه‌شده،‌ در صورت مالی خود آن را تحت عنوان حق بیمه ثبت می کند. این فیش مربوط به یک خانواده چهار نفره است که مبلغی در حدود یک میلیون تومان بصورت غیرقانونی به حق بیمه اضافه شده و سرانه درمان کم شده است.

با این اقدام، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند از دولت طلبکار شود که نه وزارت ارشاد و نه خبرنگاران، حق سرانه درمان را پرداخت نکرده‌اند و بار آن به طور کامل به دوش تامین اجتماعی افتاده است. اما همانطور که ذکر شد سازمان تامین اجتماعی، تمام  سهم خبرنگاران از سرانه درمان را کسر می‌کند اما این رقم را با حق بیمه آنان تلفیق کرده و در یک ردیف ذکر کرده است.


gzcntu1f8r5zq92igg.jpeg


نمونه دیگری از یک فیش صادر شده برای یک خانواده سه نفره که سرانه درمان بطور کامل به حق بیمه اضافه شده است. در حالی که از بیمه‌شده مبلغ 972 هزار تومان بابت سرانه درمان (سهم 50 درصدی بیمه‌شده) دریافت شده است. اما در فیش رقم آن صفر محاسبه شده است.

لازم به ذکر است سرانه درمان در صورتحساب بیمه خبرنگاران سالانه رقمی قابل توجه می‌شود که عدم ذکر آن توسط تامین اجتماعی، درآمد پنهان میلیاردی نصیب این سازمان می‌کند. درآمدی که هم از بیمه شده گرفته می‌شود و علی الظاهر کتمان آن در فیش‌های پرداختی دلیلی جز طلبکاری و بالابردن هزینه‌های سازمان ندارد. 

متاسفانه پیگیری‌های خبرنگار ما از سازمان تامین اجتماعی بابت این اشتباه عمدی به جایی نرسیده است و هیچکدام از مسوولان این سازمان تا کنون پاسخگو نبوده‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سعید: 1395/3/1723:08:53،
66
31
اونوقت که معاون احمدی نزاد داخل تامین اجتماعی اختلاس کرد خبرنگارها کجا بودن؟اونوقت که زنجانی ومرتضوی ولاریجانی سر بخور بخور سازمان تامین اجتماعی مذاکره میکردن کدوم خبرنگاری به رسالت خبرنگاریش در پوشش این دزدی ها وفساد ها عمل کرد؟چون اونقت حرفی نزدید حالا این تاوان سکوت شماست.این سازمان از تمام ملت خورد حالاهم نوبت شما رسیده
فرزانه : 1395/3/1723:27:48،
40
37
سعيد جان احسنت بتو ، واقعا گل گفتي ،كدام يك از اين اقايان خبرنگار به رسالت خبري خود عمل كرده و به عنوان چشم وگوش ملت ،كاستي هاي جامعه را بدون مطامع سياسي ،منعكس كرده است كه حالا انتظار دارد نيمي از حق بيمه اش را به حساب ساير بيمه شدگان ، تامين اجتماعي پرداخت كند،
امید: 1395/3/1800:08:59،
38
30
درامد تامین اجتماعی هم شبیه مدیر بیمه س دیگه
صفا: 1395/3/1809:01:40،
22
36
سلام جناب ایران جیب
لطفا اطلاعات خودت رو نسبت به تعاریف اولیه هر جایی که در موردش مطلب مینویسی بالا ببر بعد بنویس

سرانه درمان فقط در بخش درمان سازمان تامین اجتماعی کاریرد داره و ربطی به سابفه بیمه نداره و حساب های هر کدام جداگانه نگهداری میشود
ایرانی: 1395/3/1910:59:55،
26
28
تا زمانی که بیمه در ایران انحصاری باشه و هر کارگر باید بالاجبار بیمه شده تامین اجتماعی باشه همینه. چرا موضوع بیمه رقابتی نمیشه تا هر کارگری بر اساس رضایت و سطح خدمات بیمه گر حق انتخاب داشته باشه. انحصار بیمه به مراتب شدید تر و تاسف بار تر از انحصار خودرو در ایرانه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار