کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ایرانیان یک‌سوم ژاپنی‌ها کار می کنند

کدخبر:۲۳۷۳۷دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۳:۴۷۱۷۲۹ بازدید

اطلاعات آماری نشان می‌دهد کار مفید ایرانیان در مقایسه با بسیاری از کشورها مانند ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، چین و حتی پاکستان و ...
ایرانیان یک‌سوم ژاپنی‌ها کار می کنند

آرمان- حجت صالحی: اطلاعات آماری نشان می‌دهد کار مفید ایرانیان در مقایسه با بسیاری از کشورها مانند ترکیه، ژاپن، کره جنوبی، چین و حتی پاکستان و افغانستان بسیار کمتر است. دلایل زیادی مانند نبود تناسب در دستمزد کارکنان با کار، ضعف در مدیریت و نظارت، سیستم فرسوده اداری و ازدیاد نیروی کار باعث شده تا نیروی کار ایرانی به میزان لازم فعالیت نداشته باشد. آمارها حاکی از آن است که ناکارآمدی نیروی کار در بخش دولتی به مراتب از بخش خصوصی بیشتر است. این آمار برای کشوری مانند ایران که سال هاست بخش عمده‌ای از اقتصاد آن به شکل دولتی اداره می‌شود، بسیار نگران کننده است. آرمان در این گزارش به بررسی راندمان کاری در ایران می‌پردازد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی از درصد پایین ساعات کار مفید در ایران خبر می‌دهد که بسیار تکان‌دهنده است. بر اساس این گزارش ساعت کار مفید در بخش دولتی به شدت پایین‌تر از بخش خصوصی است. این مرکز اینطور عنوان کرد که در خوشبینانه‌ترین حالت، ساعات کار مفید در ایران روزانه حدود دو ساعت است که بر این اساس در طول هفته به ۱۱ ساعت نمی‌رسد. آمارهای دقیق‌تر در مرکز آمار نشان می‌دهد ایرانیان در طول هفته نزدیک به هفت ساعت کار می‌کنند. این در حالی است که بر اساس ماده ۵۱ قانون کار میزان ساعت کار روزانه در بنگاه‌های تولیدی و یا واحدهای مشمول قانون کار هشت ساعت اعلام شده است. با وجود این، قانون کار هیچ اشاره‌ای به بهره‌وری نیروی کار نکرده است. با توجه به اینکه نیروی کار ایرانی به میزان کافی در هفته کار نمی‌کند، متاسفانه باید گفت این میزان بهره‌وری پایین باعث شده است که رفته رفته فاصله پیشرفت تولید و رشد اقتصادی کشور از برخی کشورهای توسعه‌یافته و حتی در حال توسعه بیشتر شود. ایرانیان سالانه ۸۰۰ ساعت کار می‌کنند. این در حالی است که ساعات کار مفید در کشورهایی مانند ژاپن ۲۴۲۰، کره جنوبی ۱۹۰۰ و در چین ۱۴۲۰ ساعت است. آمار سالانه‌ ساعات کار مفید ایران در مقایسه با کشورهای ترکیه، افغانستان و پاکستان نیز جالب توجه است. ساعات کار مفید سالانه در ترکیه ۱۳۳۰ساعت، در پاکستان ۱۱۰۰ ساعت و در افغانستان ۹۵۰ ساعت برآورد شده است که در مقایسه با ایران (۸۰۰ ساعت) شرایط مناسب‌تری را دارند. البته وضعیت ایران در مقایسه با کشورهای کویت و عربستان بهتر است. این کشورها به ترتیب با ۶۰۰ و ۷۲۰ ساعت کار مفید سالانه پس از ایران قرار گرفته‌اند. آمار ساعت کاری ایران مجموع ساعات کاری مفید دو بخش خصوصی و دولتی در ایران است.

طبق بررسی‌های مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی، متوسط ساعات کار روزانه مفید در بخش دولتی تنها ۲۲ دقیقه است. این آمار زمانی تکان دهنده‌تر می‌شود که اقتصاد ایران به شدت دولتی است. اگر این آمار درست باشد، می‌توانیم بخش مهمی از عقب‌ماندگی اقتصادی ایران را به ساعات غیرمفید کاری ارتباط دهیم، به این صورت که اگر نیروی کار به میزان کافی کار روزانه خود را به هر دلیلی انجام ندهد، نظام تولیدی کشور صدمه دیده و بسیاری از بخش‌های دیگر را دچار مشکل می‌کند. کارشناسان معتقدند نبود تناسب در دستمزد کارکنان با کار، ضعف در مدیریت و نظارت، سیستم فرسوده اداری که از فناوری‌های قدیمی و عقب‌‎مانده بهره می‌گیرد، از موارد موثر در پایین‌بودن ساعات کار مفید در ایران است. حال اگر تعطیلی‌های مختلف و کاهش ساعات اداری در برخی موارد را در نظر بگیریم شرایط سخت‌تر هم می‌شود. کارشناسان معتقدند با وجود پایین بودن بهره‌وری کار، این تعطیلی‌ها و کاهش ساعات کار اداری آسیب‌های بیشتری به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

عدم شایسته‌سالاری در بدنه اقتصاد ایران

یکی از اصلی‌ترین مشکلات اقتصاد ایران عدم شایسته‌سالاری است. متاسفانه مدیریت در کشور ما انتصابی است و این مدیریت‌ها بر اساس شایسته محوری انجام نمی‌شود و وقتی کارکنان با مدیری که شایسته نیست کار می‌کنند، مسلم است که همکاری لازم را نداشته باشند. شاید بتوان مساله شایسته سالاری را دلیل پایین بودن میزان کار مفید در ایران دانست. کارشناسان اقتصادی عنوان می‌کنند انتخاب مدیران دولتی در ایران عمدتا بر اساس ملاحظات حزبی، گروهی و فامیلی است. به طور کلی می‌توان گفت اقتصاد ایران در چند سال اخیر به صورت رفاقتی اداره شده است. فقدان دانش مدیریت و عدم آشنایی با روحیات نیروی کار، تبعیض و قوم‌گرایی، اعمال سیستم تنبیه و تشویق نادرست و غیرعلمی کارکنان، باعث شده تا مدیران در اداره کارکنان زیرمجموعه خود ناموفق باشند.

به طور کلی در اثر عوامل مختلفی که از گذشته در جامعه ما وجود داشته و در سال‌های اخیر بیشتر شده است راندمان کاری کاهش یافته است. این کاهش در سطح عموم کارها وجود دارد که متاسفانه در کارهای دولتی بیشتر است. دلیل این امر را هم می‌توان در ازدیاد کارمندان در کارگاه‌های تولیدی جست و جو کرد. به عبارت دیگر بدنه شرکت‌های دولتی در حالی که باید چابک و کوچک باشد، بسیار فربه شده است. مساله دیگری که باید به آن توجه داشت این است که باید مدیریت منابع انسانی فرهیخته‌ای را در سازمان‌ها بگماریم. یعنی هم خود مدیر این شایستگی را داشته باشد و هم بتواند طرح‌هایی را ارائه کند که کارآمدی کارکنان به بالاترین درجه خود برسد. در دنیای کنونی کشورهای ضعیف و قوی در جهان وجود ندارند، بلکه مدیریت‌های قوی و ضعیف است که سبب می‌شود کشورهایی عقب بمانند یا پیشرفت کنند. به عبارت دیگر تمام مسائل جهان امروز به مدیریت مربوط می‌شود و مدیریت برآمده از برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری صحیح است، اما سهل‌انگاری در رسیدگی به اهداف تعیین شده و اشتباهات در اجرا در سایه مدیریت ضعیف می‌تواند کشورها را روز به روز ضعیف‌تر کند.

لزوم کاهش حجم سازمان‌ها و شرکت‌ها

در بنگاه‌های اقتصادی این طبیعی است که یکی از مشکلات پیش روی بهره‌وری مدیریتی است، اما مهارت، تجربه و دانش متناسب نیروی کار نیز یکی دیگر از مشکلات اصلی بهره وری در اقتصاد ایران است. یکی از شاخص‌های اصلی بهره وری منابع انسانی است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود. در صورتی که منابع انسانی یک بنگاه، مهارت‌های لازم را آموزش ندیده باشد یا نظام انگیزشی لازم را برای اینکه بهره‌وری خود را به حداکثر رساند، تجربه نکند، نتایج منفی آن بر روی بهره‌وری بنگاه اثرگذار است. از لحاظ فنی بهره‌وری به صورت مقدار کالای تولید شده به ازای مصرف هر واحد از عوامل تولید در چرخه تولید تعریف می‌شود. به بیانی دیگر افزایش بهره‌وری، ترکیبی از کارایی و اثربخشی بوده و افزایش میزان محصول را با استفاده از میزان عوامل تولید ثابت مقدور می‌سازد. از شاخص بهره‌وری می‌توان برای مقایسه‌ بین‌المللی کشورها استفاده کرد. شاخص‌های بهره‌وری به طور کلی به دو دسته کلی و جزئی تقسیم می‌شوند. شاخص‌های جزئی شامل بهره‌وری عوامل تولید می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به بهره‌وری نیروی کار، بهره‌وری سرمایه و بهره‌وری انرژی اشاره کرد.

شاخص بهره‌وری کل نیز میزان محصول به دست آمده را نسبت به کل عوامل تولید می‌سنجد. نیروی کار یکی از مهم‌ترین عوامل تولید در چرخه تولید به حساب می‌آید و بر اساس تحقیقات انجام شده در کشورمان، مهم‌ترین عامل تولید نیروی انسانی است و میزان اتکای کارفرما به نیروی کار از سرمایه بیشتر است. بنابراین درک عمیق بهر‌ه‌وری نیروی انسانی و شناخت عوامل مؤثر بر آن از اهمیت فراوانی برخوردار است. افزایش بهره‌وری نیروی انسانی باعث ایجاد ارزش افزوده، کاهش تورم و بهبود سطح زندگی کارگری و افزایش رفاه در جامعه می‌شود. شاخص بهر‌ه‌وری نیروی کار را می‌توان از نسبت محصول به دست آمده به میزان نیروی کار مورد استفاده استخراج کرد. عوامل متعددی بر بهره‌وری نیروی کار تاثیر می‌گذارند که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از عوامل مدیریتی، امنیت شغلی، مشکلات اقتصادی، آموزش و ساعت کاری مفید. برای بهبود این شرایط باید ابتدا حجم دولت کم شود تا ارتباط بین بهره‌وری و حقوق دستمزد در کشورمان بازتعریف شود؛ چراکه وضعیت نابسامان کاری در ادارات و نهادهای دولتی از نظر روانی به سایر بخش‌های اقتصادی نیز تسری می‌یابد و کل بازار کار را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. در نهایت و به طور خلاصه باید توجه داشته باشیم که هر آنچه ما را از اقتصاد بازار دور می‌کند، عاملی برای افت بهره‌وری کار است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسام: 1395/3/1709:11:50،
120
47
اگه ميدونستيم به اندازه ي كاري كه ميكنيم حقوق ميگيريم ٣برابر ژاپني ها كار ميكرديم
نخ: 1395/3/1709:40:01،
65
30
این آمار " ایرانیها یک سوم ژاپنی ها کار میکنن " اصلا و ابدا واقعیت نداره ؟؟؟ من که باور نمیکنم ؟؟ چون عین آمارهای اعلامی دولت از نرخ تورمه؟؟ اگه صحت داره پس چرا همه چیز تو این مملکت به کما رفته؟؟؟ شما هیچ هیجان کارو دادوستد حس میکنی؟ حتی اگه یک سوم ژاپن کار میکردی؟ تا کی میخاین با این ماسک های ساختگی خودتونو گول بزنین؟؟؟؟؟
نیما: 1395/3/1709:49:40،
59
47
اتفاقا خیلی بیشتر کار میکنیم، ممکنه کارمون مفید نباشه مثل اونا ولی بیشتر کار می کنیم با حقوق، مزایا و تفریح کمتر
کمال: 1395/3/1709:51:00،
32
61
ایرانیا کار خوبی میکنند که کم کار میکنند
اگه بیشتر کار کنند زود خسته میشوند
خوب زن و بچه به پارک و گردش نیز احتیاج دارند.
هموطن@: 1395/3/1710:03:44،
54
35


كار كردن مردم وابسته به راه انداختن چرخه توليد، برنامه ريزي ،نظارت وكنترل است .

تا زماني كه درسلسله مراتب اجتماعي بالادستي ها فساد ورانت خواري را در دستور كار دارند از مردم عادي انتظار كار نداشته باشيد.

فساد از درجامعه از بالا به پايين تزريق مي شود،بنابراين اكثريت مردم بدنبال كسب سود بيشتر ،راحتتر واز كوتاه ترين راه ممكن خواهند بود كه مقوله سخت كوشي وكار مداوم درآن جايي ندارد!!!!!


آرش: 1395/3/1710:17:39،
55
37


خوب اخه یکی نیست بگه که اصلا کارهست که ماکارکنیم؟!!!!!

تمام بخشهای اقتصاد ایران دررکود کامل هست !!!!!!

امین: 1395/3/1710:43:19،
55
34
ببخشیدا ما کار نمیکنیم همش سگ دو میزنیم
محمد: 1395/3/1710:44:32،
39
37
کار میخواهید !!! حقوق یک کارمند معمولی که الان بین 1 تا 1.5 میگیره با قیمت دلار 3500 تومان و نرخ تورم حداکثر 5% بصورت پایدار رو باید برسونید به ماهی حداقل 10 تا 15 میلیون تومان اونموقع هم اقتصاد رونق پیدا میکنه هم مردم اعتقاد پیدا میکنند که ایییییی ... مدیریت کشور بدک نیست!!!!
مدرس دانشگاه: 1395/3/1714:14:55،
36
31
پاسخ به دوست عزیز نخ

اگه دقت کنین اون یک سومی که خودش اعلام کرده به صورت ترکیبی دولتی و خصوصی می باشد، که آبروشون بیشتر از این نره ، و اگر بیشتر دقت کنین نوشته در بخش دولتی روزانه ۲۲ دقیقه کار مفید که میشه در هفته ۶ ساعت و در سال ۳۱۲ ساعت که تقریبا میشه یک هشتم ژاپنی ها یعنی : ژاپنی ها ۸ برابر ایرانی ها کار میکنند که البته روشون نشده اینجوری بگن که از عربستان و کویت هم کمتر میشه

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
O2: 1395/3/1714:21:45،
33
43
با این وضع کار کردن داریم تیشه به ریشه خودمون میزنیم
ننگ بر ما ایرانیان
حامد تویو: 1395/3/1717:33:48،
31
26
ای بابا چه خبرههه! برادر من خواهر من اینقدر کار نکنید .... به حقوقت نگاه کن بعد کار کن
من: 1395/3/1709:11:54،
67
56
یک سوم ژاپنی ها کار می کنن, سطح زندگی سوئیسی هارو می خوان, ماشین آلمانی ها و خدمات دانمارکی ها !!!
خودتي: 1395/3/1709:41:34،
65
33
اونجا هر كسي به اندازه تلاش و علمش پست و مقام و منصب داره
برا همين بي انگيزگي است مردم ما كار تلاش نميكنن
علی: 1395/3/1709:13:55،
65
42
تنبل و تنپرور شدیم. دنبال کارمندی و پشت میز نشینی هستیم. حالا ماه رمضان که دیگه نپرس. من چندسالی تو یک سیستم دولتی بودم واقعا کارمنداش به اندازه کامپیوتر و برقی که میسوزوند کار نمی کرد
علی: 1395/3/1709:15:04،
72
30
ایرانیان یک بیستم ژاپن هم درآمد ندارند.
پس لزومی ندارد کار الکی بکنند! همین یک سوم هم زیاد است.
محمد: 1395/3/1709:24:58،
43
41
یک سوم اونا هم حقوق می گیرن
مهندس: 1395/3/1709:31:19،
66
37
یک سوم هم حقوق میگیرند ++ 6 ماه بعد حقوق میگیرند +++ و هم شلاق میخورن !!!
حسن: 1395/3/1709:34:12،
45
34
اول از همه کو کار؟ نشون بده و حقوق درست بده تا مردم 24 سالته کار کنن .
متاسفانه همه چی رو به اوفل هست تو کشور . ژاپنی اگه کار میکنه با دقت و مسولیت کار میکنه و هیچ نظری نداره به کار بقیه . اینجا یه کارگر معمولی رو میذارن سر کار . روز دوم نیومده مگه مهندس هیچی نمی فهمه . یا یه کارمند معمولی تا میاد سر کار میگه مدیر عامل هیچی نمیفهمه .فرهنگ و فرهنگ وفرهنگ چیزی که ما در حال از دست دادنش هستیم .
خسته: 1395/3/1709:37:54،
49
40
متوسط ساعات کار روزانه مفید در بخش دولتی تنها ۲۲ دقیقه است
.
جوابت: 1395/3/1709:49:04،
41
51
ميشه بگين متوسط كار روزانه جنابعالي چند ثانيست؟!!!
اشكان: 1395/3/1709:48:06،
50
26
من موندم اين آمارهارو دارن!ولي تو بدست آوردن آمار طلاق-فسادوفحشا-دزدي بيت المال-طلاق-فقروبدبختي مردم-بيكاري-كلاهبرداري-دروغ-شيره ماليدن سر مردم و.....ضعيفن!!!سرمونو مثل كبك كرديم زير زمين به چيزهايي كه اطرافمون اتفاق ميوفته بي تفاوتيم!!!
Aria: 1395/3/1709:59:34،
39
38
البته اينم بگيد كه دستمزد و حقوق ايرانيها يك دهم ژاپن و ساير كشورهاي پيشرفته است و هزينه خريد خودرو دو برابر كشورهايي مثل ژاپن و آمريكا و مواد مصرفي مثل گوشت و شير از آمريكا و كانادا بالاتر و هزينه مسكن تقريبا برابر با اروپاي غربي و بنابراين همه بفكر رسوندن ماه به آخر هستند و روي كار نميتونن نمركز كنند.
پدر: 1395/3/1710:04:00،
32
28
از 6 صبح بیدارم، اسمم کارمند هستش و لی مثل کارگر کار می کنم .لیسانس دارم. آخرشم هیچی یک میلیون و صصد می گیرم . ساعت 9 و نیم شب می رسم بخونه. حالا شما بشین به ضرر ما عنوان بده و صاحب کارها رو تحریک کن. خدا ازتون بگذره
a: 1395/3/1710:15:54،
36
36
این صحبت ها را جدی نگیرید، معلوم نیست این آمار را از کجا آوردن. همه ما را سر کار گذاشتند. اگر متوسط سرانه کار کشور ژاپن را در اینترنت جستجو کنید
japan average work time
می بینید که متوسط زمان کار یک ژاپنی طبق OECD برابر با 1734 ساعت است. توجه کنید که این مقدار ساعت کاری هست و نه ساعت به قول این کارشناس "مفید". حالا این 2420 ساعت برای کار مفید ژاپنی ها که حتی بیشتر از متوسط زمان کار واقعی ژاپنی ها هست را از کجا درآوردند خدا می داند.
a: 1395/3/1712:10:53،
39
27
ببخشید 1729 ساعت درست هست نه 1734

در ضمن با توجه به اطلاعات موجود در OECD به نظر می رسد که مقدار تعطیلات در کشورهای توسعه یافته بیشتر از ایران هست و برای مثال در آلمان فقط 1371 ساعت کاری در سال دارند. در حالی که در ایران با توجه به 290 روز کاری و 8 ساعت در روز 2320 ساعت کاری در سال داریم.
کشورهای پیشرفته بجای افزایش ساعت های کاری به فکر بهره وری در ساعت کار موجود و کاهش ساعات کاری هستند.
مکث: 1395/3/1710:41:14،
40
29
کار انگیزه میخواد که تو این سیستم فاسد از بین میره.رانت و اختلاس و دلالی انگیزه کار کردنو میگیره وگرنه اصلا تن پرور نیستیم .تموم دوستام که از این مملکت رفتن تو کارشون موفق بودن.سطح رفاه و حقوقمون هم که با اونا قابل مقایسه نیست.شایسته سالاریم که نیست.دولت هم برای کاهش بیکاری مجبوره الکی استخدام کنه .تجمع نیرو داریم.کار ز بنیان خرابه.
هشترودی: 1395/3/1711:12:27،
38
31
کاش مسئولین هم این نظرات رو میخوندند.به نکات بسیار جالبی اشاره کردند بچه ها.
رضا: 1395/3/1711:38:16،
38
35
مسولین محترم چقدر کار می کنند و اصولا کار مفید و قوانین خوب و نوین تهیه و اجرا می کنند که چنین وضعیت
بغرنجی در بیکاری و تورم و رکود داریم!!؟
po: 1395/3/1712:25:13،
35
34
بنظر من ایرانیا کار میکنند اما در یک سیستم معیوب که در نهایت کادشون منجر میشه به خرابکاری و خراب کردن کار بقیه. مگر همین ایرانیا نیستن که اونور آب میرن بهترین متخصصای خارج کشور میشن؟ پس بهتر بگیم سیستم کاری کشور ایران، افراد جامعه را به سمت حداقل راندمان کاری هدایت می کنه. در کشور ژاپن حقوق یک استاد دانشگاه یک پزشک و یک نظافتچی شهرداری تفاوت چندانی نداره و خدمات عمومی برای همست و صرفا کسایی که پول دارن نیستن که میتونن برن به مسافرت و تفریح. خود اختلاف طبقاتی ارزش کار مفید رو پایین میاره. اینکه بگیم ایرانیا اینطور و ژاپنیا اونطور مقایسه بی معناییست.
جکی: 1395/3/1713:51:29،
29
29
کارمنداش یک دهم.
مسعود: 1395/3/1715:53:29،
36
23
بهتر بود می نوشتی ایرانیان یک سوم ژاپنی ها کار می کنند و یک دهم آنها حقوق می گیرند !!
میثم: 1395/3/1723:39:17،
24
37
کاش بجای اینکه فقط تیترو بخونیم و نظر بدیم کل مطلب میخوندیم و نظر می دادیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت خودروی جدید پژو 301 از سوی ایران خودرو مشخص شد + شرایط فروش مرداد 96
آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
قیمت جدید محصولات شرکت سایپا اعلام گردید - مرداد 96 / محصولات سایپا گران شد
قیمت جدید محصولات پارس خودرو اعلام شد / افزایش قیمت محصولات / مرداد 96
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
مردم فریب فروش خودروهای زیر قیمت را نخورند + جدول
جزئیات قیمت پرطرفدارترین خودروهای تولید داخل در بازار تهران + جدول
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار ایران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
تولید چند خودرو سواری در کشور متوقف شد
معرفی سریع‌ترین خودروی موجود در ایران
درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟
اولين نمونه از خودروی JAC J4 وارد ایران شد
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما