کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پیشنهاد ساخت تهران جدید به جای طرح انتقال پایتخت

کدخبر:۲۳۶۸۸یکشنبه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷:۴۴۴۳۰۶ بازدید

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با اشاره به مشکلات انتقال پایتخت پیشنهاد ساخت تهران جدید را مطرح کرد و گفت: غالب برج‌ها و آسمانخراش‌های ...

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران با اشاره به مشکلات انتقال پایتخت پیشنهاد ساخت تهران جدید را مطرح کرد و گفت: غالب برج‌ها و آسمانخراش‌های تهران جدید اداری خواهند بود و در نتیجه تعداد زیادی از آپارتمان‌های تهران تخلیه و آماده اجاره به مردم جهت زندگی خواهد شد.

محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی اظهار داشت: امروزه، رشد سریع شهرها و گسترش بی حد و مرز قطب‌های اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و اداری، به خصوص رشد غول‌آسای شهرهای بزرگ، نشانگر استقبال روزافزون توده‌های مردم از پدیده شهرنشینی است. علی‌الخصوص که سکونت در شهرهای بزرگتر، بیشتر مورد توجه قرار میگیرد که همین پدیده نیز زمینه‌ای است برای بروز بحران‌های اجتماعی و اقتصادی از یک طرف و ایجاد مسائل مربوط به زیست محیطی و بالاخره مسائل فرهنگی و انسانی از طرف دیگر.

وی با طرح چند سوال گفت: چرا دولت‌ها مجبور می‌شوند تا با صرف هزینه‌های فراوان به تاسیس مجدد ادارات و نهادهای حاکمیتی اقدام کنند؟ دولت‌ها با این کار به دنبال چه هستند؟ آیا هر مشکلی در پایتخت را می‌توان با تغییر جای آن درمان کرد؟ آیا دولت‌هایی که پایتخت خود را تغییر داده‌اند به اهداف خود رسیده‌اند؟ و از همه مهمتر، آیا می‌توان از تجربیات جهانی برای بحث تغییر پایتخت ایران بهره گرفت و به تصمیم درستی رسید؟ با بررسی و توسل به مهمترین و جدیدترین تجربیات جهانی، بطور قطع می‌توانیم پاسخ مناسب و معقولی را برای این سوالات به دست آوریم.

علیپور با اشاره به بحث‌های مطروحه چند سال گذشته در خصوص ضرورت انتقال پایتخت افزود: بحث انتقال پایتخت ایران، بیش از اینکه با انگیزه کم ‌کردن بار ترافیک و آلودگی هوا انجام ‌شود، بیشتر با انگیزه‌‌های سیاسی و اقتصادی مطرح می‌شود. مشکل شهر تهران، جمعیت بسیار زیاد آن است و خطر زلزله احتمالی نیز مزیدی بر علت شده است. البته فقدان امکانات موردنیاز برای چنین جمعیت عظیمی، ضرورت رسیدگی به وضع تهران را حتی در صورت انتقال پایتخت ضروری می‌کند. جدای از اینکه باید جلوی رشد جمعیت شهر تهران به ویژه از طریق مهاجرت گرفته شود، می‌بایست درخصوص کاهش ریسک‌های مختلف در شهر تهران، از طریق کاهش آسیب‌پذیری، بهسازی و اجتناب از مناطق پرخطر با جدیت تمام تلاش شود. به اعتقاد صاحب‌نظران با اوضاع کنونی شهر تهران، مطرح نمودن ایجاد پایتخت جدید، قطعاً ضرورتی برای آینده کشور محسوب می‌شود. ساخت پایتختی که با طراحی مناسب و مدرن، امکانات زیربنایی مورد نیاز برای نسل‌های آینده در آن قابل تامین و پیش‌بینی شده باشد، موجب افزایش فرصت برای کشور خواهد شد. از نظر معماری و طراحی شهری نیز می‌توان شهری با هویت طراحی کرد که بر مبنای سابقه ایرانی و اسلامی ما و هویت ملی و دینی شکل گیرد.

سبزعلیپور گفت: فارغ از بحث جابجایی پایتخت که ارتباطی به بحث امروز ما ندارد باید به تجربه جدید شهرسازی در جهان اشاره کنم که روز به روز در حال گسترش است و آن ایجاد مناطق و یا شهرهای جدید و مدرنی است که مسوولین و مقامات اجرایی تعدادی از شهرهای بزرگ دنیا در جهت انضباط بخشی به زندگی شهرنشینی، ایجاد استحکام و امنیت، مدرنیته شدن، استفاده بهینه و حداکثری از حداقل فضا، ایجاد امکانات گسترده و وسیع، حمل و نقل پیشرفته و سریع از برای صرفه جویی در وقت مردم و.... ده‌ها مورد دیگر به این امر روی آورده و در کنار شهر قدیم خود، منطقه‌ای بزرگ یا شهری جدید و مدرن را با همان نام ساخته و شهر را به دو بخش جدید و قدیم تقسیم کرده‌اند که با این تدبیر خویش، امکانات اداری و رفاهی مردم را افزایش و مشکلات شهر را به حداقل رسانیده‌اند. در همین راستا می‌توان به دهلی نو در شهر دهلی، دوحه جدید در شهر دوحه قطر، منهتن در نیویورک، وین جدید در شهر وین، مناطق جدید و مدرن شهری در شهرهای مختلف کشور چین از جمله شهر شانگهای، و همچنین مناطق شهری جدید در شهرهای هنگ کنگ، سنگاپور، توکیو و.... ده‌ها مورد دیگر اشاره کرد.

وی تصریح کرد: مشخصه بارز شهرهای جدید این است که در شهرها و مناطق جدید شهری برخلاف شهرهای قدیم، تمامی زیرساخت‌ها اعم از خیابان‌کشی‌ها، خطوط برق و آب و تلفن و گاز، فاضلاب، خطوط حمل و نقل زیرزمینی و رو گذر و... موارد دیگر به طور اصولی و علمی طراحی و ایجاد می‌گردند و بر روی این زیرساخت‌ها، مجموعه وسیع و متنوعی از برج‌های بزرگ و بلند اداری، مسکونی و رفاهی ساخته می‌شوند. به طور مثال: در شهر وین در کشور اتریش که یک شهر توریستی با بناهای قدیمی چند صد ساله است، دولت یا به عبارتی شورای شهر و شهرداری اجازه دست زدن به ترکیب و بافت قدیمی وین را به کسی نداده و نمی‌دهند و برای جبران این سیاست، منطقه‌ای جدید را در شهر وین ایجاد کرده‌اند و فقط در آن منطقه اجازه برج‌سازی و مدرن سازی را می‌دهند تا با این تدبیر خود، هم بافت قدیمی وین را حفظ کرده‌اند و هم وین جدیدی را ایجاد کرده‌اند یا شهر دوحه پایتخت قطر که شهر بسیار کوچک و بی ذرق و برقی بود، با ساخت منطقه جدید دوحه در آن سوی آب، دوحه را به یکی از مدرنترین و زیباترین شهرهای حاشیه خلیج فارس مبدل کرده به طوری که از بابت توسعه در حال ربودن گوی سبقت از دبی است و بسیاری از شرکت‌های بین المللی دفاتر خود در خاورمیانه را به دوحه جدید منتقل کرده و می‌کنند.

علیپور با تاکید بر اینکه مشکلات و معضلات شهر تهران مردم و مسوولین را کلافه کرده و مقامات کشوری نیز برای گریز از این مصائب و بزک کردن تهران بعنوان پایتخت ایران و به منظور مهیا کردن شهری قابل زیستن، سالانه هزاران میلیارد تومان را صرف ساماندهی تهران می‌کنند که نه تنها اصلاً توجیه ندارد بلکه ازدیاد مشکلاتی که غالب آنان را نمی‌توان در کوتاه مدت با پول مرتفع کرد موجب شده تا جمعی بحث جابجایی پایتخت را طی سالیان گذشته مطرح کنند که آن نیز به این زودی‌ها دست یافتنی نیست. متاسفانه تهران به دلیل مدیریت نادرست و بعضاً سوء مدیریت‌ها و حتی در برخی موارد به واسطه خیانت‌های عده‌ای به ظاهر مسوول و مدیر طی ده‌ها سال گذشته به وضعی درآمده که هیچ بخش آن قابل دفاع نیست (هر چند خدمات ارزنده انجام شده توسط برخی از مدیران دلسوز در این شهر را نیز نباید از مدنظر دور کرد) اما با تمام این اوصاف، نه حمل و نقل آن، نه آب و هوای آن، نه معماری و نه تاسیسات زیربنایی تهران، هیچیک استاندارد و زیبنده ایران و ایرانی نیست. هوای آلوده، آب ناسالم، برج‌های بلند و مرتفع در کوچه‌های 6 و 9 متری و ترافیک دیوانه کننده، سست و نابود شدن آن با یک زلزله نسبتاً قوی و... ده‌ها مورد دیگر، همه و همه حاصل این سوء مدیریت‌هاست.

وی در ادامه افزود: ضعفها و خلاءهای موجود تهران روز به روز وجود تهرانی تمیز، مدرن، منظم، مقاوم و... را محسوس‌تر نموده و به آرزوی مردم مبدل شده است. بر همین اساس ساخت تهران جدید در کنار شهر تهران ضروری بوده و همین امر موجب شده تا از دو سال و چند ماه پیش با پا در میانی مسوولین تعدادی از مراکز تجارت جهانی کشورهای مختلف مذاکراتی را با تعدادی از سرمایه‌گذاران بزرگ خارجی برای سرمایه‌گذاری جهت ساخت تهران جدید داشته باشیم که پس از گذشت حدود سه سال و مذاکرات فشرده و نهایتاً جلب اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، اخیراً موافقتنامه خود را در این خصوص صادر کرده‌اند و به همین منظور کنسرسیومی متشکل از چندین سرمایه‌گذار اروپایی، عرب و ایرانی آماده سرمایه‌گذاری جهت طراحی و ساخت تهران جدید هستند. در فاز اول پروژه تهران جدید، امکانات و سازه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است که بخشی از آن شامل: 100 برج و آسمانخراش، 20 هتل پنج و شش ستاره بزرگ با برند بین‌المللی، 3 مرکز بزرگ همایش‌ها با سالن‌های متفاوت و ظرفیت‌های مختلف، چند مرکز تفریحی و سیاحتی و ورزشی، منطقه دیپلماتیک، چندین مرکز آموزشی مدرن، 10 مرکز بزرگ خرید و چندین هایپر مارکت و رستوران‌های متنوع، مراکز انتظامی و... ده‌ها سازه دیگر همچنین خیابان‌کشی‌ها منظم و علمی، حمل و نقل مدرن ریلی و خیابانی، زیرگذرها و پل‌های متنوع و... هستند. (یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که ساخت شهرک غرب، شهرک اکباتان و برج‌های نواب برای اسکان بخش اعظمی از همشهریان تهرانی مفید بوده و کمک شایانی به مدیریت منظم تهران نموده است.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در خاتمه تاکید کرد: ساخت تهران جدید، جدای از اینکه موجب سربلندی و افتخار ایران و ایرانی خواهد شد، فواید زیاد دیگری را نیز در پی خواهد داشت از جمله اینکه بحث جابجایی پایتخت فعلاً مسکوت خواهد ماند، باتوجه باینکه غالب برجها و آسمانخراش‌های تهران جدید اداری خواهند بود در نتیجه دفاتر و واحدهای این برج‌ها با شرایط مناسبی به شرکت‌ها و دفاتر کارخانجات واگذار خواهند شد که همین امر موجب میگردد تا بخش اعظمی از دفاتر شرکتها از کوچه پس کوچه های تهران و از منازل مردم به دفاتر برجهای تهران جدید نقل مکان کرده و در نتیجه تعداد زیادی از آپارتمانهای تهران تخلیه و آماده اجاره به مردم جهت زندگی خواهد شد که ازدیاد آپارتمان خالی موجب کاهش قیمت اجاره نیز خواهد شد، هدایت بلندمرتبه سازی از تهران قدیم به تهران جدید و همچنین انتقال بخش اعظمی از مراودات روزمره تهران قدیم به تهران جدید باعث خلوت شدن و کاهش بار ترافیکی تهران قدیم نیز خواهد شد و د‌ه‌ها حسن و فایده دیگر که ذکر تک تک آنها از حوصله بحث ما خارج است.

سرمایه اولیه این کنسرسیوم چند میلیارد یورو بوده و با ساخت فاز اول تهران جدید و فروش واحدهای ساخته شده، سایر سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی نیز می‌توانند با خرید زمین در این شهر، نسبت به ساخت و اجرای پروژهای اداری و مسکونی اقدام نمایند. البته آغاز به کار این کنسرسیوم منوط به حمایت دولت، شورای شهر و شهرداری تهران است در غیر این صورت، بی‌مهری مسوولین ذیربط موجب خواهد شد تا سرمایه عظیم این کنسرسیوم به سمت کشورهای دیگر هدایت شود که امیدوارم چنین اتفاق ناخوشایندی رخ ندهد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسن: 1395/3/1612:10:41،
119
28
اخر متن صحبت از افتخار ایران وایرانی نوشتید ، عمو جان افتخار بخوره تو سرمون ، شما اگه تونستین افتخار قبلیتونو که پدیده کیش و شاندیز بود رو جمع کنید بعد شاید مردم به ...شما فکر کنند.
ضمنا جمع کنین این بساط رو تهران جدید . بقیه شهرها ادم توشون زندگی نمیکنه ؟ ! تهران متاسفانه همه شهروندانش در جهت تلاش برای راحتتر زندگی کردن طبقه مرفه زحمت میکشن . تفاوتهارو کم کنین تا اونوقت مردم افتخار کنن .
رضا: 1395/3/1612:57:48،
115
19
تهران را بسازید بقیه جاها مهم نیست.... جاهایی تو ایران هست که آب خوردن ندارند اونوقت تهران .... واقعا که.. متاسفم از ایرانی بودن خودم
آریا: 1395/3/1613:09:14،
46
22
این کارشناس گرامی از یک نکته مهم تاریخی بی خبر است و آن چیزی نیست بجز طرح احداث یک شهرک تجاری اداری به نیت تجمیع دفاتر اداری و ارگانها در یک منطقه ویژه باسم "منطقه شهستان" در چیزی قریب به پنجاه سال قبل! همان منطقه ای که این روزها به پارک آب و آتش و سینمای چهاربعدی و... تغییر کاربری داده روزی بنا بود مرکز تجاری اداری شهر تهران باشد که این خود عمق راهبردی طرح جامع اولیه تهران را نشان میدهد.
من: 1395/3/1613:21:59،
39
28
جدی نگیر آقا این بنده خدا یه حرفی زده واسه خودش بازار گرمی بکنه. وگرنه این طرح نه عملی هست نه عقلانی, و هیچ پایه و اساس علمی هم نداره. خودش هم گفته که " پیشنهاد " داده.
محمد: 1395/3/1613:52:40،
32
61
من اصفهانی نیستم ولی به نظرم بهترین شهر برای پایتخت شدن اصفهان هست البته تهران هم میتونه مرکز تجاری ایران باشه ولی پایتخت سیاسی نباشه بهتره.
siya: 1395/3/1615:35:35،
36
21
بله دیگه واسه خودشون یه شهر با تریپ آمریکایی اروپایی بسازنو خودشون تنها حال کنن ملتم تو شهرای عهدبوق منتم بزارن که مشکلو حل کردیم
امین: 1395/3/1615:38:14،
34
20
اصفهان همینجوریشم درگیر ترافیک و الودگیه دیگه با پایتخت شدن وضعش به مراتب بدتر از تهران میشه
سینا: 1395/3/1615:48:52،
40
24
واقعا فکر میکنید به تهران میرسند
نه
نسبت به شهرهای ایران یه طرح هایی در تهران انجام میشود ولی در مقایسه با کشور ترکیه ، تهران یکی از شهرهای عقب افتاده ترکیه هم نیست
مجتبی: 1395/3/1617:36:36،
35
22
همه کشورهای مترقی دنیا.....
یک مرکز حکومت دارن....یه پایتخت تجاری و فرهنگی....!
تازه....اون خوب خوباش هم که خودشون رو ایالتی کردن....راحت راحتن.....هی هم نمبیخاد مردمشون مهاجرت کنن....!
از تهران بریم: 1395/3/1623:50:35،
26
22
بهتر سفر کنیم جای خوب رو شناسایی کنیم
فريد: 1395/3/1612:12:32،
56
51
كار درستيه تجربه اي هست كه با موفقيت در لندن پاريس بارسلونا مسكو و خيلي شهراي مهم دنيا انجام شده
من: 1395/3/1613:00:39،
47
48
پاریس که هیچی, اصلا برج سازی درش نیست, لندن هم سر جمع شاید 25 - 30 تا برج بالای 80 - 90 متر داره که همشون هم متعلق به نهاد های خاص مثل بانک ها و بورس لندن و ... هست, بارسلونا و مسکو رو هم نرفتم و ندیدم.
در کل کار خوبی نیست. بهتره اینکار رو توی یک شهر دیگه بکنن تا تهران.
فريد: 1395/3/1615:13:44،
36
25
دوست عزيز شما چه پاريسي رفتي كه ميگي برج سازي نداره ؟ پس محله لاديفنس تو غرب پاريس چيه كه فقط براي بيزينس و تجارت ساخته شده و غالبا برجهاش بالاي ١٥٠ متره ؟ نكنه پاريس فقط باشگاهاشو رفتي ببيني ؟ لندنو كجاشو ديدي عمويي ؟ برج شارد پس چيه ٣٥٠ متر وسط لندن ؟ محله Canary Wharf پس چيه كه ابربانكاي دنيا اونجا هستن ؟ پس اين چه خارج رفتنيه ؟ حواست به چي بوده پس اين برجا رو نديدي ؟
من: 1395/3/1616:02:23،
35
25
شما جای مثبت دادن به خودت چشمت رو باز می کردی میدیدی که نوشتم لندن 25 - 30 تا برج بالای 90 متر بیشتر نداره. پاریس هم بلندترین برج همون ایفله که باید از همه جای شهر معلوم باشه, بنابراین برج سازی بی برج سازی. محله ای هم که شما ذکر کردی حومه پاریسه, نه خود پاریس. مثل همون منطقه 22 برای تهران می مونه.
این طرحی هم که این آقا میگه مال قبل از انقلابه که قرار بود تپه های عباس آباد بشن مرکز اداری - سیاسی تهران و دورش هم دور تا دور اتوبان بگیره. الان دیگه دیر شده برای این کارها !!!
امیر: 1395/3/1612:16:14،
68
27
خیلی خنده دار بود
معلوم نیست دوباره چه نقشه ای برامون کشیدن
خدایا ، خودت به ما رحم کن
ahmad: 1395/3/1612:34:26،
53
22
در اين مقاله ذكر نشده درصد پورسانت ان ارگان نظامي كه از هرچيزي بابت سرمايه گذاري از سرمايه گذار ميگيرد چند درصد است ممنون ميشوم ذكر بفرماييد
امین: 1395/3/1612:43:19،
42
25
هر چی میکشیم ازین سوء مدیریته... اول گند میزنن بعد فکر راه هل، کشورهای دیگه اول فکر میکنند بعد عمل اینجا اول عمل بعد فکر راه حل
راوی: 1395/3/1612:59:30،
57
23
اینا هم آب تهران خوردن دیگه دلشون نمیاد برن جای دیگه والا بخدا من ترجیح میدم تهران نباشم چون دیگه واقعا جز ترافیک صبگاهی،ظهرگاهی ،عصرگاهی ،شامگاهی چیزه دیگه ای از تهران نمیشه حس کرد ساعت دوازده شب خیابون پر از ماشینه
چی از آدم میمونه با اینهمه سروصدا و مونوکسید کربنه بنزین ناقص سوزه یورو چهارشون
رضا: 1395/3/1613:28:15،
36
26
میتونی شهر میناب زندگی کنی؟؟؟ من حاضرم خونمو با خونه تو عوض کنم که از تهران نجات پیدا کنی
راوی: 1395/3/1616:36:58،
30
30
رضا جان من خونه پدری ام مهرویلا کرج هست و محل کارم تهران دوست داری یک روز بامن از خانه تا محل کار بیا تا متوجه مشکل بشی
رضا: 1395/3/1619:31:58،
29
22
به هر حال فکر نکنم زندگی تو تهران سخت تر از زندگی در شهر میناب باشه... الان هوای اونجا واقعا گرمه من فقط هواشو مثال زدم بماند بقیه مشکلات
یک دوست: 1395/3/1700:46:45،
25
20
ناراحتی شما هم بیا تهران همه اومدن تو هم یک نفر
آریا: 1395/3/1613:05:16،
20
26
انتقال پایتخت امری حتمی است و اگر آقایان جربزه به نتیجه رساندن این طرح را ندارند بهتر است بجای داستان سرایی بیایند و مرد و مردانه بگویند "ما نمی توانیم!"
شما اگر به شهرهایی که امروزه جزو شهرهای نسبتا آباد و قابل تامل هستند مثل مشهد و شیراز و اصفهان و قزوین بنگرید میبینید که همگی روزی پایتخت ایران بوده اند و این یعنی در سیستم متمرکز گرای فعلی حاکم بر ایران پایتختی کلید رونق و توسعه است البته میتوان با اصلاح این سیستم و تفویض اختیار بیشتر به حاکمان محلی یعنی فرمانداران و استانداران اندکی این خلا را پر کرد اما مسلما اینها بیشتر در نقش یک مسکن موقتی است و علاج حتمی واقعه فقط و فقط انتقال پایتخت به جایی دیگر است و از آن مهم تر این است که این انتقال باید تقریبا هر 150سال یکبار صورت بگیرد تا کشور به شکل متوازن تری رشد یابد.
لب كلام: 1395/3/1613:14:37،
36
21
لب كلام... طرح جديد براي دزدي و اختلاص، اقا خب جيب اينا خالي شده پس از چندگاهي يه طرح اينجوري نيازه،خوب ملتو گير اوردين سر همه رو گرم كردين اين وسط بچاپ بچاپ راه انداختين،٩٠٪ مردم ايران دستشون برسه همديگه رو ميچاپن ،فرهنگ غني داريم وجدانا
شروین: 1395/3/1613:31:55،
35
23
تهران جا برای نفس کشیدن نداره آقایون طرح میدن 60 تا برج بسازن!
میشه بگین این تهران جدید قراره کجا باشه ؟
شمال تهران که کوهه و روی دانمه کوه قاعدتا 60 تا برج با خیابون و اتوبان استاندارد نمیتونید بسازید
شرق سمت لواسون و جاجرود ؟؟؟
یا غرب بین تهران و کرج ؟؟؟ که رسما تهران و کرج یکی بشن!!؟
یا جنوب ؟! سمت پرند و اسلامشهر ؟!!!!
"بکش برون جان برادر"
آرش66: 1395/3/1613:35:20،
41
23
احتمالن یکی از ارگانهای خاص نظامی یا شهری که نه مالیات می دهد و نه نظارتی بر کارهایش می شود، دچار کمبود بودجه شده و این طرح مضحک را پیشنهاد داده است.
هموطن: 1395/3/1623:23:40،
22
29
یکی نیس بگه کجا میخواین تهران جدید بسازین?? تهران جدید یعنی جایی نزدیک تهران قدیم وگرنه خب پایتخت رو منتقل میکنن .پس دنبال جا بگردیم...غرب که کرج و شهریار و اندیشه و کارخونه ها رو داریم ..شمال کوهه جنوب تا ورامین و چرمشهر جایی نداریم ..شرق روداریم.پردیس و تهران جدید کنین خوبه بنظرم
محسن: 1396/7/2715:48:37،
0
0
پایتخت سیاسی باید از استان تهران خارج بشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

قیمت جدید محصولات سایپا اعلام شد / مهر 96 + جدول
شرایط پیش فروش خودروی پژو 207 اتوماتیک ویژه مهر 96 با ظرفیت محدود
بخشنامه جدید پیش فروش خودروی رنو ساندرو استپ وی منتشر شد - آبان 96
آغاز دور جدید پیش فروش رنو ساندرو استپ وی با ظرفیت محدود - آبان 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - آبان 96
معرفی جایگزین احتمالی پژو 405 در ایران
معرفی پرفروش‌ترین نوشابه‌های انرژی‌زا در جهان
آغاز دور جدید پیش فروش خودروی دنا پلاس از سوی ایران خودرو - مهر 96
ورود نسل جدید خودروهای ماهیندرا به ایران + حدود قیمت
شرایط جدید فروش نقد و اقساط محصولات شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو - آبان 96
آغاز دور جدید فروش محصولات شرکت پارس خودرو - آبان 96
کدام خودروها در بازار بیشترین اختلاف قیمت را با نمایندگی دارند؟
خودروی جدید بسترن B30 به مشتریان تحویل داده شد + قیمت بازار
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد/ آبان 96
اعضای جدید خانواده کوئید در آستانه ورود به بازار ایران
آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار