کانال تلگرام ایران جیب
کیان برنا
نیسان
تاپیک شاپ

چایکاران همچنان منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی هستند

کدخبر:۲۳۵۶۲چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹:۲۹۱۲۷ بازدید

در حالی که بیش از یک ماه از برداشت برگ سبز چای می‌گذرد و طی هفته آینده نیز برداشت چین دوم این محصول آغاز می‌شود، هنوز نرخ ...

در حالی که بیش از یک ماه از برداشت برگ سبز چای می‌گذرد و طی هفته آینده نیز برداشت چین دوم این محصول آغاز می‌شود، هنوز نرخ خرید تضمینی این محصول از کشاورزان اعلام نشده و به گفته رییس اتحادیه چایکاران شمال، تولیدکنندگان این محصول طی 10 ماهه گذشته به امید بهار و فروش محصول، برای باغ‌هایشان هزینه کرده‌اند اما اکنون هم خبری از پول نیست.

بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی موظف است که پیش از آغاز فصل زراعی و کاشت محصول، نرخ خرید تضمینی را بر اساس نرخ تورم اعلام کند تا کشاورزان بتوانند برای آینده تولیدشان برنامه‌ریزی کنند.

این در حالی است که علی‌رغم گذشت بیش از 35 روز هنوز خبری از نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای نیست و به گفته ایرج هوسمی - رییس اتحادیه چایکاران شمال - ناامیدی در میان چایکاران رخنه کرده و انگار کسی قرار نیست به داد آن‌ها برسد.

وی افزود: گرچه روز گذشته استاندار اعلام کرد که "نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای برای امسال 12 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و علت تاخیر در تصویب و ابلاغ آن را اختلاف نظر بین دولت و استانداری است"، اما چایکاران هنوز تکلیف خود را نمی دانند، چرا که هنوز مشخص نیست نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و دو دقیقا چقدر است و چایکارانی که بیش از 40 هزار تن محصول‌شان را در چین اول برداشت کرده اند دقیقا چقدر از دولت طلب دارند.

رییس اتحادیه چایکاران شمال ادامه داد: در هفته‌های گذشته سازمان چای مبلغی را به صورت علی‌الحساب به حساب چایکاران واریز کرد اما این اقدام با توجه به اینکه بخشی از مطالبات آن‌ها بود ذهنیت منفی در میان چایکاران ایجاد کرد، چرا که تصور می‌کردند نرخ خرید تضمینی چای کاهش پیدا کرده و به شدت نا امید شده بودند اما پس از این جریان به آن‌ها اعلام شد که جای نگرانی نیست و این فقط بخشی از مطالبات آن‌هاست.

هوسمی تصریح کرد: چایکاران از مهر ماه که فصل برداشت محصول‌شان تمام می‌شود تا اردیبهشت ماه که دوباره فصل برداشت برای آن‌ها آغاز می‌شود فقط متحمل هزینه می‌شوند به امید اینکه پس از هشت ماه بتوانند با فروش محصولشان به دولت درآمدی کسب کنند اما هم اکنون بیش از 10 ماه می‌گذرد و چایکاران چین اول برداشت محصولشان را نیز به دولت فروخته اند و بهای آن را دریافت نکرده اند.

وی گفت: چایکاری که هیچ راهی برای تامین معیشت خود به غیر از باغش ندارد چگونه هزینه‌های زندگی‌اش را تامین کند و وقتی که پس از 10 ماه از فصل زراعی گذشته و فروش محصول جدیدش به دولت، هنوز بهایی دریافت نکرده است باید به کدام دستگاه و نهاد متوسل شود؟ همین می‌شود که چایکاران روز به روز فقیرتر و نا امیدتر از دیروز می‌شوند.

به گزارش ایسنا، علیرغم پیگیری‌های صورت گرفته از سازمان چای درباره "نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای، زمان اعلام و میزان افزایش آن"، مسئولان این سازمان پاسخگو نبودند.
اخبار مرتبط

X22
نگین خودرو

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

آسایشگاه خیریه
سکه ثامن
کلینیک دی
جار میزنم
تورآنتالیا